Plot 730,000 elefantë janë zhdukur në Afrikë
21/04/2017 - 13:46

Deri më tani, 730,000 elefantë janë zhdukur nga zonat e mbrojtura të Afrikës, ndërsa frika shtohet se ato mund të jenë vrarë.

Një raport i ri ka zbuluar reduktimin dramatik të numrit të elefantëve në 73 zona të caktuara që përfshijnë 21 vende afrikane.

Hulumtuesit nga Universiteti i Pretorias në Afrikën e Jugut bënë thirrje për veprim të menjëhershëm për të mbrojtur kafshën më të madhe të tokës. Ata thanë se gjetjet e tyre mund të shërbenin si nj “thirrje globale zgjimi”.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close