Sot ndodh shiu i meteorëve
Lifestyle - 03/01/2013 7:54

Sot, sipas NASA-s do të ndodhë shiu i parë i meteorëve për këtë vit.

Spektakli llogaritet te zgjase disa orë. Agjensia amerikane e hapesires sqaroi se pjesë të një asteroidi që rrotullohen rreth diellit për qindra vjet mund të shihen nga toka këtë javë.

Meteorët Quadrantid do flakërojnë në qiell kur të hyjnë në atmosferën e planetit tone me shpejtësi rreth 145 mijë kilometra në orë dhe do të digjen 80 kilometra mbi sipërfaqe. Numrin më të madh të meteorëve do të kenë mundësi ta shohin vëzhguesit në Azi.

Në pergjithesi, ky vit është vit interesant për të apasionuarit e astronomisë: dy kometa dhe dy asteroidë do të vizitojnë Tokën.

Një objekt famëkeq do te afrohet ne 10 janar, asteroidi Apofis, i cili mban emrin e perëndisë egjiptiane të errësirës. Midis Tokës dhe Apofisit do të ketë një distancë të mjaftueshme prej 15 milionë kilometrash.

Megjithatë astronomët do të ndjekin me kujdes me teleskopë optikë dhe antena të mëdha radarësh lëvizjet e asteroidit me përmasa 300 metra, sepse mund te afrohet edhe me shume nga sa pritet. Mendojne se vite me vone, Apophis mund të përplaset me Tokën. Shanset janë 1 me 100 mijë, megjithatë përplasja do të kishte pasoja fatale. Shkencëtarët janë nervozë, të paktën deri në janar, kur vëzhgimet e radarëve të tregojnë me saktësi që Apofisi do ta shmange planetin tone ne 2036-en.

Me shume nga Lifestyle

Të veshurat më bukur në festën e Jimmy Choo FOTO

Të martën në darkë është organizuar një mbrëmje festive nga Sandra Choi, drejtuesja e Jimmy Choo’s. Ajo ka prezantuar koleksionin në prani të disa prej yjeve më të famshëm të momentit të Hollivudit. Koktaili u mbajt në një ambient privat …

Kim Kardashian imiton Audrey Hepburn FOTO

Kim Kardashian ka surprizuar me veshjen e saj të martën në një set fotografik në rrugët e Miami Beach. Ajo është shfaqur ndryshe por si një lozonjare e cila shëtiste me biçikletën e saj. E veshur e tëra në të …

Kur mania “Marilyn Monroe” pushton yjet FOTO

Mania e stilit Marilyn Monroe ka pushtuar gjatë karrierës së tyre shumë yje të ditës së sotme. Flokët bjonde me onde dhe buzët e kuqe siç duket është një stil mjaft i preferuar për tu dukur bukur dhe me klas. …

Vdes nga pakujdesia foshnja 2-javëshe e aktores irlandeze

Aktorja irlandeze Leigh Arnold është përballur me një ngjarje të tmerrshme pasi është kthyer nga darkimi me shoqërinë e saj. Ajo ka gjetur të vdekur djalin e saj dy muajsh i cili kishte pushuar së marri frymë në krahët e …

Fansja e çmendur e Princ Xhorxh FOTO

Princ Xhorxh siç duket ka fituar që tani zemrat e vajzave të vogla. Gjatë turit final në Zelandën e Re një vajzë 11-muajshe Ruby Cate Blitz provoi se ishte fansja numër 1 e princit. Ajo kishte veshur një bluzë që …

Pistorius në gjyq, përfundon marrja në pyetje

Atleti afrikano-jugor, Oskar Pistorius, vijon dëshmine e tij në gjyqin per vrasjen e të dashurës Reeva Skekamp. Ai ka folur per gjendjen e tij të trishtuar dhe vuajtjen shpirtërore kur pa trupin e pajetë të së dashurës pas vrasjes, të …

Yjet që praktikojnë joga FOTO

Joga është një mënyrë e preferueshme për të gjithë ata që duan të çlirojnë mendjen dhe trupin nga problemet e ditës dhe të kenë një trup të çlodhur. Ata që janë më fanatikët e jogës sigurisht që janë yjet të …

Chrissy Teigen, foto seksi për sportin FOTO

Modelja seksi  Chrissy Teigen ka treguar detajet e fotove të saj si imazh i veshjeve sportive dhe aksesorëve e mjeteve ndihmëse për të mbajtur trupin në formë . Gruaja e këngëtarit të njohur John Legend ka thënë se sporti është …

Njihuni me qentë më modernë! FOTO

Kur padronët tregohen bujarë me qentë e tyre! Kjo ka ndodhur me disa kafshë të vogla fatlume të cilët kanë pasur luksin të veshin aksesorët nga më të shtrenjtë  të stiluar enkas ose jo nga stilistë të famshëm botërorë…

Kendall Jenner: “Unë nuk kam gjoks”

Topmodelja e njohur Kendall Jenner ka gabuar në veshjet e saj në festivalin e Coachella 2014. Ajo është përshkruar nga kritikët e modës si një vajzë pa “shije të hollë” në stil dhe e cila nuk tregon veçanti në detajet …

Ja cilat janë këpucët e 2014-tës! FOTO

Stilistët si Dolce and Gabbana, JW Anderson, Christian Dior etj, kanë sugjeruar për këtë vit modelet më të preferueshme të këpucëve. Por sa të pranueshme do jenë, mbetet për tu parë. Ja disa nga këpucët e këtij koleksioni…

Yjet dhe aksesorët e tyre të flokëve FOTO

Aksesorët në flokë janë gjithmonë në modë sepse përveç se zbukurojnë pamjen dhe e plotësojnë atë, janë edhe një element për të kombinuar veshjen në mënyrë të  veçantë.  Këto aksesorë mund të jenë motive lulesh, rreth silver apo gold, ose …

Yjet që kanë të njëjtën moshë FOTO

Mosha nuk ka rëndësi për njerëzit e famshëm! Janë në moshë të vogël, rriten me suksesin dhe plaken bashkë me famën e tyre. Por shpëshherë truku që ato përdorin ose keqpërdorimi i imazhit të tyre i nxjerr ata më të …

UFO në qiellin londinez? Një unazë e zezë habit ekspertët e motit VIDEO

Shfaqja e një unaze të zezë në qiell ka suprizuar, por dhe habitur njëkohësisht ekspertët e motit në qytetin e Leamington Spa të Anglisë. Zbuluesja e unazës ishte Georgina Heap,  vajza e cila ndërsa luante tenis me mamanë e saj …

Arrestohet kanibali në Pakistan, hëngri trupin e foshnjes, policia gjeti kokën

Autoritetet policore në Pakistan kanë arrestuar në provincën Punxhab,një person të dyshuar si kanibal. Muhammad Arif, ështe arrrestuar pasi pas bastisjes së shtëpisë së tij nga oficerët , është gjetur një kokë foshnje. Bastisja e banesës së tij erdhi pas …

Kur festa e ditëlindjes shkon keq VIDEO

Për çdo njeri festa e ditëlindjes është një moment i lumtur por jo për këtë vajzë të cilës i kanë marrë flokët flakë gjatë kohës kur po i frynte qirinjve të tortës. Videoja u publikua në Youtube para disa ditësh, …

“Marifetet” e aktorëve hollivudianë FOTO

Ndoshta askujt si ka shkuar në mendje që gjatë një filmi të shohë me detaje një pjesë të vështirë dhe të thotë: “Këtë vrapin e shpejtë nuk do e bënte dot Megan Fox”. Por për të gjithë ju që do …

Të veshura me kostum, por seksi! FOTO

  Moda e kostumeve për femra jo gjithmonë  është e suksesshme, por kur kjo veshje është zgjedhja e  personalitete VIP, atëherë ato kanë një performancë të veçantë dhe që bie në sy. Ja cilat janë veshjet më të përfolura për …

Kafshët më të klikuara në internet FOTO

Kur fotot e miqve tanë të vegjël me katër këmbë, çmendin rrjetet sociale.  Ja disa foto të kafshëve më të klikuara në internet…

Vezët “moderne” të Pashkëve FOTO

Kur zbukurimi i vezëve të Pashkëve inspirohet nga veshjet e stilistëve të vitit 2014. Ja disa ide të bukura…