Lajmet nga Vendi

Korçë, kapen 67 kg kanabis, në pranga 2 persona

Policia e Korçës ka bërë të mundur sekuestrimin e 67 kg kanabis ndërsa ka vënë në pranga dy persona. Burime nga policia bëjnë me dije se në sajë të operacionit të koduar “Fidanishtja” janë arrestuar shtetasit Tomor Panxhi dhe Aljket …

Reshjet e dëborës, vështirësi qarkullimi në Korçë

Vijon të mbetet problematike situata nga reshjet e dëborës në qarkun e Korçës. Megjithëse reshjet e dëborës kanë pushuar së rëni, disa akse rrugore mbeten ende të bllokuara nga dëbora. Sipas informacioneve nga verilindja e vendit, problematike paraqitet situata në …

Tirana, në 21 komunitetet më inteligjente

Për herë të parë në vitin 2013, Tirana përzgjidhet si një nga 21 komunitetet inteligjente (smart city) në Botë mes vendeve si Toronto, Philadelphia, Rio de Janeiro etj. Komuniteti i Tiranës është vlerësuar nga Inteligjent (Intelligent Community Forum), një nga …

Itali, ekzekutohet nga bashkëjetuesi Italian 47-vjeçarja shqiptare

Një 47-vjeçare shqiptare është vrarë me armë nga bashkëjetuesi i saj në Vercelli të Italisë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat italiane të cilat theksojnë se 47-vjeçarja Donika Xhafa është gjetur e vdekur mbrëmjen e së enjtes në një rrugë …

Vuante nga depresioni, hidhet nga kati i 11-të i pallatit 63-vjeçarja

Një e moshuar i ka dhënë fund jetës mbrëmjen e sotme, duke u hedhur nga kati i 11-të i një pallati. Ngjarja e rëndë është regjistruar në kryeqytet te zona e “9 Katesheve” pranë “Ushtarit të Panjohur”, ku Pranvera Muhameti, …

Elbasan, tentohet të grabitet një pikë Exchange, në kërkim autori

Tentativë grabitjeje në Elbasan. Mbrëmjen e sotme një pikë Exchange në qendër të qytetit është vënë në shënjestër për grabitje nga një person i armatosur dhe me maskë. Sic bën me dije policia e këtij qyteti grabitësi ka qëlluar në …

PS për ekonominë, Bushati: Biznesi duhet të çlirohet nga monopolet dhe politika

Biznesi duhet të clirohet nga monopolet dhe ndikimet politike.Kjo është emergjenca paraprake për ti hapur frymën zhvillimit ekonomik të vendit sipas Partisë Socialiste. Sekretari për ekonominë në PS, Ervin Bushati deklaron se në 22 vite demokraci asnjë nga qeveritë nuk …

BE mban gjallë shpresat për statusin, Fyle: Raport tjetër në mars, nëse miratohen 3 ligjet

Që Shqipëria të marrë statusin e vendit kandidat në BE, ka edhe një shans tjetër në pranverën e vitit 2013, por kushti vijon të qëndrojë stoik, gjithcka varet nga progresi që bën. Këtë dritë jeshile pas humbjes tre herë rradhazi …

Haxhinasto pret Ambasadoren çeke: Marrëdhëniet politike duhen ndarë nga problemi i CEZ

Përballë një kërcënimi të dukshëm të Çekisë, as më shumë as më pak se Kryeministri i saj pas heqjes së licencës për kompaninë CEZ, zëvendës/kryeministri dhe Ministri i Energjetikës Edmond Haxhinasto kërkon që marrëdhëniet politike me Çekinë të ndahen nga …

PD akuza 2 anëtarëve të KQZ-së, Rusmaili: Po përdoren nga lidershipi i PS

Kryetari i Komisionit të ligjeve, njëherësh deputet i Partisë Demokratike Ilir Rusmaili, hedh akuza ndaj drejtuesve të Partisë Socilaliste se po keqpërdorin dy anëtarët e KQZ-së për cështjen e shpërndarjes së mandateve. Nga kryesia e Kuvendit deputeti demokrat ka vënë …

Vetëhelmohet me fostoksinë, ndërron jetë në spital 18-vjeçarja

Një e re i ka dhënë fund jetës duke u vetëhelmuar me fostoksinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit, ku një 18-vjecare, identiteti i të cilës nuk bëhet me dije ende, është vetëhelmuar një ditë më parë …

Ikën Dollapi, Fatbardh Islamaj në krye të UKT

Fatbardh Islamaj do të jetë emri që do të pasojë Said Dollapin në krye të Shoqërisë Ujësjellës Kanalizime Tiranë sh.a. Emërimi i z. Islamaj në detyrën e Drejtorit te Përgjithshëm të UKT është vendosur në mbledhjen e sotme të Këshillit …

Dëmtimi i mozaikut, Kadia: E vështirë ndërhyrja për shkak të reshjeve

Duket se problemi i shkatërrimit të mozaikut të Tiranës do të marrë përgjigje pas shumë kohësh, pasi kushtet e këqia të motit nuk lejojnë ndërhurjen në rikonstruksionin e veprës dukë e lënë në mëshirë të fatit dhe të kushteve atmsferike …

Ulet defiçiti tregëtar, INSTAT: Bilanc ekonomik më i mirë se në 2011

Përmirësohet bilanci tregtar i Shqipërisë në krahasim me 2011. Sipas raportit më të fundit të INSTAT për tregtinë me jashtë për dhjetorin e 2012 vihet re një ulje e ndjeshme e deficitit tregtar. Specialistja e tregtisë me jashtë, Alma Mezini, …

Kujtohet jeta dhe vepra e ish Kryegjyshit Botëror të bektashinjve Sali Niazi Dede

Kujtohet jeta dhe vepra e ish Kryegjyshit Botëror të bektashinjve Sali Niazi Dede. Kryegjyshi Botëror Sali Niazi Dede, Ali Tomorri dhe Baba Shefqet Koshtoni janë pushkatuar nga diktatura komuniste. Kujtimet e hidhura të asaj kohe miqtë i ndanë në një …

Ligji i sigurimeve hyn në fuqi për privatët, MSH nis proçesin për autonominë e spitaleve

Në fund të muajit mars, ligji i sigurimeve të detyrueshme shëndetësore hyn në fuqi edhe për spitalet private. Kjo do të thotë se pacientët do të mjekohen falas ose me cmim të reduktuar edhe në sektorin privat, ndërsa për spitalet …

Bilanci tragjik i aksidenteve, PS prezanton strategjinë për sigurinë rrugore

Gjatë prezantimit të planit për sigurinë rrugore në vend, PS ka ngritur alarmin në lidhje me shifrat e larta të askidenteve dhe vdekshmërisë, duke e renditur Shqipërinë në vend të parë ne Evropë përsa i përket vdekjeve nga aksidentet. Kryesocialisti …

Rama me aleatët e majtë skemë për ruajtjen e votës, mungon Dule

Zgjedhjet e 23 qershorit kanë mbledhur pasditen e sotme në një takim kreun e opozitës dhe Kryetarin e PS, Edi Rama me aletatët e tij të majtë. Takimi është mbajtur në selinë rozë, nën prezencën e kreut të PSD-së Skënder …

Drama e Nakim Dokles, deputeti: Nuk ka asnjë denigrim të fesë

Namik Dokle autori i veprës “Shën Maria e Beratit” që u anulua ditën e mërkurë në teatrin e Korcës “Andon Zako Cajupi”, nga besimtarët ortodokë së këtij qyteti, i ka cilësuar akuzat e ngritura ndaj tij si jashtë konteksit dramatik …

Meta tryezë për praktikat e punës: “Arsimim për punësim”, sfida e LSI-së

Arsim për punësim. Kjo ka qenë deviza kryesore e LSI për të rinjtë shqiptarë të paraqitur gjatë tryezes së rrumbullakët me temën “Praktikat e Punës në shërbim të studentëve për trajnim profesional”. Kryetari i LSI, Ilir Meta vlerësoi gjatë fjalës …

Arvizu kërkon vetëpërmbajtje: Shqiptarët etnikë sytë nga Tirana zyrtare

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu kërkon vetëpërmbajtje nga Tirana zyrtare në qëndrimet për situatën në Luginën e Preshevës, edhe në kohën kur fushata elektorale është përpara. Diplomati amerikan ndërsa tha se SHBA mbështet integrimin në strukturat Euro-Atlantike të Ballkanit Perëndimor, apeloi …

Clinton letër Ramës, vlerëson takimin me Kryesocialistin gjatë vizitës së saj në Tiranë

Rreth 3 muaj pas vizitës së saj zyrtare në vendin tonë, Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton i ka dërguar një letër kreut të selisë rozë Edi Rama, në të cilën vlerëson takimin dhe diskutimet që pati me Kryesocialistin, ndërsa …

Energjia, Haxhinasto pret në takim BB: Do të vazhdojmë bashkëpunimin tonë afatgjatë

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës Edmond Haxhinasto, zhvilloi një takim pune me misionin e Bankës Botërore për sektorin e energjisë elektrike, të kryesuar nga Kseniya Lvovsky, Menaxhere e Zyrës së Bankës Botërore në Tiranë. Në takim u …

Gjanica përmbyt sërish Fierin, nën ujë disa banesa dhe biznese

Lumi Gjanica rrezikon sërish banorët e qytetit të Fierit. Reshjet e shumta të shiut që kanë rënë gjatë natës kanë bërë që lumi Gjanica të dalë nga shtrati duke shkaktuar përmbytje në qytet, ku një lagje e tërë është vënë …

Tiranë, goditet me levë fatorinoja e një furgoni

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në kryeqytet. Një fatorino furgoni është goditur me levë nga një pasagjer pas një zënke me këtë të fundit. Sipas informacioneve është plagosur fatorinoja Zef Prenga 24 vjeç, i cili është …

Bozdo: Do kërkojmë dëmshpërblim nga CEZ-i në Arbitrazh

Qeveria shqiptare do kërkojë dëmshpërblim për dëmin ekonomik dhe për dëmtimin e imazhit në Arbitrazh. Pas deklaratave të CEZ Shpërndarje se do ta dërgojë çështjen në Arbitrazh, Zv.ministri i Ekonomisë Tregtisë dhe Energjitikës Enno Bozdo deklaroi se qeveria shqiptare do …

Anulimi i shfaqjes, drejtoresha e teatrit takon Mitropolitin e Korçës

Pas anulimit të dramës “Shën Mëria e Beratit” të Namik Dokles, shfaqje e cila është vënë në skenë nga trupa e teatrit të Korçës “Andon Zako Çajupi”, drejtoresha e teatrit Zamira Kita ka zhvilluar një takim me Mitropolitin e Korçës, …

Malltezi-Ramës: Transparencë për pallatin e bashkëshortes dhe tokën në Dajt

Vajza e kryeministrit Sali Berisha ka reaguar sërish sot ndaj akuzave të Partisë Socialiste në lidhje me akuzat për pasurinë e saj. Në një deklaratë për shtyp, Argita Malltezi theksoi se kryesocialisti Rama vazhdon serinë e tij të shpifjeve bajate …

Prokuroria: “Burgim të përjetshëm” për Shaban Noren

Prokuroria e Durrësit ka kërkuar burgim të përjetshëm për Shaban Norjen, autorin e masakrimit  të 18-vjeçares Aishe Vata. Prokurori i çështjes ka kërkuar masën e sigurisë “burgim të përjetshëm” me akuzën “Vrasje me dashje në rrethana të tjera cilësuese”. 18 …

Aksident në aksin Elbasan-Librazhd, 2 të vdekur dhe 4 të plagosur

Një aksident me pasojë vdekjen e dy personave dhe plagosjen e 3 të tjerëve ka ndodhur paraditen e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd. Ngjarja e rëndë është shënuar në hyrje të qytetit të Librazhdit në vendin e quajtur Babje ku …

Qëllohet me karrige në kokë një infermier në QSUT

Një pacient ka qëlluar me karrige infermierin në shërbimin e Urologjisë në QSUT Rruzhdi Merja. Ngjarja ka ndodhur rreth orën 11:00 në ambjentet e jashtme të këtij shërbimi. Gjendja shëndetësore e infermierit Meraj është drejt përmirësimit, ai ka marrë plagë …

Situata kriminale në vend, debate në komisionin e sigurisë

Situata e sigurisë në vend ka shkaktuar debate mes deputetëve të mazhorancës dhe atyre të opozitës në komisionin e sigurisë. Deputetët socialistë e kanë cilësuar situatën kriminale në vend si alarmante ndërsa kanë kërkuar raportim të ministrit të brendshëm Flamur …

Ndarja e mandateve, Biba kërkon mbledhjen e KQZ-së

Nënkryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Denar Biba ka kërkuar mbledhjen e KQZ-së për të miratuar ndarjen e mandateve për zgjedhjet e 23 qershorit “Kodi Zgjedhor parashikon që dy anëtarë të kërkojnë mbledhjen e KQZ-së.Vendimi i KQZ është i pavlefshëm, …

I jepet lamtumira “Dëshmorit të Atdheut” Musa Skura

Ju dha sot lamtumira shefit të krimeve të Burrelit, Musa Skura i cili ndërroi jetë 3 ditë më parë në një spital të Foggias në Itali. Arkivoli me trupin e “Dëshmorit të Atdheut” ka mbërritur rreth orës 09:50 në Portin …

Lushnje,babë e bir plagosin me thikë dy të afërm, shkak prona

Dy persona janë plagosur me thikë mëngjesin e sotëm në Lushnje pas një konlikti për motive pronësie. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Imshtë të Lushnjes ku babë e bir kanë plagosur me thikë dy të afërm pas një sherri me …

Sekuestrohen 2 tonë drogë në kufi me Malin e Zi

Sekuestrohen 2 tone droge e llojit kanabis sativa ne fshatin Pulaj, të Velipojës. Sipas te dhenave te para te policise, mesohet se lënda narkotike është sekuestruar në kufi me Malin e Zi, në një rezervuar. Policia ka nisur hetimet per …

Kapen 300 kg marijuanë në kufirin shqiptaro-grek, arrestohen 5 shqiptarë

Policia greke ka sekuestruar 300 kg marijuanë ndërsa ka bërë të mundur arrestimin e 5 shqiptarëve. Sipas informacioneve më të fundit, lënda narkotike prej 131 kg u kap në kufirin shqiptaro-grek, në Oriokastro të Pogonit, një zonë mes Gjirokastrës dhe …

Reshjet e dëborës, probleme në disa akse rrugore në Korçë

Ulja e temperaturave në vend ka rikthyer reshjet e dëborës në qarkun e Korçës. Sipas informacioneve nga verilindja e vendit, reshjet e dëborës të cilat kanë rënë përgjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme në qarkullimin e automjeteve në disa akse …

Ndarja e mandateve sipas 2009, Bogdani: Nuk ndikon në rezultatin zgjedhor

Zbatimi i të njëjtës formulë si në 2009 për rishpërndarjen e mandateve nuk ndikon në rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. Kështu ka deklaruar në intervistën e mbrëmjes në RTV Ora News deputeti demokrat Gerti Bogdani teksa ka komentuar …

Biberaj takim me Berger: Zgjedhjet e lira dhe të ndershme, shqetësim për SHBA-në

Zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit do të jenë nën monitorim të rreptë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Qëndrimit të bërë publik prej kohësh i është shtuar dhe një zë i rëndëssihëm i DASH, David Berger, drejtor me detyrë për …

PDIU prezanton kandidatin për deputet në qarkun e Korçës, Idrizi: Të sigurtë për fitore

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet zhvilloi Konfrencën e Rrethit Devoll, në të cilën u prezantua edhe kandidati për deputet në Qarkun e Korçës, Spartak Meraku. Konferenca u zhvillua në qytetin e Bilishtit me pjesëmarrjen e më shumë se 300 delegatëve. …

AK reagon për ndarjen e mandateve: Opozita të braktisë parlamentin e partisështet

Aleanca Kuq e Zi zhvilloi takimin e radhës me strukturat e AK me njësinë Bashkiake numër 9. Sekretari i Marrëdhenieve me Publikun në AK, Rezar Balla, mbajti fjalimin e tij politik të kuqezinjve për situatën parazgjedhore, si reagim për miratimin …

Anulohet “Shën Mëria e Beratit”, Mitropolia e Korçës akuzon deputetin Dokle për blasfemi

Mbi deputetin e Partisë Socialiste Namik Dokle rëndon tashmë akuza e blasfemisë. Kjo akuzë i është atribuar Dokles nga besimtarët ortodoksë të Korcës për dramën ” Shën Mëria e Beratit” e cila do të vendosej në skenën e teatrit të …

Berisha me investitorët e huaj: Ta shndërrojmë Tiranë-Durrës në Shengen të Europës

Përballë kërcënimit të krizës së Eurozonës, investimet mbeten arma kryesore për mbrojtjen nga kriza dhe sigurimin e një rritje ekonomike në vend. Këtë fakt e ka konstatuar kryeministri Sali Berisha, gjatë një konference me shoqatën e investitorëve të huaj, ku …

Panariti-Ambasadorëve: Shqiptarët s’janë terroristë, e papranueshme gjuha e shtetarëve serbë

Ministria e Jashtme zbardh takimin e Ministrit të Punëve të Jashtme, Edmond Panariti me ambasadorët e SHBA-së, të Mbretësisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës si dhe kreun e Delegacionit të BE-së në Tiranë, Ettore Sequi lidhur me situatën e tensionuar në …

Reagon Lunaçek për shqiptarët e Preshevës: Të drejtat në barabarta për veriun dhe Luginën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek deklaroi se të drejtat që do të kenë serbët në veri do t’i gëzojnë edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës. “Ky është edhe principi i Bashkimit Evropian. Në shumë vende të BE-së …

Deklarata e një gazetari për CEZ: Shqipëria s’është vend i sigurt për investitorët

Shqipëria konsiderohet si një vend i rrezikshëm për të investuar. Ndërsa qeveria shqiptare ka hequr licensën për kompaninë CEZ Shpërndarje, gazetari Chris Johnstone që mbulon cështjet ekonomike në një intervistë për Radio Pragën thotë se Shqipëria ishte një rrezik i …

OSBE trajnon zyrtarët e administrimit të zgjedhjeve në Shqipëri

Të shtatë anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve morën pjesë në një kurs për menaxhimin zgjedhor, të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, në bashkëpunim me organizata të tjera ndërkombëtare. Trajnimi, në të cilin morën pjesë edhe anëtarë të …

Strategjia 5-vjeçare e INSTAT, Nurja: Anketë për buxhetin familjar

INSTAT do të bëjë për herë të parë anketën e buxhetit të familjes, në të cilët priten edhe dalja e të dhënave se sa familje jetojnë në varfëri si dhe vendosjen e tabletave institucionale që përfshihet në sistemin e llogarive …

Sistem kamerash në dogana, projekti i BE për të rritur transparencën

Tashmë të gjitha pikat doganore në Shqipëri do të jenë nën kontroll të plotë nëpërmjet një sistemi me video kamera, të cilat do të monitorohen nga salla e mbikqyrjes ngritur ne Drejtorine e Përgjithshme te Doganave, të financuar nga BE. …

PS i përgjigjet Berishës: Taksa e sheshtë rriti varfërinë në vend

“Saliu është në panik. Nuk guxon të thotë asnjë fjalë për programin e tij, sepse e ka vetëm grumbull dështimesh”, ka replikuar kështu me argumente Sekretari socialist për Programin Ilir Beqja, duke renditur disa nga këto dështime. Duke iu referuar …

Rama vizitë në shtëpinë e policit të rënë në detyrë: Do rishikojmë pensionin për familjet e policëve

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, i shoqëruar nga deputetët Eglantina Gjermeni, Blendi Klosi dhe anëtari i kryesisë së PS, Vangjush Dako ka vizituar sot paradite familjen e ish-punonjësit të policisë, Bashkim Gjoni, në Rrashbull të rrethit të Durrësit, ku …

Nesër mbërrin në atdhe trupi i pajetë i komisar Skurës, homazhet në Shtëpine Qëndrore të Ushtrisë

Mëngjesin e së enjtes pritet mbërritja e trupit të të ndjerit komisar Musa Skura. Në nderim të tij Drejtoria e Pergjithshme e Policise se Shtetit organizon ceremonine e varrimit. Trupi i te ndjerit Komisar Skura, mendohet te mberrije neser nga …

Banorët e Mënikut në protestë për urën e dëmtuar

Jetesa e banorëve të fshatit Mënik, i cili ndodhet vetëm 8 km larg kryeqytetit, është në vështirësi jo vetëm nga mungesa e infrastukturës, kushteve të higjenës, por i ëhstë shtuar kësaj edhe shqetësimi i urës lidhëse midis dy anëve të …

Rrokadë në Komisionin e prokurimit publik, lirohen dhe emërohen nga detyra kryetari dhe disa anëtarë

Lirohen nga detyra kryetari dhe disa anëtarë të Komisionit të Prokurorimit publik. Vendimi është marrë në mbledhjen e kabinetit qeveritar, nga ku mësohet se Edi Spaho, kryetar i Komisionit të Prokurimit Publik, lirohet nga kjo detyrë për tu zëvendësuar me …

Vdekja e shefit të krimeve, Qeveria 5 mln lekë ndihmë familjes Skura

Edhe pse Musa Skura smund tu kthehet më fizikisht familjarëve të tyre, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e zhvilluar gjatë ditës së sotme ka miratuar një ndihmë financiare për tu ardhur sadopak në ndihmë familjarëve, në vlerën prej 5 mln …

52 mln lekë nga Bashkia për rikonstruksionin e rrugës “Llazar Shapatini”

Me një investim prej 52 milionë lekësh ka nisur ndërtimi i rrugës “Llazar Shapatini”, e cila fillon tek shinat e Trenit, vazhdon deri tek rruga ”Rreshit Maloku” dhe shtrihet në një zonë informale në njësinë bashkiake nr.9. Kryebashkiaku Basha, së …

Ministri Noka vizitë në familjen e kreut të krimeve të Burrelit

Ministri i Brendshëm, Flamur Noka, ka vizituar sot familjen e kreut të krimeve të Burrelit Musa Skura i cili ndërroi jetë një ditë më parë në një spital në Foggia të Italisë. Gjatë vizitësMinistri Noka në emër të Ministrisë që …

Monitorimi:Komisionet parlamentare s`e respektojë rregulloren

Gjatë një monitorimi të kryer nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim për 2012 vihet re se deputetët e Kuvendit të Shqipërisë nuk e respektojnë rregulloren e komisioneve parlamentare. Kështu në dy komisionet atë të sigurisë dhe integrimit vërehen mungesa dhe …