Lajmet nga Teknologji

Aplikacioni i cili fshin mesazhet pasi i keni dërguar

Nëse ju i keni dërguar një mesazh një personi të gabuar, ose ju ka ardhur keq kur i keni shkruajtur dikujt ndërkohë që keni qenë të dehur, atëherë aplikacioni Ansa mund t’ju ndihmojë. Ajo punon me një mënyrë të ngjashme …

Interneti krijon “Archive”, 14 milion imazhe të pazbuluara më parë

Miliona e miliona imazhe, duke filluar në të gjitha fushat e veprimtarisë njerëzore nga 1500 deri të paktën në fillim të “900, së shpejti do të jenë në dispozicion në rrjetin pa kufizimin e të drejtave të autorit në sajë …

Google sfidon Amazon, teston avionët e telekomanduar për dërgesat

Google ka sfiduar Amazon në betejën për avionët e telekomanduar. Google njoftoi se kishte eksperimentuar një shërbim për dërgesat me anë të avionëve të telekomanduar. Dy vite kërkimesh mbi atë që Mountain View e quajti “Project Wing”, u kurorëzua me …

Mikrosoft heq 1500 aplikacione mashtruese

Mikrosoft ka larguar nga dyqanet e Windows Store rreth 1500 aplikacione “mashtruese”, ku bëjnë pjesë aplikacione të rrema, shpesh mashtruese, me ikona dhe përshkrime të rrema apo emra që janë shumë të ngjashme me logot e markave të famshme. Aplikacionet …

Si do të jetë iPhone6?

Ka filluar tashmë të flitet për produktin më të ri të firmës Apple, iPhone6. Ai do të prezantohet për herë të parë më 9 shtator, në Cupertino, të Californisë. Kompania Apple e ka ngacmuar imagjinatën e publikut në ftesat e …

Samsung zbulon se smartwatch mund të telefonojë

Samsung nuk ka pritur për reflektorët e IFA të Berlinit për të demostruar një vrojtim të Gear S, smartwatchin e ri me kartë Sim që e bën atë të pavarur nga smartfoni, madje dhe për të telefonuar. Pajisja ka një …

Samsung, Galaxy Note 4 mbërrin më 3 shtator

Do të zbulohet më 3 shtator në Berlin, në eventin “Unpacked 2014”, Samsung Galaxy Note 4, phableti i ri i Samsung i cili po zbulon karakteristika të reja në tre videot e publikuara online. Gjatë eventit të organizuar, sipas faqes …

Tableti i cili skanon dhe digjitalizon shënimet tuaja në kohë reale

Të vizatosh apo të mbash shënime me një stilolaps digjital për tablet ose kompjuter nuk ka të njëjtën ndjesi si të përdorësh një letër dhe laps. Shpesh herë, ju duhet të skanoni diçka që e keni vizatuar apo shkruar me …

Rritet Snapchat, arrin 100 milion përdoruesa aktiv

Rritet vlera e Snapchat, po ashtu dhe baza e saj e përdoruesve, që sipas thashethemeve të raportuara nga Wall Street Journal, chati ka regjistruar 100 milion përdoruesa aktiv mujor duke hyrë në elitën e aplikacioneve si Shazam që kanë një …

IPhone 5, gati zëvendësimi falas i baterive difektoze

Apple ka nisur një program për zëvendësimin falas të baterive difektoze në disa iPhone 5. Programi, tashmë aktiv në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, do të shtrihet edhe në vende të tjera më 29 Gusht. “Apple ka vënë re se …

Amazon sfidon Google në publicitetin online

Amazon është duke u përgatitur për të sfiduar Google direkt. Gjigandi i shitjeve online në internet është duke zhvilluar softuerin e saj për reklamat online. Këtë gjë e raporton Wall Street Journal duke cituar disa burime, sipas të cilit Amazon mund …

Kina kërkon të ketë sistemin e saj operativ

Lajmi ishte bërë i ditur më parë në fund të janarit dhe tani duket se do të bëhet realitet shumë shpejt. Kina duket e gatshme për të nisur në tetor sistemin e saj operativ, fillimisht për kompjutera personal dhe më …

Shazam tejkalon 100 milion përdoruesa aktiv

Shazam tejkalon 100 milion përdoruesa aktiv në muaj dhe më shumë se gjysëm milioni shkarkime. Është shërbimi më popullor në njohjen e muzikës nëpërmjet mikrofonit të celularit. Shazam hyn kështu në rradhët e kompanive të internetit me baza të mëdha …

Ice Bucket, Samsung sfidon Apple dhe Nokia (VIDEO)

Edhe Samsung i kompanisë koreane merr pjesë në sfidën e Ice Bucket Challenge, dushi me ujë të ftohtë që kontribon në kërkimet kundër sëmundjes ALS, një nismë që deri më tani ka përfshirë miliona njerëz, duke përfshirë dhe njerëz të …

Mikrosoft, Windows 9 mbërrin në 30 shtator

Pritet të lançohet më 30 shtator Windows 9, versioni më i ri i softwaret të Mikrosoft. Këtë gjë e shkruan blogu i specializuar The Verge. Versioni i ri i sistemit operativ për kompjutera, që pritet të quhet “Threshold”, do të …

Gjermani, internet i shpejtë për të gjithë në hyrje të 2018

Qeveria Federale Gjermane ka për qëllim që të ofrojë mundësinë e një lidhjeje të shpejtë në internet për çdo qytetar në hyrje të vitit 2018. Është projekti qëndror i kompanisë dixhitale e miratuar në Berlin nga kabineti i kancelares Angela …

Prodhohen makineritë për të zbuluar kafenë e falsifikuar

Me rritjen e mungesës të bimëve të kafesë janë rritur falsifikimet duke përdorur substanca të tjera të tilla si gruri, elbi, gruri, soje dhe oriz për të holluar përzierjen. Sipas studiuesve këto përbërës shtesë, edhe pse jo të dëmshme, shërbejnë …

Shkencëtarët amerikanë krijojnë uniformë që ndryshon pamje

Shkencëtarët në SHBA e kanë studiuar aftësinë e oktapodëve dhe kallamarit që të krijojnë material fleksibil kamufllues që e ndryshon pamjen. Materiali përbehet nga një rrjet i qelizave të vogla me ngjyrë që i ndërron temperatura për të ndryshuar pamje …

Twitter, mbërrijnë video reklamat

Në twitter mbërrijnë video reklamat. Sajti i mikroblogut ka shpjeguar se po teston reklamat tek videot që ju lejon të shikoni video brenda aplikacionit. Ky lloj opsioni mendohet të gjenerojë një përfshirje më të madhe të përdoruesve dhe një numër …

Xhevahirët që përdorin gjakun për të prodhuar energji

Xhevahirë të projektuar për tu futur në venat tuaja dhe të konvertojnë rrjedhën e gjakut në elektricitet? Po ato ekzistojnë me të vërtetë. Studentja izraelite e dizajnit, Naomi Kizhner ka prodhuar disa stoli të pazakonta për projektin e saj të …

Apple do të sjellë HealthKit nëpër spitale

Apple është duke punuar me disa punojës të kujdesit shëndetësor për të sjellë në spitale HealthKit, sistemin e monitorimit të funksioneve vitale që do të integrohen në sistemin e ri operativ për iPhone dhe iPad, iOS 8, që pritet të …

Mikrosoft sjell gossip-in tek iPhone

Foto, video, njoftime dhe lajme nga rrjetet sociale. Çdo gjë që dëshironi të dini për një njeri të famshëm mund ta gjeni në aplikacionin më të ri për iPhone dhe iPad. Për t’i dhënë një injeksion lajmeve të showbiz, në …

Mbërrin çipi i cili imiton trurin

Ai ka një milion neurone elektronike, mbi 256 milion lidhje sinaptike artificial, përman 4,096 proçesora, një arkitekturë të aftë për të kryer detyra komplekse shumë shpejt dhe konsumon pak energji. Bëhet fjalë për çipin e ri njohës “TrueNorth”, i cili …

Teknologji e re për avatarë

Përdoruesit e medias sociale dhe emailit shpesh gjejnë mënyra për të përfaqësuar veten përmes fotografish apo imazhesh dixhitale. Këto imaxhe dy dimensionale shumë shpejt mund të zëvendësohen nga avatarë 3-dimensionalë të përdoruesve. Shkencëtarët në Institutin për Teknologji Krijuese pranë Univeristetit …

Njihuni me kufjet e së ardhmes

Kufjet më të reja tashmë vijnë me dizanj të veçantë dhe të përshtatshëm për veshin tuaj. Një firmë në San Diego e cila i ka quajtur këto kufje OwnPhones ka ndërtuar funksioninim e tyre me anë të Wireless dhe Bluetooth. …

Denny, biçikleta e së ardhmes

E dizenjuar në Seattle dhe fituese në Oregon Manifest Bike Design Project, konkurs për të promovuar biçikletat ideale, Denny është një prototip i mjedisit urban për të ardhmen. E pajisur me një sistem ndriçimi që automatikisht përshtatet me kushtet e …

Youtube blen startup-in Directr

Youtube, platforma e Google për shpërndarjen e videove, njoftoi për blerjen e Directr, një startup në marketingun e videove. Përmes një aplikacioni i cili është i disponueshëm në iPhone dhe iPad, Directr lejon kompanitë e vogla të xhirojnë, editojnë dhe …

Tashmë do kemi printera 3D me dritëhije

Gjithashtu për printera 3D vijnë “hijet gri”: një teknikë e re që ju lejon të ndryshoni densitetin e materialeve të shtypura dhe premtimet për ta bërë atë edhe më të shpejtë dhe më e lirë për të krijuar objekte tre-dimensionale. …

Facebook, Whatsapp mbërrin në smartwatch të Google

Facebook hynë në tregun e smartwatcheve. Kompania e Mark Zuckerberg ka marrë Whatsapp, shërbimin e mesazheve me 500 milion përdoruesa aktiv, i blerë nga rrjeti social shkurtin e kaluar për 19 miliard dollarë. Whatsapp vjen në bashkëpunim me sistemin operativ …

Flappy Bird tashmë mund të luhet me dy vetë

Krijuesi i Flappy Bird ka mbajtur premtimin e  tij: loja është rikthyer. Versioni i ri i familjes është në dispozicion në Amazon AppStore. Në krahasim me origjinalin, Flappy Birds Family ofron pengesa të reja dhe mbi të gjitha hap mundësinë …

Teknika shkencore “qartësi” që i bën organet transparente

Një mi i tërë i bërë transparent si një ektoplasmë është rezultat i pabesueshëm i fituar nga hulumtuesit në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni (Caltech), falë një teknikë inovative që lejon për të bërë organet transparente dhe organet e tjera …

Instagram lançon aplikacionin Bolt

Familja e chatit vazhdon të zgjerohet, me Facebook i cili do që të jetë asi në çdo gjë. Në listën e aplikacioneve të Instagram, i cili zotërohet nga Mark Zuckerberg, shtohet dhe Bolt i cili është duke u testuar në …

Samsung, në mbërritje dy smartfona të cilësisë së lartë

Në muajt e ardhshëm, Samsung do të sjellë në treg dy smartfona të cilësisë së lartë, një mund të jetë Galaxy Alpha rivali i ri i iPhone, një veprim që shërben për të përballuar konkurrencën në rritje. Kjo u njoftua …

Facebook zgjerohet në Afrikë, akses falas në web

Rreth një viti pas prezantimit të Internet.org që ka si qëllim të ketë web të aksesueshëm në vendet e varfëra, Facebook lançon një aplikacion që lejon qasje të lirë në Internet në popullin e Zambia. Aplikacioni ju lejon të lidheni …

Android thyen rekord në shitjen e smartfonëve

Android ka tashmë një rekord të ri. Sistemi operativ i Google për pajisjet mobile është i instaluar tashmë në 84.6% të smartfonëve të shitur në mbarë botën nga prilli deri në qershor, në krahasim me 80.2% të tremujorit të dytë …

Harito: Internet falas në zonat bregdetare

Ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike, Milena Harito mori pjesë në çeljen e aksesit WiFi (internet) falas në 16 plazhet e Shqipërisë,  Në fjalën përshëndetëse nga plazhi i Jalës ministrja Harito tha ndër të tjera se “Aksesi në Internet është …

Disa truke që nuk i dinit për “What’s App”

‘What’s App’ është një ndër aplikacionet më të shkarkuara, nga sistemet shkëmbimit të mesazheve, në botë. Por jo të gjithë i dinë sekretet apo truket e nevojshme të përdorimit ‘What’s App’ ja disa prej tyre. Në fotot më poshtë ju …

Bateria e së ardhmes

Në vitin 2012, Zyra e Shkencës e Departmentit të Energjisë, i dha një grant prej 120 milionë dollarësh një qendre të re teknologjike për krijimin e baterive, në Laboratorin Kombëtar të Argonit në Çikago. Qendra e Përbashkët për Studimin e …

Londra me shpejtësi 5G në vitin 2020

Qytetarët e Londrës do të kenë shpejtësinë interneti 5G deri në vitin 2020. Premtimi është bërë nga kryetari i Londrës Boris Johnson. Si pjesë e planit të gjerë të Londrës prej tani e deri në vitin 2050, Johnson premton se …

Google bashkëpunon me Motorola për pajsijet “phablet”

Në tregun e smartfonave me ekran të madh, i drejtuar nga Samsung dhe nga Apple me iPhone e ri, mund të hyjë dhe Google. Sipas thashethemeve, Google mund të lançojë së shpejti Nexus 6, me ekranin 5.9 inch. Risia është …

Një sistem operativ unik për kompjuterat, smartfonët dhe Xbox

Një sistem operativ unik i aftë për menaxhimin e kompjuterave, smartfonave, tabletave dhe Xbox. Ky është qëllimi i Microsoftit, i cili është përqëndruar në një produkt të vetëm, dhe në një skuadër të vetëm zhvilluesish, që deri më tani është …

Apple mendon për portofolin elektronik për iPhone 6

Apple do të mund të lançojë portofilin e saj elektronik bashkë me iPhone 6. Njoftimi është raportuar nga faqja e internetit The Information, e cila shpjegon se si kompania e Cupertino do të jetë në bisedime me Visa për të …

Apple lançon versionin beta të Yosemite

Apple ka lançuar sot, në një version beta publik, sistemin e ri operativ për kompjuterat Mac. I quajtur “Yosemite” si parku i Sierra Nevada, q ëgrafikisht na kujton iOS7. Ikonat janë thjeshtuar, dhe ka më shumë animacione dhe më shumë …

Shkencëtarët krijojnë materialin më të errët ndonjëherë

Nga të gjitha objektet e errëta në univers, vetëm vrimat e zeza janë aq të zeza sa as një rreze drite nuk mund reflektohet nga ato. Mirëpo shkencëtarët kanë krijuar një material që është po aq i zi. Pritet që …

Twitter sfidon WhatsApp, në mesazhet direkte “efekti” chat

Twitter dëshiron të sfidojë WhatsApp, e cila është në pronësi të rivales Facebook, në terrenin e chatit. Sipas thashethemeve në internet, mikroblogu ka për qëllim që t’i japë më shumë përparësi mesazheve direkte, ato të cilat shkëmbehen privatësisht nga përdoruesit. …

Aplikacioni në smartphone që i kushtohet familjes

Aplikacion dhe faqe, organizimi i familjes fillon këtu.  Ajo që quhet Mini Hug është një aplikim i projektuar për tu përdorur edhe nga një fëmijë shtatë vjeç për të rritur cilësinë dhe sasinë e kohës që prindërit kalojnë me fëmijët …

Superkompjuteri Watson bëhet “tranjeri i jetës”

Watson, superkompjuteri IMB u bë i famshëm për mundjen e konkurentëve njerëzor në një shfaqje televizive dhe tani ai bëhet “tranjer i jetës”. Në SHBA, njoftoi kompania, do të përdoret për të ndihmuar veteranët që lënë ushtrinë dhe kalojnë  në …

Facebook nxjerr opsionin “save”, ruan lajmet që doni t’i lexoni më vonë

Krijo një listë me lajme interesante për të lexuar, kur ju keni kohë, pa rrezikun humbjen e tyre në lajmet e shumta në internet. Kjo është ideja kryesore e “ruaj”, opsionit që së shpejti do dalë në Facebook. Struktura e re, …

Në gusht vjen Lumia 530, smartphone me çmim të ulët

Në muajin gusht vjen Lumia 530, pajisja që ofron një game të gjërë si të smartphones me një kosto prej 85 euro. Në dispozicion me të vjen edhe Dual sim, sim 3G dhe 3G, e Lumia 530, i pari i …

Jeta në rrezik nga rrjeti

Me një virus kompjuteri hakerët mund të shkaktojë një aksident automobilistik. Kjo është dëshmuar nga studjuesit. Në një botë, ku gjithnjë e më shumë aparatura lidhen në internet, rreziku i sulmeve të tilla rritet. Lidhja gjithnjë e më e madhe …

Kontributi i teleskopit të hapësirës Hubble

Teleskopi i Hapësirës Hubble ka ndryshuar rrënjësisht mënyrën se si e shohim universin. Për gati një çerek shekulli, ai ka dërguar sasi të mëdha të dhënash dhe imazhesh nga hapësira. Një ekspozitë e re në Muzeun Kombëtar Smithsonian të Ajrit …

Sistemi nervor shikohet për herë të parë në 3D

Për herë të parë është vënë re ‘live’ dhe në 3D zhvillimi i sistemit nervor në një organizëm, qelizë me qelizë. Rezultati u publikua në Shtetet e Bashkuara dhe është publikuar në revistën Nature Metodat. Kjo ka qenë e mundur …

Twitter blen CardSpring

Twitter bën një hap tjetër në sektorin e-commerce duke njoftuar për blerjen e CardSpring, një startup me bazë në San Francisko i specializuar në infrastrukturën e pagesave që i mundëson shitësit për të ofruar kuponat elektronik dhe kartat e besnikërisë …

Mozilla, sistemi i operimit në 7 modele smartfonë

Ekosistemi Firefox Os një vit pas lançimit të tij është prezantuar në 7 modele të smartfonëve dhe në 15 vende, dhe po përgatit ulje në tregjet e reja në Amerikën Latine, Europë dhe Azi. Këtë e komunikon Mozilla, që sipas …

Android, pothuajse 900 mijë aplikacione janë klonuar

80% e 50 aplikacioneve të parë të Google Play janë klonuar, rikrijuar nga zhvilluesit ndryshe nga ato origjinalët, dhe përmbajnë rreziqe të fsheura si malware është thënë nga laboratoret Trend Micro. Sipas raportit janë 890 mijë e 482 aplikacione të …

Facebook-ut i shtohet edhe tasti ”bli”

Blerjet online nga Facebook-u me anë të një klikimi të thjeshtë për reklamimin e një produkti. Ky është lajmi i fundit që rrjeti social është duke punuar. Operatorët e këtij rrjeti do të shtojnë edhe opsionin ”bli” në blog, të …

Microsoft shkurton 18,000 vende pune

Microsoft ka njoftuar se do të mbyllë 18,000 vende pune, duke bërë kështu shkurtimet më të thella në historinë 39-vjeçare të firmës së teknologjisë. Pjesa më e madhe e shkurtimeve, rreth 12,500, do të ndodhë në njësinë e telefonisë Nokia, …

E-book, vjen në Amazon “all you can read”

Muzikë, filma, tani edhe libra, mund ti lexoni të plotë në pajisjet hi-tech duke paguar një abonim mujor fikse, pa blerë titullin individual. Mënyra e re e leximit dixhital “all you can read”, e hapur për disa startup, tashmë vjen …

Fotoja e parë në Instagram bën 4 vjeçe

Sot shënohet viti i katërt i fotos së parë në Instagram. Ose më saktë katër vjet që nga fotoja e parë që është ndarë në Instagram. Bashkë-themeluesi i Instagram-it Kevin Systrom ishte në një park të quajtur Tacos Chilakos kur …