Formalizimi i ekonomisë - Zusi: Biznesi nuk shet më me faturë, është rritur informaliteti
04/07/2017 - 22:53

Për kryetarin e Qendrës së Eksporteve, Alban Zusi, kryereforma kryesore ekonomike që duhet të bëhet nga qeveria e re është formalizimi i ekonomisë.

Në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe, ai tha se nisma e ndërmarrë në 2015 ishte negative dhe se bizneset nuk po shesin më me faturë tatimore.

Zusi: Kryereforma duhet të jetë reforma e formalizimit por jo fiskalizimit. Ky ka qenë gabimi i madh i para dy viteve. I kemi dhënë një plagë ekonomisë së vendit. Ajo që nisi në 2015 pati efekte pozitive dhe efekte traumatike. Tani është më keq se çfarë ishte përpara. Për të shitur me faturë tatimorë është shumë e vështirë. Biznesi nuk e do, është i mërzitur që nuk shet me faturë tatimore.

/Oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close