Sistemi i shkallëve elektronike më i gjatë në botë
13/09/2017 - 8:50

Eksplorimi i qendrës tregtare të Hong Kongut në këmbë mund të jetë mjaft sfidë. Peisazhi kodrinor i kombinuar me nxehtësinë subtropikale do të testonte edhe qëndrueshmërinë e një alpinisti.

Por është gjetur një zgjidhje duke ndërtuar një zinxhir prej 800 metrash shkallë lëvizëse që janë janë quajtur sistemi më i gjatë i shkallëve elektronike në botë.

Me një kosto prej 30 milionë dollarë janë hapur për njerëzit në vitin 1993 dhe u kanë shërbyer 78,000 këmbësorëve çdo ditë.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Demarkacioni me Malin e Zi, Pacolli nesër në Podgoricë

Close