Lajmet nga Teknologji

Asteroidi sa 10 elefantë u shkatërrua pranë tokës

Një asteroid me madhësi mes 11 dhe 34 metra gjithsej, afërsisht në madhënësinë e 10 elefantëve të mëdhenj afrikanë, u shkatërrua shumë afër me tokën të hënën në mëngjes. Sipas observatorit Slooh, materiali shkëmbor i ardhur nga hapësirë dhe i …

Smartphone-i i parë Nokia së shpejti në treg

Smartphone-i i parë i firmës Nokia do të lançohet ekskluzivisht në Kinë. Pajisja do të dalë në treg në partneritet me gjigantin lokal të internetit JD.com. Skuadra që fshihet prapa Nokia 6 tha se beson se “dizenjimet premium” të telefonit …

Parashikimi i guximshëm i shkencëtarëve për yjet

Përplasja shpërthyese e dy yjeve më shumë se 1 mijë vjet më parë, mund të bëhen të dukshëm për njerëzit pas pesë vitesh, sipas astronomëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një grup shkencëtarësh në Calvin College, Michigan kanë bërë …

Kompjuteri sa një kartë krediti

Ditët e “zvarritjes” me një laptop nëpër duar janë drejt fundit, pasi shumë shpejt do të keni mundësinë që kompjuterin tuaj ta futni në xhep. Firma Intel ka prezantuar dje gjatë shfaqjes “CES” në Las Vegas, mini-pc e tij të …

A është ky një Samsung Galaxy S8?

Një foto e re, e cila po qarkullon online, mund të jetë duke na treguar modelin e ri të telefonit Samsung, Galaxy S8. Në imazhin e postuar në një blog kinez, smartphone-i shfaqet me një ekran të përkulur në skaje …

LG zbulon televizorin vetëm 2.6 mm të hollë

LG ka zbuluar një sërë pajisjesh për t’i bërë shtëpitë “smart” edhe më të zgjuara këtë të mërkurë në “CES 2017”, Las Vegas, – duke përfshirë një televizor radikal jashtëzakonisht të hollë që mund të varet në mur duke përdorur …

“Swarovski” përgatitet për një smartwatch

Marka e njohur ”Swarovski” është gati të hyjë në segmentin e smartwatch-ëve të tipit “Android Wear” në pjesën e parë të vitit 2017. Ky lajm erdhi në mënyrë të papritur, gjatë konferencës për shtyp të gjigantit “Qualcomm” në CES 2017. …

Gati publikimi i smartfonit me kamer të dyfishtë për “selfie”

Pasi publikoi në nëntor të vitit të kaluar modelin V5, prodhuesi kinezi i smartfonëve Vivo është gati të lancojë këtë muaj versionin Plus të këtij modeli. Vivo ka filluar të dërgojë ftesa për një ngjarje të cilën do ta mbajë …

Droni ambulancë që mund t’ju shpëtojë jetën

Në disa zona rurale, njerëzit mund të rrinë e të presin me orë për ndihmën mjekësore. Por një dron i ri ambulancë , i dizenjuar për të shkurtuar kohë, mund të shpëtojë jetë. Koncepti i dronit nuk ka nevojë për …

Në Francë nuk hapen emailet jashtë orarit të punës

Mjaft me tablet-ët apo smartphone-ët në dorë gati për të hapur emailin e fundit të punës edhe kur je jashtë orarit. Prej ditës së djeshme në Francë hyn në fuqi “e drejta e shkëputjes” një nën në Kodin e Punës …

Me 2016-ën lamtumirë edhe pesë teknologjive hi-tech

Nga “Vine” tek fisha e kufieve, viti 2016 i dhuroi “vdekjen” të paktën pesë teknologjive që dukeshin të përjetshme. Mes tyre gjejmë edhe kompaninë “Pebble”, që bëri përpjekien e parë për të prodhuar një “smartwatch” të hapur për të gjitha …

Edhe Dielli përshëndet… 2017-ën!

Edhe Dielli përshëndet ardhjen e vitit 2017 dhe e bën sipas mënyrës së vet, me një mori grimcas që do të ngjyrosin qiellin e Arktikut me aurora spektakolare. Kjo valë grimcash (erë djellore) po udhëton drejt Tokës me shpejtësinë e …

Kamerat e iPhone 7 Plus me defekte

Kamerat e prapme e dyfishtë e iPhone 7 Plus janë një opsion tepër i preferuar e konkurues, por raportime të reja pohojnë se ato mund të jenë gjithashtu duke e shkatërruar smartphone-in. Një numër përdoruesish kanë raportuar defekte të kamerave …

Për festat e fundvitit mbyllni Facebook

Sipas një studimi të fundit të realizuar nga Universiteti i Kopenhagenit përdorimi i tepërt i Facebook në ditët e festave si Krishtlindjet shkakton më tepër mërzi sesa gëzim. Studiuesit thonë se shikimi i fotove të familjeve “perfekte” dhe pushimeve të …

Ke dërguar një mesazh që s’duhej në WhatsApp? Tashmë mund t’i fshini

Ka mbërritur tashmë një opsion i ri, i shumë pritur, i aplikacionit WhatsApp. Sipas WABetaInfo, ju mund të fshini mesazhet e dërguara. Një zbulim sensacional, të cilët përdoruesit e WhatsApp gjithmonë kanë ëndërruar për një mundësi të tillë. Ky opsion …

Edhe Soros financon fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetet sociale

Një prej donatorëve më të mëdhenj të kandidates demokrate Hillary Clinton, Xhorxh Soros është në mesin e figurave të pasura liberalë që do të financojnë fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetin social Facebook. Fondacioni i 86 vjeçarit hungarez për …

1 miliardë llogari të Yahoo janë vjedhur nga piratët kompjuterikë

Gjigandi i internetit Yahoo, ka pranuar se rreth 1 miliardë llogari të përdoruesve të saj, mund të kenë rënë pre e një sulmi kibernetik në vitin 2013. Vetëm në shtator, kompania pranoi se 500 milionë llogari ishin vjedhur në 2014, …

Kina teston teknologjitë e ardhshme të eksplorimit hapësinor

Kina po teston teknologjitë e ardhshme që do të mbështesin projektet e vendit, sa i përket eksplorimit të hapësirës. Katër vullnetarë janë tashmë në përfundim të njërit prej eksperimenteve, për të parë nëse bimët mund të rriten në një kapsulë …

Waymo, teknologjia vetë-ngarëse e ofruar nga Google

Projekti Alphabet Inc. i Google për makinat e pavarura, ka marrë tashmë emrin Waymo, një entitet i pavarur brenda gjigandit teknologjik, teksa ekzekutivët thonë se kompania është shumë pranë sjelljes në jetë të ngarjes autonome për publikun. Kjo lëvizje sinjalizon …

Aplikacionet për mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

Aplikacionet më të përdorshme për shkëmbim mesazhesh dështojnë në mbrojtjen e informacionit të përdoruesve. Sipas organizatës “Amnesty International”, aplikacionet më të përhapura për të komunikuar nuk ofrojnë mbrojtjen e duhur të informacioneve dhe privatësisë. Skype-i dhe Snapchat-i janë në mesin …

Dalin më në fund në treg kufjet me wireless

Kufjet e shumëpritura me wireless, Airpods, të cilat u përfolën se nuk do të dalin në shitje deri vitin e kaluar, më në fund do të jenë të disponueshme në treg duke filluar nga java e ardhshme, konfirmon Apple. Kufjet …

Biçikleta me të cilën mund të ecni

“Loplift” është biçkleta e re me anë të së cilës mund të ecni për të shkuar në punë. E dizenjuar nga holandezi Bruin Berhmeester, mjeti i transportit është një përzierje mes një motori, biçiklete elektrike dhe një pajisje palestre për …

A do të ketë iPhone 8 një ekran të përkulur?

Modeli i fundit i telefonave të Apple, iPhone 8, mund të ketë një ekran të përkulur, sipas raportimeve të fundit. Një “OLED” e gjarpëruar mund të lejojë gjigantin elektronik të prodhojë smartphone pa pjesë të ngritura dhe praktikisht pa skaje. …

Samsung Galaxy S8, pa butonin “home” dhe portë kufjesh

Samsung po ndjek gjurmët e Apple përsa i përket portave dhe butonave në modelin e ri Gallaxy. Raportime të reja sugjerojnë se firma Koreano Jugore po bëhet më e pranueshme në lidhje me të ardhmen me wireless, sidomos pasi Apple …

Apple investon “fuqishëm” në makinat vetëdrejtuese

Apple më në fund ka pranuar që po investon “fuqishëm” në ndërtimin e makinave pa shoferë. Pasi ka grumbulluar miliarda nga prodhimi i Iphone-ëve, iPod-ëve dhe iPad-ëve, gjiganti elektronik po garon për të sjellë në rrugë automjetet vetëdrejtuese. Në një …

Vjen makina që funksion me ujë

Një shkencëtar iranian i quajtur Alaeddin Qassemi, pretendon se ka bërë një shpikje të re; një makinë që funksion me ujë. Në një video të publikuar në Youtube, thuhet se makina është në gjendje të mbajë 60 litra ujë dhe …

Portofoli që ndan automatikisht monedhat nga kartëmonedhat

Pavarësisht rritjes së përdorimit të kartave të kreditit, kartëmonedhat e monedhat janë gjithmonë të pranishme në jetën tonë të përditshme. Të gjithë e kemi përjetuar më parë këtë situatë të sikletshme: Ju keni paguar për diçka, shitësja ju jep kursurin, …

Sonda në Mars dërgon fotografitë e para

Sateliti i ri i Europës dhe Rusisë në Mars ka dërguar imazhet e para të planetit. Sonda e quajtur TGO mbërriti në Mars më 19 tetor, duke e vendosur veten në një orbitë eliptike. Fotot u dërguan tani, ndërkohë që …

Si të fshini ekzistencën tuaj online me një klikim

Nëse ndjeheni ndonjëherë sikur jeta juaj online është e ekzagjëruar,mund të ketë një zgjidhje për këtë. Një website suedez i ofron të gjithëve mundësinë për të fshirë gjurmët e tyre online vetëm nëpërmjet një klikimi.Mjafton të keni adresën tuaj të …

Një veturë e përdorur shitet për… 10 milionë dollarë!

U shit me një çek prej vetëm 10 milionë dollarësh (9,41 milionë euro) një nga shtatë modelet “Koenigsegg One:1” që ka vendosur rekordin e veturës më të shtrenjtë të përdorur. Kjo shitje, sikurse mund të kuptohet lehtësisht, është një marrëveshje …

Të karikosh celularin një herë në javë brenda pak sekondave… është e mundur!

Të karikosh smartfonin vetëm një herë në javë dhe për pak sekonda, ëndra mund të më bëhet realitet falë super kondesatorëve fleksibël të zhvilluar nga ekspertët e nanoteknologjisë në Universitetin Florida Centrale. Këto pajisje janë në gjendje të grumbullojnë shumë …

Karrigia e punës në të cilën mund të shtriheni

Për të gjithë punëtorët të cilët e urrejnë të zgjohen herët në mëngjes, mund të ketë një zgjidhje – megjithëse është e shtrenjtë. Një kompani e re e quajtur Altwork ka krijuar një karrige të re e cila lejon njerëzit …

Facebook plotëson kërkesat e privatësisë në Kinë

Facebook ka punuar mbi një software të veçantë në mnyrë që të mund të akomodojë kërkesat për censurë në Kinë, sipas një raporti të Neë York Times Rrjeti social refuzoi të konfirmojë apo mohojë ekzistencën e software-it, por në një …

iPhone juaj mund të zhbllokohet nga një iriq!

Për të mbrojtur pajisjet tuaja elektronike, ekspertët e sigurisë shpesh herë rekomandojnë një metodë rezervë autentiteti, por ndoshta nuk e kishin fjalën për iriqin tuaj. Një video e adhurueshme e publikuar në Instagram, e një iriqi të quajtur Sashimi, tregon …

Prezantohet makina solar

Një model i makinës solar është ekspozuar gjatë prezantimit të “Projekt Sonnenwagen” në Aachen të Gjermanisë. Studentë  të Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Aachen të Gjermanisë duan të marrin pjesë në “Sfidën Botërore të Solarit” në Australi. Atje ata …

“Baby Boom”, konkordi që fluturon nga Londra në Nju Jork për 3.5 orë

Një aeroplan supersonik pasagjerësh është zbuluar për herë të parë mbrëmjen e djeshme. E krijuar nga kompania e hapësirës ajrore Boom dhe e mbështetur nga manjati i kompanisë Virgin Richard Branson, avioni “Baby Boom” mund të jetë epoka e re …

Atletet Nike që lidhen vetë së shpejti në treg

Askush nuk tha se nëse jetoni në të ardhmen do të kushtonte pak. Shembulli konkrekt janë atletet e reja Nike që lidhen vetë. Sipas kompanisë amerikane këpucët HyperAdapt 1.0 do të dalin në treg në 1 dhjetor në Nju Jork …

Nëse ju del ky ‘term’ tek faqet porno, kujdes po ju identifikojnë!

FBI-ja amerikane ka operuar në dy duzina faqesh internetit pornografike për fëmijët për të gjetur “grabitqarët”. Faqet e errëta shpesh ishin të kamufluar në faqen të tjera. Dokumentet e errëta të publikuara kanë zbuluar se hetuesit kishin autorizim për të …

Virusi i Facebook “vret” përdoruesit

Një virus i pazakontë në Facebook ka etiketuar brenda një kohe të shkurtër shumë njerëz si të vdekur. Gabimi këtë të premte në rrjetin social bëri që në profilet e përdoruesve të shfaqej një tabelë përkujtimore për ata të cilët …

Apple bllokon aplikacionin “Fëmijët e Pasur”

Apple ka ndaluar përdorimin e aplikacionit “Rich Kids” (Fëmijët e Pasur) nga të gjithë pajisjet dhe telefonat celularë. Aplikacioni u krijua nga Juraj Ivan e Michal Harustiak në tetor dhe anëtarët paguanin nën 1 mijë paund në muaj për të …

Epoka kur të gjithë do të marrim rrogë pa punuar, po vjen?!

Një nga sipërmarrësit më inovativ në fushën e teknologjisë, Elon Musk mendon se në të ardhshmen, njerëzit do të kenë më shumë kohë, për të shkak të “automatizimit”. Robotët do të kryejnë të gjitha punët, duke reduktuar kështu numrin e …

Zuckerberg humbet 3.7 miliardë dollarë

Themeluesi dhe drejtori i përgjithshëm i “Facebook”, Mark Zuckerberg mori një goditje të rëndë duke humbur miliona dollarë. Të mërkurën e 2 nëntorit, dy orë pas mbylljes së bursave ai ka humbur 3.7 miliardë dollarë. Forbes shkruan se pasuria e …

Samsung bëhet gati të nxjerrë në treg Galaxy S8, ja risia

Pas dështimit me Galaxy Note 7, Samsung kërkon të ngrihet sërish në tregun e smartfonëve dhe këtë gjë synon ta arrijë nëpërmjet versionit Galaxy S8. Zyrtarisht nuk është konfirmuar asgjë por thashethemet rreth dizajnit dhe pjesëve harduerike për versionin e …

Kina kërkon blerjen e motorëve të raketave ruse

Në takimin e parë të agjencive hapësinore të vendeve, BRICS, blloku 5-anëtarësh ra dakord për të ngritur një grupim të përbashkët të satelitëve dhe të shpërndanin të dhënat. Pekini ka tregua një interes të veçantë në blerjen e motorëve të …

Twitter mbyll shërbimet për videot Vine

Rrjeti social Twitter ka njoftuar se ka mbyllur shërbimet për të shpërndarë videot Vine. “Në muajt e ardhshëm ne do të ndërpresim aplikacionin për celular,” tha kompania në një blog. Videot Vine lejojnë njerëzit të shpërndajnë klipe të vogla 6 …

Apple zbulon aksidentalisht produktin e ri

Apple aksidentalisht zbuloi produktin e ri MacBook Pro. Kompania ka organizuar një event këtë javë ku pritet të dalë në treg kompjuteri i ri sëbashku me disa produkte të reja Mac. Megjithatë dizajni dhe vetë produkti u zbuluan askidentalisht para …

Skanimi i fotos që na tregon sa do jetojmë

Një foto e fytyrës hi-tech mund të na tregojë se sa mund të jetojë një person. Në sajë të analizave të rrudhave, tonit të fyturës të krijuara nga kompjuteri, kjo teknologji bën njohjen  e fytyrës dhe identifikimin  e saj. Kjo …

Në treg Nintendo Switch

Shefi ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk, tha se modelet e reja të Tesla Motors do të vijnë me një pjesë elektronike që do t’i lejojë ato të jenë vetë-ngarëse, teksa kompania e makinave elektrike Silicon Valley, ofrohet të jetë e …

Si të karikoni telefonin tuaj me qepë

Nëse nuk keni karikuesin me vete apo një prizë pranë, tanimë mund ta karikoni telefonin tuaj duke përdorur një qepë – dhe elektrolite, të cilat mund t’i gjeni në pijet energjike ose Getorade. Një gjë e tillë realizohet përmes energjisë …

Shkencëtarët humbin kontaktet me sondën e dërguar në Mars

Shkencëtarët vazhdojnë të jenë të pasigurtë nëse sonda Schiaperelli ka ateruar sigurtë në planetin Mars, apo është shkatërruar. Agjencia evropiane e Hapësirës ka thënë se ka humbur kontaktin me sondën më 19 tetor, pak kohë para se ajo pritej të …

Kimistët kthejnë aksidentalisht dioksidin e karbonit në karburant

Vitin e kaluar, afron 38.2 miliard ton dioksid karboni u hodhën në ajër nga djegia e lëndëve djegëse fosile si qymyri e nafta. Por shkencëtarët kanë ardhur me një ide të re për të konvertuar gazin në një produkt të …

Vazhdojnë pritjet për uljen e sondës Schiaparelli në Mars

Agjencia Hapësinore Europiane duket se ia arriti qëllimit të ulë sondën e saj Schiaparelli në Mars. Shkencëtarët në fillim ishin të shqetësuar se roboti i rëndësishëm, që ishte i bërë me qëllim demonstrimin e teknologjisë së përdorur për ulje, si …

Hawking “lëshon bombën” për inteligjencën artificiale mbi njeriun

Shkencëtari Stephen Hawking ka lëshuar një deklaratë bombë në pyetjen që një inxhinier shqiptar i bëri atij në një leksion të mbajtur në Londër në “Imperial College”. Inxhinieri Elson Bajrakurtaj, ish-studenti shqiptar në këtë kolegj, pyeti shkencëtarin se a mendonte …

Japoni, sistem i ri i identifikimit të fytyrës për të huajt

Japonia prezantoi sot një sistem automatik të identifikimi të fytyrës për të huajt, të cilët hyjnë në vend, si pjesë e masave antiterroriste në prag të Olimpiadës Tokio 2020, njoftoi qeveria. “Autoritetet e imigracionit do të kryejnë kontrolle në 156 …

Varkat e para vetëlundruese në Amsterdam

Ndërkohë që makina vetëkomanduese kanë nisur të shfaqen në austostrada publike, tanimë varkat e para vetëlundruese pritet të shihen në ujërat e Amsterdamit. “Roboat”, produkt i një bashkëpunimi 27 milionë dollarës mes Institutit të Teknologjisë në Massachusets dhe Institutit të …

Humbje marramendëse pas tërheqjes së Galaxy Note 7

Gjigandi teknologjik Samsung po përballet me një situatë të vështirë, pasi vendimi për të fshirë tërësisht produktin e saj Galaxy Note 7 i ka kushtuar kompanisë plot 5 miliardë dollarë. Analistët thonë se humbjet mund të jenë edhe më të …

Samsung pëson 5.4 miliard $ dëme nga dështimi me Note 7

Kostoja totale për tërheqjen e smartphone-ve Galaxy Note 7 nga tregu do të jetë  5.4 miliard dollarë, lajmëroi Samsung. Gjiganti koreano-jugor i teknologjisë njoftoi vetë për humbjen e madhe ekonomike. Deri më tani, kishte humbur 2.3 miliard, ndërsa deri në …

Gjykata e Lartë shqyrton apelin e firmës Samsung kundër Apple

Për kompaninë Samsung, e marta mund të ketë sjellë disa lajme pozitive, ndërsa Gjykata e Lartë pranoi kërkesën e firmës për të shqyrtuar vendimin e një gjykate të një shkalle më të ulët që mund t’i kushtoj kompanisë koreano-jugore qindra …

“Si ndihen aktualisht njerëzit në botë”, e mësojmë nëpërmjet këtij aplikacioni të ri

Të trishtuar, të shqetësuar, të lumtur, të frikësuar, si ndihet bota? Një aplikacion në smartphone do të kryejë detyrën e gjurmimit të ndjenjave të njerëzve në shkallë globale gjatë javëës. Kjo do të bëhet me qëllim të studimit mendor në …