Lajmet nga Shëndetësi

ISHP thirrje për vaksinimin e të rriturve që nuk janë vaksinuar në fëmijëri

Personat që nuk janë vaksinuar gjatë fëmijërisë mund të kryejnë vaksinimin gjatë ditëve të mbetura të muajit prill në qëndrat shëndetësore. ekspertët i bëjnë thirrje popullatës të kryejnë vaksinimin ndërsa ISHP propzon përfshirjen në kalendar të vaksinave të reja si: …

314 mjekë specialistë gati për vitin e ardhshëm

Në 2018 duket se do të marrë fund nevoja për mjekë specialist në vend pasi do të përfundojnë specializimet 314  mjekë të rinj të cilët do të punësohen në qendrat spitalore e kjo sipas ministres së shëndetësisë Ogerta Manastirliu do …

Keta: 33% e lindjeve po kryhen me prerje cezariane

Gjithmonë e më shumë nënat e reja po zgjedhin të bëjnë lindje me prerje cezariane para asaj natyrale. Mjekia obsteter-gjinekologe Mimoza Keta sqaron për Ora News se shifrat janë rritur ndjeshëm duke shkuar tashmë në totalin e 33% të lindjeve …

Hemodializa në Elbasan, shërbimi do të ofrohet falas për 1050 pacientë

Shërbimin falas të hemodializës sot marrin 1050 pacientë në të gjithë vendin. Kjo u konfirmua nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu e cila së bashku me Kryeministrin Edi Rama inspektuan përfundimin e investimeve në repartin e hemodializës në Spitalin e …

Për çdo orë që ne vrapojmë na shtohen 7 orë jetë

Ti mund të vraposh për të ikur nga vdekja. Vrapimi mund të jetë ushtrimi fizik i cila ka më shumë efekt  për të rritur jetëgjatësinë. Ky përfundim ka ardhur sipas disa studime të bëra rreth ushtrimeve dhe vdekjes së parakohshme. …

Në një vit, 280 pacientë trajtohen nga sëmundja e hemofilisë në QSUT

 Në një vit, rreth 280 persona shtrohen në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza të prekur nga hemofilia. Kjo sëmundje vjen si pasojë e mpikjes së gjakut dhe shenjat e para të hemoragjisë shfaqen që në fëmijëri. Është një sëmundje e …

Studimi për Shqipërinë: 1 në 5 fëmijë viktima të bulizmit

Një në pesë nxënës janë shprehur se ngacmohen, fyhen apo denigrohen nga bashkëmoshatarët e tyre. Studimi i parë i realizuar në Shqipëri e vlerëson bulizimin si fenomenin më shqetësues në ambjentet e shkollave. Psikologu, Edmond Dragoti, thotë se format më …

Në dy dekadat e fundit lindën rreth 50 mijë bebe më pak

Është trend europian rënia e lindshmërisë, por Shqipëria po shënon rënie drastike të sjelljeve të bebeve në jetë në dy dekadat e fundit. Në vitin 2016 lindën rreth 50 mijë bebe më pak se në vitin 1990. Shkak për këtë …

Përurohet shtëpia mbështetëse për pacientët me probleme mendore

Në Korçë është inaguruar shtëpia mbështetëse për personat që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor. Në ditën botërore të shëndeti mendor, autoritet e shëndetësisë raportojnë se ky grup sëmundjesh është i treti për nga pesha që zë në barrën e …

Të moshuarit në depresion: Mos pini valium, ju mpin vetëm ankthin

Jo vetëm të rinjtë që përballen me sfidat e jetës si shkollimi apo punësimi, por edhe të moshuarit vuajnë nga depresioni. Raporti i OBSH-së dhe studimet e kryera nga Instituti i Shëndetit Publik referojnë se 1 në 4 persona edhe …

Trajtimi i depresionit, Mjekët: Mos merrni qetësues pa rekomandimin e mjekut

Personat e prekur nga depresioni duhet të këshillohen më parë me mjekët ekspertë dhe jo ti drejtohen farmacisë për marrjen e e qetësuesve. Mjekët psikatër thonë se as farmacistët nuk duhet të japin medikamentet pa recetën e mjekut. Në Shqipëri …

Një në 10 vdekje shkaktohen nge duhani, thonë studimet

Sipas një studimi të fundit bazuar në pirjen e duhanit në 195 vende dhe territore nga 1990- 2015, duhanpirja shkakton një në 10 vdekje në mbarë botën, gjysma e tyre në vetëm katër shtete – Kinë, Indi, SHBA dhe Rusi. …

Studimi i OBSH, 1 në 4 persona i prekur nga depresioni

OBSH vlerëson në javën e depresionit se 1 në 4 persona janë të prekur nga ky çrregullim, por pak prej tyre e trajtojnë atë. Gjendja depresive është e lidhur ngushtësisht me stresin dhe manifestohet me çrregullime gjumi, gjendje ankthi dhe …

Rama: Reduktohen infeksionet spitalore për 50 mijë pacientë

Mjekët obstetër-gjinekologë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” po punonjës me instrumetë kirugjikalë të rinjë. Sterilizimi i instrumenteve dhe materialeve mjekësore që përdoren në sallat e ndërhyjes po kryen në të gjithë institucionet spitalore sipas vendimit të marrë nga qeveria për dhënien …

Shifrat e frikshme: 300 milionë vuajnë nga depresioni

  Depresioni është tashmë shkaku kryesor i shëndetit të sëmurë dhe aftësive të kufizuara në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e cila raporton për një numër të madh njerëzish që jetojnë me këtë situatë. Depresioni tashmë ka kaluar sëmundjet …

Sot depresioni po kurohet më shumë online

Sot  shqetësimet mendore po kurohen  më shumë në Web. Janë 3000 aplikacione të shkarkuara përmes të cilave psikologët i ofrojnë asistencë virtuale pacientëve. Për të diskutuar mbi trendin e ri janë mbledhur disa specialistë në Firence të Italisë, në Kongresin …

Të mirat që sjell uji me limon

Uji me limon njihet për shumë dobi shëndetësore, ku përfshihet përmirësimi i lëkurës dhe tretja e ushqimit. Limoni dhe disa fruta të tjera agrare janë të njohura për ngjyrën e theksuar të lëkurës gjë e cila shkakton shije të hidhur, …

Një dush i nxehtë djeg më shumë kalori se një shëtitje 30-minuta

Hulumtuesit thonë se të bërit e një dushi të nxehtë, duke bërë absolutisht asgjë mund të jetë po aq e dobishme për trupin tuaj si një shëtitje 30-minuta. Për to të bësh një dush të nxehtë  djeg më shumë kalori …

Ja cilat janë ushqimet që po na plakin

Cilat janë ushqimet dhe pijet që favorizojnë plakjen e lëkurës duke na bërë të dukemi më të vjetër nga ç’jemi? Ariel Ostad, dermatolog me famë botërore rëndit në faqen e internetit “Health” 14 prej tyre. 1) Embëlsirat. Shumë sheqer në …

Manaferra e detit, bima që lufton plakjen

Frutat e egra janë konsideruar gjithnjë si një nga dhuratat më të çmuara të natyrës për njeriun. Manaferra e detit është padyshim një prej tyre. Ajo gjendet me shumicë në brigjet e Mesdheut ku kripa e detit pengon bimët e …

Frika nga fruthi, ISHP: Numër i ulët i të vaksinuarve, prindërit hezitojnë

Ulja e numrit të fëmijëve të vaksinuar kundër fruthit dhe rubeolës ka ngjallur shqetësim tek ekspertët e shëndetit. Sipas tyre risku për prekjen nga fruthi mbetet përmanent për sa kohë nuk kryhet vaksinimi. Si masë parandaluese për përhapjen e virusit …

Shtatë gjërat që bëjnë foshnjat në barkun e nënës

Në mesin e shumë pyetjeve që bëjnë çiftet derisa gruaja është shtatzënë, është edhe ajo se “çfarë është duke bërë foshnja në bark?”. Hulumtuesit kanë arritur të zbulojnë së paku shtatë gjëra që bëjnë të palindurit gjatë nëntë muajve: 1. …

I prekur nga dy kancerë, prisnin që të vdiste. Nëna i dha këtë bimë….

Miliona njerëz në botë vdesin çdo vit nga kanceri. Kura është thuajse e njëjtë në të gjithë botën, dhe rezultati po ashtu; shumë vdekje edhe për shkak të rënies së imunitetit nga kimioterapitë. Një çift britanik ia arriti që të …

Në një vit 407 raste me tuberkuloz, 96% raste të reja

Në ditën botërore të ndërgjegjësimit nga tuberkulozi, autoritetet shëndetësore raportojnë për 407 të prekur në vendin tonë. Sipas të dhënave 96% e tyre janë raste të reja. Tuberkulozi mund të parandalohet dhe hapa në frenimin e sëmundjes mund të bëhen …

Patëllxhanët janë shumë të shëndetshëm, ja disa nga vlerat që nuk dinim

Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm. Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave. Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore. E dinit që patëllxhanët janë …

Një në dhjetë persona të prekur nga sëmundjet e veshkave

Një në 10 persona në vendin tonë preket nga sëmundjet e veshkave. Kjo statistikë e frikshme rezulton nga studimet e reja kryer në Shqipëri ku bluzat e bardha i shohin sëmundjet kronike të përhapura në dimensionin e epidemisë gripale. Ata rekomandojnë …

Regjistri elektronik i shëndetësisë, një histori dështimi

Identiteti i çdo qytetari shqiptar dhe diagnozat e tyre shëndetësore duhet të ishin të digjitalizuara që prej dhjetorit të vitit 2016 në një regjistër të unifikuar elektronik, për të cilin u shpenzuan 14 milionë euro. Shqiptarët tashmë duhet t`i kishin …

Shëndeti oral, rreth 70% e fëmijëve me probleme

Në Lezhë, Drejtoria e Shëndetit Publik ka publikuar shfira alarmante për shëndetin oral tek grupmoshat nën 14 vjeç. Sipas statistikave, rreth 70% e nxënësve të shkollave 9 vjeçare kanë probleme të theksuara me higjenën e gojës si pasojë e moskonsultimit …

Nuk është shtatzënë, nga kjo rrezikonte vdekjen!

Një vajzë 24 vjeçare ka dalë nga një operacion tejet i vështirë, pasi në barkun e saj ishte krijuar një cist aq e madhe, sa ia kalonte edhe shtatzënive. Plot 33 kg masë ishte krijuar një barkun e vajzës, duke …

Largoni rrudhat brenda një jave, me këtë recetë shtëpie

Të gjithë femrat, shqetësim kryesor kanë pamjen fizike dhe sidomos fytyrën, rrudhat. Sapo femrat shohin një të tillë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, …

E kush mund ta dinte edhe këtë për seksin tek meshkujt

Shumë meshkuj bien në gjumë pas aktit seksual, por disa prej tyre mund të përfundojnë në depresion gjithashtu. Në fakt, ata ndihen kaq të trishtuar dhe emocional dhe vuajnë atë që quhet “ post-coital dysphoria”’ (PCD), sipas një raporti.   Deri …

Dieta që mbron nga tumoret

Dieta për reduktimin e rrezikut për t’u prekur nga tumoret sipas “American Cancer Society”. Kjo dietë është linjë me atë të sugjeruar nga mjekët për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe në përgjithësi regjimit për një shëndet më të mirë. …

Me këto produkte mund të flini rehat!

Shumë persona kanë probleme me gjumin. Konsumimi i tepërt i kafeinës apo puna në orët e vona bën që të kemi dhe mungesë gjumi. Por ka dhe probleme të tjera që sjellin pagjumësi, sic mund të jetë një rast i …

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

Farat e kungullit prej vitesh janë një ilaç i mrekullueshëm natyror. Sipas studimeve farat  e kungullit përmbajnë elemente anti-kanceroze. Këto elemente luftojnë kundër qelizave të kancerit. Konsumimi çdo ditë i farave të kungullit, ul me 23 për qind rrezikun ndaj …

Studim për trajtimin me antitrupa të virusit HIV

  Majmunëve makakë, që iu injektuan dy antitrupa të fuqishëm kundër virusit HIV, menjëherë pasi ishin infektuar me variantin fillestar të këtij virusi para se ai të përhapej tek njeriu, arritën ta mbanin virusin për një kohë të gjatë nën …

Në Shqipëri 4000 persona në vit vdesin nga kanceri

 Sëmundjet tumorale janë përhapur gati si një epidemi gripale në vendin tonë. Kjo për shkak të statistikave të larta të personave të prekur. Referuar numrit të vdekjeve sipas Institutit të Shëndetit Publike 4000 persona ndërrojnë jetë në një vit.  Alban …

Në Shqipëri 70 mijë fëmijë me aftësi të veçanta

Një në 10 fëmijë në Shqipëri janë me aftësi të veçanta. Kjo statistikë rezulton nga një  studim i kryer për herë të parë në vendin tonë nga  organizatat Ëorld Vision dhe Save the Children tregon.   E thënë në përqindjen 10.7 …

“Trauma” gati në maj, Rama: Rikontruksioni rezultat i reformave

Pranvera do të gjejë të rikonstruktuar tërësisht ambientet e Spitalit të Traumës. Përveç ambienteve, spitali do të pajiset me aparatura të reja, për të cilat ka nisur edhe instalimi. Vijimin e punimeve e inspektuan kryeministri Edi Rama i shoqëruar edhe …

Reanimacioni i Beratit me mjedise të reja

“Përurohen mjediset e reja të shërbimit të Reanimacionit e spitalit rajonal të Beratit. Autoritert e shëndetësisë besojnë se me investimin prej 185 mln lekë do të rritet cilësia e shërbimit në këtë spital rajonal. Nga 1 Marsi, mjekët e infermierët …

Përse diabetikët duhet të kontrollojnë gjithmonë gishtat e këmbëve?

Një prej shumë ndikimeve të diabetit është se ai mund të prekë ndjeshmërinë e gishtave të këmbëve. Kjo do të thotë se disa pacientë as nuk e kuptojnë nëse kanë plagë në shputën e tyre. ”Kjo është arsyeja pse diabetikët …

Njihuni me kripën që shëron migrenën

Migrena është një sëmundje që shkakton dhimbje të kokës, e cila mund të shërohet me anë të kripës. Shumë njerëz janë munduar të gjejnë metoda të ndryshme nga barnat farmaceutike, por ekziston një metodë shumë e thjeshtë për ta kaluar …

Një zbulim i ri rreth vdekjes! Çfarë ndodh pasi zemra ka pushuar?

Jeta mund të vazhdojë edhe pas vdekjes-vetëm në modalitetin e fjetjes. Mjekët kanë gjetur prova shkencore që truri i njerëzve mund të vazhdojë të punojë, edhe pasi njerëzor janë të vdekur klinikisht. Një pacient ka treguar aktivitet të vazhdueshëm të …

Ja disa nga ushqimet më të mira për gratë

Të jesh grua ka pa dyshim privilegje, një ndër to është edhe ai i jetëgjatësisë. Një grua jeton mesatarisht 5-7 vite më shumë se një burrë. Me mbarimin e fëmijërisë, një vajzë ka disa nevoja të ndryshme nga një djalë …

Pilulat e abortit në farmaci pa rekomandim nga mjeku

Mjekët gjinekologë shprehin shqetësimin se një numër i konsiderueshm i grave shtatëzëna e ndërpresin atë përmes medikamenteve jashtë peridhave të planfikuara për abort. Për shkak të këtyre vendimarrjeve personale dhe pakujdesisë, gratë rrezikojnë jetën ndërsa mjekët shtojnë se nuk janë …

Droga vdekjeprurëse që merret vetëm me të prekur

  Një drogë sintetike e njohur si “Pink” është 7 herë më e fortë se morfina dhe është e lidhur me të paktën 50 vdekje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Agjencia amerikane kundër drogës (DEA) ka paralajmëruar se njerëzit …

OBSH: Ndotja e mjedisit shkaktare e vdekjes së 1,7 milionë fëmijëve në vit

Sipas një raporti të OBSH-së, një numër i konsiderueshëm sëmundjesh që janë shkaktarët kryesorë të vdekjeve të fëmijët e grupmoshës 1-5 vjeç si diarre, malaria dhe pneumonia mund të parandalohen në sajë të ndërhyrjeve te rreziqet e mjedisit, si furnizimi …

Më 3 prill Shërbimi Kombëtar i Urgjencës nis në të gjithë Shqipërinë

Duke filluar nga data 3 prill, Shërbimi i Urgjencës do të funksionojë përgjatë 24 orëve, me shërbim në kohë reale. Në dispozicion të të gjithë qytetarëve do të jenë numrat e telefonit pa pagesë 127 dhe 112, ndërsa në këtë …

Receta elektronike, Beqaj: Qytetarët të raportojnë çdo rast abuzimi

Nga nisja e zbatimit të recetës elektronike përpara disa ditëve në Tiranë e deri më tani, janë lëshuar 3039 receta, nga ky numër 1462 janë ekzekutuar në farmaci të ndryshme të kryeqytetit. Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, pa nga afër …

Beqaj: 600 mjekë të rinj përfituan në 3 vjet falë rihapjes së specializimeve

Falë rihapjes së programit të specializimeve, tashmë në vitin e tretë radhazi, janë 600 vajza dhe djem që do të vazhdojnë studimet për të marrë specialitetet e nevojshme në mjekësi. Ministri i Shëndetësisë Ilri Beqaj, i cili  ndoqi procesin ku …

Francë, OBSH liston 12 superbaktere për të nxitur kërkimin e antibiotikëve të rinj

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) publikoi sot një listë të 12 familjeve të baktereve kundër së cilave ajo i konsideron një nevojë urgjente për të zhvilluar antibiotikë të rinj, për shkak të rreziqeve që vijnë nga rezistencën e tyre ndaj …

Një gotë verë e kuqe baraz me një orë palestër

Një studim i ri thotë se një gotë verë e kuqe është ekuivalente me një orë në palestër. Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Albertës në Kanada ka zbuluar se përfitimet shëndetësore që marrim nga një gotë vere të kuqe …

Tri hurma në ditë, 5 vlera për organizimin

Hurmat e Arabisë janë plot vlera, të shijshme dhe me nivel të lartë ushqyesish. Përveç shijes së tyre karakteristike, hurmat e Arabisë janë tejet të shëndetshme dhe i ofrojnë organizmit një sërë përfitimesh. Hurmat e Arabisë janë një burim i …

Vitamina kundër plakjes?

Disa lloje vitaminash kanë efekt antioksidues. Po a mund të ndihmojnë ato edhe për të zgjatur jetën? Përse plaken njerëzit? Kjo është një pyetje me të cilën merren studiues në mbarë botën. Që në vitet ’50, ata zhvilluan një teori …

Parazitët përbëjnë rrezik për shëndetin e njerëzve

Parazitët kanë evoluar duke qëndruar rezistente ndaj antibiotikëve që përdoren nga njerëzit. Sipas një studimi të Bashkimit Evropian, rezistenca ndaj antibiotikëve është zbuluar nga nivelet e ulëta të temperaturës. Dy rastet e fundit kanë studiuar përdoruesit e drogës që janë infektuar …

Shikoni efektet e kurës me kanabis tek kjo vajzë

Kjo vajzë vuan nga një paralizë cerebrale dhe autizëm. Kurat që jepnin mjekët nuk jepnin efektin e duhur për ta qetësuar.  I ati vendos të provojë kurën me kanabis dhe videoja tregon efektet Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni …

Stop ndarjes së barnave në kategori të panevojshme

Nuk ka më nevojë që të zgjedhim ilace për kollë të thatë apo me gëlbazë. Sipas shkencëtarëve, këto ndarje produktesh janë vetëm për efekt reklame që të tërheqin klientët. Një ekspert i frymëmarrjes tha se kolla është e njëjtë dhe …

Korçë, 1. 3 mld lekë për rikonstruksionin e maternitetit

Pas Sarandës dhe Gjirokastrës, edhe spitali rajonal i Korçës do të ketë së shpejti një godinë tërësisht moderne të maternitetit, duke rritur në këtë mënyrë, cilësinë dhe standardin e shërbimit. 1 miliardë e 360 milionë lekë është fondi i parashikuar …

Kujdes nga alergjitë, 80% e pacientëve probleme në rrugët e frymëmarrjes

Ndotja e ajrit, polentet e luleve, bimë barishtore janë faktorët që ndikojnë në prekjen nga alergjitë e stinës. Mjekët alergologë thonë se këto sëmundje kanë një rikthim në motin e ngrohtë. 80% e pacientëve që paraqiten pranë mjekëve specialistë vijnë …

Nuk do t’i hani më pasi të shihni sesi bëhen çamçakëzët

Jo gjithmonë gjërat e shijshme janë të mira dhe të shëndetshme për tu ngrënë, pasi kur bëhet fjalë për përberjën e tyre na bën të ndryshojmë mendim.   Bëhet fjalë për çamçakëzët, të cilët janë ndër ushqimet që njerëzit konsumojnë …