Lajmet nga Rajoni

Maqedoni, gazetarët fishkëllejnë kryeparlamentarin dhe deputetët e maxhorancës

Gazetarët sot kanë fishkëllyer kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski dhe deputetët e maxhorancës pas vendimit të së hënës për nxjerrjen e tyre nga salla e Parlamentit. Një pjesë e gazetarëve menjëherë kanë braktisur edhe seancën e sotme të Parlamentit, ku …

Vulin takim me biznesin në veri: Së shpejti do jepni sugjerime edhe për dialogun

Drejtori i Zyrës së qeverisë së Serbisë për Kosovën, Aleksandar Vulin, ka biseduar sot në pjesën veriore të Kosovës, me biznesmenët serbë dhe personat e tjerë, me ç’rast i ka njoftuar ata se në të ardhmen do të kenë mundësi …

Tahiri: Të gatshëm për IBM në Bërnjak dhe Dheun e Bardhë

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri priti sot përfaqësuesin e EULEX-it, Thomas Muehlemann, me të cilin bisedoi për përgatitjet rreth zbatimit të Marrëveshjes së IBM-it në dy pikat kufitare në Bërnjak dhe Dheu i Bardhë, që do të nis më 31 dhjetor 2012. …

Serbi, Nikoliç: Nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Presidenti i Serbisë Timisllav Nikollç ka thënë se nuk ka arsye që të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, pa pasur ndonjë jo-stabilitet të madh. Nikoliç, ka thënë se është shumë e vështirë që të ndërrohet Kushtetuta e Serbisë dhe se …

Kosovë, Vulin takohet me përfaqësuesit e UNMIK-ut në veri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vulin, do të qëndrojë sot në pjesën veriore të Mitrovicës ku do të takohet me përfaqësues të UNMIK-ut. Sipas mediave serbe, Vulin gjatë këtij takimi do të kërkojë nga UNMIK-u …

Gjendet “formula” e koalicionit, Thaçi kryeministër dhe Haradinaj president

Drejtuesit e Partisë Demokratike të Kosovës e kanë gjetur “formulën” se si ta ndajnë pushtetin me AAK-në. Drejtuesit e partisë më të madhe në vend janë të gatshëm që liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt, t’i ofrojnë postin e të parit …

Kosovë, Jahjaga mund të largohet nga detyra

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka gjasa të largohet nga detyra si shkelëse e Kushtetutës, ashtu sikurse dy paraardhësit e saj, Fatmir Sejdiu dhe Behgjet Pacolli. Emërimi i Blerim Shalës si Koordinator për dialogun me Serbinë pritet t’i shkaktojë telashe …

Kirby: Nuk ndryshojnë kufijtë e Kosovës

Ambasadori amerikan në Beograd, Michael Kirby, ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës. Në një intervistë për gazetën “Novosti”, ambasadori Kirby ka theksuar se të gjithë duhet ta dinë se nuk ka më tregti me …

Përmendorja e UÇPMB-së, Daçiç: Nëse s’e heqin ata, e heqim ne me dhunë

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar të mërkurën se nëse autoritetet lokale në Preshevë nuk e heqin vetë përmendoren e dëshmorëve të UÇPMB-së, në qendër të Preshevës, atëherë atë do ta heqë me forcë shteti. Daçiç ka thënë se …

Koalicionet politike në Kosovë interes në mediat serbe, “Danas”: Haradinaj Kryeministër

Koalicioni i paralajmëruar në mes të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka ngjallur interesim edhe te mediat serbe. Bile ato tregojnë në detaje se kur pritet të ndodhë ky koalicion dhe si do të bëhet …

Aktivistët e organizatës “Illyricum Libertas” dënohen me nga 1 vit burg me kusht

Anëtarët e “Illyricum Libertas” nga Gjykata e Tetovës janë dënuar me 1 vit burg me kusht dhe fshirjen vizatimit të hartës së Shqipërisë etnike në hyrje të Tetovës. Seanca është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa aktivistët e kësaj organizate …

Greqi, optimizën për të ardhmen

Mesazhe optimizmi kanë përcjellë me rastin e Krishtlindjeve, kryeministri  grek Antonis Samaras, si dhe liderët e partive kryesore. Kryeministri grek e cilësoi 2013-n një vit të vështirë, ndërsa nënvizoi se po të punojmë sistematikisht, vendi do të ngrihet përsëri në …

Petroviç: Platforma për Kosovën, e paqartë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Slobodan Petroviç, e konsideron platformën e presidentit të Serbisë Timislav Nikoliç, si konfuze dhe nuk është të qartë nëse e përkrahë vetë ekzekutivi në Beograd. Megjithatë, ai ka vërejtur një përpjekje që të arrihet deri te disa …

Platforma e Beogradit merr mbështetjen e serbëve të Kosovës

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, shprehën mbështetje për platformën e qeverisë për Kosovën, duke theksuar se dokumenti ishte e rëndësishme për shkak se ajo përmbante zgjidhje me interes për të gjithë serbët. Në një takim në Mitrovicë, serbët e Kosovës …

Kosovë,refuzimi i Thaçit nuk e demoralizon AAK-në

Deklarata e kryeministrit kosovar Hashim Thaçi se nuk do të pranojë ofertën e kreut të AAK-së Ramush Haradinaj nuk e demoralizon këtë forcë politike. Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi ka deklaruar se oferta e liderit të kësaj partie Ramush Haradinaj …

Kriza politike mund të rritet në Maqedoni

Diplomatët e huaj në Shkup deklarojnë se rritja e tensioneve dhe përplasjeve politike mund të çojnë drejt rritjes së tensooneve në Maqedoni dhe se protestat e dhunshme  jashtë Parlament dhe brenda tij janë një pasqyrë e keqe për vendin. “Ka …

“Stars and Stripes”: SHBA e do Kosovën në NATO

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të formojnë Ushtrinë e Kosovës e cila në një afat sa më të shkurtër do t’i bashkohej NATO-s, shkruan portali ushtarak amerikan “Stars and Stripes”. Po bëhen më shumë se katër vite që kur …

Maqedoni, opozita nisi protestat me bllokimin e rrugëve

Opozita maqedonase sonte ka bllokuar rrugët kryesore në disa qytete në Maqedoni në kuadër të fushatës antiqeveritare. Opozita paralajmëroi se prej sonte do të nis me bllokada të rrugëve, protesta dhe forma të tjera të rezistencës demokratike kundër qeverisjes aktuale, …

Jo më azilkërkues nga Maqedonia, Fridrih: Qeveria të marrë masa

Qeveria gjermane ka bërë të ditur se ka plotësuar të gjitha kapacitetet për pranimin e azilkërkuesve nga Maqedonia dhe Serbia. Ministri i brendshëm i Gjermanisë, Hans Peter Fridrih ka deklaruar për DW se janë plotësuar kapacitetet për azilkërkuesit e jashtëm …

Gruevski: Cërvenkovski sikur Gadafi

Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski deklaroi sot se lideri i opozitës Branko Cërvenkovski po vazhdon të sillet në stilin e ish-diktatorit libian Gadafi. “Ai vazhdon në stilin e Gadafit. Jeton në botën e tij dhe me dhunë po synon të …

Opozita bllokon Shkupin, Cërvenkovski: Vazhdojmë betejën për rrëzimin e Gruevskit

Opozita maqedonase konkretizon sot veprimet e saj, në kuadër të pa-dëgjueshmërisë qytetare. Duke filluar nga ora 18:00 e ditës së sotme për 30 min do të bllokojë kryqëzimin në qendër të Shkupit, ndërsa të shtunën, do të zhvendoset me protestë …

Serbët e Kosovës përkrahin platformën

Rreth 150 përfaqësues të serbëve të Kosovës kanë mbështetur paltformën e Beogradit për Kosovës. Këtë e kanë konfirmuar gjatë një takimt të përbashkët të mbajtur sot gjatë ditës në Mitrovicë. Siç raportojnë mediat serbe, konkluzat e dala nga ky takim …

Platforma “mollë sherri” në Beograd, ndan Nikoliç me Daçiç

Platforma për Kosovën ka shërbyer si një mollë sherri në Beograd. Kjo platformë e hartuar në kabinetin e presidentit serb, Tomisllav Nikolliç, ka sjellë polemika mes Qeverisë dhe Presidencës. Edhe pse është paralajmëruar si dokument i përbashkët, platforma ka zbuluar …

Krishtlindjet në Kosovë, Ipeshkvi pritje me personalitetet e larta

Besimtarët e krishterë po festojnë Krishtlindjet. Mesha e mesnatës për Krishtlindje u mbajt në Katedralen “Zoja Ndihmëtare” në Prizren. Meshën e udhëhoqi, Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji. Në meshë përveç besimtarëve katolikë, ishin të pranishëm edhe presidentja, Atifete Jahajga, …

Nikoliç: Nuk do të ketë “Republika Sërpska” në Kosovë

Presidenti serb Timoslav Nikoliç tha se platforma për Kosovën duhet të miratohet më 10 janar, dhe se “askush nuk e di se çfarë do të ndodhë më 11 janar”. Nikoliç një intervistë për mediat serbe ka thënë se teksti përfundimtar …

Hashim Thaçi refuzon ofertën e Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka refuzuar ofertën liderit të AAK-së Ramush Haradinaj. I pyetur se a do të jetë kryeministër edhe në vitin 2013, ose deri në fund të mandatit, kryeministri Thaçi theksoi se do të respektojë kontratën me …

Ivanov: Shoqëria jo peng i sjelljes së papërgjegjshme

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov reagoi sot lidhur me ngjarjet e djeshme në Parlamentin e Maqedonisë dhe protestat lidhur me buxhetin 2013. “Dje ndodhi ajo që unë e paralajmërova në fjalimin tim vjetor. Shihet qartë se thirrjet e mija nuk …

Shkup, dhjetëra policë dhe protestues të plagosur

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka bërë të ditur se dhjetëra policë dhe qytetarë janë plagosur në protestat e djeshme të opozitës dhe përkrahësve të qeverisë në Shkup. Sipas MPB-së, janë regjistruar disa incidente, ku janë plagosur 11 pjesëtarë të …

Protesta dhe tensione politike në Maqedoni

Në Maqedoni pritet të vazhdojnë protestat e opozitës dhe tensionet politike, pas votimit të djeshëm të buxhetit 2013 nga maxhoranca dhe anashkalimi i dhunshëm i deputetëve të opozitës maqedonase nga Parlamenti. Partia opozitare maqedonase LSDM dhe aleatët e saj kanë …

Kosovë, rruga drejt Presidencës e Thaçit, e pakalueshme

Ndarja e posteve të “mëdha” ndërmjet dy liderëve oponentë, Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt, që ky i fundit të drejtojë qeverinë e Thaçi të bëhet president, duket se do të jetë një mision i pamundur dhe një kalkulim i bërë …

Kosovë, serbët diskutojnë platformën e Beogradit

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës do të takohen sot në Mitrovicë për të diskutuar platformën e Serbisë për Kosovën dhe për të marrë një qëndrim të përbashkët për dokumentin. Duke folur për mediat serbe, kryetari ilegal i Mitrovicës, Kërstimir Pantiç, …

Jahjaga pret Thaçin, informohet për ecurinë e dialogut me Serbinë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, priti sot në takim kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili e informoi për procesin e deritashëm të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, si dhe për axhendën …

Agim Aliu merr drejtimin e degës së PDK-së

Agim Aliu është zgjedhur të hënën në mbrëmje kryetar i degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Ferizaj. Këshilli drejtues i degës prej 55 anëtarëve, ka zgjedhur kryesinë e degës prej 19 anëtarëve, e cila më pastaj ka zgjedhur …

Tensionet në Maqedoni, Gruevski: Populli është me mua, Cërvenkovski dështoi

“Maqedonia sot kishte ditë të vështirë, por edhe të rëndësishme. Sot ishim dëshmitarë të tentimit të parë të dhunshëm të pasuksesshëm për shkatërrim të institucioneve demokratike dhe pushtetin e zgjedhur legjitim në zgjedhje të lira dhe korrekte prej para një …

Kosovë, gjykata konfirmon aktakuzat ndaj dy ish-ministrave të kulturës

Gjykata e Qarkut në Prishtinë ka konfirmuar aktakuzën ndaj dy ish-ministrave të Kulturës, Astrit Haraçija dhe Valton Beqiri, si dhe producentëve Armond Morina e Nehat Fejza. Haraçija akuzohet për veprën penale “shpërdorim i detyrës zyrtare, ose autorizimit”, pasi duke tejkaluar …

Ivanoviç kërkon ndërprerje të bisedimeve: Të mos ndryshohet platforma

Kryetari i të ashtuquajturit Këshill Nacional Serb i Mitrovicës, Millan Ivanoviç, ka kërkuar që bisedimet që janë duke u zhvilluar në Bruksel në mes të Prishtinës dhe të Beogradit të ndëpriten menjëherë, ndërsa Platforma e hartuar të mos ndryshohet në …

Presidentja Jahjaga uron besimtarët për Krishlindjet

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka uruar Ipeshkvin e Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, me rastin e Krishtlindjet. “Me rastin e kremtes së Kërshëndellave, ju uroj Juve dhe të gjithë besimtarëve katolikë të Republikës së Kosovës që këtë festë ta kalojmë …

Alarmante papunësia në Kosovë, Rashiq: 270 mijë të papunë

Qeveria e Kosovës ka vënë përparësi uljen e papunesise ne vend. Sipas Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) rreth 270 mijë janë papunë në Kosovë. Gjatë prezantimit të bilancit të punës përgjatë 2012, Ministria ka shprehur shqetësimin e saj …

Kosovë, konfirmohet njohja e Pakistanit

Është konfirmuar sot njohja e Pakistanit.Ministria e Punëve të Jashtme të këtij vendi aziatik ka publikuar vendimin e tij për njohje të Republikës së Kosovës. “Qeveria e Pakistanit ka vendosur të njohë Republikën e Kosovës. Vendimi është marrë në pajtim …

Shpërndahen protestuesit në Shkup, SHBA: Stop konfrontimeve

Kanë përfunduar protestat e opozitës dhe përkrahësve të pushtetit pranë Parlamentit të Maqedonisë. Të parët u shpërndanë përkrahësit e opozitës pas fjalimit të liderit Branko Cërvenkovski, i cili bëri thirrje për protesta dhe padëgjueshmëri qytetare kundër qeverisjes aktuale, për shkak …

Opozita thirrje për padëgjueshmëri qytetare: Gruevski sikur Millosheviçi

Lideri i opozitës maqedonase Branko Cërvenkovski ka paralajmëruar se prej nesër fillon padëgjueshmëria e përgjithshme qytetare në Maqedoni. Ai theksoi se prej sot Maqedonia nuk ka Kushtetutë, demokraci, Parlament, Qeveri si dhe vendi ka fituar Sllobodan Millosheviçin e tij. “Kjo …

“Qipro ka humbur mundësinë për të “shpëtuar”nga kriza”, deklarata e Vizer tensione në vend

Deklaratat e njërit prej drejtuesve më të lartë të Eurogrupit ka shkaktuar tension në Qipro për shkak të intervistës të zyrtarit Europian, Thomas Vizer, në gazetën qipriote “Kathimerini”. Kreu i Këshillit të ekspertëve të Eurogrupit si dhe të Komisionit Ekonomik …

Shkup, Parlamenti miraton buxhetin e 2013-ës pavarësisht tensioneve

Parlamenti i Maqedonisë miratoi me 65 vota pro, 4 kundërs projekt-buxhetin për vitin 2013.

Tensionohet situata në Parlamentin e Maqedonisë, largohet kryeparlamentari

Tensionimi i situatës në Parlamentin e Maqedonisë ka bërë që sigurimi të largojë nga salla kryetarin e Kuvendit Trajko Veljanovski. Deputetët e opozitës i rrinin mbi kokë kryeparlamentarit, duke mos e lejuar të filloj seancën plenare për të votuar buxhetin …

Grekët ndihma për të varfërit

Pavarësisht se janë të këputur nga kriza mijëra grekë u dyndën në sheshin Sintagma në qendër të Athinës për të dhuruar ushqim, rroba dhe lodra për familjet në nevojë. Njerëz nga të gjitha moshat dhuruan dicka për familjet në nevojë …

Maqedoni, mediat proqeveritare: Po përgatitet grusht shteti

Mediat e afërta me partitë në pushtet në Maqedoni kanë akuzuar se opozita po përgatit gushtin e shtetit, një skenar për të shkaktuar dhunë dhe kaos në vend. Sipas portalit proqeveritar Kurir, dy liderët opozitarë maqedonas, Branko Cërvenkovski dhe Lubço …

Tension në Shkup, opozita kundër buxhetit

Forca të shumta policore janë vendosur para ndërtesës së Kuvendit të Maqedonisë për të penguar një përplasje të mundshme fizike mes simpatizantëve të opozitës dhe pushtetit, pas  protestave të ditës së dielë të deputetëve të opozitës së bashkuar që nga …

Kosovë, serbët e veriut bllokojnë rrugët kryesore

Përfaqësues dhe tregtarë serbë të pjesës veriore të Kosovës kanë bllokuar sot disa nga rrugët kryesore përfshirë këtu edhe pikë-kalimin kufitar në Jarinjë. Tregtarë nga Leposaviçi kanë shkuar në pikë-kalimin në Jarinjë duke mos lejuar që të qarkullojnë automjetet në …

Platforma për Kosovën, Beogradi pritet ta përfundojë gjatë javës

Beogradi zyrtar gjatë kësaj jave do të përfundojë platformën për Kosovën. Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka thënë se do të merren parasysh dhe propozime të reja për platformën, si ide që janë dëgjuar gjatë bisedave me liderët e opozitës, …

Kosovë, Presidentja nuk do të japë dorëheqjen

Atifete Jahjaga po u reziston skenarëve për rikonfigurimin e skenës politike që ia rrezikojnë postin e presidentes së Kosovës.

Kryeministri serb Daçiç kërkon t’i afrohet botës islame

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë për mediat serbe se vendi i tij, duhet të dërgojë lobues në vendet që nuk e kanë njohur Kosovën, e veçanërisht në shtetet e mëdha islamike. Daçiç ka përmendur njohjen e fundit të …

Serwer: Platforma serbe vështirëson dialogun Prishtinë-Beograd

Profesori për marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin “Johns Hopkins”, Daniel Serwer konsideron që platforma për Kosovën, vështirëson dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. “Mua më duket që platforma është pozicion real i Beogradit i cili tregon se çfarë dëshiron Serbia. Ai dokument …

Koshtunica: Kosova krahinë brenda Serbisë

Kryetari i Partisë Demokratike në Serbi Vojsllav Koshtunica ka deklaruar se do të jetë pro platformës për Kosovën nëse në të thuhet që Kosova të bëhet një “krahinë” në kuadër të shtetit të Serbisë. “Ne kemi rënë dakort që në …

Kosovë, Haradinaj tregon skenarin për të marrë pushtetin

Ish-Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj po shfaqet i kursyer, teksa po planifikon skenarin për të udhëhequr një koalicion mes PDK-së dhe AAK-së. “I jam besnik asaj që thashë edhe kur erdha, që dëshiroj të flas duke punuar. Me pak fjalë, …

Zgjedhjet në AAK, Haradinaj kandidati i vetëm për kryetar

Ramush Haradinaj është kandidati i vetëm për kreun e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Ndërsa mbetet ende një muaj para se kjo parti opozitare t’i nënshtrohet procesit të brendshëm zgjedhor, Ramush Haradinaj pritet të rikonfirmohet në krye të AAK-së. Nënkryetari …

Mustafa për platformën e Serbisë: S’ka të bëjë me Luginën e Preshevës

Platforma e Serbisë për Kosovën nuk duhet të ndërlidhjet me çështjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, vlerësojnë përfaqësues politikë të kësaj ana. Sipas tyre, platforma serbe është shumë denigruese dhe asnjëherë nuk do të realizohet, ndërsa theksojnë se ata …

Der Handelsblatt: Samaras, “Politikani i vitit”

“Politikan të vitit” për 2012-n e ka shpallur kryeministrin grek, Antonis Samaras, gazeta financiare gjermane, Der Handelsblatt, e cila në numrin e datës 21 dhjetor, përmban një speciale kushtuar personaliteteve të vitit që po mbyllet. Artikullin për zotin Samaras, me …

Greqia mbështet Kosovën, pavarësisht mosnjohjes

Asistente në përpjekjet e Kosovës për zhvillim ekonomik, por edhe mbështetëse e perspektivës europiane të saj është Greqia, pavarësisht se insiston në qëndrimin politik për mos ta njohur atë shtet, siç theksoi nga Selaniku shefi i zyrës greke të ndërlidhjes …

Kërkohet krijimi i fondit për veriun, Thaçi e Daçiç takohen me 17 janar

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiç, do të takohen më 17 janar për të diskutuar krijimin e një fondi për veriun e Kosovës. Fondi do të përfshinte investimet ekonomike që parasheh t’i bëjë për atë …