Kulla ‘Lotte World’ vendos rekorde botërore
20/04/2017 - 21:56

Pas 6 viteve në ndërtim, kulla ‘Lotte World’ ka vendosur rekorde të reja me pamjen dhe lartësinë prej 555 metrash.

Nuk është vetëm kulla më e gjatë në Korenë e Jugut, por është ndërtesa e pestë më e lartë në botë dhe ka observatorin më të lartë prej 478 metrash.

Ajo që e bën interesante këtë ndërtesë është se mund të shihet panorama e qytetit nga maja e saj,e cila arrihet me ashensor vetëm për 1 minutë. Kjo është një krijim i ri që është bërë me teknologjinë e fundit, të ardhur nga kompania gjermane ‘Thyssenkrupp.’

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close