Greqi - Athina mbyll shkollat nga acari, emigrantët strehohen në anije luftarake
10/01/2017 - 20:04

Përballë motit keq me temperatura disa gradë nën zero, shkollat në kryeqytetin greke janë mbyllur, ndërkohë që për shkak të dëborës, disa fluturime janë anuluar në qytetin e dytë më të madh të vendit, në Selanik.

Gjendje jashtëzakonshme është shpallur në disa zona të vendit, ndërsa janë hapur shumë strehimore për të pastrehët.

Pas kritikave të forta, autoritetet greke kanë ndërhyrë edhe në ishullin e emigrantëve Lesbos, ku rreth 250 emigrantë jetonin nëpër çadra. Për shkak të bprës që po bie vazhdimisht, ata janë strehuar nëpër hotele.

Qeveria tha gjithashtu se do të dërgonte një anije të marinë në Lesbos si strehë lundruese për banorët e kampit.

Mjekët në spitalin publik thanë se emigrantët po jetojnë në kushte çnjerëzore në baltë dhe në dëborë.

Migrants queue for food in front of an abandoned warehouse in Belgrade, Serbia, Tuesday, Jan. 10, 2017. Hundreds of migrants are sleeping rough in parks and make-shift shelters in the Serbian capital in freezing temperatures waiting for a chance to move forward toward the European Union. (AP Photo/Darko Vojinovic)

The Parthenon temple is seen atop of the snow-covered Acropolis hill in Athens, on Tuesday, Jan. 10, 2017. Snow closed schools in the capital, as added pressure on the government to speed up winter preparations for thousands of refugees living in camps around the country. (Antonis Nikolopoulos/Eurokinissi via AP)

A migrant rests in a public garage in Belgrade, Serbia, Tuesday, Jan. 10, 2017. Hundreds of migrants are sleeping rough in parks and make-shift shelters in the Serbian capital in freezing temperatures waiting for a chance to move forward toward the European Union. (AP Photo/Darko Vojinovic)

A train passes from a snow-covered train station in Malakasa about 29 kilometers (24 miles) north of Athens on Tuesday, Jan. 10, 2017. Snow closed schools in the capital, as added pressure on the government to speed up winter preparations for thousands of refugees living in camps around the country. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Laundry of Syrian refugees is covered with snow while hung on a fence at the refugee camp of Ritsona about 86 kilometers (53 miles) north of Athens, Tuesday, Jan. 10, 2017. The European Commission said conditions for refugees on islands and other camps where they are housed in tents despite severe cold weather, is "untenable." (AP Photo/Muhammed Muheisen)

/Ora News/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close