Mundësit me vaj ulliri luftojnë për të fituar titullin 600 vjeçar
16/07/2017 - 9:05

Rreth 2.200 mundës më vaj ulliri kanë zhvilluar ndeshje në një stadium në qyetin Edirne të premten. Ky konkurs daton që në shekullin e 14 dhe mundësit konkuronin për të fituar rripin e artë.
Një numër i madh mundësish të cilët janë mbajtës të rekordeve morën pjesë në turneun vjetor Kirkpinar. Pjesëmarrësit vishen me pantallon të lëkure dhe derdhin vaj në trupin e tyre përpara se të fillojnë mundjen në një fushë me bar.
Fituesi i rripit të artë dhe çmimit prej 141.000 dollarë u shpall 32-vjeçari Umit Kinali. Ai punon si truprojë dhe është nga Bodrum në Turqinë jugperëndimore.
“Gjyshi im ishte një mundës vaji dhe dua që të vazhdoj traditën famijare,”-ka thënë Knali.
Gjashtëdhjetë mundës do të luftojnë për të konkuruar sot në finalen e edicionit 656 të konkursit vjetor në Edire, raporton Daily Mail.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Police operation, Luxury vehicles and criminal assets seized in Elbasan

Close