Lajmet nga Shëndetësi

Testi i ADN-së nuk ndryshon mënyrën e jetesës

Tundimet për t’iu larguar praktikave të shëndetshme gjenden kudo, që nga pirja e duhanit, e pijeve alkoolike dhe tek llojet e shumta të ushqimeve. Po sikur një test ADN-je të konkludonte se një nga këto do të shkaktonte një sëmundje …

Një grusht me bajame në ditë mbron zemrën

Një grusht me bajame në ditë ngre nivelin e kolesterolit të mirë. Sipas një studimi të fundit në SHBA, ngrënia e përditshme e bajameve e rrit me 19% nivelin e kolesterolit të mirë dhe nga ana tjetër ndihmon në uljen …

Virozat e verës, në urgjencën e infektivit paraqiten 100 pacientë në ditë

Temperaturë e lartë, dobësi, dehidratim janë simptomat që sjell gjendja febrile ose virozat e stinës që në këtë kohë vijnë si rezultat i luhatjes së menjëhershme të temperaturave. Mjeku i familjes është i pari kontakt, ndërsa mos hezitoni të paraqiteni …

Ushqimet që do ju zgjojnë më mirë se kafeja e mëngjesit

Mëngjesi është ndër vaktet më të rëndësishme dhe shumë prej njerëzve konsumojnë kafe për të patur një ditë të qetë plot energji. Por, për ata që që e urrejnë kafeinën dhe shija e saj i duket e hidhur, ekzistojnë disa …

Çfarë duhet të hani në plazh për t’u mbrojtur nga rrezet e diellit

Rrezet e diellit gjatë këtij viti janë shumë të forta, prandaj është e rëndësishme që lëkura të mbrohet për të mos u djegur. Kremi mbrojtës ka vetitë e tij, por ushqimet që konsumoni gjatë kësaj periudhe kanë shumë rëndësi. Ja …

Çfarë nuk duhet të hani kur jeni me stomakun bosh

Stomaku reagon në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara kur ai është bosh. Disa ushqime të shëndetshme nuk mund të hahen në këtë rast. Ato mund të shkaktojnë diarre, dhimbje stomaku dhe shqetësime të tjera. Mësoni se cilat ushqime …

Me tre kafe në ditë do jetoni më gjatë

Konsumimi i kafesë është ndër më të preferuarat e njerëzve, por një studim i ri ka thënë se tre filxhanë në ditë mbajnë larg mjekun. U shqyrtuan më shumë se gjysmë milioni njerëz në disa vende të Europës duke treguar …

Media sociale mund të ndihmojë në diagnostikimin e depresionit

Facebook, Twitter dhe Instagrami na krijojnë mundësinë që të ndajmë aspekte të jetës sonë me miqtë, familjen dhe botën. Por çfarë tregojnë ato që postojmë për gjendjen tonë shpirtërore dhe mendore? Studime të reja lënë të kuptohet se ajo që …

Evropa Jugore dhe Ballkani do të preken nga ndryshime ekstreme klimaterike

Dy nga tre njerëz që jetojnë në Evropë do të preken nga valët e nxehtit, përmbytjet bregdetare apo fatkeqësi të tjera që lidhen me motin në fund të këtij shekulli dhe arsyeja kryesore është ngrohja globale dhe ndryshimet klimaterike sipas …

Nxënësi i 8-vjeçares, në përpjekje për të gjetur kurën e kancerit

Stephen Litt është si shumë 12 vjeçarë të tjerë amerikanë. Ai ka një axhendë të ngjeshur me sporte, mësime muzike dhe detyra shtëpie… por interesat e tij jashtëshkollore shkojnë përtej tenisit dhe oboes. Kur ishte në klasë të parë, Stepheni …

I nxehti, 13 mijë telefonata në urgjencë vetëm gjatë korrikut

Urgjencat mjekësore po përballen me fluks pacientësh nga probleme të thjeshta deri në rastet kur pacientët paraqesin rrezikshmëri të lartë për jetën. Qendra kombëtare e urgjencës mjekësore bën të ditur se vetëm në një muaj 13 mijë e 800 persona …

Gjumi, zbulohet sa orë duhet të flini

Gjumi është një rast që ka vite që po studiohet dhe vazhdojnë debatet për orët që duhen bërë çdo ditë. Dikur thonin se shtatë deri në nëntë orë, por duket se kjo gjë nuk është e vërtetë. Sipas një studimi …

Ja si të shërojmë plagët e djegjes nga dielli

Gusht, det, diell dhe… djegje nga dielli. Edhe pse të gjithë e dimë sesa e rëndësishme është që të lyejmë trupin me krem për mbrojten ndaj diellit çdo dy orë dhe të përdorim llojin e duhur të kremit, shpesh e …

Sekretet që do ju zgjidhin problemet e lëkurës

Lëkura e njeriut është shumë delikate dhe preket nga cdo gjë duke marrë baktere, të cilat mund të shkaktojnë probleme të ndryshme. Për të zgjidhur këto, ekzistojnë 5 sekrete të testuara nga fizikantët: 1. Mos lani fytyrën me sapun pasi …

Urgjencat me staf të dubluar. Në 24 orë, mbi 100 persona kërkojnë ndihmë

Për të përballuar fluksin e traumave gjatë verës, të cilat janë edhe të shpeshta për shkak të rritjes së numrit të aksidenteve, ka detyruar urgjencën e spitalit Universitar të Traumës të punojë me staf të dubluar. Drejtori i këtij institucioni …

Dermatologia: Personat më të rrezikuar për t’u prekur nga kanceri i lëkurës

Tashmë që ndodhemi në kulmin e sezonit të verës dhe temperaturat janë shumë të larta mjekët dermatologë bëjnë thirrje për të treguar një kujdes të veçantë për lëkurën e cila është dhe pjesa më e ekspozuar. Sipas mjekes dermatologe, Monika …

Ushqeni fëmijët me gji, do të bëhen më të zgjuar

Ushqyerja me gji ndihmon në zhvillimin e fëmijës dhe në parandalimin e sëmundjeve të rënda”-ekspertët e shëndetit janë njëzëri në të gjithë botën kur bëhet fjalë për efektet pozitive dhe domosdoshmëria për të ushqyer foshnjen deri minimalisht në 6 muaj …

Ky është hapi i madh i shkencës tek embrionet njerëzore

Shkencëtarët kanë arritur për herë të parë që të çlirojnë me sukses embrionet e një pjese të ADN-së së gabuar që shkakton sëmundje vdekjeprurëse të zemrës. Zbulimi potencialisht hap derën për parandalimin e 10.000 çrregullimeve që kalojnë nëpër gjenerata. Ekipi …

Ja cilat janë gabimet që po bëni në ngrënien e mëngjesit

Mëngjesi është vakti i parë dhe konsiderohet shumë i rëndësishëm për pjesën tjetër të ditës. Dietologia Susie Burrel ka treguar se shumë njerëz bëjnë gabime duke bërë që mëngjesi i shëndetshëm mund të ketë edhe gabimet e veta. Sipas saj …

Një ditë do të hamë edhe këtë lloj ushqimi!

Shkencëtarët në Finlandë por përsosin një proces ushqimor që një ditë do t’u mundësonte njerëzve të kenë një vend nga dyoksidi i karbonit dhe mikrobet. Ekipet në Universitetin e Teknologjisë së Lappeenranta (LUT) dhe Qendra Kërkimore Teknike e Finlandës VTT …

Moti i nxehtë, këshillat e pediatrit për fëmijët e porsalindur

Temperaturat e larta që kanë prekur vendin tonë ditët e fundit përbëjnë një rrezik të veçantë tek personat me probleme shëndetësore, të moshuarit por edhe tek fëmijët. Mjeku Pediatër pranë Poliklinikës nr 10, Bektash Mandi thotë për Ora News se …

Ja si t’ia dilni pa u djersitur në këto temperatura të larta

Vera është stina ku trupi ynë prodhon më shumë djersë që të qëndrojë i freskët pasi temperaturat janë shumë të larta. Por ekzistojnë disa mënyra për ta shmangur: 1. Reduktoni kafeinën 2. Mos Konsumoni shumë ushqim të djegës 3. Përdorni …

Sëmundjet kronike që po “vrasin” shqiptarët

Deri para viteve ’90, sëmundjet infektive ishin sfida kryesore e shëndetit publik, njëkohësisht edhe shkaku kryesor i vdekshmërive në vend. Gati dy dekada më pas, kjo sfidë për specialistët e shëndetësisë është quajtur e kaluar, për t’i lënë vendin problemeve …

Vjen ilaçi i ri kundër leuçemisë

Miliona njerëz vdesin nga sëmundje të rënda, e midis tyre edhe leuçemia. Një panel këshillues i administratës amerikane për ushqimin dhe drogës miratoi së fundmi një terapi të re më të përparuar të trajtimit të leuçemisë, e quajtur CTL019. Produkti …

“Mos bëj dëm”, Mentor Petrela, jo vetëm neurokirurg por dhe përkthyes

Jo vetëm neurokirurg, por edhe përkthyes. Bëhet fjalë për mjekun e njohur Mentor Petrela, i cili për lexuesin shqiptar, sjell të përkthyer librin “Mos bëj dëm”, me autor neokirurgun britanik Henry Marsh. Në ambientet e Akademisë së Shkencave, i pranishëm …

E rrallë, gruaja vdes nga kafshimi i maces së pickuar nga rriqra

Një grua japoneze ka humbur jetën si pasojë e kafshimit nga një mace e infektuar nga këpusha, ose e njohur ndryshe si rriqra, duke shënuar kështu rastin e parë të transmetimit të sëmundjes nga kafsha tek njeriu. Ministria japoneze e …

Obeziteti tek të miturit, djemtë më në mbipeshë se vajzat

Studimi më i fundit në Shqipëri përsa i takon obezitetit tek të miturit evidenton problemin e mbipeshës që nis që klasat e 7-ta. Njëri nga specialistët më të kualifikuar sportivë, Profesor Doktor Albert Karriqi bën me dije se  nga 345 mijë …

Ilaçin e tiroides e keni në shtëpi, thjesht nuk e keni ditur!

Sëmundjet e gjëndrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç njofton Fondacioni i Thyroid of Canada. Ka trajtime të ndryshme dhe medikamente për çrregullimin e tiroides. Nëse nuk trajtohet, ato mund të sjellin një sërë komplikimesh të tjera …

SIDA mori 1 mln jetë njerëzish në 2016 por ka lajme të mira

Një milion jetë njerëzore në të gjithë botën mori sëmundja vdekjeprurëse e SIDA-s përgjatë vitit 2016. Të dhënat u bënë publike në raportin e publikuar sot nga U.N dhe sipas eaportit ka një ulje të ndjeshme të mortalitetit krahasur me …

Trajtoni depresionin me këtë pije

Në momente të ndryshme të jetës, mund të ndihemi të mërzitur dhe pa e kuptuar mund të biem në depresion. Por, siç e dini, ushqimi është çelësi për të trajtuar shumë sëmundje. Edhe depresioni, zgjidhjen mund ta ketë tek ushqimet. …

Frutat e domosdoshme për organizmin në këto ditë të nxehta

Frutat e kuqe janë të mira, të shijshme, të freskëta dhe kanë benefite në të mirën e organizmit tonë. Aleati ynë më i mirë mbetet një mënyrë e mirë dhe e kujdesshme ushqyerjeje. Në mesin e gjithë produkteve ushqimore që …

Loja antistres e verës 2017, e rrezikshme për shëndetin!

“Fidget spinner” është loja antistres e verës 2017 e cila i ka apasionuar të gjithë. Por për policinë financiare italiane ajo mund të jetë e rrezikshme dhe e dëmshme për shëndetin. Policia financare italiane ka ekzekutuar në orët e para …

Ushqimet që ju ndihmojnë të merni ngjyrën e duhur të lëkurës

Ne vere te gjithë mendojnë të shkojnë ne plazh, të notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyrë. Gjatë kësaj periudhe bëni mirë të konsumoni edhe ushqimet që përmbajnë beta karotën (të cilat aktivizojnë melaninën, pigmentin e ngjyrës se …

Ulen ndihmat sociale, shtohen problemet shëndetësore për të papunët

Ankthi dhe depresioni tek njerëzit e papunë është rritur me 50% në katër vitet e fundit, pasi janë ulur ndihmat sociale. Këshilli i Britanisë së Madhe tha se reformat e qeverisë duhet të fajësohen për uljen e pagesave, të cilat …

Gruaja ngel dy herë shtatzënë brenda 10 ditësh, mjeku i habitur

Edhe pse e rrallë, është e mundur që gratë shtatzënë të mbeten sërish shtatzënë vetëm disa ditë pas shtatzënisë së parë. Në gjuhën e përditshme nuk ka një term të tillë, por në mjekësi njihet si “superfetacion” dhe vetëm 10 …

Zbulohet edhe ky studim për kafenë…lidhet me vdekshmërinë

Sekreti i një jete të gjatë mund të jetë tre gota kafeje, pasi një studim historik zbulon se kafeja zvogëlon rrezikun e vdekjes nga të gjitha sëmundjet. Shkencëtarët në Imperial College London kanë zbuluar se njerëzit që pinë kafe mund …

Infeksionet, okulistët: Mbroni sytë me syze dielli

Mungesa e higjienës në vendet publike ku po kaloni pushimet, si dhe ekspozimi ndaj rrezeve të dëmshme ultraviolet janë arsyet kryesore të infeksioneve dhe patologjive të syve. Mjekët okulistë në QSUT thonë se në një ditë paraqiten mesatarisht 50 pacientë …

Ja të mirat e lulelakrës, ndihmon në rrezikun ndaj kancerit

Lulelakra është ndër perimet që sugjerohet më së shumti për të qenë të shëndetshëm, pasi ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të ndryshme. Ekspertja Anju Sood ka treguar se cfarë parandalon kur përfshihet në dietë: 1. Parandalon dhe ndihmon në luftën …

Mjekja: Si të ruani fëmijët nga vapa, virozat po bëhen të shpeshta

Temperaturat e larta kanë shtuar ndjeshëm rastet e virozave te fëmijët e vegjël. Mjekja pediatre pranë Qendrës Shëndetësore Nr.4 në Tiranë, Natashi Ajazi thotë se ndryshe nga sezonet e tjera, shqetësimet e fëmijëve që janë edhe më të shpeshta paraqiten …

Pickimi nga mushkonjat, Tipteri i pranishëm në laguna e burime

Pickimet nga mushkonjat kthehet jo vetëm në bezdi për pushuesit por edhe si një shkaktare për përhapjen e sëmundjeve infektive. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik shohin si shqetësim përhapjen në mënyrë masive të insektit Tipter që është përgjegjës për …

Po vjen vaksina revolucionarizuese për njerëzit

Një vaksinë që neutralizon efektet euforike të heroinës së shpejti mund të përdoret për njerëzit, ndërsa më parë por kryhen provat efektive tek majmunët rhesus. Studiuesit shpresojnë të provojnë vaksinën, e cila potencialisht konsiderohet si revolucionare për njerëzit. Vaksina është …

Temperaturat e larta, Urgjenca e Pediatrisë dyndet nga fëmijët

Urgjenca e Pediatrisë, në spitalin rajonal të Fierit me rritjen e temperaturave është dyndur nga pacientët e vegjël. Çdo ditë, sipas mjekes pediatre Anila Mukaj mbërrijnë deri në 80 raste, por ky numër sipas saj, është mëse normal.  Anila Mukaj: …

Çfarë ndodh në trurin tuaj kur shihni pornografi?

Gjithnjë e më shumë të rinj shtohen në listën e atyre që vizitojnë rrjetet pornografike. Një studim i fundit në Australi, tregon se për djemtë mosha është ulur në 13 vjeç, ndërsa për vajzat në 16 vjeç. Studiuesit dyshojnë në …

I nxehti, më të predispozuar fëmijët e porsalindur deri në një vjeç

Temperaturat e larta të stinës mund të sjellin komplikacione të shëndetit për fëmijët që qëndrojnë me orë të zgjatura në diell. Mjekët pediatër rekomandojnë që fëmijët të evitojnë daljet në orët e pikut si dhe të konsumojnë sa më shumë …

Stomatologët: 80% e 12-vjeçarëve probleme të shëndetit oral

Shqiptarët nuk kujdesen për shëndetin e tyre oral. Mjekët stomatologë duke iu referuar studimeve të vendit dhe atyre evropiane thonë se 80% e 12-vjeçarëve kanë probleme me shëndetin e tyre oral. Kjo do të thotë se një i mitur në …

Vapa shton virozat, kujdes me helmimet ushqimore dhe kondicionerët

Rritet numri i personave të prekur nga virozat dhe infeksionet respiratore si pasojë e temperaturave të larta. Për të shmangur këto probleme shëndetësore, mjekët këshillojnë që të tregohet kujdes me përdorimin e kondicionerëve. Një rrezik i madh gjatë kësaj stine …

Ky është gabimi që bëni me kremin e diellit për fëmijët

Sezoni i verës ka filluar dhe të gjithë shkojnë në plazh për të marrë rreze, të cilat janë shumë të dëmshme nëse nuk përdoren kremrat e duhur për tu mbrojtur. Kështu një grua ka dhënë një informacion të ri për …

“Vrasësi” i heshtur në Shqipëri

Statistikat e autoriteteve shëndetësore tregojnë se rreth 40%  e shqiptarëve vuajnë nga hipertensioni, presioni i lartë i gjakut. Mjekët e konsiderojnë si një vrasës të heshtur për shkak se nuk ka simptoma të dukshme por shkakton dëmtime të organeve vitale …

Abortet tek moshat e reja, ndërpriten mbi 800 shtatzëni në vit

Në një materniteti në Tiranë mesatarisht ndërpritet mbi 800 shtatëzani, ndarë në % të barabartë mes nevojës terapeutikeve, problemeve shëndetësore dhe vullnetit të patnerëve që nuk janë gati për këtë hap. Erlin Kurti: “Duke u bazur në statistikat e instituticionit …

Shishet plastike shkaktojnë probleme shëndetsore tek fëmijët

Një lëndë kimike, e cila përdoret në shishet plastike dhe kontenierët e magazinimit të ushqimeve, mund të shkaktojë efekte serioze për shëndetin e njeriut, kanë paralajmëruar zyrtarët e shëndetit. Bisphenol A, i njohur ndryshe si BPA, ka gjetur mënyrën sesi …

Frutat dhe perimet që ju ndihmojnë të jetoni më gjatë

Pasja e sa më shumë perimeve dhe frutave në tryezë ndihmon në ruajtjen e shëndetit të plotë të familjes suaj. Një gjethe spinaq në sandwich, disa kokrra bizele në supën e drekës dhe sallata jeshile në vaktin e darkës, janë …

Estetika mjedisore ka po aq dobi për shëndetin sa gjelbërimi

Estetika mjedisore ka po aq dobi për shëndetin tonë sa edhe gjelbërimi. Studimi i një Universiteti britanik tregon se qytetet me arkitekturë të bukur ndikojnë pozitivisht në trupin dhe mendjen e njeriut. Duket se gjelbërimi nuk është domosdoshmërisht i lidhur …

Lojërat virtuale, sfidë për adoleshentët e vetmuar

Loja e rrezikshme e “Balenës Blu” është një sfidë për adoleshentët, veçanërisht për ata që ndihen të vemtuar në shoqëri.  Psikologu Edmond Dragoti, thotë se adoleshentët bëhen viktima të këtyre lojërave për shkak të varësisë dhe besimit që kanë të …

Rreth një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha

Afër një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha, si dhe një numër i madh i njerëzve vdesin nga problemet shëndetësore, shkaqe të cilat sipas një raporti të publikuar sot, konsiderohen si “shqetësuese për krizën globale të shëndetit …

Një metodë e re e kurimit të kancerit në horizont

Trupi i Ken Shefveland ishte i fryrë nga kanceri. Pas dështimit të trajtimeve të shumta, doktorët menduan një qasje radikale: Ata hoqën disa prej qelizave të tij imune, i modifikuan ato duke i shndërruar në vrasëse të kancerit dhe i …

Sëmundjet diarreike, ISHP: 1800 raste në javë, fëmijët më të prekur

Pushuesit në bregdet, sidomos ata më fëmijë të vegjël duhet të kenë kujdes ushqimin dhe higjenën personale. Mjekët thonë se kjo është periudha kur sëmundjet diarreike janë më të përhapura në vendet ku ka popullim. Ndërsa Instituti i Shëndetit Publik …

Helmi i gjarprit, ilaç më i mirë se aspirina

Mendohet se helmi i gjarprit mund të zëvendësojë aspirinën si ilac për të kuruar sëmundjet e zemrës. Një studim i bërë nga ekspertët e Universitetit National Taiwan zbuloi se ekziston një proteinë në helmin e gjarprit, e njëjtë me atë …

Në 2020 depresioni sëmundja nr 1 që do të diagnostifikohet popullata në botë

Dy persona javën e kaluar u vetëfiluaj për shkak të gjendjes së rënduar psikologjike. Rasti i parë i referohet një 55-vjeçari i cili i dha fund jetës duke u hedhur nga kati i 3 i një pallati. Po në të …

Fëmijët që nuk pijnë qumësht lope janë më të shkurtër

Fëmijët që pijnë qumështin e lopës kur rriten bëhen më të gjatë sesa fëmijët që pijnë qumësht tjetër alternativ, si qumësht orizi, apo qumësht soje a bajameje. Studimi i publikuar sot në American Journal of Clinical Nutrition, zbuloi se një …