Lajmet nga Teknologji

Zbulime të reja për pluhurin e hënës

Një mision robotik ka bërë një përplasje të parashikuar në sipërfaqen e hënës. Para përplasjes së programuar, shkencëtarët mblodhën të dhëna nga mjeti hapësinor i quajtur LADEE, një eksplorues i atmosferës dhe pluhurit të hënës. LADEE ka përshkuar orbitën e …

iPad tashmë edhe me lodër seksi

Shumica prej nesh nuk mund të ndahen dot nga smartphonet tanë, dhe tashmë kjo e ka një arsye të fortë. Por nëse keni një lidhje nëpërmjet internetit, atëherë ky lloj iPad me një lodër seksi mund të jetë zgjidhja juaj. …

Google nxjerr tabletën me sensorë 3D

Google do ketë së shpejti tabletën me sensorë 3D nga projekti Tango, që do të dalë në treg në vitin 2015 dhe do të zbatohet në bashkëpunim me Samsung në Korenë e Jugut. Njoftimi erdhi nga gjigandi Mountain View, në …

Aplikacioni Path që i vetshkatërron mesazhet pas 24 orësh

Si të ruajmë privatësimë dhe fshehtësinë e mesazheve që komunikojmë me të afërmit tanë, ose miqtë. Tashmë një aplikacion Path do të lejojë që 10 milionë përdoruesit e saj do të dërgojnë mesazhe të cilat pas 24 orësh do të …

Yll-diamanti 11 bilion vjeçar, një thesar në hapsirë

Mund të  jetë  “ylli-xhuxh” më  i vogë l në  hapsirë  dhe më  i dobti në  zonë  dhe ë shtë  kaq  ftohtë  sa ka krijuar grimca karboni të  kristalizuara dukë  dhë në  efektin Yll-diamanti. Një  gur i çmuar në  hapsirë   lë …

Microsoft nxjerr në treg Nokia X2

Eksperiment i një smartphone Nokia bazuar në sistemin operativ Android nuk do të mbetet i izoluar. Kjo është konfirmuar nga nisja e sotme e modelit X2 Nokia që rinovon linjën e smartphones të pavarur dhe me kosto të ulët i …

Androidëve do u shtohen 250 ikona emocionesh

250 ikona me emocione të reja vijnë në iOS dhe në tastierën e Androidëve. Kjo u njoftua nga Unicode Konsorcium ndërkombëtarë që kujdeset për Unicodet standarte, i cili është një sistem që përfshin shumë ikona, pavarësisht nga softëare të përdorura …

iWatch, ora moderne e Apple

Ka nisur fushata për të nxjerrë në treg iWatch. Apple ka parashikuar që ky aksesor i veçantë të paraqitet në fillim të tetorit. Sipas  zërave kompjuterat e Tajvanit do të fillojnë prodhimin e kohës së orës së dorës muajin  e …

Aplikacioni “Yo” bie pre e hakerave

Kjo është si një “Like”, si një “OK”, ose si një përshëndetje e thjeshtë në një gjuhë që vjen nga zhargoni amerikan i viteve ’80. Përshëndetja dixhitale “Yo” që ju dërgoni nëpërmjet një aplikacioni ku e dërgoni këtë në konkatet …

Amazon prodhon “Fire Phone”, smatphone që e sheh botën 3D

Pas shumë pritjesh dhe zërash që u hapën, Jeff Bezos CEO i Amazon, ka prezantuar smartfonin e parë me madhësi xhepi të kompanisë Seattle, të quajtur Fire Phone (telefoni i zjarrit). Telefoni është më i vogël se modeli kryesor me …

Ja si do jetë iPhone 6

Një blog Australian Sonny Dickson ka hedhur disa foto krahasimi të smartfonave Apple në madhësi të ndryshme për të paraqitur sa më mirë iPhone 6. Dickson ka dhënë një parashikim për madhësinë e telefonave të ardhshëm më të përfolur për …

Kur “selfie” mund të të shpëtojë jetën

Një selfie mund të të shpëtojë jetën kur kapet në momentin e duhur. Një grua kanadaze Stacey Yepes ka mundur që nëpërmjet një fotoje selfie të tregojë një  mini paralizë që e kishte kapur dhe që nëpërmjet saj të përshkuajë …

Fustani që të nxjerr nudo kur e teprojmë në rrjetet sociale

Kjo veshje quhet X pose dhe mund të përdoret nga femrat dhe mund të llogarisë sa kohë këni shpenzuar në internet. Ky fustan me dizenjo mund t’ju tregojë nëse e teproni me përdorimin e Twitter dhe Facebook. Dy krijuesit e …

BlackBerry konfirmon nxjerrjen në treg të telefonit të ri “Passport”

Shefi ekzekutiv I BlackBerry  John Chen, prezanton telefonin e ri të kompanisë “Passport” i cili do të hidhet në treg në Shtator të këtij viti. “Passport” në formë trekëndëshi me ekran me madhësi 11 cm,  gjerësi  8.1 cm dhe rezolucion …

Microsoft, smartfoni që karikohet në xhep

Është ndoshta ëndrra e të gjithëve që të kenë një smartfon që karikohet në xhepin e pantallonave ose, pse jo, në një xhaketë ose në një çantë. Një pjesë e tij është tashmë një realitet falë një modeli të pantallonave …

Facebook lançon Slingshot

Pas gabimit në publikimin fals të Slingshot disa ditë më parë nga Facebook, lançimi aktual i Slingshot, aplikacioni për mesazhet e “disponueshme” konkuron Snapchat. Aplikacioni lejon përdoruesit që të shpërdajnë foto, video, tekst dhe vizatime dhe në kohën kur mbyllen, …

Google planifikon 180 satelitë për shpërndarjen e internetit nga qielli

Gjigandi i kërkimit në internet Google po planifikon  ndërtimin e 180 satelitëve për ti lëshuar në orbitë të ulët për të siguruar lidhjen e internetit në zona të ndryshme të botës ku mungon shërbimi i tij. Detajet e këtij projekti …

Facebook, reklamimi bëhet më “personal”

Reklamimi në Facebook është duke u bërë gjithnjë e më shumë “personal”. Nga sot, përdoruesit e SHBA-së në Facebook mund të monitorojnë më mirë dhe të menaxhojnë reklamat që ata marrin në rrjetin social dhe gjithashtu mund t’i modifikojnë ato …

Rift Oculus do të shiten me çmim të ulët

Teknologjia që shfaq realitetin virtuarl, Oculus Rift, i cili u ble disa muaj më parë nga Facebook, u shit me një çmim të ulët për të lejuar përhapjen e saj sa më të gjerë të mundshme në treg. Ka si …

Makina që përdor energjinë diellore

Në fillim të shekullit të XX-të, energjia elektrike, ajo me avull dhe benzina konkurronin për epërsinë mbi automobilët. Sot, makinat mund të funksionojnë me benzinë, bateri elektrike, ose të dyja. Makina C-Max Solar Energi Concept nuk është makina e zakonshme …

Amazon sfidon PayPal në pagesat online

Amazon sfidon PayPal, platformën popullore për pagesat online në internet në pronësi të eBay. Koloseu i Seattle, siç raportohet nga shtypi i huaj, ka nisur një shërbim për pagesat nëpërmjet internetit e cila shfrytëzon një grup prej 240 milion përdoruesish. …

Kiwaka, aplikacioni për të zbuluar universin

Quhet Kiwaka dhe është aplikacioni i ri për iPhone dhe iPad që lejon për të kuptuar astronominë dhe yjet duke bashkuar lojën me shpjegimet shkencore. Për të arritur një partneritet me kompaninë ESO( Europian Southern Observatory) dhe institucioneve të tjera …

Google teston makinat automatike

Kompania e mirënjohur për teknologji në Shtetet e Bashkuara Google bëri një hap përpara drejt nismës së saj për  makina plotësisht të automatizuara, që ecin vetë, pa patur nevojë të drejtohen nga njeriu.   Google thotë se një ditë automjetet e …

Twitter blen Namo Media

Twitter blen Namo Media, një kompani të teknologjisë e specializuar në reklamat për pajisjet celularë. Kushtet e transaksionit nuk janë zbuluar ende. Teknologjia Namo Media do të jetë në bashkëpunim me MoPub Namo Media, platforma e reklamave e cila u …

Së shpejti në shitje robotët për përdorim familjar

Korporata japoneze, “SoftBank”, ka njoftuar të enjtën se në muajin shkurt të vitit të ardhshëm do të filloj shitjen e robotëve që ngjasojnë me njerëzit për përdorim familjar. Me këtë, kjo korporatë që merret me shitjen e telefonave dhe ofron …

Instagram përditësohet, ndjek Photoshop-in

Nuk do të jenë të mjaftueshme më 18 filtrat e famshme. Instagram është duke u përditësuar dhe po shton funksione të reja në stilin e Photoshop. Përveç editimit të imazheve ju do të jeni në gjëndje për të përmirësuar ndriçimin, …

Google bllokohet në Kinë

Nuk do të ketë Google në Kinë në prag të përvjetorit të 25-të të Tiananmen. Nëse pak ditë më parë shërbimi Google në Kinë, ishte i lidhur si motor kërkimi njësoj si shërbimet e mëparshme të gmail, sot është e …

Zbulohet “Mega Toka” në sistemin e largët yjor

Një planet shkëmbor i quajtur si një “tokë mega” është zbuluar në një sistem të largët yjor. Planeti, i njohur si Kepler-10C, teorikisht  është aq i vjetër saqë është dashur të bëhet një  “gjigant gazi si Jupiter”, – por ka …

Japonia planifikon të ndërtojë ashensor për në hapsirë

Inxhinierët Japonez janë frymëzuar nga katedralet vikoriane, për të ndërtuar një ashensor që të çon në hapsirë. Ashtu si Katedralet dhe gradaçelat qëndrojnë madhështore duke zvogëluar qëndrën e tyre të gravitetit, e njëjta teknikë do të zbatohet edhe për ashensorin …

Pirate Bay, arrestohet Peter Sunde

Një histori e cila mund të mbetet kujtim, ashtu siç ishte dhe për Napster, bëhet fjalë për Pirate Bay. Peter Sunde, njeriu imazh i platformës pirate më të njohur në botë për shpërndarjen e muzikës, filmave dhe lojrave në mënyrë …

Google me 180 satelitë për shpërndarjen e internetit nga qielli!

Planet e Google për internetin e bazuar nga satelitët tani janë bërë edhe më konkrete. Wall Street Journal ka raportuar se gjiganti global i kërkimit në internet është duke u përgatitur për të ndërtuar 180 satelitë “të vegjël, por me …

Twitter do të ketë 400 mil. përdoruesa deri në 2018-n

Sipas projektimeve, Twitter do të ketë rreth 300 miliona përdorues në 2016-n, dhe rreth 400 miliona deri në 2018-n. Raporti i ri vjen nga eMarketer. Edhe pse kjo është thjesht një parashikim, të dhënat tregojnë se rritja e Twitter ka qënë duke u ngadalësuar …

“E drejta për t’u harruar” nga Google

Kjo lëvizje vjen pas një vendimi historik të gjykatës së Bashkimit Europian në fillim të këtij muaji, i cili u dha njerëzve “të drejtën për t’u harruar”. Lidhjet me të dhënat e parëndësishme dhe të vjetruara do të fshihen pas …

Lentet kontakte të Google mund të ndihmojnë të verbërit të shohin në të ardhmen

Google ka dizenjuar një lente syri high tech e cila mund ti japë një shpresë personave të verbër. Shpikja e zgjuar përmban një kompjuter të vogël brenda lentes i cili ka një opsion superzmadhim të fotos dhe lejon përdoruesin të …

Çfarë ofron Google Glass

Gjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. …