Lajmet nga Vendi

Shtypi gjerman shkruan për Shqipërinë: “Akuza korrupsioni pa fund”

Jo vetëm zhvillimet në Shqipëri, por edhe tendenca e rritjes së numrit të luftëtarëve islamistë në Kosovë zë vend në faqet e shtypit gjerman të së premtes. Në një artikull të botuar të premten (23.06) nga gazeta gjermane “tageszeitung” vëmendja …

Maturantët i japin fund provimeve, sot ishte provimi me zgjedhje

Maturantët kanë përfunduar sot procesin e maturës shtetërore duke mbyllur kapitullin e arsimit të mesëm. Pas përfundimit të provimit të lëndëve me zgjedhje maturantët kanë deklaruar se niveli i vështirësisë së tezës ishte mesatar ndërsa admionistrimi ishte më i rreptë …

Ndërkombëtarët me sytë nga ne. Një italiane në krye të delegacionit OSBE

Do të jetë italiania Marietta Tidei, deputete e partisë Demokratike Italiane në krye të delegacionit të Asamblesë parlamentare të OSBE që do të monitoroj zgjedhjet politike në Shqipëri, këtë të dielë më 25 qershor. Nuk është e para herë që …

Rama: Mos më lini peng i atyre që duan të mbajnë peng Shqipërinë

Nga qyteti i Vlorës, kryeministri Edi Rama i është drejtuar me një videomesazh të gjithë qytetarëve ditën e fundit të fushatës zgjedhore të 25 qershorit 2017. “Mos hiqni dorë nga ëndrra e madhe se Shqipëria bëhet, nga e drejta me …

Blushi: Libra do të nxjerrë nga varfëria 400 mijë shqiptarë

Partia e Ben Blushit Libra ka mbyllur me një koncert në Tiranë fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 qershorit. Blushi dhe kandidatët për deputetë kanë premtuar se do të jenë zëri i shtresës së mesme, duke premtuar gjithashtu se do …

Bën 2253 km me biçikletë për të dëgjuar zemrën e vajzës në trupin e dikujt tjetër

Çiklisti Bill Conner udhëtoi 1400 milje (2253 km) për të dëgjuar zemrën e vajzës së tij të vdekur në trupin e dikujt tjetër. Histori sa emocionuese aq dhe prekëse. Bill udhëtoi me biçikletë nga Wisconsin, në Baton Rouge, Lousiana në …

Punonjësit e pastrimit i japin “dorën e fundit” fushatës

Punonjësit e pastrimit pranë bashkive janë ata që përmbyllin çdo tubim elektoral. Fushëbeteja e premtimeve dhe apeleve për votën e 25 qershorit, mbetet e mbushur me letra, shishe, ndërsa çmontohen kabujt dhe skenat e improvizuara. Bizneset rreth shesh-mitingjeve duken më …

Shkodër, Bushati bisedon me tregtarët për lehtësitë ndaj biznesit

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për qarkun e Shkodrës, Ditmir Bushati dhe kandidatja Senida Mesi janë takuar me banorë dhe tregtarë të vegjël ndërsa u kanë shkuar pranë vendeve të tyre të punës apo edhe në rrugë në dy zona …

Dibër, punohet intensivisht për përgatitjen e materialeve zgjedhore

Në Dibër, me mbërritjen e materialeve zgjedhore ka nisur puna intensive për përgatitjen e shpërndarjes së tyre nëpër qendrat e votimit për zgjedhjet e së dielës. Baza materiale ka mbërritur në KZAZ 16,17,18 dhe 19 prej dy ditësh, ndërsa komisionet …

Rrugë të reja në Pezë, Veliaj: Me Edi Ramën, më shumë investime për Tiranën

Bashkia e Tiranës ka nisur investimin për ndërtimin e 3 akseve në Pezë, për t’i shërbyer banorëve të zonës për lehtësimin e lëvizjes së tyre, si dhe të ndihmojw fermerët në transportimin drejt tregjeve të kryeqytetit të prodhimeve bujqësore. Nisja …

Pezullohet drejtori i ALUIZNI-t Shkoder, mori pjesë në fushatë

Drejtori i Drejtorisë së ALUIZNI-t Shkodër, socialisti Tonin Marku pezullohet përkohësisht nga detyra pasi ka marrë pjesë në fushatë  zgjedhore gjatë orarit të punës. Pezullimi i përkohshëm është firmosur nga drejtori i ri i ALUIZNI-t në bazë të marrëveshjes së …

Qeverisje Rama-Basha? Bregu: Nuk i besoj pazareve për të ardhmen e individëve

Deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu, e pyetur për një koalicion qeverisës midis Ramës dhe Bashës, thotë se çfarëdo që të ndodhë, duhet të jetë e bazuar mbi parime të sakta dhe jo marrëveshje individësh. Bregu: Mua më intereson që …

Mediu në Kamzë: Ndarje përfundimtare nga qeveria e bandave

Kryetari I Partisë Republikane Fatmir Mediu në takimin përmbyllës të fushatës në fshatin Domje, deklaroi se të gjithë premtimet e “Republikës së Re” do të bëhen realitet, sapo Partia Demokratike të marrë qeverinë. Mediu: Taksa e sheshtë 9% është provuar …

Kërtusha kërkon Financave inspektim urgjent fondeve të ndihmës ekonomike

Një sërë shkeljesh janë konstatuar në Drejtorinë Rajonale të Shërbimit Sociale Shtetëror, (DRSHSSH) Korçë. Ministria e Mirëqenies Sociale sqaron se grupi i punës për kontrollin e fondeve të ndihmës ekonomike i ngritur nga ministrja Xhulieta Kërtusha ka konstatuar një sërë …

Sondazhet e IPR Marketing e Ora News në artikullin e Financial Times

Financial Times i ka kushtuar një artikull Shqipërisë përpara zgjedhjeve të 25 qershorit. E përditshmja ndërkombëtare shkruan se kjo votë parlamentare zhvillohet në një atmosferë të shqetësimit ndërkombëtar mbi destabilitetin në rritje në Ballkan, që do të formësojë edhe marrëdhëniet …

Thirrja urgjente e KQZ: Partitë po vëjnë në rrezik procesin zgjedhor

Kur nesër nis shpërndarja e materialeve zgjedhore nga KZAZ-të drejt qendrave të votimit, KQZ thotë se ku proces i rëndësishëm po vihet në rrezik nga partitë politike të cilat nuk po depozitojnë propozimet e tyre për komisionerë të Qendrave të …

Shpërthimi në zyrën e LSI, PS: Nxitimi në akuza ngre dyshime për inskenim

Partia Socialiste e Durrësit ka dënuar dhe është distancuar ndaj sulmit me lëndë shpërthyese në selinë elektorale të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Me anë të një deklarate, PS Durrës shpreh keqardhjen për akuzat e LSI-së dhe kërkon hetim të plotë …

Basha në Laç: Nuk ka nevojë të më merrni peng…..

Thirrjet e simpatizantëve demokratë në Laç, Basha iu përgjigj me atë që ai e quan bekim nga Zoti për shkak se ka lindur në të njëjtën datë me ditën e Shën Ndout. Basha: Nuk ka nevojë të më merrni peng, …

Basha për Ramën: Anijes nuk di t’i japë, premtimet nuk di t’i mbajë

Nga Laçi kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të votojnë numrin 6, si të vetmen alternativë për të ardhmen. Pasi renditi të gjitha projektet që do të ndërmarrë Republika e Re, Basha u …

“Një lutje” nga Veliaj, letra e personalizuar për familjet e Tiranës

Sot qytetarët e Tiranës kanë marrë një letër nga kryebashkiaku Erion Veliaj, përmes të cilës ai i falënderon me mirënjohje për mbështetjen e besimit që i kanë dhënë në këto dy vite, por nga ana tjetër i fton që, të …

Itali, arrestohet në tunel shqiptari i dënuar me 10 vite burg e 8 mijë euro gjobë

Një shqiptar 41 vjeçar është arrestuar nga policia italiane në tunelin Mont Blanc, pasi rezulton se nuk ka kryer dënimin e mëparshëm prej 10 vite burgim dhe një gjobë prej 8 mijë eurosh. Gjatë kontrolleve, policia gjeti se ndaj shqiptarit …

Ndalohen 4 efektivë të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve Tiranë

Ndalohen 4 efektivë të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve Tiranë. Të ndaluarit janë Viktor Kalemi, Gëzim Muka, Adriatik Allushi dhe Pali Bushgjokaj. Ata akuzohen se  duke qenë me detyrë në ruajtjen e personave të dëmtuar në spital lidhur me ngjarjen …

Mitingu i PD, bllokohen disa akse, spostohen linjat urbane

Duke filluar nga ora 17:00 e ditës së sotme, disa segmente rrugore në Tiranë do të jenë të bllokuara për shkak të mitingut përmbyllës të Partisë Demokratike. Policia e kryeqytetit bën me dije akset rrugore që do të kenë kufizime …

Shpërthimi në zyrat e LSI, Koka: Janë zagarët e Rilindjes

Kryesuesi i listës së kandidatëve për deputetë të LSI-së në Durrës, Lefter Koka, duke reaguar për shpërthimin me lëndë plasëse në zyrën elektorale të partisë së tij, tha se këto nuk janë veprimet e durrsakëve, por të zagarëve të Rilindjes. …

Eksploziv automjetit të oficerit të krimeve të Krujës

Një sasi e vogël lëndë plasëse i është vendosur një automjeti tip Mercedez Benz, në pronësi të një oficeri policie të krimeve të rënda në komisariatin e Policisë së Krujës, por banues në kryeqytet.  Policia bën me dije se shpërthimi ka …

Shpërthim me lëndë plasëse pranë zyrës elektorale të LSI-së në Durrës

Një shpërthim me lëndë plasëse është regjistruar gjatë natës para zyrës elektorale të Lëvizjes Socialiste për Integrim në qytetin bregdetar të Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Nr. 18 të qytetit. Lënda plasëse është vendosur në hyrje të zyrës elektorale, …

Eduard Selami mesazh për zgjedhjet: Votoni të ardhmen e sigurt

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Eduard Selami në ditën e fundit të fushatës elektorale ka dhënë mbështetjen e tij për Partinë Demokratike. Mesazhi vjen dy ditë përpara zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme. Selami: Votoni të ardhmen e sigurt, Votoni ekonominë e …

Pranga 7 personave, përfituan kredi konsumatore me dokumente false

Shtatë persona kanë përfunduar në prangat e policisë së Tiranës gjatë një operacioni të koduar “Kredia”, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim. Në pranga kanë përfunduar shtetasit: Arjel Sulejmanaj, 46 vjeç, banues në Tiranë Elsad Zhabjaku, 23 vjeç, banues …

Kryemadhi deklaron se nuk do të votojë Bashën kryeministër, po Meta?

Monika Kryemadhi deklaroi se nuk do të votonte si kryeministër Bashën ndërkohë që me sa duket e vetmja mundësi për një aleancë është midis LSI dhe PD. Ju si e shikoni si anëtar i thjeshtë i LSI-së? Pergjigjja e Ilir …

Meta i përgjigjet Ruçit: E kuptoj stresin por s’të vendosi LSI të 9-in në listë

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme në një intervistë për emisionin “Arena” në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Pjese nga intervista Meta: Nuk jam i …

Shkarkim si President? Meta: Betimi akt formal. Votimi është kryer

Vetëm 3 ditë përpara zgjedhjeve kryetari i Kuvendit , njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta ishte i ftuar mbrëmë në emisionin Arena me Dritan Hilën. Edhe pse ka qenë në një koalicion për 4 vjet me z. RAma, Meta …

Meta i qëndron deklaratës së armatosjes së popullit

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme në një intervistë për emisionin “Arena” në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Pjese nga intervista Hila: Nuk është pak …

Rama: Jemi partia e reformave, drejtësisë deri në fund

Në mitingun e fundit për Tiranën përpara se Shqipëria t’i drejtohet kutive të votimit, kryeminsitri Edi Rama u zotua se administratën publike do ta bëjë ashtu si policinë e shtetit, për të cilën përgëzoi ish-ministrat Saimir Tahiri dhe Fatmir Xhafaj …

Meta: Janë fikur skanerat për të kaluar kamionët me drogë

LSI mbylli fushatën elektorale në Durrës. Në fjalën e tij, Ilir Meta deklaroi se me urdhër janë fikur skanerat për të kaluar kamionët me drogë nga Porti i Durrësit në drejtim të Italisë. Numri 1 i LSI-së, Petrit Vasili u …

Meta tregon pse vendosi të marrë pjesë në fushatë elektorale

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme në një intervistë për emisionin “Arena” në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Hila: Që kur u futët ju në …

Spoti i ri i Bashës: Të ndryshojmë Shqipërinë duke forcuar ekonominë

Kryetari i Partisë demokratike Lulzim Basha shprehet i shqetësuar për situatën që po kalon shqipëria. duke theksuar se është atdhetar, ai ngre shqetësimin për emigrimin masiv. Basha: Unë jam shqiptar dhe si ju, unë e dua këtë vend të lashtë …

E quajti LSI kotele, Meta: Tahiri të kontrollohet për substanca që japin fuqi artificiale

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme në një intervistë për emisionin “Arena” në RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Pjese nga intervista Hila:  Ka pasur një …

Kanabisi, Demiraj vlerëson Xhafajn: Luftë pa kompromis për pastrimin e policisë

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj i ftuar në studion e Ora News, në intervistën e parë në median shqiptare që pas zgjedhjes së tij në këtë post vlerësoi maksimalisht punën e bërë nga ish-paraardhësi i tij, Fatmir Xhafaj në luftën …

Dritan Demiraj: Rama të shkarkojë dhe zv/ministra të tjerë

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj shpreson që kryeministri të vijojë me shkarkimet e zv/ ministrave, duke marrë shkas nga shkarkimi i zv/ ministrit të Brendshëm Ilir Marko. Në një intervistë për Ora News, Dritan Demiraj pranon se  momentalisht nuk ka …

Demiraj: Çako s’i ka shkarkuar 3 shefat e komisariateve, në fushatë për PS-n

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj i ftuar në studion e Ora News, në intervistën e parë në median shqiptare që pas zgjedhjes së tij në këtë post, tregoi zonat më të “nxehta” ku ka pasur incidente.   Demiraj: Ministria e …

Basha thirrje të pavendosurve: Votoni të dielën, u japim fund bandave

Në takimet përmbyllëse në Korçë dhe Elbasan, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u është drejtuar votuesve të pavendosur, që më 25 qershor të zgjedhin PD si alternativa e vetme për një ekonomi më të fortë. ai akuzoi Ramën për …

Rama sfidon zërin, mbron reformat e katër viteve në mitingun e Tiranës

Partia Socialiste përmbylli mbrëmjen e sotme në kryeqytet fushatën elektorale. Manifesti politik nisi me hymnin kombetar dhe u permbyll me kengen hit te kombetares per Europian “Kuq e Zi je ti”. Në luftë me zërin, kryeministri Edi Rama në mitingun …

Basha në Elbasan: Në 2009 me zgjodhët deputet, a do më votoni si Kryeministër?

Në qarkun që 8 vjet më parë e çoi në Kuvend si kryedeputet të demokratëve, Lulzim Basha, kërkoi besimin për Kryeministër. Në mitingun përmbyllës, Basha kërkoi ball lartë votën, pasi u kujtoi premtimin e përmbushur për tunelin. Basha: Këtu kam …

13 deklaratat e forta të Ilir Metës për “Rilindjen” dhe Policinë e Shtetit

Lëvizja Socialiste për Integrim ka përmbyllur mitingun elektoral në Durrës. Ish-kreu i saj, Ilir Meta pati në shënjestër kryesore Partinë Socialiste, duke e etiketuar atë vazhdimisht si Rilindje, ndërsa hodhi akuza edhe në drejtim të Policisë së Shtetit. Deklaratat e …

Burimet: Mandija kërkon shkarkimin e zv.ministres së Financave

Zëvendës.kryeministrja teknike Ledina Mandija kërkon shkarkimin e zëvendës/ministres së Financave Irena Beqiraj. Lajmi bëhet me dije nga burime dhe shkak thuhet se është shkelja hapur e kodit etik nga Beqiraj. Beqiraj doli në një deklarim për mediat dhe deklaroi disa …

Koka, Ramës: Portin e Durrësit e morën në qafë koncesionet, jo administrata

Ministri i Mjedisit, njëherësh dhe kandidat për deputet i LSI në qarkun e Durrësit, Lefter Koka, iu përgjigj nga Durrësi akuzave të kryeministrit Edi Rama për portin e këtij qyteti. Në takimin përmbyllës të LSI-së në këtë qytet, Koka tha …

Meta: Kreu i mavisë do ta pësojë shumë rëndë si miku im në 1994-n

Nga Durrësi, Presidenti i zgjedhur Ilir Meta u shpreh se Lëvizja Socialiste për Integrim do të jetë forcë e parë jo vetëm në Tiranë dhe në Durrës, por edhe në Fier. Ai tha se kreu mavi siç e cilëson Partinë …

Punësoi 164 persona gjatë fushatës, Mandija çon tek Llalla Albpetrolin

Zyra e zëvendëskryeministres, Ledina Mandija, referon në Prokurori 164 punësime ne shkelje të kodit elektoral  në shoqërinë Albpetrol sh.a. Siç bëhet me dije në deklaratën për mediat, të gjitha punësimet janë kryer pas datës 27 maj.  “Zëvendëskryeministrja Ledina Mandija,  në …

Morën 32 kg kanabis në Shqipëri, arrestohen italiani dhe shqiptari

Policia greke njofton se ka arrestuar një shtetas italian dhe një shqiptar, të akuzuar për importimin dhe transportimin e një sasie droge. Italiani 57 vjeçar është arrestuar në qytetin Aleksandria, në Greqinë e veriut, kur po bëhej gati të vinte …

Rama, kavajsve: 1 për Bashkinë, 2 për Shqipërinë. X lëruani Lulit, Titit e Benit

Kryeministri Edi Rama apeloi sërish sot për bashkim të votës për PS në 25 qershor. Duke folur në mitingun përmbyllës në Kavajë, Rama tha se “duke u bashkuar të majtë dhe të djathtë me 25 qershor pas katër vitesh të …

Lëvizje të punonjësve gjatë fushatës, Mandija: Të hetohen drejtuesit e Postës

Zëvendëskryeministrja teknike Ledina Mandija i kërkon Prokurorisë hetimin e drejtuesve të shoqërisë Posta Shqiptare sh.a. Sipas Mandijas, e cila kryeson edhe Task-Forcën, drejtuesit e postës kanë kryer lëvizje masive të punonjësve gjatë fushatës. “Zëvendëskryeministrja Ledina Mandija, në cilësinë e kryesueses …

Shkarkimi i zv/Ministrit të Brendshëm, Manjani: Krye-vepër penale e Ramës

Ish- Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me urdhrin e Kryeministrit për shkarkimin nga detyra të zëvëndës/ministrit të Brendshëm, Ilir Marko. Përmes një postimi në twitter, Manjani thekson se emërimi dhe shkarkimi i një zëvendës/ministri bëhet nga Këshilli …

Basha në Korçë: 25 qershori bast për jetën tuaj, votoni ekonominë e fortë!

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar takimin përmbyllës elektoral të Partisë Demokratike në qytetin e Korçës. Ai e përqendroi fjalimin e tij tek plani ekonomik i Partisë Demokratike për ekonomi të fortë. Basha e cilësoi 25 qershorin si …

Rama shkarkon zëvëndës/ministrin e Brendshëm të LSI

Përshkallëzohen tensiobet mes PS dhe LSI. Kryeministri Edi Rama ka firmosur sot shkarkimin e zëvendës.ministrit të Brendshëm Ilir Marko për shkelje të etikës zyrtare. Firmosja e urdhrit të shkarkimit vjen pas replikave në distancë të Markos me ish-Ministrin e Brendshëm …

Arrestohet shqiptari 24 vjeçar, “shefi i madh” i organizatës së drogës

Ai është një i ri shqiptar, udhëheqësi i një bande që kishte lëshuar rrënjë në Oltrisarco të Italisë dhe kur për muaj të tërë kishte furnizuar zonën me hashash, marijuanë dhe kokainë. Fatmir Muhaj është vetëm 24 vjeç, dhe përveç …

Incidenti në Ersekë, PS: Keqardhje për politizimin, ngjarja për arsye personale

Dega e Partisë Socialiste në Kolonjë ka reaguar për incidentin në Ersekë. Përmes një deklarate, PS thotë se shpreh keqardhjen për politizimin e ngjarjes, pasi sipas saj konflikti fizik mes shefes së personelit dhe asaj të financës ka ndodhur terësisht …

Vukaj kërkon procedim të menjëhershëm për 44 zyrtarë të Tatimeve e Doganave

Ministrja e Financave Helga Vukaj, ka kërkuar marrjen e masave dhe procedim të menjëhershëm disiplinor për 44 punonjës të administratës për shkak të thyerjes së urdhërimit për mos angazhimin në zgjedhje. Sipas Ministrisë së Financave, ata kanë cenuar standardin zgjedhor …

Blushi: Ligji i pronave 7501 do ndalojë së funksionuari, Rama tepsixhi

E drejta e pronësisë do të jetë çështja e parë së cilës partia e Ben Blushit do ti japë zgjidhje nëse fiton zgjedhjet. Teksa ka kërkuar votën në Babrru, Blushi u ka premtuar banorëve anulimin e ligjit 7501, të cilin …

Përplasje në këshillin bashkiak Gjirokastër për shkarkimin e kreut të Ujësjellësit

Socialistët kërkojnë shkarkimin e administratorit të Ujësjellësit, njëkohësisht këshilltar i Partisë Socialiste në Këshillin bashkiak të Gjirokastrës. Mbledhja jashtë radhe, e thirrur nga kryetari i grupit te Partisë Socialiste Petrit Brahimi është shoqëruar me debate dhe deklarata të ndërsjellta dhe …