Lajmet nga Opinion

Prova e dytë e Bashës pas mbylljes së ‘çadrës’

Lulzim Bashës i kanë mbetur shumë pak orë për provimin e fundit që duhet të japë përpara shqiptarëve, prezantimin e listave të deputetëve të Partisë Demokratike për në Kuvendin e ri. Zhvillimet e fundit politike, të cilat vetë Basha i …

Pro apo kundër reformës në Drejtësi?

Sot do të konstatohet nëse “marrëveshja” e kryer, do të jetë për Reformën, apo kundër reformës në Drejtësi? Kontradikta këtu qëndron se nuk ka pasur marrëveshje midis palëve, por urdhër të prerë kundrejt korrupsionit shqiptar: ose… ose! Fakti që palët …

Ç’mund të bëjë feja për krizën politike në Shqipëri?

Mund të thuhet pa mëdyshje se situata e krijuar në Shqipëri, jo vetëm tani, por edhe në të kaluarën, në këtë të kaluar tranzicionale, nëse duam t’i japim këtë emër kohës që përfshin periudhën nga rënia e regjimit komunist e …

Një marrëveshje – pazar i ndyrë. Basha shet parimet, Rama ruan karriken

Marrëveshja e dirigjuar në media dhe në publik si një kontribut për standardet e zgjedhjeve të lira e të ndershme përfundoi në një pazar të ndyrë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës. Në vend që të luftohej dhe realizohej “Republika …

Rama mbajti vetëm datën dhe fitoi

Me magjinë e marrëveshjes, jo vetëm selitë e PS dhe PD u shndërruan nga llogore lufte në oborre feste. Liderët, por edhe pasuesit e tyre, edhe deputetët, ministrant, populli në cadër që priste Bashën dhe populli në shesh që priste …

Gongu ka rënë për Ilir Metën

Nëse ka ndonjë të humbur nga zhvillimet e sotme, ky është Ilir Meta. Njeriu i cili investoi më shumë për këto ndryshime, papritmas shikon se partia e tij trajtohet si çdo partiçkë e zakonshme; nuk bëhet palë e diskutimeve të …

Mos i vrisni mjekët!

Dje në Spitalet e Tiranës janë shpëtuar shumë jetë, kështu ka ndodhur dhe në spitalet e tjera  rajonale në Shqipëri. Kjo gjë nuk bën lajm sigurisht , sepse ne kemi bërë punën tonë, por duhet treguar se mjekët, në shumicën e rasteve, …

Kur sheh Ramën si po mundohet të manipulojë me katolikët

Dje përgjatë gjithë ditës, publiku u bombardua nga shkrimet e piskamat e porositura kundër deklarimeve të Lulzim Bashës, i cili u tha se paskësh thënë në një gazetë austriake se 95 përqind e deputetëve të inkriminuar janë nga komuniteti katolik …

Përse Basha pranon tani paketën McAllister?

Përse Lulëzim Basha pranon tani paketën McAllister? Faktet publike që dimë janë këto: 1) Basha iu kundërvu fillimisht ambasadorëve të SHBA, BE, OSBE dhe të Gjermanisë në Shqipëri; 2) Basha iu kundërvu më pas vetë ministrit të jashtëm gjerman, social-demokratit …

Refuzoj shpifjet, vlerësim për komunitetin katolik

Prej disa ditësh një fushatë shpifjesh, dezinformimesh me frymë përçarëse kombëtare ka nisur nga e njëjta mendje e prishur, e cila, me ndihmën e veglave të veta të verbra ka muaj dhe vite që dezinformon dhe përpiqet të përçajë shqiptarët. …

Pse nuk është një ditë dështimi

Pritshmëria se një i dërguar amerikan do ta zgjidhte brenda 48 orëve krizën e stërzgjatur politike në Shqipëri nuk rezultoi e vërtetë. Propozime dhe ide u shkëmbyen mes zyrave të Ramës e Bashës gjatë dy ditëve, por mbrëmja e 16 …

Quo vadis Shqipëri….

Kjo ditë zbardhi me një dhimbje të dyfishtë…. kur një gonxhe u shuajt pa çelur dhe një mjek shkoi drejt vetëflijimit… Dhimbje për jetën e një fëmije…. dhimbje për aktin sublim të një kolegu…… Nuk u prononcova se thashë më …

Çfarë po negocion SHBA në Tiranë sot?

A ka një shans të fundit për një marrëveshje të re dhe a është duke luajtur Hoyt Yee, zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit një rol për t’i vënë gjërat në lëvizje? Kjo është pyetja thelbësore dhe më e …

Parlamenti mblidhet sërish, PD do të votojë vettingun

Dje ranë në mërzitje depresive të gjithë antiamerikanët orientalë në Tiranë. Dhe nuk kishte sesi të ndodhte ndryshe – ata panë me sytë e tyre braktisjen e shqiptarëve. l. Berisha që donte t’i tregonte zëvendës ndihmës sekretarit të shtetit amerikan …

Kur pësimi nuk të bëhet mësim

Ne 2000, nje ambasador shume i rendesishem mbeshteti idene se Kodi Zgjedhor mund te behej ne menyre te njeanshme duke i dhene mbeshtetjen e plote qeverise socialiste. Qeveria miratoi Kodin me 84 votat e saj dhe pa opoziten. Kodi rezultoi …

Çdo ndodhë më tej?

Partia Demokratike ka mbajtur sot protestën e paralajmëruar, e dyta që nga ajo e 18 Shkurtit, që inicoi vendosjen e çadrës në bulevard. Përtej debatit shterpë mbi numrat dhe pjesëmarrjen, debat që në fakt nuk të con askund, ajo që …

Letra e Hahn dhe mesazhi i zgjedhjeve të lira

Letra e Komisionerit Johanes Hahn për qytetarët shqiptarë, ishte vetëm një konfirmim zyrtar dhe i drejtpërdrejtë i paralajmërimeve të bëra më parë nga Brukseli. Nuk kishte asgjë të re në përmbajtje, BE do t’i njohë zgjedhjet edhe pa opozitën, faji …

Kumti i Hahn për turpin që se meritojnë demokratët!

Komisioneri Europian për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johanes Hahn u dërgoi sot, me shqetësim të madh, shqiptarëve një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt Partisë Demokratike. Kjo është letra më e trishtë që s’do …

Kriza dhe agai i katundit politik

Vendimi i opozitës për të mos marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit, po paraqitet nga kryeministri dhe organet e tij propagandistike, si një plan ogurzi për të destabilizuar Shqipërinë, si një skenar për luftë civile apo si një kthim …

Vrasja e butë e 18 qershorit

Bujar Kapexhiu, si regjisor dhe skenarist, e ka mbyllur mjaft bukur një nga veprat e tij më të ndjekura, filmin “Edhe kështu, edhe ashtu”. Momentin kur zbulohen dilemat reale e të stisura të filmit (kandidatët e shumtë për dhëndër të …

‘O sa mirë’! Me fy shqiptarë!

Kur ish-kryeministri i Serbisë, Vladan Gjorgjeviç, shkroi dhe botoi në vitin 1913 veprën e tij “Shqipëria dhe Fuqitë e Mëdha”, ku i paraqet shqiptarët si njerëz me bisht, të cilët ngjiten pemëve si majmunë dhe ushqehen ende si ne rendin …

Leksioni francez për qeverisjen e ardhshme të Shqipërisë

Centristi Emanuel Makro u votua të dielën në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Francës. Liderët europianë morën frymë të lehtësuar nga fitorja e politikanit proeuropian. Fitorja e Makro është një shpresë për Francën, por edhe një udhërrëfyes për …

‘Nuk ka para droge e krimi që të mbajë peng të ardhmen europiane’

Në botën e kthjellët dhe racionale të tuneleve të nëndheshme të politikës, nuk ka asgjë me rëndësi kaq të madhe sa të të detyrojë të gjesh arsyen në një kohë ku arsyeja e shëndoshë nuk është më një armë. Sot …

Republika e dhunës…

Sot e folura zyrtare e Partisë Demokratike kapërceu cdo limit. Deklaratat për “asgjësim” dhe “shfarrosje” pavarësisht kontekstit kanë shpejgim lodhjen politike të Partisë Demokratike. Ato po ngrenë shumë pikëpyetje për “terapinë” që buron nga ky lloj fjalori për stabilitetin e …

Idiotesia e Ramës do i kushtojë gjatë demokracisë shqiptare!

Para disa vitesh, kur Rama kercenonte me bojkot te zgjedhjeve edhe pse qeveria “Berisha” kishte plotesuar çdo kerkese te opozites, nje nga ambasadoret me te rendesishem ne Tirane me takoi per te diskutuar ne lidhje me shqetesimin e krijuar. Une …

Sfida e Vasilit për t’u bërë Petrit

“Fluturimi” i Ilir Metës drejt Presidencës e detyroi Lëvizjen Socialiste për Integrim të bënte disa spostime të figurave të saj qendrore. Në konventën ndoshta më pasionante dhe emocionuese të historisë 13-vjeçare të Lëvizjes, Petrit Vasili u ngjit në fronin e …

Po tani?

Po tani? Kjo është pyetja e parë që gjithsecili i ka bërë vetes kur ka dëgjuar lajmin e dështimit të negociatave Rama – Basha në selinë e Presidentit Nishani! Jo sepse kishte ndonjë deklaratë konkrete, por sepse mënyra se si …

Vetmia e opozitës dhe historia e Venezuelës

Opozita ka mbetur vetëm. Pas asaj që ndodhi dje, Lulzim Basha nuk mundi ta fshehë më se nuk ka aleatë në Europë as tek e djathta. Zhozef Dol pas videokonferencës me grupin parlamentar të PD, nxitoi të publikonte një njoftim …

Pazaret që nuk duhen bërë sot!

Zhvillimet e orëve të fundit, mesazhet për dialog dhe propozimet konkrete për të mundësuar një proces të ndershëm zgjedhor, të aftë të ngjallë besim dhe siguri për popullin shqiptar, duhen përshëndetur. Këto orë janë vendimtare për betejën që ka nisur …

Fundi Berisha-Basha, një komedi moderne

“Revolucioni” Berisha është drejt fundit të vet, pa filluar ende. Kurse, po ashtu, edhe fenomeni i vjedhjes në qeverisjen shqiptare, pas njëqind vjetësh, është në fundin e vet. l-Krerët e europianëve të qëndrës së djathtë ishin të prerë mbrëmë me …

Çfarë është Çadra e Bashës në thelb?

Kam shtatë gjëra që dua të them lidhur me protestën e Bashës. Dhe një post scriptum. Po i marr me radhë 1.Protesta e Bashës nuk është e Bashës. Protesta e Bashës është e Berishës, s’ka gjë se këtë të fundit …

Ultimatume Staliniste

1- Si njoftuan mediet e Tiranës, më 26.4.2017, bisedimet e Koalicionit shqiptar, të përfaqësuar prej kryeministrit, Edi Rama, e kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, dhe Opozitës shqiptare, të kryesuar prej kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me ndërmjetësimin e dy …

E gjithë skena për Gramoz Rucin

Nuk mund të gjenin aktor më të mirë. I lashtë aq sa të mos ia kthejnë fjalën as komunistët, serioz aq sa të fshehë një marrëveshje imorale, i rreptë sa të besohet se nuk bëhen më “lojra”. Gramoz Ruci ishte …

Shqiptarët më entuziastë për “denoncuesit” e korrupsionit

Këshilli për Bashkëpunim Rajonal publikoi kohët e fundit një studim që vlerëson qëndrimet e publikut ndaj sinjalizuesve, si një mjet i rëndësishëm kundër korrupsionit. 7.000 njerëz në Ballkanin Perëndimor u anketuan dhe qëndrimet e tyre rreth sinjalizuesve. Shqipëria ishte një …

Basha i bën bllokadë arsyes

Lulëzim Basha ka folur dje me ‘sigurinë’ e një kryeministri dhe tejet i vetëkënaqur, para medias, paçka se orët e gjata të negocimeve e kanë treguar se ai i kish vendosur një bllokadë arsyes, duke u ngulur në qëndrimin e …

Telefonata shpëtimtare dhe ushqimi me regji qendrore

Osman Rexha dhe Shahin Basha nuk e kishin menduar kurrë se një ditë fati do t’i bashkonte. Të vendosur, njëri në Shushicë dhe tjetri në Hoxharë, të dy të moshuarit kanë ndërtuar jetët e tyre modeste në fshatrat e Elbasanit …

Retorika boshe e bashkimit

Kur nuk luan Juventusi, kryeministri i Shqipërisë merret nga pak me politikë. Kur nuk kërcënon se do të largohet nga posti i presidentit nëse nuk miratohet projektligji për themelimin e ushtrisë kosovare, kryetari i Kosovës i bashkohet retorikës boshe të …

Rama e ktheu partinë në një bandë të inkriminuar

Fjala e plote e z.Koço Kokedhima ne Lushnje Të gjithë e kemi ndjekur shkarkimin e Kryetarit të Qarkut Vlorë, Sadrit Danaj. Ajo është një ngjarje e shëmtuar, e paligjëshme dhe plot manipulime. Opinioni publik do t’i mbajë mend sjelljet e …

Ç’po ndodh me zgjedhjen e Presidentit?

I pyetur nëse Presidenti i i ardhshëm i Republikës do të ishte produkt i një konsensusi të gjëra, pra i negocimit me opozitën apo do të zgjidhej nga koalicioni PS – LSI, i ftuar në studion e Opinion në Shtator, …

Shtyrje? Basha e kalon krizën te Rama dhe Denar Biba shënohet ‘dëshmori i parë’ i saj

 Një kërkesë e papritur e partive qeverisëse, PS dhe LSI, për shtyrjen e datës së regjistrimit të koalicioneve ‘me disa ditë’, tregon, për herë të parë, se opozita ia ka alë që ta transferojë krizën në kampin e shumicës parlamentare. …

Shpresoj që vrasja e oficerit Artan Cuku t’ju ketë bërë të reflektoni

Fjala e deputetit Flamur Çela në seancën e sotme parlamentare ku u diskutua   “për   disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 108/2014 “për policinë  e shtetit” , i ndryshuar Një tjetër oficer karriere i Policisë së Shtetit, kësaj radhe i liruar nga detyra pa shkaqe të përligjura, ra dëshmor nga dora …

Pesë pyetje që ministri i Jashtëm gjerman nuk më lejoi t’ia bëja

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, ka qenë zyrtari i vetëm i huaj me mesazhe të forta, të hapura, dhe me një zemërim teuton kundër opozitës dhe pro sistemit. Ai u shpreh kategorikisht kundër bojkotit dhe pro pjesëmarrjes në zgjedhje. …

Kryeministri Rama post “Çadra”?!

Askush nuk mund të parashikoj në këto orë të mes-prillit sesi do jetë zgjidhja e krizës politike shqiptare. Arsyeja është e thjeshtë: vetë politikanët shqiptarë e kanë të pamundur t’i japin zgjidhje katrahurës që kanë bërë. Gjithsesi, këtë javë ato …

Sigmar Gabriel, Rama dhe precedenti Gruevski

Shefi i diplomacisë gjermane, Sigmar Gabriel i ka dhënë një shuplakë të fortë interesave të çadrës së opozitës duke përdorur në fjalën e tij në Tiranë terma që ndoshta nuk ishin dëgjuar këtu tek ne, që prej vitit të largët …

Kriza zgjidhet më 2 maj

Në lëmshin e datave të lidhura me zgjedhjet parlamentare dhe procesin zgjedhor është gjithnjë e më e vështirë të orientohesh. Të gjithë shqiptojnë apo dëgjojnë 18 qershorin, 9 prillin, 18 prillin, 19 prillin, 29 prillin, 7 majin, 24 korrikun e …

Festa e Pashkëve: Pa Zot nuk ka paqe

Askush nuk e anashkalon dot: Fuqia e tij lëviz malet. Vetëm me besimin fetar, mund të zhvillohet paqja në botë, jo pa të, edhe pse kjo tingëllon paradoksale në kohët e sotme, mendon Astrid Prange de Oliveiraa. Të krishterë e …

Konsekuenca e verbër çon në greminë

Fjala e Nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së Paradoksalisht gjendemi në një situatë anormale, krijuar prej anormalitetit  dhe papërgjeshmërisë politike. Klima politike është e tensionuar. Reformat e rëndësishme, përkatësisht reforma zgjedhore dhe …

Shqipëria e sotme është më e mirë se e djeshmja

Në portalin e tij, Blendi Fevziu kish publikuar një shkrim të vetin me titull “Kush po kërcënon jetën e Lulzim Bashës?”. Në shkrim flitej për vrasës me pagesë që njihen me emër e mbiemër e që mund të aktivizohen, për …

Kush po kërcënon jetën e Lulzim Bashës?

Kush e kërcënon Lulzim Bashën? Kjo ishte pyetja që bënte dje një media e rëndësishme në vend, duke ju referuar faktit që eskorta e Bashës ishte përforcuar edhe me efektive të një policie private. Basha nuk e komentoi lajmin, por …

Edhe ambasadorët kanë dalë në shitje?

Një deklaratë e fortë e kreut të PBDNJ-ë, Vangjel Dule ka shërbyer për t’i hedhur benzinë zjarrit të paranojës që ka kapluar opozitën, lidhur me shitblerjen e diplomatëve të huaj nga politikanët lokalë. Nuk e di sa i vërtetë është …

Denoncimi i Dules dhe ‘Kriza e ndërkombëtarëve’

Vangjel Dule, kryetar i një partie të hershme parlamentare dhe deputet prej shumë kohësh në Kuvendin e Shqipërisë, ka bërë dje një deklaratë që ka qenë më shumë se sa befasuese. Dule ka sqaruar se në një takim me të …

11 prilli dhe këpucët e kuqe

Ishte mëngjesi i 11 prillit, kur për herë të parë pas atyre muajve të vitit të parë të ekonomikut, nipi i Sofo Lazrit, emri i të cilit nuk më kujtohet këtë çast, erdhi i zymtë në klasë. Rrathët e syve …

Kot lodhet Sali ziu, ja çfarë do të ndodhë nesër

Tani në Shqipëri ka përfunduar gjithçka: koha korruptive dhe abuzuese fillon të bëjë dorëzimet. Sepse nuk kishte si të mbyllej ndryshe një luftë e cila ka qenë një politikë e korruptuar primitive. Kjo politikë në fakt është drejtuar nga një …

“Kamarja e turpit” dhe soc-realizmi

Ndërsa në atmosfera letrare në vend është përfshirë në debate mbi të shkuarën, dhe mënyrën sesi duhet t’i lexojmë sot veprat e shkruara gjatë periudhës së soc-realizmit, The Guardian, njofton se shkrimtari Ismail Kadare është në listën e 13 kandidatëve …

Çfarë më tha Ilir Meta pas intervistës?

Pas intervistës me Ilir Metën, qenë të shumtë që më pyetën: “Çfarë të tha diçka, që nuk e tha përpara kamerave? Çfarë do të bëjë?” Të gjithë me siguri prisnin përgjigjen time pa doreza të tipit “pas x ditësh do …

Edi Rama dhe socialistja që u bë me zemër

Nuk mund ta zgjidhë krizën me fjalime Edi Rama. Në fazën ku ndodhet kriza, ka vlerë vetëm vendimmarrja e shpejtë. “Kriza më e keqe eshtë kriza më e gjatë”, tha Blushi. Fjalimet për para mbi dorë apo nën dorë që …

I dashur Franko! Po të shkruaj sot, ato që s’munda të t’i thosha dje!

I dashur Franko! Po të shkruaj sot, ato që s’munda të t’i thosha dje! Dhe e di pse? E para, sepse nuk isha i sigurt nëse do mundja të disiplinoja emocionet përballë qindra miqve që kishin ardhur për të të …

Qeveria e Besimit le te kaloje nga mocioni i tij

Do te duhej te sqarohej koncepti per ndryshimet mes Qeverise Teknike dhe Qeverise se Besimit…Si do te ndryshoje formula mes njerez dhe tjetres? Kush jane garantet e besimit dhe si konceptohen ” te besuarit”. Kush eshte njesia vleresuese e besimit …

Ky do jetë momenti i vështirë i LSI?

Rama dhe Meta ja kanë arritur dje së paku një qëllimi jo pa rëndësi: kanë fokusuar vëmendjen mediatike dhe atë publike tek darka e tyre në Pazarin e Ri. Jo vetëm e kanë fokusuar, por i kanë dhënë më shumë …