Akuzat - Daçiç sulmon: Shqiptarët të gatshëm edhe për terrorizëm. Reagon Prishtina
10/01/2017 - 10:09 Nga: Xhoi Malesia

Politikanët shqiptarë janë të gatshëm për gjithçka, madje edhe për akte terroriste’, ka qënë kjo deklarata e Ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç, i cili ka hedhur akuza në drejtim të Prishtinës zyrtare për rastin Haradinaj.

Daçiç është shprehur se diaspora shqiptare ka planifikuar që të bastisë një nga misionet diplomatike serbe dhe se Beogradi ka patur kërcënime për të tërhequr kërkesën për ekstradimin e AAK-së, ndonëse nuk ka paraqitur asnjë provë. I menjëhershëm ka qënë edhe reagimi i Ministrisë së Jashtme të Kosovës, të cilët hodhën poshtë pretendimet e palës serbe, ndërkohë që shtuan se kjo retorikë nuk ndihmon në normalizimin e marëdhënieve.

Prishtine- I njohur për deklaratat e tij tejet të ashpra, Minsitri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka lëshuar akuza të rënda kundrejt klasës politike të Kosovës, duke u shprehur se politikanët shqiptarë me rastin Haradinaj treguan se janë të aftë të bëjnë gjithçka, duke filluar nga kërcënimet e deri tek aktet terroriste.

Në një prononcim për mediat, Daçiç tha se agjensitë e inteligjencës kishin marrë informacione se një grup shqiptarësh nga diaspora kanë planifikuar të sulmojnë dhe bastisin një mision diplomatik serb, por pa dhënë informacione të tjera dhe pa e saktësuar se për cilin mision bëhej fjalë.

Ai nënvizoi se ky aksion do të ndërmerrej në shenjë hakmarrjeje ndaj kërkesës për ekstradimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Shefi i diplomacisë serbe pretendoi gjithashtu se Beogradi zyrtar kishte patur presione për të tërhequr kërkesën e ekstradimit, ndonëse edhe për këtë deklaratatë munguan emrat dhe provat për të vërtetuar ligjëratën e tij.

I mënjëhershëm ka qënë reagimi nga ana e qeverisë së Kosovës.

Nëpërmjet një komunikate për mediat, Ministria e Jashtme kosovare, e dënoi deklaratën e Daçiç, duke e cilësuar atë si një akt që nuk kontribon në procesin e normalizimit të marëdhënieve mes palëve.

Prishtina zyrtare mohoi cdo akuzë për organizim sulmesh në ndonjë mision diplomatik serb, ndërkohë që tha se akte të tilla mund të orkestrohen nga vetë Serbia për të shkaktuar destabilitiet. Marëdhëniet mes palëve janë përshkallëzuar edhe më tej për shkak të cështejes së themelimit të bashkësive në komunikat me shumicë popullsie serbe.

Beogradi ka deklaraur se do t’a implementojë i vetëm këtë marrëveshje, ndërkohë që në kundërpërgjigjen e saj, qeveria kosovare theksoi se do të shpallë të pavlefshëm cdo veprim të tillë.

/Oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

 1. Anonymous says:

  i nderuari dacic zoti gjithesis krijoj te miren dhe te keqen si sprov per ne per te fituar ose humbur ne dy botet,njerezit e drejte qe si kan borxh kujte jan te drejte ,nuk kerkojne ate qe su takon ku hapat i bejne te matur ku ecuria tyre nuk tregon tjeter vetem suksese per te marrur shembull pranpoje ose refuzoje eshte ceshtja juaj

 2. Anonymous says:

  i nderuari dacic zoti gjithsise cdo krijese i lla instinkt mbrojtes kurse njeriut plus kesaj i lla dhe ullezim,dhe logjik e pranon ose jo eshte ceshtja jote

 3. Anonymous says:

  i nderuari dacic ,zoti gjithesise ,na krijoj gjitheve me drejtesi,cdo gje funksionon sipas saje ,dhe ne cdo fushe te jetes ,dhe zhvillimit sukseset gjinden vetem duke zbatuar drejtesin rregullin ne to,kurse politika ecen sipas interresit duke thyr cdo rregull ,mendon se triumfon mbi instinktin njerzor dhe mbi ullzimin e zotit me padrejtesi,e pranon bindjen apo jo eshte ceshtja juaj

 4. Anonymous says:

  i nderuari dacic drejtesia ka keto cilesi qarteson gjalleron bashkon cdo gjalles ne paqe drejtesia eshte frymarrja raliteteve te dreshirave njerzore

 5. Anonymous says:

  i nderuari dacic padrejtesia zbeh perplas dhe zhduk gjithcka,ciladoqofte forma e ushqimit me iluzione ne planifikime dhe veprime padrejtesia cdo element e ka humbes sepse u krijua e tille sprova humbjes ,por duke qen se cdo gje ka nje mase ne zhvillimin e vet edhe padrejtesia juaj 100vjecare ndaj kombit shqiptare i ka plotesuar kuptimet,dhe tashme i jan zvogeluar rruget maksimalisht,ju ftoj ne bindje qe te largoheni nga ajo qe te mos merrni persiper mekatet e teparve tuaj perderi sa ato jan nen gjykimin e zotit ju ftoj te mos beheni vijues i asaj rruge qe nuk ka asnje dobi per asken e pranoni apo jo bindjen eshte ceshtja juaj

 6. Anonymous says:

  i nderuari dacic,mos shikoni rrethanat e dobeta shqiptare apo favoret tuaja sepse dobesia me e malle njerzore esht padrejtesia ,mosdija mosvlersimi mosbindja dhe mungesa urtesis ne to, e pranoni bindjen apo jo eshte ceshtja juaj

 7. Anonymous says:

  i nderuari dacic shqiptaret ne ballkan kan mijra vite kurse ju erdhet vone ju pranuam si musafir kurse ju deshironi te na nxirrni dhe nga shtepia,por asnjehere nuk keni fakte qe ne u erdhem per tu larguar nga shtepit tuaj apo luftrat u zhvilluan ne shtepit tuaja por ju ishit ato qe erdhet per te na nxjerr nga shtepit,kjo eshte e verteta,ju ishit ato qe shpopulluat shperqendruat shkaterruat nje komb te tere duke detyruar prapambetje borxhe marramendese papunsi varferi migrim dhe ju i nderuar duke ndertuar parajsen me pasurit tona kombetare kjo eshte e verteta te pelqen apo jo kjo eshte

 8. Anonymous says:

  i nderuari dacic kombi shqiptare [iriria] eshte nder kombet me te vjetra ne ne gadishullin ballkanik ,i pranuam te paret tuaj si mysafir kurse ju pasardhesit e tyre deshironi te na nxirrni nga shtepit,ju si do rragonit nese juve do tua benim nje veprim te tille,ju ftoj te te mos mbeteni vijues barbar dhe te padrejte por te kuptoni te vertetat historike pasojat qe u keni shkaktuar shqiptareve deri ne kete moment dhe hiqni dore nga padrejtesit ,mos shihni dobesit apo favoret tuaja se dobesia me e malle njerzore dhe fatkeqersia per te eshte padrejtesia ndaj tjereve padituria ,dhe mungesa urtesis mosbindja ne te

 9. Anonymous says:

  i nderuar dacic shqiptaret nuk kan nevoj tu jepni lemosh kan te drejte te kerkojne te drejten historike,mos u zhgenjeni se shqiptaret nuk i nenshtrohen padrejtesis dhe nuk japin kujt te drejta sikurse sejcili kerkon te drejten e vet shqiptaret kerkojne te drejta e drejta nuk nuk eshte as terror as terrorizem edhe pse ju perpiqeni te futeni shumm thelle ne filozofin e menyres se perkeses dhe zgjilljes nga shqiptaret te drejtave te tyre po perpiqeni qe orientimin e zgjilljes permes imponimit te kuptimit nga bota si terrorizem shqiptare ndaj jush keni hyr shum thelle ne mendime por jeni i zbuluar ne fakt se jan 100vite histori dhe fakte dhe shqiptareve nuk u diktoni menyren e zgjilljes as botes menyren e fshehjes mbasi cdo gje flet vet kush jane shqiptaret dhe kush antishqiptaret kush vlera dhe kush antivlera kush drejtesia dhe kush parejtesia gjerat flasin vete skan nevoje per deshmi as deshmitar e verteta flet vet kudo njerzit din ta dallojne

 10. Anonymous says:

  cfar eshte drejtesia drejtesia nuk mbyt ajo eshte ilaci sherues shpetim ne cdo pikpamje,frymarrja jetes,ju ftoj ne shpetim, ate cfar shqiptareve ju bete per njeqind vite nuk mund tua paguani me asgje ,por per tu mbyllur e kaluara dhe pranuar e ardhmja si te gjith shqiptaret duan dhe zgjellin jeten ku jeta zhvillohet ne toke ,jan 15 milion shqiptare qe i keni lene pa atdhe te shpopulluar coptuar shkatrruar dhe mbytur ne borxhe te gjitha jan pasojat tuaja dhe parardhesve tuaj ku sejcili kerkon te kthehet ne vendlinjen e tije per te ndertuar te ardhmen e tije,toka i duhet per te dalur nga borxhet dhe siguruar mbijetesen si te gjith eshte vendi ku zoti na lla me mijra vite,ju kerkoni ta mohoni po cfar peshe kan fjalet e deshirave tuaja kudo perball fakteve dhe historis ju ndonse njihni vetem padrejtesin por nuk njihni dhe akoma skeni provuar pasojat dhimbjen e saje

 11. Anonymous says:

  mes me shpres qe z,dacic do te thellohet ne ralitetet dhe zgjell dobin brenda te drejtave qe zoti keshillon qe brezave tu leme mesazhin e mire paqen unitetin bashkpunimin ,duke zhfrytezuar cdo rrug pozitive,per cfar ndollet ne doren tone per paqe ne rajon qe ky rajon te perballoje ate te keqe qe na vjen jasht nesh dhe qe nuk eshte ne doren njerzore,ne menyre qe njerezve tua lehtesojme vishtirsit dhe barren e jetes jo te kunderten duke shkaktuar vetes ne rralle te pare kosto mbi kosto me padrejtesin ndaj tjereve se cfar ti besh tjetrit drejtperdrejt ja ke ber vetes familjes tende vendit tend,

 12. Anonymous says:

  do thoja nese pjesa tjeter e botes pranon padrejtesin ne nuk na detyron kush ta pranojme me zore dhe te perfundojme gjith hiroshima,por kemi paqen drejtesin qe clirohen dhe gjith shpetojme forcohemi dhe rregullohemi me mire,perse ne ta pranojm te keqen kur kemi te miren shpresoj per me mire per nje ballkan te zgjuar dhe te drejte ku sejcili jeton me te drejten e vet ne paqe dhe harmoni me te gjith

Komento

Read previous post:
Bllokohet kufiri më i madh në botë

Close