Eklipsi i mrekullueshëm i hënës dhuroi një spektakël të vërtetë

141754559-935b59aa-b97b-42f9-bbd9-70c8f938b22a

Picture 1 of 9


Një spektakël madhështor i eklipsit të hënës ndodhi mbrëmjen e djeshme pas perëndimit të diellit. Një hënë plotësisht verore me ngjyrë portokalli shndriste mbrëmë mbi tokë. Ky fenomen i rrallë është ndoshta nga më të bukurit dhe më interesanti për tu parë. Ishte një eklips i pjesshëm,që do të thotë vetëm një pjesë e hënës kalonte përmes hijes së Tokës.

Eklipsi i pjesshëm i Hënës do të jetë i dukshëm në disa pjesë të Evropës, Afrikës, Azisë dhe Australisë. Fotografitë u kapën në vende të tilla si Gjermania, Turqia dhe Greqia duke treguar hënën që shkëlqente me ngjyrë të kuqe në portokalli.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
FMN: Kujdes projektin 1 miliard euro!

Close