Lajmet nga Rajoni

Kurti: Nëse vazhdojmë rrugën e Mustafës e Thaçit, lufta në Ballkan është afër

Në emisionin “Debat” në RTK, Albin Kurti, deputet i Vetëvendosjes, tha se nëse Kosova vazhdon rrugëtimin e saj me hapat e kryeministrit Isa Mustafa e zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, gjasat janë që brenda 4 apo 5 vjetësh në Ballkan të ketë …

Mustafa: S’do të lejojmë grusht shteti e vrasje të policëve

“Nuk do të lejojmë grusht-shtet dhe as djegie e vrasje të policëve tanë. Të mbyllur, të izoluar dhe nëkonflikt me të tjerët, nuk mund të zhvillohet vendi. Dhuna nuk ka qenë kurrë kulturë e këtij vendi, nuk është as tani …

Gjermania dëbon një grup azilantësh nga Kosova dhe Maqedonia

Autoritetet gjermane kanë dëbuar një grup azilkërkuesish nga Kosova dhe Maqedonia, pas shqyrtimit të kërkesave të tyre dhe vendimit për të mos qëndruar në vend. Sipas policisë federale, azilkërkuesit u nisën nga aeroporti i Mynihut me fluturime çarter drejt destinacioneve …

Reforma e pensioneve, degjenerojnë në akte dhune protestat në Greqi

Athina është përfshirë nga protesta të dhunshme, ku qindra njerëz kanë mbushur rrugët e kryeqytetit  kundër reformës së pensioneve, e cila konsiderohet e nevojshme nga autoritetet për të përmbushur kërkesat e kreditorëve ndërkombëtarë. Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë …

Refugjatët, terrorizmi dhe ndikimi rus, sfida të sigurisë në Ballkan

Sfidat kryesore të sigurisë me të cilat po përballen vendet e Evropës Juglindore janë fluksi i madh i refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme, rreziku i vazhdueshçm nga ekstremizmi dhe terrorizmi dhe së fundi ndikimi i politikës ruse. Ky …

Maqedonia hap kufirin për disa qindra emigrantë, mijëra mbeten të bllokuar në Greqi

Maqedonia ka lejuar kalimin e disa qindra emigrantëve, ndonëse situata vijon të mbetet kaotike në territorin grek. Portat në ndarjen territoriale midis dy vendeve u hapën në orët e para të mëngjesit dhe u mbyllën pasi kuota e përcaktuar nga …

Bastisje te kryetari i Klinës dhe zyrtarët e tjerë

Me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Gjykata Themelore në Pejë ka lëshuar urdhëresë për bastisje të shtëpive apo banesave të kryetarit të Komunës së Klinës, shoferit të tij dhe menaxherit të prokurimit të kësaj komune. Prokuroria e …

Parlamenti Europian miratoi Rezolutën për Kosovën

Parlamenti Europian ka miratuar rezolutën e hartuar për Kosovën me 403 vota pro, 130 kundër si dhe 104 abstenime. Gjatë seancës, raportuesja Ulrike Lunaçek tha se e ardhmja e një Kosove të pavarur shtrihet në BE, por nënvizoi se qeveria …

Paralizohet Greqia, protesta të dhunshme kundër reformës së Pensioneve

Greqia është paralizuar këtë të enjte. Mijëra protestues kanë dalë në sheshet kyesore në Athinë  dhe Selanik për të protestuar kundër reformave të qeverisë për pensionet. Protest aka degjeneruar deri në përplasje me uniformat e policisë, duke u hedhur bomba zjarri …

Lunaçek: Kosova ka shënuar progres në disa fusha, por kjo nuk mjafton

Kosova ka shënuar progres në disa fusha, por kjo nuk mjafton. Keshtu ka deklaruar raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian Ulrike Lunacek në fjalimin e saj para deputetëve europianë gjatë senacës me në fokus progresin e Kosovës. Lunaçek kërkoi njohjen …

Thaçi: Jam kërcënuar me vdekje nga lideri i ISIS, kur isha kryeministër

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar se ka marrë një letër kërcenuese nga Shtetit Islamik në vitin 2014, në kohën kur ishte edhe kryeministër i venit. Në një intervistë për AFP, ai tha se letra ishte firmosur …

Seancë e jashtëzakonshme për zgjedhjen e Thaçit

Në procedurë të jashtëzakonshme parlamentare pritet të mbahet zgjedhja e kreut të shtetit të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore. Koha e seancës ende nuk është caktuar, por çështje ligjore që ndërlidhen me mbarëvajtjen e saj, janë duke u studiuar nga …

Çollaku takon Ambasadorët: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave

Ministri i Integrimeve Europiane në Kosovë, Bekim Çollaku ka takuar sot Ambasadorët e Shteteve të Bashkimit Europian, si dhe kreun e zyrës së BE-së, Samuel Zhbogar. Ky takim ka patur si qëllim informimin e diplomatëve në lidhje me progresin që …

Komandant Lushnja: Në Kumanovë ranë dy dëshmorë, tjerët u vranë në tradhti

Vëllezër e motra shqiptarë ne deri në fund të luftimeve kishim dy dëshmorë ndërsa në fund të luftimeve policia sllavo-maqedonase jepte deklarata kontraverse duke lajmëruar herë 14-te të vrarë e herë 12-të e në fund 10-të. A thua se ne …

Greqia nis ndërtimin e 5 qendrave për regjistrimin e emigrantëve

Greqia ka nisur punën për ndërtimin e pesë qëndrave të reja të regjistrimit për emigrantët dhe dy kampeve të përhoshme të qëndrimit, pas ultimatumit të dhënë nga Bashkimi Europian. Vëtëm disa janë më parë, përfaqësuesit më të lartë deklaruan se …

Vuçiç: Serbia nuk do të bëhet parking për emigrantët

“Serbia nuk do të kthehet në një vend parkimi për emigrantët”, kështu është shprehur kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç për gazetarët pasi është pyetur mbi mundësinë e strehimit të përkohshëm të emigratnëve në vendin e tij, në këmbim të një …

Kosova pret konferencën ndërkombëtare “Germia Hill”

Kosova ka pritur konferencën ndërkombëtare Germia Hill ku tema e trajtuar ka qënë ajo e sigurisë në Europën juglindore në kontekstin e përmbushjes së sfidave rajonale. Të pranishëm në këtë konferencë kanë qënë Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, Zv. Kryeministri …

Emigrantët mes grevës së taksistëve në Maqedoni dhe asaj të fermerëve në Greqi

Vijon situata e vështirë në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Qindra emigrantë bllokuan autostradën që lidh shtetin helen me Maqedoninë, në formë proteste ndaj vonesave për shkak të grevës së taksive. Refugjatët qëndronin të ulur në mes të rrugës, ndërsa …

Kryesia së shpejti thërret seancë plenare, opozita e vendosur ta bllokojë

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti ka deklaruar se janë duke pritur kolegët të kthehen nga udhëtimet jasht vendit, dhe sa më shpejtë të thirret seanca e Kuvendit, që do të ishte e para për këtë vit. Ai thotë …

Jahjaga: Zbatimi i marrëveshjeve të jetë kusht për Serbinë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, gjatë takimit me ministrin e Jashtëm të Maltës, George Vella, ka folur për rëndësinë që ka zbatimi i marrëveshjeve të arritura në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka kërkuar që zbatimi i këtyre marrëveshjeve …

​S’ka liberalizim të vizave për Kosovën nëse kriteret nuk plotësohen brenda shkurtit

Vonesa e deputetëve për në mbledhjen e Komisionit për Integrime Evropiane, bëri sot që kryesuesja e komisionit,Teuta Sahatqija të ashpërsohet në fjalimin e saj. Mbledhjen e Komisionit, në të cilën u raportua për vizitën e këtij Komisioni në Bruksel, ajo …

Maqedoni: Reflektim frike ndaj zbatimit të marrëveshjes

Politikanët në Maqedoni e kanë shumë më lehtë të pozicionohen si mbrojtës të çështjeve kombëtare sesa si mbrojtës të vlerave demokratike në bazë të së cilit do të sundojë drejtësia, thekson Alajdin Demiri, njohës i çështjeve politike, duke komentuar deklaratën …

Situata e emigrantëve në kufirin Greqi – Maqedoni

Situatë e vështirë dhe e komplikuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, ku përpos emigrantëve tashme edhe taksitë kanë shkaktuar kaos pasi kanë protestuar kundër qeverisë që nuk i lejon të punojnë me klandestinët. Kufiri mes qytetit grek të Idomenit …

EULEX pritet të vazhdojë mandatin edhe për dy vjet

Prezenca e misionit evropian EULEX do të vazhdojë në Kosovë së paku edhe për dy vjet. Negociatat e nisura mes Qeverisë së Kosovës dhe BE-së janë duke shkuar në atë drejtim që EULEX-it t’i vazhdohet mandati i njëjtë, i cili …

Jahjaga: Ftesa për dialog është e hapur, dhuna nuk zgjidh ngërçin politik

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka deklaruar se zgjidhja e ngërcit politik në vend nuk mund të vijë përmes dhunës. Ajo ka përsëritur edhe njëherë apelin drejtuar opozitës, duke thënë se ftesa e saj për të thirrur në një tryezë …

Kosova fillon me organizimet për festën e 8-vjetorit të Pavarësisë

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e fundit, ka themeluar Këshillin Organizativ për 17 shkurtin, shënimin e tetë-vjetorit të Pavarësisë së vendit. Pritet që së shpejti këshilli të njoftojë për agjendën festive. Shteti i Kosovës tashmë ka filluar me organizimet për …

Thaçi në Washington takon Kerry-in: Do ta vizitojë sërish Kosovën

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka takuar Sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry. Në rrjetin e tij social facebook, Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka postuar …

Katër të arrestuar afër Manastirit të Deçanit, prifti serb: Janë islamistë

Katër shtetas kosovarë të armatosur janë arrestuar në afërsi të Manastirit të Deçanit. (Ne foto: Momenti i operacionit) “Katër të dyshuarit meshkuj, shqiptarë, shtetas të Kosovës janë arrestuar pasi që gjatë kontrollit në veturën me të cilin ishin duke udhëtuar …

Ymeri: UÇK-ja s’ka luftuar për Zajednicën e korrupsionin

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë homazhe pranë shtatores së Zahir Pajazitit, ku u tha se vepra dhe sakrifica e dëshmorëve, u kujton që të vazhdojnë deri në përfundimin e aspiratave dhe vullnet të tyre. Ai tha se kjo nuk …

Kapen në Fushë Kosovë 2 persona me mbi 12 kg eksploziv

Policia e Kosovës ka njoftuar se ditën e djeshme në orën 15:30 në Fushë Kosovë janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj, shqiptarë të Kosovës, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tyre, janë gjetur dhe konfiskuar lëndë shpërthyese TNT me …

Policia greke arreston dy të dyshuar për terrorizëm

Policia greke ka arrestuar dy persona të dyshuar për terrorizëm, të cilët mendohet se po përpiqeshin që të mbërrinin në Siri, duke kaluar përmes Turqisë. Në çantat e tyre u gjetën thika dhe veshje ushtarake. Dy personat zotërojnë pasaporta suedeze …

Mbi 50 makina përfshihen në një aksident afër Lubjanës, 4 të vdekur

Të paktën 4 persona janë vrarë ndërsa 25 të tjerë janë plagosur në një aksident ku u përfshinë më shumë se 50 makina në perëndim të Sllovenisë. Shkak ishte mjegulla e dendur. “4 të vdekur dhe më shumë se 25 …

Pakënaqësi në Maqedoni për kompetencat e Qeverisë Teknike

Dhënia e lirisë së veprimit normal të qeverisë teknike nga ana e Komisionit për Antikorrupsion në Maqedoni, ka ngjallur reagime në opinion. Sipas këtij komisioni, qeveria teknike do të ketë privilegjet e veprimtarisë së një qeverie të zakonshme. Ky vendim, …

AAK: Nuk përfshihemi në koalicione, Qeveria përgjigjen e merr më 17 shkurt

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar ndaj fjalëve ditëve të fundit se partia mund të përfshihet në kalkulime politike për të zënë vend në Qeveri. AAK thotë se për qëndrimin e saj rreth mënyrës së qeverisjes, Qeveria do ta …

Maqedoni: Mjetet e BE-së s’arrijnë tek organizatat që ndihmojnë migrantët

Kufiri Maqedoni-Greqi është i lirë vetëm për migrantët, të cilët vijnë nga Siria, Iraku dhe Afganistani dhe në dokumentacionin e tyre theksojnë se destinacion i fundit i tyre është Gjermania apo Austria, thonë zyrtarë nga dikasteri i policisë së Maqedonisë. …

Xhavit Haliti: Prezenca dhe lobimi i Berishës tek partitë e djathta do ta ndryshonte rezultatin

Xhavit Haliti, nënkryetar i Kuvendit të Kosovës u citua nga media se ka akuzuar ish kryeministrin Sali Berisha si përgjegjës për dështimin e radhës të Kosovës në planin diplomatik, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën u …

Hapet konsullata e Kosovës në Iowa të SHBA-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi, hapi  konsullatën e Republikës së Kosovës në Des Moines, kryeqyteti i Iowas, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Miqësia e Kosovës me Iowan është edhe më e vjetër së shteti i …

Isa Mustafa: Asociacioni do të bëhet sipas Kushtetutës

Kryeministri Isa Mustafa pasi është kthyer nga Brukseli ka thënë se takimin e radhës me palën serbe kanë biseduar për implementimin e marrëveshjeve të deritanishme dhe masat që duhet t’i marrim të dy palët në mënyrë që marrëveshjet të zbatohen. …

Qindra emigrantë të bllokuar në kampin grek, në pritje të hapjes së kufirit

Të lodhur nën temperatura të acarta, qindra emigrantë vijojnë të presin në një kamp të ngritur në fshatin Idomeni, në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, me shpresën e hapjes së kufirit dhe vijimin e udhëtimit drejt vendeve të pasura në …

Analistët parashohin krizë në dialogun Kosovë-Serbi

Qëndrimet e kundërta ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e bëjnë të pamundur vazhdimin e dialogu politik për normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve, konsiderojnë analistët politikë në Kosovë. Temë kryesore e takimin të një dite me parë në Bruksel, ndërmjet kryeministrave …

​Pala serbe: Rezoluta për Kosovën, në favor të Serbisë

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka miratuar një rezolutë në lidhje me të drejtat e njeriut për Kosovën, e propozuar nga raportuesi për Kosovën, Augustin Conde, që sipas delegacionit serb është në favor të Serbisë. Kreu i delegacionit serb …

AP e Këshillit të Evropës me rezolutë për Kosovën

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, miratoi të enjten mbrëma, 28 janar 2016,  një rezolutë për Kosovën, ku i kërkohet asaj që të sigurojë respektimin e sundimit të ligjit dhe çrrënjosjen e korrupsionit. Duke u kërkuar autoriteteve që kjo çështje …

Vasili: Progresi në Kosovë është i madh, firmosja e MSA-së me BE-në është provë e kësaj

Kryetari i grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim,  Petrit Vasili ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ku edhe ka mbajtur një fjalim. Vasili duke folur gjatë asamblesë tha se progresi në Kosovë është i madh …

“Kosova arritje pozitive në fushat e demokracisë e forcimit të ligjit”

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës është duke diskutuar një draft-rezolutë për “situtatën në Kosovë dhe rolin e Këshillit të Europës”. Dy delegacionet pjesëmarrëse në KiE, Shqipëria dhe Kosova në një deklaratë të përbashkët për shtyp thonë se draft rezoluta është …

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë kalon dy rezoluta për Kosovën dhe Serbinë

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë në Parlamentin Europian ka kaluar sot një rezolutë për Kosovën, ku është përshëndetur ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit. Megjithatë, rezoluta nënvizon se vendi ka ende një sërë problemesh madhore mes të cilave pavarësia e …

Gazeta austriake “Österreich”: Hashim Thaçi President i Kosovës

Gazeta austriake “Österreich” ka publikuar një artikull, ku paralajmëron se javën në vazhdim, zëvendëskryeministri aktual i Kosovës, Hashim Thaçi do të zgjidhet president i Kosovës. Sipas gazetës, Thaçi gëzon një përkrahje shumë të madhe të popullit të Kosovës, meqë 48 …

Maqedonia mbyll kufirin, qindra emigrantë të bllokuar në Greqi

Maqedonia ka mbyllur kufirin me Greqinë, duke lënë qindra mijëra emigrantë të bllokuar në territorin helen. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet greke, teksa zyrtarët e Shkupit kanë refuzuar të komentojnë deklaratat greke. Sipas të dhënave nga autoritetet greke, mbi …

Qeveria fiton votëbesimin, deputetët shqiptarë shpëtojnë Djukanoviç

Qeveria e drejtuar nga Milo Djukanoviç e kaloi dje me sukses përballjen me Parlamentin e Malit të Zi, duke marrë votëvesimin. Nga 62 deputetë që morën pjesë në votim, mbështetje për Qeverinë votuan 42, ndërsa kundër ishin 20 deputetë. Për …

MSA-ja liron nga taksa doganore edhe produktet nga Kosova

Një numër i madh i produkteve të Bashkimit Evropian, të cilat do hyjnë në Kosovë pas fillimit të zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, do të lirohen nga taksa doganore dhe disa prej tyre do të kenë zbritje të tatimit …

Mogherini: Bisedimet Kosovë–Serbi u zhvilluan në një atmosferë shumë të mirë

Qasje konstruktive e dy Kryeministrave, atmosferë pozitive dhe angazhim për të zbatuar marrëveshjet e nënshkruara mes palëve. Kështu e ka cilësuar shefja për Politikë të Jashtme takimin e mbajtur në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa dhe homologut të …

Përfundon pa marrëveshje dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiç: Bisedimet shumë të vështira

Përfaqësuesja e lartë BE, Frederica Mogherini ka bërë bashkë në Bruksel dy kryeministrat, atë të Kosovës dhe atë të Serbisë. Por, edhe pas disa orësh bisedimesh në përfundim të takimit nuk është arritur asnjë marrëveshje mes delegacioneve të Kosovës dhe …

BE paralajmëron Greqinë: Kujdes me fluksin e emigrantëve, ndryshe mbyllim kufijtë

Komisioni Europian ka paralajmëruar se Greqisë mund t’i rivendosen kontrollet kufitare me vëndet që janë pjesë e zonës Schengen, në rast se nuk do t’i përmirësojë mangësitë e shfaqura deri më tani në menaxhimin e situatës problematike. Sipas raportit, Greqia …

Maqedoni, Prokurorja Janeva ndryshime në kabinet, largon dy Prokurorë

Këshilli i Prokurorëve Publikë në Maqedoni ka bërë të ditur se prokurorja e posaçme Katica Janeva ka larguar dy prokurorë nga kabineti i saj. Këshilli i Prokurorëve paralajmëron se një komision treanëtarësh do të hetojë shkaqet e largimit të dy …

Opozita nis sot aksionin: “Bjeri borisë, kundër Qeverisë!”

Subjektet opozitare bashkë me qytetarë nga sot deri më 17 Shkurt do të zhvillojnë aksionin “Bjeri borisë, kundër Qeverisë”. Ky aksion sipas një postimi të Lëvizjes Vetëvendosje në facebook është për ta shprehur kundërshtinë kundër kësaj qeverie. Takimi me gazetarë …

Bosnje, Arrestohet lideri i partisë në koalicionin qeverisës

  Fahrudin Radonçic,  lideri i aleancës për një të ardhme më të mirë  në Bosnjë Hercegovinë, është arrestuar dje me akuzën e  pengimit të drejtësisë , vetëm disa javë para se vendi të kërkojë  formalisht anëtarësimin  në Bashkimin Evropian. Sipas …

Të mërkurën raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi

Zyra e shefes së politikes së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të hënën se takimi i radhës ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministrit serb Aleksandër Vuçiç, do të mbahet të mërkurën më 27 janar. Në një …

Zëri: Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it

Hulumtim ekskluziv nga kryeredaktorja e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra! Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të Evropës qëkur Shtetet e Bashkuara ndihmuan në çlirimin nga regjimi serb. Megjithatë, në një ndryshim gjeneracional në këtë vend me shumicë laike, radikalizmi …

Greqia fillon blerjen e naftës bruto nga Irani, pas heqjes së sanksioneve

Në marrëveshjen e parë të këtij lloji pas heqjes së sanksioneve, kompania kryesore greke e naftës ”Hellenic Petroleum” do të blejë naftë nga Irani në një sasi që është sa një e katërta e përpunimit të total naftës nga ana …

Arrestohet lideri i ”Aleancës për një të ardhme më të mirë të Bosnje-Hercegonivës” për pengim të drejtësisë

Fahrudin Radonçiç, një politikan i fuqishëm boshnjak si edhe pronari i gazetës më të madhe të vendit ”Dnevni avaz”, u arrestua sot, njoftoi prokuroria boshnjake, me akuza që lidhen për gjykimin e një lideri rajonal droge. ”Radonçiç, 50 vjeç, lider …

Çollaku konfirmon pjesëmarrjen në raundin e radhës së dialogut Kosovë-Serbi

Ministri i Integrimit Europian të Kosovës, Bekim Çollaku hodhi poshtë zërat për mospraninë e kryeministrit  Mustafa në takimin me homologun serb në Bruksel, duke konfirmuar se Prishtina zyrtare nuk ka ndërmend që t’a braktisë dialgoun. Në mbledhjen Komisionit Parlamentar për …

Hulumtimi për gratë e Kosovës në ISIS

Nesër gazeta “Zëri” do të botoj hulumtimin ekskluziv gjashtë mujor të kryeredaktores së gazetës, Arbana Xharra rreth femrave kosovare të cilat iu kanë bashkëngjitur ISIS-it. Hulumtimi do të tregoj se kush janë vajzat nga Kosova dhe se çfarë rruge ndjekin …

Aleksis Tsipras pas një viti në pushtet: Beteja ende nuk ka mbaruar

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, të dielën bëri një vit në krye të vendit me probleme, borxhe, krizë ekonomike, fluks emigrantësh dhe protesta kundër pensioneve dhe masave shtrënguese. Në fjalën e tij para mbështetësve të partisë Siriza, Tsipras tha se …

Mustafa: Opozita të përgatitet për zgjedhje në 2018, për Brukselin s’kemi vendosur

Kryeministri Isa Mustafa beson se deputetët e partisë së tij do të jenë të unifikuar për zgjedhjen e Presidentit të vendit, duke bërë me dije se LDK-ja do ta respektojë marrëveshjen sa i përket zgjedhjes së Hashim Thaçit President. Mustafa:“Pa …

​Të shtëna në Mitrovicën e Veriut, dy të plagosur, njëri në rrezik jete

Sonte rreth orës 21:30, në qendër të qytetit të Veriut të Mitrovicës, kanë ndodhur të shtëna, gjë që ka rezultuar me plagosjen e dy personave, njëri prej të cilëve ka marrë lëndime të rënda. Shefi i operativës së Policisë së …

Digjet hoteli në Gjakovë, dy zjarrfikës të lënduar

Në orët e vona të mbrëmjes, në Komunën e Gjakovës, hotel “Kalaja” është përfshirë nga zjarri. Për pasojë, gjatë tentativave për ta shuar zjarrin kanë marrë lëndime dy zjarrfikës. Për KosovaPress, komandanti i Policisë për Gjakovën, Kris Gjoka, tha se …

Dialogu, “në pushim” për shkak zgjedhjeve në Serbi

Zgjedhjet parlamentare, të cilat janë paralajmëruar të mbahen në muajin prill në Serbi, do të ndikojnë drejtpërdrejtë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, të paktën në nivelin më të lartë të përfaqësimit, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve …

Albin Kurti: Thaçi synon Presidencën që të mos mbetet i papunë

​Deputeti i parë që hodhi gazin lotsjellës në Kuvendin e Kosovës për të kundërshtuar dy marrëveshjet e arritura mes Qeverisë së Kosovës me Serbinë dhe Malin e Zi, Albin Kurti i Vetëvendosjes, ndër tjerash, flet edhe për synimet e të …

MSA hyn në fuqi në qershor, ja cilat produkte lirohen nga tarifat doganore

Marrëveshja për Stabilizim Asocim (MSA) në mes të BE-së dhe Kosovës, e cila është nënshkruar në vitin e kaluar dhe miratuar këtë javë nga Parlamenti Evropian (PE), pritet të hyj në fuqi në qershor të këtij viti. Nga marrëveshja del …

Në përkrahje të Ivanoviçit, protestojnë në Beograd

Një marsh protestues në përkrahje të liderit të Iniciativës Qytetare, Oliver Ivanoviç, është mbajtur sot në sheshin “Nikola Pasic” në Beograd Pjesëmarrësit në këtë protestë dënimin e quajtën si tentativë për “likuidim politik” të Ivanoviçit, si dhe “gozhdim” të serbëve …

Albin Kurti: Në Ballkan nuk ka luftë pa Serbi dhe nuk ka paqe pa shqiptarë

Ish-lideri i VV, Albin Kurti deklaroi në Tiranë se BE ka përcaktuar lojën gjeopolitike për dobësimin e ndikimit të Rusisë në Ballkan më të rëndësishme se pavarësinë e Kosovës. Albin Kurti: Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik rezultoi me një oktapod të …

Qindra emigrantë të bllokuar në të ftohtë mes kufirit Greqi-Maqedoni

Qindra azil-kërkues ndodhen ende të bllokuar në kufirin greko-maqedonas në temperatura mjaft të ulta. Problemi më kryesor vijojnë të mbeten refugjatët që emigrojnë për arsye ekonomike, të cilat sipas udhëzimit të BE-së nuk duhet të lejohen të vijojnë rrugën e …

“Xhihadistët” politikanë “presin” kokat e fermerëve dhe blegtorëve grekë

Një përfaqësi e mbrojtjes së të drejtave të sektorit të bujqësisë ka zgjedhur një mënyrë origjinale për të protestuar në mbështetje të fermerëve në Greqi. Të “frymëzuar” nga ekzekutimet e tmerrshme të xhihadistëve të Shtetit Islamik, fermerët kanë inskenuar duke …

Reforma e pensioneve, fermerët grekë bllokojnë rrugët me traktorë

Fermerët grekë përgatiten të bllokojnë rrugët në shenjë proteste ndaj një reforme të pensioneve, që pritet të pakësojnë më tej të ardhurat e qytetarëve. Fermerët protestojnë, duke përdorur traktorët për të bllokuar një autostradë. Andonis Fasfalis zotëron 400 hektarë tokë, …

Protesta e rradhës më 17 shkurt, Limaj: Murat Jashari, president

Kryetari i NISMA-s për Kosovën, Fatmir Limaj, ka lajmëruar se protesta e rradhës e opozitës do të zhvillohet më 17 shkurt, pikërisht në përvjetorin e 8-të të shpalles së pavarësisë. Në një intervistë për mediat në Kosovë, ai thotë se …

Dënohet Ivanoviç, reagon Daçiç: Politika e udhëheq drejtësinë

Gjykata Themelore në Mitrovicë e ka dënuar me 9 vite heqje lirie ish-sekretarin e Serbisë për Kosovën, Oliver Ivanoviç. Ai do të vuajë dënimin për shkak të akuzave për krime lufte mbi popullsinë civile gjatë viteve 1999-2000. Ndërkohë, gjykata ka …

PE voton MSA me Kosovën, Thaçi: Filluam periudhën e re europiane

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka thënë se votimi i Parlamentit Europian për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim-Asociimit me Kosovën, është periudhë e re për shtetin më të ri evropian. “Parlamenti Europian në këto momente votoi me shumicë …

Parlamenti Evropian e jep pëlqimin për MSA-në

Parlamenti Evropian në një seancë plenare e ka dhënë pëlqimin për Marrëveshjen e Stabilizim Asocijimit në mes të Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Nga gjithsej 754 parlamentarë, 468 kanë votuar pro MSA-së për Kosovën. Në lidhje me MSA-në në Parlamentin Evropian …

Oliver Ivanoviç dënohet me 9 vjet burg për krime lufte në Kosovë

Mediat kosovare raportojnë se Gjykata Themelorë në Veri të Mitrovicës e ka dënuar Oliver Ivanovicin me 9 vjet burg për pikën e parë të aktakuzës. Ivanovic akuzohet për krime lufte në Kosovë ndaj popullatës civile, gjatëv viteve 1999-2000 Ivanovic ka …

Kritikat e Vuçiç: Disa vende s’po bëjnë mjaftueshëm

Kryeministri i Serbisë, Alexandër Vuçiç, ka kritikuar përpjekjet e pakta të disa shteteve të BE-së, që sipas tij, nuk kanë bërë mjaftueshëm për menaxhimin e krizës së emigrantëve. Ai nënvizoi se këto vende kanë qënë të gatshme për të fituar …

“Kosova dhe Serbia s’janë përpjekur sa duhet për marrëveshjet”

Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Ulrike Lunacek, ka deklaruar Prishitina dhe Beogradi nuk kanë bërë sa duhet për implementimin e marrëveshjeve të firmosura në Bruksel. Qëndrimi i saj u pasqyrua nga një letër dërguar Kreut të Misionit serb në …

Ymeri dhe Kurti tubim në Tiranë të shtunën, me 17 shkurt protestë në Kosovë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri dhe lideri historik i saj Albin Kurti do të zbarkojnë të shtunën në kryeqytetin shqiptar për të testuar mbështetjen e Tiranës lidhur me kauzën e tyre. Në faqen e saj zyrtare në fb, VV …

Gjuriç: Nuk pranojmë asnjë alternativë përveç respektimit të marrëveshjes

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka deklaruar se Beogradi nuk do të pranojë asnjë alternativë tjetër, përveçse respektimin e plotë të marrëveshjeve të firmosura në Bruksel me qeverinë e Prishtinës. Zyrtari nënvizoi se Serbia …

Emigrantët në Serbi, fëmijët vuajnë të ftohtin, temperaturat deri -20 gradë

Janë fëmijët ata që po vuajnë pasojat më të mëdha të krizës së klandestinëve. Nuk bëhet fjalë më për dëme psikologjike apo trauma që do ti shoqërojnë në një pjesë të madhe të jetës së tyre, por për jetë a …

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Robertson zbulon origjinën shqiptare

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO George Robertson ka zbuluar origjinën e tij shqiptare gjatë vizitës së tij në Kosovë, ku u takua edhe me krerët më të lartë të shtetit. Gjatë fjalës para studentëve të Kolegjit Universum në Prishtinë, Robertson …