Lajmet nga Opinion

Skandal nuk janë përgjigjet, por pyetjet

Skandal nuk janë përgjigjet, por pyetjet Në media e rrjete sociale sot po gajasen të gjithë. Pedagogë që vijnë nga radhët e juristëve dhe që garojnë për anëtarë të komisioneve të vetingut, janë marrë në pyetje nga një komision profesorësh …

Krimi ka nisur të ndëshkojë shtetin !

Opozita denoncoi para dy ditësh një akt kriminal të një lloji të veçantë krahasuar me ato që ndeshim pothuajse çdo ditë rrugëve të vendit. Një grup dukshëm i strukturuar kriminal sulmon në një akt gati vrastar me makinë të blinduar …

Përse Bardhyl Kollçaku u emërua shef i shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë?

Unë nuk e di se çfarë ka patur në mendje ministrja Mimi Kodheli që e propozoi. Nuk e di përse kryeministri Edi Rama e pranoi këtë propozim dhe përse presidenti Ilir Meta në cilësinë e komandantit të Përgjithshëm të Ushtrisë …

Shqipëri e Mirë, që më shpesh të takoj jashtë se brenda

Jetë! Sot kisha provim me studentët e mi të Sociolinguistikës. Një nga disa sezonet (apelet) e lëndës. Nga studentët e regjistruar, më bëri përshtypje mbiemri i një vajze: Bubani. M’u kujtua menjëherë një personazh tejet i rëndësishëm i botës shqiptare, …

Hapat e fundit drejt shpëtimit të shqiptarëve!

Jetojmë në një kohë ku politika ndihet e trembur.  Të gjithë liderët politikë janë trembur: edhe Rama që e fshehte frikën deri tani, është i trembur; njëlloj si Saliu; njëlloj si Basha; dhe njëlloj si Meta përpara tij. Pyetja që …

Rinisë shqiptare, shoqëria i detyrohet arsim falas, cilësor dhe sipas meritës!

Rinisë shqiptare, shoqëria i detyrohet arsim falas, cilësor dhe sipas meritës!  11 teza për zbatim! 1. Arsimimi i kombit është një detyrë kushtetuese për shtetin, çka i detyrohet qytetarëve gjithë jetën, por në radhë të parë rinisë shqiptare. Arsimi publik …

“Prap vetëm blloku është plot”

Ky vend nuk ka kulture e nuk ofron asgje e bla bla..nuk eshte e vertete! …ka disa idealiste profesioniste,pasionante te cilet organizojne evente per te cilat nese do ishin Amerike e Evrope (per te njejtin nivel) ,jo vetem do kishit …

Pseudodebati për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Për hir të së vërtetës, fillimisht dua të saktësoj termat: Nuk mund të flitet me terma relativë. Po e filloj me atë që quhet gjoja “debat” mbi Gjergj Kastriotin. Debati parakupton një ballafaqim shkencor të argumenteve. Është një formë e …

Për votën e emigrantëve

Në parim një sistem votimi që nuk garanton zgjedhje të lira, të ndershme dhe të besueshme për të gjithë ata që votojnë brenda vendit, nuk ka sesi të jetë më i mirë për ata që jetojnë jashtë! Për sa kohë …

Injoranca kundrejt trajtimit të historisë, sëmundje e vjetër në Shqipëri

Shiheni sesi po e trajtojnë Prek Calin, një tribun të popullit që ka mbrojtur me gjak në tridhjetë vjetët e parë të Shekullit të XX-të kufirîn e atdheut të vet në Alpet e Shqipërisë kundër serbëve pushtuesë. Nga ato që …

FA nuk mund të shndërrohen në shërbimin komunal të qeverisë

Te dashur miq Takimi I shefave te shtabeve te vendeve anetare te NATOs ne Tirane eshte nje ngjarje historike dhe me rendesi te madhe jo thjeshte per Forcat e Armatosura por vendin tone. Eshte e papranueshme qe ky aktivitet me …

Nuk na duhet një Reformë Zgjedhore gjysmake

Partia Demokratike më në fund reflektoi ndaj apeleve të ZGJIDHJA-s se reforma zgjedhore është mëma e reformave në Shqipëri dhe se ajo duhet bërë me urgjencë. PD-ja ka vendosur që të dorëzojë ditën e hënë kërkesën për të ngritur një …

Hajgare me Kosovën!

Kur vjen Behxhet Pacolli në Tiranë është në rregull puna. Këtu shteti e do. E para se është i pasur dhe të gjithë piramdës së shtetit dhe rrethit vanitoz të tyre, u ka vënë herë pas here avionin personal në …

Akademia e Shkencave pa gojë! 

Në Maqedoni vitin në vazhdim u vu në rrezik përdorimi zyrtar dhe institucional i gjuhës shqipe, edhe me përkrahje rrethesh akademike. Kërkuam që Akademia e Shkencave të prononcohej, ta mbronte gjuhën shqipe si pjesë e çështjes kombëtare, por kërkesa ra …

Projekti im për kanabisin dhe piramida mafioze Rama&Co

Saimir Tahiri, ish-ministër i brendshëm, më cilësoi mua, dje në parlament, si frymëzues të kanabizimit të Shqipërisë gjatë mandatit të parë të qeverisë Rama&CO. Në nëntor 2014, publikisht, në sallën e Kuvendit të Shqipërisë, përballë anëtarëve të Komisionit të Ekonomisë …

Rënia e euros / Çfarë duhet të bëjnë qytetarët dhe bizneset?

Prej 18 muajsh, euro ka pësuar një rënie të vazhdueshme në tregun tonë valutor. Monedha e përbashkët europiane, me të cilin kryhen rreth 68% e shkëmbimeve tregtare të Shqipërisë, ka zbritur tashmë në nivelin e 133.4 lekëve, sipas kursit zyrtar …

Nuk ka më kohë dhe amnisti për Lulzim Bashën

Mos e merrni seriozisht Lulzim Bashën për asnjë çast dhe për asnjë fjalë. Nuk do të ketë, as çadër tjetër, e aq më pak kryengritje popullore të udhëhequr prej tij. Si cdo njeri në hall të madh, ai thjesht po …

Të mos i besosh Makiavelit!

1. Është për t’u habitur si erdhëm kaq shpejt në këtë situatë, kur me gjuhën tonë nuk arrijmë ta shprehin të saktë atë që e mendojmë, sepse për shumë gjëra e kemi tejkaluar kuptimin e fjalëve që përdorim. Fjala Kosovë …

Bukëpjekësit e Akademisë

Akademikët vijojnë të zgjedhin e të zgjidhen nëpër komisione reformash. Ndonëse nuk kam shpresë se do ta gjejnë rrugën e duhur drejt konceptit të shkencës koherente dhe funksionale, prapë shpresoj te shpresa që vdes e fundit. Një komision i tillë …

Do t’i lejojë Uashingtoni ta çojnë Shqipërinë në Lindje?!

Do t’i lejojë Uashingtoni këta të korruptuar, Ramën, Berishën dhe Bashën, që, për të bllokuar Reformën në Drejtësi, ta çojnë Shqipërinë në Lindje? Absolutisht që jo. l. Edhe nëse kishte ndokush dyshim në bashkimin e këtyre të treve në një …

Abraham Lincoln, leter drejtuar mesuesit te djalit te tij

Mësues i nderuar, Djali im sot e fillon shkollën. Pas pak, gjithçka do të jetë për të e çuditshme dhe e re, prandaj do të doja ta trajtonit butësisht. Është një aventurë që ai do ta marrë me vete nëpër …

Vendi është pa opozitë, Basha e ka shitur PD!

Menjehere pas betimit si deputete, lista e deputeteve e familjes se Lulzin Bashe Isufit, kontriboi ne zgjedhjen me 80 vota te Gramoz Rucit, Kryetar te Kuvendit te Shqiperise, 27 vite pas rrezimit te komunizmit. Reagimi i demokrateve ne rrjetet sociale …

Puna të nisë nga reforma zgjedhore, mëma e të gjitha reformave

Të shtunën, në ora 10, është parashikuar që të mbahet mbledhja e parë e legjislaturës së IX të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Gjatë legjislaturës  së kaluar, Kuvendi miratoi me mijëra ligje. Shumica mbetën në letër, si gjithmonë, dhe nuk …

Kopshti dhe ca leksione mbi shtetin

Djali yt nuk pranohet në kopsht. Kështu më tha drejtoresha e kopshtit sot. Pyetjes sime se pse ju përgjigj duke listuar një sërë kërkesash që mesa duket unë dhe për pasojë edhe djali im nuk i plotësonte andaj edhe aplikimi …

Dhuna të pështyn, pastaj të vret

Pas emisionit për Skënderbeun, pata shumë mesazhe, shumica të pakënaqurish. Të pakënaqur që kisha ftuar Imamin Armand Ali, të pakënaqur që dy profesorë, si Pëllumb Xhufi dhe Moikom Zeqo, flisnin përballë këtij imami, të pakënaqur që “i rrija me kurriz” …

Për fildesët dhe fadilët e shoqërisë shqiptare

Vera e re në fuçinë e vjetër PËR FILDESËT DHE FADILËT E SHOQËRISË SHQIPTARE Kazani i dhunës në familje, arriti pikën e vlimit më 31 gusht, me vrasjen makabre të gjyqtares, Fildes Hafizi, nga ish-bashkëshorti i saj, Fadil Kasëmi. Trajtuar si …

Duhet të ishit me mijëra, vetëm kështu ligji do të ndryshonte në favorin tuaj

Për gratë që ziejnë fasule… Ku jeni mi, gra, që i keni lënë këto vajza vetëm të luftojnë për ju. Prapë dajak do hani, prapë do t’ju vrasin, sa kohë nuk e mbroni veten. Duhet të ishit me mijëra, vetëm …

Ta bëjmë Shqipërinë të mërzitshme sa Gjermania

“Ta bëjmë Shqipërinë vend të mërzitshëm, aq të mërzitshëm sa Gjermania, Franca, apo Austria” i thoshte me shaka stafit të vet një diplomat në fillimet e misionit të tij në krye të një organizate ndërkombëtare në Shqipëri. E nuk ia …

A do ta krijojnë dot Berisha, Rama dhe Basha “Partinë e të Gjithë Popullit”?

l. Ka që në muajin maj që, që të tre, me këtë po merren. Duan të bashkojnë në akt politik PS-në me PD-në. Por janë në hall tani se Rama i fitoi i vetëm zgjedhjet, dhe themeluesit e Partisë Socialiste, …

Akademia e Shkencave, viktimë e obskurantizmit politik

Në nëntor të vitit 1972, një ditë pasi kishte mbyllur punimet në Tiranë Kongresi i Drejtëshkrimit të Gjuhës Shqipe, u themelua Akademia e Shkencave të Shqipërisë prej një grupi shkencëtarësh elitarë, prej atyre emrave të nderuar e gjithaq të ndritur …

Fildesi është shembulli se vetingu në drejtësi nuk mjafton

Tonight nisi sezonin e 7 ne Ora News. Aktualiteti, politika dhe politikeberesit dhe pasojat e veprimeve të tyre në jetën e shqiptarëve janë thelbi i debateve në këtë studio. Sonte mund ta fillonim me politikë të pastër, me drejtësinë ende …

Nëse bëhemi shumë që nuk i dhunojmë fëmijët, ka shpresë

Ajo çka na mbetet në duar, përtej frustracionit dhe zemërimit që ngjall vrasja e paralajmëruar e një gruaje në mes të rrugës, është pyetja: çfarë mund të bëj unë?  Nëse ke fuqi të ndërrosh shtetin, ta bësh të fortë dhe …

10 gjëra që duhet të dini për Thethin, që guidat turistike nuk ua thonë

Prej të paktën 2 vitesh kisha planifikuar të shkoja në Theth, e bombarduar gjithandej nga imazhe të bukura si të dala nga përrallat. Isha bërë ndjekëse e disa faqeve të bujtinave në Theth dhe shpesh më dilnin para syve foto …

Brigjet e Shqipërisë, brigjet e askujt!

Sezoni turistik i mbytjes se 28 turisteve apo 5 here me shume se ne te gjitha brigjet e Europes! Brigjet e Shqiperise, brigjet e askujt! Te dashur miq, ne Radhime ndodhi sot mbytja e radhes. Nje turiste çeke humbi jeten …

Atletet e kryeministrit shqiptar, një turp i madh

Të gjithë të sëmurët psikikë që kanë qenë kryeministra shqiptarë; të trembur nga koncepti i drejtësisë shoqërore dhe nga zgjedhjet e lira si kërkesë perëndimore ndaj tyre, e kanë urryer Perëndimin dhe kanë shkuar në Lindje. Kanë qenë të gjithë …

Mbulimi i Skënderbeut dhe burka e mendjes

Sot kanë ngjallur një reagim viral fotot ku monumenti i Heroit Kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastriot Skënderbeu dilte i mbuluar gjatë faljes që komuniteti mysliman shqiptar ka mbajtur në sheshin me të njejtin emër me rastin e Bajramit. Nuk përjashtohet …

Shqipëria në BE, e pamundur… ju jeni të sigurt?!

Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot (1 shtator 2017)  në Global Positive Forum, mbajtur në Paris, me temë “Nxitja e ekonomive pozitive në vendet në zhvillim”.  Forumi u organizua nën kujdesin e Presidentit francez Emmanuel MACRON. Fjala e kryeministrit Edi Rama …

Kërkohet ‘Vetting’ mbarëpopullor!

Virusi qeveritar tashmë ka hyrë kudo e ngado, çdo gjë që ndodh në këtë vend “fajin” e ka drejtësia! Ka krim në rrugë, fajin e ka drejtësia, ka krim në familje, fajin e ka gjykata, ka vjedhje, ka drogë, ka …

Divorci kushton!

Vrasja  makabre e ish- gruas nga babai i fëmijëve të saj, ka ngjallur një valë zemërimi dhe patetizmi kundër drejtësisë dhe pafuqisë së shoqërisë sonë për ta ndalur këtë plagë. Është një ritual që përsëritet pas çdo tragjedie dhe do …

Kush u vra sot në Tiranë bashkë me gjykatësen?

Sot në qendër të Tiranës është vrarë një gjykatëse. Është një lajm nga ato që do të ishte headline në çdo vend të botës për më shumë se një javë. Por jo vetëm. Vrasja e një gjykatëseje, e një individi …

Fildeze Hafizin e vrau shteti!

Një zë që thirri në shkretëtirë!Fildeze Hafizin e vrau shteti! Cronaca d’un muerte anunçiada! (Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar). Më erdh në mend titulli i këtij libri të famshëm të Marques-it, pas gjithë asaj tragjedie kriminale që fatalisht vrau …

Gjendja antikorrupsion po kërcënon të gjithë liderët aktualë

Gjendja antikorrupsion që po vjen, po i kërcënon të gjithë liderët aktualë. FBI, ka gjetur shumë transferta parash, me emra konkretë, nga dy banka shqiptare. Mendohet shifra prej 5 miliardë Eurosh. I. Si pasojë e kësaj dhe fakteve që iu …

Fillojeni Vettingun nga vendimet për krimin në familje!

Ka dale nga burgu me amnisti ne 2016?! Eshte denuar per dhune ne familje, ka tentuar ta vrase ne 2015 dhe lirohet ne 2016 per ta vrare nenen e tre femijeve ne 2017?! Fillojeni Vettingun nga vendimet per krimin ne …

Gjumi i thellë i PS

Tanimë nuk ka as numra dhe as teka dhe as protesta të brendshme. Partia Socialiste e gjeti më në fund Ustain që paskësh ëndërruar ta magjepste dhe ta nënshtronte, njëherë e mirë, si dikur, kohë më parë Nënën e saj, …

Fjalimi i Gjergj Kastriotit në prag të vdekjes

Fjalimi i Gjergj Kastriotit në prag të vdekjes “Duhet të jetë virtyti themel i fronit. Virtyti nuk është fantazi. Ndoshta do ju a thonë një ditë, por mos harroni se ai që do ju a thotë, është një tradhtar, një …

Unë, gjyshi im dhe viti i Skënderbeut

Sot nuk ka mbetur portal pa marrë një status timin i cili në fakt është përshtatje e një spektakli të shoumenit amerikan George Carlin i cili tallet me qënien e vet amerikane, ndërsa unë me qënien time shqiptare. Secili nga …

Piramida “Rama 2”

Edi Rama u tha dje shqiptarëve se qeveria e tij e dytë do të jetë më shumë se e PS-së. Kabineti “Ps+”, në fakt, është vetëm bastardimi i mëtejshëm i Rilindjes së katër viteve të shkuara. Emrat e qeverisë së …

29 gushti 1992, kujtesë madhore për shpëtimin e Kishës Ortodokse Autoqefale

29 gushti, 2 gushti, data të tjera të këtij muaji e muajve të ndryshëm janë raste kujtese të historisë së shqiptarëve, fqinjve të tyre apo popujve ngado. Ndalem për çdo vit te 29 gushti 1992 në kujtesën e historisë së …

Pa dilema: Të gjithë barinj e politikanë, askush peshkatar

Nëse nuk do të ishte shpikur më parë, shprehja “Qeshim se nuk qajmë dot!”, do të ishte përdorur me siguri për ca kontraste të pabesueshme që vijnë nga e përditshmja shqiptare, që do të vazhdojnë të jenë pothuaj po njësoj …

Si ta mbrojmë Qeverinë nga Kryeministri?

Po të nisesh nga doktrina i bie që si të djathtë ne duhet të ishim të kënaqur me qeverinë e re të Edi Ramës. Por duhet të jesh fare naiv dhe të mos kesh jetuar asnjë ditë në Shqipëri që …

“Rama ll”, qeveri mediokër që kërkon të bllokojë drejtësinë

Qeveria Rama 2 Një qeveri mediokër që kërkon të bllokojë Reformën në Drejtësi, në funksion të marrëveshjes Rama Basha. Marrëveshja Rama – Basha, e marrë në kthina të fshehta, po të funksionojë, është antireformë dhe është njëherësh edhe antiamerikanizmëm.  Por, …

Shtet i madh dhe shtet i vogël në kontekstin shqiptar

Teoria thotë se e majta zakonisht e zgjeron aktivitetin e shtetit për të përmbushur objektivat e saj për shtet të mirëqenies sociale dhe se e djathta e zvogëlon aktivitetin e shtetit në përputhje me objektivin e vet për të çliruar …

“Kujdes nga qeveria e re” – duhet të argumentonte PD

Ka lëvizje, shkrirje, mungesë transparence, zhvendosje kompetencash e kaos buxhetesh. Megjithatë, PD nuk i vuri re. Ose nuk ka kohë të punojë. Mos nuk di? Është e paqartë. E ditur është vetëm që PD bëri deklaratat e saj të zakonshme …

Grupimi më i fortë ata që nuk votojnë?

Ata që nuk dalin në votime përbëjnë prej kohësh nië grupim të fortë në zgjedhjet parlamentare në Gjermani. Kjo mund të përsëritet edhe në zgjedhjet e 24 shtatorit. Kush janë këta refuzues? Werner Peters ka një propozim radikal. Kryetari i …

“Rama II”, mos shikoni ngjyrën e timonit, por veset e shoferit

Po shoh se ka shumë pezm për qeverinë e re të Edi Ramës, por nuk e kuptoj dot se ku qëndron çudia. Sepse për ta “rrëzuar” me komente atë po përdoren si argument emrat më të natyrshëm të një qeverie …

Qeveria e Noriegës si lukuni e tepsisë, bijë e krimit, vjedhjes dhe kleptokracisë!

Te dashur miq, Noriega sot njoftoi shqiptaret per emrat e qeveri-tepsise se tij, ne te cilen spikasin boset kryesore te korrupsionit dhe vjedhjeve te qeverise se mepareshme si: Damjan Gjiknuri, mbi te cilin rendojne akuzat e vjedhjes dhe shperdorimit, se …

Në vend të letrës për mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS-së

Partia Socialiste do të mbledhë sot Asamblenë Kombëtare, për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit 2017. Axhenda është e njohur dhe pa asnjë ndryshim nga mbledhjet e kaluara: hierarkët e emëruar nga kryetari i partisë do të flasin …

Rama nga Arapajt kërcënim Hollandës dhe BE!

Te dashur miq, Edi Rama sot shfrytezoi takimin e Arapajt te kryeministrave te Ballkanit Perendimor, per te mbrojtur krimin e rrezikshem te organizuar shqiptar dhe narko-shtetin e tij! Ai, ne prani te komisionerit Hahn, qe ne vend te nje date …

Rama shton bilancin e zi!

Reagimi i partisë Zgjidhja pas takimit të kryeministrave në Durrës. Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor sot në Durrës nuk prodhoi asgjë pozitive për Shqipërinë. Kryefjala e takimit ishte shqetësimi se azilkërkuesit shqiptarë kanë alarmuar vendet e BE-së. Kryeministri e …