Njihuni me ‘Zonjën e Maceve’
09/08/2017 - 17:03

Tova Saul është një grua që nuk njeh kufi kur bëhet fjalë për të ndihmuar qindra mace të humbura në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit.

“Kur njerëzit më quajnë ‘zonja e maceve’, ata në fakt duan të thonë se cdo njeri tjetër nuk do të lëvizte asnjë gisht për të ndihmuar një kafshë,”  -tha ajo për BBC.

Old City është gjithashtu shtëpia e qindrave, ndoshta dhe mijërave maceve të humbura. Qyteti është gjithnjë në kërkim të vullnetarëve për të ndihmuar në shërbimin ndaj maceve dhe Tova është një ndër më aktivet për këtë gjë.

Ajo mban rekord pasi ka rritur më shumë se 600 mace që në 2009.

Gjithcka filloi në Jeëish Quarter, ku qëndron momentalisht me 11 macet e saj por me kalimin e viteve, ajo ka kapur dhe vaksinuar të gjitha kotelet femra.

Momentalisht ajo jeton në zona myslimane ku njerëzit ‘cifut’ nuk janë të lejuar të shkojnë.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close