Deklarata - Daçiç: Greqia e Serbia të bashkëpunojnë për të përballuar influencën shqiptare në rajon
10/07/2017 - 18:17 Nga: Robert Goro

Ministri i Jashtëm serb, njëherazi edhe nënkryetar i qeverisë Ivica Daçiç ka deklaruar se Greqia dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë edhe për të përballuar influencën e faktorit shqiptar në Ballkan.

Daçiç e bëri këtë deklaratë pas takimit në Athinë me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

“Do të duhet të kemi një komunikim të rregullt dhe dinamik, për të shqyrtuar temat rajonale, por edhe lidhur me influencën e faktorit shqiptar në rajon”, ka thënë Daçiç, i cili në konferencën e shkurtër për shtyp para gazetarëve foli dukshëm më gjatë se mikpritësi i tij grek.

Daçiç ka shtuar se vendi i tij dëshiron marrëdhënie të mira me Shqipërinë, pasi kjo është shumë e rëndësishme. “Mirëpo”, ka theksuar, “është e qartë se ka një politikë të intensifikuar të cilën e mbështesin politikanët shqiptarë. Ata dëshirojnë realizimin e platformës së Lidhjes së Prizrenit, domethënë krijimin e një shteti të bashkuar shqiptar. Kjo është me të vërtetë një kërcënim i madh për stabilitetin e rajonit, por edhe më gjerë të Europës”, ka thënë Ivica Dacic.

Ministri i Jashtëm serb u është referuar edhe zgjedhjeve në Kosovë, duke thënë që cilido që të zgjidhet në postin e kryeministrit, “nuk mund të themi që është më i mirë, po të marrim parasysh interesat e serbëve që jetojnë aty”.

Daçiç ka falenderuar edhe një herë Greqinë që ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, kjo tregon mbështetjen e Greqisë ndaj Serbisë dhe integritetit territorial të saj.

Përkundër ministrit të Jashtëm serb, homologu i tij grek ka preferuar të fokusohet në çështjet e bashkëpunimit dypalësh. Dhe kjo ndoshta pse të enjten në Selanik do të mbahet takimi i këshillit të lartë të bashkëpunimit midis Greqisë dhe Serbisë. Delegacioni grek do të kryesohet nga kryeministri Tsipras, ndërsa ai serb nga presidenti Vuçiç.

Po të enjten dhe po në Selanik do të mbahet edhe një samit tripalësh mes liderëve te Greqisë, Bullgarisë dhe Serbisë.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. padrejtesia nuk garanton as uniotet as siguri as te ardhme as fitore vetem disfata says:

    po te ishte padrejtesia dobi per njerzimin ,vet krijuesi saje do na kishte rekomanduar ate por padrejtesin fillim dhe mbarim e caktoj te ndaluar dhe me humbje ndeshkim jo fitore por ne cilen faze te zhvillimit jeni ju tashme po luftoni kunder drejtesise kunder ligjit te krijuesit tuaj kunder tije,mendoni se jeni me te fuqishem se ai ne caktimin e tije nuk jeni jua ato qe mund te humbisni drejtesine apo zhdukni ate sepse drejtesia eshte e lillor organikisht me zhvillimin e jetes ne toke balances ekujlibrave burimit te dobive qe rrjellin nga ullzimi lilljet me zotin vlerat uniteti drejtesia me to mes gjallesave dhe njerezve me gjallesat,as kush ne kete bote nuk hek dore nga e drejta qe i takon sepse e drejta eshte zhgjillja e tije e problemeve qe ka ju sllavet e jugut u mirpritet ne trojet ilire nga nje popull mikprites dhe bujare ,por gjat gjith historis ju qenruat jo si miq me popullin bujare qe ju beri vend te mbijetoni por si armiq dinake ju nuk jeni pa vendindje te para ardhesve tuaj dhe pa histori,vendlindja e para ardhesve tuaj alaska gradualisht po lirohet nga akulli duke nxjerre ne pah nje kontinent me nje toke te begate me pasuri perrallore dhe do te shikoni kur te behen kerkime arkeologjike se si do gjeni rrenjet e eterve tuaj ne alaske nga besimi kultura dhe me rralle ,historia perseritet vraponi ne vendlindjen e te pareve tuaj se ate po ua zene vllezerit tuaj rus por bota tashme nuk do te rrije duar kryq ose do ndaloj rusin nga zgjerimi ne alaske e ate ta perdorin oke b nen administrim per te mbyllur problemet e historise dhe kostot qe do sjellin permbutjet globale per zhvendosje popullsish si zbutje problemi ketu ne kete kontekst futet dhe problemi juaj si popuj endacak ne trojet ilire ku tani vendlinja juaj po lirohet nga uji ju nuk mund te beheni nga mysafir ne zoter shpije ne shpin tone nese rusia zgjerohet ne alaske tani del problemi trojeve ilire ne ballkan drejtesia do jete e barabarte jo zgjerim sllavet ne cdo kra mos i shikoni dobesin shqiptare tani hyne interesa e te fuqishemve ku ne raksionin e vet nxjerrin zgjillje dhe perkrahje unanime per pasardhesit ilir pra e drejta eklipson fuqi kunder padrejtesive,qe i eshte bere kombit shqiptare e pakta qe ju mbetet pa shum zhurme dhe me butesi te pranoni te lironi territoret shqiptare te para coptimit shqiptare ,te lejoni kthimin e rreth 15 milion shqiptareve ne trojet e tyre,qe per 100vite i shpopullut dhe shkaterruat,tashme perballe zhvillimeve te reja ju nuk jeni me ato qe as me fuqi ushtarake teknologji cila do qofte te as me aleanca feje ortodoksie as me politika uniteti sikur gjith te bashkoheni ju sllavet kunder kombit shqiptare asgje sdo fitoni vec shkatrrimit tuaj perballe botes se mall dhe perballe drejtesise ,drejtesia i ka rrenjet tek krijuesi saje e don cdo gjallese sepse u krijuam me te sepse gjalleron qarteson dhe ka cdo sukses drejtesia nuk mbyte eshte ilaci sherues ju me keto lodra po konfirmoni historin faktet dhe gjykimin e tjereve ndaj jush duke llene perkrahje dhe mbrojtur kombin shqiptare si e drejte legjitime ,padrejtesine e urrejne te gjithe sepse ajo zbeh perplase shkatrron dhe zhduk gjithcka ajo ka pak perkrahes vetem grupin e interesit qe jan pak dhe duke ditur dhe bindur humbjen qe sjell padrejtesia ato po ndryshojne cdo dite qendrim shum here me mire dhe dobisheme per ju do ishte pranimi ralitetit dhe do mbeteshim miq,dhe jo kunder ralitetit ,dhe te humbisni koh fuqi dhe miq duke perfunduar ne shkatrrim sepse padrejtesia ka cmim qe zoti ja ka vene kini frik zotin qe mos tu cojne ndonje denim qe nuk ja ka cuar asnje populli me pare ju nuk keni fuqi kunder tije as percaktimit tije cili i padrejt ulleheqes apo popull kriminel pergjat historis beri kunder ligjeve te zotit krime ne toke dhe pati shperblim kaloj pa ndeshkim kurrsesi ,ligji tije eshte hak eshte aktiv si vete gjalleria jetes i illlur organikisht ne jeten aktive tek cdo gjalles qe duke por ai vepron edhe me shpejt ne ndeshkim qe te bindeni lexoni librin e tije kuranin dhe synetin dhe binduni qe me padrejtesi ju nuk arrini as me pak dhe as me shum sesa fundin e tmerrshem ndeshkimin tuaj si cmim te padrejtesise,ju sygjeroj ne mendime fjale dhe vepra ne jeten tuaj per cdo gje mos mendoni per shqiptaret bile as per familjet tuaja por vetem per shpirtin tuaj paqen e tije dhe kete e gjeni tek libi zotit ju nuk mund te gjeni shpetim paqe te jashteme me tjeret pa pasur nje paqe te brendeshme te shpirtit tuaj me krijuesin tuaj sepse egoja po ju fundose sepse ate e nxit djalli mallkuar per vepra te keqia po ju ven kunder njeritjetrit kurse me paqen me zotin duke i thene djallit plac ne mbesim gjith vellezer dhe cdo keq kuptim dhe problem ne ezin tone merr zgjillje ju keshtu po na ftoni ne lufte ne po ju therrasim ne paqe ju po na therrisni ne urrejtje ne ne dashuri ne ju mirpritenm ne trojet tona ju kerkoni te na deboni ju na therrisni ne shkaterrim ne ne mirkuptim dobi ju na therrisni ne padrejtesi terror ne ne drejtesi vllazerim vall kete dram qe po zhvillohet per 100vite mendoni qe bota eshte si ju do ju perkrahe jo sepse bota ka konfirmuar ne dukje drejtesin lirit dhe te drejtat njerzore paqen si sitem jete jo padrejtesin antivleren korrupsionin dhe unitetet e ferrit,vetem ne kete paraqitje lsi logjikoni kush gezon perkrahje dhe drejt kujt po shkon bota bindjes apo cbindjes formimit dhe ndjekjen e pozitivitetit apo negativitetit edhe nese mendoni se ka ndjekur te keqen raliteti flet se po bindet qe kjo rrug ndaj tjetrit nuk eshte rruga ndaj vetes se vet qe sejcili ndjen don dhe mbron te drejten e vet por duke qene se ekzistenca jon varet tek ullzimi vlerat uniteti drejtesia qe te dalin lillshmerit ne zinxhirin e krijesave dhe dobit zgjilljet kjo eshte bindja e mjaftueshme per te gjith qe padrejtesit zduhet te ken vend ne mezin tone por e kunderta e saje ,deri diku su ve faj se ju kan perkellelur me padrejtesi jeni mesuar dhe rritur per nje shekull me te dhe padrejtesia ju duket drejtesi ndersa drejtesia padrejtesipor dhe mendoni se drejtesia eshte vepem per ju kurse per tjetrin nuk ekziston por ju padrejtesi sna keni ber neve por me padrejtesin ndaj nesh po i beni padrejtsi vetes suaj ne dy botet ,sepse zoti e ka krijuar gjithcka ne menyre te atille ku sejcili mbetet peng i punes se vet dhe cfardo qe ti beje dikujt ja ben vetes se vet nese i ben keq i ka ber keq vetes se vet,se si e ka nderthurur i malli zot e din ai por ligjet garancin per to dhe faktet e tregojne saktesin e precizionit te ligjeve te tije ne cdo aspekt,duke qene qe veprimet qe beni i keni kunder vetes [me padrejtesi] apo ne[ dobi te vetes ]ndersa per veten ndjeni dhe deshironi me te miren jeten e lumtur dhe familjen dhe shoqerin ,ndersa veprimet tuaja i shkaterrojne ato nje vetvrasje vetshkatrrim ,vall te cmendur jeni budallenje qe veten e deshironi ne ndienje dhe shkatrroni me veprim a nuk shikoni meditoni dhe binduni se dhe drejtesia ka gjeresin e vet te dituris dhe dobis te kundert me padrejtesine te garantuar dhe sigurte qe ate qe deshiron e arrin sipas nje rregulli te caktuar,o shpirt njerzor perse djalli te zhgenjeje sjelle kaq poshte drejt humbjes dhe kur te shihni humbjen e vertete te thuani ah kok cna bere ah djall sa shum na zhgenjeve o zot na fal por atehere ju do keni arritur zemrimin e zotit dhe ndeshkimin e tije sepse zoti ua ka bere te mundur qe nga krijimi koh pas kohe ullzim permes shpalljeve qellore deri tek e fundit kuranin dhe synetin qe te kuptoni qellimin e krijimit obligimet dhe cdo gje qe ju ju duhet per te ditur per gjitha etapat e shvillimit tuaj nga krijuesi drejt krijuesit per ne diten e dhogaris te ngarkuar sejcili vec e vec me pergjegjsit e veprave te tije ne kete bote per te dalur i humbur apo fituar ne perjetesi,gjithsesi kjo bote per sejcilin eshte kalimtare dhe pasurin e cdo gje ketu do ta leme asnjeri nga ne nuk mund ta ndalin vdekjen sikurse smundi te ndaloje lindjen e tije,kur lindem tjeret ndihmuan te dalim nga barku nenes mbasi smundem te dalim vet nga dobesia po ashtu dhe kur te vdesim tjeret do na percjellin per ne banesen e fundit sepse perseri sdo kemi me fuqi te shkjme vete keto jemi ne ato krijesat e tmerreshme ndaj njeri tjetrit qe dukemi sikur bejme namin por harrojme dobesit dhe pergjegjsit,ky koment behet per dobin dhe shpetimin tuaj jo nga urrejtja por obligim hyjnore dhe moral keshillimin per mire dhe ndalimin nga e keqa me qellim shpetimin tuaj e kjo vjen nga ullezimi zotit drejtesia tije se cfar do te zgjillni eshte ajo qe do shijoni zoti mallerishem eshte garanti i asaj per cfar ka shpallur kurse ne jemi terheqesit e shperblimit apo ndeshkimit tije me veprat tona ky eshte fakti ju ftoj shpirtin tuaj tek shperblimi zotit ne perjetesi jo denimin e tije ndaj jush ,tashme kam zotin deshmitar per ftese ne ullzim ,vlera unitet drejtesi ne to paqe diturin dhe njerzit per ti kuptuar i keni te pamunguar ,bashke shihemi diten e dhogarise kur te dalim perpara zotit botnave si deshmitare qe ua terhaqa vemendjen ne rrugen e drejte paqe jo lufte drejtesi jo lufte allurim te krijuesit ,sikurse do tu behen deshmitare dietaret dhe cdo njeri qe te verteten ua ka thene ne cdo forme se nga do shkoni eshte ceshtje e juaj por nga thellesia shpirtit deshiroj qe ju ne cdo moment te jeni te shpetuar ne paqe lumturi ne dy botet zoti ju ullezofte zoti ju meshirofte zoti ju falte nese ju e ndiqeni rrugen e tije

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close