Lajmet nga Shëndetësi

Stop ndarjes së barnave në kategori të panevojshme

Nuk ka më nevojë që të zgjedhim ilace për kollë të thatë apo me gëlbazë. Sipas shkencëtarëve, këto ndarje produktesh janë vetëm për efekt reklame që të tërheqin klientët. Një ekspert i frymëmarrjes tha se kolla është e njëjtë dhe …

Korçë, 1. 3 mld lekë për rikonstruksionin e maternitetit

Pas Sarandës dhe Gjirokastrës, edhe spitali rajonal i Korçës do të ketë së shpejti një godinë tërësisht moderne të maternitetit, duke rritur në këtë mënyrë, cilësinë dhe standardin e shërbimit. 1 miliardë e 360 milionë lekë është fondi i parashikuar …

Kujdes nga alergjitë, 80% e pacientëve probleme në rrugët e frymëmarrjes

Ndotja e ajrit, polentet e luleve, bimë barishtore janë faktorët që ndikojnë në prekjen nga alergjitë e stinës. Mjekët alergologë thonë se këto sëmundje kanë një rikthim në motin e ngrohtë. 80% e pacientëve që paraqiten pranë mjekëve specialistë vijnë …

Nuk do t’i hani më pasi të shihni sesi bëhen çamçakëzët

Jo gjithmonë gjërat e shijshme janë të mira dhe të shëndetshme për tu ngrënë, pasi kur bëhet fjalë për përberjën e tyre na bën të ndryshojmë mendim.   Bëhet fjalë për çamçakëzët, të cilët janë ndër ushqimet që njerëzit konsumojnë …

Një rritje shumë e shpejtë e trurit të bebeve mund të jetë sinjal i autizmit

Fëmijët, truri i të cilëve rritet më shpejt se mesatarja gjatë vitit të parë të jetë kanë më shumë rrezik për t’u diagnostikuar si autikë në moshën dy vjeçare, sipas një studimi të publikuar sot në të përjavshmen “Nature”. Ekipi …

Pamjet tronditëse, babai 47-vjeçar që tremb fëmijët

Në Bangladesh, një baba vuan nga një sëmundje gjenetike dhe ka qindra tumore që ia mbulojnë të gjithë trupin. Shadot Hossain vuan nga sëmundja neurofibromatosis, e cila shkakton flluska të ngurta në trup. Burri nga Shajadpuri po bën një trajtim …

Vuan nga anoreksia, poston në Instagram betejën  

Connie Inglis bën publike në rrjetet sociale betejën e saj ndaj anoreksisë dhe i inspiron të tjerët të luftojnë me çrregullimet e ushqyerjes. Ajo ka një dekadë që vuan nga anoreksia dhe është shtruar tre herë në spital për këtë. …

Ndërhyrjet kirurgjikale, aparatura e re për intervente jo të hapura

Në shërbimin e Kirugjisë në QSUT është investuar në vendosjen e një aparature të re që bën të mundur realizimin e ndërhyrjeve në rrugët e tëmthit duke shmangur kirurgjinë e hapur. Autoritetet e shëndetësisë thonë se kjo aparaturë ka disa …

Numërohen 250 fëmijë me defekte të lindura në zemër

Shtatë deri në 8 fëmijë në çdo një mijë lindje, diganostikohen me defekte të lindura në zemër. Në total numri i të prekurve nga këto probeleme në vendin tonë është 250 raste të reja në një vit.  Numila Kuneshka: “Janë …

Ushqimin e duhur, e zgjedhim në bazë të ngjyrës

TIRANË, 11 Shkurt/ATSH/.- Është fakt: kur duhet të zgjedhim se çfarë të hamë tërhiqemi nga ato që kanë ngjyrën e kuqe, por jemi më të vendosur ndaj ushqimeve jeshile. Në fakt nuk është vetëm një zgjedhje estetike, por një instikt …

Urgjencat në terren, Beqaj dhe Tahiri inspektimet në zonën e Kombinatit

Në sajë të rioganizimit të urgjencave mjekësore, autoambulancat do të qëndrojnë në terren në pikat e caktuara. Kjo është mënyra e re të ofrimit të këtij shërbimi dhe ministri i shëndetësisë Ilir Beqaj dhe ai i brendshëm Saimir Tahiri ishin …

Mënyra e zakonshme e gatimit të orizit vë në rrezik shëndetin

A e dini se miliona njerëz në botë po vënë në rrezik shëndetin e tyrë gjatë gatimit të orizit? Mënyra e gabuar e së gatuarit po vë në rrezik shëndëtin tuaj që e konsumojnë këtë produkt. Ja pse ndodh kjo …

Femrat që punojnë natën rrezikojnë fertilitetin

Femrat që punojnë natën ose kanë punë me turne mund të arrijnë në fertilitet. Sipas një studimi në Universitetin e Harvardit, ata që punojnë natën kanë vezë më pak të afta për të krijuar embrione të shëndetshme se ata që …

Jo më letër për mjekët, nga java e ardhshme nis receta elektronike

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ka prezantuar në Elbasan programin e shëndetësisë elektronike, që synon krijimin e një platforme të dhënash klinike të pacientëve nëpërmjet teknologjisë. Programi që arrin vlerën e 14 milionë eurove përfshin infrastrukturën e rrjetit, paisjet, si …

Krioterapi tek Senatoriumi, zgjeron gamën e sëmundjeve të diagnostikuara

Investimi më i fundit në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” ka bërë të mundur shtimin e gamës së diagnostikimit dhe trajtimit për të gjithë pacientët që vuajnë nga sëmundjet e mushkërive. Shefi i shërbimit të Bronkoskopisë në këtë spital, Ilir Peposhi, …

Reformimi i urgjencave, Beqaj: Jemi vonuar me projektin, gati në 3 prill

Shërbimi i kundërshtuar i urgjencave mjekësore ka ngjallur debate në Komisionin e Shëndetësisë. Deputetët demokratë kanë akuzuar ministrin se e ka shkatërruar këtë sistem ndërsa Ilir Beqaj ka pranuar se nuk janë respektuar afatet dhe se shërbimi i urgjencës do …

Metodë e re për të parandaluar paralizën

Nëse pacientët e prekur nga sëmundja e Strokës do të arrijnë në repartin e neurologjisë në Tiranë brenda 5 orësh mund të shmangin paralizën nga e cila riskohen. Kështu është shprehur profesor Mentor Petrela teksa ka prezantuar metodën e re …

Në 2030 pritet që numri i të prekurve nga kanceri të arrijë 21.7 milionë

Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi një raport ku argumentohet se diagnoza e vonë e kancerit çon në vdekjen e miliona personave që durojnë vuajtje të panevojshme dhe vdekje të parakohshme, dhe përpjekjet për të kapur këtë sëmundje më herët, duhen …

Ja cilat janë ushqimet që ju bëjnë të lumtur

Ndiheni pak të rënë me moralin? Ushqimet që ngrejnë humorin mund t’ju ndihmojnë të gjeni lumturinë, siç shpjegon sajti EatingWell. Çokollata, spinaqi dhe kafeja janë ushqime dhe pije të shkëlqyera për t’ju bërë të ndiheni më mirë shpirtërisht. Çokollata Nëse …

Fluks nga virozat, mbi 100 raste në ditë në Pediatri

Dhjetëra raste në ditë regjistrohen çdo ditë në repartin e Urgjencës në Pediatrinë e Elbasanit. Mjekët thonë se të vegjlit paraqiten me simptoma të vjellash dhe temperaturë të lartë. Sipas tyre, fluksi në pediatri vjen pasi prindërit anashkalojnë mjekun e …

Urgjenca e Tiranës, Beqaj: Koha e misionit për pacientët 27 minuta

Me sistemin e ri të riorganizimit të urgjencave mjekësore, 1 autoambulancë do të shërbej për 40 mijë banorë, nga 100 mijë që është aktualisht. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj beson se me mënyrë të re, ndihma mjekësore do të ofrohet …

20 barna të kushtueshme, pacientët do t’i marrin në spitalet rajonale

Duke nisur nga ky muaj, 20 barna të kushtueshme për sëmundjet kronike, do të mund të tërhiqen në farmacitë e spitalit pranë vendbanimit të tyre. Ministri Beqaj bën me dije se në muajin mars pacientët që kanë nevojë për ekzaminime …

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i bajameve

Bajamet njihen për cilësinë e lartë të proteinave, fibrave dhe yndyrës që përmbajnë por rëndësi të veçantë ka gjithashtu dhe fakti që janë ushqim pa kolesterol. Ato janë burim i Vitamines E, në formën e alfa-tokoferolit dhe janë të pasura …

Kimioterapi edhe në Elbasan, 100 mln lekë për barnat citostatikë

Prej muajit janar shërbimi i kiomoterapisë për pacientët e prekur nga sëmundjet tumorale ofrohet edhe në spitalin rajonal të Elbasanit. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj dhe deputeti socialist Taulant Balla ishin këtë të hënë në spitalin e Elbasanit, nga ku …

Mos bëni këto dy gjëra nëse doni t’ju zërë gjumi!

Zgjimi në mes të natës është një nga eksperiencat më të bezdisshme. Të dëshpëruar për t’ju zënë gjumi, kaloni orë të tëra duke u rrotulluar në shtrat. Disa gjejnë shpresë të telefonat e tyre celularë, ndërkohë disa të tjerë çohen …

Antraksi, rastet si preken njerëzit

Në një vit ne vendin tonë 30-40 persona preken nga Antraksi ose siç njihet ndryshe sëmundja e Plasjes tek kafshët. Edhe pse është një sëmundjet e sektorit veterinar, transmetimi i sëmundjes nga kafsha tek njeriu përbën një nga shqetësimet më …

Protezat ortopedike, Beqaj: Falas edhe në spitalin e Shkodrës

Pas Tiranës, Vlorës, Fierit, Durrësit, edhe pacientët në Shkodër që kanë pësuar truama të ndryshme po përfitojnë proteza falas. Kjo i jep mundësi pacientëve të mos vijnë nga Shkodra apo nga zonat përreth drejt Tiranës për të përfituar protezat ortopedike …

Nga sot spitali i Shkodrës ofron kimioterapi

Dy sherbime të reja i janë shtuar ditët e fundit spitalit rajonal të Shkodres, protezat ortopedike falas dhe kimioterapia. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ishte vetë në këtë qendër shendetesore për të parë nga afër ecurinë e tyre. Këto sherbime …

Obeziteti, Franca ndalon shitjen pa limit të pijeve me sheqer

Restorantet dhe hapësira të tjera ku merret ushqimi në Francë janë ndaluar të ofrojnë pije të pakufizuara me sheqer, në përpjekje për të zvogëluar obesitetin. Tani është e paligjshme të shiten pije të tilla pa limit me një çmim fiks. …

Rriten organe njerëzore brenda derrave

Shkencëtarët kanë rritur qeliza njerëzore brenda embrionit të derrit, një hap ky shumë pranë qëllimit për të rritur mëlçi apo organe të tjera te kafshët e për t’i transplantuar më pas  te njerëzit. Qelizat përbënin vetëm një pjesë të vogël …

Dushi i shpeshtë ju bën keq për shëndetin

Ndërkohë që disa prej nesh preferojnë ta nisin mëngjesin duke bërë një dush, disa të tjerë e përdorin si një mundësi për tu shtendosur. Megjithatë, sipas një studimi të ri, nuk keni pse ndiheni keq nëse nuk u latë një …

Radhë në poliklinikë, qytetarët orë të tëra pritje për t’u vizituar

 Radhë në poliklinikën e specialiteteve në Durrës.Qytetarët të ardhur dhe nga rrethinat e qytetit bregdetar thonë se qëndrojnë për orë të tëra në pritje për të marrë shëbimin mjekësor. Ata shtojnë se ka raste që edhe u duhet të rikthehen …

Protezat ortopedike falas edhe në Elbasan

Personat që kanë pësuar trauma të ndryshme si pasojë e aksidenteve do të përfitojnë proteza falas edhe në spitalin e Elbasanit. Ministri i shëndetësisë Ilir Beqaj dhe deputeti Taulant Balla panë nga afër në spitalin e Elbasanit ndërhyrjet tek pacientët. …

Kujtesa e grave përkeqësohet në këtë moshë…

Një studim i ri sugjeron se gratë fillojnë të humbasin kujtesën dhe aftësinë e tyre për të menduar gjatë të 50-tave, një moshë kjo më e re seç mendohej. Studiues nga Universiteti Brandeis dhe UCLA morën në shqyrtim më shumë …

Greqi: Hetime kundër koncernit farmaceutik Novartis

Koncerni farmaceutik zviceran Novartis në shënjestër të hetuesve grekë. Dyshohet për rryshfete deri në mbi katër miliardë euro.  Zëra kishte prej kohësh. Hetimet thuhet se kanë filluar dy muaj më parë dhe fillimisht janë mbajtur sekret. Në mes të janarit …

Kujdes kur thekni bukën, rrezik për shëndetin

Ekspertët thonë se buka dhe patatet të skuqura duhet të jenë gatuar në mënyrë të tillë që të kenë ngjyrë të verdhë të artë dhe jo kafe. Kjo në mënyrë që të reduktohet futja e një kimikati që mund të …

Vokshi: Shëndetësia ka dështuar, funksionon vetëm për klientët

PD ka akuzuar qeverinë e kryeministrit Edi Rama se ka dështuar me shëndetësinë. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, deputetja Albana Vokshi tha se ajo funksionon vetëm për klientët për tendera e koncesione. Deklarata e Albana Vokshit Shëndetësia …

Emergjencat, personeli mjekësor trajnohet në Izmir të Turqisë

Në pritje të nisjes nga puna të Qendrës Kombëtare të Urgjencës që do të ndryshojë mënyrën se si do të ofrohet ndihma e parë dhe mënyrën e koordinimit të urgjencave, stafi po trajohet në Izmir të Turqisë. Ky trajnim vjen …

Disa nga ushqimet që reduktojnë celulitin

Celuliti shfaqet tek rreth 80 dhe 98 për qind e grave. Por ushqimet që hani do të jenë ato që mund t’ju ndihmojnë për të hequr ato vijat e tmerrshme të celulitit. Sipas Lily Soutter, nutricioniste, rekomandimi është për të …

Qëndrimi ulur ju “plak” 8 vite

Gratë të cilat kalojnë shumë kohë ulur përshpejtojnë procesin e plakjes, paralajmërojnë ekspertët. Nëse qëndroni ulur për më shumë se 10 orë në ditë, ju “plakeni” me 8 vite më shumë seç duhet, zbulon studimi më i fundit. Shkencëtarët nga …

Gripi, përgjysmohen raste e paraqitura në Sanatorium

Të prekur nga gripi por dhe sëmundje të tjerë kronike e respiratore, 50-60 pacientë në 24 orë paraqiten në urgjencën e Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi”. Në rast se gripi neglizhohet, apo në sëmundjet kanë prekur 2 ose më shumë ograne, …

Ja cilat janë përfitimet e konsumit të rrepave

Rrepat  kanë shumë dobi dhe të mira për organizimin e njeriut, ndonëse në pamje nuk na pëlqejnë. Disa nga përfitimet e konsumit të rrepave janë: Ndihmon për aneminë Nëse  keni mungesë  hekuri në gjak, duhet të konsumoni sa më shumë rrepa. Përmban …

Është stresuese puna juaj? Rrezikoheni nga 5 forma të kancerit

Nëse jeni duke punuar në një punë stresuese nuk është në rrezik vetëm presioni juaj i gjakut. Përpjekjet për të mbajtur shefin tuaj të lumtur mund t’i kënaqë ata, por kjo e lë trupin tuaj të rrezikohet nga kanceri, sipas …

Çrregullimet e të ushqyerit, tepër të larta te gratë e moshës së mesme

Çrregullimet e të ushqyerit prekin një sasi “të konsiderueshme” të grave të moshës së mesme, sipas një studimi të ri. Studiues nga Universiteti i Londrës morën në studim mbi 5 mijë femra në Britaninë e Madhe dhe zbuluan se 3 …

Gripi i merr jetën 7 personave brenda 17 ditëve të para të janarit

Virusi i gripit ka shkaktuar shtatë viktima brenda më pak se 20 ditëve të para të janarit. Përveç një fëmije vetëm dy vjeç e gjysmë nga ShënKolli i Lezhës, viktimat e tjera janë të moshuar. Të vdekur brenda janarit 2017 …

Proteza falas edhe për pacientët e Neurokirurgjisë

Pacientët me dëmtime të shtyllës kurrizore përfitojnë proteza falas. Ky shërbim që ofrohet për herë të parë në Shqipëria ka filluar prej dy javësh në Spitalin Universitar të Traumës, ku janë realizuar me sukses pesë ndërhyrjet e para. Shef i …

A e dini se molla dhe bananet të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës?

Përdorimi i mollës ul në mënyrë të dukshme rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe mban konstante vlerat e sheqerit në gjak duke ndihmuar kështu në sëmundjen e diabetit, apo të hemorragjisë cerebrale. Bananet, një tjetër ushqim shumë i mirë për …

Shihni fantazma? Konsultohuni me një okulist!

Nëse keni parë ndonjëherë fantazma apo demonë ju ndoshta keni kërkuar menjëherë në Google për ndonjë ekzorcist që e trajton këtë “sëmundje”. Por do ishte më mirë që të konsultoheshit me ndonjë okulist, paralajmërojnë ekspertët e syve. Kjo mund të …

Imazhet tronditëse të fëmijës pasi bëri vaksinën

Një çifti i zemëruar në Britaninë e Madhe thanë se djali i tyre ka pësuar një goditje pasi bëri vaksinën kundër meningjitit. Imazhet tronditëse janë publikuar në internet dhe tregojnë sjelljen e pazakontë të vogëlushit 10 muajsh. Luke Maguire, 26-vjeç, …

Edhe spitali i Lezhës probleme me ngrohjen, kaldajat ndizen me orar

Në këto ditë të ftohta dimri ngrohja në spitalin rajonal të Lezhës është kthyer në një problem shqetësues për pacientët. Kaldaja që siguron ngrohjen në këtë institucion shëndetësor ndizet me orar. Në këto kushte, për të përballuar të ftohtin shumë …

Presioni i gjakut i nënës parashikon seksin e fëmijës

Një studim i ri intrigues sugjeron se seksi i fëmijës mund të parashikohet vetëm disa muaj para se nëna të mbetet shtatzënë. Shkencëtarët në Kanada kanë zbuluar se presioni i gjakut i gruas 26 javë para ngjizjes mund të tregojë …

Rama e Beqaj në pavionin e shërbimit neurovaskulare

Kryeministri Rama dhe ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj inspektun nga afër investimin në pavionin e shërbimit neurovaskulare të krijuar rishtaz në QSUT. Mjekja neurologe Mira Rakacolli shpjegon se me procedurën që mund të kryhet tani, pacienti rehabilitohet brenda një kohe …

Ja se si ju sëmur ulja e papritur e temperaturave

Vendi ynë është përfshirë në një epidemi gripale që në ditët e para të janarit. Kudo në botë, pavarësisht se gripi nis të prekë shumë njerëz që në tetor, patogjenet “shpërthejnë” në janar e në shkurt. Të gjithë e dimë …

Spitali pa ngrohje, pacientët marrin ngrohëse nga shtëpia

Shkodra, një nga qarqet e prekura nga i ftohti i ditëve të fundit, ka probleme me ngrohjen në spital. Ndonëse kaldajat ndizen dhe janë funksionale, sistemi nuk mbulon të gjithë godinën e spitalit rajonal. Në disa pavionë të sëmurët kanë …

Sa jeton virusi i gripit?

Në spitale dhe qëndra shëndetësore nga mjekët pediatër pohohet se është ulur ritmi i të prekurve, por bluzat e bardha dhe autoritetet shëndetësore janë “alert”me rihapjen e shkollave. Por sa jeton virusi gripal në ambjent? Mjekët thonë se prezenca e …

“Gabimet mjekësore”, Beqaj pret deri të hënën sugjerimet e mjekëve

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, mblodhi në një takim pune përfaqësues të Shoqatave të profesionistëve të shëndetit, Presidentët e Urdhërave të profesionistëve të shëndetit dhe shefat e shërbimeve të specialiteteve, ku u diskutua në lidhje me propozimet për rishikimin e …

Mos fajësoni motin për dhimbjet tuaja!

Njerëzit të cilët thonë që vuajnë nga dhimbjet në mot të lagësht, gabohen, sipas shkencëtarëve. Mes tyre nuk ka asnjë lidhje – por temperaturat e ftohta thjesht i bëjnë njerëzit më të vetëdijshëm për shqetësimet e tyre, konfirmon studimi i …

Bie poshtë ”miti”, buka nuk ju shëndosh

Janё tё shumta herёt qё krahasojmё konsumimin e bukёs me rritjen nё peshё. Por duhet tё bёhet e qartё njёherё e pёrgjithmonё se pesha varet nga konsumi total i kalorive brenda ditёs dhe jo vetёm i njё pёrbёrёsi. Nuk ekzistojnё …

1200 pacientë përfitojnë falas proteza ortopedike gjatë 2017-ës

Spitali Rajonal i Vlorës është spitali i parë jashtë Tirane që ofron falas për pacientët që kanë nevojë protezë ortopedike. Deri më sot, janë rreth 15 pacientë të Qarkut të qytetit bregdetar që kanë përfituar nga ky shërbim. Ministri i …