Pamje që do ju lënë pa frymë, ky është kufiri mes dy oqeaneve
06/08/2017 - 12:48

Në vendin ku takohen ujërat e Oqeanit Paqësor dhe atij Atlantik, te kepi Horn, turistët kanë xhiruar një video mahnitëse nga një anije. Në video duket kufiri në mes dy oqeaneve duke lënë përshtypje se ujërat  nuk përzihen.

Ekspertët shpjegojnë se kufiri mes dy oqeaneve është vetëm për një kohë sepse përsëri ujërat përzihen.

Në mënyrë që ujërat të përzihen për disa centimetra, atyre u duhet disa ditë, sepse për këtë sasi të ujit vlen i njëjti mekanizëm si edhe për lëngjet tjera.

Gjithashtu në formimin e këtij kufiri ndikim ka edhe edhe dendësia e oqeanit.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Ridvan says:

    Kjo është një nga mrekullitë e zotit

  2. Ilir says:

    Bukuri te ligjeve te Zotit. Ai Vete e thote ne Kuran qe “Ne i mbajme te ndare ujrat e dy deteve midis njeri tjetrit” … shume e bukur.

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close