Lajmet nga Shëndetësi

Ulen ndihmat sociale, shtohen problemet shëndetësore për të papunët

Ankthi dhe depresioni tek njerëzit e papunë është rritur me 50% në katër vitet e fundit, pasi janë ulur ndihmat sociale. Këshilli i Britanisë së Madhe tha se reformat e qeverisë duhet të fajësohen për uljen e pagesave, të cilat …

Gruaja ngel dy herë shtatzënë brenda 10 ditësh, mjeku i habitur

Edhe pse e rrallë, është e mundur që gratë shtatzënë të mbeten sërish shtatzënë vetëm disa ditë pas shtatzënisë së parë. Në gjuhën e përditshme nuk ka një term të tillë, por në mjekësi njihet si “superfetacion” dhe vetëm 10 …

Zbulohet edhe ky studim për kafenë…lidhet me vdekshmërinë

Sekreti i një jete të gjatë mund të jetë tre gota kafeje, pasi një studim historik zbulon se kafeja zvogëlon rrezikun e vdekjes nga të gjitha sëmundjet. Shkencëtarët në Imperial College London kanë zbuluar se njerëzit që pinë kafe mund …

Infeksionet, okulistët: Mbroni sytë me syze dielli

Mungesa e higjienës në vendet publike ku po kaloni pushimet, si dhe ekspozimi ndaj rrezeve të dëmshme ultraviolet janë arsyet kryesore të infeksioneve dhe patologjive të syve. Mjekët okulistë në QSUT thonë se në një ditë paraqiten mesatarisht 50 pacientë …

Ja të mirat e lulelakrës, ndihmon në rrezikun ndaj kancerit

Lulelakra është ndër perimet që sugjerohet më së shumti për të qenë të shëndetshëm, pasi ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të ndryshme. Ekspertja Anju Sood ka treguar se cfarë parandalon kur përfshihet në dietë: 1. Parandalon dhe ndihmon në luftën …

Mjekja: Si të ruani fëmijët nga vapa, virozat po bëhen të shpeshta

Temperaturat e larta kanë shtuar ndjeshëm rastet e virozave te fëmijët e vegjël. Mjekja pediatre pranë Qendrës Shëndetësore Nr.4 në Tiranë, Natashi Ajazi thotë se ndryshe nga sezonet e tjera, shqetësimet e fëmijëve që janë edhe më të shpeshta paraqiten …

Pickimi nga mushkonjat, Tipteri i pranishëm në laguna e burime

Pickimet nga mushkonjat kthehet jo vetëm në bezdi për pushuesit por edhe si një shkaktare për përhapjen e sëmundjeve infektive. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik shohin si shqetësim përhapjen në mënyrë masive të insektit Tipter që është përgjegjës për …

Po vjen vaksina revolucionarizuese për njerëzit

Një vaksinë që neutralizon efektet euforike të heroinës së shpejti mund të përdoret për njerëzit, ndërsa më parë por kryhen provat efektive tek majmunët rhesus. Studiuesit shpresojnë të provojnë vaksinën, e cila potencialisht konsiderohet si revolucionare për njerëzit. Vaksina është …

Temperaturat e larta, Urgjenca e Pediatrisë dyndet nga fëmijët

Urgjenca e Pediatrisë, në spitalin rajonal të Fierit me rritjen e temperaturave është dyndur nga pacientët e vegjël. Çdo ditë, sipas mjekes pediatre Anila Mukaj mbërrijnë deri në 80 raste, por ky numër sipas saj, është mëse normal.  Anila Mukaj: …

Çfarë ndodh në trurin tuaj kur shihni pornografi?

Gjithnjë e më shumë të rinj shtohen në listën e atyre që vizitojnë rrjetet pornografike. Një studim i fundit në Australi, tregon se për djemtë mosha është ulur në 13 vjeç, ndërsa për vajzat në 16 vjeç. Studiuesit dyshojnë në …

I nxehti, më të predispozuar fëmijët e porsalindur deri në një vjeç

Temperaturat e larta të stinës mund të sjellin komplikacione të shëndetit për fëmijët që qëndrojnë me orë të zgjatura në diell. Mjekët pediatër rekomandojnë që fëmijët të evitojnë daljet në orët e pikut si dhe të konsumojnë sa më shumë …

Stomatologët: 80% e 12-vjeçarëve probleme të shëndetit oral

Shqiptarët nuk kujdesen për shëndetin e tyre oral. Mjekët stomatologë duke iu referuar studimeve të vendit dhe atyre evropiane thonë se 80% e 12-vjeçarëve kanë probleme me shëndetin e tyre oral. Kjo do të thotë se një i mitur në …

Vapa shton virozat, kujdes me helmimet ushqimore dhe kondicionerët

Rritet numri i personave të prekur nga virozat dhe infeksionet respiratore si pasojë e temperaturave të larta. Për të shmangur këto probleme shëndetësore, mjekët këshillojnë që të tregohet kujdes me përdorimin e kondicionerëve. Një rrezik i madh gjatë kësaj stine …

Ky është gabimi që bëni me kremin e diellit për fëmijët

Sezoni i verës ka filluar dhe të gjithë shkojnë në plazh për të marrë rreze, të cilat janë shumë të dëmshme nëse nuk përdoren kremrat e duhur për tu mbrojtur. Kështu një grua ka dhënë një informacion të ri për …

“Vrasësi” i heshtur në Shqipëri

Statistikat e autoriteteve shëndetësore tregojnë se rreth 40%  e shqiptarëve vuajnë nga hipertensioni, presioni i lartë i gjakut. Mjekët e konsiderojnë si një vrasës të heshtur për shkak se nuk ka simptoma të dukshme por shkakton dëmtime të organeve vitale …

Abortet tek moshat e reja, ndërpriten mbi 800 shtatzëni në vit

Në një materniteti në Tiranë mesatarisht ndërpritet mbi 800 shtatëzani, ndarë në % të barabartë mes nevojës terapeutikeve, problemeve shëndetësore dhe vullnetit të patnerëve që nuk janë gati për këtë hap. Erlin Kurti: “Duke u bazur në statistikat e instituticionit …

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut, kanë paralajmëruar zyrtarët e shëndetit. Bisphenol A, i njohur ndryshe si BPA, ka gjetur mënyrën sesi …

Frutat dhe perimet që ju ndihmojnë të jetoni më gjatë

Pasja e sa më shumë perimeve dhe frutave në tryezë ndihmon në ruajtjen e shëndetit të plotë të familjes suaj. Një gjethe spinaq në sandwich, disa kokrra bizele në supën e drekës dhe sallata jeshile në vaktin e darkës, janë …

Estetika mjedisore ka po aq dobi për shëndetin sa gjelbërimi

Estetika mjedisore ka po aq dobi për shëndetin tonë sa edhe gjelbërimi. Studimi i një Universiteti britanik tregon se qytetet me arkitekturë të bukur ndikojnë pozitivisht në trupin dhe mendjen e njeriut. Duket se gjelbërimi nuk është domosdoshmërisht i lidhur …

Lojërat virtuale, sfidë për adoleshentët e vetmuar

Loja e rrezikshme e “Balenës Blu” është një sfidë për adoleshentët, veçanërisht për ata që ndihen të vemtuar në shoqëri.  Psikologu Edmond Dragoti, thotë se adoleshentët bëhen viktima të këtyre lojërave për shkak të varësisë dhe besimit që kanë të …

Rreth një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha

Afër një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha, si dhe një numër i madh i njerëzve vdesin nga problemet shëndetësore, shkaqe të cilat sipas një raporti të publikuar sot, konsiderohen si “shqetësuese për krizën globale të shëndetit …

Një metodë e re e kurimit të kancerit në horizont

Trupi i Ken Shefveland ishte i fryrë nga kanceri. Pas dështimit të trajtimeve të shumta, doktorët menduan një qasje radikale: Ata hoqën disa prej qelizave të tij imune, i modifikuan ato duke i shndërruar në vrasëse të kancerit dhe i …

Sëmundjet diarreike, ISHP: 1800 raste në javë, fëmijët më të prekur

Pushuesit në bregdet, sidomos ata më fëmijë të vegjël duhet të kenë kujdes ushqimin dhe higjenën personale. Mjekët thonë se kjo është periudha kur sëmundjet diarreike janë më të përhapura në vendet ku ka popullim. Ndërsa Instituti i Shëndetit Publik …

Helmi i gjarprit, ilaç më i mirë se aspirina

Mendohet se helmi i gjarprit mund të zëvendësojë aspirinën si ilac për të kuruar sëmundjet e zemrës. Një studim i bërë nga ekspertët e Universitetit National Taiwan zbuloi se ekziston një proteinë në helmin e gjarprit, e njëjtë me atë …

Në 2020 depresioni sëmundja nr 1 që do të diagnostifikohet popullata në botë

Dy persona javën e kaluar u vetëfiluaj për shkak të gjendjes së rënduar psikologjike. Rasti i parë i referohet një 55-vjeçari i cili i dha fund jetës duke u hedhur nga kati i 3 i një pallati. Po në të …

Fëmijët që nuk pijnë qumësht lope janë më të shkurtër

Fëmijët që pijnë qumështin e lopës kur rriten bëhen më të gjatë sesa fëmijët që pijnë qumësht tjetër alternativ, si qumësht orizi, apo qumësht soje a bajameje. Studimi i publikuar sot në American Journal of Clinical Nutrition, zbuloi se një …

Virozat e stinës, fluks në spitalin e Kukësit  

Virozat e stinës por edhe konsumimi i prodhimeve të pakontrolluara nga tregu i fruta perimeve ka sjellë një valë pacientësh në spitalin rajonal të Kukësit. Mjekët thonë se vetëm në 24 orë janë regjistruar 60 raste pacientësh të vegjël, e …

“Manteli i vajzave”, bima që trajton problemet menstruale të femrave

Alqemila e rëndomtë (Alchemilla Xanthochlora), është një bimë që rritet në Angli. Gjethet e saj çelin nga qershori deri në shtator, ndërsa farat nga gushti deri në tetor.  Kjo bimë eshtë vetë pjellore.  Veçantia e kësaj bime janë gjethet me …

Ja çfarë i ndodh me yndyrën në trupit tuaj kur humbisni peshë

Humbja e peshës kërkon një përkushtim të madh. Shumë prej nesh duan të humbasin peshë shpejt, lehtë dhe në mënyrë të shëndetshme. Por a e keni menduar se çfarë ndodh më pas me yndyrën në trupin tuaj? Pesha juaj nuk …

E rrallë/ Vogëlushi nga Vlora lind me gojë ujku, buzë lepuri

Një muaj pas lindjes, familjarët e një vogëlushi kërkojnë ndihmën e autoriteteve të shëndetësisë për shkak se fëmija i tyre ka lindur me një defekt të rrallë në gojë. Sipas mjekëve, vogëlushi ka lindur me gojë ujku dhe buzë lepuri. …

Fëmijët që kanë TV në dhomë janë më të rrezikuar ndaj obezitetit

Fëmijët që kanë një televizor në dhomën e tyre të gjumit në moshën 7-vjeçare kanë më shumë mundësi që të jenë mbipeshë. Sipas një studimi të ri, të bërë nga University College London, sa më shumë që fëmijët të qëndrojnë …

Ilaç premtues për trajtimin e kancerit të qafës së mitrës

Një ilaç i ri për trajtimin e kancerit të qafës së mitrës, ka treguar rezultate mjaft premtuese tek gratë të cilat ishin në fazat e avancuara të sëmundjes. Tek këto gra që morën pjesë tek testimet e këtij ilaçi, tumori …

Duhani, kosto e lartë dhe pasoja katastrofike në shëndet

Shqipëria ende nuk ka një sistem të qartë parandalimi kundër duhanpirjes, por vetëm postera sporadikë dhe konferenca boshe. Një qëndrim i tillë erdhi nga Ministri i sapoemëruar i Shëndetësisë, Arben Beqiri, në Ditën Botërore të Shëndetësisë. Ndërsa Organizata Botërore e …

Zbulohet ilaçi kundër një prej kërcënimeve më të mëdha të njerëzimit

Shkencëtarët besojnë se do të mund të gjejnë një ilaç kundër kërcënimit të rezistencës antibiotike. Versioni i modifikuar i “Vancomycin” aktualisht vepron në tre mënyra të ndryshme kundër baktereve, duke e bërë të vështirë për mikrobet që të zhvillojnë rezistencën …

Kremrat e diellit nuk janë aq të sigurtë, shkaktojnë kancer të lëkurës

Kremrat e diellit që përdoren më së shumti në sezonin e verës prej rrezeve të forta nuk janë aq të sigurtë pasi mund të shkaktojnë kancer të lëkurës. Sipas një studimi të bërë në Britani vihet re se njerëzit duhet …

Vetitë magjike të hithrës

Nëse jeni anemikë, keni probleme me gjumin, vuani nga ulçera, zgjidhja për ju është hithra. Kjo bimë magjike është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink dhe magnez. Ajo ndihmonë në shërimin e …

Në 100 persona, 25 preken nga kanceri i lëkurës

Mestararisht 25 persona në 100 mijë banorë në Europë, preken nga melanoma, kanceri më i rrezikshëm i lëkurës. Këtë shifër mjekët e referojnë edhe si të përafërt me incidencën në vendin tonë. Mjekja dermatologe në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza, …

Mungesa e gjumit rrit rrezikun e vdekjes

Sëmundjet e enëve të gjakut që furnizojnë zemrën dhe trurit janë shkaqet kryesore të vdekjes. Sipas një studimi të fundit gjumi i pakët mund të rrisë rrezikun e këtyre sëmundjeve. Hulumtuesit në Universitetin Stanford morën në studim 1,300 individë duke …

Kërpudhat magjike janë “barna mjekësore më të sigurta” se sa droga

Kërpudhat magjike janë “barnat mjekësore më të sigurta për t’u marrë” dhe ata që i konsumojnë vazhdimisht kanë kërkuar shumë më pak ndihmë mjekësore se sa ata që kanë përdorur ekstazi, LSD ose kokainë, sipas një raporti të ri nga …

Sëmundjet e veshkave si epidemi, 10-12% e popullatës të prekur

10-12% e popullatës është e prekur nga sëmundjet e veshkave duke e çuar këtë grup patologjie të ngjashme me epideminë. Mjekët në shërbimin e nefrologjisë në QSUT i lidhin shkaqet edhe më sëmundjet të tjera që kanë prekur pacientin si …

Mamografia e lëvizshme, 5 % e vizitave zbulojnë tumore

  Rreth 5 % e vizitave të kryera nga mamografitë e lëvizshme në të gjithë vendin kanë zbuluar tumoret e gjirit në stade të avancuara. “Çdo vit kryhen afërsisht 4500-5000 mamografi. Të dyja makinat kryejnë rreth 15 ekzaminime në ditë …

A e dini se qirinjtë aromatikë janë të dëmshëm për shëndetin e njeriut?

Qirinjtë aromatikë mund të jenë një zgjidhje shumë e mirë për të rregulluar ajrin e shtëpisë suaj, por është vërtetuar se janë shumë të dëmshme. Disa studies në Universitetin San Diego hetuan disa faktorë që kontribuojnë në ndotjen e ajrit …

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj dy javë pasi keni ndaluar ushtrimet fizike

Sipas një studimi të ri, nga shkencëtarët në Universitetin e Liverpulit, nëse keni dy javë që nuk bëni ushtrime fizike rregullisht mund të çojë në humbje të konsiderueshme të masës së muskujve. Por jo vetëm kaq, mungesa e ushtrimit fizik …

Çfarë është hipertermia malinje, koplikacioni me mortalitet të lartë?

Çfarë është hipertermia malinje që shkaktoi vdekjen e 16 vjeçares Blerta Pepa? Kryetari i Shoqatës së Anestezistëve, Tritan Shehu, shpjegon për Ora News komplikacionin e rrallë dhe mënyrën se si është ndjekur rasti në këtë spital. Sipas tij, adoleshentes i …

Metoda e re për të kontrolluar shëndetin

Një kompani kaliforniane, e quajtur Forward po krijon një metodë mjekësore duke përdorur inteligjencën artificial dhe pajisjet teknologjike. “Forward është një metodë e re në shëndetësi ku ne po provojmë të parandalojmë sëmundjet dhe të angazhohemi më shumë për të …

OBSH: Mbi 1.2 milionë adoleshentë vdesin çdo vit

Mbi 3,000 adoleshentë vdesin çdo ditë nga shkaqe kryesisht të parandalueshme, thuhet në një raport të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe partnerëve të saj. Në total bëhet fjalë për rreth 1.2 milion adoleshentë të vdekur çdo vit. “Në vitin 2015, …

Të ringjallesh vetëm për një javë

Një paisje elektike mund të sjellë në jetë për një javë njerëzit në koma. Shkencëtarët kanë arritur rizgjojnë dy pacientë nga koma me anë të një stimulimi të trurit që ata të arrijnë të komunikojnë me familjet e tyre. Dy …

Mënyrat e ndryshme si të përdorni bananen

Cdo ditë, rreth 1.4 milionë banane përfundojnë në koshin plehrave, vetëm se marrin një ngjyrë të kaftë. Një studim për këtë rast ka treguar se ekzistojnë mënyra të ndryshme se si mund të shijohet një banane, edhe pse mund të …

Disa mënyra për të humbur shumë kalori brenda një ore

Cila është mënyra më e mirë për të djegur më shumë kalori? Klinika Mayo, duke u mbështetur në një hulumtim të publikuar nga Institui Kombëtar i Shtetit, në SHBA ka listuar disa mënyra popullorë të stërvitjes që ndikojnë në djegjen …

Qumështi i gjirit shëron kancerin

Qumështi i gjirit është duke u përdorur për të luftuar kancerin pasi studiuesit zbuluan në mënyrë rastësore se përmban një substancë që vret qelizat e tumorit. Prova, që është bërë me pacientët që vuajnë nga kanceri i fshikëzës së urinës, …

Kanabisi shkakton një tjetër sëmundje, 36 mln amerikanë po e vuajnë!

Më shumë se 36 milionë amerikanë mund të jenë alergjikë ndaj marihuanës, edhe nëse ata e thithin pasivisht atë. Sipas një raporti mbi alergjitë e kombit, 73 për qind e 50 milionë njerëzve që reagojnë ndaj polenit kanë gjithashtu probleme …

18-vjeçari shpik reçipetat që zbulojnë kancerin e gjirit

  Një djalë 18-vjeçar ka shpikur reçipeta që mund të zbulojnë shenjat e kancerit të gjirit. Me shifrat më të fundit 1 në 8 gra vuajnë nga kanceri i gjirit vetëm në Britaninë e Madhe. Dhe për të gjitha gratë …

Rekord tronditës, rreth 2 milionë njerëz do të diagnostikohen me kancer deri në 2021

Një rekord i ri ka tronditur pasi është zbuluar se rreth 2 milionë njerëz do të diagnostikohen me kancer deri në vitin 2021 në Britaninë e Madhe. “Kanceri është kryesisht sëmundje e moshave të thyera. Sa më shumë njerëzit të jetojnë, …

Mjekët e Tiranës do të shkojnë në rrethe në raste urgjencash

Mjekët specialistë të spitaleve universitare do të kryejnë konsulta dhe ndërhyje specifike në spitalet rajonale për të shmangur në këtë mënyrë transferimin e pacientëve në qendrat spitalore. Ministria e Shëndetësisë përmes këtij urdhri të ri synon dhënien e ndihmës së …

Limoni aleati kryesor i bukurisë

Me një  mijë virtyte, i njohur që në kohët e lashta për vetitë e tij me vlerë, limoni është shumë i freskët dhe i shëndetshëm në sallatë, i jep shije peshkut, përdoret për të zbukuruar kokteje, por ajo çfarë e …

Historia e Ermelës, 20 vitet me talasemi

Jeta e Ermelës, e cila vuan nga sëmundja e talasemisë, prej 20 vitesh varet nga gjaku që do t’i dhurojnë të tjerët. Brenda 1 viti, për jetën e një pacienti me talasemi nevojiten 50 dhurime gjaku, sasi kjo ende e …

A e dini se pastruesit e veshëve dëmtojnë dëgjimin?

Pastruesit e veshëve po dëmtojnë rëndë fëmijët pasi aplikuesi i pambukut mund të shkatërrojë dëgjimin. Sipas një studimi nga Journal of Peadriatics, zbulohet se më shumë se 230 mijë fëmijë janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e shpejtë …

Statistikat, 600 të prekur me talasemi në të gjithë vendin

Rreth 600 persona në vendin tonë janë prekur nga sëmundja e talasemisë. Ministria e Shëndetësisë në kuadër të Ditës Botërore të talasemisë ka zhvilluar një konferencë me mjekë e pacientë. Sipas mjekëve, trajtimi i pacientëve me talasemi është përmirësuar, ndërsa …

Të pini tekila ju bën mirë për kockat

Tekila është e mirë për shumë gjëra, por sipas një studimi të ri është shumë e mirë për kockat. “Konsumimi i tekilës ndihmon në formimin dhe rritjen e kockave të reja, edhe me praninë e osteoporozës,” – shpjegoi studiuesi Mercedes …