Lajmet nga Rajoni

Daçiç: Takohem edhe me Haradinajn për Kosovën

Kryeministri serb Ivica Daçiç thotë se ai është gati të bisedojë në lidhje me zgjidhjen e çështjes së Kosovës edhe me liderin e AAK-së  Ramush Haradinajn, nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës. “Nëse ai bëhet kryeministër, unë nuk mund të …

Lulzim Peci, ambasador i Kosovës në Beograd?

Ambasadori i Kosovës në  Suedi, Lulzim Peci, pritet të jetë përfaqësues i Kosovës në Serbi. Sipas mediave në Prishtinë Peci në një takim me ministrin e jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj  ka pranuar të marrë këtë detyrë. Të propozuar për …

Kosovë, qeveria pranon se do të flasë për veriun në bisedime

Qeveria e Kosovës ka pranuar se edhe veriu do të jetë temë e bisedimeve. Pas mbledhjes së rregullt të Kabinetit qeveritar, ka qenë vetë zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka sqaruar pozicionin e ekzekutivit kosovar për këtë çështje. Sipas tij, me kryeministrin …

Rezoluta e Serbisë rrezikon dialogun me Kosovën

Presidenti dhe qeveria e Serbisë kanë arritur marrëveshje për dy dokumente të cilat kanë lidhje me Kosovën, për rezolutën që do të shkojë para deputetëve për miratim, dhe platformën, e cila nuk është bërë publike. Megjithatë, agjencia e lajmeve “Reuters”, …

Daçiç distancon Thaçin: Dua të bisedoj me Ramushin

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se është i gatshëm të bisedojë me liderin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Daçiç ka deklaruar se problemet me Kosovën do t’i zgjidhë me Ramush Haradinaj, nëse ky i fundit, bëhet kryeministër i Kosovës. …

Jovanoviç: Rezoluta vetëm betim ritual në Kosovën

Rezoluta e Qeverisë së Serbisë për bisedime me përfaqësuesit e pushtetit në Kosovë, e miratuar njëzëri në mbledhjen ku ka marrë pjesë edhe presidenti i shtetit, Tomisllav Nikoliç, ka hasur në reagime të ndryshme nga qarqet opozitare serbe. Derisa Lëvizja …

Beogradi shkel reciprocitetin, s’lejon transport tranzit të mallrave kosovare

Një kamion me fruta pyjore nuk ka arritur të shkojë në destinacionin e paraparë, pasi autoritetet e Serbisë nuk e kanë lejuar ta përdorë si tranzit shtetin serb për t’i eksportuar ato produkte në Slloveni. Produktet e kësaj kompanie nga …

Rasti “Monstra”, zbardhen detaje kundër akuzës

Në Gjykatën Penale Shkupi 1 sot ka nisur procesi gjyqësor për rastin “Monstra” lidhur me vrasjen e pesëfishtë në Smilkovc të Shkupit. Aktakuza e ngritur prej pesë faqeve ngarkon për vepër terrorizëm dhe vrasjen e kryer Alil Demirin, vëllezërit Afrim …

Nimic takim me zyrtarët e Athinës për emrin: Po përpiqemi të unifikojmë “idetë” me Shkupin

Në vizitën e planifikuar në Athine i dërguari i OKB për zgjidhjen e cështjes së emrit të Maqedonisë Metju Nimic prezantoi ‘idetë’ e tij të reja që do të shërbenin për kapërcimin e konflikteve për emrin mes dy fqinjëve, por …

Serbia miratoi platformën, s’e njeh Kosovën

Autoritetet serbe miratuan sot dy dokumente lidhur me bisedimet me Kosovën dhe synimet për sigurimin e një shkalle të lartë të autonomisë për pjesën veriore të Kosovës. Në mbledhjen e sotme të qeverisë së Serbisë, në të cilën mori pjesë …

Takimi i 17 janarit në Bruksel, Kuçi: Nuk ka nevojë për platformë

Qeveria e Kosovës po përgatitet për takimin e 17 janarit në Bruksel ndërmjet kryeministrit të Kosovës dhe atij të Serbisë me ndërmjetësimin e shefes së diplomacisë evropiane, baroneshës Catherine Ashton. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi tha pas mbledhjes së Qeverisë se në …

Zgjedhjet lokale në Maqedoni, më 17 ose 24 mars

Zgjedhjet lokale në Maqedoni pritet të mbahen në fund të muajit mars të këtij viti. Kështu theksojnë mediat në Maqedoni të cilat theksojnë se data e pranueshme për këto zgjedhje pritet të jetë 24 marsi dhe se publikimin e saj …

Greqia dhe Rumania probleme me dëborën

Prej dy ditësh ulja e menjëhershme e temperaturave ka bërë që disa zona në Greqi të bllokohen. Greqia është mbuluar nga dëbora dhe erërat e forta që kanë sjellë një ulje të menjëhershme të temperaturave. Në veri të vendit një …

Ivanoviç: Zyrtarët ndërlidhës mund të përmirësojnë raportet Kosovë-Serbi

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Oliver Ivanoviç mund të jetë përfaqësuesi diplomatik i Serbisë në Kosovë. Beogradi po e konsideron Ivanoviçin si njeri kompetent për t’u emëruar në detyrën ndërlidhëse mes dy vendeve, ashtu siç kanë rënë dakort dy kryeministray …

Hagë, rifillon gjyqi ndaj ish-kreut të serbëve të Kroacisë Haxhiç

Gjyqi i ish-udhëheqësit të serbëve të Kroacisë Goran Haxhiç, rifilloi të hënën në Hagë. Ai është një ndër zyrtarët kryesorë që po gjykohet në Gjykatën e Kombeve të Bashkuara për ish-Jugosllavinë, për krimet e kryera gjatë luftrave ballkanike. Gjykata e …

Çitaku: S’jemi të gatshëm për BE, por për MSA po

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Çitaku ende nuk mund të pajtohet me refuzimin nga ana e Bashkimit Evropian e nënshkrimit të Marrëveshjes për Stabilizim-Socim, ku negociatat janë shtyrë për në mars të këtij viti. Ministrja, Çitaku në një intervistë për …

Rikthehet “gripi i derrave”, pozitive një 37-vjeçare në Kosovë

Një grua 37-vjeçe nga Prishtina është prekur nga gripi H1N1 i njohur ndryshe si “gripi i derrave”. Ajo është shtrirë në Klinikën Infektive në QKU dhe është në gjendje të rëndë shëndetësore. Shemsedin Dreshaj, drejtor i klinikës, tha se pacientja …

Merkel-Samaras takim me dyer të mbyllura në Berlin, raporton progresin e bërë

Me sfond sakrificat dhe përpjekjet e madha që po bën populli grek, kryeministri grek Antonis Samaras në takimin me kancelaren Angela Merkel në Berlin vuri në dukje së në bazë të këtyre reformave të ndërrmara se vendi do të rifitojë …

Haradinaj mbetet i vendosur, ose Kryeministër ose asgjë

Synimi im mbetet që së shpejti ta marrë udhëheqjen e Qeverisë dhe shpresoj që kjo të bëhet së shpejti. Në rast se nuk më jepet ky post, atëherë i pres zgjedhjet e rregullta. Kështu pohoi kryetari i Aleancës Për Ardhmërinë …

I ftohti mbërthen Greqinë, autoritetet në ndihmë të të pastrehëve

Ulja e papritur e temperatuarave nën zero gradë në Greqi kanë detyruar autoritetet të dalin në rrugë për të ndihmuar të pastrehët , që kohët e fundit janë gjithnjë e në rritje. Gjatë natës punëtorët komunalë kanë shpërndarë batanije dhe …

Lista Lagarde “përzien” politikën greke, tensione mes qeverisë dhe opozitës

Hetimit mbi përgjegjësitë lidhur me menaxhimin e listës Lagarde, ka shënuar rritje temperaturash në politikën greke mes partive të koalicionit qeveritar nga njera anë, dhe partive të opozitës nga ana tjetër. Në parlament është depozituar kërkesa e tri partive qeverisëse …

Kocijançiç: Të shmangen tensionet e panevojshme në Luginë

Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme. Krahas situatës në veri të Kosovës dhe raportit …

Ivanoviç, kandidati i vetëm për postin e ”diplomatit” në Prishtinë

Ish-sekretari i shtetit në Ministrinë për Kosovën të qeverisë serbe, Oliver Ivanovic është kandidati i vetëm për postin e përfaqësuesit diplomatik të Serbisë në Kosovë, i cili do të kontrollonte aplikimin e marrëveshjeve të arritura deri më tani. Siç raporton …

Nimic nis sot përpjekjen e re për emrin e Maqedonisë

Ndërmjetësi i OKB-së për zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë, Metju Nimic ka nisur turin e tij në Athinë dhe Shkup. Edhe pse nuk ka paralajmërim zyrtar për agjendën e vizitës, mediat greke theksuan sot se diplomati amerikan i …

Beograd,qeveria serbe shqyrton platformën për Kosovën

Presidenti i Serbisë Timosllav Nikoliç takohet sot me kryeministrin Ivica Daçiç dhe anëtarët e tjerë të kabinetit ku do të shqyrtohet platforma për Kosovën. Në takim, siç transmetojnë mediat serbe, pritet që të miratohen parimet kryesore të platformës për Kosovën, …

Kosova me platformë për veriun, prezantimi në takimin Thaçi-Daçiç në Bruksel

Pas platformës serbe dhe kritikave për Prishtinën për mungesën e një plani, duket se qeveria e Kosovës është duke hartuar një plan të cilin do ta paraqesë në takimin e 17 janarit mes dy kryeministrave Thaçi e Daçiç në Bruksel. …

Lapidari i UÇPMB-së në Preshevë, BE:Çështje e brendshme e Serbisë

Bashkimi Evropian nuk e ka ndërmend të përfshihet në zgjidhjen e çështjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Zyrtarët e Brukselit kanë thënë se kjo është një punë e brendshme e Serbisë. Ata nuk kanë dashur të komentojnë ultimatumin e …

Daci: E pamundur bashkëqeverisja Thaçi-Haradinaj

Kryetari i LDD-së, Nexhat Daci, ka vlerësuar se Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj nuk mund të bashkëqeverisin së bashku. “Unë do të them se jam në përkrahje të Ramushit, por nuk besoj se dy liderët e luftës mund të bashkëqeverisin …

Shqiptarët e Luginës të vendosur për mbrojtjen e Përmendores së UÇPMB-së

Në një takim konsultativ përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, janë dakorduar për mbrojtjen e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së, duke përdor të gjitha mjetet demokratike në dispozicion përkundër kërcënimeve të vazhdueshme të kreut shtetëror serb për heqjen e …

BE: Ndalimi i vizitës së Nikoliç nuk ndikon në takimin Thaçi-Dacic

Pjesë e marrëdhënieve të mira ndërfqinjësore janë edhe vizitat bilaterale dhe kjo vlen edhe në rastin e Kosovës dhe Serbisë. Kështu porosisin zyrtarët e institucioneve me seli në Bruksel duke iu referuar moslejimit të vizitës në Kosovë të kryetarit serb, …

Takimi Thaçi-Daçiç, Qeveria e Kosovës me platformë për veriun

Qeveria e Kosovës është duke hartuar një propozim-dokument të cilin do ta paraqesë në takimin e 17 janarit mes dy kryeministrave Thaçi e Daçiçnë Bruksel. Burime të RTK-së kanë bërë të ditur se ky dokument i cili është duke u …

Zgjedhjet në Maqedoni, BDI shpall kandidaturat për kryetar të komunave

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim në përbërje të zgjeruar me përfaqësuesit e degëve Strugë, Bogovinjë, Tearcë, Saraj, Vrapçishtë dhe Likovë, që u mbajt sot në selinë e partisë në Tetovë, …

Policia e Kosovës arrestohen truprojet e Vulin

Për shkaqe të sigurisë së përgjithshme dhe të Aleksander Vulinit, i cili ishte nën sigurinë e Policisë së Kosovës në Graçanicë, efektivët me dyshimin e arsyeshëm kanë shoqëruar në komisariat nëntë persona për identifikim dhe verifikim”. Sipas njoftimit të policisë, …

Kosovë, Vulin: Viti 2013, vit i ndryshimeve të mëdha

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Aleksandër Vulin dhe Peshkopi Teodosje, gjatë ceremonialit të ndezjes së gjetheve të thara në pjesën veriore të Mitrovicës, kanë thënë se ky vit do të jetë viti i vendimeve të mëdha. …

Avramopoulos optimist për zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Dimitris Avramopoulos deklaroi se, vizita e paralajmëruar e ndërmjetësuesit të OKB-së Matthew Nimetz në Shkup dhe Athinë mund të krijoj kushte për progres lidhur me zgjidhjen e çështjes së emrit. Sipas tij, ky progres është …

Maqedoni, partitë po përgatiten për zgjedhjet lokale

Partitë politike në Maqedoni po përgatiten për zgjedhjet vendore të cilat do të mbahen më 31 mars.  Një nga partitë më të mëdha të opozitës, LSDM ka thënë se do të bojkotojë zgjedhjet, e ndërsa analistët politikë thonë se kjo …

Kryeministri grek Samaras viziton Berlinin

Kryeministri Grek Antonis Samaras ka një mision të vështirë gjatë kësaj jave, në një vizitë të rëndësishme në Berlin.  Samaras do të ketë një takim jo zyrtar me kancelaren gjermane Angela Merkel të martën,  e ndërsa do të mundohet të …

Daçiç: Thaçi më ka thënë se Haradinaj s`do bëhet kryeministër

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, përveç temave të normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, ka biseduar edhe për raportet brenda skenës politike të Kosovës. Në një intervistë për “Telegrafin” e Beogradit, Daçiç, i …

Kosovë, s’ka koalicion PDK-AAK deri në muajin shkurt

Koalicioni i shumëpërfolur ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, do të mund të “kurorëzohet” pas zgjedhjeve të brendshme të PDK-së. Pavarësisht deklaratave të mëparshme të liderit të Aleancës, Ramush Haradinaj, se pas festave të fundvitit …

Kosovë, Fatmir Limaj do jetë sërish në kryesinë e PDK-së

Fatmir Limaj do ta ndjekë Kongresin Zgjedhor të PDK-së më 26 janar nga qelia e burgut ashtu sikurse ka bërë 7 vjet më parë, në tetor të vitit 2005 në Kongresin e Tretë të Partisë. Para shtatë vjetësh, Limaj ka …

Zyra e Kosovës në Serbi, ambasadorët kosovarë hezitojnë të shkojnë në Beograd

Ministria e Jashtme e Kosovës ende nuk ka dhënë propozimet e saj për përfaqësuesin e Kosovës në Serbi, pavarësisht premtimeve të mëparshme se lista do të finalizohet brenda dhjetorit. Zyrtarët e kabinetit të ministrit të jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj …

Greqia çon kufijtë detarë në OKB

Athina zyrtare nuk mund të pranojë që në kohë krize ti ikin nga duart një shumë e majme 1.3 trilion euro e për këtë arsye duket se Greqia shumë shpejt do të depozitojë në OKB një kërkesë për kufijtë e …

Ndalimi i vizitës së Nikoliçit, serbët fajësojnë EULEX-in

Pas ndalimit të vizitës së presidentit serb Timosllav Nikoliç në Kosovë, mediat serbe vazhdojnë ta trajtojnë këtë si çështje të ditës. Ish-sekretari shtetëror i Serbisë për Kosovën, Oliver Ivanoviç, ka theksuar se përgjegjësia për këtë ndalim bie mbi EULEX-in. “Ky …

Sparkes: Zgjidhje politike për veriun e Kosovës

Veriu i Kosovës është një realitet, të cilin duhet parë qartë, duhet adresuar përmes zgjidhjes politike, e cila, sido që të quhet, do të duhet të marrë parasysh se popullata në atë pjesë të Kosovës është 95 për qind serbe. …

Daçiç:Ndalesa për Nikoliçin, nuk është lëvizje e mirë

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka theksuar se moslejimi i vizitës së presidentit të Serbisë, Timisllav Nikoliç, në Kosovë  nuk është lëvizje e mirë, pasi nuk i kontribuon përmirësimit të raporteve me Prishtinën. Duke theksuar se dialogu me Prishtinën duhet …

Kuçi-Zhbogarit: Nuk lejohet vizita e Nikoliçit në Kosovë

Prishtina zyrtare nuk lejon hyrjen e Presidentit serb Timosllav Nikoliç në Kosovë. Duke iu përgjigjur letrës së shefit  të Zyrës së Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar, njëherësh, përfaqësues special i BE-së i cili kërkoi lejimin e vizitës së presidentit Nikoliç në …

Maqedoni, Qeveri teknike para zgjedhjeve

Një Qeveri teknike që do të organizojë zgjedhjet lokale të Marsit të këtij viti, është kërkesa e opozitës nw Maqedoni. Ky do të jetë kushti i bllokut opozitar Maqedonas për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të Marsit. Propozimi për …

Jahjaga e Thaçi urojnë besimtarët ortodoksë për Krishtlindje

Me rastin e Krishtlindjeve ortodokse, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, i ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë dhe qytetarët e vendit. “Festa e Krishtlindjes është një ditë e veçantë për besimtarët ortodoksë. Ajo bartë me vete porosinë për paqen, harmoninë, …

“Bashkëpunëtorja” e Veselinoviç, emërohet prokurore e krimeve të rënda

Prokurorja e dyshuar nga Policia e EULEX-it për bashkëpunim me Zvonko Veselinoviç, Vahide Badivuku ka dalë e pastër nga skaneri verifikues i Prokurorisë së Shtetit. Ajo është emëruar prokurore dhe është caktuar në Departamentin e krimeve të rënda në Prokurorinë …

Saramas në Sofje për kontestet me Shkupin

Kryeministri grek Andonis Samaras së shpejti do të vizitojë Sofjen, ndërsa një ndër çështjet kryesore të bisedimeve me homologun bullgar Bojko Borisov do të jetë raporti i këtyre dy vendeve kundrejt kandidaturës së Maqedonisë për anëtarësim në BE. Kjo shkruhet …

Nikolliç anullon vizitën: S’dua që Prishtina të vendos për vizitën time në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliç, ka deklaruar se nuk do të shkoj për Krishtlindjet Ortodokse në Kosovë, pasi nuk dëshiron që Prishtina të vendosë se do të shkoj apo jo ai në Kosovë. “Nuk shkoj për Kërshëndella në Graçanicë”, tha …

Monumenti i dëshmorëve, Musliu: Prishtina duhet të mbajë qëndrim

Nuk do të lejojmë të nëpërkëmben as ideali i dëshmorëve, as pllaka përkujtimore, e as simbolet kombëtare, ka thënë Jonuz Musliu, ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, tani lider i Lëvizjes së Progresit Demokratik. “Nuk e di …

Vazhdon dhuna brutale ndaj shqiptarëve, rrihen brutalisht 4 adoleshentë në Shkup

Vazhdon rrahja e fëmijëve shqiptarë nga grupe huliganë maqedonas. Viktimat e fundit janë katër 16 vjeçarë shqiptar, të rrahur në lagjen Aerodrom të Shkupit, pa ndonjë shkas apo pretekst. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 17:00, në lagjen Aerodrom, kur katër …

EULEX: Respektuam proçedurat

Zëdhënësja e EULEX-it, Irina Gudeljeviq në përgjigje të kritikave të presidentit Serb, Tomisllav Nikoliç, pas ndalimit të tijë për të hyrë në Kosovë me rastin e liturgjisë për Krishtlindjen Ortodokse në Graçanicë, ka sqaruar se EULEX-i ka respektuar vetëm proçedurat. …

Mediat në Kosovë:Traktati i paqes shkas për takimin Jahjaga-Nikoliç

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe presidenti i Serbisë, Timoslav Nikoliç, do të takohen në Bruksel, ku do t`u prezantohet ideja për nënshkrimin e një traktati të paqes mes Kosovës dhe Serbisë, që do të mbante firmën e të dy …

Takimi Thaçi-Daçiç më17 janar, mediat: Do diskutohet edhe platforma

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiç, në takimin e radhës në Bruksel më 17 janar  do të diskutojnë për gjetjen e një zgjidhjeje për pjesën veriore të vendit, e cila që nga paslufta nuk është …

KiE, në fund të janarit diskuton për Kosovën

Këshilli i Europës do të mblidhet në fund të muajit janar për të diskutuar në lidhje me situatën në Kosovë.

Fatmir Sejdiu: Mund të rikthehem në krye të LDK-së

Ish kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Sejdiu, nuk e ka përjashtuar mundësinë e rikthimit të tij në krye të partisë. Sejdiu ka thënë se është për procese normale politike dhe për tu larguar nga politika ata të cilët …

Kosovë, Gjykata Supreme refuzon kërkesën për lirimin e Limajt

Gjykata Supreme e Kosovës ka refuzuar kërkesën e mbrojtjes së Fatmir Limajt për lirimin e tij nga paraburgimi. Ky vendim i Gjykatës mban datën 27 dhjetor 2012, ku theksohet se i është refuzuar kërkesa e avokatit të Limajt, Naser e …