Lajmet nga Rajoni

Kryesia e PDK-së, vendos për zgjedhje të parakohshme

Ka pëfunduar mbledhja e Kryesisë se PDK-së. ‘Indeksonline’ në Kosovë shkruan  se vullnet i Këshillit Drejtues të PDK-së dhe grupit parlamentar të këtij subjekti është qe vendi të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme. Zyrtarisht asnjë nga deputetët e PDK-së nuk …

Der Standard kërkon llogari nga qeveria austriake: Pse nuk mbështet Talat Xhaferin?

Komisioneri europian Johannes Hahn përshëndeti përzgjedhjen e kryeparlamentarit të ri të Maqedonisë Talat Xhaferin, menjëherë pas votimit të tij në 27 prill. Ngjashëm veproi edhe shefja e politikës së jashtme europiane, Federica Mogherini, që shpresonte që ky është hapi i …

Rrëzimi i qeverisë Mustafa? Konjufca: Lajm i mirë, duhen zgjedhje

Qeveria Mustafa nesër ka testin e mbijetesës në Kuvend. Për kreun e grupit parlamentar të Vetëvendosjes rrëzimi i qeverisë do të ishte një lajm i mirë. Në një lidhje me skype për Ora News, Grauk Konjufca thotë se koalicioni qeverisës …

Mustafa nuk pajtohet që të ketë zgjedhje në qershor

Kryeministri i Kosovës, njëherësh edhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se partia që drejton ai nuk dëshiron të shkohet në zgjedhje gjatë muajit qershor.   Ai ka shtuar se LDK-ja nuk është e interesuar që t’i ftojnë qytetarët …

Arbana Xharra i bashkohet PDK: Do të mbetem kritike edhe brenda partisë

Ish-kryeredaktorja e gazetës ‘Zëri’ në Kosovë, Arbana Xharra, pas një karriere të suksesshme 17-vjeçare në gazetari ka hyrë në botën e politikës, ndërsa i është bashkuar PDK-së. Ajo u prezantua nga kryetari i kësaj force politike, Kadri Veseli, gjatë një …

Kosovë, nesër në 10:00 mbahet mocioni i mosbesimit për Mustafën

Ditën e nesermë në orën 10:00, koalicioni qeverisës në Kosovë pritet të vendoset në një test mjaft të rëndësishëm, ndërsa Kryesia e Kuvendit ka konfirmuar zyrtarisht mbajtjen e mocionit të mosbesimit. Kryeministri Mustafa është gjendur nën presion për shkak të …

Veseli telefonatë me Hoyt Yee: Demarkacioni të procedohet para mocionit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Hoyt Brian Yee, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit politike në Republikën e Kosovës. Gjatë bashkëbisedimit, kryetari Veseli …

Serbia nuk heq dorë, urdhërarresti për Haradinaj mbetet në fuqi

Serbia nuk ka pranuar të shfuqizojë urdhër-arrestin për Ramush Haradinajn, pavarësisht se Gjykata e Kolmarit refuzoi ta ekstradonte ish-komandantin e UÇK-së në Beograd. Lajmi është bërë i ditur për mediat serbe nga zyrtarë të lartë të gjyqësorit, të cilët thanë …

Ndërhyrjet e Rusisë në Ballkan, kryeministri malazez takon Rex Tillerson

Kryeministri i Malit të Zi Duško Markoviç ka zhvilluar një takim në Uashington me sekretarin amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, me të cilin ka diskutuar midis të tjerash edhe për ndërhyrjen e Rusisë në rajon. Gjatë takimi, Tillerson ka deklaruar …

MPJ: Gjuriç iu dha leja, por ai s’mund t’i vërë kushte Kosovës

Autoritetet kosovare i kanë lejuar hyrjen në Kosovë shefit të Zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriç, i cili kishte planifikuar të merrte pjesë në shënimin e “Ditës së Fitores nga fashizmi” në Mitrovicë, transmeton “Zeri.info”. Mirëpo, Gjuriç është ndaluar në vendkalimin …

Gazeta zyrtare shpalli vendimin për Xhaferin Kryetar Kuvendi

Gazeta zyrtare publikoi sonte vendimin se Talat Xhaferi është kryetari i ri i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.  Kjo nënkupton se  fillojnë të rrjedhin 10 ditë për dhënie të mandatit për formimine Qeverisë së re. Ndryshe ditë më parë Talat …

Opozita: I kemi numrat, nesër bie qeveria “Mustafa”

Opozita është e bindur se deri nesër do t’i sigurojë 61 vota, edhe me ndihmën e deputetëve të koalicionit, që kjo Qeveri të bjerë përfundimisht. Opozitarët kanë treguar se që nga e dita e enjte, kur ky mocion u procedua …

SHBA: Ka ardhur koha të ratifikohet Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, përmes një komunikate, i bën thirrje Kuvendit të Kosovës ta ratifikojë Marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi.   “Ne mbesim plotësisht të bindur – pas shqyrtimit të konsiderueshëm …

Ministri grek i mbrojtjes: Shqipëria e Madhe, në dëm të vetë Shqipërisë

Pas ministrit të jashtëm grek, edhe ministri i mbrojtjes i vendit fqinj, ka folur për marrëdhëniet me Shqipërinë, në kohën që media greke ditët e fundit, ka rinxjerrë në skenë skenarët për të ashtuquajturën “Shqipëri e Madhe”. Ministri i mbrojtjes, …

Demarkacioni, dështon mbledhja e qeverisë së Kosovës

Ka dështuar mbledhja e qeverisë së Kosovës ku do shqyrtohej marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi. Në këtë mbledhje, e cila ishte parashikuar të fillonte në orën 10:00, nuk është parë asnjë ministër nga radhët e PDK-së. Ndërkohë, kreu …

Veseli, në pritje të votave të LDK-së për demarkacionin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka deklaruar të dielën në Prizren se është pritje të kryeministrit Isa Mustafa që ta procedojë demarkacionin për miratim në Kuvend.   Veseli tha se që demarkacioni të procedohet …

Demarkacioni, opozita thërret protestë për të hënën

Qeveria e Kosovës të hënën edhe zyrtarisht do ta procedojë për në Kuvend marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi. Kërkesa e kryeministrit Mustafa ka bërë që opozita edhe një herë të mobilizohet si nga brenda Kuvendit ashtu edhe jashtë …

Ziadin Sela del nga spitali, pritet me duartrokitje

Kreu i LR-PDSH-së Ziadin Sela ka lënë sot spitalin e Tetovës aty ku po mjekohej prej disa ditësh pas lëndimeve që mori nga turma e dhunshme që një javë më parë në Kuvendin e Maqedonisë, shjkruan Alsat. Sela disa ditë …

Çmenden akademikët serbë: Teoria e Darwin s’është dëshmuar shkencërisht

Akademikët serbë kanë dorëzuar në Ministrinë e Arsimit peticionin e firmosur kundër ligjërimit të teorisë së evolucionit të Charles Darwin në shkollat e Serbisë. Sipas akadmikëve firmëtarë të këtij peticioni, teoria e evolucionit nuk është dëshmuar dhe është në kundërshtim …

Hoxhaj në Athinë takon homologun grek

Ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka zhvilluar një vizitë pune në Athinë, ku është pritur nga homolgu i tij grek, Nikos Kotzias.  Edhe pse të dy palët konstatojnë se marrëdhëniet ndërshtetërore janë në një nivel shumë të mira, …

Vritet kryetari i Komunës së Bogovinës, Hazbi Idrizi

Kryetari i Komunës së Bogovinës, Hazbi Idrizi është vrarë me armë pas një konfrontimi verbal ic ili më pas u përshkallëzua në përleshje me armë zjarri. Lajmin për vdekjen e Idrizit për Alsat e konfirmuan burime nga spitali i Tetovës. …

Mustafa: Demarkacioni procedohet në Kuvend më 8 maj

Kryeministri i  Kosovës, Isa Mustafa, zhvilloi një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit të SHBA-ve, Hoyt Yee, ku u bisedua për zhvillimet e fundit në Kosovë, përcjell “Zeri.info”. Gjatë bisedës, veçmas u diskutua për nevojën që të …

Në 10 maj seanca e mocionit për rrëzimin e Qeverisë Mustafa

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që të thërras seancë plenare për votimin e mocionit të opozitës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, të mërkurën, më 10 maj. Janë 42 deputetë të Kuvendit të Kosovës, 30 nga partitë opozitare dhe 12 …

Aktivistë të Vetëvendosje përleshen me policinë

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë kanë dalë në protestë përpara Ministrisë së Drejtësisë, duke kërkuar zbardhjen e vetëvrasjes së aktivistit të saj Astrit Dehari. I riu nga Kumanova u vetëvara në burgun e Prizrenit. Edhe pse kanë kaluar rreth …

Mocion mosbesimi për qeverinë Mustafa, firmos dhe PDK

Kryeminsitri Isa Mustafa do të përballet javën e ardhshme me një mocion mosbesimi në Parlament, pasi 40 deputetë nga opozita dhe maxhoranca kanë kërkuar zhvillimin e këtij proçesi. Koalicioni ka pësuar kështu një krisje edhe më të thellë, pasi dokumenti …

VMRO-DPMNE dhe LSDM vazhdojnë përplasjet me komunikata

Nevojitet pjekuri nga të gjitha subjektet politike, institucionet, të punësuarit dhe individët, sipas obligimeve ligjore, përgjegjësisë personale dhe në pajtim me interesat shtetërore, të mundësohet formimi i qeverisë së re, kështu thanë sot nga LSDM-ja përmes një njoftimi me shkrim …

Kosovë, opozita mocion për rrëzimin e qeverisë në Kuvend

Deputetë të Nismës për Kosovën në orët e mëngjesit kanë dorëzuar në Kuvend mocionin për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës. Mocionin me nënshkrimet e më shumë se 40 deputetëve e kanë dorëzuar Pal Lekaj i AAK-së, Aida Dërguti e VV-së …

Prishtina: Dialogu me Serbinë të futet në fazën përmbyllëse

Zyrtarë të lartë në Qeverinë e Kosovës thonë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duhet të rifillojë dhe të përgatitet për fazën përmbyllëse të tij që, siç thonë, do të ‘nënkuptonte njohjen reciproke ndërmjet dy shteteve’. Ministrja për Dialog në …

Edita Tahiri: Është koha që Izraeli të njohë Kosovën

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri në një intervistë për radion nacionale të Izraelit ka thënë se është koha që Izraeli ta njoh pavarësinë e Kosovës. Intervista  Në 69 vitet e ekzistencës së tij, Izraeli është njohur nga 160 vende. 26 …

Gjykata Speciale pret harmonizimet kushtetuese para se të nisë punën

Dhomat e Specializuara, që ndryshe njihen edhe me emrin Gjykata Speciale për krime lufte, po i bëjnë përgatitjet e fundit për nisjen e punës. Aktualisht ka mbetur që të bëhet harmonizimi i akteve rregullative të funksionimit të këtyre dhomave me …

Hahn-Xhaferi: Shumica parlamentare të formojë qeverinë e re maqedonase

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka zhvilluar vizitën e parë zyrtare në Bruksel, ku ka zhvilluar një takim me Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë, Johannes Hahn. Zyra e Komisionit thekson se Hahn ka përsëritur dënimin e fuqishëm të …

Flet shpëtimtari i Zijadin Selës: Huliganëve u thashë se kishte vdekur

Punonjësi i sigurimit të Kuvendit Abdylfetah Alimi nga Orizarja e Kumanovës, në një intervistë për Televizionin Alsat M, tregon momentet e tmerrit që kaluan bashkë me Zijadin Selën, në kohën kur ai e shpëtoi atë nga duart e dhunuesve të …

Arrestohet Toni Trajkovski, personi që tërhoqi zvarrë Zijadin Selën

 Toni Trajkovski i njohur si mbështetës i flaktë i VMRO-DPMNE-së është arrestuar si njëri nga katër personat që kanë rrahur rëndë deputetin Ziadin Sela. Arrestimi i tij është bërë në hyrje të një restoranti në Kumanovë. Raportohet se punonjësit shqiptarë …

Dhuna në Kuvend, kallëzime penale për 22 protestues

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Prokuroria Publike vazhdojnë hetimin e ngjarjeve të dhunshme të së enjtes së kaluar në Kuvend dhe sipas informacioneve të deritanishme ndaj 22 personave janë ngritur kallëzime penale, 5 prej tyre i është caktuar masa …

Zaev: Të dënuarit e rastit ”Monstra” mund të mos jenë fajtorët e vërtetë

Lideri i LSDM-së ka dyshime se në rastin Monstra, që ka të bëjë me vrasjen e pesëfishtë në liqenin e Smilkovës, është i përfshirë pushteti, përcjell Telegrafi Maqedoni. Sipas tij, ka fjalë që thonë se nuk ka dëshmi që të …

Stojanoviç synon t’i kthejë në Kosovë 19 mijë serbë nga Kraleva

Zëvendëskryeministri i Kosovës Branimir Stojanoviq ka shkuar në fundjavë në Kralevë të Serbisë për të biseduar me serbët, të cilët kanë ikur nga Kosova dhe që janë vendosur në territorin e Kralevës për kthimin e tyre në Kosovë. Stojanoviç synon …

Qeveria dhe Kuvendi miratojnë ligje që nuk zbatohen

Zbatimi i ligjeve mbetet një nga çështjet kryesore që sfidon institucionet e Kosovës. Procedimi i ligjeve nga Qeveria në Kuvend dhe miratimi i tyre, nuk garanton edhe zbatimin e këtyre ligjeve.   Kryetarja e Komisionit për legjislacion në Kuvendin e …

Thaçi për agjencinë serbe: Nuk e kam përmendur Shqipërinë e Madhe

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se nuk ka përmendur asnjëherë idenë e Shqipërisë së Madhe, duke shtuar se mungesa e lidershipit dhe vizionit të Bashkimit Evropian hap rrugë për ideologji dhe ndikime të tjera në rajon, si nacionalizmi, ekstremizmi …

Xhaferi ‘merr çelësat’ e zyrës, kryeparlamentari pret ambasadorin e BE

Talat Xhaferi ka marrë më në fund çelësat e zyrës së Kryetarit të Kuvendit, pas protestave të një dite më parë nga ana e përfaqësuesve të VMRO. Kuvendi tashmë ka proceduar me shpalljen e tij si Kryetar edhe në Fletoren …

Zoran Zaev: Kishat në Kosovë janë zemra e Serbisë

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, ka bërë një deklaratë të befasishme ndërsa është shprehur se kishat në Kosovë janë zemra e Serbisë. Në një intervistë të dhënë së fundmi, kreu i social-demokratëve ka kritikuar Nikolla Gruevskin për njohjen e shtetit …

Haradinaj: Qeveria e Kosovës s’dha asnjë cent për mbrojtjen time në Francë

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradina deklaron se qeveria e Koovës nuk ka dhënë asnjë cent për mbrojtjen e tij në Francë. Në emisionin ‘Komiteti’ në RTV Dukagjini Haradinaj është shprehur: “Asnjë cent qeveria s’e ka dhënë. …

Mogherini dhe Hahn kërkojnë demarkacionin para liberalizimit të vizave

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar të martën në Bruksel shefen e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe Komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn. Në fokus të këtyre dy takimeve ishte çështja e …

Smith: Gjykata Speciale do të shkaktojë parehati

Avokati ndërkombëtar Gregor Guy Smith, ka deklaruar tribunali i Gjykatës Speciale, ka llogaridhënien para Kuvendit të Kosovës.  Ai në një intervistë në RTK, ka thënë se është pak kurioze se asnjë prej gjyqtarëve dhe prokurorët që janë të angazhuar nuk …

Gërmimet për varreza masive në Rashkë, pa ekspertë shqiptarë

Plagët e luftës ende janë të pranishme dhe atë jo vetëm në Studime të Vushtrrisë, ku sot u përkujtuan 116 martirë të vrarë gjatë luftës në Kosovë. Por më të rëndë se të tjerët e kanë ata që ende kërkojnë …

Gruevski dhe Zaev nesër dhe pasnesër dalin para gjykatës

Pas një ndërprerjeje prej një muaj e gjysmë, nesër dhe pasnesër në bankën e të akuzuarve, njëri pas tjetrit, përsëri do të ulen liderët e dy partive më të mëdha politike maqedonase, ai i VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe …

Protestuesit e dhunshëm kthehen rrugëve të Shkupit, ofendojnë shqiptarët

Protestuesit e dhunshëm që lënduan deputetët e shumicës së re parlamentare dhe gazetarët, sot përsëri kanë dalë rrugëve për të protestuar për, siç thonë ata, Deklaratës së Partive shqiptare dhe kundër rrezikimit të unitetit të shtetit, shkruan Telegrafi Maqedoni.   …

Xhaferi pritet t’i dërgojë letër Ivanovit për mandatin qeveritar

Kryetari i ri i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, pritet që t`i dërgojë letër zyrtare presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov, me të cilën do të t’i kërkohet që t’i dorëzojë Zoran Zaevit mandatin për formimit e qeverisë së re. Situata …

Deputetët e VMRO-së pengojnë Xhaferin të hyjë në zyrat e Kryetarit të Kuvendit

Një numër deputetësh të VMRO- DPMNE kanë penguar kryetarin e ri Talat Xhaferri të hyjë në zyrat e Kryetarit të Kuvendit “Ata përmes një mburoje të gjallë nuk lejojnë Xhaferin që të hyjë në zyrat e kryetarit të kuvendit. Ndërkohë …

Athinë, “tym i bardhë” në negociatat me kreditorët

Në Athinë kanë përfunduar negociatat e lodhshme midis qeverisë greke dhe kreditorëve. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri grek i Financave, Euklidis Tsakalotos. “Negociatat e u finalizuan. Kemi tym të bardhë”, deklaroi Ministri në orën 6 të mëngjesit të …

“Haradinaj do të kërkojë kompensim nga Gjykata e Colmarit”

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të kërkoj kompensim nga Gjykata e Colmarit në Francë, thotë profesori i çështjeve kushtetuese dhe anëtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Riza Smaka. Ky i fundit në një prononcim për ‘Indeksonline’, ka …

Bariu shqiptar gjen një çantë në shkurre-u pendua pas skenës makabre

Një bari me origjinë shqiptare por që jeton në Greqi ka gjetur një çantë të pazakontë të fshehur në një shkurre. Brenda saj ndodheshin disa kavanoza, brenda të cilëve kishte fetuse fëmijësh. “I pashë ato dhe ishin si kukulla”, tha …

Ji: Lejoni shumicën parlamentare të formojë qeverinë

“Në Shkup kam ardhur që t`i jap mbështejen e qartë kryetarit të ri të Parlamentit të Maqedonisë” tha zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, pas takimeve ‘maratone’ që ka realizuar përgjatë dy ditëve në Shkup. Fillimisht, të dielën, …

Pesë vjet nga “Monstra”, familjarët kërkojnë drejtësi

Pesë vjet nga aksioni policor “Monstra”. Familjarët e personave të arrestuar kujtojnë aksionin e tmerrshëm policor në të cilin ishin prangosur dhjetëra persona në mesin e të cilëve edhe gra të moshuara dhe vajza të reja. Përkundër dënimit të gjashtë …

Drogë nga Shqipëria në Kosovë, sekuestrohen 825 kg marijuanë

Një sasi prej 825 kilogramë maijuanë është sekuestruar nga Policia e Kosovës, duke arrestuar 12 persona, ndërsa 2 të tjerë janë shpallur në kërkim. Një prej të arrestuarve është maqedonas, kurse të tjerët shtetas nga Kosova. Siç shkruan Klan Kosova, …

Shkup, Ivanov kërkon ndihmën e SHBA-së për pengesat politike

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov pas takimit me diplomatin amerikan Hojt Jin në një komunikatë për mediat ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara ndihmë në tejkalimin e pengesave për t’i dhënë mandatin shumicës së re parlamentare. “Në takimin midis Ji …

Shuhen dy operatorë serbë në veri të Kosovës

Sinjali i të gjitha telefonive të Serbisë, që kanë funksionuar kryesisht në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë, është shuar sot, sipas marrëvehsjes së arritur me marrëvehsjen e Brukselit për telekomunikacionin. Telenor dhe VIP mobile, që janë parë …

Xhaferi takon zyrtarin e ShBA: Jam oficer, s’di të tërhiqem mbrapa

Gjatë takimit që ka zhvilluar sot Zëvendësi-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee me kryetarin e ri të Kuvendit z.Talat Xhaferi, ku i fundit i ka thënë të dërguarit amerikan se: “si oficer që jam, nuk di të tërhiqem …

“Shqipëria e Madhe”, Daçiç: Rama e Thaçi luajnë ‘bllofin”me BE

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, është shprehur se kryeministri Edi Rama dhe presidenti Hashim Thaçi luajnë bllofin me Bashkimin Europian kur flasin për projektin e Shqipërisë së Madhe, dhe se mesazhet e tyre nuk i drejtohen Beogradit por …

Lunaçek: Gruevski të pranojë humbjen

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, duke komentuar krizën politike dhe ngjarjet e fundit në Kuvendin e Maqedonisë për agjencinë austriake APA, ka thënë se është e gjatë lista e mëkateve të BE-së ndaj Maqedonisë. Mes tjerash ajo ka theksuar …