“Shtëpia e të vdekurve”, zbulohet varri 5000 vjeçar
12/07/2017 - 12:30

Një varr i madh 5000-vjeçar është zbuluar nga arkelologët në Brain e Cat në Wiltshire.

“Shtëpia e të vdekurve” e fshehur në humnerat e tokës ,mendohet të jetë “vendi i pushimit” të paraardhësve të njerëzve që ndërtuan monumentin prehistorik Stonehenge.

Varri i lashtë po gërmohet nga eksperët dhe studentët e University of Reading.

Ai gjendet në një fushë në mes të dy monumenteve Avebury dhe Stonehenge. Varri u zbulua nga fotografitë ajrore për herë të parë dhe pas filluan të bëhen verifikimet.

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Police operation, Luxury vehicles and criminal assets seized in Elbasan

Close