Lajmet nga Lifestyle

Kur tërbohet gjyshja VIDEO

Një zonjë e moshuar ka hyrë në një dyqan instrumentash muzikor dhe fillon të luajë në bateri si një profesioniste. Video e cila po bën xhiron e botës është parë nga miliona persona në youtube. Shihni çfarë ndodhë! Të parët …

Zvicra prezanton aeroplanin me energji diellore

Një ekip zvicerian ka prezantuar sot aeroplanin me energji diellore. Pilotët Bertrand Piccard dhe Andre Borschberg kanë prezantuar sot planin zvicerian dhe përparësitë që i ka ky aeroplan. Aeroplani, gjatë vitit të ardhshëm pritet që të realizoj fluturimin e tij …

Çifti shumë i dashuruar vdesin bashkarisht

Një çift që u takua gjatë Luftës së Dytë Botërore janë varrosur së bashku pasi të dy kanë pësuar atak në zemër njëri pas tjetrit. Bert dhe Mary Barnsley, 93-vjeçarë, ishin të martuar prej 70 vjetësh pasi u takuan gjatë …

Australi, kampioni i botës bën sërf me peshkaqenin afër VIDEO

Legjenda e sërfit Kelly Slater ka filmuar veten e tij duke zbritur një dallgë në perëndim të Australisë afër një peshkaqeni të bardhë që ndodhej pranë tij. 11 herë kampioni i botës është parë duke bërë sërf afër lumit Margaret, …

Veza e Pashkëve më e shtrenjtë në botë mund të jetë e juaja për 5 milion paund

Veza më e shtrenjtë në botë është zbuluar në kohë për Pashkë por pronari i saj kërkon disa miliona për të. “Veza Mirazh” ka më shumë se 1 mijë diamante të vogla në mbështjelljen e saj e jashtme me vlerë …

Hënat e rralla të kuqe sinjalizojnë se fundi i botës po vjen VIDEO

Kjo javë sheh fillimin e një fenomeni kozmik. Një “Tetrad” parashikon 4 “hëna të kuqe” të shfaqura në qiell dhe është një shenjë paralajmëruese për një ngjarje të jashtëzakonshme thonë ekspertët. Nasa ka konfirmuar se Tetradi është shfaqur vetëm 3 …

Spanjë, reja apokaliptike zhduk qytetin në pak minuta VIDEO

Një re e dendur misterioze është shfaqur në bregdetin e qytetit Alicante të Spanjës. Hoteli Castilla Alicante ka konfirmuar se vendasit nuk e kanë idenë se çfarë e shkaktoi renë duke thënë se reja e dendur u përhap në të …

Angli, hajduti i vjedh çantën invalidit dhe e hedh atë në tokë VIDEO

Ky është momenti shokues kur një hajdut pijanec i rrëmbeu çantën një njeriu të paralizuar. Hajduti ja mori me forcë çantën të paralizuarit duke e hedhur atë nga motori i tij i ecjes në tokë. Ngjarja ka ndodhur në Angli …

Rumani, djemtë torturojnë gjyshen duke e rrotulluar në ajër VIDEO

Policët po investigojnë një grup të rinjsh pasi ata bënë një video ku tregonte se si ata talleshin me një gjyshe në rrugë. Ngjarja ndodhi në fshatin Jilava të Rumanisë ku një nga djemtë kapi gjyshen duke e rrotulluar atë …

Britani, mësuesja seks me adoleshentin në hotelin e paguar nga shkolla

Një mësuese në Britani ka kryer marëdhënie seksuale me një nxënës 16 vjeçar në një hotel ku u pagua nga vetë shkolla gjatë një ekskursioni në weekend. Ato kishin shkëmbyer pothuajse 12 mijë mesazhe në 7 muaj,përfshirë dhe foto nudo …

Shoferi harron ti vendosë frenat e dorës furgonit, qentë e shohin dhe lehin VIDEO

Një kamer sigurie ka kapur momentin kur shoferit të kompanisë FedEx i del jashtë kontrollit furgoni duke harruar të vendoste frenat e dorës. Shoferi ndaloi në rrugicën por qentë e komshiut filluan të lehin kur panë se kamioni po ecte …

Pallati me rregullat absurde, s`lejohen duhani, parfumi dhe celularët FOTO

Një pallat i ri i ndërtuar në periferi të Zyrihut ka rregulla absurde të cilat ndalojnë duhanin, parfumin dhe celularin, duke u kthyer në një parajsë për njerëzit e ndjeshëm ndaj kimikateve të përditshme. “Që fëmijë vuaja nga aroma e …

VIDEO/ Ja s’i rrihen deputetët në parlamentin ukrainas

Një përleshje shpërthen në dhomën e parlamentit të Ukrainës. Përleshja ndodhi kur një deputet konservator akuzoi autoritetet e vendit se nuk llogarisin qytetarët për të futur gjuhën ruse si gjuhë të dytë zyrtare në Ukrainën lindore. Të parët për lajmin …

Pakistan, fëmija 9 muajsh arrestohet, akuzohet për vrasje FOTO

Një fëmijë 9 muajsh është ndaluar nga policia e Pakistanit për akuzën e vrasjes. Rasti i pabesueshëm që ka përfshirë vogëlushin Muhamad Mosa Khan, ka ndodhur në qytetin Lahore, në veri të vendit.  Gjithçka nisi në shkurtin e kaluar kur …

Gaddafi i mbante në frigorifer kokat e prera të rivalëve

Ish-diktatori i Libisë Muammar Gaddafi i mbante kokat e prera të rivalëve të tij në frigorifer. Një dokumentar i realizuar nga britaniku Christopher Olgiati’s i titulluar “Qeni i çmendur, brenda botës sekrete të Gaddaf” jep detaje të frikshme nga jeta …

Kinë, s’bëri detyrat e shtëpisë, nëna rreh në mënyrë brutale djalin 6-vjeç

Policia kineze ka vendosur që të mos e dënojë një nënë kineze që rrahu ne menyre brutale djalin e saj  vetem 6 vjeç, pasi sipas saj nuk kishte bërë detyrat e shtëpisë. Plagët e djaloshit Xiao Bing ishin parë nga …

Shkencëtarët gjejnë mënyrën për të lexuar mendjen

Mendoni se leximi i mendjes është fantazi?  Sipas një botimi të publikuar nga revista “NeuroImage” shkencëtarët kanë përdorur skanerë të trurit për të rindërtuar fytyrat gjatë kohës kur mendojnë njerëzit. Në studim, shkencëtarët i lidhën pjesëmarrësit për një skaner FMRI(rezonanca …

Portretet e të famshmëve me pulla e pirunë FOTO

Portreti i futbollistit të famshëm David Beckham ka marrë formë nga pirunë plastik. Hunda e presidentit amerikan Barack Obama e flokët e fizikanit Ajnshtajn janë improvizuar me copa lodrash të fëmijëve. Por, për t’iu dhënë formë imazheve të tyre, një …

Shpërthen vullkani, pamje spektakolare në Ekuador FOTO

Ka shperthyer nje vullkan në jug të kryeqytetit të Ekuadorit Quito, duke krijuar një pendë spektakolare të hirit, 10 km të lartë. Vullkani Tungurahua krijoi re të madhe pas shpërthimit qe zgjati pesë minuta.Vullkani ka shpërthyer që nga viti 1999, …

Tu japësh “jetë” hekurishteve! (Foto)

Ju nuk mund ta imagjinoni se çfarë krijon ky njeri nga disa hekurishte! Xhon Pikoli është një 70-vjeçar nga Australia i cili krijon vepra arti të pabesueshme, duke përdorur hekurishte të përdorura të cilat i mbledh nga koshat e mbeturinave! …

Natyra, një kornizë e përsosur…! (Foto)

Kush ka nevojë për korniza, kur është vetë natyra ajo që kujdeset për këtë? Peisazhe të mrekullueshëm që kapen nga fotografët, brenda kornizave natyrore, që janë harqe ose shpella që veprojnë në të njëjtën mënyrë, duke ofruar pamje të përkryera …

Gradaçelat më të larta në botë! (Foto)

Klikoni : 10 vende në botë që të kujtojnë përrallat Klikoni: Ndërtesat më të ngushta në botë! (Foto) 10 gradaçelat më të larta në botë, deri më sot kanë impresionuar jo vetëm arkitekturën por edhe botën, që po e kupton se në …

Qytetet e braktisur në botë (Foto)

Qytete që dikur ishin plot gjallëri, ndërtesa mbresëlënëse dhe rrugë të bllokuara nga trafiku, dyqane plot me me njerëz dhe – më e rëndësishmja – njerëz, të cilët ishin edhe arsyeja e ekzistencës së këtyre mjediseve urbane, kanë humbur përgjithmonë …

Rrugë të ndërlikuara dhe të rrezikshme! (Foto)

Klikoni : 10 Rrugët më të çuditshme në botë! (Foto) Klikoni: Autostrada mbresëlënëse mbi pyje! (Foto) 1. “Col de Turini”, Francë Ndodhet në një lartësi prej 1607 metra mbi nivelin e detit në malet e Alpeve në Francë. Ajo është gjithashtu pjesë …

Biçikletat më të çuditshme dhe më të shtrenjta (Foto)

E besoni apo jo, përveçse të çuditshme, këto biçikleta janë edhe nga më të shtrenjtat! Sigurisht që nuk bëhet fjalë për të gjitha, për shumicën e tipit “Chopper” Biçikletat më të pabesueshme! (Foto)   Të parët për lajmin e fundit. …

Dëgjon për herë të parë pas 40 vitesh

Një grua nga Anglia ka arriur të dëgjojë pas 40 vitesh që nga lindja e saj. Joanne Milne ka lindur me një sëmundje të rrallë të quajtur Sindroma Usher, e cila i kufizonte 100% dëgjimin, por në mesin e të 20-ave, sëmundja …

Shihni peshkun me katër sy

Kjo mund të duket si një gjallesë jashtëtokësore, por kjo krijesë e çuditshme është një peshk me katër sy që jeton thellë në një oqean në planetin tonë. Peshku me sy shtesë mund të shikojë 360 °, edhe pse jeton …

Fjalimi më i turpshëm në histori, Presidenti kolumbian i tregon botës hallin me prostatën

Po garon për një mandat të dytë presidencial, por pas fjalimit që ka mbajtur sot Presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, mund të përballet dhe me humbjen e këtyre zgjidhjeve. 62-vjeçari po fliste para mbështetësve në qytetin bregdetar të Barrankijës …

Ndahet nga jeta modelja 19-vjeçare

Doktorët rrefuzojnë ti bëjnë testin pasi ishte shumë e re. Kjo është fotoja shokuese që familjarët e modeles 19-vjeçare, kanë publikuar pas vdekjes së saj. 19-vjeçarja vdiq nga nga kanceri i qafës së mitrës, pasi doktorët refuzuan ti bënin testin …

NASA paralajmeron “fundin e qyteterimit” brenda disa dekadave

Qytetërimi modern po shkon drejt shkatërrimit brenda disa dekadash, për shkak të pëqëndrueshmërisë ekonomike dhe presionit mbi burimet e planetit, thotë një studim i financuar nga NASA. Duke përdorur modele teorike për të parashikuar atë që do të ndodhë me …

Katër arsyet kryesore pse femrat nuk i përgjigjen sms–ave tuaj

Ekzistojnë disa tipe meshkujsh. Njëri nga këto tipe shkruan mesazhe vazhdimisht me të dashurën e cila nuk ia kthen përgjigjet. Tjetri tip i paguan pije femrave që të hyjë në kontakt me to. Keta lloj tipesh të meshkujve bëjnë që …

Publikohen fotografi nga tmerret e Luftës se Parë Botërore

Daily Mail publikon nje set fotografish të një ushtari gjerman, te realizuara gjatë Luftës se Parë Botërore. Fotografi Walter Kleinfeldt, i cili u detyrua të largohej nga bankat e gjimnazit së bashku më një aparat fotografie u nis drejt frontit …

iPhone që vlen 1 milionë dollarë!

Duke marrë parasysh famën e brishtësisë së tyre, pronari i ardhshëm i këtij iPhone nuk do të ketë guximin ta nxjerrë atë nga kutia pasi ky aparat kushton plot 1 milionë dollarë dhe do ishte mëkat të të binte nga …

Prapaskenat e çuditshme të Playboy-t

Jemi parë të shohim në revistën Playboy modele shumë të bukura por fotot e publikuara së fundi tregon se krijimi i fotove seksi realizohet me shumë vështirësi. Drejtori artistik i revistës në versionin holandez Patrick van Dam ka publikuar foto …

Nxënësit bënin zhurmë në klasë, mësuesja iu ngjit gojën

Në klasë kishte shumë zhurmë dhe të qeshura, kështu që mësuesja iu ngjiti gojën me ngjitës disa nxënëse. Priscila Davo Ortega, një mësuese 27 vjeçare në Danesfield School në Williton, të Britanisë së Madhe, u pezullua nga shkolla për shkak …

Parashikimi i astrologut rus: Në mars nis lufta e III-të Botërore

Lufta e tretë Botërore do të fillojë në mars të vitit 2014. Ka qenë ky parashikimi i bërë nga astrologu rus, Pavel Globa, 2 vite më parë, një parashikim i cili në ditët e sotme mbështetet nga një pjesë e …

Indi, papagalli zbulon vrasësin

Gjerat me te shtrenjta per një gazetar indian ishin gruaja dhe papagalli. Megjithate, pasi u kthye nje dite nga puna ai mbeti i shokuar kur gjeti gruan e tij te vdekur dhe i vetmi i mbijetuar i shtepise ishte papagalli …

Foto të mrekullueshme të bebushave

Këto imazhe të mrekullueshme të bebushave janë të mjaftueshme për t`ju ngrohur zemrën në këto ditë të ftohta. 32-vjeçarja Lynette Blackie, pronare e një agjensie fotografike, nuk kërkon asgjë tjetër vetëm të fotografojë foshnjat teksa janë duke fjetur apo kur …

4-vjeçarja që krijon veshje të mahnitshme me letër!

Angie, kur ai vuri re se e bija 4-vjeçare tregonte një interes të madh dhe të pashpjegueshëm në fushën e modës , vendosi të marrë masa drastike! Ajo i dha vajzës së saj pseudonimin “Meichem” për të mbrojtur anonimitetin e …

NASA zbulon 715 planete të reja

Agjencia e hapësirën e Shteteve të Bashkuara NASA ka deklaruar se ka zbuluar 715 planete në galaksinë e Tokës. Shkencëtarët njoftuan të mërkurën se teleskopi i fuqishëm i NASA-s, i quajtur Kepler, është përdorur për të gjetur këto planete dhe …

Shihni shtëpinë e së ardhmes-FOTO

Kjo është “shtëpia Smart” e cilësuar si shtëpia e së ardhmes ku gjithçka kontrollohet nga telefoni celular. Shihni fotot që me të vërtetë janë impresionuese!     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Çifti fatlum gjen thesarin 10 miliardë dollarë

Kur të vjen e mira hapi derën thotë një shprehje popullore shqiptare. Dhe kështu ndodhi për një çift nga Kalifornia i cili zbuloi një thesar në pronën e tyre që kap shifren e 10 miliardë dollarë. Duke kërkuar një kuti …

Vila luksoze e ish-Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës -Foto

Mediat e huaja kanë publikuar foto të vilës luksoze të ish-Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, Viktor Pshonka  duke dëshmuar edhe njëherë  korrupsionin që kanë kryer zyrtarët e lartë të këtij shteti. Pasi hynë në shtëpinë e ish-presidentit  Janukoviç, tani ukrainasit …

28-vjeçari me gjatësi 68 centimetra-Foto

Edward Hernandez është 28 vjeç dhe ëndërron të zotërojë një fermë në periferitë e varfra të Bogotasë në Kolumbi, të ketë një të dashur dhe të ngasë një Jeep. Ai është i gjatë vetëm 68 centimetra dhe shumicën e jetës …

22 tatuazhe “iluzion” të cilat do t`ju lënë me gojë hapur

22 tatuazhe “iluzion” të cilat do t`ju lënë me gojë hapur Krijime impresive të cilat ndryshojnë shumë nga të zakonshmet! Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Fotot qesharake të Shën Valentinit

Sipas vargjeve të famshme të Korintasve dashuria është e durueshme , por dashuria është gjithashtu e çuditshme duke pasur parasysh fotot e këtyre çifteve të publikuara nga AwkwardFamilyPhotos.com. Çiftet që shihni kanë publikuar fotot e lidhjeve të tyre,  fotot e …

Të udhëtosh në tren me Spiderman-in

Nuk ndodh çdo ditë që të ndash udhëtimin me tren me E. Coyote, The Road Runner, Mickey Mouse, Spiderman dhe madje edhe me Incredible Hulk, por një animator i talentuar ka bërë vetëm se me ndihmën e e një cope …

A është ky ylli më i vjetër në Univers?

Astronomët australianë kanë gjetur një yll që mendohet se ëshyë 13.7 miliard vjeç i cili cilësohet si më i vjetri i zbuluar ndonjëherë në Universin tonë. Trupi yjor mendohet të jetë formuar nga materialet e shpërthimeve të yjeve të parë …

Heronjtë e vegjël të cilët “mundën” meningjitin

Vogëlushja Amber Travers ishte dy vjeç kur ajo pothuajse vdiq nga meningjiti. Ajo qëndroi nën kujdes intensiv për tre ditë, kur mjekët morën vendimin drithërues  që të prisnin gjymtyrët e saj me shpresën për t`i shpëtuar jetën. Tre vjet më …

Të fundit në llojin e tyre! Fotografi britanik paraqet tributë indogjene

Fotografi britanik Jimmy Nelson ka udhëtuar nëpër botë ku ka fotografuar tributë indigjene  dhe për t`i përmbledhur ato në një libër. Libri titullohet “Before They Pass Away” (Para se të ndërrojnë jetë) dhe në të gjenden imazhe të tribuve që …

“Njeriu Mrekulli i Paqësorit”

Jose Salvador Alvarenga është personi që ka mbijetuar në një ishull të Paqësorit për më shumë se një vit duke konsumuar vetëm gjak breshkash, peshk të gjallë, dhe mish pulëbardhe. Ndërsa është nxjerrë sot në breg ai ka rrëfyer edhe …

Sytë e të vdekurve mund të rikthejnë shikimin te të verbrit

Tashmë për personat e verbër lind shpresa se mund të shikojnë sërish.  Shkencëtarët theksojnë se qelizat e marra nga sytë e personave të vdekur mund t’u rikthejnë shikimin njerëzve të verbër. Eksperimentet e kryera tek kaviet nga Stem Cells Translational …

Policët më mirë t`i kishin rënë ziles-Video

Forcat speciale turke kanë bërë figurë keqe gjatë një operacioni antidroge të zhvilluar në banesën e një të dyshuari për trafik. Videoja e cila po bën xhiron botës jep forcat speciale turke në qytetin e Konya që tentojnë të thyejnë …

Adoleshentja indiane me trupin e një fëmije-Foto

Në pamje të parë Ajifa Khatun mund të duket si çdo vajzë e vogël e cila luan me vëllezërit dhe motrat e saj dhe që përqafon nënën e saj por ajo është një adoleshente që ka mbushur tashmë 19 vjeç. …

Plumbi që shkatërron organet jetësore

Prezantohet në Las Vegas plumbi  i  ri i dizenjuar për të shkatërruar organet jetësore të njeriut dhe për të ndihmuar femrat për të mbrojtur shtëpinë e tyre nga të panjohurit. Plumbi që quhet R.I.P (Radically Invasive Projectile) i prezantuar nga …

Foto mahnitëse nga varri 3 mijë vjeçar i Faraonit të Egjiptit

Këto foto mahnitëse i përkasin varrit të Faraonit të Egjiptit Ramesses IV, i cili u ngjit në fron në vitin 1156 para Krishtit, por mundi të mbretëronte për 6 vjet. Andrey Nekrasov, fotografi nga Ukraina, pas shumë përpjekjesh arriti të …

Recipeta që hapen vetëm nëse ka dashuri të vërtetë

Një kompani japoneze ka krijuar  recipeta të veçanta të cilat mund të hapen vetëm nëse ka dashuri të vërtetë. E lidhur me një aplikacion True Love Test Bra këto të brendshme për femra hiqen vetëm kur zemra fillon e rreh …

Puna sekreti i jetegjatësisë,104-vjeçarja nga Lezha e cila ka jetuar një shekull

Ajo i ka kaluar një shekull jetë dhe ndihet e fuqishme si të ishte tek të 50-tat e saj. Nëse flet me të kupton se sfida, sakrificat në jetën e saj kanë qenë të mëdha aq sa kujton me emocion …

Shqiptari nga Kosova në Guinness

Autoritetet e Librit Guinness të Rekordeve, kanë certifikuar veprën gjigante “Mozaiku i vlerave” të realizuar nga Don Dominik Qerimi. Kjo vepër përbëhet nga 51 mijë e 865 boçe të pishave, është e gjerë 15 metra dhe e gjatë shtatë metra, …