Lajmet nga Teknologji

Rikthehet Nokia 3310

Biznesi celular i rijetësuar i Nokias, i çoi të gjithë pjesëmarrësit e Kongresit Botëror të Telefonisë në të shkuarën, me prezantimin e versionit me ngjyra të Nokia 3310, aparati celular më i famshëm në botë në vitin 2000. Modeli i …

Snapchat vlerësohet në Wall Street… 35 miliardë dollarë!

Kompania “Snap” që ka krijuar aplikacionin e famshëm të mesazheve “Snapchat” ka bërë një hyrje të bujshme sot në “Wall Street”, duke konfirmuar urinë e investitorëve për ekonominë e internetit pavarësisht dyshimeve mbi rentabilitetin e sektorit. Aksionet, ku vlera baze …

Zbulim i ri: jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare

Disa mikrofosile të gjetura kohët e fundit në Kanada, mendohet se janë fosilet më të lashta të gjetura deri më sot në Tokë dhe ato mund shërbejnë si provë se jeta në planetin tonë ka filluar më tepër se 4 …

Instinct Concept makina e parë që kupton shoferin

Gjiganti francez i automobilave, “Peugeot” krijon automjetin që kupton shoferin, që e njeh në atë pikë sa arrin të parashikojë edhe dëshirat e tij më të vogla. Një mjet i së ardhmes, që përveç se ofron pilotimin automatik, një karakteristikë …

Instinct Concept makina e parë që kupton shoferin

Gjiganti francez i automobilave, “Peugeot” krijon automjetin që kupton shoferin, që e njeh në atë pikë sa arrin të parashikojë edhe dëshirat e tij më të vogla. Një mjet i së ardhmes, që përveç se ofron pilotimin automatik, një karakteristikë …

Mbas 17 vitesh vjen Nokia 3310, me një imazh tjetër më smart

Modeli klasik i Nokia 3310 u publikua më në fund, 17 vjet pas prodhimit të parë historik. Versioni i ri ka një bateri me jetëgjatësi 1 muaj, 22 orë bisedë dhe lojën e tij popullore, “Gjarprin”. Telefoni u prezantua në Kongresin …

Kina me 5G në 2018-n

Prodhuesi më i madh kinez i pajisjeve të telekomunikacionit, ZTE, njoftoi planet se teknologjia 5G do të vijë në Kinë rreth tremujorin të tretë të vitit të ardhshëm. Kompania tha se do të paraqesë një produkt të ri për sistemin …

Së shpejti do të udhëtojmë me një avion supersonic

NASA po teston avionin revolucionar “Supersonic” që do të ndihmojë pasagjerët për të kaluar Atlantikun në gjysmën e kohës që e kalonin përpara. Agjencia e hapësirës së Shteteve të Bashkuara është duke punuar me Lockheedin Martin për të zhvilluar projektin, të …

Si do të jetë jeta në planetët e rinj të zbuluar

Agjencia hapësinore NASA, ka lëshuar postera reklamues mbi jetën e “re” në sistemin e sapo zbuluar planetar. Një sistem i ri diellor i përbërë nga shtatë planetë, shumë të ngjashëm me tokën u zbulua së fundi. Hulumuntuesit që punojnë pranë …

Së shpejti prezantohet Lamborghini Aventador S

Marka italiane e super makinave lukosze, Lamborghini, ka njoftuar prezantimin e makinës së re në tregun ndërkombëtar. Bëhet fjalë për modelin Aventador S i cili do të prezantohet për herë të parë më 3 mars në tregun indian. Lamborghini Aventador …

NASA bën zbulimin e madh jashtë sistemit diellor

Agjencia ndërkombëtare hapësinore NASA ka bërë të ditur të mërkurën një zbulim të madh dhe të ri “përtej sistemit tonë diellor”. Agjencia thotë se ka zbuluar 7 planetë të rinj, tre prej të cilëve besohet se gjenden “në zonën e …

Zbulohet liqeni sa Meksika me karbon të shkrirë

Një liqen masiv karboni i shkrirë sa madhësia e Meksikës është zbuluar në Shtetet e Bashkuara dhe kjo mund të shkaktojë kaos tek klima nëse ‘çlirohet’. Shkencëtarët kanë hartuar një zonë të thellë të Tokës që mbulon rreth 1.8 milionë …

BMW do të tërheqë mbi 41 mijë automjete në Kinë

Prodhuesi i automjeteve BMW do të tërheqë 41.685 automjete nga Kina, për shkak të defektit të “airbag”-ut të automjeteve, raporton Anadolu Agency. Drejtoria për Inspektim dhe Karantinë e Kinës, njoftoi se tërheqja e automjeteve të BMW-së e cila do të …

Tani mund të blini një veturë… fluturuese!

Këtë javë, prodhuesi i automjeteve fluturuese PAL-V filloi zyrtarisht shitjen e modeleve të saj tregtare, “Liberty Pioneer” dhe “Liberty Sport”, makina e parë fluturuese në botë e tregtuar tashmë është një realitet. “Pas vitesh përpjekjesh lodhëse, duke kaluar vështirësi teknike …

Asteroidi gjigant i afrohet tokës, Nasa paralajmëron

Një asteroid gjigant sa ndërtesa e Empire State Building, një ditë mund të godasë tokën, paralajmëron agjencia hapësinore e Nasa-s. Shkëmbi i njohur BN509 ka ardhur afër tokës javën e kaluar, kur kua fluturuar rreth 70 500 km pranë. Asteroidi …

Tani mund të blini një veturë… fluturuese!

AMSTERDAM, 13 shkurt /ATSH-AFP/ – Këtë javë, prodhuesi i automjeteve fluturuese PAL-V filloi zyrtarisht shitjen e modeleve të saj tregtare, “Liberty Pioneer” dhe “Liberty Sport”, makina e parë fluturuese në botë e tregtuar tashmë është një realitet. “Pas vitesh përpjekjesh …

WhatsApp rrit sigurinë

Aplikacioni mjaft popullor WhatsApp ka lancuar një verifikim dy-hapësh për të gjithë përdoruesit, funksion opsional që e bën  shumë më të vështirë për njerëzit për të marrë akses të paautorizuar në llogarinë tuaj. Matjet shtesë të sigurisë ju lejojnë që …

Lamborghini më Lamborghini nga të gjitha!

Ftesa për të vajtur dhe provuar modelin e ri “Lamborghini Aventador S” flet qartë, “Dare your ego”, sikur të thotë vihu në provë. Për herë të parë, nuk ka ekzagjerim nga realiteti sepse krijesa me ekstreme e prodhuar në “Sant’Agata” bën …

Apple Inc. publikon raportin e fitimeve nga shitja e iPhone

Apple Inc. raportoi një rritje më të madhe se ajo e parashikuar në shitjen e iPhone përgjatë periudhës së pushimeve, por parashikon fitime më të ulta se përllogaritjet në tremujorin aktual, pasi klientët do të presin hedhjen në treg të …

Kremlini zbulon avionët e rinj luftarakë

Një dekadë pas fluturimit të parë, Kremlini zyrtarisht zbulon avionët e rinj luftarakë MIG- 35. Avionët janë prezantuar në një cemeroni në fabrikën e MIG në Lukhovitsy të Moskës të premten. Fluturimet testuese të forcave ajrore ruse do të nisin …

Samsung Galaxy S8 nuk do të lançohet muajin që vjen

Samsung sapo konfirmoi se zjarret në modelet Gallaxy Note 7 janë shkaktuar nga bateria e telefonit. Në një intervistë për Reuters, shefi i gjigantit elektronik Koh Dong-jin, tha se Galaxy S8 nuk do të lançohet muajin që vjen në Kongresin …

Fitimet marramendëse të Zuckerberg për 10 ditët e 2017-s

Vlera neto e të ardhurave të themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, u rritën me 4.1 miliardë euro dy javët e para të vitit 2017, duke u bërë një nga njerëzit me rritjen më të madhe të fitimeve këtë vit. Çmimet …

Rikthehet NOKIA!

HMD Global ka zbuluar smartphone-in e parë Android nën emrin e Nokia. I quajtur Nokia 6, pajisja ka një ekran 14 cm me xham 2.5D Gorilla, memorie 64 GB, kamera të prapme 16 megapixel dhe një bateri 3,000 mAh. Telefoni …

SpaceX e lansoi raketën e parë pas eksplodimit të vitit të kaluar

Raketa SpaceX është lansuar nga Kalifornia në orbitë me 10 satelitë, që paraqet rastin e parë të lansimit nga ana e kësaj kompanie, prej se një raketë e saj e ngjashme eksplodoi gjatë lansimit vitin e kaluar. Ky lansim i …

Facebook po punon për të lexuar trurin tuaj

Rrjeti më i populluar në botë Facebook dëshiron që të lexojë mendjen tuaj dhe për këtë po zhvillon aftësitë në ndarjen e hardwareve në Kaliforni, i fokusuar në teknologjinë ‘interface” kompjuterike. Projekti bazohet tek Neuroshkenca, duke ndezur spekulimet se ëndrra …

NASA ofron pamje LIVE të dy astronautëve se si punojnë në hapësirë

Dy astronautë kanë ecur në hapësirë jashtë Stacionit të Hapësirës Ndërkombëtare për të vendosur bateri të reja në në një nga pajisjet e stacionit. Komandanti aktual i Stacionit të Hapësirës Ndërkombëtare, Shane Kimbrough, dhe astronauti francez, Thomas Pesquet, kanë dal …

Pasqyra që të mëson si të bëhesh e bukur

“HiMirror”, një nga pasqyrat e para smart të bukurisë në botë, ka zbuluar prodhimin e saj të ri “Plus” sëbashku me pajisjen shoqëruese “HiSkin”, gjatë shfaqjes CES 2017 në Las Vegas. Pasqyra mund të analizojë lëkurën përmes një fotografie të …

Asteroidi sa 10 elefantë u shkatërrua pranë tokës

Një asteroid me madhësi mes 11 dhe 34 metra gjithsej, afërsisht në madhënësinë e 10 elefantëve të mëdhenj afrikanë, u shkatërrua shumë afër me tokën të hënën në mëngjes. Sipas observatorit Slooh, materiali shkëmbor i ardhur nga hapësirë dhe i …

Smartphone-i i parë Nokia së shpejti në treg

Smartphone-i i parë i firmës Nokia do të lançohet ekskluzivisht në Kinë. Pajisja do të dalë në treg në partneritet me gjigantin lokal të internetit JD.com. Skuadra që fshihet prapa Nokia 6 tha se beson se “dizenjimet premium” të telefonit …

Parashikimi i guximshëm i shkencëtarëve për yjet

Përplasja shpërthyese e dy yjeve më shumë se 1 mijë vjet më parë, mund të bëhen të dukshëm për njerëzit pas pesë vitesh, sipas astronomëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një grup shkencëtarësh në Calvin College, Michigan kanë bërë …

Kompjuteri sa një kartë krediti

Ditët e “zvarritjes” me një laptop nëpër duar janë drejt fundit, pasi shumë shpejt do të keni mundësinë që kompjuterin tuaj ta futni në xhep. Firma Intel ka prezantuar dje gjatë shfaqjes “CES” në Las Vegas, mini-pc e tij të …

A është ky një Samsung Galaxy S8?

Një foto e re, e cila po qarkullon online, mund të jetë duke na treguar modelin e ri të telefonit Samsung, Galaxy S8. Në imazhin e postuar në një blog kinez, smartphone-i shfaqet me një ekran të përkulur në skaje …

LG zbulon televizorin vetëm 2.6 mm të hollë

LG ka zbuluar një sërë pajisjesh për t’i bërë shtëpitë “smart” edhe më të zgjuara këtë të mërkurë në “CES 2017”, Las Vegas, – duke përfshirë një televizor radikal jashtëzakonisht të hollë që mund të varet në mur duke përdorur …

“Swarovski” përgatitet për një smartwatch

Marka e njohur ”Swarovski” është gati të hyjë në segmentin e smartwatch-ëve të tipit “Android Wear” në pjesën e parë të vitit 2017. Ky lajm erdhi në mënyrë të papritur, gjatë konferencës për shtyp të gjigantit “Qualcomm” në CES 2017. …

Gati publikimi i smartfonit me kamer të dyfishtë për “selfie”

Pasi publikoi në nëntor të vitit të kaluar modelin V5, prodhuesi kinezi i smartfonëve Vivo është gati të lancojë këtë muaj versionin Plus të këtij modeli. Vivo ka filluar të dërgojë ftesa për një ngjarje të cilën do ta mbajë …

Droni ambulancë që mund t’ju shpëtojë jetën

Në disa zona rurale, njerëzit mund të rrinë e të presin me orë për ndihmën mjekësore. Por një dron i ri ambulancë , i dizenjuar për të shkurtuar kohë, mund të shpëtojë jetë. Koncepti i dronit nuk ka nevojë për …

Në Francë nuk hapen emailet jashtë orarit të punës

Mjaft me tablet-ët apo smartphone-ët në dorë gati për të hapur emailin e fundit të punës edhe kur je jashtë orarit. Prej ditës së djeshme në Francë hyn në fuqi “e drejta e shkëputjes” një nën në Kodin e Punës …

Me 2016-ën lamtumirë edhe pesë teknologjive hi-tech

Nga “Vine” tek fisha e kufieve, viti 2016 i dhuroi “vdekjen” të paktën pesë teknologjive që dukeshin të përjetshme. Mes tyre gjejmë edhe kompaninë “Pebble”, që bëri përpjekien e parë për të prodhuar një “smartwatch” të hapur për të gjitha …

Edhe Dielli përshëndet… 2017-ën!

Edhe Dielli përshëndet ardhjen e vitit 2017 dhe e bën sipas mënyrës së vet, me një mori grimcas që do të ngjyrosin qiellin e Arktikut me aurora spektakolare. Kjo valë grimcash (erë djellore) po udhëton drejt Tokës me shpejtësinë e …

Kamerat e iPhone 7 Plus me defekte

Kamerat e prapme e dyfishtë e iPhone 7 Plus janë një opsion tepër i preferuar e konkurues, por raportime të reja pohojnë se ato mund të jenë gjithashtu duke e shkatërruar smartphone-in. Një numër përdoruesish kanë raportuar defekte të kamerave …

Për festat e fundvitit mbyllni Facebook

Sipas një studimi të fundit të realizuar nga Universiteti i Kopenhagenit përdorimi i tepërt i Facebook në ditët e festave si Krishtlindjet shkakton më tepër mërzi sesa gëzim. Studiuesit thonë se shikimi i fotove të familjeve “perfekte” dhe pushimeve të …

Ke dërguar një mesazh që s’duhej në WhatsApp? Tashmë mund t’i fshini

Ka mbërritur tashmë një opsion i ri, i shumë pritur, i aplikacionit WhatsApp. Sipas WABetaInfo, ju mund të fshini mesazhet e dërguara. Një zbulim sensacional, të cilët përdoruesit e WhatsApp gjithmonë kanë ëndërruar për një mundësi të tillë. Ky opsion …

Edhe Soros financon fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetet sociale

Një prej donatorëve më të mëdhenj të kandidates demokrate Hillary Clinton, Xhorxh Soros është në mesin e figurave të pasura liberalë që do të financojnë fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetin social Facebook. Fondacioni i 86 vjeçarit hungarez për …

1 miliardë llogari të Yahoo janë vjedhur nga piratët kompjuterikë

Gjigandi i internetit Yahoo, ka pranuar se rreth 1 miliardë llogari të përdoruesve të saj, mund të kenë rënë pre e një sulmi kibernetik në vitin 2013. Vetëm në shtator, kompania pranoi se 500 milionë llogari ishin vjedhur në 2014, …

Kina teston teknologjitë e ardhshme të eksplorimit hapësinor

Kina po teston teknologjitë e ardhshme që do të mbështesin projektet e vendit, sa i përket eksplorimit të hapësirës. Katër vullnetarë janë tashmë në përfundim të njërit prej eksperimenteve, për të parë nëse bimët mund të rriten në një kapsulë …

Waymo, teknologjia vetë-ngarëse e ofruar nga Google

Projekti Alphabet Inc. i Google për makinat e pavarura, ka marrë tashmë emrin Waymo, një entitet i pavarur brenda gjigandit teknologjik, teksa ekzekutivët thonë se kompania është shumë pranë sjelljes në jetë të ngarjes autonome për publikun. Kjo lëvizje sinjalizon …

Aplikacionet për mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

Aplikacionet më të përdorshme për shkëmbim mesazhesh dështojnë në mbrojtjen e informacionit të përdoruesve. Sipas organizatës “Amnesty International”, aplikacionet më të përhapura për të komunikuar nuk ofrojnë mbrojtjen e duhur të informacioneve dhe privatësisë. Skype-i dhe Snapchat-i janë në mesin …

Dalin më në fund në treg kufjet me wireless

Kufjet e shumëpritura me wireless, Airpods, të cilat u përfolën se nuk do të dalin në shitje deri vitin e kaluar, më në fund do të jenë të disponueshme në treg duke filluar nga java e ardhshme, konfirmon Apple. Kufjet …

Biçikleta me të cilën mund të ecni

“Loplift” është biçkleta e re me anë të së cilës mund të ecni për të shkuar në punë. E dizenjuar nga holandezi Bruin Berhmeester, mjeti i transportit është një përzierje mes një motori, biçiklete elektrike dhe një pajisje palestre për …

A do të ketë iPhone 8 një ekran të përkulur?

Modeli i fundit i telefonave të Apple, iPhone 8, mund të ketë një ekran të përkulur, sipas raportimeve të fundit. Një “OLED” e gjarpëruar mund të lejojë gjigantin elektronik të prodhojë smartphone pa pjesë të ngritura dhe praktikisht pa skaje. …

Samsung Galaxy S8, pa butonin “home” dhe portë kufjesh

Samsung po ndjek gjurmët e Apple përsa i përket portave dhe butonave në modelin e ri Gallaxy. Raportime të reja sugjerojnë se firma Koreano Jugore po bëhet më e pranueshme në lidhje me të ardhmen me wireless, sidomos pasi Apple …

Apple investon “fuqishëm” në makinat vetëdrejtuese

Apple më në fund ka pranuar që po investon “fuqishëm” në ndërtimin e makinave pa shoferë. Pasi ka grumbulluar miliarda nga prodhimi i Iphone-ëve, iPod-ëve dhe iPad-ëve, gjiganti elektronik po garon për të sjellë në rrugë automjetet vetëdrejtuese. Në një …

Vjen makina që funksion me ujë

Një shkencëtar iranian i quajtur Alaeddin Qassemi, pretendon se ka bërë një shpikje të re; një makinë që funksion me ujë. Në një video të publikuar në Youtube, thuhet se makina është në gjendje të mbajë 60 litra ujë dhe …

Portofoli që ndan automatikisht monedhat nga kartëmonedhat

Pavarësisht rritjes së përdorimit të kartave të kreditit, kartëmonedhat e monedhat janë gjithmonë të pranishme në jetën tonë të përditshme. Të gjithë e kemi përjetuar më parë këtë situatë të sikletshme: Ju keni paguar për diçka, shitësja ju jep kursurin, …

Sonda në Mars dërgon fotografitë e para

Sateliti i ri i Europës dhe Rusisë në Mars ka dërguar imazhet e para të planetit. Sonda e quajtur TGO mbërriti në Mars më 19 tetor, duke e vendosur veten në një orbitë eliptike. Fotot u dërguan tani, ndërkohë që …

Si të fshini ekzistencën tuaj online me një klikim

Nëse ndjeheni ndonjëherë sikur jeta juaj online është e ekzagjëruar,mund të ketë një zgjidhje për këtë. Një website suedez i ofron të gjithëve mundësinë për të fshirë gjurmët e tyre online vetëm nëpërmjet një klikimi.Mjafton të keni adresën tuaj të …

Një veturë e përdorur shitet për… 10 milionë dollarë!

U shit me një çek prej vetëm 10 milionë dollarësh (9,41 milionë euro) një nga shtatë modelet “Koenigsegg One:1” që ka vendosur rekordin e veturës më të shtrenjtë të përdorur. Kjo shitje, sikurse mund të kuptohet lehtësisht, është një marrëveshje …

Të karikosh celularin një herë në javë brenda pak sekondave… është e mundur!

Të karikosh smartfonin vetëm një herë në javë dhe për pak sekonda, ëndra mund të më bëhet realitet falë super kondesatorëve fleksibël të zhvilluar nga ekspertët e nanoteknologjisë në Universitetin Florida Centrale. Këto pajisje janë në gjendje të grumbullojnë shumë …

Karrigia e punës në të cilën mund të shtriheni

Për të gjithë punëtorët të cilët e urrejnë të zgjohen herët në mëngjes, mund të ketë një zgjidhje – megjithëse është e shtrenjtë. Një kompani e re e quajtur Altwork ka krijuar një karrige të re e cila lejon njerëzit …