Lajmet nga Sport

Hungari – Belgjikë, zbulohen formacionet

Hungaria dhe Belgjika janë çifti tjetër i skuadrave që do të ndeshen në 1/8 me qëllim arritjen në çerekfinale. Si favorite shihet Belgjika që ka në përbërjen e saj lojtarë të klasit të lartë që luajnë në ekipet më të …

Gjermania kualifikohet lehtësisht ndaj Sllovakisë, tani në pritje të kundërshtarit Spanjë-Itali

Ndeshja me Sllovakinë nuk ishte aspak e vështirë për gjermanët që arritën të shënojnë 3 gola dhe të krijojnë plot raste për të tjera. Lojtarët e Joachim Loë dominuan lojën në të dy pjesët, duke e konsideruar takimin si të …

Shaqiri nuk harron të përshëndesë Kosovën pas eliminimit të Zvicrës

Për Xherdan Shaqirin dhe shqiptarët e tjerë të Zvicrës, përvoja e tyre në këtë Euro 2016 mori fund ditën e djeshme pas humbjes me penallti ndaj Polonisë. Ylli kosovar i Zvicrës shënoi dje një super gol me rrafishat ndaj Polonisë …

Bogdani tregon të vërtetën e zënkës së Xhakës dhe De Biasi-t

Trajneri ndihmës i kombëtares shqiptare Erjon Bogdani ka shuar zërat për një zënkë të mundshme mes mesfushorit Taulant Xhaka dhe trajnerit Gianni De Biasi.. Ai mohoi në mënyrë kategorike se Xhaka ishte përjashtuar nga ekipi i kombëtares kuqezi, dhe tregoi …

Edhe djalin e Cristiano Ronaldo-s e mërziti monotonia e ndeshjes Portugali-Kroaci

Të shumtë ishin ata që u zhgënjyen nga ndeshja e djeshme mes Portugalisë dhe Kroacisë. Duke i njohur të dyja skuadrat, tifozët prisnin një përplajse të fortë mes dy ekipeve me lojtarë cilësorë në radhët e tyre. Por, mund të …

Lexoni pseudonimet që Ledian Memushaj u ka vënë shokëve të kombëtares

Një nga protagonistët e kombëtares shqiptare në Euro 2016 ishte Ledian Memushaj. Me performancën e tij ai tregoi se ishte një nga lojtarët kyç të përfaqësueses kuqezi. Në një intervistë ai tregon për pseudonimet që u ka vendosur shkoëve të …

Franca në çerekfinale me përmbysje rezultati ndaj Irlandës, 2:1

Vendi organizator i Kampionatit Evropian, Franca, ka arritur të përmbysë rezultatin brenda 3 minutave  ndaj Republikes se Irlandës për t’u kualifikuar në çerekfinale të këtij turneu. Irlandezët besuan për plot 58 minuta lojë, por ishte Griezmann ai që i shoi ëndrrat e tyre …

Festuan para tifozerisë zvicerane, Blerim Xhemaili përplaset me polakët

Blerim Xhemaili nuk ka mbetur aspak i kënaqur nga ndeshja Poloni – Zvicër. Më shumë se sa për humbjen atij nuk i ka pëlqyer aspak mënyra se si u sollën tifozët polakë pas ndeshjes. Ata filluan të festonin përballë tifozerisë …

Xhaka gjeti ngushëllim tek e dashura pas humbjes së penalltisë

Në ndeshjen e djeshme Poloni-Zvicër, Granit Xhaka ishte i vetmi që nuk shënoi penalltinë duke bërë që kombëtarja helvete të largohet nga Euro 2016. Tejet i mërzitur, Xhaka në fund të ndeshjes vrapoi menjëherë tek e dashura e tij që …

Perisic habit në fushë: Vizaton flamurin kroat në kokë

Kroati Ivan Perisic vazhdon të habisë jo vetëm me protagonizmin e tij në fushë por dhe me pamjen e tij. Në fushë kundër Portugalisë, Perisic zbriti me flamurin kroat të vizatuar në kokë Portugalia arriti të kualifikohet falë një goli …

Portugalia befason në fund, Quaresma çon në shtëpi kroatët

Portugalia ka arritur të kualifikohet falë një goli në minutat e fundit të kohës shtesë. Kroacia dhe Portugalia kanë zhvilluar një prej ndeshjeve më taktike të këtij kampionati. Të dyja ekipet luajtën në mbrojtje nga frika mos pësonin gol. Shumë …

Finale shqiptaresh në xhudo, Majlinda Kelmendi mund Distria Krasniqin, 2 medalje për Kosovën

Turneu i xhudos i zhvilluar në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, ishte një sukses total për Kosovën. Dy xhudistet femra Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi dolën në finale duke u ndeshur me njëra-tjetrën. Ajo që në fund fitoi ishte kampionia e …

Banorët e Perros-Guirec përshëndetën kombëtaren kuqezi kur u largua nga Franca

Shqipëria nuk la gjurmë vetëm në fushën e lojës me lojën e saj, por edhe në rrugët e Francës me tifozët që nuk reshtën së mbështeturi ekipin e tyre në çdo moment. Kombëtarja Shqiptare gjatë qëndrimit thuasje trejavor në Perros-Guirec, …

Ja fjalët e Granit Xhakës pas humbjes së penalltisë dhe eliminimit të Zvicrës

Lojtari i Zvicrës Granit Xhaka mund të konsiderohet si shkaktari i eliminimit të Zvicrës nga Kupa e Europës pasi ishte i vetmi që nuk shënoi penalltinë në ndeshjen përballë Polonisë. Ai nëpërmjet një statusi në facebook ka shprehur keqardhje për …

S’mbarojnë ofertat për Ajetin, tani në garë edhe Bolonja

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare Arlind Ajeti pas performancës së shkëlqyer që bëri në Europian në mungesë të Canës ka bërë që të shtohet interesi i shumë klubeve europiane për të. Pas lajmit për interesimin e skuadrës gjermane të Verder Bremenit …

Uellsi është çerekfinalistja tjetër, mundi Irlandën e Veriut 1 me 0

Përfaqësuesja e Uellsit është kualifikuar në çerekfinale të ‘Euro 2016’ në dëm të Irlandës së Veriut, të cilën e mposhti me rezultat 1-0. Me një Bale dhe Ramsey jo në formë si ndeshjet e para, Uellsi gjithsesi arriti të merrte …

Fanella e kuqe e Shqipërisë në listën e 10 më të bukurave sipas Sky Sport

Media italiane Sky Sport i ka kushtuar rëndësi edhe fanellave që kombëtaret e këtij europiani kanë. Pas një analize të gjatë mbi cilësinë, dizajnin apo ngjyrën, ekspertët kanë mundur të ndajnë se cilat fanella kanë që më të bukura për …

Italia me mungesë të rëndësishme përballë Spanjës

Në finale e parakohshme që do të zhvillohet të hënën mes Italisë e Spanjës, një nga lojtarët kyçë të Axurrëve nuk mund të jetë i gatshëm për sfidën. Antonio Candreva do të mungojë për shkak dëmtimi, dhe kjo ka bërë …

Lum kritikash e talljesh për Granit Xhakën pas humbjes së penalltisë

Zvicra u eliminua nga Euro 2016 pas gjuajtjeve nga pika e penalltisë. Ndeshja në 90 minuta përfundoi me rezultatin 1-1. Ishte një tjetër shqiptar ai që rezultoi pozitiv për helvetët. Shaqiri mbajti dhe për 40 minuta të tjera zviceranët në …

Playoff-et e Europa League, Partizani grumbullohet në Elbasan

  Klubi i Partizanit ka udhëtuar ditën e sotme në qytetin e Elbasanit ku do të zhvillojë dhe stërvitjet parapërgatitore të ndeshjes me Sllovan Bratislava-n për Europa League. Lajmin e bëri të ditur vetëm Klubi i “Demave të Kuq” nëpërmjet …

Polonia eliminon Zvicrën. Goli i Shaqirit s’e shpëton dot, Xhaka humb penalltinë

Polonia ka fituar pas penalltive duke e eliminuar Zvicrën nga Kampionati Evropian. Ishte Granit Xhaka i vetmi qe humbi penalltine nga zviceranet duke e dërguar kombetaren helvete ne shtëpi, ndersa Polonia vazhdon rrugëtimin drejt çerekfinaleve Loja e rregullt në sfidën …

Perisic tregon patriotizmin, sot me model të ri flokësh përballë Portugalisë

Ivan Perisic është një nga liderët absolutë të skuadrës së Kroacisë, dhe këtë e tregoi në fazën e grupeve të Euro 2016. Por 27-vjeçari do të vijë kësaj radhe me ndrsyhe. Ai ka shfaqur patriotizmin e tij për Kroacinë, duke …

Granit Xhaka tregon rëndësinë e atleteve të tij të preferuara

Futbollisti shqiptar që luan me Zvicrën Granit Xhaka ka dy atlete futbolli që për të janë shumë speciale dhe “më të bukurat në botë”. Në rrjetin e tij social Facebook, Xhaka ka postuar foton me një shrkrim: ““Të kurorëzuar me …

Portieri Etrit Berisha kërcënon me largim nëse nuk i plotësohen kërkesat

Pas paraqitjes në EURO 2016, portieri Etrit Berisha nuk e ka përjashtuar mundësinë e largimit të tij nga Lazio. Kjo për arsyen se ai kërkon të jetë gjithnjë titullar në ekip. “Në edicionin e fundit nuk pata hapësirë të mjaftueshme …

Formacioni i dështakëve në Euro 2016, lideri i kombëtares shqiptare pjesë e saj

Gazeta prestigjoze angleze The Guardian ka publikuar formacionin e dështakëve pas përfundimit të fazës së grupeve të Euro 2016. Ai qe supozohej të ishte më i miri i skuadrës shqiptare, kapiteni kombtares Lorik Cana është përfshirë në formacionin e dështakëve. “Shqipëria dhe …

Conmebol: Ndeshje miqësore fituesi i Kupës Amerika 2016 – fituesi i Euro 2016

Konfederata amerikano-jugore e futbollit (Conmebol) i ka propozuar homologut evropian, UEFA, qe te organizojne nje ndeshje miqesore mes fituesve te Kupes Amerika 2016 dhe te Euro 2016, qe do te luhen respektivisht ne SHBA dhe ne France. “I kemi kerkuar …

Euro 2016, test anti-doping për 10 futbollistë spanjollë

Dhjete futbolliste te seleksionit te Spanjes i nenshtrohen nje kontrolli anti-doping nga te derguarit e Agjencise Anti-doping te UEFA-s, duke i kontrolluar “jashte kompeticionit”, ne hotel. Spanjolleve u jane marre kampionet e urines dhe te gjakut, qe do te analizohen …

Zvicër- Poloni, ja kë favorizojnë bastet

Zvicra dhe Polonia do të zbresin sot në fushë në orën 15:00 në kuadër të 1/8 të Euro 2016. Dy përfaqësueset e gjejnë veten në të ashtuquajturën “gjysmën e duhur të shortit” dhe një prej tyre do të jetë për …

Shtohen kërkesat, Verder Bremen kërkon Arlind Ajetin

Radhë kërkesash per qendërmbrojtësin e kombëtares shqiptare të futbollit. Arlind Ajeti po kërkohet gjithandej në merkato. Garës për nderkombetarin shqiptar, së fundmi i janë shtuar edhe Werder Bremen në Bundesligën gjermane dhe Torino në Serinë A italiane. Me paraqitjet në …

Talenti Eleseid Hysaj, Taip Piraniqi: Hapat e para kur ishte 8 vjeç

Spikati në Europianin e Francë 2016 me fanellën e kombëtares dhe dashuria e pasioni për futbollin i dhanë frytet e veta për 22 vjeçarin Elseid Hysaj. Shkodrani sot luan në serinë A të kampionatit Italian me Napolin, por fillimet e …

Largimi i Xhakës nga kombëtarja?! Flet babai i Taulantit

Gjatë ditës së premte u raportua se në kampin kuq e zi nuk qëndrojnë gjërat aspak mirë mes trajnerit De Biasi e lojtarëve si Taulant Xhaka e Shkëlzen Gashi. Taulanti Xhaka u pa tejet i nervozuar në ndeshjen e parë …

Euro 2016, Gareth Bale, lojtari i shtatë që shënon në çdo ndeshje të fazës së grupeve

Me golin e shënuar të martën e kaluar ndaj Rusisë, Gareth Bale me tre golat e tij bëhet lojtari i shtatë në historinë e Europianit që shënon në çdo ndeshje të grupeve. Para tij, kanë shënuar Michel Platini në 1984 …

Memushaj në formacionin më të mirë të ndeshjeve të treta të Euro 2016

Ledian Memushaj ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë në ndeshjen e kombëtares shqiptare kundër Rumanisë. Pavarësisht se lojtari i ndeshjes u shpall Arlind Ajeti, Memushaj ishte mbreslënës në atë ndeshje, duke dhuruar dhe asistin për gol. Për …

Ansi Agolli, Ramës : Ke qenë ters…

Ceremonia e pritjes së kombëtares shqiptare u përmbyll me darkën që kryeministri Edi Rama ka shtruar për futbollistët e ekipit kuqezi, trajnerin dhe stafin e saj. Të pranishëm në këtë darkë ishin edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, kryeministri i …

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për pritjen e kombëtares në Shqipëri

Pritja fantastike që iu bë kombëtares shqiptare në Tiranë dhe ceremonitë zyrtare të organizuara nga institucionet shtetërore, nuk iu shpëtoi as mediave ndërkombëtare. Rrjeti amerikan ESPN shkruan se skuadra u prit me një tapet të kuq dhe një ceremoni zyrtare …

Batutat në darkën me Ramën të Kukelit me De Biazin

Nuk kanë munguar vlerësimet, por as batutat në darkën zyrtare të organizuar nga qeveria shqiptare në nder të futbollistëve të Kombëtares. “Panorama sport” shkruan se në një moment trajneri italian vlerësoi mesfushorin Burim Kukeli si një futbollist me cilësi të veçanta …

“Lumë ofertash” për Ajetin pas paraqitjes fantastike në Euro 2016

Futbollisti i kombëtares shqiptare, Arlind Ajeti është në qendër të vëmendjes në merkato. Pas dy ndeshjeve si titullar dhe pas çmimit si “Lojtari i Ndeshjes” në ndeshjen kundër Rumanisë, Ajeti është kthyer në futbollistin më të kërkuar të Shqipërisë në …

Rama vlerësim special për kapitenin në ikje: Gjithmonë krenar për ty Lorik!

Në pritjen zyrtare në Kryeministri, kreu i Qeverisë rezervoi një vlerësim për kapitenin e përfaqësueses shqiptare Lorik Cana, i cili me pjesmarrjen në Euro 2016 përmbyll dhe karrierën e tij sportive. Rama: Faleminderit Lorik, kapiteni legjendar i Shqipërisë së Madhe …

Futbollistët e Kombëtares festojnë me tifozët kuqezi në sheshin “Nënë Tereza”

Pritja për përfaqësuesen e futbollit ka kulmuar me festimet në “Fan Zone” tek sheshi “Nënë Tereza”. Ata u pritën mes duartrokitjeve, fishekzjarreve, ndërsa luhej kënga “Xhamadani vija-vija”. Dhjetra tifozë ishin mbledhur në shesh për të festuar me djemtë e kombëtares. …

De Biasi: “Ne” mund të rilindim futbollin, do vazhdoj trajner i kombëtares

Ndalesa e fundit e ekipit të kombëtares kuq e zi sa i takon nderimeve zyrtare ishte Kryeministria. Duke folur në pritjen zyrtare, trajneri i kuqezinjve De Biasi vlerësoi bashkëveprimin në grup të ekipit, duke e cilësuar si armën e tyre …

Djemtë e kombëtares pajisen me pasaporta diplomatike

Djemtë e kombëtares janë ambasadorë shqiptarë. Sot ata kanë aplikuar dhe për pasaporta diplomatike dhuratë kjo nga kryeministri Edi Rama menjëherë pas fitores me Rumaninë. Ministri Bushati tha: “Ju arritët të bënit atë që politika e ka tabu. Jeni shkëlqesia …

Shqipëria priti heronjtë kuqezi me nderime zyrtare

Avioni me heronjtë kuqezi në bord preku në atdhe në orën 15:40 minuta. Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka i ndjekur nga arkitekti i kësaj skuadre Gianni de Biasi dhe kapiteni Lorik Cana kryesuan vargun e gjatë të …

Kombëtarja merr “Çelësin e Tiranës”

Bashkia e Tiranës nderoi  kombëtaren me “Çelësin e Tiranës”. “Ne e kemi një atdhe dhe Tirana është kryeqendra e saj. Faleminderit, shpresojmë të ecim më tej” tha kapiteni Lorik Cana “Na treguat se kur jemi bashkë mund tia dalim dhe …

Mesazhi i Gashit: Përbushëm ëndrrën europiane, bashkë bëmë historinë

Edhe pse Shqipëria përmbylli rrugëtimin e saj në Euro 2016, futbollisti i kombëtares shqiptare Shkëlzen Gashi shprehet i lumtur për përmbushjen e ëndrrës së tij dhe shqiptarëve, pjesmarrjen në Kampionatin Europian të Futbollit. Një falenderim ai ka për të gjithë …

Letra prekëse për Canën: Për ty Kapiten…

Lorik Cana tashmë i ka dhënë fund një karriere të gjatë dhe të shkëlqyer me kombëtaren kuqezi dhe Euro 2016 ishte ndoshta mbyllja më e mirë për të me përfaqësuesen. Por fakti që nuk do ta shikojmë më në fushë …

Sapo ka nisur era e re e futbollit tonë…

Nuk mbaroi…. mos u mërzisni. Tani sapo ka nisur era e re e ndryshimit të futbollit shqiptar. Nëse muri i Berlinit ra në vitin 1990, muri i futbollit u shëmb në vitin 2016. Nje mur, i fortë dhe i lartë …

Euro 2016, prezantohet topi zyrtar i fazës finale të kompeticionit

Eshte prezantuar nga francezi Pogba topi zyrtar, qe do te perdoret per ndeshjet e fazes finale te Euro 2016. Ai do te zevendesoje topin e quajtur “Bel Gioco”, qe u perdor gjate fazes se ndeshjeve ne grupe kompeticionit. Struktura e …

Çerekfinalet, ja sfidat e forta të fundjavës

Programi i ndeshjeve per 1/8 e finaleve te Euro 2016 eshte: Zvicer – Poloni (e shtune, 25 qershor ne Saint-Etienne, ora 15.00) Uells – Irlanda e Veriut (e shtune, 25 qershor ne Paris, ora 18.00) Kroaci – Portugali (e shtune, …

Mërgim Mavraj, kritika të forta kampionatit europian

Futbollistët e përfaqësueses shqiptare nuk i kanë përjetuar mirë ndeshjet e fundit që kanë parë në “Euro 2016” dhe janë të bindur se ka pasur akorde mes kombëtareve të ndryshme. Më qartësisht këtë ide e ka shprehur në një intervistë …

Koha për t’u kthyer, Kombëtarja bën gati valixhet

Ka ardhur koha për t’u kthyer në shtëpi. Në hotelin e kombëtares në Peros Guirek ka filluar përgatitja e valixheve për udhëtimin drejt Shqipërisë. Shikoni videon Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Klubi azer uron Ansi Agollin

Klubi kampion i Azerbajxhanit, FK Karabak, i ka dërguar një mesazh urimi yllit të ekipit të tyre, Ansi Agollit, dhe përfaqësueses kuqezi pas eleminimit nga Euro 2016. Klubi kampion i Azerbajxhanit, FK Karabak, është një prej tifozëve më të mëdhenj …

Tifozi hyn në fush dhe përulet par Messit

Lionel Messi është një nga futbollistët më të dashur në botë. Një adhurues i futbollit e ka bërë ëndrrën realitet në gjysmëfinalen e Kupës së Amerikës. Ai është futur në fushë dhe pasi ka bërë një foto me Messin ka …

Irlanda fitore në minutat e fundit ndaj Italisë, kualifikohet

Republika e Irlandës ka arritur të shënoj fitoren e parë në Euro 2016 në grupin E. Irlandezët  ishin më kërkues gjatë gjithë takimit duke krijuar plot 12 raste për gol. Megjithatë, fitorja erdhi paksa edhe me ndihmën e Italisë që …

Suedia as në treshen më të mirë, mundet nga Belgjika 1:0

Belgjika ka derguar në shtëpi Suedine e Ibrahimovic, ndersa vetë zuri vendin e dytë në Grupin E. Golin e vetëm per belget e realizoi Radja Nainggolan. Megjithëse e kërkuan më shumë golin suedezët, këtë nuk ia arritën dot sepse nuk i la …

Vjen oferta nga ekipi i madh turk për Arlind Ajetin

Arlind Ajeti ka qenë një nga lojtarët më të mirë të Shqipërisë në këtë europian. Aq sa për mbresat që la në ndeshjen përballë Francës fitoi vendin e titullarit në ndeshjen vendimtare përballë Rumanisë duke lënë në stol Canën. Madje …

Ja çfarë thanë lojtarët e kombëtares pas eliminimit nga Euro 2016

Eliminimi i Shqipërisë nga Kupat e Europës i ka prekur të gjithë shqiptarët. Të gjithë ishin në një mendje që me lojën e dhuruar meritonim më shumë. Por gjithsesi e vetmja gjë që tani ndjehet për këtë sukses të arritur …

Cana: Kurrë s’jam ndjerë kaq krenar për kombëtaren

Kapiteni i kombëtares shqiptare, Lorik Cana është shprehur i kënaqur me rrugëtimin e kombëtares shqiptare në Europë, duke thënë se kjo ishte e gjitha për athdheun tonë. Nëpërmjet një statusi në facebook, Cana thotë se kurrë më parë nuk është …

Edi Rama: U mbyll kapitulli fantastik, nesër të presim heronjtë tanë kombëtarë

Shqipëria e mbylli sot rrugëtimin e saj në Euro 2016, pas barazimit të Portugalisë. Kryeministri Edi Rama në adresën e tij në Facebook ka përshëndetur eksperiencën e parë të kombëtares në një kompeticion madhor si Kampionati Europian. Ai gjithashtu ftoi …

Islanda fiton në minutën e fundit, pret Anglinë në raundin e dytë

Një lojë plot emocione sa ajo e Portugalisë dhe Hungarisë ishte dhe sfida tjetër e grupit F, Islande-Austri. Fati i ndeshjes u vendos në minutën e fundit, kur Islanda nëpërmjet një kundërsulmi të shpejtë, i çoi shifrat 2 me 1. …

Ronaldo i shuan shpresat Shqipërisë, Portugali – Hungari 3:3

Portugali-Hungari nuk ishte një ndeshje emocionuese vetëm për tifozeritë e skuadrave përkatëse. Por barazimi 3-3 mes tyre, ngrinte herë pas here peshë edhe zemrën e tifozëve shqiptarë, që kur Hungaria kalonte në avantazh të gjithë shqiptarët shpresonim ende për kualifikimin. …

Ky është i vetmi lojtar që nuk debutoi me Shqipërinë në Euro 2016

Vetëm një mrekulli mund ta kualifikojë Shqipërinë nga kjo fazë grupesh e Euro 2016. E gjithë vëmendja e shqiptarëve është e përqëndruar në rezultatet e ndeshjes së Portugalisë dhe Suedisë. Trajneri Gianni de Biasi ka angazhuar 20 nga 23 lojtarët …

Lewandowki lavdëron futbollistin shqiptar

Një nga dy sfidat që janë bërë të ditura tashmë është dhe Poloni-Zvicër përveç Itali-Spanjë. Ato do të ndeshen për raundin e dytë të 1/8 në këtë Euro 2016. Sulmuesi polak Robert Lewandowki edhe pse nuk ka qenë në formën …

De Biasi i lë pushim lojtarët, ja çfarë do bëjnë ata sot

Ndryshe nga plani që kishin, Gianni De Biasi u ka dhënë pushim lojtarëve të kombëtares shqiptare duke mos e bërë stërvitjen rutinë të ditës së stome. Sot, të gjithë bashkë ata do të shohin ndeshjen Portugali-Hungari. Humbja e ekipit të …

Modric “spiunoi” Sergio Ramos-in, i tregoi portierit nga do e gjuante penalltinë

Portieri i Kroacisë, Danijel Subasic falenderoi Luka Modric që i tregoi se në cilën anë do të gjuante penalltinë Sergio Ramos në fitoren 2-1 përballë spanjollëve. Modric nuk luajti në sfidën e së martës në Bordo për shkak dëmtimi, por …

Thashethemet për lidhjen me vajzën e Tramezzani-t, flet Sadiku

Golashënuesi i parë i Shqipërisë në një kompeticion madhor Armando Sadiku ka hedhur poshtë të gjitha zërat që janë hapur prej dy ditësh nëpër media se ai është në një lidhje me vajzën e ndihmësit të De Biasi-t, Paolo Tramezani. Nëpërmjet një …

Kupa e Amerikës, gjest i bukur nga Messi me tifozin që u përul para tij

Ndodhi përsëri në Kupën e Amerikës. Grupi i stjuardëve në stadium u kalua sërish nga tifozë që kërkojnë të takojnë Mess-in me doemos. Në ndeshjen SHBA-Argjentinë që këta të fundit e fituan me rezultatin e thellë 4 me 0, një …

Pique kritikohet rëndë, tregoi gishtin e mesit gjatë këndimit të himnit spanjoll

Qendër-mbrojtësi i Spanjës Gerard Pique është kritikuar nga mediat për një gjest të turpshëm. Gjatë këndimit të himnit të Spanjës, Pique u kap duke nxjerrë gishtin e mesit nga dora që kishte hedhur në shpatullën e portierit De Gea. Mbrojtësi …

Finalistët e turneut të kaluar ndeshen në 1/8 të Euro 2016, Itali-Spanjë

Ndërkohë që sot merr fund faza e grupeve të Euro 2016, vetëm 4 ekipe kanë marrë vesh kundërshtarët e tyre, Zvicër-Poloni dhe Itali-Spanjë. Siç shihet do të kemi një finale të parakohshme në kompeticionin e këtij viti. Në Euro 2012, …

Argjentina në finale të Copa America

Argjentina kalon në finale e edicionit të 100-të të Kupës së Amerikës. Një super Lionel Messi dhe Gonzalo Higuan ishin ata që e udhëhoqën Argjentinën në fitoren e thellë 4-0 përballë vendit organziator SHBA. Një taktik ku dominimi i albicelectëve …

Përllogaritjet e fundit, fati i kombëtares varet nga Hungaria

Shanset e skuadrës tonë përfaqësuese për të kaluar në fazën me eliminim direkt u minimizuan ndjeshëm ditën e djeshme pas fitores 2-0 të Turqisë kundër Republikës Çeke. Nga momenti i fitores madhështore ndaj Rumanisë ishin në tryezë 5 kombinime që …

Sjellja arrogante e CR7, gazetarit ia hedh mikrofonin në liqen

Kjo është një sjellje e pahijshme e Cristiano Ronaldos, kapitenit të kobëtares portugese, duke u sjellë në mënyrën më arrogante të mundshme me një gazetar. Mëngjesin e kësaj të mërkure ekipi portugez kishte dalë një shëtitje buzë një liqeni në …

Messi golashënuesi më i mirë i Argjentinës i të gjitha kohërave

Ylli i futbollit botëror, Lionel Messi, është bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i kombëtares së Argjentinës, pas golit të shënuar në ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Amerikës, kundër Shteteve të Bashkuara, raporton agjencia Reuters. Me këtë …

Armando Sadiku ka një videomesazh për ty

Armando Sadiku ka një mesazh për të gjithë tifozët: Ia dedikon atyre fitoren me Rumaninë. “Kjo fitore shkon për ju. Ne jemi krenarë që ju përfaqësojmë ju dhe do të jemi gjithmonë krenarë sa herë që ta jepet mundësia”, thotë …

De Biasi këndon himnin shqiptar/ Video

Gianni De Biasi,ka dëshmuar se e ka mësuar himnin kombëtar. Ish trajneri i Torinos e ka kënduar drejtpërdrejtë për televizionin sportiv shqiptar Super Sport. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Premtimi në rast kualifikimi në Euro 2016

Edhe pse kualifikimi është pothuajse i pamundur, por shkak të kombinimit të rezultateve që nevojiten në ndeshjet e sotme, lojtarët e Kombëtares Shqiptare që janë në Francë kanë vendosur që në rast kualifikimi në turnin tjetër do të lyejnë flokët …

Ups … edhe UEFA bën gabime

UEFA gabon me postimet që bën në faqen e saj zyrtare dhe që kanë lidhje me flamurin Shqiptar. Organizatorët e kampionatit Europian, kanë publikuar tabelën e ndeshjeve të sotme të cilat janë të fundit në grup. Por, ajo që bie …

Copa America, dëmtohet Lavezzi, thyen bërrylin

Sulmuesi i Paris Saint- Germain, Ezequiel Lavezzi është dëmtuar mbrëmjen e djeshme në ndeshjen Argjentinë- SHBA. Argjentinasi pësoi një thyerje goxha të rëndë në bërryl dhe raportohet se ai ke nevojë që t’i nënshtrohet një operacioni, shkruan Goal.com. Lavezzi shënoi …

Rama: Duka pranoi kostumin gri, por s’kapërdiu dot trëndafilin socialist :)

Kryeministri Rama ka pranuar se ka dhënë ai idenë për shqiponjën në fanellën e kombëtares së futbollit, ndërsa ka sugjeruar edhe ngjyrën gri për një prej uniformave. Duke folur për Klan Kosova, Rama tha se i kishte dhënë dhe një …

Rama tregon: Dhashë idenë për shqiponjën në kostumet e kombëtares

Kryeministri Rama ka pranuar se e ka dhënë ai idenë për shqiponjën në fanellën e kombëtares së futbollit, ndërsa ka sugjeruar edhe ngjyrën gri për një prej uniformave. Duke folur për Klan Kosova, Rama është shprehur se ideja për shqiponjën …

Kroacia çon Spanjën në vend të dytë, e mund 2 me 1

Kroacia i ka marrë vendin e parë në grupin D spanjolle me kthim rezultati. Spanjollët e nisën me gol ndeshjen kundër Kroacisë. Ishte  Alvaro Mroata që shenoi pas nje aksioni tiki-takate Furia Roja Ky është goli i tretë i Moratas, …

As Turqia nuk e “ndihmon” Shqipërinë, fiton 2 me 0 ndaj Çekisë

Kombëtarja turke fitoi kundër Çekisë me rezultatin 2:0 në stadiumin Stade Bollaert-Delelis. Ky rezultat ka bërë që Turqia të rritë gjasat për kualifikim në 1/8 e finales së Euro 2016, ndërsa kombëtarja shqiptare, tashmë ka mundësi minimale të kalojë fazën …

UEFA dënon Shqipërinë

Organizata Europiane e futbollit UEFA  ka dënuar Federatën Shqiptare të Futbollit me 20 mijë euro gjobë. Ky është ndëshkimi i parë nga Uefa në një Europian për Shqipërinë. Federatës Shqiptare të Futbollit i është komunikuar nga organizmi Europian i futbollit …

Gjesti emocionues i kombëtares, i dhurojnë çaste lumturie invalidit

Gjatë stërvitjes së sotme në Perros Guirec, lojtarët e kombëtares shqiptare kanë patur një vizitë surprizë. Në fushën ku u stërvitën lojtarët kuqezinj për t’i vizituar ishte një person me aftësi të kufizuar i cili quhej Jimmy Helbert. Futbollistët nuk …

Agolli e Cikalleshi: E meritojmë kualifikimin me atë që kemi treguar

Ansi Agolli dhe Sokol Cikalleshi ishin dy lojtarët e kombëtares që dolën në konferencë për shtyp ditën e sotme. Të dy futbollistët kanë treguar dëshirën e madhe për të vazhduar edhe më rrugëtimin për në “Euro 2016”. Agolli foli për …