12 ura të ngritura mbi ndërtesa (Foto)
02/09/2013 - 16:26

Mund t’ju interesojë :
10 Rrugët më të çuditshme në botë! (Foto)
Mund t’ju interesojë :
Shtëpi kokëposhtë? Tani Po!
Ato janë zakonisht të mbyllura ose të mbuluara dhe lidhin dy ndërtesa njëra me tjetrën, duke mbrojtur kështu këmbësorët nga moti i keq.

Megjithatë, me zhvillimin e arkitekturës dhe ndërtimit në dekadat e fundit, ura të tilla përveç kërkesave funksionale shërbejnë edhe si platforma për të soditur pamjet,  ndërtesa të mikpritjes luksoze, vende argëtimi dhe si vepra arti.

1. “Marina Bay Sands Skybridge”, Singapor

2. “Bahrain World Trade Center”, Bahrain

3. “Linked Hybrid”, Kinë

4. “Ura e aspiratave”, Britani

5. “Petronas Twin Towers Skybridge”, Malajzi

6. “Qendra e Mbretërisë Skybridge”, Arabia Saudite

7. “Davenport Skybridge”, USA

8. “Enron Skybridge”, USA

9. “Peachtree Skybridges”, USA

10. “Ura e psherëtimave”, Venecia

11. “Qarkorja e këmbësorëve”, Lujiazui, China

12. “Projekti Skybridge”, Singapor

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Bllokohet kufiri më i madh në botë

Close