Lajmet nga Teknologji

 McLaren zbulon “mburojën e pamposhtur” që të mbron pas operacionit

Të jesh një ndër personat më të pasur në botë nuk të kushton asgjë që të krijoni dicka për tu ndjerë tërësisht të shëndetshëm për të shijuar jetën e mëparshme. Një klient misterioz ka porositur ekipin e tekonologjisë së McLAren …

Australi, roboti që krijon vepra arti

Vepra arti dhe fasada të bukura zbukurojnë ndërtesat në shumë qytete të botës. Disa janë të gdhendura me dorë, ndërsa të tjerat të prodhuara në mënyrë industriale. Por tani, një robot i teknologjisë së lartë po krijon vepra arti në …

Messenger ‘konkurencë’ përdoruesish me Whatsapp

Messenger, rrjeti social për të komunikuar me miqtë e Facebook ka arritur të njëjtin numër përdoruesish sa Whatsapp. Tashmë të dyja rrjetet sociale kanë 1.3 miliard përdorues. Këtë e bëri të ditur themeluesi David Marcus nëpërmjet një postimi në Facebook. …

LIVE/ Vetëshkatërrimi i misionit 4 miliardë dollarësh në Saturn

Sonda Cassini e nisur nga SHBA drejt Saturnit, do të vetëshkatërrohet në orët e ardhshme. Misioni i NASA-s me një kosto prej 4 miliardë dollarësh po përfundon pas 13 vitesh zbulime në planet. Sondës me gjatësi 22 metra, e cila …

Vjen në treg Samsung Galaxy Note8

Samsung Electronics prezantoi smartfonin e tij më të fundit Samsung Galaxy Note8 në Shqipëri.  Samsung Galaxy Note8 nga sot është në të gjitha tregjet e botës. Kjo është një pajisje e destinuar për përdoruesit të cilët duan të arrijnë më …

Google paditet për diskriminim gjinie në paga

Tre gra që punonin për kompaninë Google kanë ngritur padi ndaj saj pasi paguan gratë më pak se burrat për të njëjtën punë. Sipas BBC, padia thotë se gjiganti tekonologjik është në dijeni të situatës, por nuk ka bërë asgjë …

Pse duhet të blini një iPhone X dhe sa kushton

Gjigandi teknologjik Apple prezantoi 3 modelet më të fundit të iPhone në një event në Cupertino, Kaliforni, për të shënuar kështu 10-vjetorin e linjës së smartphone-ve. Me një kamera të re, komponentë të tjerë hardware dhe software të ri, modelet …

Aplikacioni më i ri i WhatsApp do të ndryshojë gjithçka

Ajo çfarë të gjithë ne dëshironim mesa duket do të jetë shumë shpejt në funksion. Shpeshherë ne ngatërrojmë kontaktin dhe ia dërgojmë mesazhin personit të gabuar, ose dërgojmë mesazhe në momente zemërimi për të cilat mund të pendohemi më vonë …

Ja kur do e blini iPhone 8 dhe iPhone X

Sot është bërë prezantimi i modelit të ri të iPhone, që vjen pikërisht 10 vite pasi është krijuar kompania Apple. Tim Cook, që është drejtori i Apple pasi Steve Jobs ndërroi jetë doli në skenë për të treguar të rejat …

Apple prezanton Iphone X dhe Iphone 8

Kompania Apple është duke prezantuar modelin e ri të iPhone, që koinçidon me 10-vjetorin e hedhjes në treg të këtij produkti.  Një dekadë pasi Steve Jobs i prezantoi botës iPhone-n e parë, kompania Apple do të hedhë në treg modelin …

BMW-ja: 25 modele elektrike deri në 2025-ën

Pronari i kompanisë së automjeteve luksoze BMW paraqiti sot strategjinë e zhvillimit të sektorit elektrik, duke njoftuar prodhimin e 25 modeleve elektrike deri në vitin 2025, vetëm pak ditë larg Sallonit të Automjeteve në Frankfurt. Prodhuesi gjerman, që është pak më para në këtë …

Pajisja e fundit teknologjike që zbulon kancerin në 10 sekonda

“Një stilolaps”  i revolucionarizuar lejon mjekët që të bëjnë testin e kancerit në vetëm pak sekonda. Studiuesit nga Universiteti i Teksasit thonë se pajisja është e aftë që të identifikojë qelizat kancerogjene 15o herë më shpejt se sa teknlologjia ekzistuese. …

SHBA nis në hapësirë misionin sekret të “SpaceX”

“SpaceX” u hodh me sukses në hapësirë, ndërsa mjeti ajror i cilësuar si i klasifikuar nga NASA, u nis nga baza Kennedy Space Center në Florida. Nisja ndodhi kur uragani i fuqishëm “Irma” është nisur drejt shtetit të Floridas. “Space …

A është Instagrami juaj në dorë të hakerave? Ja si ta mbroni

Nëse llogaria juaj e Instagramit është një ndër 6 milionë që janë hakuar gjatë këtyre ditëve, ekzistojnë disa mënyra për ta mbrojtur. Vjedhja e të dhënave u zbulua kur u publikuan disa fotografi intime të yjeve të popit, Selena Gomez …

Facebook zbulon fushatën keqinformuese të financuar nga Moska

Facebook ka zbuluar një fushatë të financuar nga Rusia për të promovuar mesazhe përçarëse në rrjetin e saj. Sipas kompanisë, 100.000 dollarë janë përdorur për më shumë se 3.000 reklama përgjatë një periudhe 2-vjeçare që përfundoi në maj 2017. Reklamat …

Pilotët thyejnë rekordin e lartësisë

Dy pilotë kanë fluturuar me avionin pa motor në një lartësi prej 15.9 km duke thyer rekordin botëror. Ata janë ngjitur me sukses mbi rajonin e Patagonisë të Argjentinës. Lartësia përfaqësonte një fitim mbi 3% mbi një rekord të vendosur …

Krijohet kamera që mund të shohë problemet shëndetësore tek njeriu

Një aparat i ri që mund të shohë përmes trupit të njeriut është krijuar nga studiuesit për të ndihmuar mjekët në diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme. Pajisja nuk funksionon me anë të radiografisë apo rrezeve të shtrenjta X, por është …

Prezantohet pajisja e vendosur për të “kapërcyer” kufijtë shkencor

Një seri lazerësh u lëshuan mbi qiellin në Hamburg për të shënuar fillimin e lazerit më të madh në botë të rreze x-ray, bashkëfinancuar nga Rusia. Pajisja është në gjendje të fotografojë objekte në një nivel atomik dhe është i …

“Hëna lundruese”, studimi zbulon detaje të reja të ‘Cressida-s’

Hëna e planetit Uran, e quajtur Cressida do të luhatet nëse vendoset në ujë sipas një kërkimi të ri, i cili ka regjistruar matjet e para të masës dhe densitetit të satelitit. Robert Chancia nga Universiteti i Idahos dhe kolegët …

Sulmi i hakerave prek miliona përdorues në Instagram

“Një grup hakerash që synojnë llogaritë e emravëe të njohur në Instagram mund të kenë arritur miliona të dhëna private të përdoruesve,” – lajmëron rrjeti social. Këngëtarja Selena Gomez është nnjë nga yjet që u sulmua javën e kaluar. Asaj …

Astronautja Peggy Whitson kthehet sonte në Tokë

Kur astronautja amerikane Peggy Whitson të kthehet në Tokë sonte në mbrëmje nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës, ajo do të ketë kaluar më shumë kohë në hapësirë se çdo amerikan tjetër. 57 vjeçarja Whitson, do të ketë kaluar 665 ditë …

Së shpejti taksi fluturuese pa pilot…!

Kompanitë e teknologjisë po konkurrojnë për të zhvilluar taksitë e para fluturues pa pilot që të transportojnë pasagjerë. Dubai është në garë për të qenë vendi i parë që fut në qarkullim taksitë fluturuese. Në muajin qershor Autoruteti Rrugor dhe …

Krijohet aplikacioni që zbulon shenjat e kancerit të pankreasit

Studiuesit krijuan një aplikacion të quajtur ‘Biliscreen’ që arrin të zbulojë simptomat e para të kancerit të pankreasit. Kanceri mund të shkaktojë verdhëzën që zbardh sytë, por efekti nuk është gjithnjë i dukshëm. Ekipi i mjekëve dhe shkencëtarët kompjuterik kanë …

Kina do të prodhojë “aerotrenin” me shpejtësi 1000km/orë

Kina do të nisë së shpejti procesin e kërkim-zhvillimit për prodhimin e një treni me shpejtësi shumë të lartë që arrin në 1000 km/orë, njofton “China Daily”. Korporata e Shkencës dhe Industrisë Astronautike e Kinës bëri të ditur se falë …

Ja si të keni sa më shumë ndjekës në Instagram

Rrjetet sociale janë kthyer në një domosdoshmëri. Por që të kesh sa më shumë ndjekës duhet të jesh shumë aktiv. Në momentin që nuk je aktiv shikon që numri i ndjekësve bie. Njerëzit mendojnë se për një kohë duhet të …

Testohet bomba më e rrezikshme bërthamore

Ndërsa tensionet bërthamore rriten në gadishullin Korean, Amerika është e zënë duke testuar armën B61-12, që përshkruhet si më e rrezikshmja që është krijuar ndonjëherë. Bomba e gravitetit përshkruhet si e rrezikshme për shkak se është 27 metra, jo sepse …

Google ju ka regjistruar. Ja se si t’i fshini file-t

Ju ndoshta e dini se Google ruan gjurmët e gjithçkaje që shtypni në dritaren e kërkimit, ashtu sikurse skanon email-in tuaj për të “analizuar përmbajtjen”. Por ajo që ju nuk mund të mos e dini, është se Google ju ka …

Tashmë Whatsapp ka llogari të verifikuara

ËhatsApp ka vendosur llogari të verifikuara për bizneset që janë krijuar për ta bërë më të lehtë komunikimin mes konsumatorëve dhe bizneseve. Shenja jeshile me tik i ndihmon për këtë si dhe njoftimi i verdhë në fillim të bisedës. Kjo …

VIDEO/ Rrugët e së ardhmes: Tunelet e nëndheshme ku makinat ecin me 200 km/orë

Imagjinoni. Jeni të bllokuar në trafik. Në një moment çahet toka dhe ju përmes tuneleve të nëndheshme mbërrini në destinacionin tuaj brenda disa minutash. Miliarderi, inxhinieri, shpikësi dhe biznesmeni amerikano kanadez Elon Musk ka publikuar nw instagram foton e një …

Ja data e publikimit dhe çmimi i iPhone 8

Kompania Apple do sjellë iPhone 8 në muajin shtator të këtij viti, që pritet të jetë pajisja teknologjike më e mirë e të gjitha kohërave. iPhone është krijuar që në 2007 dhe këtë vit bëhet 10-vjetori i krijimit të tij. …

WiFi duke përdorur rrezen e dritës

Kafenetë Starbucks kanë vendosur Wi-Fi-n më të shpejtë që mund të kemi parë ndonjëherë, 9 megabit për sekondë. Por studiues në Holandë kanë një linjë tjetër interneti, që e lë shumë pas atë të Starbucks-it. Wi-Fi që përdorim përcillet përmes valëve …

Nesër ndodh eklipsi i plotë diellor, ja gjithçka çfarë duhet të dini!

Të hënën, qielli do të jetë më i bukur se asnjëherë pasi do të ndodhë eklipsi total, i pari pas 100 vitesh ku  Dielli, hëna dhe Toka do të vihen në vijë të drejtë duke e kthyer ditën në natë …

Fiat-Chrysler i bashkohet BMW-së në zhvillimin e pilotimit autonom

Prodhuesi italo-amerikan i automjeteve “Fiat-Chrysler” (FCA) iu bashkua projektit të zhvillimit të pilotimit automatik të automjeteve të ideuar nga grupi gjerman BMW, gjiganti i kompiuterave “Intel” dhe kompania izraelite “Mobileye”. “FCA-ja do të sjellë inxhinierë, burime të tjera teknike dhe ekspertizë në këtë …

Facebook sjell dizajnin e ri

Facebook vazhdimisht ndryshon përmbajtjen që tregon në News Feed të faqes, por sot rrjeti social ka njoftuar një lloj tjetër ndryshimi që vjen – një ri-dizajn. Nuk do të jetë një largim radikal nga ajo që News Feed duket për …

Zhvillimi i fundit, Wi-Fi do jetë 100 herë më i shpejtë

Një zhvillim i ri teknologjik do vijë së shpejti duke lumturuar të gjithë personat që përdorin celular smartphone. Studiuesit amerikanë kanë dërguar sinjale duke përdorur valët ‘terahertz’, të cilat kanë frekuencë më të lartë se njësitë e Wi-Fi në ditët …

Snapchat surprizon! 173 milionë përdorues aktivë

Snapchat ka 173 milionë përdorues aktivë në ditë, një shifër e cila u rrit me 4% krahasuar me tre mujorin paraardhës. Në SHBA Snapchat u rrit me 4 milion përdorues të rinj ndërsa në Evropë me vetëm 2 milion. Kjo …

Mbahet parada e “Fiatit polak” për rekordin Guinnes

Ta apasionuarit pas modelit “126” të Fiatit, në festivalin e 14-të kushtuar këtij automobili në Poloni, tentuan të thyejnë rekordin e Guinnesit, shkruan Anadolu Agency. Festivali që mbahet në Sochaczew, bëri që rrugët e ngushta të qytetit, të vërshohen nga …

Ja të rejat që do na mahnisin nga iPhone 8

iPhone 8 është gati për të dalë në shitje, ndërsa kanë mbetur disa funksione të reja, të cilat nuk i kemi zbuluar akoma. Ndër to është edhe teknologjia Face ID që ka të bëjë me përdorimin e shprehive të fytyrës …

Sa ndjekës duhet të keni në Instagram për t’u bërë milioner

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50 mijë deri në 200 mijë mund të fitojnë më shumë se 1 mijë dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata postojnë. Paratë që kompani të ndryshme po investojnë në këtë rrjet po …

Facebook së shpejti me spektakle origjinale

Gjigandi i medias sociale, Facebook vendos të konkurojë Youtube dhe rrjetet televizive duke iu dedikuar videos. Shumë shpejt përdoruesit e facebook do të kenë një faqe ku do t’u ofrohen (show) programe origjinale të financuara dhe prodhuara nga facebook me …

Ky program na ndihmon të gjejmë personin që kryqëzojmë në rrugë

Happn është programi më i ri që mund ta ketë cdo person që ka smartphone për të gjetur personat që rastisin shpesh në rrugë. Të gjithëve na ka ndodhur që të shohim dikë ndërsa shkojmë në punë, në restorant apo …

Ruani internetin e telefonit nëpërmjet këtij aplikacioni

Nëse keni mësuar se ‘mb’ tuaja kanë humbur çuditërisht, atëherë Facebook mund të jetë një prej përgjegjësve kryesorë. Fotot me rezolucion të lartë dhe videot që luhen vetë mund të djegin pakon tuaj të internetit në pak minuta. Sigurisht mund …

iPhone SE, telefoni më i vogël Apple vjen në tjetër formë

iPhone SE, telefonin më i vogël i linjës Apple doli në treg marsin e vitit të kaluar, ndërsa kompania nuk e ka harruar dhe po përgatit një rifreskim të modelit. Sipas spekulimeve të fundit në lidhje me çështjen, iPhone i …

Popullsia online e Kinës arriti në 751 milion

Popullsia e Kinës që përdor internetin arriti në 751 milion këtë qershor, 2.7% më e lartë se sa në fund të vitit të kaluar, thuhet në një raport të botuar të premten nga Interneti i Kinës. 724 milion kinezë përdorin celularët për …

Një zbulim i ri në eksoplanetin jashtë sistemit diellor

Një atmosferë ‘ujore” me ngjyra të ndezura është zbuluar në një eksoplanet super të nxehtë, duke ofruar dëshmi më të fortë për një stratosferë në një planet jashtë sistemit tonë diellor. Hulumtuesit që përdorin të dhëna nga teleskopi Hubble i …

Një satelit franko-izraelit vëzhgon ndikimin e ndryshimit të klimës te bimët

Kompania ajrore evropiane “Arianne” ka nisur me sukses dy satelitë të vëzhgimit në orbitë nga baza e saj në Kourou në Guajanën Franceze, njoftoi dje kompania. Nisja u krye dje në 10:58 duke përdorur një raketë kozmike ”Vega” e projektuar për ngarkesa të vogla …

Apple Inc parashikon fitime marramendëse për tremujorin aktual

Apple Inc. parashikon se fitimet për këtë tremujor do të jenë më të mëdha se ato të përllogaritura nga Wall Street, gjë që do të ndihmojë në uljen e shqetësimeve të investitorëve për një vonesë të mundshme në hedhjen në …

Robotët “thyejnë” sigurinë e kasafortave në 30 minuta

Një grup hakerash ka ndërtuar një robot që mund të thyejë sigurinë e kasafortave. Ekipi i i hakerave në Kolorado ndërtoi një robot që thyen sigurinë dhe demonstroi gjithë procesin në kongresin e piraterisë në Las Vegas. Roboti mori rreth …

Ky studim çmonton teorinë e pranisë së jetës në planetët e tjerë

Shpresa se planetët e tjerë mund të kenë jetë, morën një goditje nga hulumtimet e reja. Teoria pohonte se planetët ose hënat kalojnë nëpër faza ku kushtet janë të përshtatshme për të mbajtur ujë të lëngshëm kur gjenden në të …

Apple po investon rreth 3 miliardë dollarë në LG

Një raporti i ri nga Korenë e Jugut ka treguar se Apple po investon rreth 2.7 miliardë dollarë në LG Display.     Qëllimi është që të sigurohet një furnizim i qëndrueshëm i paneleve OLED për iPhone të ardhshëm, ato …

Vjen lajmi i mirë për të apasionuarit e smartphonave Samsung Galaxy Note 8, në treg më 23 gusht

Deri më sot ka qenë datë e përfolur por tashmë është zyrtare nga Samsung. Galaxy Note 8 do të dalë më 23 gusht. Ai është pasaardhësi i të pafatit Note 7, që Samsung-ut iu desh ta tërhiqte nga tregu pas …

Studimi i fundit, njerëzit vijnë nga galaktika

Një studim i fundit ka treguar se qeniet njerëzore krijohen nga materia që formohet kur shpërthen dielli në galaktikat e largëta. Shkencëtarët kanë zbuluar se gjysma e materies në Rrugën e Qumështit vjen nga galaktikat e tjera në univers. Ata …

Shkencëtarët e NASA-s testojnë mungesën e gjumit dhe efektet

Ka përfunduar misioni 45 ditor i qendrës “Human Exploration Research Analog” (HERA) i NASA-s me një mision hapësinor prej 4 personat, ku synimi kryesore privimi nga gjumi i astronautëve dhe efikasiteti i tyre. Ekuipazhi kaloi për 6 javë në modulin …

Njihuni me njeriun që vendosi kamer në sy, regjistron dhe krijon filma

Rob Spence është një regjisor filmash, i cili u verbua para 9 vitesh prandaj vendosi që të krijonte një kamera për syrin e tij. Nuk i jep shikimin e një terminatori por mund të regjistrojë moment të ndryshme, të cilat …

Bie Facebook, kaos në rrjete sociale

Rrjeti social, Facebook ndaloi së funksionuari për disa minuta për shumë shtete të botës, përfshirë Shqipërinë. Përdoruesit kishin probleme dhe nuk arrinin të shikonin asgjë. Shumë prej tyre shkruajtën në Twitter se kjo gjë nuk kishte ndodhur kurrë më parë. …

Shkencëtarët e NASA-s po deshifrojnë tingujt e tmerrshëm nga hapësira

Shkencëtarët e NASA-s janë duke u përpjekur për të deshifruar tingujt e tmerrshëm të regjistruar në hapësirë. Megjithatë, mos u shqetësoni, për NASA-n, ata nuk janë të huaj. Agjencia hapësinore ia atribuon tingujt e çuditshëm valëve të ndryshme elektromagnetike të …

Estonia hap në Luksemburg një ambasadë… elektronike!

 I konsideruar si vendi që përdor më shumë internetin në botë, Estonia ka bërë një tjetër hap në këtë drejtim, duke vendosur që të hapë në vitin 2018 në Luksemburg ambasadën e parë elektronike për të ruajtur bankat e saj …

Shkencëtarët marrin sinjale misterioze nga një yll i afërt

Astronomët që janë në gjueti për botën e banueshme përtej sistemit tonë diellor, thonë se kanë marrë “sinjale të çuditshme” që vijnë nga një yll i afërt, 11 vite dritë larg. Shkencëtarët nga Observatori Arecibo në Porto Riko po studiojnë …

Facebook paralajmëron: Mos pranoni ftesë nga Jayden K Smith

Një mashtrim ka prekur disa përdorues të rrjetit social Facebook , duke i hyrë në llogarinë personale për të marrë cdo informacion të mundshëm. Bëhet fjalë për një njeri të quajtur Jayden K Smith, që dërgon ftesë për tu bërë …