Lajmet nga Shëndetësi

Humbja e virgjërisë në ditët e sotme të jep më kënaqësi se 20 vite më parë

Është një moment që ne nuk e mbajmë mend mirë, ose e harrojmë me kalimin e viteve, por është një eksperiencë unike. Sipas sondazheve dhe kërkimeve të ndryshme është vërtetuar se humbja e virgjërisë në ditët e sotme të jep …

Si të pëballoni stinën e verës

Mjekët japin disa rekomandime se si të përballoni sa më mirë stinën e nxehtë të verës. Grupmoshat që duhet të kenë më kujdes janë fëmijët, gratë shtatzëna dhe dhe të moshuarit. Këshillohen konsumimi i ushqimeve të lehta, më shumë fruta …

Rrezet e diellit i zgjasin jetën femrës

Nëse merr shumë rreze dielli është e dëmshme, por nëse i shmang ato krejtësisht është akoma më e dëmshme. Mungesa e ekspozimit në diell shkakton ulje të dukshme në prodhimin e vitaminës D, dhe në këtë mënyrë dyfishon rrezikimin e …

Pirja e kafesë djeg dhjamin

Kafeja është vërtetuar që djeg dhjamin dhe vjen pas ushqimeve që duhen konsumuar  më së shumti në verë pas ananasit, manave dhe frutave ekzotike. Me ardhjen e verës dhe në aspektin e dietave, doktorët japin këshillën që të hahet vetëm …

Përzierja e pijes energjike me vodkën shkakton dëme në tru

Të përziesh pije energjike me vodka mund të të shkaktojë dëme të mëdha nervore. Në krahasim me mixet e tjera këto dy lloj pijesh kur i mikson sëbashku japin efekte të mëdha tek ata që i konsumojnë. Sipas një studimi …

Divorci shkakton atak në zemër dhe rrit presionin e gjakut

Të flesh keq pasi je divorcuar nuk do t’ju lërë vetëm rrathë poshtë syve tuaj. Sipas disa kërkimeve kjo prishje e gjumit mund të shkaktojë kriza të rrezikshme në presionin e gjakut duke lënë sëmundje serioze. Një skuadër nga Universiteti …

Harroni ilaçet, mendimet pozitive shërojnë dhimbjet

Sipas një studimi të menduarit në mënyrë pozitive mund të lehtësojë dhimbjet fizike. Vetëm pesë minuta terapi me mendime të bukura e optimiste mund të reduktojë dhimbjet deri në 60%. 34 vullnetarë kanë marrë pjesë në një provë ku iu …

Riçertifikimi i mjekëve, 5 pyetje dhe 5 përgjigje

1- Çfarë është programi i ricertifikimit? Programi i Ricertifikimit është sistemi i bazuar në cikle periodike 5-vjeçare, brenda të cilave profesionistët e shëndetësisë duhet të mbledhin një numër të caktuar kreditesh. Cikli i parë i programit të ricertifikimit filloi në …

Brenda 2014 rivlerësimi i i mjekëve. Ka mjekë profesionistë me zero kredite. Vendet e tyre shpallen vakante

Procesi i riçertifikimit të mjekëve nisur në 2010 dhe që mbyllet në fund të këtij viti ka nxjerrë në pah situatën aktuale në sistemin e shëndetësisë. Në spitalet tona ka mjekë të cilët nuk kanë bërë përpjekjen minimale për thellimin …

Pesë këshilla që të mos ndiheni të uritur

Shumë njerëz kanë problem faktin se kanë uri gjatë gjithë kohës dhe për këtë ata shqetësohen për shkak se kjo i çon të konsumojnë ushqime dhe të shëndoshen. Por disa këshilla në gazetën online Time japin 5 këshilla që si …

Shehu: 17 arsye pse ligji i ri për barnat nuk duhet të miratohet shpejt

Tiranë – Ligji i ri për barnat, që Qeveria ka përgatitur dhe do ta miratojë në Kuvend, sipas ish-ministrit demokrat dhe mjekut, Tritan Shehu, ka 17 “nuk-e”, 17 arsye, për të cilat ai duhet shtyrë për t’u përmirësuar më tej. …

Sfungjeri i enëve, objekti më i ndotur

Të gjithë mendojmë se ambjentet e tualeteve janë ndër vendet më me shumë baktere, por ka një objet të cilin e përdorim shumë shpesh gjatë ditës, sfungjeri i enëve, ku numri i baktereve është shumë herë më i lartë nga …

SH.B.A, duhanpirësit më të rrezikuar të kryejnë vetëvrasje

New York, cigaret mund të vrasin në mënyra të ndryshme, psh sipas studiuesve në Universitetin e Mjeksisë të Uashingtonit në Saint Louis, duahnpirësit kanë një propabilitet dy deri në katër herë më të lartë të kryejnë vetvrasje sesa njerëzit e …

Shëndetësia “gogoli” i ri i korrupsionit, raporti i BB: Ja si vidhen shqiptarët

Pas drejtësisë, shëndetësisa është sektori i dytë ku ka korrupsion dhe qytetarët pagujnë para nga xhepi për të marrë shërbimin e tyre. Një raport i fundit i BB kritikon sistemin shëndetësor dhe thotë se 55% e shpenzimeve totale për shëndetësinë …

Kukës, rriten rastet e pacientëve të helmuar, mjekët: Kujdes me ushqimet

Kukës – Rritet numri i pacientëve të cilët i drejtohen Spitalit Rajonal të qytetit të Kukësit, për shkak të problemeve shëndetësore. Sipas mjekëve, këto probleme vijnë si rezultat i virozave dhe helmimit nga konsumimi i ushqimeve, kryesisht të frutave dhe …

Pr/ligji i ri: Dializa, laboratorët dhe imazheria me konçension

Tirane- Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, ka prezantuar në Komisionin e Ekonomisë projektligjin për dhënien me koncesion të shërbimeve shëndetësore. Sipas Ministrit kostoja e lartë për mirëmbajtje, por edhe mundësitë e kufizuara për rritje të performancës së shërbimeve ka çuar …

Ja çfarë dobie kanë lëvoret e frutave

Hulumtuesit kanë zbuluar se acidi i cili e mban lëvoren e mollës të shkelqyer, na jep më shumë vlera për shëndet se sa vetë brendësia e mollës – duke filluar nga forcimi i muskujve deri te mbajtja nën kontroll e …

Ananasi, fruti ideal për stinën e verës

Ananasi ka një aromë tipite tropikale. Të gjithë e duan atë për aftësinë e tij dhe e përdorin në sallata, kokteje e madje edhe në ëmbësira. Ananasi përmban vitamina jashtëzakonisht ushqyese, vitaminë A, C, E, dhe K; kalium; kalcium; elektrolite …

Ç’duhet të dini për mykun e këmbëve

Myku i këmbëve zakonisht hyn tek sëmundjet sezonale sidomos në atë të verës pasi lidhet direkt më shtimin e djersës. Zakonisht myku shfaqet midis gishtave të këmbës, dhe shenja dalluese është shfaqja e një cipe të hollë të bardhë, më …

Uji i detit dhe klori i pishinave dëmtojnë flokët tuaj

Dielli, deti dhe klori dëmtojnë flokët, që mund t’ju dhurojë një pamje më të vjetër sesa në të vërtetë jeni. Por, nëse u përmbaheni disa këshillave të thjeshta për kujdesin dhe mbrojtjen e flokëve, gjatë gjithë verës do të shkëlqeni …

Ja çfarë duhet të dini për dhimbjet e shpinës

Shpina jonë nuk është e përshtatshme akoma me llojin e jetesës që të çon në njeriun modern.  Dhe prova vjen nga studimet e fundit të Sëmundjeve Globale që përcakton dhimbjet e shpinës si një problem shëndetësor në postet udhëheqëse, para …

Molla rrit kënaqësinë seksuale tek femrat

Tashmë dihet se molla përdoret si ushqim i shpejtë me kalori të ulët, por a mund të konsiderohet një ushqim afrodiziak? Sipas disa stidumeve në Itali, ku morën pjesë 731 gra italiane nga mosha 18 deri 43 vjeç, të cilat …

Nëse doni të keni flokë të shëndetshëm, lajini ato me birrë

Gjithë ata që janë përdorues të rregullt të birrës, ndoshta do të kënaqen nga një maskë që shërben për t’i bërë flokët e tyre më të shëndetshëm. Birra ka një sërë efektesh pozitive për flokë më të shëndetshëm, ndaj duhet …

Cili është vaji më i mirë për gatim?

Fakti që një vaj është bimor dhe i pasur me acide lyrore të pangopura nuk do të thotë aspak që është vaji më i mirë për gatim. Shumica e vajrave bimorë janë tepër delikat dhe prishen shumë kollaj akoma pa …

Pajisja Cefaly që shëron migrenën

Një e sëmurë me migrenë ka dëbuar dhimbjet e kokës të cilat dëmtonin jetën e saj, duke e lënë të paaftë për ditë të tëra, kur ka përdorur një shirit dekorativ i cili në një teknologji të lartë shkakton impuls …

Lëng limoni në vend të kafes

Të gjithë personat që mbajnë dietë e dinë se limoni ka mjaft antioksidantë dhe ndihmon ata që duan të dobësohen në mënyrë të shëndetshme. Ndonëse konsumojmë shpesh çaj të nxehtë ose të ftohtë dhe kafe, ne nuk e dimë se …

Si të eleminojmë zbokthin me maska natyrale

Këshillat e mëposhtme në kushtet e shtëpisë mund tju vijnë shumë në ndihmë për parandalimin dhe trajtimin e zbokthit. Nëse i përgatisni vete maskat, do të keni zgjidhjen 100% natyrale për zbokthin tuaj, e cila është e efektshme, dhe sigurisht …

Mënyrat për tu shëruar nga djegiet

Djegie mund të merren jo vetëm nga dielli, por edhe nga meduzat, hithrat, uji i nxehtë dhe zjarri, si dhe nga disa lëndë kimike. Lëkura e djegur gjithmonë shërohet në mënyrë të njëjtë, pa marrë parasysh se cili është shkaku …

Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

Për shumicën nga ne kur hamë çokollatë të zezë thjesht mendojmë ta shijojmë por sipas një studimi të moshuarit që vuajnë nga artriti tek këmbët, ecin pak më shumë pasi të kenë konsumuar çokollatën e zezë. Artriti është një sëmundje …

Ecja mund të ndihmojë kundër “Parkinsonit”

Sipas studimeve të fundit të ecësh jo më shumë se 45 minuta në ditë për tre herë në javë mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të sëmundjes së “Parkinsonit”. Mjekët gjatë një studimi vunë re se tek personat me …

Si të eleminoni qeskat poshtë syve

Qeskat poshtë syve  gjithmonë janë një faktor shumë shqetësues për femrat. Së pari ju duhet të zbuloni motivin real përse ju dalin këto qeska të padëshirueshme. Disa ndër motivet e mund të jenë: duhanpirja, stresi i tepërt, keq ushqyerja, mbilodhja, …

Okulistika realizon ndërhyrje të vështira në sy, Spitali Rajonal me pavion të ri ; Vizitat kryhen falas

Vlorë- Spitali rajonal i Vlorës tashmë ka një pavion tërësisht të ri dhe modern të okulistikës. Problemet e retinës, miopitë, hipermetropitë, strabizmi, kataraktet dhe çdo problem tjetër i syve janë lehtesisht të diagnostikueshëm nëpërmjet aparaturës me të re, e cila …

Kujdes, laptopi të “vlon” spermën

Kur 30-vjeçari Scott dhe bashkëshortja e tij 30-vjeçare Laura, vendosën që të shtonin familjen e tyre me një fëmijë, ata nuk besonin se do të ishte diçka aq e vështirë. Pasi u përpoqën për gjashtë muaj rresht pa patur asnjë …

Gjumë me ciklin e hënës

Sipas një studimi botuar në revistën “Current Biology” thuhet se një hënë e plotë i bën njerëzit të flenë më pak. Shkenctarët sugjerojnë se njerëzit mund të kenë në organizëm një orë të brëndshme që ndjek ciklin hënor, njësoj si …

Ushqimet që ndikojnë në shëndetin e zemrës

Sëmundjet kardiovaskulare janë një ndër shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë dhe për parandalimin e tyre ekzistojnë jo vetëm ilaçe por edhe ushqime të cilat nuk duhen neglizhuar në regjimin  tonë ushqimor. Në bazë të studimeve të ndryshmë personat që …

Të vjetrit që flejnë pak rrezikojnë çrregullime në tru

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se të vjetërit që flenë gjumë sa më pak, aq më shpejt truri i tyre zvogëlohet. Hulumtuesit thonë se rezultatet mund të kenë pasoja të rëndësishme në çrregullimet e trurit te të moshuarit. Janë studiuar  66 persona …

Dieta ideale me shalqi

Përveç shalqirit, kjo dietë ju lejon të konsumoni mish pa dhjamë, produkte qumështi me përqindje të ulët yndyre, perime dhe drithëra. Regjimi nuk duhet të zgjasë më shumë se pesë ditë, gjatë këtyre ditëve ju duhet të konsumoni 5 vakte …

Varësia nga ëmbëlsirat si të shmangim tundimin

Varësia nga ëmbëlsirat nuk është problem vetëm për shtimin e kileve të tepërta por vë në rrezik shëndetin, dhe se është ankthi apo stresi që na shtyjnë drejt tyre duke bërë edhe të humbasim sensin e masës. Dhe pikërisht këtu …

Mjekët japin alarmin për depresionin, më të rrezikuar ata që vuajnë nga sëmundje të rënda

Tiranë- Një i sëmurë me tumor, një pacient me diabet apo i prekur nga sëmundjet kardio-vaskulare është më i predispozuar të jetë i prekur edhe nga ankthi dhe depresioni si sëmundjet me të shpeshta mendore. Kjo bashkëjetesë sëmundjesh e bën …

Ministria e Shëndetësisë: Ja disa këshilla për një Ramazan të shëndetshëm

Ministria e Shëndetësisë jep disa këshilla dietike për muajin e shenjtë të Ramazanit. Duke qenë se Ramazani përkon me një muaj të nxehetë dhe ditë të gjata duhet pasur kujdes në mënyrën e të ushqyerit. Një nga rekomandimet kryesore të …

Materniteti i Lezhës me recepsion, shmang konfuzionin dhe infeksionet te foshnjat

Lezhë-Mungesa e rregullit në maternitetin e Lezhës, ç’ka krijonte konfuzion dhe shqetësime të panevojshme tek të porsalindurit dhe nënat, ka bërë që stafi organik të caktojë një strukturë të re organizative. Shefi i maternitetit të Lezhës Pjeter Meci kërkon nga …

Prindërit e kurojnë djalin e sëmurë me marijuanë

Prindërit e një djali që vuan nga sëmundja e rëndë epilektike kanë gjetur një kurë për të ndryshuar sindromën e tij të dhimshme. Djali i Kim dhe Chris Clark, Caden u diagnostikua me sindromën e Lennox-Gastaut, një sëmundje që shkakton …

Salla të reja operacioni në sanatorium, mjekët kërkojnë edhe shtimin e personelit

Tiranë- 4 salla të reja të kirugjisë në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë do tu japin mundësi pacientëve që ndërhyrjet dhe trajtimin ta bëjnë në sanatoroium me një shërbim më të mire, por edhe për të shmnagur fluksin e kirurgjisë …

Mbajtja aktive e trurit ndihmon në shëndetin mendor

Sipas një studimi kryer nga disa mjekë në universitetin e Minnesota-s, kërkesa e lartë në punë duke mbajtur aktiv trurin  të ndihmon në shëndetin mendor. Në këtë studim janë përfshirë 2000 njerëz të cilët kishin një jetë sociale aktive apo …

Qëndrimi 30 minuta në diell ndihmon në uljen e presionin të gjakut

Të qëndrosh në diell nuk ka vetëm rrezik, nga rrezet e dëmshme ultraviolet por gjithashtu është edhe i domosdoshëm për shëndetin e njeriut. Sipas një studimi skocez i realizuar nga shkencëtarët në Universitetin e Edinburgut, një ndër benefitet e qëndrimit …

Të rrish 3 orë në ditë në këmbë njësoj si të bësh 10 maratona në vit

Nëse e keni të vështirë të gjeni kohë për në palestër, dhe motivimin e duhur për të bërë gjimnastikë, atëherë qëndroni për tre orë në këmbë dhe kjo është stërvitja më e mirë. Dr Mike Loosemore thotë se trupi zhvillon …

Aparatura që shmang bisturinë, në shërbim të pacienteve me sëmundje tumorale

Shumë pacientë që vuajnë nga kanceri apo tumore tashmë do të trajtohen nëpërmjet akseleratorit Linear, një aparaturë që shkatërron qelizat kancerogjene duke shmangur operacionet. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, ka vizituar ambjentet e spitalit të neurokirurgjisë ku është vendosur kjo …

Trajtimi i sëmundjeve të aparatit tretës, spitali “SALUS” sjell në Shqipëri teknika të reja

Spitali Italian Salus sjell teknika të reja të trajtimit të sëmundjeve të Gastroenterologjisë ose siç njihet ndryshe të aparatit tretës. Risitë në këtë fushë janë trajtuar në një konferencë Internacionale mjekësore me temë “Sëmundjet Bileo – Pankreatike dhe Endoskopia Digjestive”. …

Mënyra e të ushqyerit lufton plakjen

Organizmi i njeriut gjatë gjithë jetës së tij akumulon stres dhe dëmtime që vijnë nga ambienti ku ai jeton. Në varësi të përbërjes gjenetike të secilit, këto faktorë ambiental ndikojnë tek dikush më shpejt e tek të tjerët më ngadalë, …

“Casa Famiglia” në QSUT, Beqja: Model për trajtimin e problemeve mendore

Hapen sot dy “shtëpi familje” në QSUT, të cilat do të shërbejnë për qëndrimin dhe trajtimin e personave që vuajnë nga shëndeti mendor. Në ceremoninë e inagurimit të “shtëpive të mbështetura” Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, tha se ky model …

Në Shqipëri 22% e fëmijëve obezë, s’ka program për ushqyerje të shëndetshme

Kequshqyerja është një ndër arsyet kryesore që çojnë popullatën drejt sëmundjeve kornike. Këto sëmundje shënojnë përqindje të lartë të të prekurve dhe sipas Gazmend Bejtes drejtori i Shëndetit Publik, 89% e humbjes së jetës shkaktohen nga këto sëmundje. Por specialisti …

Sa ujë duhet të pimë në stinën e verës?

Lëngu i cili mund të ju ndihmojë të humbni kilogramët e tepërt gjendet kudo rreth jush është pikërisht uji. Nëse mundoheni që të ushqeheni shëndetshëm, ushtroni rregullisht dhe intensivisht, por ende nuk i keni humbur kilogramët e tepërt ekziston mundësia …

Kur duhet të pihet kafja e parë e ditës?

Shumë nga ne sapo ngrihemi nga gjumi kërkojmë të konsumojmë menjëherë kafe megjithatë shumë studime tregojnë se ndërmjet orës 08:00 dhe 09:00 të mëngjesit në trupin tonë nivelet e kortizolit janë më të larta. Kortizoli jo vetëm është hormoni i …

Çfarë është dukuria e shtrëngimit të dhëmbëve?

Dukuria e shtrëngimit ose kërcitjes sё dhёmbevё nё mёnyrё tё pavullnetshm quhet Bruksizëm. Akti i shtrёngimit tё dhёmbёve kryesisht ndodh gjatё natёs, por edhe brenda periudhës kohore tё ditёs. Personat qё e kanё kёtё ves zakonisht nuk janё tё ndёrgjegjёshёm, …

Sëmundjet e zemrës mund të dëmtojnë shëndetin mendor

Në bazë të një studimi me rreth 17 000 individë me funksione normale mendore, të kesh një zemër të shëndetshme është një mënyrë e mirë për të mbajtur trurin të shëndetshëm. Shkencëtarët kanë zbulurar se njerëzit me shëndet të dobët …

Beqaj: Shtëpi rezidenciale për të sëmurët mendorë

Personat, të cilët vuajnë nga shëndeti mendor, ata që nuk kanë nevojë të shtrohen në spital apo të qëndrojnë në shtretër, do të trajtohen në shtëpi të tipit shërbime rezidenciale. Kjo bëhet për t’i dhënë fund dyndjes në psikiatri sa …

Studim mbi lëndimet e futbollistëve, shkencëtarët britanik nisin kërkimet

Në Brazil janë mbledhur këto ditë lojtarët më të talentuar të botës në futboll, gjithsej 768 të ndarë në 32 ekipe nga çdo kontinent. Mirëpo disa prej tyre janë të detyruar të qëndrojnë në bankinë për shkak të dëmtimeve. Futbollistët …

Të lash mishin e pulës përhap infeksione

Sipas një studimi të publikuar në BBC informon se larja e mishit të pulës përbën rrezik të përhapjes së baktereve përmes cërkave të ujit në rroba apo dhe pajisjeve të gatimit dhe këshillohet që mishi të futet në ngrirje dhe …

“Dieta e tifozëve”, të shikosh ndeshjet e Botërorit dhe të mos shëndoshesh

Birra, pica, fast food, akullore dhe të gjitha llojet e tjera të ushqimeve të shpejta nuk janë të këshillueshme të konsumohen gjatë ditëve të verës. Mbrëmjet e në shoqërinë e miqve për të shikuar ndeshjet e Kupës së Botës, ka …