Lajmet nga Rajoni

Haradinaj: Seanca konstituive e Kuvendit javën e ardhshme

Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, gjatë ditë së sotme ka zhvilluar një takim konsultativ me përfaqësues të pakicave joserbe, të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës. Ai ka thënë se e ka marrë mbështetjen e këtyre …

Haradinajt i përgjigjen pozitivisht vetëm grupet e vogla minoritare

I nominuari për kryeministër nga koalicioni PAN, kreu i Aleancës për Ardhmëri të Kosovës Ramush Haradinaj thirri një takim me përfaqësuesit e partive politike për të diskutuar për çështjen e formimit të qeverisë së re. Por, ftesës së tij i …

Hahn: Deklaratat për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, të rrezikshme

Komisioneri evropian për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, ka deklaruar se ideja e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është e rrezikshme dhe e papranueshme, duket shtuar se duhet parë e ardhmja e të gjithë rajonit. -Presidenti i Kosovës Thaçi, kandidati …

Shqiptarët e Maqedonisë kanë një kërkesë për kryeministrin Edi Rama

Shqiptarët në Maqedoni kërkojnë që Tirana zyrtare të mundësojë përfitimin e shtetësisë shqiptare nga gjithë shqiptarët jashtë kufijve. Një plan i tillë është zbatuar nga shtetet fqinje siç janë Maqedonia, Bullgaria, Serbia dhe vendet tjera ish-jugosllave, njofton agjencia e lajmeve …

Haradinaj i bindur: PAN i ka numrat për Qeverinë

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherësh i nominuar nga koalicioni PAN për postin e kryeministrit, e ka konfirmuar se si koalicion i kanë numrat për ta bërë Qeverinë. Haradinaj ka thënë se në 10 ditshin e …

Kurti për Der Spiegel: Askush nuk duhet të ketë frikë nga unë

E përditshmja gjermane “Der Spiegel” në një artikull të botuar sot shkruan se të gjithë kanë frikë nga Albin Kurti: Establishmenti i korruptuar politik në Kosovë, ekonomia, pakica serbe – dhe Perëndimi, transmeton “Zeri.info”. Tani nacionalisti i majtë dëshiron të ngjitet …

Sarajevë, shoqëria civile e dobët, institucione të dobta

Forumi i 6-të i Shoqërisë Civile i Ballkanit Perëndimor, organizuar nga Komiteti Europian Ekonomik dhe Social (KESE) në bashkëpunim me Këshillin Rajonal të Bashkëpunimit (KBR), u hap sot në Sarajevë. “Ekonomitë e fuqishme dhe të suksesshme kërkojnë shoqëri civile të …

Daçiç: Greqia e Serbia të bashkëpunojnë për të përballuar influencën shqiptare në rajon

Ministri i Jashtëm serb, njëherazi edhe nënkryetar i qeverisë Ivica Daçiç ka deklaruar se Greqia dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë edhe për të përballuar influencën e faktorit shqiptar në Ballkan. Daçiç e bëri këtë deklaratë pas takimit në Athinë me …

7 shtete evropiane thirrje BE-së për pranimin në Union të Serbisë e Malit të Zi

Shtatë shtete nga Evropa Qendrore i kërkuan Bashkimit Evropian që të përshpejtojnë pranimin e Malit të Zi dhe Serbisë në Union, duke deklaruar se një dështim për të integruar Ballkanin Perëndimor mund të përbëjë kërcënim për sigurinë e të gjithë …

Pasojat fatale, “Die Presse”: Evropa po humb Ballkanin

Bashkimi Evropian për shkak se po merret me defektet e saj, injorimin dhe mosinteresimin, mund të parashikoj zhvillime të rrezikshme në Evropën juglindore, me pasoja fatale. Këtë situatë e alarmon e përditshmja vjeneze “Die Presse” dhe duke u bazuar në …

LDK refuzon ftesën e Haradinajt

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, tha se nuk do t’i përgjigjen ftesës së Haradinajt për takim pasi kanë thënë njëherë se nuk do të hyjnë në asnjë koalicion me PDK-në. Ai tha se ata si koalicion do të presin që …

Thaçi mund të thërrasë seancën konstituive brenda 30 ditësh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është njoftuar zyrtarisht nga KQZ në lidhje me çertifikimin e rezultatit zgjedhor, gjë që i jep atij mundësinë të thërrasë seancën për konstituimin e Parlamentit të ri brenda një afati 30-ditor. Njoftimi i Presidentit vjen …

Haradinaj fton për takim krerët e LDK-së, VV-së dhe Listës Srpska

Pas mbledhjes së Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, për medie ka folur kryetari i saj dhe i nominuari për kryeministër nga PAN-i, Ramush Haradinaj, raporton KTV. Ai ka thënë se që nga “koha e certifikimit të rezultateve e …

“Burrat hekurosin” në Prizren për të sfiduar rolet tradicionale gjinore

Ndarja e punëve të shtëpisë në Kosovë nuk bëhet në mënyrë të barabartë në mes të grave dhe burrave. Përveç kësaj punët e shtëpisë ende vazhdojnë të përceptohen si detyrime që i takojnë vetëm grave. Por disa burra në Prizren, …

BE pret përshpejtim të kursit të reformave nga Kosova

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova, thotë pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve se është përgjegjësi e udhëheqësve politikë të dëgjojnë qytetarët e tyre e të formojnë një qeveri të qëndrueshme. Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, …

Nisin negociatat për formimin e Qeverisë

Certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ua ka dhënë dritën e gjelbër subjekteve politike që brenda një muaji ta konstituojnë përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës. Zyrtarët e koalicionit PDK-AAK-Nisma …

Vazhdon largimi nga Mali i Zi, tokat shqiptare po mbeten shkret!

Si pasojë e gjendjes së rënduar ekonomike dhe të papunësisë, emigrimi i komunitetit shqiptar nga Mali i Zi po shënon një rritje të theksuar. Dukuria e emigrimit, kohëve të fundit, ka marrë një hov të madh dhe për pasojë shumë …

Fillon beteja për koalicione, kush do ta formojë Qeverinë?

Certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, ka hapur mundësinë që brenda një muaji, të konstituohet përbërja e re e Kuvendit të Kosovës. Me konstituimin e Kuvendit, bëhet verifikimi i mandateve dhe zgjidhet kryetari i ri i këtij …

Ali Ahmeti: “Platforma e Tiranës”, spekulim nga presidenti Ivanov

Kryetari i BDI Ali Ahmeti, i ka cilësuar si spekulime reagimet e fqinjëve ndaj platformës së partive shqiptare në Maqedoni, që u nënshkrua në fillim të këtij viti dhe u cilësua nga qarqet sllavomaqedonase si “platforma e Tiranës” Në një …

Ministrja serbe: Varemi nga Kosova

Ministrja serbe e Integrimit eropian, Jadranka Joksimovic ka folur për rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian, duke i komentuar të gjitha kriteret që ky shtet duhet t’i plotësojë. Si një nga kriteret vazhdimisht është përmendur edhe dialogut i Serbisë me …

PAN: Sapo të mandatohemi prej Presidentit nisim negociatat me partitë dhe deputetët

Koalicioni që ka fituar zgjedhjet ende nuk ka dhënë dëshmi se i ka 61 vota aq sa duhen për të themeluar institucionet e Kosovës. Tash, zyrtarët e PAN’it thonë se posa të mandatohet Haradinaj për Kryeministër do të nisin negociatat …

Kuvendi duhet të konstituohet deri më 8 gusht

Pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve nga KQZ-ja, është hapur rruga për formimin e institucioneve – konstituimit të Kuvendit dhe formimin e Qeverisë së re. Në bazë të Kushtetutës së Kosovës, nenit 66, pikës 1, Kuvendi i Kosovës zgjidhet me …

Shpend Ahmeti merr një vendim të rëndësishëm

Kryetari i Prishtinës i cili në zgjedhjet e 11 qershorit ishte kandidat për deputetë nga radhët e Vetëvendosjes ka marr një vendim që të vazhdojë të jetë në krye të Prishtinës. Këtë e ka bërë të ditur kryetarja e KQZ, …

KQZ çertifikon rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë (KQZ) ka certifikuar sot rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit, sipas të cilave koalicioni PAN ka fituar 33.74 për qind të votave, Lëvizja Vetëvendosja është e dyta me 27.49 për qind …

Tre postet kryesore mund të drejtohen nga ish-udhëheqësit e UÇK-së

Tri postet kryesore të shtetit shumë shpejt mund të drejtohen nga ish-udhëheqësit e UÇK-së, përkatësisht Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, shkruan sot, gazeta Zeri. Tri pozitat kryesore shtetërore (Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi) për herë të parë që nga paslufta ka gjasë …

Gruevski fal Zaevin, nuk i kërkon 50 mijë euro dëmshpërblim

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski ka hequr dorë nga dëmshpërblimi i kërkuar prej 50 mijë euro nga Zoran Zaev. Gruevski përmes avokatit të tij ka njoftuar gjykatën se heq dorë nga padia për rrënimin e imazhit në rastin “Banka Maqedonase”. …

10 grupet e VMRO-DPMNE-së paralizojnë Kuvendin, flet Xhaferi

Formimi i 10 grupeve parlamentare të VMRO-DPMNE-së do të bllokojë punën e Kuvendit, me vetë faktin që brenda një dite ata mund të kërkojnë madje 10 orë pauzë. Kryeparlamentari Talat Xhaferi thotë se vendimi i VMRO -së për formimin e …

Merkel mesazh Serbisë: Rruga për në BE kalon nga Kosova

Forcimi i sundimit të ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën janë kritere të rëndësishme në përpjekjet për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Deklarata është bërë nga kancelarja gjermane Angela Merkel. Në urimin dërguar kryeministres serbe Ana Brnabiq, me …

SHBA-ja dhe Gjermania: Bashkëpunoni me Gjykatën Speciale

Vendimet që dalin nga proceset gjyqësore duhet të pranohen nga një shtet ligjor. Kështu i ka thënë gazetës “Zëri” në një prononcim të saj ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë Angelika Viets. Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se presin nga …

Kosovë, tre vite burg me kusht për një të akuzuar për terrorizëm

Një gjykatë në Pejë në Kosovën perëndimore, dënoi me tre vjet heqje lirie me kusht një të akuzuar për përfshirje në luftën e Sirisë. Gjykata tha se Sokol Morina dënohet me tre vjet heqje lirie, një dënim që nuk do …

Dosja e EULEX-it për Trazirat e Marsit 2004, urdhra nga struktura të larta të UÇK-së!

Prokurori italian Danilo Cecareli pretendon se ka rënë në gjurmë mënyrës se si u organizuan trazirat e marsit 2004 e po ashtu disa prej vrasjeve misterioze që u kryen në atëkohë. Duke përdorur dëshmitarë dhe analizuar provat e mbledhura nga …

Thaçi: Qeveria e re shumë shpejt, ma ka konfirmuar Ramush Haradinaj

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se ka marrë konfirmimin nga koalicioni fitues i zgjedhjeve (koalicioni PAN) dhe mandatari për kryeministër (Ramush Haradinaj) se Qeveria e ardhshme e Kosovës do të formohet pa vonesa. …

Lunacek: Të zbatohen marrëveshjet e arritura në Bruksel

Raportuesja e posaçme për Kosovën ne Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek thotë se prioritet i një faze të re të dialogut në mes të Beogradit dhe Prishtinës duhet të jetë zbatimi i marrëveshjeve tashmë të arritura, me qëllim të normalizimit të …

Athina e sigurt për disbursimin e këstit 8,5 mld euro, por partnerët vënë kushte

Qeveria greke është shprehur e sigurt se të premten do të merret vendimi për disbursimin e këstit të kredisë. Mirëpo bordi i Mekanizmit Europian të Stabilitetit (ESM) ka vënë kushte të reja, duke kërkuar që Athina të avancojë sa më …

Rinumërimi rrëzoi ministrat

Disa nga ministrat në detyrë të kabinetit qeveritar, të cilët sipas rezultateve preliminare të zgjedhjeve u bë e ditur se kanë fituar vend në Kuvend, kanë dalë nga loja gjatë procesit të rinumërimit të 117 kutive të votimit, shkruan sot …

Yee: Ballkani Perëndimor nuk do të arrijë BE-në as për 30 vjet

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Britan Yee, vlerësoi se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk do të arrijnë mesataren ekonomike të Bashkimit Evropian as për 30 vjet. “Prioritet numër një duhet të jetë përparimi ekonomik. Shumica e …

Athinë: Telefonatë për bombë në stacionin e metrosë ‘Egaleo’

Një telefonatë anonime ka vënë në alarm autoritetet e sigurisë në Greqi. Personi që ka telefonuar në një faqe online dhe në një gazetë mësohet se ka paralajmëruar për një shpërthim bombe në stacionin e metrose Egaleo ne Athine. Sipas …

Mosmarrëveshjet mes Sllovenisë dhe Kroacisë për kufirin

Komisioni Evropian pret nga Sllovenia dhe Kroacia të zbatojnë në tërësi vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit. Gjykata në Hagë ka vendosur që problemet rreth kufirit të zgjidhen sipas librave kadastrale. Nënkryetari i parë i Komisionit Evropian, Frans Timermans është përfaqësuesi …

Vazhdojnë dridhjet e tokës në Ohër, regjistrohen 4 tërmete të reja

Katër tërmete të reja prej të cilëve më i fuqishme me intensitet prej 3,8 ballësh sipas Rihterit janë regjistruar mbrëmë në rajonin epiqendror të Ohrit. Sot në mëngjes në orën 4:29 minuta është ndjerë tërmeti më i fuqishëm nga katër …

Gjykata Speciale nis punën sot

Gjykata Speciale për krime të pretenduara të luftës në Kosovë, që nga sot pritet të nis punën e saj, pas miratimit të rregullores së Procedurës dhe të Provave, e cila u bë javën e kaluar. Gjykata Speciale në një përgjigje për …

Kurti: Thaçi e Vuçiçi përfaqësojnë interesa të vëllezërve të tyre mafiozë

I nominuari për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një bisedë për të përditshmen serbe Danas, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi, në zgjedhjet parlamentare po përpiqet të kompensojë mungesën e legjitimitetit qytetar “nga poshtë” dhe legjitimitetin …

Pavarësia e SHBA festohet në Kosovë, ngrihet flamuri tek busti i Bill Clinton

Përvjetori i pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është përkujtuar edhe në Prishtinë përmes një ceremonie të organizuar në bustin e Presidentit, Bill Clinton. Në këtë event u ngrit flamuri amerikan si dhe performoi Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së …

Çfarë mund të pritet nga fjalët e Vuçiqit dhe Thaçit?

Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq thonë se dialogu mes shqiptarëve dhe serbëve “është futur në një fazë të re”. Vuçiq pohon se kjo nënkupton bisedime shumë më “serioze dhe të guximshe” për raportet mes Beogradit dhe Prishtinës. Ndërsa Thaçi thotë …

Kryeministrja serbe: Normalizimi i marrëdhënieve varet nga Kosova

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, ka deklaruar se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën varet krejtësisht nga ajo se çfarë do të ndodhë me serbët në pjesën veriore të vendit, e për të cilët ajo ka një rrugëzgjidhje që është risi …

LDK-ja preferon opozitën, e fton PAN-in të lidhë koalicion me pakicat

Lidhja Demokratike e Kosovës mund të zgjedhë të shkojë në opozitë, mes ofertave për koalicion qeverisës qoftë me koalicionin PAN (PDK, AAK dhe Nisma) apo me Lëvizjen Vetëvendosje. Koalicioni PAN (Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma) si …

Kocijancic: Rruga e Serbisë në BE varet nga raportet me Kosovën

Shpejtësia dhe data e hyrjes së Serbisë në BE varet kryesisht nga përparimi i Serbisë në zbatimin e reformave dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, ka thënë për “Tanjug”, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, …

Delawie: SHBA e gatshme të punojë me gjeneratën e ardhshme të politikanëve

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, në një intervistë dhënë Radio Kosovës ka folur lidhur me 4 Korrikun, Ditën e Pavarësisë së SHBA-ve , duke thënë se Kushtetuta amerikane ka qenë model për shumë vende të tjera. Ai tha se …

Ja dëmet e shkaktuara nga tërmeti 5 ballësh në Ohër

Tërmeti prej 3,7 ballëve që ndodhi në orën 4 të mëngjesit, duket se ishte vetëm paralajmërim për lëkundjen e radhës në orën 13 e 18 minuta. Tërmeti prej 5 ballëve, sipas Rihterit, ishte më i fuqishmi në vargun prej 800 …

Yee: Shqipëria e Madhe?! S’ka përpjekje për ndryshim kufinjsh

Zv. Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Bryan Yee, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk mbështesin asnjë plan për rishikimin e kufijve në Ballkan, duke nënvizuar se cdo veprim i tillë do të prodhonte destabilitet. Në një intervistë për …

Gjykata urdhëroi konfiskimin e pasaportës së Gruevskit

Një gjykatë në Maqedoni ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të tjerë të partisë së tij konservatore, WMRO-DPMNE, përfshirë dy ish-ministra të qeverisë së tij, lidhur me skandalin madhor të përgjimit. Ky urdhër është …

Incidenti me anijen turke, Athina: Qëlluam sepse nuk iu bindën urdhrit

Autoritetet greke kanë publikuar një deklaratë pas incidentit të së hënës pasdite kur rojet bregdetare vendase kanë hapur zjarr kundër një anije të flotës tregtare turke. Sipas deklaratës së Policisë Bregdetare, autoritetet u sinjalizuan se anija  M/V ACT, që po …

Lushtaku del nga burgu: Dola nga njëri, po hyj në burgun tjetër!

Pas vendimit për shpalljen si i pafajshëm nga shkalla e tretë e Gjykatës Supreme, Sami Lushtaku ka dal edhe nga burgu i sigurisë së lartë në Gërdoc. Për ta pritur lirimin e Lashtakut jashtë burgut janë mbledhur familjarë e miq …

Nimic: Zgjidhja e kontestit rreth emrit të Maqedonisë do të vonohet

Ndërmjetësuesi i Kombeve të Bashkuara në kontestin rreth emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic pas një pauze trevjeçare ka zbritur në Shkup në takime me drejtuesit e lartë shtetërorë dhe partiakë për t’i dhënë një shtytje të re zgjidhjes së këtij problemi mbi …

Dënohet një shtetas i Kosovës për propagandë pro ISIS

Një gjykatë e Kosovës dënoi me 180 orë punë në komunitet një shqiptar i cili vendosi një flamur të Shtetit Islamik në një kryqëzim të Prishtinës. Personi me inicialet Q.M. u arrestua në shtator të vitit të kaluar kur ai …

Sami Lushtaku lirohet nga të gjitha akuzat

Gjykata Supreme ka marrë vendim për lirimin e Sami Lushtakut. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar avokati i tij, Arianit Koci. Koci ka thënë se kërkesa e tij është aprovuar në tërësi. “Është aprovuar  ankesa ime dhe Sami Lushtaku është …

Delawie apel politikës kosovare: Të tejkalohet stanjacioni

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Greg Delawie, i ka bërë thirrje klasës politike kosovare që të tregojë unitet përballë sfidave me të cilat përballet vendi, me qëllim që të tejkalohet stanjacioni në procesin e integrimin në organizmat ndërkombëtare. …

Vuçiç pas takimit me Thaçin: Ramë dakord që të vazhdojmë dialogun

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se pas bisedimeve që patën sot me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së Federica Mogherini dhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, kanë rënë dakord që të vazhdojnë dialogun dhe zbatimin e marrëveshjeve të arritura …

Greqi, zjarr në komisariatin e policisë, tetë persona në spital

Një zjarr ka shpërthyer vonë mbrëmjen e të dielës në komisariatin e policisë të ishullit grek, Samos. Zjarri shpërtheu për shkaqe të paditura ende në qelite e izolimit, ku ndodheshin 34 persona, kryesisht emigrantë të paligjshëm. Tre prej këtyre të …

Mustafa: S’na lëkund asnjë kërkesë e ndërkombëtarëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), njëherësh kryeministër në detyrë, Isa Mustafa, ka thënë se procesi i zgjedhjeve të 11 qershorit ka qenë i rregullt, ku të gjitha subjektet politike në përgjithësi kanë respektuar normat dhe kriteret demokratike. Mustafa …