Lajmet nga Vendi

Vlorë, Fermat e rritjes së peshkut nuk ju kushtohet rëndësi nga qeveria

Fermave të rritjes së peshkut të ndodhura përgjatë gjithë vijës bregdetare joniane, nga Vlora deri në Sarandë, nuk ju kushtohet rëndësi nga qeveria. Kështu janë shprehur sipërmarësit vendas e të huaj, punonjës në rezervatin e peshkut në gadishullin e Karaburunit, …

Tiranë, sherr mes dy personave, plagoset me armë zjarri 23-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sot në afërsi të Liqenit artificial në Tiranë, ku një sherr i çastit ka përfunduar në përdorimin e armës ndaj 23-vjeçarit, Arbër Kosuni. 23-vjeçari i plagosur është dërguar me urgjencë në Spitalin …

Vili Minarolli: Engin Ceka nuk e provokoi liderin e opozitës

Në studion e RTV “Ora News”, i ftuar në intervistën e mbrëmjes ka qënë Ambasadori shqiptar në Austri, Vili Minarolli, i cili ka folur lidhur me incidentin që ndodhi në Vjenë midis kreut të Partisë Socialiste Edi Rama dhe njërit …

Shkodër, ndalohet gjuajtja e peshkut në liqen

Që prej 15 Prillit, peshkatarët janë të ndaluar të gjuajnë peshk në liqenin e Shkodrës. Ky është një rregull që zbatohet çdo vit duke qënë se për një muaj e gjysëm është koha e shumimit të peshkut. Drejtori i Inspektoriatit …

Fundjava sjell pushuesit në plazhin e Durrësit dhe Shëngjinit

Fundjava ka sjellë pushuesit në plazhin e Durrësit. Një atmosferë me të vërtetë e veçantë është krijuar jo vetëm nga pushuesit e ardhur nga rrethet dhe kryeqyteti, por edhe nga Kosova dhe Maqedonia. Një shëtitje në bregdet ,apo një kafe …

Lezhë, mbetjet urbane shqetësim për zonat bregdetare në prag të sezonit turistik

Mbetjet urbane janë kthyer në një shqetësim, për zonat bregdetare të Lezhës në këtë prag sezoni turistik. Nga një inspektim i kryer nga agjensia rajonale e mjedisit, është konstatuar se bregdeti i Shëngjinit dhe ai i Talës po shndërrohen në …

Bogdani: Rama e di më mirë se të gjithë se do humbasë në 23 qershor

Deputeti i Partisë Demokratike, Gert Bogdani, me anë të një deklarate  për mediat nga Kryesia e Partisë Demokratike, ka akuzuar kreun e Partisë Socialiste Edi Rama, se me veprimet e tij ndaj diplomatit shqiptar në Vjenë ka dëmtuar imazhin e …

Berisha: Rama tregon vetëm Shqipërinë gënjeshtër, që ekziston vetëm në mendjen e tij

Kryeministri Sali Berisha, pasditen e sotme ka përuruar rikonstruksionin e rrugës Shën Vlash – Kryqëzimi Fllakë – Katundi i Ri. Në fjalën e tij të mbajtur përpara banorëve të kësaj zone Kryeministri Berisha është shprehur: “Së bashku po shkojmë drejt …

Apolloni, shkatërrohet Teatri Antik Romak 2300-vjeçar

Shkatërrimi i Teatrit Antik Romak 2300-vjeçar ka ndodhur edhe për shkak të dorës së njeriut. Kështu ka deklaruar eksperti i gjeologjisë inxhinierike Ylber Muceku, në përfundim të inspektimit në terren për gjendjen e krijuar në këtë zonë të Apolonisë së …

Fier, grabitet me armë një argjendari

Një argjendari  në qëndër të qytetit Fier është bërë preh e vjedhësve, ndërsa pronari i  saj është  plagosur, duke u goditur me qytë armë tip automatik. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 13 30.  Sipas burimeve të para të …

Rama apel emigrantëve të vijnë për të votuar në 23 qershor

Emigrantët duhet që të kthehen në Shqipëri në 23 qershor për të votuar vizionin e Partisë Socialiste për integrimin e Shqipërisë. Ky ka qenë apeli i bërë prej kryesocialistit Edi Rama gjatë një takimi me përfaqësues të kësaj force politike …

Euro kap shifra rekord në krahasim me Lekun

Monedha europiane ka arritur në nivele rekord kundrejt monedhës vendase lekut. Ditët e fundit në tregun e këmbimit valutor një euro është shkëmbyer me 140.8 lekë duke arritur kështu vlerën më të lartë krahasuar me 2012. Sipas ekspertëve rivlerësimi  i …

Halimi: Në Maj nis reforma e burgjeve private, ja avantazhet

Ministri i drejtësisë Eduard Halimi ka paralajmëruar nisjen e një reforme të re në drejtësi gjatë muajit Maj, atë të burgjeve private. Në një postim në rrjetin social Facebook, Halimi theksoi se paralel me reformën e burgjeve private do të …

Idrizi: PDIU, parti kombëtare, jo komunitare

Partia, Drejtësi Integrim dhe Unitet ka mbledhur sot Këshillin e saj Kombëtar. Në fjalën e tij, Shpëtim Idrizi theksoi se PDIU nuk është një parti komunitare, por një parti kombëtare. Kjo sipas tij, pasi çështja çame është një çështje e …

Meta: Berisha s’duroi dot, ra viktimë e pasionit për pushtet

Kreu i LSI-së Ilir Meta ka kërkuar mbështetjen e emigrantëve në zgjedhjet e 23 qershorit duke theksuar se “Aleanca për Shqipërinë Europiane” do të bëjë të mundur edhe hapjen e një prespektive të re për vendin. Në një takim me …

Berisha me gratë menaxhere: Të ngushtojmë diferencën gjinore

Kryeministri Berisha ka premtuar sot hartimin e një programi për ngushtimin e diferencës gjinore. Në një bashkëbisedim me punonjëse dhe menaxhere në qytetin e Durrësit, kryeministri theksoi duhet të vijojë përpjekja për shembjen e murit të patriarkisë. “Ju shpreh mirënjohjen …

Lushnje, vritet me armë një tregëtar nga Shijaku

Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Lushnjes. Një roje private ka qëlluar me armë për vdekje një tregëtar pas një sherri banal me këtë të fundit. Ngjarja e rëndë është shënuar rreth orës 07:00 …

Vlorë, kapet një skaf me 400 kg kanabis, kishte si destinacion Italinë

Policia kufitare e Vlorës gjatë një operacioni të ndërmarrë përgjatë orëve të natës ka bërë të mundur sekuestrimin e 400 kg kanabis në një skaf i cili kishte si destinacion Italinë. Burime nga policia bëjnë me dije se pas një …

Fier, konflikt mes dy kushërinjve, plagoset me thikë 26-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Fierit. Një konflikt me njëri-tjetrin mes dy kushërinjëve, ka përfunduar në një sherr me thika, si pasojë e të cilit ka mbetur i plagosur 26-vjeçari, Genci Ruko. Incidenti …

LRI konventë në Mat, Kryemadhi: Të ecim më shpejt për një jetë më të mirë për gjithë shqiptarët

LSI, vijon prezantimin e kandidatëve të saj për deputetë, duke faktuar sërish qëndrimin se pavarësisht koalicionit me Partinë Socialiste, do të garojë në 23 Qershor me listën e saj. Është zgjedhur një takim i Lëvizjes Rinore për Integrim në Mat, …

Durrës, arrestohet 27-vjeçari i shumëkërkuar për një seri vjedhjesh me dhunë dhe armë

Drejtoria e Policisë Qarkut Durrës, Seksioni Kundër Vjedhjeve me Dhunë dhe Armë, gjatë një operacioni profesional të realizuar sot, arriti të kapë e arrestojë personin e shumëkërkuar, të dyshuar për një seri vjedhjesh me dhunë dhe armë të realizuara në …

Kukës, pasuritë minerare. Shqipëria pritet të antarësohet në “EITI”

Në fund të muajit Maj të këtiij viti, pritet që Shqipëria të antarësohet me të drejta të plota në Nismën për Transparencë në Industrinë Nxjerrëse (EITI), antarësim i cili është edhe një kusht për integrimin e vendit tonë në strukturat …

Memorandum bashkëpunimi midis Bankës së Shqipërisë dhe Korporatës Federale të Sigurimit të Depozitave

Nënshkruhet memorandumi i cili do të rrisë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë dhe financave nga guvernatori i bankës së Shqipërsë, Ardian Fullani dhe kryetari i Korporatës federale të sigurimit të depozitave të SHBA-së, Martin Gruenberg. Banka e Shqipërisë, si institucioni …

Anomalitë fetale në rritje, mjekët: Eko dhe ekzaminimet të mos neglizhohen

Pavarësisht etapave të zhvillimit në të cilën ka ecur mjekësia, anomalitë fetale mbeten në nivele të larta dhe shqetësuese. Sindromi down, autizimi, çrregullime mendore apo fizike jo gjithmonë identifikohen nga ekot dhe nga ekzaminimet përkatëse. Jo të gjitha maternitetet janë …

Fier, rruga për në plazhin e Pishporos e amortizuar

Në prag të fillimit të sezonit turistik, infrastruktura rrugore që të çon drejt plazhit të Pishporos dhe Darzezës, vijon të jetë tejet e amortizuar. Banorët e zonës shprehen se ky segment rrugor prej rreth 8 km është në këtë gjendje …

Elbasan, lufta kundër diskriminimit, Baraku: Mbështetje për çdo të interesuar

Kryetari i bashkise së Elbasanit, Qazim Sejdini, ka pritur në një takim Komisioneren kundër Diskriminimit, Irma Baraku, si dhe përfaqësues të shoqatave të ndryshme që operojnë në mbrojtje të grupeve të ndryshme sociale apo edhe të pakicave kombëtare. Komisionieria Baraku …

Sëmundjet e mushkërive, “Kristal” konferencë për kurimin me sukses

Një konferencë shkencore mbarëshqiptare është mbajtur për metodat më të fundit të diagnostikimit dhe kurimit të sëmundjeve që prekin mushkëritë, në ambjentet e “Universitetit Kristal”. Ish-ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili, u shpreh se kjo konferencë ka një rëndësi të vecantë …

Rendi dhe siguria, PD: Nuk mund të vendosen nga Rama dhe kupola e tij të lidhur fund e krye me krimin

Rama dhe kupola e Partisë së tij nuk mund të flasin për krimin dhe luftën kundër kriminalitetit, sepse ata janë të lidhur fund e krye me krimin, kontrabandën, trafiqet. Deklarata vjen nga deputeti demokrat Gerti Bogdani, i cili duke ju …

Toponimet, Pashkët hapin kufirin, emigrantët shqiptarë festojnë në atdhe

Duket se problemi i madh i shqiptarëve në lidhje me toponimet që kanë në pasaporta, për të kaluar kufirin me Greqinë, do të zgjidhet përkohësisht. Kjo falë një takimi të zhvilluar mes Drejtorit të Drejtorisë Rajonale për Kufirin dhe Emigracionin …

Milo “rezerva” për paktin me PS: Nuk ishte më e mira, por duhej

Nuk është marrëveshja më e mirë që Partia Demokracia Sociale ka nënshkruar me Partinë Socialiste, por është marrëveshja e cila duhej firmosur për zgjedhjet e 23 qershorit. Duke folur në komitetin drejtues te Partise Demokracia Sociale, kryetari Paskal Milo tha …

Rama: Vlora në harresë për 8 vite, do ta shndërrojmë në portë hyrëse për rajonin

Vlora portë hyrëse në rajon. Ky ka qenë zotimi i kryesocialistit Edi Rama, ndërsa ka prezantuar në qytetin e Flamurit programin për një Rilindje shqiptare, i cili nuk kurseu dhe akuzat ndaj Kryeministrit për lënie në gjendje të mjerueshme të …

Përfundon rindërtimi i rrugës “Ilia Dilo Sheperi”, Basha: Bashkia jo më “repart politik”

Banorëve të njësisë bashkiake nr. 5 u është shtuar sot një rrugë tërësisht e rindërtuar. Me një investim prej 40.4 milionë lekësh, akorduar nga Bashkia e Tiranës janë ndërtuar kanalizimet e ujërave të zeza dhe të bardha, ndriçim, gjelbërim, ndërsa …

Greqia “shpëton” nga Alket Rizai, mes 500 të burgosurve që do transferohen në Shqipëri

Pesëqind të burgosur shqiptarë do të transferohen në muajt e ardhshëm në burgjet e Shqipërisë, midis tyre i dënuari më i njohur shqipëtar Alket Rizai, një përpjekje kjo e qeverisë greke për të lehtësuar burgjet greke. Sipas shtypit grek, motivi …

Mungesa e ujit në Dobranj të Devollit, banorët kërcënojnë me bojkotim të zgjedhjeve

Rreth 700 banore te fshatit Dobranj në rrethin e Devollit prej 4 vitesh vuajnë mungesen e ujit të pijshëm dhe ata bëjnë apel që nëse nuk gjendet një zgjidhje sa më parë do të bojkotojnë zgjedhjet. Për të plotësuar këtë …

Buxheti i bashkisë së Lezhës, Prefekti e kthen për shqyrtim: Ka mangësi

Prefekti i Lezhës Pal Dajçi ka kthyer mbrapsht buxhetin e e miratuar pak dite me parë nga Këshilli i bashkisë, që sipas tij ka shkelje dhe nuk është në përputhje me ligjet e shtetit. Dajçi ka shtuar se reduktimi me …

Ambasadori izraelit në Elbasan, Cohen: 45 kompani izraelite do investojnë këtu

45 kompani izraelite jane te interesuara per te investuar ne vendin tone ne disa nga sektoret me te rendesishem si bujqesia,minierat dhe turizmi. Keshtu ka deklaruar ambasadori i Izraelit ne vendin tone David Cohen gjate nje vizite ne rrethin e …

Zjarr në Xhafzotaj, në flakë magazinat me lëndë ndërimi

Përfshihen nga flakët disa magazina në Xhafzotaj. Mësohet se një zjarr i fuqishëm ka përfshirë disa magazina me lëndë ndërtimi, ku zjarri rrezikoi edhe shtëpitë aty pranë, por ndërhyrja në kohë e zjarrfikësve bëri të mundur neutralizimin e shpejtë të …

Berisha: Rama e ka humbur betejën, nuk ka kthim të Ilirjan Muhos në KQZ

Lideri i mazhorancës Sali Berisha ka akuzuar kreun e PS-së Rama se përmes betejës së tij të parafundit politike po tenton të rikthejë Ilirjan Muhon në KQZ. Nga qyteti i Lezhës, Berisha e garantoi rivalin e tij politik se ai …

Shëndetësia, PS: I vetmi rekord i Berishës, listat e borxheve në farmaci

Partia Socialiste ka deklaruar sot se degradimi i shërbimit shëndetësor është një tjetër arsye pse shqiptarët nuk duhet të votojnë kryeministrin Berisha më 23 qershor. Në një deklaratë për mediat, deputetja socialiste Klodiana Spahiu akuzoi qeverinë dhe Kryeministrin Berisha se …

Durrës, bie aksidentalisht nga pallati, humb jetën punëtori i ndërtimit

Një punëtor ndërtimi ka gjetur vdekjen teksa ka rënë nga lartësia e një pallati. Ngjarja e rëndë është regjistruar paraditen e së shtunës në lagjen 1 të qytetit të Durrësit, ku 35 vjecari Besim Omeri ka rënë aksidentalisht nga një …

Konflikt i armatosur në Tiranë, plagoset pronari i një lavazhi dhe 1 kalimtar, në pranga autori

Një konflikt me armë ka lënë si bilanc dy të plagosur. Ngjarja është regjistruar paraditen e sotme rreth orës 09:00 në afërsi të një lavazhi në hyrje të autostradës Tiranë-Durrës, ku sipas policisë shtetasi Bajram Çeku ka qëlluar me armë …

1700 vjetori i Ediktit të Milanos, Berisha: Shqipëria, shembull i respektit dhe tolerancës fetare

Në 1700 vjetorin e Ediktit te Milanos, dekret përmes të cilit u sanksionua liria e besimit fetar, Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë mbajti një simpozium me temë “Kostandini: 1700 Vjetori i Ediktit te Milanos dhe Liria Fetare” në mjediset e Hotel …

Vrau 27-vjeçarin në Durrës, gjykata “arrest me burg” për Ardit Hyskën

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 28-vjeçarin Ardit Hyska, i cili u akuzua për vrasjen me paramandim dhe armbajtje pa leje të 27-vjecarit Refik Lila. Prokurori i cështjes ka kërkuar për 28 vjecarin masën e sigurisë “arrest me burg” …

Vlerësohen talentet në teknologji, çmime për zhvilluesit e aplikacioneve software-ve

Mbahet mbrëmja Gala në të cilën u shpërndarë çmimet për talentet më të mira shqiptare në fushën e teknologjisë së informacionit nga kompania ICTS media. Në këtë eveniment ku u dhanë cmime për aplikacionet dhe software-t më të mira, merrnin …

Komisioni hetimor, Bogdani: Synojmë zbardhjen e incidentit dhe marrjen e përgjegjësive

Zbardhje të plotë të së vërtetës dhe marrje të përgjegjësive. Ky është qëllimi i nismës më të fundit të deputetëve demokratë për ngritjen e komisionit hetimor parlamentar lidhur me incidentin në Vjenë mes Kryesocialistit Edi Rama dhe diplomatit shqiptar atje, …

Nis ndërtimi i kampusit të ri të Universitetit Beder, Berisha: Do ju japim pronat

Kryeministri Berisha ishte i pranishëm sot në ceremoninë e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e kampusit të ri të Universitetit Beder-Hëna e plotë, investim me vlerë rreth 20 milion euro. Në urimin drejtuar studentëve dhe stafit pedagogjik të …

Fier, rrëmbeu me forcë adoleshenten, në pranga 23-vjeçari

Policia e Fierit ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën për rrëmbimin e një 18-vjecarje. Shtetasi Elis Dine është arrestuar nga blutë, pasi sipas tyre gjatë ditës së sotme 23 vjecari ka rrëmbyer me force një vajzë në lagjen …

Inagurohet Pazari i Korçës, 0.7mln euro për reabilitimin investim i BE

Bashkimi Evropian ka mbështetur rehabilitimin e Pazarit të Korçës me një fond prej 0.7 milion euro. Rehabilitimi i Pazarit, i cili u inagurua sot, me shtrimin e rrugëve dhe sheshit kyesor, përmirësimin e pothuajse të gjithë infrastrukturës (ujë i pijshëm, …

Durrës, dhunohet dhe grabitet taksisti, në kërkim autori

Dhunohet dhe grabitet një shoferi i një taksie në Durrës. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e sotme në lagjen 14 në Shkozet, ku taksisti Isa Xhumani është goditur me mjete të forta ngashtetasi Sabri Verteniku, banor ne te njejten lagje me …

Berisha sulmon Ramën: Alternativa e tij mashtrimi, arkitekti më i zoti për humbje

Kreu i mazhorancës Sali Berisha ka sulmuar sërish rivalin e tij politik, duke e konsideruar një Nastradin që merr me vete ngado që shkon trastën e tij të gënjeshtrave. Ndërsa inaguroi segmentin rrugor Berxull-Domje, Kryeministri deklaroi se Rama është arkitekti …

Ish-bosi i firmës piramidale “Populli” rishfaqet në gjykatë për mashtrim

Bashkim Driza, një nga bosat e firmave piramidale rishfaqet përsëri në gjykatat shqiptare.Prokuroria e Tiranës kërkon 3 vjet burg për ish drejtuesin e fondacionit “Populli” nën akuzën e fallsifikimit të dokumentave e kryer në bashkëpunim. I shpallur fajtor pothuajse 10 …

Rendi dhe siguria, Rama: Brenda 300 ditëve do marrim kontrollin e territorit. MB e lidhur me krimin.

Nga salla e Teatrit të Operas dhe Baletit, ku ka prezantuar programin e PS për një Rilindje shqiptare për rendin dhe sigurinë, Kryesocialisti Edi Rama ka siguruar shqiptarët se me ardhjen e PS në pushtet brenda 300 ditëve të para …

Basha viziton grevistët: Mundësojmë strehimin tranzitor. Banorët kundërshtojnë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha u ka ofruar ndihmën e Bashkisë për strehim, banorëve të futur në grevë urie, në rrugën “Margarita Tutulani”, të cilët u nxorrën nga godina, me një vendim të Përmbarimit. Kreu i Bashkisë është …

PS kërkon “kokën” e Lefteri Lleshit, Çuçi: Duhet të zgjidhet një kryetar konsensual i KQZ

PS nuk do të hyjë në zgjedhje me Lefterie Lleshin në krye të KQZ. Nënsekretari për çëshje zgjedhore në PS, Bledar Çuçi, ndërsa rikonfimon qendrimin e PS për rikompozimin e KQZ me tre përfaqësues të opozitës e tre të mazhorancës …

Akuzohet për rrëmbim fëmijësh, çështja e Begzim Isës i kalon gj. së Krimeve të Rënda

Jo vetëm ndjekja e hetimeve por tashmw edhe gjykimi i cështjes së Begzim Isës, i cili akuzohet se ka mbajtur në banesë një fëmijë për ta trafikuar, do të bëhet nga gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë. Gjatë ditës …

Berisha firmos vendimin e KM, kalojnë në fond banesash disa objekte shtetërore

Kryeministri Berisha firmos vendimin e Këshillit te Ministrave, te miratuar në mbledhjen e datës 24 prill 2013, per kalimin në fond banesash të një numri objektesh shtetërore industriale, perkatesisht ne ish Kombinatin e Autotraktorëve, Uzinën e Foder–Mek në Shkozë, ish …

Nishani plotëson vakancën e Lulos, dekreton Artan Brocin si anëtar në gj. e Lartë

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në mbështetje të nenit 93 dhe nenit 136, pika 1 të Kushtetutës së Shqipërisë dekretoi emërimin e zotit. Artan Broci, anëtar i Gjykatës së Lartë. Sipas relacionit të publikuar në faqen zyrtare të Presidencës për …

Ambasadorja çeke: Partitë, përgjegjëse për zgjedhje të lira

Ambasadorja çeke në Tiranë Bronislava Tomasova i është bashkuar apelit të ndërkombëtare për gjetjen e një konsensusi politik për zgjidhjen e situatës së krijuar në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Në një prononcim për mediat nga qyteti i Korçës, ambasadorja çeke …

Koalicioni, Shehi dhe Ndoka të përfshirë në listat e PD-së

Aleatët kryesor të Partisë Demokratike në koalicionin parazgjedhor PDK e LZHK pranojnë faktin se do të jenë të përfshirë në listat për deputetë të Partisë Demokratike. Kreu i  demokristianëve Nard Ndoka  dhe ai i LZHK-së Dashamir Shehi në intervista të …