Lajmet nga Teknologji

BlackBerry konfirmon nxjerrjen në treg të telefonit të ri “Passport”

Shefi ekzekutiv I BlackBerry  John Chen, prezanton telefonin e ri të kompanisë “Passport” i cili do të hidhet në treg në Shtator të këtij viti. “Passport” në formë trekëndëshi me ekran me madhësi 11 cm,  gjerësi  8.1 cm dhe rezolucion …

Microsoft, smartfoni që karikohet në xhep

Është ndoshta ëndrra e të gjithëve që të kenë një smartfon që karikohet në xhepin e pantallonave ose, pse jo, në një xhaketë ose në një çantë. Një pjesë e tij është tashmë një realitet falë një modeli të pantallonave …

Facebook lançon Slingshot

Pas gabimit në publikimin fals të Slingshot disa ditë më parë nga Facebook, lançimi aktual i Slingshot, aplikacioni për mesazhet e “disponueshme” konkuron Snapchat. Aplikacioni lejon përdoruesit që të shpërdajnë foto, video, tekst dhe vizatime dhe në kohën kur mbyllen, …

Google planifikon 180 satelitë për shpërndarjen e internetit nga qielli

Gjigandi i kërkimit në internet Google po planifikon  ndërtimin e 180 satelitëve për ti lëshuar në orbitë të ulët për të siguruar lidhjen e internetit në zona të ndryshme të botës ku mungon shërbimi i tij. Detajet e këtij projekti …

Facebook, reklamimi bëhet më “personal”

Reklamimi në Facebook është duke u bërë gjithnjë e më shumë “personal”. Nga sot, përdoruesit e SHBA-së në Facebook mund të monitorojnë më mirë dhe të menaxhojnë reklamat që ata marrin në rrjetin social dhe gjithashtu mund t’i modifikojnë ato …

Rift Oculus do të shiten me çmim të ulët

Teknologjia që shfaq realitetin virtuarl, Oculus Rift, i cili u ble disa muaj më parë nga Facebook, u shit me një çmim të ulët për të lejuar përhapjen e saj sa më të gjerë të mundshme në treg. Ka si …

Makina që përdor energjinë diellore

Në fillim të shekullit të XX-të, energjia elektrike, ajo me avull dhe benzina konkurronin për epërsinë mbi automobilët. Sot, makinat mund të funksionojnë me benzinë, bateri elektrike, ose të dyja. Makina C-Max Solar Energi Concept nuk është makina e zakonshme …

Amazon sfidon PayPal në pagesat online

Amazon sfidon PayPal, platformën popullore për pagesat online në internet në pronësi të eBay. Koloseu i Seattle, siç raportohet nga shtypi i huaj, ka nisur një shërbim për pagesat nëpërmjet internetit e cila shfrytëzon një grup prej 240 milion përdoruesish. …

Kiwaka, aplikacioni për të zbuluar universin

Quhet Kiwaka dhe është aplikacioni i ri për iPhone dhe iPad që lejon për të kuptuar astronominë dhe yjet duke bashkuar lojën me shpjegimet shkencore. Për të arritur një partneritet me kompaninë ESO( Europian Southern Observatory) dhe institucioneve të tjera …

Google teston makinat automatike

Kompania e mirënjohur për teknologji në Shtetet e Bashkuara Google bëri një hap përpara drejt nismës së saj për  makina plotësisht të automatizuara, që ecin vetë, pa patur nevojë të drejtohen nga njeriu.   Google thotë se një ditë automjetet e …

Twitter blen Namo Media

Twitter blen Namo Media, një kompani të teknologjisë e specializuar në reklamat për pajisjet celularë. Kushtet e transaksionit nuk janë zbuluar ende. Teknologjia Namo Media do të jetë në bashkëpunim me MoPub Namo Media, platforma e reklamave e cila u …

Së shpejti në shitje robotët për përdorim familjar

Korporata japoneze, “SoftBank”, ka njoftuar të enjtën se në muajin shkurt të vitit të ardhshëm do të filloj shitjen e robotëve që ngjasojnë me njerëzit për përdorim familjar. Me këtë, kjo korporatë që merret me shitjen e telefonave dhe ofron …

Instagram përditësohet, ndjek Photoshop-in

Nuk do të jenë të mjaftueshme më 18 filtrat e famshme. Instagram është duke u përditësuar dhe po shton funksione të reja në stilin e Photoshop. Përveç editimit të imazheve ju do të jeni në gjëndje për të përmirësuar ndriçimin, …

Google bllokohet në Kinë

Nuk do të ketë Google në Kinë në prag të përvjetorit të 25-të të Tiananmen. Nëse pak ditë më parë shërbimi Google në Kinë, ishte i lidhur si motor kërkimi njësoj si shërbimet e mëparshme të gmail, sot është e …

Zbulohet “Mega Toka” në sistemin e largët yjor

Një planet shkëmbor i quajtur si një “tokë mega” është zbuluar në një sistem të largët yjor. Planeti, i njohur si Kepler-10C, teorikisht  është aq i vjetër saqë është dashur të bëhet një  “gjigant gazi si Jupiter”, – por ka …

Japonia planifikon të ndërtojë ashensor për në hapsirë

Inxhinierët Japonez janë frymëzuar nga katedralet vikoriane, për të ndërtuar një ashensor që të çon në hapsirë. Ashtu si Katedralet dhe gradaçelat qëndrojnë madhështore duke zvogëluar qëndrën e tyre të gravitetit, e njëjta teknikë do të zbatohet edhe për ashensorin …

Pirate Bay, arrestohet Peter Sunde

Një histori e cila mund të mbetet kujtim, ashtu siç ishte dhe për Napster, bëhet fjalë për Pirate Bay. Peter Sunde, njeriu imazh i platformës pirate më të njohur në botë për shpërndarjen e muzikës, filmave dhe lojrave në mënyrë …

Google me 180 satelitë për shpërndarjen e internetit nga qielli!

Planet e Google për internetin e bazuar nga satelitët tani janë bërë edhe më konkrete. Wall Street Journal ka raportuar se gjiganti global i kërkimit në internet është duke u përgatitur për të ndërtuar 180 satelitë “të vegjël, por me …

Twitter do të ketë 400 mil. përdoruesa deri në 2018-n

Sipas projektimeve, Twitter do të ketë rreth 300 miliona përdorues në 2016-n, dhe rreth 400 miliona deri në 2018-n. Raporti i ri vjen nga eMarketer. Edhe pse kjo është thjesht një parashikim, të dhënat tregojnë se rritja e Twitter ka qënë duke u ngadalësuar …

“E drejta për t’u harruar” nga Google

Kjo lëvizje vjen pas një vendimi historik të gjykatës së Bashkimit Europian në fillim të këtij muaji, i cili u dha njerëzve “të drejtën për t’u harruar”. Lidhjet me të dhënat e parëndësishme dhe të vjetruara do të fshihen pas …

Lentet kontakte të Google mund të ndihmojnë të verbërit të shohin në të ardhmen

Google ka dizenjuar një lente syri high tech e cila mund ti japë një shpresë personave të verbër. Shpikja e zgjuar përmban një kompjuter të vogël brenda lentes i cili ka një opsion superzmadhim të fotos dhe lejon përdoruesin të …

Çfarë ofron Google Glass

Gjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. …