Prishtinë- Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas një debati të nxehtë votuan me 89 vota për themelimin e Gjykatës Speciale, e cila do të hetoj krimet e pretenduara në Kosovë. Kundër ishin 22 vota dhe 2 abstenimë votuar Sipas kryeministrit Thaçi, …

Lajmet nga Rajoni

Kosovë, Kuvendi i thotë “PO” Gjykatës Speciale

Prishtinë- Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas një debati të nxehtë votuan me 89 vota për themelimin e Gjykatës Speciale, e cila do të hetoj krimet e pretenduara në Kosovë. Kundër ishin 22 vota dhe 2 abstenimë votuar Sipas kryeministri...

Zëvendëspresidenti amerikan Biden letër Thaçit: Miratoni Gjykatën Speciale

Ndërsa klasa politike në Kosovë vazhdon të jetë ende në mëdyshje lidhur me themelimin e gjykatës speciale për gjykimin e krimeve të luftës, Shtetet e Bashkuara apelojnë ta mbështesin. Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, i ka shkrua...

Sondazhi parazgjedhor: VMRO 54 deputetë, LSDM 38, BDI 19, PDSH 6

Maqedoni- Në zgjedhjet e 27 prillit, sipas një ankete të Institutit për Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes së Mirë, partia e kryeministrit Gruevski, VMRO-DPMNE-ja do të fitojë 54 deputetë, LSDM-ja 38 deputetë, BDI-ja e Ahmetit 19, PDSH-...

Kosovë, 80 vota për themelimin e Gjykatës speciale

Kërkohen 80 votat e deputetëtve të Kuvendit të Kosovës për miratimin dhe themelimin e Gjykatës speciale për krimet e luftës. Qëndrimet e partive politike janë zbutur paksa pas ndryshimit të terminologjisë nga fjala Tribunal në Gjykatë ...

Ja çfarë i bënë Tigrat e Arkanit një kosovari në Bosnjë

Fotoja e një të riu kosovar që keqtrajtohet dhe denigrohet nga dy ushtarë serb të formacionit paraushtarak “Tigrat e Arkanit”gjatë agresionit në Bosnjë-Hercegovinëte 1992 ka bërë xhiron e botës. E përditshmja boshnjake “Oslobodjenj...

Kosovë, Gjykata speciale hetime edhe për korrupsionin

Teksa kryeminsitri i Kosovës Hashim Thaçi ka vënë Gjykatën speciale si kusht për zgjedhjet e parakoshme, debatet për krijimin e saj shtrihet në nivel juridik, politk dhe social.  Edhe pse akoma nuk dihen ende detajet për Gjykatën e cila pr...

Kosovë, Gjykata Speciale hap rrugën për në KE/ VIDEO

Krijimi i Gjykatës Speciale që do të trajtojë aktakuzat e mundshme nga hetimet për raporton e Dick Martyt, do t’i sjellë Kosovës një përfitim anësor, por të rëndësishëm. Shtetit do t’i hapet rruga për anëtarësim në Kësh...

Kosovë, Thaçi: Gjykata speciale do të miratohet

Edhe pse kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e konsideron fyerje themelimin e Gjykatës për krimet e luftës, u shpreh i gatshëm ta miratoj atë. Thaçi paralajmëroi deputetët se nuk do të ketë shpërbërje të Parlamentit derisa të votohe...

Zgjedhjet në Maqedoni, Ahmeti e Thaçi fushatë të ngjeshur

Tubimi qendror i radhës i Bashkimit Demokratik për Integrim u zhvillua mbrëmë në Kumanovë ky qytetarët e kësaj ane kishin rastin të përcjellin shpalosjen e platformës nën emrin “Bashkë më mirë, Bashkë më të fortë, Bashkë për Ev...