Lajmet nga Vendi

Kompania me lidhje me krimin e organizuar kërkon me qira kombinatin e armëve

Një kompani bullgare me lidhje me figura të krimit të organizuar është në proces për të marrë me qira kombinatin e Poliçanit, një ndërmarrje e industrisë ushtarake e trashëguar nga koha e Komunizmit ku vlerësohet se aktualisht gjendet një sasi …

Taksat vendore, Bashkia u lë afat 3 muaj për pagesën bizneseve të reja

Bashkia e Tiranës shtyn nga 1 në 3 muaj afatin që kanë bizneset e reja për pagesën e taksave vendore. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku deklaroi gjatë një takimi me anëtarët e Dhomës Amerikane të Tregtisë se paralelisht …

Polici mohon se fshehu armën e Çiços, prokuroria i tregon pamjet, lihet në burg

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg policin Alban Trimi, i cili akuzohet për fshehje të armës së Elton Çiços, mbrëmjen e ekzekutimit të këtij të fundit, 1 maj 2016. Në seancën e sotme gjyqësore për masën e sigurisë, mësohet …

BBC: Korrupsioni politik dhe gjyqësor pengon Shqipërinë në rrugën e integrimit

Tema e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimit Evropian vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së medieve britanike. Rrjeti prestigjioz BBC, i kushton vendit tonë një artikull të gjatë, duke e nisur me deklaratat e ministrit të Drejtësisë në Mbretërinë …

Nishani kthen ligjin për marrëveshjet ndërkombëtare: Bie ndesh me Kushtetutën

Nishani kthen për  rishqyrtim në Kuvend Ligjin “Për marrëveshjet ndërkombëtare të Republikës së Shqipërisë”. Nishani arsyeton si shkak të kthimit të ligjit, nenin 19/pika 2, që sipas tij bie ndesh me Kushtetutën. “Çdo marrëveshje ndërkombëtare financiare duhet të ratifikohet me ligj. …

Helikopteri zbulon 30 kg marijuanë në Peskara të Italisë, vinte nga Shqipëria

Reparti ajror i Policisë financiare të provincës së Peskarës ka zbuluar në zonën Lido di Camponarino një ngarkesë prej 30 kg marijuanë e mbërritur nga deti, me dyshimin se vinte nga Shqipëria. Pas një ulje të detyruar e përballë habisë …

Reforma zgjedhore, Mediu kërkon mbledhjen e tryezës së të djathtës

Partia Republikane kërkon mbledhjen e tryezës së të djathtës për të përcaktuar qëndrimin e opozitës për reformën zgjedhore. Kryetari i kësaj partie Fatmir Mediu gjatë një takimi me drejtuesit e qarqeve dhe degëve në rrethe të PR-së, tha se kjo reformë duhet …

U dënua në vitin 2007 për përdhunim në Itali, arrestohet 36 vjeçari në Kakavijë

Një 36 vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, u arrestua nga policia në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Në pranga përfundoi Julian Zeqaj, i dënuar me 4.5 vite burg. Ai është shpallur fajtor për …

Thoma Gëllçi zgjidhet Drejtor i Përgjithshëm i RTSH, reagon Luçiano Boçi

Këshilli Drejtues i Radio Televizionit Shqiptar zgjodhi sot Thoma Gëllçin me shumicë të cilësuar, Drejtor të Përgjithshëm të RTSH-së. Në mbledhjen e Këshillit drejtues, Thoma Gëllçi mori 7 vota dhe Petrit Malaj 4 vota. Nënkryetari i komisionit të medias, Alfred …

6 komisionerë zgjedhjesh dënohen me 5.5 vite burg, 10 të tjerë me gjobë

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 5.5 vite burg në total 6 komisionarët e dy qendrave të votimit të zgjedhjeve vendore të 8 majit të vitit 2011-të në Komunes e Dajçit në Lezhë, ndërsa për 10 të tjerë është vendosur …

Prokuroria e Tiranës dërgon për gjykim ish-Ministrin Ksera: Vodhi 30 mln lekë

Prokuroria e Tiranës ka përfunduar hetimin dhe dërgon për gjykim ish-Ministrin e Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, 5 ish-vartës të tij dhe administratorin e një kompanie private, pasi akuzohen se kanë vjedhur rreth 30 milionë lekë të reja, nëpërmjet …

Aksident tragjik, 28 vjeçarja shqiptare humb jetën duke shkuar në punë

Ka ndërruar jetë pas një aksidenti të rëndë rrugor në orët e para të mëngjesit të sotëm në Itali emigrantja shqiptare 28 vjeçare Ngjarja tragjike ka ndodhur në komunën Quarrata në provincën e Pistoias, rreth orës 5 të mëngjesit. Hetimet e para të policisë …

I humbi pistoleta, gjobitet deputeti i PD-së

Gjykata e Kurbinit ka vendosur që deputeti i Partisë Demokratike, Mhill Fufi të paguaj pistoletën e humbur rreth tri vite më parë. Në një vendim të marrë më datë 8 prill 2016, kjo Gjykatë detyron deputetin Fufi që të paguaj …

Rama: BE organizatë koprace, nuk jep para kollaj. Të zhvillojmë tregun rajonal

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Bashkimi Europian nuk duhet parë si një bankë dorëlëshuar që jep para, pasi në bindjen e tij është një organizatë koprace. Këtë deklaratë ai e lidhi me faktin që për të marrë disa financime …

Pranga 2 shqiptarëve pas një operacioni treditor, kapen me 30 kg marijuanë

Tre shqiptarë u arrestua nga policia italiane në qytetin e Riminit, pas një operacioni treditor. Në pranga përfunduan shtetasit Erlind Disha 24-vjeç, Devis Hysa 23-vjeç e nënshtetasin italian Davide Roberto 41 vjeç me akuzën e trafikut të lëndës narkotike të …

Arrestohet i kërkuari nga Italia për vrasje të mbetur në tentativë

Policia e Korçës ka vënë në pranga një person për llogari të drejtësisë italiane. Nga Specialistët e Seksionit për Krimet e Rënda,  u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit Alfons (Antonio Shyti) Shaholli, 35 vjeç, banues në fshatin Çipan të …

Asgjesohen 4 parcela me 1450 bimë kanabis, ishin mbjellë në toka pa pronarë

Vijon aksioni policor kundër kultivimit të bimëve narkotike në vend. Pas operacionit në Tepelenë, policia e Vlorë ka asgjesuar 4 parcela me rreth 1450 bimë  kanabis në fshatin Treblovë. Bimët narkotike u gjetën në vendit të quajtur “Pylli i Moçalit”, …

Daja i Rovena Dilos: Prona në Bllok e imja, ia shita Tom Doshit dhe Ndriçim Babasit

Daja i këngëtares Rovena Dilo reagon pas letrës së hapur që ajo publikoi, duke treguar të vërtetën e tij në lidhje me pronën që ajo pretendon se është e familjes së saj. Agron Vreto tregon se trualli rreth 900 metra …

Arrestohen tre policisë të qarkullimit rrugor në Delvinë, ja për çfarë akuzohen

Arrestohen për shpërdorim detyre 3 punonjës të policisë së qarkullimit rrugor në Delvinë. SHÇBA e Vlorës ka vënë në pranga: -N/Komisar Artan Alinani, 47 vjeç, me detyre Specialist Sherbimi dhe Pergjegjes grupi ne seksionin e kontrollit dhe menaxhimit te qarkullimit …

Kalonte klandestinë drejt Anglisë dhe BE, arrestohet 46-vjeçari

Arrestohet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”. Nga efektivat e Drejtorisë Vendore së Policisë Kukës u bë ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim, Besnik Tobli, 46 vjeç,  banues në …

Policia përleshet me trafikantët e drogës, plagoset polici dhe një nga të arrestuarit

Dy të rinj kanë rënë në prangat e policisë së Fierit teksa u kapën në flagrancë me 7.2 kg lëndë narkotike e dyshuar si kanabis. Arrestimi i tyre u bë  në lagjen numër 2 në Roskovec, gjatë finalizimit të operacionit …

Basha lexon emrat: Ja drejtuesit e Policisë të lidhur me Shullazin

Një tjetër akuzë e rëndë që ka bërë kryetari i partisë Demokratike në Opinion është edhe lidhja e zv/ drejtorit të Përgjithshëm të Doganave me krimin por edhe me ngjarjen e fundit të vrasjes së shtetasit Elton Çiça në lokal …

Naço: Xhafa vetëm mua nuk më vuri në dispozicion draftin e reformës më drejtësi

Gjashtë muaj pas dorëheqjes së bujshme ish-Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, zbulon arsyet e dorëheqjes së tij. I ftuar në emisonin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku ai deklaroi se nuk kishte bashkëpunim mes institucioneve të larta të …

Humb jetën 20-vjeçarja, ra nga kati i katërt i një pallati

Një 20-vjeçare ka humbur jetën mëngjesin e sotëm në kryeqytet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur, rreth orës 07:05 në rrugën “Zef Jubani”, ku shtetesja me iniciale T.M ka rënë nga kati i 4 i një pallati. Përplasja ka rezultuar fatale …

Meta mesazh Kongresit amerikan: Jemi krah jush, tregojuni biznesit për Shqipërinë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, do të udhëtojë ditën e hënë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në prag të vizitës, ai i është drejtuar me një letër Kongresit amerikan, ku vlerëson marrëdhëniet mes dy vendeve dhe rolin e veçantë …

Digjet një makinë në Trush të Shkodrës

Një makinë është djegur në Shkodr. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në fshatin Trush. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë shkuar zjarrfikëset të cilët bënë të mundur shuarjen e flakëve. Nuk dihet nëse zjarri në makinë ka qenë …

Kapet në bulevardin “Blu” 37-vjeçari me kanabis, e kishte fshehur në motor

Policia e Tiranës ka arrestuar në Kamëz një 37-vjeçar pasi u kap me 2 kilogramë e 662 gramë lëndë e dyshuar narkotike “Canabis Sativa”. Fiorel Thaçi e kishte fshehur drogën në poshtë sediljes së motorit. Shërbimet e Komisaraitit të Policisë Nr 5 …

PD bashkon votat për rrugën e Vlorës

Pas afro 7 orës debate, Kuvendi miratoi projekligjet e rendit të ditës. Deputetet e PD bashkuan votat me mazhorancës duke miratuar me 99 vota pro marrëveshjne me fondin e Kuvajtit për rehabilitimin e lumit të Vlorës. Diksutimet për këtë prjekt, …

Seks për 3 mijë lekë, arrestohen pronarët e lokalit në Vlorë

Policia e Vlorës ka arrestuar 3 persona pasi akuzohen për shfrytëzim prostitucioni dhe mbajtje të lokaleve për ushtrim prostitucioni. Pas një punë 2 mujore, në kuadër të operacionit “Tutori 3” u arrestuan Eqerem Ibrahimi 62 vjeç, Ylmie Ibrahimi 58 vjeç …

“Kulla e Edi Ramës”, Arkitekti Di Nardo: Shkatërrimi i “Qemal Stafës” një tmerr që s’duhet të ndodhë

Emisioni “Të Paekspozuarit” i gazetarit Ylli Rakipi, këtë të enjte vendosi përballë argumentat pro dhe kundër ndërtimit të stadiumit të ri. I ftuar i veçantë ishte Profesori i Arkitekturës i Universitetit të Firences, Paolo Di Nardo. Arkitekti i famshëm fiorentin …

Gra të izoluara, katergoria që duhet përfshirë në programe punësimi

Në strehëzat për gratë dhe vajzat e dhunuara, kapacitetet akomoduese janë më të pakta se sa kërkesat dhe nevojat e kësaj kategorie në vend. Referuar rasteve të trajtuara në këto strehëza, ekspertët thonë se kategoria më problematiket ku duhet të …

Tepelenë, asgjesohen 5892 fidanë kanabis

Policia e Tepelenës ka asgjesuar 5892 kubikë me fidanë “Cannabis Sativa”. Fidanet e droges varionin deri në 5 cm dhe ishin të kultivuara në tokë dhe në kubikë. Policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autoreve. “Sot me dt …

Ambasada Amerikane nxjerr në ankand disa lloje makinash

Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar se do të mbajë një ankand me zarf të mbyllur më 14 maj, 2016, nga ora 9:00 – 12:00. Artikujt do të ekspozohen pranë pjesës së poshtme të Kompleksit të Vilave Amerikane. Nuk do …

Fondi pyjor dhe kullosor kalon në pronësi të Bashkive

Në seancën plenare të ditës së sotme u miratuan amendimet për projektligjet për fondin pyjor dhe kullosor, të cilat  kalojnë në pronësi të Bashkive. Sipas dy projekligjeve të miratuara funksionet menaxhuese të fondit pyjor dhe kullosor kombëtar i ngarkohen bashkive, ndërsa …

Nis faza rehabilituese e amfiteatrit antik, rritet numri i vizitorëve

Pas shpronësimit të familjeve që ndodheshin pranë arenës së amfiteatrit antik të Durrësit, ka nisur faza e dytë, ajo e rehabilitimit, që do t’i japë një pamje më të plotë zonës arkeologjike. Sipas kreut të Drejtorisë së Kulturës Kombëtare Durrës, …

Veliaj: Rehabilitojmë 23 kopshte të tjera, ndërtojmë 11 kënde lojërash

Bashkia e Tiranës premton 23 kopshte të rikontruktuara dhe 11 kënde lojërash për vitin 2016. Premtimi është bërë nga kryebashkiaku Veliaj, i cili mori pjesë në përurimin e Kopshtit “Xixëllonjat” në kryeqytet. Rehabilitimi i këtyre intstirucioneve parashkollore është bërë falë …

Tentoi të vrasë një shtetas pas zënkës për një makinë, ekstradohet i dënuari me 10 vite burg

Një shtetas i dënuar me 10 vite burg u ekstradua nga kryeqyteti grek në drejtim të Tiranës. Bëhet fjalë për 45 vjeçarin Besnik Rikaj, banues në Vlorë. Gjykata e këtij qyteti e ka dënuar këtë shtetas me 10 vite burg …

Xhaçka: Të ngrihet një Institut Kujtese për gratë e LANÇ

Në shenjë respekti për kontributin dhe sakrificën e grave dhe vajzave të cilat në emër të lirisë u bënë shembull frymëzimi në luftën nacionalçlirimtare Gratë e Forumit të Gruas Socialiste zhvilluan një aktivitet përkujtimor. Kryetarja e forumit të gruas Olta …

Gjykata lë në burg Emiljano Shullazin dhe dy bashkëpunëtorët e tij

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për Emiljano Shullazin dhe dy bashkëpunëtorët e tij, Gilmando Dani dhe Blerim Shullazi. Seanca gjyqësore u zhvillua me dyer të mbyllura , ndërsa tre …

“Mos flisni me gjuhën e rrugaçit”, PD kërkon përjashtimin e Braçes

Seanca e kuvendit është shoqrëruar me tensione. Deputeti Erion Braçe ka folur nga vendi kur fjalën po e merrte kreu i grupit Parlamentar të PD-së, Edi Paloka. Edmond Spaho ndërhyri duke thënë: “Ju lutem kontrolloni fjalorin. Mos flisni me gjuhën …

Binjakët shqiptarë ‘shpëtojnë’ nga dënimet, ekspertët nuk dinë cili është hajduti

Ata janë identikë dhe kanë model të njëjtë flokësh dhe vishen njësoj. Dy vëllezërit binjakë i bashkon edhe vesi i grabitjes. Ata quhen nga mediat italiane si “Binjakët Lupin”. Bëhet fjalë për Edmond dhe Eduard Trushi, 31-vjeçar. Përveç se janë …

Nga vrasja e Çollakut tek Çiça në ish-Bllok, Berisha flet për “lidhje të krimit me policinë”

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Policinë e Shtetit se është e lidhur me krimin. Duke u ndaluar në vrasjen më të fundit në ish-bllok, por edhe vrasjen e Gazmend Çollakut në Durrës, Berisha tregon versionin e tij sesi policia është e …

Prania e paprecedentë, Lu e Vlahutin javën tjetër tek grupet e PD, PS dhe LSI

Prania e Ambasadorit Amerikan Donald Lu dhe përfaqësueses së Bashkimit Evropian Romana Vlahutin në mbledhjet e grupeve parlamentare të tre partive kryesore në vend, është shtyrë për një moment të dytë. Nuk bëhen me dije shkaqet e shtyrjes së kësaj …

Tabaku-Ramës: Je mësuar ti të ofendosh femrat. Kryeministri: Mos më fol me “Ti”

Replika në kuvend mes kryeministrit Edi Rama dhe deputetes së PD-së Jorida Tabaku për rënien e nivelit ekonomik në vend. Kryeministri iu  drejtua me fjalët: “Për sa i përket raporteve, zonjë apo zonjushë se nuk jam i qartë për statusin, …

Basha: Reforma e drejtësisë jo në letër, hetim zyrtarëvë të korruptuar

Në Bruksel u zhvillua Samiti i Partisë Popullore Europiane për Ballkanin Perëndimor, ku ka marrë pjesë kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në këtë takim u vu theksi në garantimin e shtetit ligjor, luftës kundër korrupsionit, zbatimin e dekriminalizimit dhe …

Shfaqen dhe nostalgjikët e ish-diktatorit Hoxha

Dita kushtuar dëshmorëve të atdheut është shoqëruar me incidente në qytetin e Beratit mes policisë bashkiake dhe komunistëve të cilët nuk janë lejuar të vendosin lule në varrezat ku kryheshin homazhe. Kryetari i Partisë së Punës Aleko Boçi: Një polic, …

Shkatërrohet banda tuniziane e kokainës, arrestohen dhe tre shqiptarë, ja roli

Operacioni “Buratto” i Policisë italiane, i ekzekutuar sot në provincën e Arezzos ka çuar në arrestimin e 15 personave, anëtarë të një bande trafikantësh droge, e përbërë kryesisht nga persona me kombësi tuniziane. Mes të arrestuarve janë dhe 3 nënshtetasit shqiptarë Edmond …

Rama: Ta votojmë të hënën reformën në drejtësi, Berisha flet për ekonominë dhe e quan “Zhgarravicë”

Kryeministri Edi Rama dhe ish kryeministri Sali Berisha replikuan sot në Kuvend. Opozita kishte përqëndruar debatin e sotëm parlamentar në rënien ekonimike duke e akuzuar qeverinë për varfërimin e shqiptarëve, pa përmendur asnjë fjalë për reformën në drejtësi. Ndërkohë kryeministri …

Letra anonime që çoi në pranga drejtorin e Shëndetit Publik, kërkohet 2 vite burg

Prokuroria e Korçës ka kërkuar dy vite burgim për ish-drejtorin e Shëndetit Publik Devoll, Valent Nallbati, si dhe 1 vit e 6 muaj burgim për inxhinierin Panajot Pilani, të dy të akuzuar se kanë kryer procedura fiktive për rikonstruksionin e …

Korrupsioni, Gjyqtari Ibrahim Hoxha dhe 3 të tjerët në burg për 30 ditë

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur rreth orës 15:00 masën e sigurisë “arrest me burg” për gjyqtarin Ibrahim Hoxha. Gjyqtari i Gjykatës së Tiranës do të qëndrojë për 30 ditë në qelitë e paraburgimit dhe më pas do të …

Bushati: Opozita teatër politik me Komisionet Hetimore; Ristani: S’vinë dëshmitarët

Mazhoranca dhe opozita janë përplasur edhe sot me deklarata lidhur me ecurinë e Komisionit Hetimor të Serverit të Tatimeve. Nga jashtë Kuvendit, i pari para mediave doli deputeti socialist Ervin Bushati, i cili mohoi akuzat e Ristanit për mos paraqitjen …

Ben Blushi: Parlamentit të Esadistëve po i vjen fundi

Fjala e Ben Blushit në Kuvend, 5 maj 2016: Në 1914 sipas meje kur fuqitë e mëdha sollën një administrator për të administruar Shqipërinë për shkak se nuk kishim mundësi të vetëorganizoheshim dhe nuk ushtronim dot sovranitet.Ndoshta nuk ka pasur për …

16 sirianët e ardhur strehohen në Kareç të Vorës, refuzojnë azilin në Shqipëri

Sirianët e parë që hynë dje nga pika e kalimit kufitar të Kapshticës në Korçë janë akomoduar në pikën e pritjes së emigrantëve në Kareç të Vorës. Shtetasit kanë hyrë dje në brendësi të kufirit shqiptar në përpjekje për të …

Pedagogia në garë për Gjuhët e Huaja në Universitetin e Korçës thotë se është kërcënuar

Tjetër rast kërcënimi denoncohet në arsimin e lartë. Kandidatja e vetme për shefe e departamentit të gjuhëve të huaja në universitetin “Fan Noli” të Korcës, Daniela Stojka, një shtetase rumune, deklaron publikisht se i është bërë presion për tërheqjen e …

Furnizimi me energji, OSHEE: Jugu i vendit, jo më probleme gjatë sezonit veror

Investimi 13 mln dollarë në sektorin energjitik do të zgjidhë përfundimisht problemin e furnizimit me energji elektrike, sidomos gjatë sezonit veror, ku edhe konsumi është më i madh. Kreu i OSHEE, i shoqëruar nga ai i OST vlerësuan se investimet …

Mbi 200 shqiptarë dhe kosovarë kërkuan azil në Itali në fillim të 2016

Ministria e Brendshme italiane ka publikuar të dhënat e azilkërkuesve në Itali përgjatë 3 mujorit të parë të vitit 2016. Mes numrit të lartë të kërkesave të emigrantëve që kanë kërkuar të drejtë azili në Itali nuk kanë munguar gjatë …

Drafti i EURALIUS/OPDAT: Krerët e institucioneve të drejtësisë zgjidhen me 3/5

Drafti i ndryshimeve kushtetuese për reformën në drejtësi, i propozuar si variant nga ekspertët e OPDAT dhe EURALIUS, lë të pandryshuar skemën e institucioneve, e cila u kundërshtua nga Partia Demokratike. Drafti ka pësuar disa ndryshime, të cilat kanë ardhur …

Bosi shqiptar i grabitjeve bën ‘party’ në qeli për ditëlindje

Një shqiptar në burgjet italiane ka publikuar në rrjetet sociale fotografi të festës në burg. Rasti ka ndodhur në burgun Montorio dhe shtetasi Emanuel Demaj, i cilësuar si “bos shqiptar” nga mediat italiane, duket se gjen kohë për dëfrim edhe …

Berisha,Ramës: Po flirton me vrasës në burgje, apo që i nxjerr me dokumenta falco

Në Ditën e Dëshmorëve të Atdheut, ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar ashpër kreun e qeverisë Edi Rama, duke e akuzuar për flirtim me vrasës dhe kriminelë që dergjen burgjeve, apo që i nxjerr jashtë qelive me dokumenta falco. Berisha: Edvin …

Berisha akuza Tahirit: Pengoi ekstradimin e Arben Frrokut, ministri: Policia bëri detyrën

Berisha: Më 6 mars të erdhi njoftimi në Interpol. Ai është arrestuar në 6 mars dhe është nisur kërkesa këtu. Iku marsi iku prilli jut ë gjallë nuk bëhi dot. Përkundrazi informacionet janë se ju dërguat gjurmë të prishura. Ashtu …

Kush është xhihadisti shqiptar që jeton në periferi të Tiranës? U plagos në Alepo

Tri vite më parë, Alberti dhe Jasini (emri i dytë jo i vërtetë), njëri nga Shqipëria dhe tjetri nga Kosova shkuan për të luftuar përkrah xhihadistëve në Siri. Tani, ata janë kthyer. T eksa të enjten u mor masa me …

Shkarkohen dy zyrtarë të zyrës së pronave në Lushnjë, kallëzohen

Ministria e Drejtësisë ka shkarkuar nga detyra dy punonjës të Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Lushnjë për shkak të shkeljes së rëndë në kryerjen e detyrës. “Pas denoncimit të ardhur në media nga ana e një qytetari, …

Shqiptari kapet në flagrancë duke vjedhur një banesë, tentoi të ikte

Një 22 vjeçar shqiptar u arrestua nga policia italiane mëngjesin e sotëm nën akuzën për tentativë vjedhjeje dhe mbajtje të paligjshme të armëve të ftohta. Arrestimi i tij u bë në Gravina të Puglias.  Një telefonatë e mbërritur në polici …

Dhuna në stadium, Partizani e Tirana fajësojnë njëra-tjetrën

Festival golash, por edhe arenë grushtash në pas derbin e së mërkurës, 4 maj në “Selman Stërmasi”. Gjak, grushta, goditje, polici dhe shoqërime në polici, këtë rezervoi edhe derbi i së mërkurës, aty ku Partizani ka denoncuar shumë dhunën, në …

Reforma në drejtësi, Meta: Për LSI ka përfunduar që dje, i kemi gati votat

Për Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe  grupin parlamentar të saj reforma në drejtësi ka përfunduar nga dita e djeshme. Kreu i kësaj force politike, njëherësh dhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta, tha se votat e LSI janë pro variantit përfundimtar …

I kërkuari për 2 vrasje lufton kundër ekstradimit në Shqipëri: Më pret gjakmarrja

Një shqiptar i akuzuar për vrasje të dyfishtë në Shqipëri, ka përfituar nënshtetësinë në Britaninë e Madhe, duke u paraqitur si refugjat nga Kosova. Mediat britanike shkruajnë se Saliman Barçi, 40-vjeç, ka qëlluar me pushkë dy shtetas rreth 20 vite …

Opozita dhe mazhoranca nderojnë të ndarë Dëshmorët, por apelojnë për reflektim

U përkujtua sot në kryeqytet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut. Dhe këtë vit opozita dhe mazhoranca i përkujtuan Dëshmorët në dy ceremoni të veçanta, ku u vendosën kurora me lule tek Memoriali “Nënë Shqipëri”. Kryeparlamentari Ilir Meta, tha …

Fantazia e vlonjatit, fshehu 20 kg kanabis në një pasqyrë

Trafikantët gjejnë mënyra të ndryshme për të transportuar lëndën narkotike. Së fundi, një sasi prej 20 kg drogë e llojit kanabis sativa u sekuestrua në Durrës. Droga ishte fshehur brenda një pasqyre në formë tallazhi. Policia ka arrestuar në flagrancë …

Dënimi i “xhihadistëve”, ambasada amerikane ripërsërit thirrjen për kujdes

Një ditë pasi Gjykata e Krimeve të Rënda mori vendimin për dënimin me 126 vjet burg për të akuzuarit si “xhihadistë”  ambasada Amerikane fton qytetarët e saj amerikanë të rilexojnë masat e sigurisë të cilat u publikuan në faqen e …

Shpërthen bolieri ndërsa lahej, 2 të plagosur

Shpërthimi i një bolieri dushi i ka shkaktuar plagë serioze një të moshuri në Korçë. Sipas policisë 61 vjecari A.Strati ka pësuar frakturë në këmbë pas shpërthimit të fuqishëm, që ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në banesë, në katin e …

Ristani: Cironka e Divjakës i fryrë nga korrupsioni bën si më i forti i peshqve

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani, i është kundërpërgjigjur deklaratës në fb të deputetit socialist Erjon Braçe, i cili akuzonte kryeopozitarin Basha për zvarritje të reformës në drejtësi. Sipas Ristanit, ky është kulmi i paradoksit, hajdutë te paskrupullt me …

Shpërndanin drogë në afërsi të një shkolle të mesme, dy të rinj në pranga

Policia e Korçës ka vënë në pranga dy të rinj të cilët shpërndanin drogë pranë  një shkolle të mesme. Specialistët e Seksionit  kundër Narkotikëve arrestuan në flagrancë Emiljan  Tepexhikun 25 vjeç  dhe  J .G, 17 vjeç,  të  dy banues  në  Korçë. …

Dhunuan pronarin e banesës që do të grabisnin, arrestohet një, tjetri në kërkim

Policia e Vlorës ka identifikuar dy prej tre autorëve të dyshuar të një tentative për grabitje të ndodhur me 29 prill të këtij viti. Blutë kanë vënë në pranga njërin prej tyre, përkatësisht Ervis Toron 28 vjeç, ndërsa kanë shpallur …

Harito: Faza e vetëdeklarimit përfundoi me sukses, do të nisë verifikimi

Ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike, Milena Harito e konsideron të përmbyllur me sukses fazën e parë të zbatimit të ligjit të dekriminalizimit. Harito: Mund të themi që kjo fazë e parë është konkluduar me sukses sespe pati një ndërgjegjësim …

Krijoi perandori kanabisi, arrestohet bashkëpunëtori i shqiptarit

Një boksier amator u arrestua nga policia në Britaninë e Madhe. Atij ju gjetën kanabis në një çantë sportive me vlerë 18 mijë euro. Sasinë e drogës po ia çonte një mikut të tij. Lewis Stevenson u arrestua në Exeter, …

Grushta në derbin e kryeqytetit, plagoset drejtori sportiv i Partizanit

Derbi i kryeqytetit mes Partizanit dhe Tiranës ka degjenruar në dhunë në përfundim të ndeshjes. Disa persona janë konfrontuar fizikisht duke goditur njëri -tjetrin në fushën e lojës. Në aktet e  dhunës janë përshirë edhe drejtues të dy klubeve respektive, …

Vranë Enton Nikajn në një lokal në Linzë, dënohen me 22 vite burg 5 autorët

Gjykata e Tiranës dha sot vendimin për autorët e vrasjes së Enton Nikajt në një lokal në Linzë, nëntorin e vitit të kaluar. Pas gjykimit të shkurtuar, për 5 të akzuarit, është dhënë dënimin prej 22.2 vite heqje lirie. Dënimin …

Braçe: Më ndodh të dëgjoj shpesh budallenj. Njëri prej tyre është unik

Deputeti socialist, Erion Braçe, i përgjigjet Lulzim Bashës në lidhje me reformën në drejtësi. Në një reagim në Facebook, kreu i komisionit të Ekonomisë thotë se është Basha ai që ka zvarritur procesin. Reagimi i plotë: “Më ndodh që të …

Njihuni me xhihadistin shqiptar që përshëndeti sulmet në Bruksel, jeton në Irak

Një xhihadist i cili lufton përkrah ISIS-t në Irak bëri bujë kohë më parë kur përshëndeti sulmet në Bruksel. Xhihadisti shpërtheu në foto pro sulmeve në rrjetin Istagram në muajin mars. I njohur si  Abu Waqqas el-Albani, ai thotë se …

Dënimi i “xhihadistëve”, Zhilla: Vendimi më i ashpër në rajon

Mjaft të ashpër dhe të ndikuar nga faktore të tjerë i është komentuar vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda për 9-të pandehurit e akuzuar se kanë rekrutuar luftetarë për në Siri. Eksperti për sigurinë publike Fabian Zhilla në një …

16 sirianët e kapur në Kapshticë vinin nga Idomeni. Paguan 50 euro secili

Ministria e Punëve të Brendshme ka sqaruar situatën e sotme, në lidhje me 16 klandestinët sirianë të cilët u kapën në Kapshticë. Sipas ministrisë së Brendshme emigrantët vinin nga kampi i Idomenit në Greqi, por nuk kanë qëllim azilin në …

Drafti për drejtësinë: Mund të hetohet edhe Presidenti dhe Kryeministri

Është zbardhur drafti i ndryshimeve kushtetuese për reformën në drejtësi. Drafti rreth 45 faqesh është propozuar nga ekspertët e EURALIUS e OPDAT, për të cilin ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu kërkoi miratimin sa më të shpejtë të tij. Sipas …

I gjejnë armë e detonator në banesë, tenton t’i ikë policisë duke u hedhur nga një mur i lartë

Policia e Bulqizës ka arrestuar një 50-vjeçar, i cili gjatë kontrollit në banesë i janë sekuestruar armë zjarri, municione luftarake dhe fitil detonator. Në kuadër të operacionit “Prnavera 2016” u arrestua Martin Biba, 50  vjeç, banues në Bulqizë, i dënuar …

Dekriminalizimi, sot afati i fundit për dorëzimin e formularëve

Nëse  të zgjedhurit publik përfshirë edhe zyrtarët e administratës publike nuk do kenë dorëzuar formularin e dekrimanilizimit brenda orës 16:00 të ditës së sotme që përcaktohet si orar zyrtar ,rrezikojnë të humbasin vendin e punës. Ndërkohë Departamenti i Administratës Publike  ka …