Cliff: S’ka BE për Serbinë, pa zbatimin e marrëveshjeve me Kosovën
Rajoni - 06/03/2013 7:48

Britania e Madhe “kërcënon” me veto, nëse Serbia nuk i njehë marrëveshjet e nënshkruara mes kryeministrave.

I bindur në mbështetjen edhe të shteteve si Gjermania dhe Holanda që fuqimisht e përkrahin pavarësinë e Kosovës, ambasadori i Britanisë në Kosovë, Ian Cliff ka thënë se mund të vijë një moment që këto shtete të thonë  jo anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Europian.

“Serbisë duhet t’i bëhet e qartë se edhe e marr datën për të filluar negociatat për anëtarësim, ka shumë çështje të tjera për të cilat ne mund t’ia tërheqim vërejtjen dhe të themi: Shikoni nuk jeni duke e realizuar atë që po kërkohet nga ju dhe nuk mund të ketë mbyllje të kapitujve deri tek zbatimi i plotë”, ka thënë ai

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, ka deklaruar se ka shumë çështje përgjatë këtij procesi të çështjes së datës për dhënien e statusit të kandidatit por ka edhe shumë çështje tjera që do të paraqiten dhe mendoj se shteti im do të jetë shumë i rreptë në atë që Serbia t’i realizojë detyrimet e saj dhe natyrisht kjo vlen edhe për Kosovën gjithashtu. “

Diplomati britanik thotë se nuk pritet nga Serbia në këtë fazë të njohë formalisht pavarësinë e Kosovës. Ai shpreson se me kalimin e kohës do të bëhet e qartë se Serbia duhet ta pranojë shtetin e Kosovës.

“Padyshim se do të ketë diçka, sepse tashmë gjatë flasim se Kosova është sui generis, e kjo po ashtu do të ishte sui generis për shtetet që duan të anëtarësohen në BE derisa nuk e njohin njërin prej fqinjëve të tyre. Natyrisht kjo është vetëm një lloj paralele, sepse nuk duam të shkojmë më tutje me këtë sikurse është çështja e Qipros. Natyrisht një prej mësimeve që i kemi marrë nga anëtarësimi i Qipros në BE pa integrimin e plotë të Turqisë është se nuk jemi të interesuar që të kemi anëtare në BE që kanë probleme të pazgjidhura me fqinjët. Por duhet të ketë njëfarë mirëkuptimi praktik lidhur me ‘modus vivendi’ mes Kosovës dhe Serbisë por a do të jetë njohje e plotë unë nuk mund ta them këtë duke qëndruar këtu”, tha ai

Sa i përket Asociacionit të komunave Cliff ka thënë se nuk mendon se ai do të ketë fuqi ekzekutive, se atëherë më të vërtet do të tejkalohej paketa e Ahtisaarit dhe do të krijohej një pushtet i tretë në Kosovë.

Me shume nga Rajoni

Konstituohet parlamenti i ri i Serbisë, Vuçiç pritet të marrë drejtimin e qeverisë

Deputetët e rinj në Serbi kanë bërë sot betimin pas zgjedhjeve të mbajtura në fillim të muajit mars. Aleksandër Vuçiç i cili deri më tani ka qenë zëvendëskryeministër i parë i Serbisë, pritet që të zgjidhet Kryeministër. Partia e tij …

Maqedoni, Gruevski-Thaçi takohen për zgjedhjet e 27 prillit

Në Shkup sot është zhvilluar takimi midis liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski dhe liderit të PDSH-së, Menduh Thaçi. Siç mësohet në këtë takim është biseduar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Gazeta “Dnevnik” duke cituar burime nga takimi theksoi se në …

“Eksodi 1999″ , Ministrja Vlora Çitaku loton teksa shikon dokumentarin VIDEO

Ministrja kosovare e Integrimit, Vlora Çitaku preket nga dokumentari kushtuar “Eksodit 1999 “. Dokumentari u prezantua sot në Pallatin e Kulturës së Kukësit ku kabinetet qeveritare të Kosovës dhe Shqipërisë u mblodhën në konferencën “Nga eksodi tek partneriteti strategjik”. Momentet …

Kosovë, bora e dimrit bie në pranverë

Në Prishtinë dhe zona të tjera të Kosovës po bie në pranverë dëbora e munguar gjatë dimrit të kaluar. Kryeqyteti kosovar kaloi “natë dimri” zbardhur nga dëbora që nisi të bjerë dje pasdite e vazhdoi në mbrëmje. Mëngjesin e sotëm …

Arrestohet një serb për krime kundër shqiptarëve

Policia e EULEX-it arrestoi sot në veri të Mitrovicës një pjesëtar të komunitetit serb nën dyshimet për vrasje dhe tentim vrasjeje në shkurt të vitit 2000 në veri të këtij qyteti. Atij i është caktuar masa e paraburgimit prej një …

Pas lobimit “Bechtel” e punësoi, Ambasadorja Jacobson i del në mbrojtje Christofer Dell VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë, Tracey Ann Jacobson ka shpjeguar për qytetarët e Kosovës rreth punësimit të ish-ambasadorit Christopher
Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Loboi fort që të ishte kompania “Bechtel” ajo që do të ndërtonte rrugën me vlerë 820 milionë euro në Kosovë, e cila sigurisht që fitoi tenderin për të ndërtuar autostradën Kosovë-Shqipëri dhe në fakt është shpërblyer më së miri nga …

Dialogu Kosovë-Serbi,pas formimit të qeverisë së re në Beograd

Takimi i radhës ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pritet të mbahet pas konstituimit të qeverisë së re në Beograd. Burime të besueshme të gazetës “Tribuna” bëjnë me dije se kryeministri në largim Ivica Dacic i ka deklaruar …

Tribunali, pritet të arrestohen 120 persona për 320 serbë të zhdukur

Prokurori Clint Williamson duket se ka një dosje të trashë në tavolinë, të cilën pritet t’ua dorëzojë gjyqtarëve të Gjykatës së Posaçme (Tribunalit), që do të hetojë pohimet e Senatorit zviceran, Dick Marty. Burime të Gazetës Express thonë se në …

Jacobson: Kosovarët në Siri po radhiten me grupe radikale VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë Tracey Ann Jacobson deklaron se kosovarët po radhiten me grupe radikale në Siri. Në një intervistë për Evropa e lirë Jacobson thotë se kjo është diçja për të cilën duhet të brengosemi të gjithë. “Mendoj …

Maqedoni, PDSH dështon edhe në bastionet e saj, Halimi merr vetëm 39 mijë vota

Edhe pse ishte kandidati i vetëm shqiptar në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Maqedoni, Iljaz Halimi ka arritur rezultate tejet minimale duke fituar 38.900 vota, një shifër tejet e ulët në krahasim me elektoratin votues të PDSH-së. Kandidati i PDSH-së, …

OSBE e konsideron Mitrovicën si pjesë të Serbisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Alma Lama, ka publikuar një foto të një dokumenti zyrtarë të OSBE-së e cila është lëshuar me 26 mars të këtij viti. Në këtë dokument shihet se si ky mision e …

Merkel së shpejti në Beograd, për hapjen e Kapitullit 35

Mënyra se si Qeveria e re e Serbisë do të vazhdojë bisedimet për Kosovën, kjo do të mësohet pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel, e cila së shpejti pritet të vizitojë Serbinë. Ivica Dacic tha gjatë fundjavës se pas …

HRW:Politikanë kosovarë mes të akuzuarve të Gjykatës Speciale

Politikanë të rëndësishëm kosovarë do të jenë mes të akuzuarve potencial në çështjet që do të gjykojë Gjykata Speciale në Kosovë por që do ta ketë selinë në BE. Kjo paralajmërohet dhe nënvizohet në një raport  të organizatës Human Right …

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, rezultatet favorizojnë Ivanov

Rezultatet paraprake të Komisionit Shtetëror Zgjedhor të Maqedonisë tregojnë se kandidati për president i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov është në epërsi përballë kandidatit të LSDM-së ,Stevo Pendarovski. Një numër të vogël të votave deri tani kanë siguruar kandidati i PDSH-së, Iljaz …

Kurti: Tribunali, pikëpyetje për shtetësinë e Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës se më shumë është duke punuar për plotësimin e dëshirave të zyrtarëve në Serbi, se sa të qytetarëve të Kosovës. Kurti, në mbledhjen e 14-të të Këshillit të Përgjithshëm …

Krasniqi: Maqedonia me një president shqiptar do ishte më e fortë, por koha nuk është VIDEO

Kështu mendon Afrim Krasniqi, analisti, njohësi i mirë i politikës në rajon por politikës shqiptare.

Gara për president në Maqedoni, nis raundi i parë, kandidon dhe shqiptari Iljaz Halimi

Maqedonasit po votojnë sot, që prej orës 7 të mëngjesit, për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Por duket, se edhe pas orëve të mëngjesit, pjesëmarrja në votime është relativisht e ulët. Në një lidhje të drejtëpërdrejtë telefonike me …

Maqedoni, sot zhvillohen zgjedhjet presidenciale

Në Maqedoni mbahenen sot zgjedhjet e pesta presidenciale, ku në garë janë katër kandidatë. Në garën për president janë Iljaz Halimi nga PDSH, Gjorgje Ivanov nga VMRO-DPMNE, Stevo Pendarovski nga LSDM dhe Zoran Popovski nga GROM. 1.778.572 qytetarë me të …