Pamje mahnitëse nga Kina
17/12/2013 - 14:41

Plot ngjyra dhe forma mahnitëse shfaqen brezaret, fushat por edhe lumenjtë në Kinë, që kur i sheh sikur të hipnotizojnë.

Fotografitë interesante u bënë nga fotografi amator Zhang Ning, 51 vjeç, gjatë udhëtimeve të tij nëpër Kinë.

“Unë jam shumë me fat që vendi im Kina është e pasur me gjëra kaq të larmishme”,” tha Zhang Ning.

Shihni fotot që janë vërtet mbresëlënëse

Stunning: This colourful photograph was taken in Dongchuan, China, by photographer Zhang Ning on one of her many trips around the country

Tranquil: These fascinating photographs were captured by amateur photographer Zhang Ning, 51, after trips across her native China

Natural wonder: The patterns and terraces in Yuanyang, China, are often referred to as the stairway to heaven

Purple haze: The landscape in Dongchuan, China, is made up of swirls of colours and shapes

Stairway to heaven: The mesmerising field terraces in Yuanyang, China, which are shaped like this to improve farming techniques

Don't be fooled, this is not a painting but the stunning landscape in Dazai, China, captured by photographer Zhang Ning

Picture perfect: This image of Yuanyang, in China, looks more like a painting than a photograph

Beautiful: The Yuanyang Rice Terraces are situated in the southern Ailao Mountains, dug out by the Hani people

The entire field is irrigated with spring water from the forest above to rejuvenate and prepare for the next growing season

The 1000m of mountain slopes of terraces are still in used today and were created by the people of Hani thousands of years ago

Unique: The water which flows down from the mountains are crystal clear while the air is incredibly clean

Patterns: The Dazai terraces in China captured by photographer Zhang Ning which were created in the Yuan Dynasty (1271-1368) and finished by the Qing (1644-1911)

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Bllokohet kufiri më i madh në botë

Close