Kali pi birrë që të mos ketë nxehtë
16/04/2017 - 19:12

Një kalë, i quajtur Take Mac vuan nga një sëmundje që i shkakton djersë, prandaj i është sugjeruar të pijë birrë, si terapi që e ndihmon.

Ai vuan nga Cushings që e con në rritje të hormonit të kortizolit. Si rezultat, ai nuk djersit normalisht, prandaj nxehtësia është rrezik i madh për të. Birra e ndihmon që të hapë poret, prandaj kali ka pirë birrë cdo ditë për një vit, ndërkohë që terapia vazhdon.

Një veteriner e ka sugjeruar një gjë të tillë për Take Mac, i cili është rreth 20 vjeç, që ta lehtësojë sëmundjen e tij duke shmangur temperaturat e larta.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close