Lajmet nga Teknologji

Harito: Internet falas në zonat bregdetare

Ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike, Milena Harito mori pjesë në çeljen e aksesit WiFi (internet) falas në 16 plazhet e Shqipërisë,  Në fjalën përshëndetëse nga plazhi i Jalës ministrja Harito tha ndër të tjera se “Aksesi në Internet është …

Disa truke që nuk i dinit për “What’s App”

‘What’s App’ është një ndër aplikacionet më të shkarkuara, nga sistemet shkëmbimit të mesazheve, në botë. Por jo të gjithë i dinë sekretet apo truket e nevojshme të përdorimit ‘What’s App’ ja disa prej tyre. Në fotot më poshtë ju …

Bateria e së ardhmes

Në vitin 2012, Zyra e Shkencës e Departmentit të Energjisë, i dha një grant prej 120 milionë dollarësh një qendre të re teknologjike për krijimin e baterive, në Laboratorin Kombëtar të Argonit në Çikago. Qendra e Përbashkët për Studimin e …

Londra me shpejtësi 5G në vitin 2020

Qytetarët e Londrës do të kenë shpejtësinë interneti 5G deri në vitin 2020. Premtimi është bërë nga kryetari i Londrës Boris Johnson. Si pjesë e planit të gjerë të Londrës prej tani e deri në vitin 2050, Johnson premton se …

Google bashkëpunon me Motorola për pajsijet “phablet”

Në tregun e smartfonave me ekran të madh, i drejtuar nga Samsung dhe nga Apple me iPhone e ri, mund të hyjë dhe Google. Sipas thashethemeve, Google mund të lançojë së shpejti Nexus 6, me ekranin 5.9 inch. Risia është …

Një sistem operativ unik për kompjuterat, smartfonët dhe Xbox

Një sistem operativ unik i aftë për menaxhimin e kompjuterave, smartfonave, tabletave dhe Xbox. Ky është qëllimi i Microsoftit, i cili është përqëndruar në një produkt të vetëm, dhe në një skuadër të vetëm zhvilluesish, që deri më tani është …

Apple mendon për portofolin elektronik për iPhone 6

Apple do të mund të lançojë portofilin e saj elektronik bashkë me iPhone 6. Njoftimi është raportuar nga faqja e internetit The Information, e cila shpjegon se si kompania e Cupertino do të jetë në bisedime me Visa për të …

Apple lançon versionin beta të Yosemite

Apple ka lançuar sot, në një version beta publik, sistemin e ri operativ për kompjuterat Mac. I quajtur “Yosemite” si parku i Sierra Nevada, q ëgrafikisht na kujton iOS7. Ikonat janë thjeshtuar, dhe ka më shumë animacione dhe më shumë …

Shkencëtarët krijojnë materialin më të errët ndonjëherë

Nga të gjitha objektet e errëta në univers, vetëm vrimat e zeza janë aq të zeza sa as një rreze drite nuk mund reflektohet nga ato. Mirëpo shkencëtarët kanë krijuar një material që është po aq i zi. Pritet që …

Twitter sfidon WhatsApp, në mesazhet direkte “efekti” chat

Twitter dëshiron të sfidojë WhatsApp, e cila është në pronësi të rivales Facebook, në terrenin e chatit. Sipas thashethemeve në internet, mikroblogu ka për qëllim që t’i japë më shumë përparësi mesazheve direkte, ato të cilat shkëmbehen privatësisht nga përdoruesit. …

Aplikacioni në smartphone që i kushtohet familjes

Aplikacion dhe faqe, organizimi i familjes fillon këtu.  Ajo që quhet Mini Hug është një aplikim i projektuar për tu përdorur edhe nga një fëmijë shtatë vjeç për të rritur cilësinë dhe sasinë e kohës që prindërit kalojnë me fëmijët …

Superkompjuteri Watson bëhet “tranjeri i jetës”

Watson, superkompjuteri IMB u bë i famshëm për mundjen e konkurentëve njerëzor në një shfaqje televizive dhe tani ai bëhet “tranjer i jetës”. Në SHBA, njoftoi kompania, do të përdoret për të ndihmuar veteranët që lënë ushtrinë dhe kalojnë  në …

Facebook nxjerr opsionin “save”, ruan lajmet që doni t’i lexoni më vonë

Krijo një listë me lajme interesante për të lexuar, kur ju keni kohë, pa rrezikun humbjen e tyre në lajmet e shumta në internet. Kjo është ideja kryesore e “ruaj”, opsionit që së shpejti do dalë në Facebook. Struktura e re, …

Në gusht vjen Lumia 530, smartphone me çmim të ulët

Në muajin gusht vjen Lumia 530, pajisja që ofron një game të gjërë si të smartphones me një kosto prej 85 euro. Në dispozicion me të vjen edhe Dual sim, sim 3G dhe 3G, e Lumia 530, i pari i …

Jeta në rrezik nga rrjeti

Me një virus kompjuteri hakerët mund të shkaktojë një aksident automobilistik. Kjo është dëshmuar nga studjuesit. Në një botë, ku gjithnjë e më shumë aparatura lidhen në internet, rreziku i sulmeve të tilla rritet. Lidhja gjithnjë e më e madhe …

Kontributi i teleskopit të hapësirës Hubble

Teleskopi i Hapësirës Hubble ka ndryshuar rrënjësisht mënyrën se si e shohim universin. Për gati një çerek shekulli, ai ka dërguar sasi të mëdha të dhënash dhe imazhesh nga hapësira. Një ekspozitë e re në Muzeun Kombëtar Smithsonian të Ajrit …

Sistemi nervor shikohet për herë të parë në 3D

Për herë të parë është vënë re ‘live’ dhe në 3D zhvillimi i sistemit nervor në një organizëm, qelizë me qelizë. Rezultati u publikua në Shtetet e Bashkuara dhe është publikuar në revistën Nature Metodat. Kjo ka qenë e mundur …

Twitter blen CardSpring

Twitter bën një hap tjetër në sektorin e-commerce duke njoftuar për blerjen e CardSpring, një startup me bazë në San Francisko i specializuar në infrastrukturën e pagesave që i mundëson shitësit për të ofruar kuponat elektronik dhe kartat e besnikërisë …

Mozilla, sistemi i operimit në 7 modele smartfonë

Ekosistemi Firefox Os një vit pas lançimit të tij është prezantuar në 7 modele të smartfonëve dhe në 15 vende, dhe po përgatit ulje në tregjet e reja në Amerikën Latine, Europë dhe Azi. Këtë e komunikon Mozilla, që sipas …

Android, pothuajse 900 mijë aplikacione janë klonuar

80% e 50 aplikacioneve të parë të Google Play janë klonuar, rikrijuar nga zhvilluesit ndryshe nga ato origjinalët, dhe përmbajnë rreziqe të fsheura si malware është thënë nga laboratoret Trend Micro. Sipas raportit janë 890 mijë e 482 aplikacione të …

Facebook-ut i shtohet edhe tasti ”bli”

Blerjet online nga Facebook-u me anë të një klikimi të thjeshtë për reklamimin e një produkti. Ky është lajmi i fundit që rrjeti social është duke punuar. Operatorët e këtij rrjeti do të shtojnë edhe opsionin ”bli” në blog, të …

Microsoft shkurton 18,000 vende pune

Microsoft ka njoftuar se do të mbyllë 18,000 vende pune, duke bërë kështu shkurtimet më të thella në historinë 39-vjeçare të firmës së teknologjisë. Pjesa më e madhe e shkurtimeve, rreth 12,500, do të ndodhë në njësinë e telefonisë Nokia, …

E-book, vjen në Amazon “all you can read”

Muzikë, filma, tani edhe libra, mund ti lexoni të plotë në pajisjet hi-tech duke paguar një abonim mujor fikse, pa blerë titullin individual. Mënyra e re e leximit dixhital “all you can read”, e hapur për disa startup, tashmë vjen …

Fotoja e parë në Instagram bën 4 vjeçe

Sot shënohet viti i katërt i fotos së parë në Instagram. Ose më saktë katër vjet që nga fotoja e parë që është ndarë në Instagram. Bashkë-themeluesi i Instagram-it Kevin Systrom ishte në një park të quajtur Tacos Chilakos kur …

Ja pamja e Windows 9

Ju mund ta merrni Windows 9 tashmë i cili arrin në vjeshtë, pas përditësimeve më të fundit të ndodhura në versionin 8.1. Në pamje të parë në skaj të ekranit ju shihni menunë start të modifikuar disi, e ndarë përgjysmë …

A është Facebook “monopolist të dhënash”?

Komisioni i BE-së dhe komisari për konkurrencën ka nisur procesin e verifikimit për fuzionimin e Facebook dhe Whatsapp, sepse disa sipërmarrje interneti e ndjejnë veten të kërcënuar prej sipërmarrjes së re. 19 miliardë euro pagoi Facebook për sipërmarrjen e vogël …

Smartfoni më i hollë në botë

Quhet Forward 5.5 dhe është smartfoni më i hollë në botë. I sapo ardhur në treg, ka një trashësi prej 5.5 milimetrash dhe një projektim Italian. Telefoni në fakt ishte krijuar nga bashkëpunimi mes kompanisë kineze Gionee dhe Ngm Italia, …

Hard disku i së ardhmes, më i shpejtë me lazer

Së shpejti vjen një brezi i ri i hard disk të aftë magazinojnë të dhënat në një shpejtësi shumë herë më superiore se ajo e para. Kjo do të jetë e mundur falë një teknologjie të re e bazuar në …

Nga 2019 CarPlay do të jetë në 24 milion makina

Brenda pesë viteve të ardhshme 24 milion makina në mbarë botën do të përdorin CarPlay të Apple, një sistem operativ ad hoc me të cilin makina komunikon me pajisjet mobile. Dhe sipas asaj që shohin analistët e Abi Research, Carplay …

Vjen në prodhim që nga nëntori iWatch i Apple

IWatch i Apple, i cili sipas disa zërave vjen në tetor, sipas analistit Ming-Chi Kuo pritet që të hyjë në pordhim me masë në nëntor, ndoshta në kohë për të arritur vetëm para Krishtlindjeve. Shkaku i vonesës është kompleksiteti i …

Vibratori me kamer që kontrollon për infeksionet seksuale

Një lodër seksi e re ka instaluar një kamer në vibratorin e saj për të ndihmuar femrat që të kontrollojnë më mirë vaginën e tyre nga ndonjë problem shëndetësor ose nga ndonjë sëmundje seksualisht e transmetueshme. Kjo teknologji e krijuar …

BE analizon blerjen e Whatsapp për 19 miliard dollarë

Blerja e WhatsApp nga Facebook për 19 miliard dollarë ka hapur debate në Bashkimin Europian. BE-ja, raporton Wall Street Journal, ka dërguar pyetësorë me konkurrentët e rrjetit social për të kuptuar ndikimin e mesazheve të këtij aplikacioni në tregjet e …

Byzylykët që tregojnë vendodhjen e fëmijëve

Për prindërit e shqetësuar më së shumti për fëmijët e tyre tashmë ju vjen në ndihmë një byzylyk me GPS, WiFi dhe lidhje 3G në çdo kohë për të gjetur se ku janë fëmijët e tyre dhe mund ti gjenë …

Kontraceptivi i ri me çip që funksionon me telekomandë

Është e vogël, vendoset në lëkurë dhe është funksionale deri në 16 vjet. Ky është kontraceptivi i ri i kompjuterizuar, i përbërë nga një çip i cili mund të komandohet nga një telekomandë. Pajisja lëshon një dozë të vogël nën …

Jaguar Land Rover, makina e zgjuar që vetkomandohet

Brenda pak vitesh automjetet inteligjente do të kenë cilësinë profesionale të një maxhordomi dhe të një sekretareje të vendosura sëbashku. Këtë ka menduar grupi Jaguar Land Rover. Falë “Smart Assistant” çdo Jaguar dhe çdo Land Rover do jetë në gjendje …

Twitter thyen rekord me komentimet e ndeshjes Brazil-Gjermani

Komentimi i Kupës së Botës ka thyer rekord në Twitter në gjysmëfinalen e Brazil-Gjermani, e cila u fitua 7-1 nga gjermanët, dhe është deri tani ngjarja sportive më e folur në rrjetin social, duke gjeneruar 35.600.000 tweets. Rekordin e mëparshëm …

Samsung blen maskën Oculus Rift

Pas Facebook, Google, Sony dhe Samsung gjithashtu do të marrë edhe virtualisht stilin e ndërfaqes Oculus Rift, sistemi i cili duke përdorur një maskë ju lejon për të përfunduar një pikiatë në 360 gradë të realitet virtual. Sipas blogut SamMobile …

Samsung parashikon 25% rënie në fitime

Samsung Electronics ka parashikuar një rënie prej 25% në fitime për tremujorin e dytë për shkak të një ngadalsimi në tregun e smartfonëve dhe monedhës së shtrenjtë Koreane. Pritet që ajo të bëj një fitim operativ prej 7.2 trilion dollarë, …

Foxconn do të përdorë robota për të prodhuar iPhone

IPhone 6 të cilët do lançohen në vjeshtë do të mund të prodhohen nga robotët. Lajmi vjen nga Foxconn, kompania Taiwanese që grumbullon pjasisje elektronike për pjesën më të madhe hi-tech. Sipas blogut të specializuar MacRumors, për të përballuar rritjen …

Yahoo bën spastrimin e aplikacioneve e tepërta

Yahoo ka bërë pastrimin dhe ka mbyllur disa portale dhe aplikime jo strategjike të cilat ishin të integruara për shërbime të posaçme. Ndër aplikacionet  që janë  spastruar janë “Shine’”, website që ka të bëjë me jetesën e grave, Xobni, aplikacioni …

Prova për raketë të re të NASA-s

Që nga përfundimi i misionit të flotës së anijeve për vajtje-ardhje në hapësirë në vitin 2011, agjencisë amerikane të hapësirës NASA i është dashur të varet nga mjetet hapësinore ruse për të dërguar austronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Ndërkohë, …

Facebook blen LiveRail

Facebook është forcuar në frontin publicitar, veçanërisht në atë celular dhe multimedial. Rrjeti social bleu LiveRail, një kompani që ndihmon bizneset për të vendosur reklamat e tyre në videot që shfaqen në faqet e tyre dhe aplikacionet e tyre. Nuk …

Pas iPad, Microsoft përgatit Office për Android

Pas pritjes për versionin e Office për iPad, paketa software Microsoft mund të arrijë versionin e optimizuar për tabletët bazuar në Android, sistemi operativ i Google. Këtë gjë e raporton blogu i The Verge. Thashethemet e reja vijnë gjithashtu dhe …

Bing i Microsoftit është duke u “zgjeruar” te Twitter

Bing, motori i kërkimit në internet i Microsoft i cili ka pak që mbushi 5 vjetorin, rritet dhe hapet përmbajtjen “sociale” të Twitter. Nga tani e tutje në rezultatet e kërkimit, përdoruesit do të vizualizojnë dhe hashtaget(fjalët kyçe që janë …

Google sfidon Apple, blen Songza

Google ka blerë shërbimin Songza, një shërbim me muzikë streaming dhe nis sfidën me Apple në fushën e muzikës. Ky veprim në fakt arrin një muaj pas blerjes nga ana e shtëpisë Cuperto di Beats. Qëllimi i Google me ndërmarrjen …

Samsung lançon Galaxy S5 mini

Zgjerohet portofoli i smartfonëve Samsung. Kompania ka lancuar versionin “mini” në modelin e saj të rradhës, Galaxy S5, në dispozicion së shpejti në Rusi dhe më pas në nivel global. Gjithashtu ajo rifreskon linjën e telefonëve “smart” me 4 modele …

Zbulime të reja për pluhurin e hënës

Një mision robotik ka bërë një përplasje të parashikuar në sipërfaqen e hënës. Para përplasjes së programuar, shkencëtarët mblodhën të dhëna nga mjeti hapësinor i quajtur LADEE, një eksplorues i atmosferës dhe pluhurit të hënës. LADEE ka përshkuar orbitën e …

iPad tashmë edhe me lodër seksi

Shumica prej nesh nuk mund të ndahen dot nga smartphonet tanë, dhe tashmë kjo e ka një arsye të fortë. Por nëse keni një lidhje nëpërmjet internetit, atëherë ky lloj iPad me një lodër seksi mund të jetë zgjidhja juaj. …

Google nxjerr tabletën me sensorë 3D

Google do ketë së shpejti tabletën me sensorë 3D nga projekti Tango, që do të dalë në treg në vitin 2015 dhe do të zbatohet në bashkëpunim me Samsung në Korenë e Jugut. Njoftimi erdhi nga gjigandi Mountain View, në …

Aplikacioni Path që i vetshkatërron mesazhet pas 24 orësh

Si të ruajmë privatësimë dhe fshehtësinë e mesazheve që komunikojmë me të afërmit tanë, ose miqtë. Tashmë një aplikacion Path do të lejojë që 10 milionë përdoruesit e saj do të dërgojnë mesazhe të cilat pas 24 orësh do të …

Yll-diamanti 11 bilion vjeçar, një thesar në hapsirë

Mund të  jetë  “ylli-xhuxh” më  i vogë l në  hapsirë  dhe më  i dobti në  zonë  dhe ë shtë  kaq  ftohtë  sa ka krijuar grimca karboni të  kristalizuara dukë  dhë në  efektin Yll-diamanti. Një  gur i çmuar në  hapsirë   lë …

Microsoft nxjerr në treg Nokia X2

Eksperiment i një smartphone Nokia bazuar në sistemin operativ Android nuk do të mbetet i izoluar. Kjo është konfirmuar nga nisja e sotme e modelit X2 Nokia që rinovon linjën e smartphones të pavarur dhe me kosto të ulët i …

Androidëve do u shtohen 250 ikona emocionesh

250 ikona me emocione të reja vijnë në iOS dhe në tastierën e Androidëve. Kjo u njoftua nga Unicode Konsorcium ndërkombëtarë që kujdeset për Unicodet standarte, i cili është një sistem që përfshin shumë ikona, pavarësisht nga softëare të përdorura …

iWatch, ora moderne e Apple

Ka nisur fushata për të nxjerrë në treg iWatch. Apple ka parashikuar që ky aksesor i veçantë të paraqitet në fillim të tetorit. Sipas  zërave kompjuterat e Tajvanit do të fillojnë prodhimin e kohës së orës së dorës muajin  e …

Aplikacioni “Yo” bie pre e hakerave

Kjo është si një “Like”, si një “OK”, ose si një përshëndetje e thjeshtë në një gjuhë që vjen nga zhargoni amerikan i viteve ’80. Përshëndetja dixhitale “Yo” që ju dërgoni nëpërmjet një aplikacioni ku e dërgoni këtë në konkatet …

Amazon prodhon “Fire Phone”, smatphone që e sheh botën 3D

Pas shumë pritjesh dhe zërash që u hapën, Jeff Bezos CEO i Amazon, ka prezantuar smartfonin e parë me madhësi xhepi të kompanisë Seattle, të quajtur Fire Phone (telefoni i zjarrit). Telefoni është më i vogël se modeli kryesor me …

Ja si do jetë iPhone 6

Një blog Australian Sonny Dickson ka hedhur disa foto krahasimi të smartfonave Apple në madhësi të ndryshme për të paraqitur sa më mirë iPhone 6. Dickson ka dhënë një parashikim për madhësinë e telefonave të ardhshëm më të përfolur për …

Kur “selfie” mund të të shpëtojë jetën

Një selfie mund të të shpëtojë jetën kur kapet në momentin e duhur. Një grua kanadaze Stacey Yepes ka mundur që nëpërmjet një fotoje selfie të tregojë një  mini paralizë që e kishte kapur dhe që nëpërmjet saj të përshkuajë …

Fustani që të nxjerr nudo kur e teprojmë në rrjetet sociale

Kjo veshje quhet X pose dhe mund të përdoret nga femrat dhe mund të llogarisë sa kohë këni shpenzuar në internet. Ky fustan me dizenjo mund t’ju tregojë nëse e teproni me përdorimin e Twitter dhe Facebook. Dy krijuesit e …