Lajmet nga Shëndetësi

18-vjeçari shpik reçipetat që zbulojnë kancerin e gjirit

  Një djalë 18-vjeçar ka shpikur reçipeta që mund të zbulojnë shenjat e kancerit të gjirit. Me shifrat më të fundit 1 në 8 gra vuajnë nga kanceri i gjirit vetëm në Britaninë e Madhe. Dhe për të gjitha gratë …

Rekord tronditës, rreth 2 milionë njerëz do të diagnostikohen me kancer deri në 2021

Një rekord i ri ka tronditur pasi është zbuluar se rreth 2 milionë njerëz do të diagnostikohen me kancer deri në vitin 2021 në Britaninë e Madhe. “Kanceri është kryesisht sëmundje e moshave të thyera. Sa më shumë njerëzit të jetojnë, …

Mjekët e Tiranës do të shkojnë në rrethe në raste urgjencash

Mjekët specialistë të spitaleve universitare do të kryejnë konsulta dhe ndërhyje specifike në spitalet rajonale për të shmangur në këtë mënyrë transferimin e pacientëve në qendrat spitalore. Ministria e Shëndetësisë përmes këtij urdhri të ri synon dhënien e ndihmës së …

Limoni aleati kryesor i bukurisë

Me një  mijë virtyte, i njohur që në kohët e lashta për vetitë e tij me vlerë, limoni është shumë i freskët dhe i shëndetshëm në sallatë, i jep shije peshkut, përdoret për të zbukuruar kokteje, por ajo çfarë e …

Historia e Ermelës, 20 vitet me talasemi

Jeta e Ermelës, e cila vuan nga sëmundja e talasemisë, prej 20 vitesh varet nga gjaku që do t’i dhurojnë të tjerët. Brenda 1 viti, për jetën e një pacienti me talasemi nevojiten 50 dhurime gjaku, sasi kjo ende e …

A e dini se pastruesit e veshëve dëmtojnë dëgjimin?

Pastruesit e veshëve po dëmtojnë rëndë fëmijët pasi aplikuesi i pambukut mund të shkatërrojë dëgjimin. Sipas një studimi nga Journal of Peadriatics, zbulohet se më shumë se 230 mijë fëmijë janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e shpejtë …

Statistikat, 600 të prekur me talasemi në të gjithë vendin

Rreth 600 persona në vendin tonë janë prekur nga sëmundja e talasemisë. Ministria e Shëndetësisë në kuadër të Ditës Botërore të talasemisë ka zhvilluar një konferencë me mjekë e pacientë. Sipas mjekëve, trajtimi i pacientëve me talasemi është përmirësuar, ndërsa …

Të pini tekila ju bën mirë për kockat

Tekila është e mirë për shumë gjëra, por sipas një studimi të ri është shumë e mirë për kockat. “Konsumimi i tekilës ndihmon në formimin dhe rritjen e kockave të reja, edhe me praninë e osteoporozës,” – shpjegoi studiuesi Mercedes …

Besimi në fe mund të shkaktohet nga një dëmtim i trurit

Vuajtja nga dëmtimi i një pjese të trurit mund t’iu bëjë më shumë fetarë. Studiuesit nga Universiteti Northwestern në SHBA zbuluan se pacientët të cilët kishin pësuar më shumë trauma ishin më pak të gatshëm për të pranuar ide të …

Astma bronikale, mjekët: Shkak virozat e stinës dhe alergjitë

Astma Bronikale njihet ndryshe si sëmundje me kollë mbytëse. Mjekët alergologë bëjnë me dije se kjo është periudha kur duhet të tregoni kujdes pasi astma bronikale shkaktohet nga virozat e stinës dhe alergjitë. Një pacientë me astmën bronikale duhet patjetër …

A e dini se të hani sekrecionet e hundës është e shëndetshme?

Duket e cuditshme, por disa studiues kanë provuar se po të hani sekrecionet e hundës është mirë për thonjtë dhe për shëndetin. Studimi i bërë nga universiteti i Harvardit ka treguar se prindërit nuk duhet të mësojnë fëmijët që të …

Helm merimange në vend të viagras, por kujdes!

Studiuesit janë duke hulumtuar nëse do të mund të përfitojnë një kurë të re që zëvendëson viagran tek meshkujt që kanë probleme në penetrimin e organit seksual. Hulumntimi i ri mbi helmin e merimangës braziliane ka vënë në dukje se …

Ndryshimet klimatike, debulesë te të rriturit dhe fëmijët

Zgjimi i vonë në mëngjes, debulesa, lodhja, irritimi dhe dhimbja e kokës te fëmijët janë disa nga simptomat e sindromës pranverore e cila prek fëmijët dhe të rriturit gjatë muajve prill dhe maj. Mjeku pediatër Polikron Çelo këshillon që gjatë …

Dita europiane e pacientëve, ja problemet që i shqetësojnë

Dallëndyshe Meça ka 20 vite që bashkëjeton me sëmundjen e diabetit, duke bërë kontrolle periodike dhe duke mbajtur dietë korrekte. Në ditën europiane për të drejtat e pacientit, ajo dhe persona të tjerë të sëmurë që trajtohen në shërbimet spitalore …

Spital ditor për fëmijët në QSUT, shmanget kaosi në Pediatri

Në QSUT është vënë në funksionim spitali një ditor, i cili do tu vijë në ndihmë pacientëve në vegjël. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ingauroi investimin dhe tha se do të shmangen pritjet e gjata në Pediatri. Gjithashtu në këtë …

Sëmundjet e mushkërive janë rritur me 25-26% vitet e fundit

Duhanpirja, ndotja e ambientit, ndyshimet e shpeshta të motit kanë shtuar ndjeshëm mundësinë e prekjes nga sëmundjet e mushkërive. Mjekët thonë se në dy vitet e fundit, sëmundjet pneumonare janë rritur në masë deri në 26 %. Mjekët rekomandojnë kryerjen …

Ja si ta kuptojmë nëse orizi është plastik apo jo

Prodhuesi më i madh i orizit në botë është Kina, me më shumë se 200 ton oriz në vit. Një gjë që nuk e dimë për orizin është që ai është jashtëzakonisht i dëmshëm për shkak të përmbajtjes plastike, siç …

Lezhë, nis vaksinimi kundër fruthit dhe rubeolës

Në Lezhë ka nisur fushata e vaksinimit të të lindurve në vitet 1980-1990. Drejtoria rajoneli e shëndetit publik pasi u ka apeluar të grupmoshave të lindur në dekadën e parafundit të shekullit të kaluar theksoi se vaksina e rubeoles nuk …

Vaksina e rotavirusit, nga janari i 2018 do bëhet e detyrueshme

Fëmijët që do të lindin në janar të 2018 dhe ata që në këtë kohë nuk kanë mbushur 1 vjeç, do të kryejnë vaksinën e rotavirusit. Shefja e sëmundjeve infektive, Silva Bino, tha se kjo vaksinë e detyrueshme do të …

Shërbimi i dializës ofrohet edhe në spitalin rajonal të Korçës

Shërbimi i hemodializës tashmë është i aksesueshëm edhe në spitalin rajonal të Korcës. Fal investimit me partneritet publik-privat tha kryeministri sot dializa kap koston e 80 aurove, nga 90 që ishte më herët në spitalet private. Hemodializa tashmë mund të …

Ministrja Manastirliu: Nga 2018, shtojmë vaksinën e rotavirusit

Rotavirusi dhe një serë vaksinash të tjera do ti shtohen regjistrit të vaksinave të detyrueshme në vendin tonë nga vitit 2018. Njoftimi është bërë i ditur nga vetë Ministrja, e cila bashkë me mjekët ka bërë edhe thirrje që prindërit …

Koncensioni i laboratorëve, fitues konsorciumi Shqipëri-Francë-Holandë

Në vjeshtën e këtij vitit, pritet që koncesionarët e shpallur fitues për shërbimin e laboratorëve të nisin nga puna. Ministria e Shëndetësisë shpalli fitues konsorcimumin e përbërë nga kompani shqiptaro-franceze dhe holandeze me ekspereincë më shumë se 10 vjeçare në …

Mbipesha po vret njerëzit, më e rrezikshme se duhani dhe diabeti

Mbipesha ose obeziteti është shkaktari kryesor i vdekjeve të parakohshme. Ky fakt u bë me dije nga Society of General Internal Medicine gjatë një takimi të mbajtur në Uashington dhe të udhëhequr nga ekspertë nga klinika Cleveland në New York …

ISHP thirrje për vaksinimin e të rriturve që nuk janë vaksinuar në fëmijëri

Personat që nuk janë vaksinuar gjatë fëmijërisë mund të kryejnë vaksinimin gjatë ditëve të mbetura të muajit prill në qëndrat shëndetësore. ekspertët i bëjnë thirrje popullatës të kryejnë vaksinimin ndërsa ISHP propzon përfshirjen në kalendar të vaksinave të reja si: …

314 mjekë specialistë gati për vitin e ardhshëm

Në 2018 duket se do të marrë fund nevoja për mjekë specialist në vend pasi do të përfundojnë specializimet 314  mjekë të rinj të cilët do të punësohen në qendrat spitalore e kjo sipas ministres së shëndetësisë Ogerta Manastirliu do …

Keta: 33% e lindjeve po kryhen me prerje cezariane

Gjithmonë e më shumë nënat e reja po zgjedhin të bëjnë lindje me prerje cezariane para asaj natyrale. Mjekia obsteter-gjinekologe Mimoza Keta sqaron për Ora News se shifrat janë rritur ndjeshëm duke shkuar tashmë në totalin e 33% të lindjeve …

Hemodializa në Elbasan, shërbimi do të ofrohet falas për 1050 pacientë

Shërbimin falas të hemodializës sot marrin 1050 pacientë në të gjithë vendin. Kjo u konfirmua nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu e cila së bashku me Kryeministrin Edi Rama inspektuan përfundimin e investimeve në repartin e hemodializës në Spitalin e …

Për çdo orë që ne vrapojmë na shtohen 7 orë jetë

Ti mund të vraposh për të ikur nga vdekja. Vrapimi mund të jetë ushtrimi fizik i cila ka më shumë efekt  për të rritur jetëgjatësinë. Ky përfundim ka ardhur sipas disa studime të bëra rreth ushtrimeve dhe vdekjes së parakohshme. …

Në një vit, 280 pacientë trajtohen nga sëmundja e hemofilisë në QSUT

 Në një vit, rreth 280 persona shtrohen në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza të prekur nga hemofilia. Kjo sëmundje vjen si pasojë e mpikjes së gjakut dhe shenjat e para të hemoragjisë shfaqen që në fëmijëri. Është një sëmundje e …

Studimi për Shqipërinë: 1 në 5 fëmijë viktima të bulizmit

Një në pesë nxënës janë shprehur se ngacmohen, fyhen apo denigrohen nga bashkëmoshatarët e tyre. Studimi i parë i realizuar në Shqipëri e vlerëson bulizimin si fenomenin më shqetësues në ambjentet e shkollave. Psikologu, Edmond Dragoti, thotë se format më …

Në dy dekadat e fundit lindën rreth 50 mijë bebe më pak

Është trend europian rënia e lindshmërisë, por Shqipëria po shënon rënie drastike të sjelljeve të bebeve në jetë në dy dekadat e fundit. Në vitin 2016 lindën rreth 50 mijë bebe më pak se në vitin 1990. Shkak për këtë …

Përurohet shtëpia mbështetëse për pacientët me probleme mendore

Në Korçë është inaguruar shtëpia mbështetëse për personat që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor. Në ditën botërore të shëndeti mendor, autoritet e shëndetësisë raportojnë se ky grup sëmundjesh është i treti për nga pesha që zë në barrën e …

Të moshuarit në depresion: Mos pini valium, ju mpin vetëm ankthin

Jo vetëm të rinjtë që përballen me sfidat e jetës si shkollimi apo punësimi, por edhe të moshuarit vuajnë nga depresioni. Raporti i OBSH-së dhe studimet e kryera nga Instituti i Shëndetit Publik referojnë se 1 në 4 persona edhe …

Trajtimi i depresionit, Mjekët: Mos merrni qetësues pa rekomandimin e mjekut

Personat e prekur nga depresioni duhet të këshillohen më parë me mjekët ekspertë dhe jo ti drejtohen farmacisë për marrjen e e qetësuesve. Mjekët psikatër thonë se as farmacistët nuk duhet të japin medikamentet pa recetën e mjekut. Në Shqipëri …

Një në 10 vdekje shkaktohen nge duhani, thonë studimet

Sipas një studimi të fundit bazuar në pirjen e duhanit në 195 vende dhe territore nga 1990- 2015, duhanpirja shkakton një në 10 vdekje në mbarë botën, gjysma e tyre në vetëm katër shtete – Kinë, Indi, SHBA dhe Rusi. …

Studimi i OBSH, 1 në 4 persona i prekur nga depresioni

OBSH vlerëson në javën e depresionit se 1 në 4 persona janë të prekur nga ky çrregullim, por pak prej tyre e trajtojnë atë. Gjendja depresive është e lidhur ngushtësisht me stresin dhe manifestohet me çrregullime gjumi, gjendje ankthi dhe …

Rama: Reduktohen infeksionet spitalore për 50 mijë pacientë

Mjekët obstetër-gjinekologë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” po punonjës me instrumetë kirugjikalë të rinjë. Sterilizimi i instrumenteve dhe materialeve mjekësore që përdoren në sallat e ndërhyjes po kryen në të gjithë institucionet spitalore sipas vendimit të marrë nga qeveria për dhënien …

Shifrat e frikshme: 300 milionë vuajnë nga depresioni

  Depresioni është tashmë shkaku kryesor i shëndetit të sëmurë dhe aftësive të kufizuara në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e cila raporton për një numër të madh njerëzish që jetojnë me këtë situatë. Depresioni tashmë ka kaluar sëmundjet …

Sot depresioni po kurohet më shumë online

Sot  shqetësimet mendore po kurohen  më shumë në Web. Janë 3000 aplikacione të shkarkuara përmes të cilave psikologët i ofrojnë asistencë virtuale pacientëve. Për të diskutuar mbi trendin e ri janë mbledhur disa specialistë në Firence të Italisë, në Kongresin …

Të mirat që sjell uji me limon

Uji me limon njihet për shumë dobi shëndetësore, ku përfshihet përmirësimi i lëkurës dhe tretja e ushqimit. Limoni dhe disa fruta të tjera agrare janë të njohura për ngjyrën e theksuar të lëkurës gjë e cila shkakton shije të hidhur, …

Një dush i nxehtë djeg më shumë kalori se një shëtitje 30-minuta

Hulumtuesit thonë se të bërit e një dushi të nxehtë, duke bërë absolutisht asgjë mund të jetë po aq e dobishme për trupin tuaj si një shëtitje 30-minuta. Për to të bësh një dush të nxehtë  djeg më shumë kalori …

Ja cilat janë ushqimet që po na plakin

Cilat janë ushqimet dhe pijet që favorizojnë plakjen e lëkurës duke na bërë të dukemi më të vjetër nga ç’jemi? Ariel Ostad, dermatolog me famë botërore rëndit në faqen e internetit “Health” 14 prej tyre. 1) Embëlsirat. Shumë sheqer në …

Manaferra e detit, bima që lufton plakjen

Frutat e egra janë konsideruar gjithnjë si një nga dhuratat më të çmuara të natyrës për njeriun. Manaferra e detit është padyshim një prej tyre. Ajo gjendet me shumicë në brigjet e Mesdheut ku kripa e detit pengon bimët e …

Frika nga fruthi, ISHP: Numër i ulët i të vaksinuarve, prindërit hezitojnë

Ulja e numrit të fëmijëve të vaksinuar kundër fruthit dhe rubeolës ka ngjallur shqetësim tek ekspertët e shëndetit. Sipas tyre risku për prekjen nga fruthi mbetet përmanent për sa kohë nuk kryhet vaksinimi. Si masë parandaluese për përhapjen e virusit …

Shtatë gjërat që bëjnë foshnjat në barkun e nënës

Në mesin e shumë pyetjeve që bëjnë çiftet derisa gruaja është shtatzënë, është edhe ajo se “çfarë është duke bërë foshnja në bark?”. Hulumtuesit kanë arritur të zbulojnë së paku shtatë gjëra që bëjnë të palindurit gjatë nëntë muajve: 1. …

I prekur nga dy kancerë, prisnin që të vdiste. Nëna i dha këtë bimë….

Miliona njerëz në botë vdesin çdo vit nga kanceri. Kura është thuajse e njëjtë në të gjithë botën, dhe rezultati po ashtu; shumë vdekje edhe për shkak të rënies së imunitetit nga kimioterapitë. Një çift britanik ia arriti që të …

Në një vit 407 raste me tuberkuloz, 96% raste të reja

Në ditën botërore të ndërgjegjësimit nga tuberkulozi, autoritetet shëndetësore raportojnë për 407 të prekur në vendin tonë. Sipas të dhënave 96% e tyre janë raste të reja. Tuberkulozi mund të parandalohet dhe hapa në frenimin e sëmundjes mund të bëhen …

Patëllxhanët janë shumë të shëndetshëm, ja disa nga vlerat që nuk dinim

Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm. Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave. Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore. E dinit që patëllxhanët janë …

Një në dhjetë persona të prekur nga sëmundjet e veshkave

Një në 10 persona në vendin tonë preket nga sëmundjet e veshkave. Kjo statistikë e frikshme rezulton nga studimet e reja kryer në Shqipëri ku bluzat e bardha i shohin sëmundjet kronike të përhapura në dimensionin e epidemisë gripale. Ata rekomandojnë …

Regjistri elektronik i shëndetësisë, një histori dështimi

Identiteti i çdo qytetari shqiptar dhe diagnozat e tyre shëndetësore duhet të ishin të digjitalizuara që prej dhjetorit të vitit 2016 në një regjistër të unifikuar elektronik, për të cilin u shpenzuan 14 milionë euro. Shqiptarët tashmë duhet t`i kishin …

Shëndeti oral, rreth 70% e fëmijëve me probleme

Në Lezhë, Drejtoria e Shëndetit Publik ka publikuar shfira alarmante për shëndetin oral tek grupmoshat nën 14 vjeç. Sipas statistikave, rreth 70% e nxënësve të shkollave 9 vjeçare kanë probleme të theksuara me higjenën e gojës si pasojë e moskonsultimit …

Nuk është shtatzënë, nga kjo rrezikonte vdekjen!

Një vajzë 24 vjeçare ka dalë nga një operacion tejet i vështirë, pasi në barkun e saj ishte krijuar një cist aq e madhe, sa ia kalonte edhe shtatzënive. Plot 33 kg masë ishte krijuar një barkun e vajzës, duke …

Largoni rrudhat brenda një jave, me këtë recetë shtëpie

Të gjithë femrat, shqetësim kryesor kanë pamjen fizike dhe sidomos fytyrën, rrudhat. Sapo femrat shohin një të tillë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, …

E kush mund ta dinte edhe këtë për seksin tek meshkujt

Shumë meshkuj bien në gjumë pas aktit seksual, por disa prej tyre mund të përfundojnë në depresion gjithashtu. Në fakt, ata ndihen kaq të trishtuar dhe emocional dhe vuajnë atë që quhet “ post-coital dysphoria”’ (PCD), sipas një raporti.   Deri …

Dieta që mbron nga tumoret

Dieta për reduktimin e rrezikut për t’u prekur nga tumoret sipas “American Cancer Society”. Kjo dietë është linjë me atë të sugjeruar nga mjekët për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe në përgjithësi regjimit për një shëndet më të mirë. …

Me këto produkte mund të flini rehat!

Shumë persona kanë probleme me gjumin. Konsumimi i tepërt i kafeinës apo puna në orët e vona bën që të kemi dhe mungesë gjumi. Por ka dhe probleme të tjera që sjellin pagjumësi, sic mund të jetë një rast i …

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

Farat e kungullit prej vitesh janë një ilaç i mrekullueshëm natyror. Sipas studimeve farat  e kungullit përmbajnë elemente anti-kanceroze. Këto elemente luftojnë kundër qelizave të kancerit. Konsumimi çdo ditë i farave të kungullit, ul me 23 për qind rrezikun ndaj …

Studim për trajtimin me antitrupa të virusit HIV

  Majmunëve makakë, që iu injektuan dy antitrupa të fuqishëm kundër virusit HIV, menjëherë pasi ishin infektuar me variantin fillestar të këtij virusi para se ai të përhapej tek njeriu, arritën ta mbanin virusin për një kohë të gjatë nën …

Në Shqipëri 4000 persona në vit vdesin nga kanceri

 Sëmundjet tumorale janë përhapur gati si një epidemi gripale në vendin tonë. Kjo për shkak të statistikave të larta të personave të prekur. Referuar numrit të vdekjeve sipas Institutit të Shëndetit Publike 4000 persona ndërrojnë jetë në një vit.  Alban …