Lajmet nga Shëndetësi

Bimët mjekësore dhe dobitë e tyre

Bimët janë elementi kryesorë i mjekësisë popullore. Ato kanë ecur paralelisht me mjekësinë teknologjike por për disa bimët janë kurimi më i efektshëm. Ja disa dobi nga bimët mjekësore. 1-ZEMRA/MURRIZI Murrizi, është shumë i njohur në vendin tonë. Ajo që …

Spitali i Durrësit siguron pacientët: Kriza e barnave mbaroi, punojmë normalisht

Spitali i Durrësit i ka dhënë fund sagës së mungesës së barnave për pacientët. Sipas nëndrejtorit teknik të Spitalit te Durresit Gentian Kavaja vetëm ditën e Enjte dhe të Premte është punuar me 80 % të kapaciteteve për rastet jo …

Ja çfarë duhet të konsumoni kur bëni stërvitje

Keni filluar të bëni ushtrimet e verës? Por sipas specialistëve nëse stërviteni, njëkohësisht duhet të ushqeheni mirë dhe shëndetshëm. Gjatë stërvitjeve dhe ushtrimeve fizike, trupi humb kalori dhe energjitë duhet të rifitohen. Ja disa ushqime që duhet të konsumoni kur …

Si ndikon gjumi tek fëmijët?

Dërgimi i fëmijëve në shtrat në një kohë të caktuar i jep prindërve kohë për veten e tyre, por një studim i ri tregon se një rutinë ndihmon edhe tek sjellja e fëmijëve. Studjuesit nga University College London mblodhën të …

Cigarja elektronike të ndihmon të heqësh dorë nga duhani

Është bërë një studim me 5900 duhanpirës në Britani, të cilët ishin në kërkim të lënies së duhanit pa ndihmën e recetave mjekësore. Një pjesë e personave që kishin përdorur cigaren elektronike deklaruan se kishin arritur të hiqnin  dorë nga …

Çfarë dobish kemi nga komsumimi i orizit

Orizi padyshim është njëri ndër ushqimet me vlera shumë të larta ushqyese. Orizi i bardhë përmban hekur, vitaminë B, acid folik dhe niacin. Por nuk mundojnë as materiet e fosforit, magnezit dhe kaliumit. Konsumimi i një filxhani oriz në ditë, …

Stresi më i madh në shtëpi apo në punë?

Sipas një studimi nga Universiteti i Pensilvanisë shumë njerëz, kyesisht femrat, kanë më shumë stres në shtëpi sesa në punë. Kjo pasi në jetën personale e sidomos në atë familjare kërkesat janë në rritje, duhet të ngrihesh herët të pregatisësh …

6 Këshilla si të djegim dhjamin e barkut

Dhjami, i cili e ka bërë Shqipërinë të famshme në disa renditje ndërkombëtare, ku jemi renditur në 10 vendet me më shumë obezë në botë, dita-ditës po kthehet në një armik të heshtur. Shumë prej nesh i drejtohen palestrës dhe …

Të shikosh filma pornografik mund të ndikojë keq për trurin

Një studim Gjerman sugjeron se shikimi i  filmave “Porno” mund të ndikojë në reduktimin e aktivitetit në zona të caktuara të trurit. Studimi gjerman i publikuar në “JAMA  Psychiatry” tek një grup i vogël njerëzish analizoi provën e parë e …

Studimi, obeziteti në nivele alarmante

Numri i personave në mbipeshë apo obezë sa vjen e rritet në rang global, nga viti në vit. Në vitin 2014 numri i personave mbipeshë ka arritur në 2.1 miliardë në të gjithë botën, nga 875 milionë që ishte në …

Virusi vdekjeprurës “Ebola” shpërthen në Sierra Leone

Një virus vdekjeprurës ka shpërthyer në Sierra Leone. Ekipet ndërkombëtare për ndihmë mjekësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë janë duke u marrë me virusin “Ebola”. Kjo vjen pasi gjashtë pacientë të dyshuar me virusin “Ebola” janë marrë nga spitalet. Nja …

Konsumimi i pijeve të gatshme rrezik për shëndetin si cigarja

Një doktor i shëndetit publik në britani shprehet se tek kanaçet apo shishet e pijeve të gatshme duhet të kenë  patjetër të shkruar si ndikojnë në shëndetin tonë lidhur me obezitetin diabetin apo edhe dëmtimin e dhëmbëve,  pasi ata  ndikojnë …

Gratë shtatzëna që hanë ushqime të shpejta, kanë lindje të parakohshme

Nënat që gjatë shtatzanisë së tyre ushqehen me ushqime të shpejta të cilat përfshijnë gjërat e skuqura, të thata, apo edhe ëmbëlsira të tejmbushura janë të rrezikuara të kenë një shtatzani të parakohshme. Sipas disa kërkimeve shkencore dhe praktike është …

Britani: Ligj i ri mbi abortin selektiv, doktorët do të penalizohen

Ne Britani kërkohet të ndryshohet ligji për abortin selektiv. Ka  shumë raste që çifet pasi zbulojnë seksin e fetusit kërkojnë ta abortojnë, pasi nuk duan fëmijë të të njëjtit seks ose kanë preference për seksin e fëmijës së parë. Shumë aborte …

Lopëve u hapet një dritare në trup për ti kontrolluar se çfarë hanë

Fermerët kanë pasur gjithmonë metoda tradicionale për të kontrolluar se sa hanë bagëtitë e tyre dhe se si ushqehen ato. Por disa kërkime në Zvicër kanë zhvilluar një metodë të re për të parë dhe për të monituar metabolizmin e 14 …

Noah,është vetëm 7 vjeç por ka arritur të fitojë betejën me kancerin

Fotoja është dëshmi e asaj beteje që Noah ka fituar me sëmundjen e leuçemisë me të cilën u diagnostifikua në moshën 4 vjeçare. Atëherë mundësitë për të shpëtuar ishin 50 me 50. Në fotografinë e ndarë në dy pjesë, në …

Qeveria miraton financimin për 10 shërbime të plota spitalore

Tiranë- Qeveria miratoi në mbledhjen e sotme projektvendimin për financimin e paketave të plota të disa shërbimeve të nefrologjisë, të kardiologjisë, kardiokirurgjisë dhe implantin koklear. Bëhet fjalë për 10 shërbime spitalore: Dializa, Transplanti i veshkave, Terapia e flakjes akute, Pacemaker …

Kanceri në prostatë, mund të shkaktohet nga një infeksion seksual

Mendohet se tumori në prostatë shkaktohet nga një sëmundje e cila transmetohet nëpërmjet marredhënieve seksuale , i cili vjen zakonisht nga një infeksion i fshehtë që  transmetohet gjatë raportit seksual. Shkaktare e kësaj sëmundje , sipas disa studimeve të bëra …

Dieta Detoksifikuese??? Konsumoni sa më shumë ujë

Sipas shkencëtarëve dietat  detoksifikuese janë humbje parash dhe kohe  dhe në vënd që të ulemi përpara një shumëllojshmërie frutash, përpara sheqerit dhe kafes ajo cfarë duhet të bëjmë është të konsumojmë ujë dhe të bëjmë gjumë të rehatshëm Trupi ynë …

Urina nuk është sterile

Për një kohë shumë të gjatë është mënduar se urina është sterile. Shkencëtarët kanë arritur në këtë rezultat pasi analizuan urinën e një gruaje të shëndetshmë dhe u pa se në të gjendeshin baktere. Kerkuesit panë se në urinën e …

7 mrekullitë e mollës

Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh. Kjo është shprehja që e bën mollën të shihet si një frut i shëndetshëm. Por ky nuk është thjesht një proverb antik. Ekspertët nutricionistë sjellin një listë të mrekullive të vogla …

Dita botërore e hipertensionit, MSH: Mos neglizhoni kontrollet

Tensioni i lartë i gjakut është sëmundja më e përhapur në Shqipëri. Të dhënat zytare tregojnë se 1 në 3 persona ka hypertension. Por shqetësimi nuk është vetëm në nivelin e lartë të të prekurve por edhe sa individë mund …

Edhe tre viktima të reja nga virusi MERS

Zyrtarët sauditë kanë njoftuar se edhe tre poersona kanë vdekur nga virusi MERS ndërsa numri i të vdekurve nga ky virus, ka arritur në 163. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se që nga rrasti i parë me Sindromin e …

Burrat më të shkurtër jetojnë më gjatë, gjetja e fundit e shkencës

Shkencëtarët kanë gjetur dëshmi që tregojnë se burrat më të shkurtër do jetojnë më gjatë, përballë atyre që janë 5 pëllëmbë më të gjatë. Ky lajm duket se do të jetë i mirëpritur nga yjet e Hollivudit, Ronnie Corbett, Jamie …

Bluzat e “zgjuara” që masin rrahjet e zemrës

Edhe bluzat mund të jenë të zgjuara. Modelet e para të T-shirt që mund të monitorojnë rrahjet e zemrës, frymëmarrjen. Këto lloj bluzash janë hedhur në shitje nga OMsignal dhe do jenë në dispozicion edhe të shteteve të tjera të …

Vlorë, përurohet kabineti i telemedicinës, u financua nga SHBA dhe USAID

Inagurimi i kabinetit të telemedicinës, kanë sjellë sot në Vlorë në spitalin rajonal , Ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj dhe ambasadorin e SHBA në Shqipëri Aleksandër Arvizu. Telemedicina është një projekt i nisur dhe implementuar në disa prej spitaleve më …

Vajzat binjake me dy fytyra dhe një trup

Një nënë australiane u ka dhënë jetë dy binjakëve të saj të cilët ndajnë një trup dhe dy kokë, ku dallohen tiparet e dy vajzave të vogla. Renee Young dhe partneri i saj Simon Howie nga Sidney i dhanë mirëseardhjen …

Mbi 3 milion vdekje në botë shkaktohen nga alkooli

Më shumë se 3 milion vdekje në botë kanë ardhur nga konsumimi i alkoolit në vitin 2012, dhe Europa është vendi me përqindjen më të lartë të konsumatorëve të alkoolit duke i llogaritur për kapital. Alkooli jo vetëm që të …

Dita e Infermierisë, Beqaj: Masa për të rritur cilësinë

Tiranë- Në Ditën Botërore të Infermierisë, Ministri i Shëndetësisë tha se me taksën progresive infemierët përfitojnë një pagë shtesë neto në një vit. Por Ministri, Ilir Beqaj, tha se do të nisë reformimi për edukimin e infemierëve. Ky proces do …

Kujdes, 75% e riskut të kancerit të lëkurës vjen nga solari

Dëshira për t’u dukur me një trup të nxirë në verë i bën shumë të rinj e të reja të përdorin metoda të nxirjes artificiale, atë që ne e quajmë solar. Por, këta të rinj zakonisht nën 30 vjec nuk …

Kontrolloni diabetin, në 10 vitet e fundit është dyfishuar numri i të prekurve

Në 10 vitet e fundit numri i të prekurve me diabet është dyfishuar, nga 30.000 të prekur në 2004 sot në vend ka 70.000 diabetik. Shkak për këtë përvec atij gjenetik është mënyra e të jetuarit, më pak aktivitet fizik …

Çfarë shëron sherbela

Të gjithë e lëvdojnë “kasollen” e vet, ndërsa mjekët popullorë sherbelën gjithmonë do ta kategorizojnë ndër ilaçet më të mira. Edhe sipas kritereve më rigoroze, ajo lirisht mund të mbajë titullin e bimës më shëruese në botë. Shikoni pse. Sherbela, …

5 “vrasësit” më të mëdhenj

Sipas të dhënave nga Qendra e Parandalimit dhe Kontrollit të Sëmundjeve , në ShBA, 5 janë “vrasësit” më të mëdhenj, që shkaktojnë mbi 75% të vdekjeve në Amerikë: sëmundjet e zemrës, kanceri, sëmundjet e mushkërive, goditjet dhe dëmtimet nga aksidente …

Ja cilat janë alergjitë më të përhapura

Për miliona njerëz të cilët vuajnë nga alergjitë dhe astma, grimcat në ajër mund të përkeqsojnë dhembjet respiratore gjatë tërë vitit. Gjenden kudo në ushqim, ilaçe, në substanca të tjera të cilat shkaktojnë reaksione alergjike dhe është e qartë që …

Silikoni i gjirit shkakton një “kancer të ri”

Një formë e re kanceri mund të shkaktohet nga një silikon i ri i gjirit, i përdorur për femrat në Britani. Shkenctarët kanë paralajmëruar se të patën 150 raste, të një sëmundje e quajtur “anaplasika e limfomës së qelizave të …

Vetitë shëndetësore të konsumimit të limonit

Limoni ka përdorim të gjërë në ushqimet tona. Atë e përdorim në çaj, në sallatë, në disa llojesh mishërash, në peshk etj. Por përveç se ai na shijon ai ka disa dobi kuruese.  Ja si ndihmon konsumimi i limonit. Tretja: Përziej …

Si të dallojmë nëse kemi sëmundje lëkure

Sëmundjet e lëkurës janë mjaft të ndryshme nga natyra dhe janë përhapur në të gjithë botën edhe pse disa prej tyre janë specifike për vende të caktuara. Ato janë nga më të zakonshme dhe ndoshta të parëndësishme deri te më …

Sëmundjet e zemrës, 1 në 2 meshkuj janë të rrezikuar

Tiranë – Në të 40-at meshkujt dhe femrat duhet të tregojnë kujdes të veçantë në shëndetin e tyre. Kjo për më tepër, kur sëmundjet koronare të zemrës janë mjaft të shpeshta. Të dhënat tregojnë se në Shqipëri një në dy …

Si të mbrohemi nga rrezet e dëmshme të diellit

Rrezet e diellit na dhurojnë kënaqësi, shëndet. Dielli është burimi i jetës dhe energjisë. Mirëpo, vetëm disa janë efekte pozitive në aspektin mjekësor. Duhet ditur se vetëm disa janë efekte pozitive në aspektin mjekësor nga veprimi i rrezeve të diellit …

Domatja dhe dobitë e saj për lëkurën

Të vendosesh perime të “gjalla” në fytyrë është një kurë shumë e mirë për të mbajtur një lëkurë të shëndetshme. Domatja në fytyrë  është një trajtim bukurie, dhe të mirat e saj nuk mbarojnë me kaq. Domatja është një ndër …

Çfarë duhet të hamë në mëngjes?

Njerëzit që  hanë mëngjes janë më të shëndetshëm dhe gjasa që ata të pësojnë sëmundje të ndryshme janë shumë të pakta, në krahasim me ata që nuk e hanë këtë vakt. Ne ju sjellim disa ushqime më të mira dhe …

Si mund të parandalojmë sëmundjen e veshkave

Për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet të bëni rregullisht aktivitet fizik. Marrja me aktivitet fizik në mënyrë të moderuar të paktën 30 minuta në ditë në pesë ditë të javës. Aktiviteti fizik zhvillohet duke ecur me ritëm mesatar, duke …

Maska natyrale për flokët e dëmtuar

Si duhet të kujdesemi për flokët tanë? Nuk na kushton asgjë që të tregojmë pak vëmendje përpara se flokët të shkojnë në një stad më të keq dhe që dëmtimi të jetë i padreqshëm. Ja  disa maska ushqyese që mund …

Si të humbasim peshë duke ngrënë

Vera po afron dhe gjithsecili prej nesh, sidomos femrat fillojnë dietat e tyre drastike për të humbur peshë. Por për të pasur një trup të mirë nuk duhet detyrimisht të vdisni urie nga dietat e shumëllojshme. Sekreti i humbjes së …

Disa ushqime që mund të na shkaktojnë vdekjen

Akademia Amerikane e Pediatreve ka publikuar listën e ushqimeve më të rrezikshme në botë. Janë ushqime të nevojshme, disa shumë të shtrenjta, por nëse s’i përdorim siç duhet mund të na shkaktojnë vdekjen, ose të na sëmurin për ca ditë. …

Si të heqim stresin e jetës së përditshme

Të largosh stresin njëherë e përgjithmonë nuk është një detyrë e lehtë. Stresi shkaktohet nga shumë faktor të ndryshëm, dhe për disa nga ne, pak stres është në realitet i shëndetshëm! Në anën tjetër kemi një përqindje të mirë të …

Vera e kuqe rrit dëshirën e femrave në shtrat

Vera e kuqe rrit dëshirën e femrave për të bërë dashuri, por jo falë alkoolit. Brenda kësaj pije janë disa substanca kimike përgjegjëse për “zierjen” e gjakut në disa zona të trupit, çka bën që të rritet dëshira. Ky fakt …

Marijuana shkatërron zemrën

Marijuana rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sidomos tek të rinjtë. Ky është rezultati i një studimi të kryer në Universitetin e Tuluzës në Francë. Kërkuesit shkencorë të këtij universiteti kanë vëzhguar rreth 2 mijë pacientë me probleme shëndetësore, që …

7 ushtrimet për të mbajtur trupin në formë

Doni të transformoni trupin tuaj? Ja 7 ushtrime efektive që do ju ndihmojnë. (foto) jum1 ◄ Back Next ► Picture 1 of 7 Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Si të shmangim celulitin

Celuliti është një problem me të cilin përballen rreth 90 % e femrave në mbarë botën. Nuk ka rëndësi se çfarë trupi keni, ai shfaqet tek çdo femër dhe më e keqja është se ai shtohet dhe shëmton lëkuren tuaj …

Si gjumi na bënë kreativ?!

Të fillosh punën menjëhërë sapo je zgjuar, është një ndër teknikat e cila është provuar dhe testuar për rritjen e krijimtarisë, e përdoruar për shumë kohë nga shkrimtarët, poetët dhe të tjerë, duke përfshirë edhe shpikësin, Benjamin Franklin. Shumë kërkime …

Stina e pranverës, mjekët: Kujdes nga alergjia dhe astma

Stina e pranverës, veç ngrohjes së motit dhe luleve, sjell dhe rrezikun për shfaqjen e alergjive dhe astmës, por edhe të virozave stinore, për shkak të luhatjes së ndjeshme të temperaturave.  Ndërkohë, mjekët apelojnë për të gjithë të tregohen të …

Banania dhe vetitë e saj

Banania përmban tre lloje sheqernash natyrale, sukrozë, fruktozë dhe glukozë, të gjitha të kombinuara edhe me fibrat. Banania është në gjendje të prodhoje shumë shpejt energji për organizmin dhe përllogaritet se dy banane do të mjaftonin për të kryer 90 …

Disa maska natyrale për fytyrën

Maskë kundër rrudhave dhe poreve. Rrihni 2 të bardha vezësh me një lugë sheqer. Aplikoje në fytyrë dhe mbaje gjysëm ore para se t’a heqësh me një tampon pambuku të njomur. Maskë kundër plakjes Merr 2 kivi dhe pasi i …

Rukola dhe vetitë e saj

Rukola është një bimë që ndihmon në uljen e kolesterolit dhe në ruajtjen e nivelit të sheqerit nën kontroll. Ja dhe disa arsye përse duhet të hahen rukulat dhe një recetw e shkëlqyer për përgatitjen e tyre. Rukola është bimë …

8 mënyra për të eleminuar aknet

Aknet janë të sikletshme por ka doza trajtimi që funksionojnë  mirë për trajtimin e tyre.  Ndiqni këto hapa si të shpëtoni  nga aknet dhe si të keni një lëkurë të shëndetshme  dhe tërheqëse. Hapi I Nëse ju keni akne, ju duhet të jeni sa më të ekspozuar …

10 ushqimet që ndikojnë për mirë në lëkurën tonë FOTO

Jeni të lodhur duke përdorur kremra dhe mënyra të tjera për ti sjellë fytyrës tuaj bukurinë dhe freskinë që i nevojitet? Apo duke përdorur mënyra më të sofistikuar siç janë ndërhyrjet kirurgjikale, me rreze, botoks etj. Por mjekët këshillues të …

Qepa dhe dobitë e saj

Janë të njohura thëniet popullore se me ngrënien e qepës bëhemi më të fuqishëm dhe të shëndoshë, por edhe shkenca e ka vërtetuar këtë. Dobitë e qepes janë të shumta: – Qepa ndikon në rritjen e rezistencës së trupit. – Qepa ul dhe normalizon tensionin …

Metabolizmi punon më shumë kur “mendon” se po konsumon kalori të tepërta

Shumë njerëz studiojnë me kujdes etiketat e ushqimeve në një përpjekje për të përcaktuar nëse produkti që po konsumojnë  sjell mbipeshë ose sëmundje. Dhe tani, kërkimet sugjerojnë se përmbajtja e etiketës mund të jetë pothuajse aq e rëndësishme sa përmbajtja …