Lufta e shkatërroi shëndetin e kësaj vajze 5-muajshe
15/03/2017 - 18:08

Një vajzë e vogël 5 muajshe vuan nga kequshqyerja dhe është një ndër fëmijët në Yemen, Azi që kanë qenë duke vdekur nga uria për shkak të luftës.

“Ne e çuam atë në një klinikë në fshatin tonë para një muaji. Por ata nuk mund ti jepnin aq qumësht sa e kishte të nevojshme. Unë nuk kisha mundësi financiare ta sillja atë në spital deri tani. Ka mundësi që ajo të mos e përballojë sepse është shumë e dobët,” – tha babai i saj, Abdullah Razeh në një intervistë për BBC.

Noureldin është një ndër 2 milionë fëmijët që vuajnë dhe e kanë të vështirë të marrin trajtimin e duhur. BBC ka treguar se cdo vit, vdesin fëmijë të vegjël nga mungesa e ushqyerjes apo e pasigurisë ushqimore.

/oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shqipëria, i vetmi vend që përfshin në TVSH edhe biznesin e vogël

Close