Lajmet nga Vendi

Murati: Synimi i PD-së me shtyrjen e datës së zgjedhjeve

Kryeredaktori i “Gazeta Shqiptare” Erl Murati thotë në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, se Partia Demokratike është e ndërgjegjshme që kryeministri Rama nuk do të japë dorëheqjen, por synimi i shtyrjes së zgjedhjeve është përçarja e së majtës. …

Basha: Rama dëshmoi se drejtësia për të ka qenë mjet pazaresh

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratave të Ramës për shtyrjen e vettingut pas zgjedhjeve. Në një deklaratë për mediat, Basha shprehet se ky qëndrim i Ramës tregoi se për të reforma në drejtësi ka qenë dhe mbetet …

Berat, zjarr në konviktin e shkollës profesionale, digjen disa dhoma

Një zjarr i papritur ka rënë mbërmjen e sotme në konviktin e shkollës së mesme profesionale “Kristo Isak” në qytetin e Beratit. Zjarri është konstatuar  nga vetë nxënësit dhe kujdestarët. Fatmirësisht në momentin e rënies së zjarrit,konviktorët (djem e vajza),kanë …

Dade: S’na kanë mbështetur në çadër, PD përsërit gabime të mëparshme

Kryetarja e Komisionit të Jashtëm Arta Dade thotë në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, se kur opozita socialiste protestonte në çadër nuk kishte asnjë inkurajim nga partnerët ndërkombëtar, duke shtuar se PD po përsërit disa gabime të mëparshme. …

Pollo: Rama e Meta nuk janë marrë vesh as për Presidentin

Mbrëmë në emisionin “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, është diskutuar mbi situatën politike në vend e cila mbetet shumë e tensionuar, në focus të bisedës ka qenë dhe zgjedhja e Presidentit të Republikës. Për deputetin e Partisë Demokratike …

Çantat e rënda të shkollës, fëmijët e klasave të I e II mbajnë deri në 5 kg

Nxënësit e klasave të fillores mbajnë në shpinën e tyre çanta që peshojnë deri në 5 kg, duke tejakluar peshën e lejuar. Ekspertët e shëndetit thonë se çanta nuk duhet të rëndojë më shumë se 2.5 kg pasi shfaqen probleme …

“21 janari”, do rihapen hetimet dhe dëmshpërblehen familjet e viktimave

Hetimi për çështjen e 4 të vrarëve në bulevard në protestën e 21 janarit të vitit 2011 do të rihapet. Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut pranoi kërkesën e për të rihapur çështjen si dhe vlerësoi zgjidhjen me pajtim …

Rama me të rinjtë: PD kërkon të na ndajë nga Evropa

Partia Demokratike kërkon ta ndajë Shqipërinë nga Evropa. Ky ka qenë mesazhi i kryeministrit Edi Rama për të rinjtë e Durrësit ku kishte organizuar një takim me votuesit për herë të parë. Rama tha gjithashtu se pavarësisht çadrës së opozitës, …

Itali, burgim të përjetshëm peshkatarit shqiptar për vrasje të dyfishtë

Një shqiptar është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje të dyfishtë. Ky është vendimi i marrë nga Gjykata e Bolonjës ndaj shqiptarit Sadik Dine, i cili është shpallur fajtor për vrasjen e italianëve Silvio Mannina dhe Lidia Nusdorfi. Gjykata …

Opozita intensifikon protestën, të hënën bllokohet trafiku për 1 orë

Kryeopozitari Lulzim Basha ka njoftuar sot intesifikimin e protestave në të gjithë Shqipërinë. Nga çadra e lirisë, Basha i bëri thirrje të gjithë qytetarëve që ditën e hënë në orën 11-12 të bashkohen në bllokimin total të trafikun kombëtar në …

Meta takim 60 minuta me Idrizin në selinë e Kuvendit

Fill pas vendimit të KQZ për të mos pranuar kërkesën e PS-LSI për shtyrjen e aftit të koalicionit si dhe dështimin e raundit ë dytë për presidentin kreu i LSI Ilir Meta ka pritur në një takim kreun e PDIU, …

Ky është grupi shqiptar i grabitjeve prej 1 milion eurosh

Katër shtetas shqiptarë pjesë e një grupi kriminal që merrej me plaçkitje të armatosura dhe vjedhje të banesave luksoze në Atica të Greqisë kanë përfunduar në pranga. Me urdhër të prokurorit të Athinës, janë bërë publike emrat dhe fotot e …

Sanitarja e diagnostikuar me kancer zbulon që është 10 vjet e pasiguruar

Emisioni investigativ BOOM në RTV Ora News ka sjellë në vëmendje rastin e një sanitareje të një institucioni shtetëror, e cila për vite me radhë nuk është përfshirë në skemën e sigurimeve. Bëhet fjalë për Lindita Hamollari, sanitare prej 12 …

Oferta e Ramës: Vettingun mund ta votojmë edhe pas zgjedhjeve

Kryeministri Edi Rama përjashton kategorikisht mundësinë e qeverisë teknike për të zgjidhur krizën politike, por duket se dicka e ka lëshuar, vettingun. Nëse palët politikë bashkë me ndërkombëtarët gjejnë gjuhën e përbashkët vettingu mund të votohet edhe pas zgjedhjeve. Rama: …

Basha mbledh me urgjencë aleatët në selinë e PD-së

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhbvilluar një mbledhje me urgjencë me aleatët e tij opozitarë, mbledhje e cila u zhvillua në selinë e PD-së. Mbledhja vjen ndërkohë që Partia Demokratike po punon për të shtrirë protestat në rrethe përpara zgjedhjeve …

Rama të rinjve: Nëse jeni me Barcelonën keni Mesin, ata kanë Saliun!

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me votuesit e rinj në qytetin e Durrësit, ndërsa përcolli ironi për opozitën dhe mbështetësit e saj. Duke u ndalu Rama: Kam një fjalë për tifozët e Barcelonës. Mos u mërzisni fare, sepse ju …

Tre persona nga Durrësi kapen me 20 kg kanabis në Librazhd

Një sasi prej 20 kg lëndë narkotike e llojit kanabis sativa është sekuestruar nga policia e Librazhdit në kuadër të një operacioni të koduar “Parkingu”. Gjatë operacioni janë arrestuar në flagrancë tre persona, ndërsa është shpallur në kërkim një tjetër. …

Gjermani, shqiptari hedh nga dritarja të dashurën rumune

Një vajzë 24 vjeçare është hedhur të hënën nga kati i dytë i një pallati ku jetonte dhe dyshohet se aktin e ka kryer i dashuri i saj, një 39 vjeçar shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Rethelstraße” në qarkun …

Gjirokastër, shoqëria civile takim për korrupsionin zgjedhor

Korrupsioni zgjedhor si rrezik për Demokracinë, ka qenë tema e debatit mes përfaqësuesve të shoqërisë civile në Gjirokastër. Të asistuar nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendor dhe organizata Kriik Albania, përfaqësues politik, të bashkive por edhe qytetar, kanë diskutuar rreth mundësive …

Taksistët në protestë, kërkojnë të ushtrojnë aktivitetin në port

Taksistët e licencuar në Sarandë janë grumbullura para hyrjes së portit, në shenjë protestë ndaj moslejimit nga autoritetet, për të hyrë në ambientet e portit. Taksistët thonë se autoritetet portuale janë selektivë, pasi lejojnë të kryejnë aktivitetin në brendësi të …

Qëlloi me armë 25 vjeçarin në Krujë, arrestohet pas dy vitesh autori

I kërkuar prej dy vitesh për një vrasje të mbetur në tentativë, 31 vjeçari Adrian Gjebeshi ka përfunduar në prangat policisë këtë të enjte (20 prill). Ndaj këtij shtetasi, Gjykata e Krujës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” …

Punonjësit e KMSH dhurojnë gjak për talasemikët

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka iniciuar nismën për dhurimin e gjakut për fëmijët talasemikë. Të parët kanë dhuruar punonjësit e KMSH ndërsa nga kjo e premte edhe besimtarët që duan të dhurojnë gjak mund t’i drejtohen xhamive. 25 persona nga …

Lejoi ndërtime pa leje, arrestohet efektivi i policisë

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, sipas urdhrit të Prokurorit, ka vënë nën arrest një punonjës policie për shkak të dyshimeve për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Policia sqaron se “Dritan Metani me gradën N/Komisar dyshohet se gjatë ushtrimit të …

Mark Frroku mohon akuzat: Kam punuar 16 orë në ditë për disa vite

Gjykata ka vendosur që vendimi për Mark Frrokun të merret ditën e nesërme në orën 12:15. I pranishëm në seancën e sotme ishte i pranishëm edhe i akuzuari Frroku, i cili ka mohuar akuzat. “Akuzohen prej dy vjetësh për vrasjen …

Rihapet dosja e vdekjes së bashkëshortes së portierit Alban Hoxha

Rihapet çështja penale për vdekjen e bashkëshortes së portierit të Partizanit. Inspektorati i Këshillit të Lartë të Drejtësisë ka urdhëruar hapjen e hetimit disiplinor për gjyqtarin Altin Abdiu, i cili gjykoi çështjen e vdekjes së Doriana Hakës, bashkëshortes së Alban …

Tiranë, 19 vjeçarit i gjendet pistoletë “Ekol Special 99” në “Volkswagen”

Një 19 vjeçar që po qarkullonte me një armë zjarri është arrestuar nga policia. I riu me iniciale R.C. banues në Tiranë u kap në rrugën “Fortuzi” në kryeqytet, pasi gjatë kontrollit të ushtruar nga policia në mjetin e tij …

Basha me krerët lokalë, protestat do shtrihen në rrethe me bllokim rrugësh

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka thirrur në një takim drejtuesit e degëve, nga ku ka diskutuar mundësinë e përshkallëzimit të protestës për zgjedhjet. Ende nuk ka vendim se si do të përshkallëzohet protesta, por ne takimin me kryetarët …

Pranimet në universitete, Kule: Maturantët mundësi të çregjistrohen

Maturantët janë në pritje të daljes së udhëzimit të Ministrisë së Arsimit për pranimet në universitete, ndërsa institucionet e arsimit të lartë kanë bërë propozimet e tyre. Dekani i Fakultetit të Ekonomisë Dhori Kule thotë se një ndër propozimet në …

Të verbërit protestojnë para Parlamentit, kërcënojnë me bojkot

Të verbërit bashkë me disa persona me aftësi të kufizuara nga i gjithë vendi kanë protestuar për dy orë para Parlamentit, për t’i bërë thirrje qeverisë që të përmbush premtimet e pambajtura. Kreu i Shoqatës së të Verbërve, Sinan Tafaj, …

Kamioni përplaset me fuoristradën, plagoset punonjësi egjiptian i TAP

Një shtetas egjiptian ka mbetur i plagosur pas përplasjes së dy mjeteve. Ngjarja ndodhi pasditen e sotme rreth orës 14:50 minuta në fshatin Sovjan të Korçës, kur një mjet kamion tip “Benz” është përplasur me një mjet fuoristradë. Për pasojë, …

Meta kundër zgjedhjeve të parakohshme: Variant jo konstruktiv

Kreu i Kuvendit Ilir Meta nuk shikon zgjedhjet e parakohshme si një zgjidhje të situatës. Në një dalje për mediat pas përfundimit të raundit të dytë për zgjedhjen e presidentit, kryeparlamentari tha se qëllimi është përfshirja e opozitës si në …

Durrësi zgjidh problemin e ujit të pijshëm, 8 mln euro për tre Ujësjellësa

8 milion euro është investimi i Fondit Shqiptar të Zhvillimit në bashkëpunim me bankën gjermane KFW për zgjidhjen njëherë e mirë të një problemi të mprehtë për Durrësin siç është furnizimi i banorëve me ujë të pijshëm. Kryetari i Bashkisë …

Digjet raundi II për Presidentin. Të enjten i treti. Meta fton opozitën

Kryetarja e komisionit të Ligjeve, Vasilika Hysi e quajti të ezauruar raundin e dytë për zgjedhjen e presidentit të Republikës. Vasilika Hysi:“Komisioni konstatoi se deri në afatin e përcaktuar nga konferenca e kryetarëve për zhvillimin e raundit të dytë asnjë …

Plagoset 38-vjeçari, qëllohet me armë në këmbë pranë banesës

Një 38 vjeçar është plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës në Lezhë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 23.55 në Ishull Shëngjin. Shtetasi me iniciale A.M është qëlluar me armë në këmbë tek banesa e tij nga një person …

“Golfi” përplaset me kamionin, katër të plagosur

Një aksident me pasojë plagosjen e katër  personave është regjistruar në Rrugën e Kombit. Ngjarja ka ndodhur në orën 13:40, në vendin e quajtur Mashterkore, ku një kamion tip Benz me targa AA 471 BP me drejtues shtetasin S.P. banues …

Agjesohen tre parcela me fidanë kanabisi dhe 300 bimë të thara

Policia e Shkodrës ka asgjesuar  540 fidanë kanabis të mbjella në tre parcela si dhe  300 bimë të tjera narkotike në gjendje të tharë. Finalizimi i operacionit të koduar “Limitless” ka çuar në pranga dy shtetas, ndërsa është shpallur në …

KQZ nuk merr vendim për kërkesën PS-LSI. Biba: Manovër politike

KQZ nuk merr vendim lidhur me kërkesën e PS-së dhe LSI-së për shtyrjen e afateve të regjistrimit të koalicioneve. PS kërkoi shtyrjen me një javë  të afatit të regjistrimit por PD ishte kundër.  Kundër ishin edhe disa anëtarë të KQZ-së të …

Itali, shqiptari kapet me 260 kg marijuanë në furgon

Policia italiane e qytetit të Romës ka arrestuar sot një shtetas shqiptar 20 vjecarë me akuzën e trafikut të lëndës narkotike të tipit marijuanë. Në furgonin me të cilin ai udhëtonte u gjetën rreth 260 kg marijuanë e konfeksionuar në …

Rrugë me kalldrëm, Bashkia Tiranë nis ndërtimin e rrugës “Faik Konica”

Bashkia Tiranë ka nisur ndërtimin e plotë të rrugës “Faik Konica”. Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, tha se do të përdoret një koncept i ri në infrastrukturë ku asfalti do të zëvendësohet nga kalldrëmi. Veliaj siguroi se Bashkia do të …

Bora dhe i ftohti, fermerët të shqetësuar për kulturat bujqësore

Në 24 orët e fundit verilindja e vendit është përfshirë nga reshje bore, të cilat kanë qenë më intensive në lartësitë mbi 1000 metër. Në Kukës bora ka sjellë problemet e para, ku si pasojë e rrëshqitjeve të dherave e …

Miratohet fleta e votimit për Kavajën, PS përballë një kandidati të pavarur

KQZ miraton përmbajtjen e fletëve të votimit për zgjedhjet e pjeshme në Kavajë që pritet të mbahen më 7 maj. Kandidatët për kryetar të bashkisë së Kavajës janë Astrit Muhamerr Haka, kandidat i pavarur i propozuar nga zgjedhësit dhe Klodian …

Famullia “Zoja Nunciatë” hap mensë për të varfrit

40 persona në vështirësi ekonomike dhe pa të ardhura, do të ketë një portë të hapur prej kësaj të enjteje për ushqimin e përditshëm falë provincës Françeskane Shqiptare “Zoja Nunciatë” në Shkodër. Është zgjedhur kjo atmosferë e javës së Pashkëve …

“Robo ku je, hajde këtu”?! Agron Duka: Nuk bëj krushqi me krimin

Kreu i Partisë Agrare Ambjentaliste, Agron Duka, është takuar me fermerët e Grabianit në Lushnje, ku ka dëgjuar shqetësimet e tyre gjatë përditshmërisë në bujqësi. Duka e cilësoi situatën aktuale politike në vend si një udhëkryq që nuk sjell asgjë …

Kompetente për përgjimin kryetari i Gjykatës së Posaçme të Apelit

Pas miratimit në Komisionin e Sigurisë, ligji për përgjimet elektronike ka marrë miratimin edhe nga Komisioni i Ligjeve. Me ligjin e ri, kopetenca edhe për përgjimin parandalues do të bëhet me vendim gjykate, pikë kjo që hasi në debate mes …

Rama: Do vazhdoni të zhgënjeheni, koalicioni me LSI do vazhdojë

Nga foltorja e Parlamentit, kryeministri Edi Rama  i dha përgjigje të gjerë gjithë debatit për kërkesën  në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për shtyrjen e afateve për regjistrimin e  koalicioneve. Kryeministri tha se nuk ka asnjë përpjekje për ti bërë presion …

Arsimi profesional, Meta: Kurrikula në përputhje me kërkesat e tregut

Nga Fieri, kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta u bëri thirrje të rinjve të gjimanzeve profesionale që të mësojn ë sa më shumë, në mënyurë që në të ardhmen të kenë punë dinjitoze e të mirëpaguar. Meta tha …

Rikthehen reshjet e borës në Dibër, Krujë, Librazhd e Korçë

Bora ka zbardhur zonat malore në Kukës, Dibër, Krujë, Librazhd dhe Korçë. Ulja e temperaturave dhe reshjet e borës kanë krijuar akull në aksin Kukës-Shishtavec, ndërkohë që janë konstatuar edhe rrëshqitje gurësh. Probleme në qarkullim edhe në disa zona të …

Berisha: Rama më parë vret veten se ikën, uroj t’i vijë mendja në kohë

Ish-kryeministri Sali Berisha u ka bërë thirrje demokratëve të vazhdojnë betejën e shenjtë për zgjedhjet të lira, pasi rrugë tjetër nuk ka. Rama, tha Berisha më parë vret veten sesa liron karrigen. Në mbledhjen e grupit demokrat në çadrën e …

Ligji i përgjimeve, i zhvishen kompetencat Prokurorit të Përgjithshëm

Prokurori i Përgjithshëm nuk do të jetë më autoriteti, i cili do të shqyrtojë, miratojë apo refuzojë kërkesat e institucioneve të parashikuar me ligj, për përgjimin e telefonatave, suvejimit me video, të bisedave në vende publike dhe private. Në draftin …

‘Qeveria teknike do t’i presë duart kujdo që ngatërrohet me zgjedhjet’

Opozita zhvilloi edhe sot seancën plenare në çadrën e protestës në të njëjtën kohë me punimet e Kuvendit. Deputeti demokrat, Edmond Spaho, argumentoi edhe njëherë se pse opozita kërkon qeverinë teknike si kusht për të pasur zgjedhje të lira dhe …

Presidenti, Blushi: Raundet digjen për zgjedhje të parakohshme. Reagon Meta

Seancat për zgjedhjen e presidentit po “digjen” në bazë të një skenari të Ramës dhe metës, për ta çuar vendin në zgjedhje të parakohshme. Ka qenë kjo deklarata e Ben Blushit në sallën e kuvendit, ndërsa sipas tij kjo po …

Tre të arrestuar për drogën në çatitë e Vithkuqit

Policia jep detaje të operacionit të koduar “Kontrata”  në Vithkuq të Korçës dhe saktëson se janë sekuestruar në në total 160 kg lëndë e dyshuar si narkotike Cannabis Sativa, 2 armë zjarri me municion, 1 armë gjahu, si dhe 3 …

Bushati: Shqipëria nuk ndërhyn në punët e Maqedonisë, thjesht këshillon

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka reaguar ndaj akuzave të zytyarëve maqedonas për ndërhyrje të Shqipërisë në punët e brendshme të shtetit maqedonas. Bushati deklaron se Shqipëria  asnjëherë nuk është përzier në punët e brendshme të shtetit fqinj. Kryediplomati shqiptar …

Vendoset sekuestro preventive për 41.500 m2 tokë në Theth

Me kërkesë të Prokurorisë së Shkodrës, gjykata ka vendosur sekuestro preventive për rreth 41.500 m2 tokë në zonën turistike të Thethit, e dyshuar si e regjistruar në emër të disa shtetasve të ndryshëm në bazë të dokumentave të fallsifikuar të …

Shtyhet mbledhja e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Shtyhet për një kohë të pacaktuar mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Shqipërisë dhe e Kosovës e planifikuar për më 24 prill në qytetin e Vlorës. Ky fakt është konfirmuar për “Kohën Ditore” nga burime të Ministrisë së Punëve të …

PAK protestë para Kuvendit, kërkojnë rritje të pagesës së paaftësisë

Personat me aftësi të kufizuar protestuan sot para Kuvendit, duke kërkuar më shumë të drejta nga shteti për këtë kategori. Ata kanë apeluar që asnjë person që nuk ka lidhje me PAK të mos dalë ti përfaqësojë dhe flasë në …

Nota mesatare për të hyrë në universitet është gjashtë

Këshilli i Ministrave miratoi dje mesataren që do i duhet gjimnazistëve për të shkuar në shkollë të lartë. Si për vitin akademik 2016- 2017  dhe për vitin e ardhshëm akademik 2017- 2018 mbetet në fuqi mesatarja 6.  Nxënësit me mesatare …

Zbatoni reformën në drejtësi, porosia e Shtëpisë së Bardhë për Bushatin

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka marrë mbështetje për reformën në drejtësi gjatë vizitës në Uashington. Kreu i diplomacisë shqiptare ka zhvilluar një sëri takimesh të rëndësishme, ndërsa të cilat me Zëvendës-Këshilltaren e Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare, K.T. McFarland. …

Aksident i frikshëm në Vlorë, mjeti me shpejtësi merr përpara katër makina

Një aksident i frikshëm ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Vlorë, por fatmirësisht pa viktima. Në aksidentin e regjistruar rreth orës 23:15 janë përfshirë pesë automjete, tre prej të cilave janë dëmtuar thuajse krejtësisht. Një automjet tip Porch, i …