Fuqitë perëndimore të shqetësuara për bllokimin politike në Kosovë
13/08/2017 - 18:46

Fuqitë perëndimore kanë shprehur shqetësim për bllokimin politik në Kosovë, ku ende nuk është formuar qeveria kur kanë kaluar dy muaj nga zgjedhjet.

Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Shtetet e Bashkuara thanë se ishte “përgjegjësia e udhëheqësve të Kosovës” për të formuar një parlament dhe qeverinë.

“Ne jemi të shqetësuar për situatën politike që po vazhdon në Kosovë”, thuhet në fillim të një deklarate të Ambasadave të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, të publikuar sot.

Mëtutje, Ambasadat e pesë vendeve perëndimore në Prishtinë theksojnë se “Kosova ballafaqohet me shumë sfida, në periudhë të mesme dhe afatgjatë, përfshirë programin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, situatën energjetike, por, po ashtu, edhe nevojën për zhvillimn ekonomik, forcim të sundimit të ligjit, perspektivën evropiane të Kosovës dhe raportet e Kosovës me Serbinë”, dhe shtojnë se “Shtetasit e Kosovës meritojnë një Kuvend dhe Qeveri, që mund t’i plotësoj këto qëllime”.

Këto komente u bënë para vazhdimit të senacës së nesërme konstituive të Kuvendit të Kosovës, e cila deri tani tri herë është ndërprerë për shkak të mospjesëmarrjes së deputetëve të koalicionit PAN, që është fituese e zgjedhjeve të 11 qershorit.

Për seancën e nesërme, po ashtu, është paralajmëruar se PAN-i nuk do të merrë pjesë.

“Ne shpresojmë se liderët e Kosovës, ata në politikë dhe në shoqërinë civile, do të udhëheqin në zgjidhjen e kësaj çështjeje, përfshirë paraqitjen e propozimeve konkrete”, theksohet në deklaratë dhe shtohet se “një parim i parë i rëndësishëm është që deputetët e zgjedhur në Kuvendin e Kosovës duhet të marrin pjesë në seancat e Kuvendit dhe të lejojnë që ai ta filloj punën e vet”.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kendveshtrim says:

    per cfar shqetesohet perendimi dhe per cfar shqetesohen sllave per cfar shqetesohen ruset per cfar shqetesohen shqiptaret,,gjitha shqetesimet e te gjitheve ,ne pergjithesi vin sepse nuk u dalin interesat e tyre,po cfar eshte interesi ne kuptimin fiktiv te zhvillimit sotem ,interesi ka ne qender unin egon epshin,ku interesi i nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera,ku cilesit e padrejtesis duken ,zbeh perplas shkatrron dhe zhduk gjithcka,asnjeri nuk deshiron ti behet padrejtesi por,tjereve u ben pa problem,po te shohim zhvillimet 100vjecare duket nje korrupsion i organizuar ndaj kombit shqipetare ,nuk diskutohen te drejtat shqiptare ku keni shkatrruar nje komb prej rreth 15milion banoresh duke i lene pa atdhe por kerkohet vazhdimisht zeri serb te drejta serbe greke maqedone dhe malazeze ne trojet shqiptare asisocione per falje trojesh te tjereve qart pastert shqiptaret mbahen nen presion trysni nga te gjith,kudo arsyeja eshte shumic muslimane ne ballkan pasurit nentoksore mbitoksore,nese dikush kerkon bashkimin etnik te gjith jeni gati ta rrefuzoni duke e quajtur te rrezikeshme mua me duket qe drejtesia ne cilesit e saje ka qartesin gjallerin harmonin vlerat unitetin dobin sukses ne cdo pikpamje me drejtesi rregull u krijua gjithcka,po me drejtesi rregull urdherohemi te punojme me drejtesi rregull gjindet,suksesi ne cdo fushe,kurse padrejtesia ka negativitetin te kunderten ku perfundimi eshte deshtim ndeshkim qe nga krijimi u krijuan te tilla pa u pyetur ne,nuk kuptoj qe keto cilesi te drejtesise jan rrezik potencial per boten nderkohe qe per keto flitet dit nate kudo mbrohen me rregull lle ligje kudo,nuk kuptoj se si kerkohet shperblim per padrejtesin si menyre rregullimi me ndarje pasurie me tjeret nderkohe qre ju per veten tuaj e ndeshkoni ju nuk ju jepni shqiptareve nje viz pune per te mbijetuar ne prendim i genjyet per 30 vite qe po ju fusim ne evrope ne kembim te ketije apo atije rregulli dhe nuk i futet nese zoterinje i doni te padrejtit ti shperbleni shperbleni nga pasuria juaj,kombi shqiptare te gjith ju qe keni ndikuar per te qene keshtu apo me keq i detyroheni shum,nese ky ishte qellimi perballoni kostot ,migracionin ,krimin e organizuar apo edhe ndonje lufte spontane ballkanike me pershkallzim te pakontrolluar boter0re sepse ja keni bere sherbimin gjate ,kombi shqiptare nuk e meriton ket padrejtesi mashtrim spekulim barbari dhe eshte ne logjiken njerzore qe askush se pranon ate cfar se pranoni as vet ju po te ishit ne pozicionin tone,sepse eshte cilesi e rrenjosur ne instinkt qe ne krijimin tone urrejtja ndaj padrejtesise dhe dashuria per te drejten sejcili per veten e vet por duke qene se jeta eshte domosdoshmeri uniteti, ku prej tije vin plotesimet dhe zgjillja problemeve dobit per gjith sejcili prej nesh duhet te kuptojne si domosdoshmeri e ekzistences sone ne planetin e perbashket ashtu sic deshironi te drejtat tuaja te respektoni dhe te drejtat e tjereve pa jua cenuar ato,mos i bashkoni te drejtat me interesat per pazare e drejta eshte e theksuar marrveshjet e zhvillimit jan reciprocitet jo imponim dhe varesi sot eshte koha qe ne bote te ngrihet fuqishem dhe ashper per tu zgjillur te drejtat shqiptare natyrale sic ishin para coptimit etnik dhe te lejohen shqiptaret ne natyralitetin e vet te bashkohen sic bashkuat kombin cifut dy gjermanit honkongun me kinen,dhe nuk pati rrezik potencial per asken vec dobi ,nese vazhdohet keshtu keto jan terma te pushtimit dhe zhdukjes te nje kombi ne menyre te organizuar,per 100vite ndaj nesh eshte luajtur korrupsion i organizuar por qe korrupsioni kudo ne bote ndeshkohet me ligje dhe veprime ,si mund ta pranojme anashkalimin e e ligjeve si mund te pranohen marrveshje nen trysni pa u pyetyr populli si mund te heshtet perballe zhvensdosjes se popullates shqiptare ne veri te mitrovices dhe vendosjen e paramilitareve serb ndertimin e dy tre kishave vendosjen e nje busti dhe keshtu nga migrant te behen shtet permes ligjeve dhe marrveshjeve korruptive nga nga ana tjeter izoloni nje popull te tere ne zhvillimin e jetes normale duke i grabitur pasurit dhe zhytur ne borxhe,a e dini ju se cfar rendon mbi shqiptaret,ja po ju bej nje perfytyrim te trysnive qe kemi mbi shpatulla qe kan bllokuar frymarrjen tone ,1 ka shtete ne bote qe kan sistemin financiare kan para ,ceshtja tyre eshte te gjejne tregun e dhenies se kreditit,po kush jan viktimat e para te varesis te varferit 2ka shtete qe duan zgjerim dhe keto i kemi komeshi dit nat punojne per kete qellim ka shtete qe duan te kontrollojne pushtetet sepse jan interesa ekonomike ,dikush kerkon treg shitje te teknologjis dhe i intereson te jemi te dobet dhe keshtu te gjith jan konkurent,per te pasur tregun e interesave te tyre,dhe fatkeqesisht shqiptaret kete 100vjecare jane bere nje pazar i mall ideal i keti tregu te mall per shkak te dobesis ,qe eklipson asimilim ,ketu fillon rezistenca,eshte instik hyjnore vetmbrojtja eshte njerzore dhe e bejne te gjith ,ju sejcili vec e vec dini vetem interesin tuaj ndaj nesh ,dhe veprimet e fshehta apo hapeta ne demin tone ,pa imagjinoni interesat e te gjitheve juve ndaj nesh qe jan vepruese aktive per fuqin e perbashket qe keni qe ne i kemi mbi shpatulla,po ti kishit juve si do rragonit ,a a kuptoni se ne cpik e keni cuar nje komb te tere dhe ferkoni duar gezoheni dhe vazhdoni,te thelloheni,sygjeroj te rivlersoni qendrim ndaj kombit shqiptare ,largohuni nga padrejtesia kini frik zotin tuaj ,sepse ai she dhe degjon,shperblen veprat e mira por dhe ndeshkon ashper tegjitha cilesit dhe garancit e cije i ka cekur ne shpalljet e tije pastert qarte te kuptueshme dhe lehte per mendjen,ne pergjat historise ishim kombi kontribues ne dobin njerzopre dhe njuk e meritojme kete tmerr pafund qe per kedo eshte i trishtueshem papranueshem dhe i paperballueshem ku as ju vete per vetet tuaja sdo ta kishit pranuar nese dikush do tua bente ate cfar ju shqiptareve u bete per 100vite mes me shprese se ky koment do tu sherbeje analisteve te fushes se gjeopolitikave dhe do binden per te llene mesazhin produktiv analisteve politike ne programimet afatgjate qe kombi shqiptare te kete te drejtat e veta si cdo komb ne natyralitetin e vet sic ishte para 1913,dhe eshte kombi qe meriton ndihmes ,zhvillim perkrahje dhe drejtesi ndaj tije mes me shprese

  2. arsye says:

    un jam njeri i thjeshte i nje kombi por si un peshen e padrejtesise e ndien cdo shqiptare,ne cdo drejtim ,po te pyeten sejcili do perpiqet ta shpjegoje ralitetin ne menyre si e kupton por ne fakt perpiqet te trgoje ralitetin ate qe zhvillohet ne fakt sepse sejcilit i punon arsyeja dhe e ka esencen e te kuptuarit te mires dhe keqes ne menyre natyrale,pavarsisht nese degjohet vlersohet apo jo nuk degjohet apo as vlersohet ,ket dhoj raliteti nuk me besohet ,po e mbaj sikur pash nje enderr dhe ne zgjim ju luta zotit o i gjithmshirshen na meshiro na ullezo na fal na shpeto na i bashko zemrat tona ne mendime fjale dhe vepra te dobishme ashtu qe te jeshe i kenaqur me ne

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close