Mc Donald’s, “Pendohet”dhe shpërndan ushqim për të pastrehët  

Gjigandi i ushqimit të shpejtë, McDonald’s filloi shpërndarjen e vakteve falas për të pastrehët në Romë, në një iniciativë që ka për qëllim të shuajë disa nga reagimet negative që mori hapja e degës së tyre më të re pranë …

Cirku mbyll tendën pas afro 150 vitesh

Cirku Ringling Bros dhe Barnum & Bailey ka vendosur të mos performojë më pas 146 vitesh në këtë biznes, dhe shkak për këtë janë bërë rënia e shitjes së biletave dhe kostot e larta operative. “Që prej majit të kaluar, …

Reshjet e dëborës, disa akse rurale vijojnë të jenë të bllokuara

Si pasojë e reshjeve të dëborës rënë dy ditët e fundit disa zona janë të bllokuara, ndërsa në disa akse rrugët janë të kalueshme me zinxhirë. Akset kombëtare në të gjithë vendin janë plotësisht të qarkullueshme. Ndërkohë punonjësit e emergjencave, …

Crystal Awards, Nderohen me çmim Shakira, Whitaker dhe Mutter

Forumi Ekonomik Botëror nderoi Shakirën, Forest Whitaker dhe Anne-Sophie Mutter në të përvitshmet Crystal Awards, të zhvilluara në Davos, Zvicër. Violinistja Anne-Sophie Mutter mori çmimin për lidershipin e saj në sigurimin e mundësive për të rinjtë për zhvillimin e një …

Sot 549 vjet nga vdekja e Skënderbeut. Publikohen disa dokumente historike

Sot mbushen 549 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Ambasada shqiptare në Itali ka publikuar në FB një portret të Heroit të shqiptarëve, në gazetën boshnjake Trebevic, gravurë …

Shtyhet seanca gjyqësore për gjyqtaren Majlinda Andrea

Është shtyrë për në 30 janar seanca gjyqësore për gjyqtaren Majlinda Andrea. Shkak është bërë mungesa e avokatit të Eleni Linos, i cili kishte bërë kërkesë për shtyrje të seancës pas nuk ndodhej në Shqipëri. Gjyqtarja Andrea dhe 3 të …

Basha hedh poshtë çdo skenar: Do shkojmë në zgjedhje me më të mirët

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha hedh poshtë çdo skenar të mos pjesëmarrjes së Partisë Demokratike në zgjedhjet e 18 qershorit 2017. Në një takim me kryetarët dhe sekretarët e degëve PD të zhvilluar paraditen e sotme në selinë PD, Basha tha …

Balla thirrje PD: Të vijë në komision të diskutojmë propozimet e OSBE-ODIHR

Deputeti socialist, Taulant Balla në një deklaratë për mediat për reformën zgjedhore i bëri thirrje Partisë Demokratike që të vijnë në komision dhe të diskutojnë propozimet e OSBE-ODIHR. Balla: Kemi propozuar transparencën e fushatës, hapësirat e bërjes së fushatës. Votimi …

Zbardhet plagosja, autori ishte në makinë me një femër

Policia e Shkodrës ka zbardhur plagosjen me armë ditën e djeshme ndodhur rreth orës 16:40, pranë “Radio Shkodrës”, te ish “5 Heronjtë”, Në  pranga u vunë tre persona, ndërsa i  plagosur ka mbetur shtetasi Eglion Zuna, i cili ishte duke udhëtuar me …

Fëmija vetëm 2 vjeç humb jetën nga gripi. I vogli nga Lezha vdiq në Tiranë

Një fëmijë vetëm 2 vjeç e gjysmë humbi jetën për shkak të virusit të gripit stinor A. E konfirmon Ministria e Shëndetësisë. Fëmija i identifikuar me inicialet B. Z.,i datëlindjes 06 maj 2014, lindur në Shënkoll, Lezhë, i vaksinuar rregullisht, …

Kujdes nga tre adoleshentë, hajdutë lokalesh

Policia e Fierit ka dokumentuar disa vjedhje në qytetin e Ballshit duke identifikuar autorët e dyshuar dhe po punon për kapjen e tyre. Policia ka shpallur në kërkim: 1.M.M, 15 vjeç, banues në lagjen 28 Nëntori, Ballsh. 2.D.V, 16 vjeç, …

Mustafa: Treni serb tregues se Beogradi ka synime okupuese ndaj Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se Kosova nuk do t’u përgjigjet kërcënimeve të Beogradit me të njëjtën gjuhë, por me veprime të bashkërenduara e të mbështetur në ligjet dhe kushtetutën e vendit …

E guximshme…Të bësh sërf mbi “gojën” e peshkaqenit

Ishtë një ditë perfektë për të bërë sërf më parashutë  në plazhet spektakolarë të Australisë. Blogerja franceze, Isabelle Fabre nuk e ka kuptuar sesa pranë rrezikut ka qenë. Teksa vajza bënte sërf ajo kisht vënë re diçka të zezë pranë …

Zbulohet plani i Vuçiç: Ja çfarë fshihet pas trenit të Serbisë

Drejtori i Qendrës për Rajonalizim në Serbi, Aleksandar Popov, ka thënë sot se organizimi i udhëtimit të trenit nga Beogradi për në Mitrovicë, ishte pjesë e fushatës presidenciale në Serbi. Por, sipas tij, është zgjedhur një kohë e keqe që …

Sherr me kaçavida, plagosen tre të rinj në Fier

Tre të rinj janë plagosur me kaçavidë nga një 29-vjeçar për motive të dobëta. Ngjarja ka ndodhur në Fier dhe policia thotë se një prej të plagosurve ka marrë plagë të rënda. Në pranga u vu Reni Hasanaj, 29 vjeç, …

Plagoset në një aksident infermieri i burgut të Zaharisë

Infermieri i burgut të Zaharisë në Krujë është plagosur në një aksident rrugor. Policia saqaron se aksidenti ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 19:00 ku një autoveturë përplasi motoçikletën ku po udhëtontë 45-vjeçari Halil Hajredini me profesion infermier. I …

Tentoi të korruptojë policin me 2 mijë lekë, arrestohet shoferi

Një 52-vjeçar nga Peshkopia është arrestuar në flagrancë  pasi tentoi ti jepte para punonjësit të policisë për të mos i kërkuar domkumentat dhe për t’iu shmangur masës administrative “Nga Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Dibër, është bërë arrestimi në …

Shantazhi i AMA ndaj Ora News, Shoqëria Civile sot në protestë

Pas aktit më të fundit të ndërmarrë nga AMA që ka kërcënuar Ora News, Shqoëria Civile do të protestojë sot në orën 12:00. Protesta vjen pasi në adresë të Televizionit Ora News mbërriti një kërcënim për mbylljen e kanalit dixhital, …

Vështirësia e një fotoje perfekte për “Instagram”

Realiteti i “Instagramit” është i hidhur. Çfarë nuk bëjnë njerëzit për të bërë një foto përfekte në “Instagram”! Juristja e kthyer në modele Instagrami, ka arritur të ketë rreth 1.6 milionë ndjekës. Ajo quhet Pia Muehlenbeck dhe ka një trup …

Publikohen pamjet e arrestimit të terroristit të Stambollit

Mediat turke kanë publikuar pamjet e para të arrestimit të Abdulkadir Masharipov, terroristit i cili në natën e Vitit të Ri vrau 39 persona në lokalin e natës Reina në Stamboll. Mediat turke raportojnë se ai është arrestuar së bashku …

Breshëri plumbash ndaj dy personave, arrestohet 28-vjeçari

Dy persona janë qëlluar me bershëri plumbash nga një 28-vjeçar. Ngjarja ka ndodhur në Peqin pas një konflikti për modive të dobëta. Policia arrestoi “Albi Bashalia u bë pasi në fshatin Gjocaj , gjatë një konflikti  për motive të dobëta …

Pezullohen kërkimet për avionin “Malaysian Airline”

Kërkimet për avionin “Malaysian airline” që u zhduk tre vjet më parë me 239 pasagjerë në bord janë pezulluar. Vendimi është marrë nga Australia, Malajzia dhe Kina të cilët dolën në një deklaratë të përbashkët. Ata thonë se ky vendim …

Gazetarët përplasen me policinë për numrin e të vrarëve gjatë 2016

“Përplasje” mes policisë dhe gazetarëve për shifrat e të vrarëve gjatë emisionit “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku. Ndërsa specialisti i Drejtorisë së Krimeve në Policinë e Shtetit, Agron Hysaj, bëri publikë se gjatë vitit 2016 kishin ndodhur …

Jelena Miliç: Serbia po provokon për të kërkuar ndërhyjren e Rusisë

Intervistë me Jelena Miliç, kryetare e Qendrës për Studime Euroatlantike në Serbi. Miliq u largua nga podiumi i një interviste të përbashkët me kryeministrin Vuçiç. Ajo mendon se Serbia po provokon ndërhyrjen ruse. Deutsche Welle: Zonja Miliç, të dielën në …

OKB: Së paku 10 mijë civilë janë vrarë gjatë luftës në Jemen

Numri i viktimave ndër civilë gjatë luftës në mes të rebelëve shiit, Huthi dhe koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në përkrahje të qeverisë në Jemen, ka arritur në 10 mijë, sipas OKB-së. Zyra për Koordinim të Çështjeve Humanitare, Jamie …

Rrëfehet vajza e prokurorit Xhevat Hana: Çështjen e Remzi Hoxhës donte ta çonte deri në fund

Albana Hana është vajza e dytë e Xhevat Hanës. Ai ishte baba i katër fëmijëve, tre vajzave dhe i një djali. Prokurori i disa çështjeve të “nxehta” në Shqipëri, ndërroi jetë pesë vite më parë në një spital të Italisë. …

A e keni parë këtë foto të Ismail Qemalit?

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e tij në Facebook Amarcord ka përkujtuar sot lindjen e Ismail Qemailt më 16 janar 1844. “AMARCORD Kjo fotografi e Ismail Qemal Vlorës (Fotoja poshte) , në moshën e shpresave dhe ambicieve djaloshare, ndoshta nga …

Kosova si problem shqiptar

Tashma asht ba gjithnji e ma i qartë përceptimi se gjanat në Kosovë mbas shpalljes së pamvarsisë e këtej nuk kanë  shkue siç shpresohej. Madje gjithçka asht përkeqësue deri në at’ pikë sa nuk shihet asnji forcë e mbrendshme e …

Kauza që duhet mos ta lëshojë Lulzim Basha

Në mbledhjen e saj të fundit Partia Demokratike e ka vënë si kusht të panegociueshëm votimin elektronik në 2017-ën, kusht ky që ka edhe mbështetjen e LSI dhe të deputetit Ben Blushi. Sesa e mirë për demokracinë, ndershmërinë e votimit …

Vallëzimi i palavdishëm i Vlorës

Vlora, ti – dhe Qeveria për të cilën e vendos emrin dhe mbiemrin tënd në Facebook – konceptualisht më nuk më ngjan në vallëtaren e dikurshme hijerëndë folklorike. Për fat të keq, je bërë Linda Morina e Qeverisë Mustafa. * …

Kapet autori i atentatit në Stamboll natën e ndërrimit të viteve

I dyshuari si autor i atentatit në Stamboll natën e ndërrimit të viteve është arrestuar bëjnë të ditur mediat turke Abdulkadir Masharipov besohet se ka kryer sulmin në klubin Reina duke shkaktuar 39 të vdekur Ai është arrestuar në një …

Ministri Dervishaj: LSI jo më koalicion “hajt se i flasim rrugës”!

Lëvizja Socialiste për Integrim po analizon të gjitha opsionet për garimin në zgjedhjet parlamentare të qershorit, qoftë edhe duke dalë e vetme. Një fakt të tillë e bëri me dije Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj në një intervistë …

Dervishaj: Hekurudha Tiranë-Durrës 95 mln euro, trena me shpejtësi të lartë

Ministri i Transporteve Sokol Dervishaj i ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Rtv Ora News, tha se është drejt përfundimit procesi i studimit për hekurudhën Durrës-Tiranë-Rinas. Ai tha se parashikohet një fond prej 95 milionë eurosh për investimin, duke shtuar …

“Qeveria e re”, bisedimet pritet të fillojnë brenda javës

Edhe në ditën e tetë pas marrjes së mandatit, VMRO-DPMNE dhe BDI zyrtarisht nuk janë ulur në tryezën e negociatave për formimin e Qeverisë së re por që të dy partitë, kanë konfirmuar se kjo pritet të ndodhë brenda javës. …

Është arrestuar bashkëshortja e sulmuesit të klubit të homoseksualëve

Bashkëshortja e personit të armatosur, i cili i ka vrarë 49 vetë në një klub homoseksual të natës në Orlando të Floridës, vitin e kaluar, është arrestuar lidhur me të shtënat, ka thënë sot prokurori i përgjithshëm i Shteteve të …

Botohet “Faik Konica, dritëhijet e një diplomati”

Studiuesi i njohur shqiptar Agron Alibali sapo ka botuar në Tiranë librin më të ri “Faik Konica, dritëhijet e një diplomati”. Autori përshkruan me një mori dokumentash figurën e Faik Konicës si një diplomat i shquar shqiptar, si dijetar dhe …

Kerry kritikon Trump: S’mund të ndërhysh në punët e Merkel

Për Sekretarin amerikan të shtetit, John Kerry, deklarata e Donald Trump për kancelaren Merkel ishte shumë e pavend, pasi sipas tij nuk është etike për një President të zgjedhur që të ndërhyjë në mënyrë kaq direkte në çështjet e brendshme …

26 kongresmenë s’do marrin pjesë në inagurimin e Trump

Për shkak të sulmit që Trump bëri në drejtim të kongresmenit të njohur amerikan John Ljuis, ky i fundit dhe 25 kongresmenë të tjerë nga kampi demokrat kanë deklaruar se do të bojkotojnë ceremoninë e inagurimit të Trump. Nëpërmjet qëndrimeve …

Ndërkombëtarët përkrahin bllokimin e trenit serb nga Kosova

Vendimi i Kosovës për të bllokuar trenin serb në veri të vendit është përkrahur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, e cila është shprehur se Prishtina ka të drejtë të mbrojë integritetin e saj territorial. Ndërkohë, eurokomisioneri Hahn i pyetur mbi …

“Në orët në vijim, reshje bore deri në 40 cm dhe erëra deri në 50 km/h”

Në intervistën e parë si ministër i Transporteve, Sokol Dervishajt iu desh të përball me një situatë emergjente për shkak të motit të keq. I ftuar në studion e “Tonight Ilva Tare” në Rtv Ora News, tha se në fund …

Amber Rose shfaqet pa tualet

Amber Rose ka publikuar një foto në rrjetet sociale ku shfaqet pa tualet. Ky ishte një moment i rrallë, sepse Rose njihet për dëshirën që ka për tu shfaqur kudo e grimuar. Por sic mund të vëmë re nuk ka …

Gjyqtari hollandez: Ju tregoj pse duhet transparenca e gjykatave

Qendra LIST në bashkëpunim me Projektin EURALIUS IV “Konsolidimi i Sistemit të Drejtësisë në Shqipëri” dhe me mbështetjen e Ambasadës holandeze në Tiranë, organizon nesër tryezën e rrumbullakët me temë: “Gjyqtari dhe media. Një qasje e re në marrëdhëniet me …

Ministrja Nikolla refuzon përgjigjen për ngrohjen në shkolla

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla nuk ka një përgjigje për problemin e ngrohjes në shkolla në zonat malore dhe pagën e 13 e mësuesve. Ajo ka refuzuar tu përgjigjet këtyre 2 pyetjeve gjatë një takimi me mësuesit në Shkodër, ndërsa …

Dadoja mizore djeg me hekur të nxehtë djalin 2 vjeçar

Një dado mizore u arrestua nga policia pas publikimit të një video të tmerrshme ku ajo shihet duke djegur me hekur të nxehtë një djalë dyvjeçar me synimin për të disiplinuar atë. Nosipho Nxumalo, 21-vjeçe është vënë nën akuzë për …

“Parlamenti që do na çojë në zgjedhje dhe do zgjedhë Presidentin”

Ministri Manjani ka përshëndetur përmes një postimi në twitter nisjen e sesionit të ri parlamentar. “Sesioni i fundit i legjislaturës do çojë vendin drejt zgjedhjeve të reja. Ky Parlament do zgjedhë dhe Presidentin e Republikës! Suksese!“shkruan Manjani. Seanca e sotme …

Merkel i drejtohet Trumpit: Fati i Evropës, në duart tona

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se do të kërkojë të arrijë në marrveshje me presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara Donald Trump pas betimit të tij, por këmbënguli se Evropa do të ndjekë rrugën e saj pavarësisht diferencave …

Zgjedhjet, Basha: Kandidatët në skaner, asnjë njollë kriminaliteti

Deri në 15 shkurt baza e Partisë Demokratike duhet të propozojë emrat për listën e kandidateve për deputet, për zgjedhjet parlamentar të 18 qershorit. Porosia u dha nga kryetari Lulzim Basha në mbledhjen e kryesisë, ndërsa njoftoi Vetting të hollësishëm …

Bashkia e Tiranës paketë masash për përballimin e emergjencave civile dhe natyrore

Bashkia e Tiranës ka vendosur që një nga qendrat sociale të Tiranës ta kthejë në një strehë të përhershme për këdo që jeton në situatë rruge në kryeqytet. Duke folur në takimin përmbyllës të projektit “Ngritja e kapaciteteve të Shërbimit …

Pasuria mbi 1 miliard lek e Pezës, Rama: Nuk është rritur që prej 2013-s

Kryeministri Edi Rama është përgjigjur në rrjetin social Facebook në lidhje me akuzat e shpërthyera së fundi mbi pasurinë e deputetit Alfred Peza. Rama shkruan se që kurse ka hyrë në politikë, pasuria e deputetit socialist nuk është rritur dhe …

Zjarr në vilën tre katëshe në Vorë, digjet çatia

Një vilë tre katëshe në Vorë u përfshi mbrëmjen e sotme nga zjarri. Menjëherë në vendngjarje mbërritën 3 ekipe zjarrëfikëse të cilat bënë të mundur izolimin e flakëve dhe shuarjen e plotë të tij. Fatmirësisht nga zjarri nuk ka të …

Reshjet intensive të dëborës, zhbllokohet aksi i Llogarasë

Aksi nacional i Llogarasë është hapur në orët e mbrëmjes së sotme (16 janar), pasi reshjeve intensive të dëborës. Borëpastrueset kanë bërë të mundur hapjen e aksit, i cili u bllokua për disa orë për shkak të dëborës. Kalimi mund …

Mogherini: Situata midis Serbisë dhe Kosovës e tensionuar

Shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini thotë se tensionet midis Serbisë dhe Kosovës janë të larta. Ajo u pyet në Bruksel për situatën në rajon, duke kërkuar nga palët që të angazhohen për të ulur tensionet.  “Mesazhi për të dy …

Thaçi: Serbia synon aneksimin e veriut si Rusia Krimenë

Serbia ka në plan për të aneksuar një pjesë të veriut të Kosovës, ashtu sikurse Rusia ka aneksuar rajonin e Krimesë në vitin 2014. Deklarata bëhet nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një interviste për agjencisë prestigjioze të lajmeve …

BOOM denoncon absurditetin: Qendra shëndetësore kthehet në klasë

Kamerat e emisionit “BOOM” në Rtv Ora News ishin në qendrën shëndetësor Qinam, vetëm pak kilometra larg Tiranës. Pamjet e qendrës janë të mjerueshme. Nuk ka as ujë, dhe as dritare. Në atë qendër shëndetësore punojnë 2 infermiere dhe një …

BB: Mbështetja e tepruar për kreditimin, pengoi kapitalin

Ballkanit Perëndimor i nevojiten reforma për të riekuilibruar financat e tyre, për të nxitur një rritje afatgjatë në rajon e kjo detyrë u takon politikbërësve. Ky konkluzion vjen në raportin më të fundit të Bankës Botërore “Risqe dhe Përfitimet”, menaxhimi …

Moti i keq, Berisha: Situata shumë e rëndë, të shpallet emergjenca

Duke e përcaktuar shumë të rëndë situatën e krijuar në vend si pasojë e motit të keq,ish-kryeministri Sali Berisha i kërkoi qeverisë të shpallë gjendjen e emergjencës. Nga foltorja e Kuvendit, Berisha tha se vetëm kështu mund tu vihet në …

Skandali në “BOOM”: Shkollës në Dajt i pikon çatia, nuk kanë tualete

Emisioni investigativ “BOOM” në RTV Ora News ka vëzhguar shkollën 9 vjeçare “Ferraj”, rreth 4 km larg Tiranës. Shkolla është e ndarë në tre godina dhe ndodhet në kushte skandaloze për shkak se shiu që bie jashtë bie dhe brenda …

A është ky delfin i ngrënë nga një peshkaqen?

Ekspertët janë duke u përpjekur për të zbuluar nëse një delfin i gjetur i ngordhur në plazh është vrarë nga një peshkaqen. Kafsha, e cila u zbulua nga një qen, kishte një copë të madhe të shkëputur nga stomaku i …

Arrestohet pedagogia në Shkodër, u merrte studentëve 100 euro për notë

Një pedagoge në Universitetin e Shkodrës ka përfunduar në prangat e policisë pas denoncimit në një emision investigativ ku ajo është filmuar duke marrë para në këmbim të dhënies së notave. Në pranga përfundoi Ditika Kopliku, 47 vjeçe, banuese në …