Lajmet nga Shëndetësi

Nëse doni të keni flokë të shëndetshëm, lajini ato me birrë

Gjithë ata që janë përdorues të rregullt të birrës, ndoshta do të kënaqen nga një maskë që shërben për t’i bërë flokët e tyre më të shëndetshëm. Birra ka një sërë efektesh pozitive për flokë më të shëndetshëm, ndaj duhet …

Cili është vaji më i mirë për gatim?

Fakti që një vaj është bimor dhe i pasur me acide lyrore të pangopura nuk do të thotë aspak që është vaji më i mirë për gatim. Shumica e vajrave bimorë janë tepër delikat dhe prishen shumë kollaj akoma pa …

Pajisja Cefaly që shëron migrenën

Një e sëmurë me migrenë ka dëbuar dhimbjet e kokës të cilat dëmtonin jetën e saj, duke e lënë të paaftë për ditë të tëra, kur ka përdorur një shirit dekorativ i cili në një teknologji të lartë shkakton impuls …

Lëng limoni në vend të kafes

Të gjithë personat që mbajnë dietë e dinë se limoni ka mjaft antioksidantë dhe ndihmon ata që duan të dobësohen në mënyrë të shëndetshme. Ndonëse konsumojmë shpesh çaj të nxehtë ose të ftohtë dhe kafe, ne nuk e dimë se …

Si të eleminojmë zbokthin me maska natyrale

Këshillat e mëposhtme në kushtet e shtëpisë mund tju vijnë shumë në ndihmë për parandalimin dhe trajtimin e zbokthit. Nëse i përgatisni vete maskat, do të keni zgjidhjen 100% natyrale për zbokthin tuaj, e cila është e efektshme, dhe sigurisht …

Mënyrat për tu shëruar nga djegiet

Djegie mund të merren jo vetëm nga dielli, por edhe nga meduzat, hithrat, uji i nxehtë dhe zjarri, si dhe nga disa lëndë kimike. Lëkura e djegur gjithmonë shërohet në mënyrë të njëjtë, pa marrë parasysh se cili është shkaku …

Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

Për shumicën nga ne kur hamë çokollatë të zezë thjesht mendojmë ta shijojmë por sipas një studimi të moshuarit që vuajnë nga artriti tek këmbët, ecin pak më shumë pasi të kenë konsumuar çokollatën e zezë. Artriti është një sëmundje …

Ecja mund të ndihmojë kundër “Parkinsonit”

Sipas studimeve të fundit të ecësh jo më shumë se 45 minuta në ditë për tre herë në javë mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të sëmundjes së “Parkinsonit”. Mjekët gjatë një studimi vunë re se tek personat me …

Si të eleminoni qeskat poshtë syve

Qeskat poshtë syve  gjithmonë janë një faktor shumë shqetësues për femrat. Së pari ju duhet të zbuloni motivin real përse ju dalin këto qeska të padëshirueshme. Disa ndër motivet e mund të jenë: duhanpirja, stresi i tepërt, keq ushqyerja, mbilodhja, …

Okulistika realizon ndërhyrje të vështira në sy, Spitali Rajonal me pavion të ri ; Vizitat kryhen falas

Vlorë- Spitali rajonal i Vlorës tashmë ka një pavion tërësisht të ri dhe modern të okulistikës. Problemet e retinës, miopitë, hipermetropitë, strabizmi, kataraktet dhe çdo problem tjetër i syve janë lehtesisht të diagnostikueshëm nëpërmjet aparaturës me të re, e cila …

Kujdes, laptopi të “vlon” spermën

Kur 30-vjeçari Scott dhe bashkëshortja e tij 30-vjeçare Laura, vendosën që të shtonin familjen e tyre me një fëmijë, ata nuk besonin se do të ishte diçka aq e vështirë. Pasi u përpoqën për gjashtë muaj rresht pa patur asnjë …

Gjumë me ciklin e hënës

Sipas një studimi botuar në revistën “Current Biology” thuhet se një hënë e plotë i bën njerëzit të flenë më pak. Shkenctarët sugjerojnë se njerëzit mund të kenë në organizëm një orë të brëndshme që ndjek ciklin hënor, njësoj si …

Ushqimet që ndikojnë në shëndetin e zemrës

Sëmundjet kardiovaskulare janë një ndër shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë dhe për parandalimin e tyre ekzistojnë jo vetëm ilaçe por edhe ushqime të cilat nuk duhen neglizhuar në regjimin  tonë ushqimor. Në bazë të studimeve të ndryshmë personat që …

Të vjetrit që flejnë pak rrezikojnë çrregullime në tru

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se të vjetërit që flenë gjumë sa më pak, aq më shpejt truri i tyre zvogëlohet. Hulumtuesit thonë se rezultatet mund të kenë pasoja të rëndësishme në çrregullimet e trurit te të moshuarit. Janë studiuar  66 persona …

Dieta ideale me shalqi

Përveç shalqirit, kjo dietë ju lejon të konsumoni mish pa dhjamë, produkte qumështi me përqindje të ulët yndyre, perime dhe drithëra. Regjimi nuk duhet të zgjasë më shumë se pesë ditë, gjatë këtyre ditëve ju duhet të konsumoni 5 vakte …

Varësia nga ëmbëlsirat si të shmangim tundimin

Varësia nga ëmbëlsirat nuk është problem vetëm për shtimin e kileve të tepërta por vë në rrezik shëndetin, dhe se është ankthi apo stresi që na shtyjnë drejt tyre duke bërë edhe të humbasim sensin e masës. Dhe pikërisht këtu …

Mjekët japin alarmin për depresionin, më të rrezikuar ata që vuajnë nga sëmundje të rënda

Tiranë- Një i sëmurë me tumor, një pacient me diabet apo i prekur nga sëmundjet kardio-vaskulare është më i predispozuar të jetë i prekur edhe nga ankthi dhe depresioni si sëmundjet me të shpeshta mendore. Kjo bashkëjetesë sëmundjesh e bën …

Ministria e Shëndetësisë: Ja disa këshilla për një Ramazan të shëndetshëm

Ministria e Shëndetësisë jep disa këshilla dietike për muajin e shenjtë të Ramazanit. Duke qenë se Ramazani përkon me një muaj të nxehetë dhe ditë të gjata duhet pasur kujdes në mënyrën e të ushqyerit. Një nga rekomandimet kryesore të …

Materniteti i Lezhës me recepsion, shmang konfuzionin dhe infeksionet te foshnjat

Lezhë-Mungesa e rregullit në maternitetin e Lezhës, ç’ka krijonte konfuzion dhe shqetësime të panevojshme tek të porsalindurit dhe nënat, ka bërë që stafi organik të caktojë një strukturë të re organizative. Shefi i maternitetit të Lezhës Pjeter Meci kërkon nga …

Prindërit e kurojnë djalin e sëmurë me marijuanë

Prindërit e një djali që vuan nga sëmundja e rëndë epilektike kanë gjetur një kurë për të ndryshuar sindromën e tij të dhimshme. Djali i Kim dhe Chris Clark, Caden u diagnostikua me sindromën e Lennox-Gastaut, një sëmundje që shkakton …

Salla të reja operacioni në sanatorium, mjekët kërkojnë edhe shtimin e personelit

Tiranë- 4 salla të reja të kirugjisë në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë do tu japin mundësi pacientëve që ndërhyrjet dhe trajtimin ta bëjnë në sanatoroium me një shërbim më të mire, por edhe për të shmnagur fluksin e kirurgjisë …

Mbajtja aktive e trurit ndihmon në shëndetin mendor

Sipas një studimi kryer nga disa mjekë në universitetin e Minnesota-s, kërkesa e lartë në punë duke mbajtur aktiv trurin  të ndihmon në shëndetin mendor. Në këtë studim janë përfshirë 2000 njerëz të cilët kishin një jetë sociale aktive apo …

Qëndrimi 30 minuta në diell ndihmon në uljen e presionin të gjakut

Të qëndrosh në diell nuk ka vetëm rrezik, nga rrezet e dëmshme ultraviolet por gjithashtu është edhe i domosdoshëm për shëndetin e njeriut. Sipas një studimi skocez i realizuar nga shkencëtarët në Universitetin e Edinburgut, një ndër benefitet e qëndrimit …

Të rrish 3 orë në ditë në këmbë njësoj si të bësh 10 maratona në vit

Nëse e keni të vështirë të gjeni kohë për në palestër, dhe motivimin e duhur për të bërë gjimnastikë, atëherë qëndroni për tre orë në këmbë dhe kjo është stërvitja më e mirë. Dr Mike Loosemore thotë se trupi zhvillon …

Aparatura që shmang bisturinë, në shërbim të pacienteve me sëmundje tumorale

Shumë pacientë që vuajnë nga kanceri apo tumore tashmë do të trajtohen nëpërmjet akseleratorit Linear, një aparaturë që shkatërron qelizat kancerogjene duke shmangur operacionet. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, ka vizituar ambjentet e spitalit të neurokirurgjisë ku është vendosur kjo …

Trajtimi i sëmundjeve të aparatit tretës, spitali “SALUS” sjell në Shqipëri teknika të reja

Spitali Italian Salus sjell teknika të reja të trajtimit të sëmundjeve të Gastroenterologjisë ose siç njihet ndryshe të aparatit tretës. Risitë në këtë fushë janë trajtuar në një konferencë Internacionale mjekësore me temë “Sëmundjet Bileo – Pankreatike dhe Endoskopia Digjestive”. …

Mënyra e të ushqyerit lufton plakjen

Organizmi i njeriut gjatë gjithë jetës së tij akumulon stres dhe dëmtime që vijnë nga ambienti ku ai jeton. Në varësi të përbërjes gjenetike të secilit, këto faktorë ambiental ndikojnë tek dikush më shpejt e tek të tjerët më ngadalë, …

“Casa Famiglia” në QSUT, Beqja: Model për trajtimin e problemeve mendore

Hapen sot dy “shtëpi familje” në QSUT, të cilat do të shërbejnë për qëndrimin dhe trajtimin e personave që vuajnë nga shëndeti mendor. Në ceremoninë e inagurimit të “shtëpive të mbështetura” Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, tha se ky model …

Në Shqipëri 22% e fëmijëve obezë, s’ka program për ushqyerje të shëndetshme

Kequshqyerja është një ndër arsyet kryesore që çojnë popullatën drejt sëmundjeve kornike. Këto sëmundje shënojnë përqindje të lartë të të prekurve dhe sipas Gazmend Bejtes drejtori i Shëndetit Publik, 89% e humbjes së jetës shkaktohen nga këto sëmundje. Por specialisti …

Sa ujë duhet të pimë në stinën e verës?

Lëngu i cili mund të ju ndihmojë të humbni kilogramët e tepërt gjendet kudo rreth jush është pikërisht uji. Nëse mundoheni që të ushqeheni shëndetshëm, ushtroni rregullisht dhe intensivisht, por ende nuk i keni humbur kilogramët e tepërt ekziston mundësia …

Kur duhet të pihet kafja e parë e ditës?

Shumë nga ne sapo ngrihemi nga gjumi kërkojmë të konsumojmë menjëherë kafe megjithatë shumë studime tregojnë se ndërmjet orës 08:00 dhe 09:00 të mëngjesit në trupin tonë nivelet e kortizolit janë më të larta. Kortizoli jo vetëm është hormoni i …

Çfarë është dukuria e shtrëngimit të dhëmbëve?

Dukuria e shtrëngimit ose kërcitjes sё dhёmbevё nё mёnyrё tё pavullnetshm quhet Bruksizëm. Akti i shtrёngimit tё dhёmbёve kryesisht ndodh gjatё natёs, por edhe brenda periudhës kohore tё ditёs. Personat qё e kanё kёtё ves zakonisht nuk janё tё ndёrgjegjёshёm, …

Sëmundjet e zemrës mund të dëmtojnë shëndetin mendor

Në bazë të një studimi me rreth 17 000 individë me funksione normale mendore, të kesh një zemër të shëndetshme është një mënyrë e mirë për të mbajtur trurin të shëndetshëm. Shkencëtarët kanë zbulurar se njerëzit me shëndet të dobët …

Beqaj: Shtëpi rezidenciale për të sëmurët mendorë

Personat, të cilët vuajnë nga shëndeti mendor, ata që nuk kanë nevojë të shtrohen në spital apo të qëndrojnë në shtretër, do të trajtohen në shtëpi të tipit shërbime rezidenciale. Kjo bëhet për t’i dhënë fund dyndjes në psikiatri sa …

Studim mbi lëndimet e futbollistëve, shkencëtarët britanik nisin kërkimet

Në Brazil janë mbledhur këto ditë lojtarët më të talentuar të botës në futboll, gjithsej 768 të ndarë në 32 ekipe nga çdo kontinent. Mirëpo disa prej tyre janë të detyruar të qëndrojnë në bankinë për shkak të dëmtimeve. Futbollistët …

Të lash mishin e pulës përhap infeksione

Sipas një studimi të publikuar në BBC informon se larja e mishit të pulës përbën rrezik të përhapjes së baktereve përmes cërkave të ujit në rroba apo dhe pajisjeve të gatimit dhe këshillohet që mishi të futet në ngrirje dhe …

“Dieta e tifozëve”, të shikosh ndeshjet e Botërorit dhe të mos shëndoshesh

Birra, pica, fast food, akullore dhe të gjitha llojet e tjera të ushqimeve të shpejta nuk janë të këshillueshme të konsumohen gjatë ditëve të verës. Mbrëmjet e në shoqërinë e miqve për të shikuar ndeshjet e Kupës së Botës, ka …

Paracetamoli i dëmshëm për gratë shtatzëna

Marrja e paracetamolit gjatë kohës së shtatzënisë mund të rris rrezikun e zhvillimit të ADHD-së (Deficitit të vëmendjes dhe çrregullimit të hiperaktivitetit). Gati gjysma e grave marrin qetësues gjatë shtatzënisë, zakonisht për dhimbje koke. Hulumtuesit kanë gjetur se marrja e …

Fëmijët e lindur nga nënat mbipeshë

Sipas një studimi nga disa shkencëtarë suedez, bebet e lindura nga nënat mbipeshë kanë më shumë predispozita të lindin parakohe duke rritur gjasat e sëmundjeve të rënda. Ky studim i bërë nga viti 1992-2010, konstatoi se gratë mbipeshë kishin 25% …

Limonata, pija e duhur për verë

Uji është përbërësi pothuajse kryesor në të gjithë llojet e limonadave që do ju sugjerohen t’i përgatisni gjatë stinës së verës. Janë frutat tropikale ato të cilat shoqërojnë  gjitha llojet e limonadave, prandaj provojini. Limonada me shalqi Copëtoni shalqirin në …

Strategjia Kombëtare e Autizmit, Beqja: Do të ofrojmë një paketë financiare për shërbimin

Shqipëria do të këtë së shpejti një strategji kombëtare për sëmundjen e autizmit. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj tha gjatë vizitës në Qendrën Rajonale të Autizmit në Tiranë se strategjia do të ndihmojë në evidentimin dhe përballimin e sëmundjes në …

Rrezatimi i celularëve ndikon negativisht tek meshkujt

Sipas një studimi nga  universitetit britanik “Exter” mbajtja e celularit në xhep të pantallonave mund të dëmtojë pjellorinë tek meshkujt pasi rrezatimet që lëshon celulari dëmtojnë spermatozoidët. Fiona Mathews ka kryer një studim tek 1500 meshkuj, duke analizuar spermatozoidët në provëza …

Disa nga ushqimet më të mira për tu konsumuar këtë verë

Stina e verës na ofron një larmi të veçantë të frutave dhe zarzavateve të pasura me ujë për të cilat trupi ynë ka shumë nevojë, duke na pajisur me mburoja mikroskopike që na nevojiten për të përballuar stinën e nxehtë …

Alkooli dëmton rëndë sistemin nervor

Përveç duhanit një ves tjetër i dëmshëm është edhe alkooli. Edhe ky ves është shkaktar i një vargu të gjerë sëmundjesh duke filluar që nga aparati tretës, mëlçia, pankreasi e deri në dëmtime të pakthyeshme të sistemit nervor qendror. Në …

Si të përgatisim receta bimore kundër djegies nga dielli

Ndodh jo rrallë të digjemi nga rrezet e diellit, kur e kemi tepruar me ekspozimin ndaj tij. Megjithatë, kjo nuk duhet të na shqetësojë, pasi përveç medikamenteve të fabrikuara, mund të përdorim në këto raste edhe recetat me bimë mjekësore. …

Njihuni me lëngun magjik kundër celulitit

Sallata jeshile është e përkryer për humbje në peshe, sepse përmban pak kalori dhe përqindje të lartë antioksidantësh. Ajo është anti-inflamatore dhe diuretik, duke luftuar celulitin. Përbërësit: 5 gjethe sallatë jeshile 10 gjethet e majdanoz 1 filxhan lëng portokalli Përgatitja: …

Të agjërosh vetëm tetë ditë në vit ndihmon sistemin imunitar

Sipas një studimi, agjërimi për dy ose më shumë ditë një herë çdo gjashtë muaj, mund të ndihmojë në rikuperimin e sistemit imunitar, veçanërisht nëse ajo është dëmtuar nga mosha apo edhe nga trajtiment e kimioterapisë, agjërimi inkurajon trupin të …

Raporti: 4570 vdekje në 2013 u shkaktuan nga kanceri

Tirane- Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Organiztës Botërore të Shëndetit në Shqipëri brenda një viti 4570 vdjekje janë shkaktuar nga sëmundjet tumorale, ndërsa numri i të prekurve shkon deri në 8000 persona. Tek femrat më i përhapur është …

Bimët mjekësore dhe dobitë e tyre

Bimët janë elementi kryesorë i mjekësisë popullore. Ato kanë ecur paralelisht me mjekësinë teknologjike por për disa bimët janë kurimi më i efektshëm. Ja disa dobi nga bimët mjekësore. 1-ZEMRA/MURRIZI Murrizi, është shumë i njohur në vendin tonë. Ajo që …

Spitali i Durrësit siguron pacientët: Kriza e barnave mbaroi, punojmë normalisht

Spitali i Durrësit i ka dhënë fund sagës së mungesës së barnave për pacientët. Sipas nëndrejtorit teknik të Spitalit te Durresit Gentian Kavaja vetëm ditën e Enjte dhe të Premte është punuar me 80 % të kapaciteteve për rastet jo …

Ja çfarë duhet të konsumoni kur bëni stërvitje

Keni filluar të bëni ushtrimet e verës? Por sipas specialistëve nëse stërviteni, njëkohësisht duhet të ushqeheni mirë dhe shëndetshëm. Gjatë stërvitjeve dhe ushtrimeve fizike, trupi humb kalori dhe energjitë duhet të rifitohen. Ja disa ushqime që duhet të konsumoni kur …

Si ndikon gjumi tek fëmijët?

Dërgimi i fëmijëve në shtrat në një kohë të caktuar i jep prindërve kohë për veten e tyre, por një studim i ri tregon se një rutinë ndihmon edhe tek sjellja e fëmijëve. Studjuesit nga University College London mblodhën të …

Cigarja elektronike të ndihmon të heqësh dorë nga duhani

Është bërë një studim me 5900 duhanpirës në Britani, të cilët ishin në kërkim të lënies së duhanit pa ndihmën e recetave mjekësore. Një pjesë e personave që kishin përdorur cigaren elektronike deklaruan se kishin arritur të hiqnin  dorë nga …

Çfarë dobish kemi nga komsumimi i orizit

Orizi padyshim është njëri ndër ushqimet me vlera shumë të larta ushqyese. Orizi i bardhë përmban hekur, vitaminë B, acid folik dhe niacin. Por nuk mundojnë as materiet e fosforit, magnezit dhe kaliumit. Konsumimi i një filxhani oriz në ditë, …

Stresi më i madh në shtëpi apo në punë?

Sipas një studimi nga Universiteti i Pensilvanisë shumë njerëz, kyesisht femrat, kanë më shumë stres në shtëpi sesa në punë. Kjo pasi në jetën personale e sidomos në atë familjare kërkesat janë në rritje, duhet të ngrihesh herët të pregatisësh …

6 Këshilla si të djegim dhjamin e barkut

Dhjami, i cili e ka bërë Shqipërinë të famshme në disa renditje ndërkombëtare, ku jemi renditur në 10 vendet me më shumë obezë në botë, dita-ditës po kthehet në një armik të heshtur. Shumë prej nesh i drejtohen palestrës dhe …

Të shikosh filma pornografik mund të ndikojë keq për trurin

Një studim Gjerman sugjeron se shikimi i  filmave “Porno” mund të ndikojë në reduktimin e aktivitetit në zona të caktuara të trurit. Studimi gjerman i publikuar në “JAMA  Psychiatry” tek një grup i vogël njerëzish analizoi provën e parë e …

Studimi, obeziteti në nivele alarmante

Numri i personave në mbipeshë apo obezë sa vjen e rritet në rang global, nga viti në vit. Në vitin 2014 numri i personave mbipeshë ka arritur në 2.1 miliardë në të gjithë botën, nga 875 milionë që ishte në …

Virusi vdekjeprurës “Ebola” shpërthen në Sierra Leone

Një virus vdekjeprurës ka shpërthyer në Sierra Leone. Ekipet ndërkombëtare për ndihmë mjekësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë janë duke u marrë me virusin “Ebola”. Kjo vjen pasi gjashtë pacientë të dyshuar me virusin “Ebola” janë marrë nga spitalet. Nja …