Lajmet nga Lifestyle

Natyra, një kornizë e përsosur…! (Foto)

Kush ka nevojë për korniza, kur është vetë natyra ajo që kujdeset për këtë? Peisazhe të mrekullueshëm që kapen nga fotografët, brenda kornizave natyrore, që janë harqe ose shpella që veprojnë në të njëjtën mënyrë, duke ofruar pamje të përkryera …

Gradaçelat më të larta në botë! (Foto)

Klikoni : 10 vende në botë që të kujtojnë përrallat Klikoni: Ndërtesat më të ngushta në botë! (Foto) 10 gradaçelat më të larta në botë, deri më sot kanë impresionuar jo vetëm arkitekturën por edhe botën, që po e kupton se në …

Qytetet e braktisur në botë (Foto)

Qytete që dikur ishin plot gjallëri, ndërtesa mbresëlënëse dhe rrugë të bllokuara nga trafiku, dyqane plot me me njerëz dhe – më e rëndësishmja – njerëz, të cilët ishin edhe arsyeja e ekzistencës së këtyre mjediseve urbane, kanë humbur përgjithmonë …

Rrugë të ndërlikuara dhe të rrezikshme! (Foto)

Klikoni : 10 Rrugët më të çuditshme në botë! (Foto) Klikoni: Autostrada mbresëlënëse mbi pyje! (Foto) 1. “Col de Turini”, Francë Ndodhet në një lartësi prej 1607 metra mbi nivelin e detit në malet e Alpeve në Francë. Ajo është gjithashtu pjesë …

Biçikletat më të çuditshme dhe më të shtrenjta (Foto)

E besoni apo jo, përveçse të çuditshme, këto biçikleta janë edhe nga më të shtrenjtat! Sigurisht që nuk bëhet fjalë për të gjitha, për shumicën e tipit “Chopper” Biçikletat më të pabesueshme! (Foto)   Të parët për lajmin e fundit. …

Dëgjon për herë të parë pas 40 vitesh

Një grua nga Anglia ka arriur të dëgjojë pas 40 vitesh që nga lindja e saj. Joanne Milne ka lindur me një sëmundje të rrallë të quajtur Sindroma Usher, e cila i kufizonte 100% dëgjimin, por në mesin e të 20-ave, sëmundja …

Shihni peshkun me katër sy

Kjo mund të duket si një gjallesë jashtëtokësore, por kjo krijesë e çuditshme është një peshk me katër sy që jeton thellë në një oqean në planetin tonë. Peshku me sy shtesë mund të shikojë 360 °, edhe pse jeton …

Fjalimi më i turpshëm në histori, Presidenti kolumbian i tregon botës hallin me prostatën

Po garon për një mandat të dytë presidencial, por pas fjalimit që ka mbajtur sot Presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, mund të përballet dhe me humbjen e këtyre zgjidhjeve. 62-vjeçari po fliste para mbështetësve në qytetin bregdetar të Barrankijës …

Ndahet nga jeta modelja 19-vjeçare

Doktorët rrefuzojnë ti bëjnë testin pasi ishte shumë e re. Kjo është fotoja shokuese që familjarët e modeles 19-vjeçare, kanë publikuar pas vdekjes së saj. 19-vjeçarja vdiq nga nga kanceri i qafës së mitrës, pasi doktorët refuzuan ti bënin testin …

NASA paralajmeron “fundin e qyteterimit” brenda disa dekadave

Qytetërimi modern po shkon drejt shkatërrimit brenda disa dekadash, për shkak të pëqëndrueshmërisë ekonomike dhe presionit mbi burimet e planetit, thotë një studim i financuar nga NASA. Duke përdorur modele teorike për të parashikuar atë që do të ndodhë me …

Katër arsyet kryesore pse femrat nuk i përgjigjen sms–ave tuaj

Ekzistojnë disa tipe meshkujsh. Njëri nga këto tipe shkruan mesazhe vazhdimisht me të dashurën e cila nuk ia kthen përgjigjet. Tjetri tip i paguan pije femrave që të hyjë në kontakt me to. Keta lloj tipesh të meshkujve bëjnë që …

Publikohen fotografi nga tmerret e Luftës se Parë Botërore

Daily Mail publikon nje set fotografish të një ushtari gjerman, te realizuara gjatë Luftës se Parë Botërore. Fotografi Walter Kleinfeldt, i cili u detyrua të largohej nga bankat e gjimnazit së bashku më një aparat fotografie u nis drejt frontit …

iPhone që vlen 1 milionë dollarë!

Duke marrë parasysh famën e brishtësisë së tyre, pronari i ardhshëm i këtij iPhone nuk do të ketë guximin ta nxjerrë atë nga kutia pasi ky aparat kushton plot 1 milionë dollarë dhe do ishte mëkat të të binte nga …

Prapaskenat e çuditshme të Playboy-t

Jemi parë të shohim në revistën Playboy modele shumë të bukura por fotot e publikuara së fundi tregon se krijimi i fotove seksi realizohet me shumë vështirësi. Drejtori artistik i revistës në versionin holandez Patrick van Dam ka publikuar foto …

Nxënësit bënin zhurmë në klasë, mësuesja iu ngjit gojën

Në klasë kishte shumë zhurmë dhe të qeshura, kështu që mësuesja iu ngjiti gojën me ngjitës disa nxënëse. Priscila Davo Ortega, një mësuese 27 vjeçare në Danesfield School në Williton, të Britanisë së Madhe, u pezullua nga shkolla për shkak …

Parashikimi i astrologut rus: Në mars nis lufta e III-të Botërore

Lufta e tretë Botërore do të fillojë në mars të vitit 2014. Ka qenë ky parashikimi i bërë nga astrologu rus, Pavel Globa, 2 vite më parë, një parashikim i cili në ditët e sotme mbështetet nga një pjesë e …

Indi, papagalli zbulon vrasësin

Gjerat me te shtrenjta per një gazetar indian ishin gruaja dhe papagalli. Megjithate, pasi u kthye nje dite nga puna ai mbeti i shokuar kur gjeti gruan e tij te vdekur dhe i vetmi i mbijetuar i shtepise ishte papagalli …

Foto të mrekullueshme të bebushave

Këto imazhe të mrekullueshme të bebushave janë të mjaftueshme për t`ju ngrohur zemrën në këto ditë të ftohta. 32-vjeçarja Lynette Blackie, pronare e një agjensie fotografike, nuk kërkon asgjë tjetër vetëm të fotografojë foshnjat teksa janë duke fjetur apo kur …

4-vjeçarja që krijon veshje të mahnitshme me letër!

Angie, kur ai vuri re se e bija 4-vjeçare tregonte një interes të madh dhe të pashpjegueshëm në fushën e modës , vendosi të marrë masa drastike! Ajo i dha vajzës së saj pseudonimin “Meichem” për të mbrojtur anonimitetin e …

NASA zbulon 715 planete të reja

Agjencia e hapësirën e Shteteve të Bashkuara NASA ka deklaruar se ka zbuluar 715 planete në galaksinë e Tokës. Shkencëtarët njoftuan të mërkurën se teleskopi i fuqishëm i NASA-s, i quajtur Kepler, është përdorur për të gjetur këto planete dhe …

Shihni shtëpinë e së ardhmes-FOTO

Kjo është “shtëpia Smart” e cilësuar si shtëpia e së ardhmes ku gjithçka kontrollohet nga telefoni celular. Shihni fotot që me të vërtetë janë impresionuese!     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Çifti fatlum gjen thesarin 10 miliardë dollarë

Kur të vjen e mira hapi derën thotë një shprehje popullore shqiptare. Dhe kështu ndodhi për një çift nga Kalifornia i cili zbuloi një thesar në pronën e tyre që kap shifren e 10 miliardë dollarë. Duke kërkuar një kuti …

Vila luksoze e ish-Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës -Foto

Mediat e huaja kanë publikuar foto të vilës luksoze të ish-Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, Viktor Pshonka  duke dëshmuar edhe njëherë  korrupsionin që kanë kryer zyrtarët e lartë të këtij shteti. Pasi hynë në shtëpinë e ish-presidentit  Janukoviç, tani ukrainasit …

28-vjeçari me gjatësi 68 centimetra-Foto

Edward Hernandez është 28 vjeç dhe ëndërron të zotërojë një fermë në periferitë e varfra të Bogotasë në Kolumbi, të ketë një të dashur dhe të ngasë një Jeep. Ai është i gjatë vetëm 68 centimetra dhe shumicën e jetës …

22 tatuazhe “iluzion” të cilat do t`ju lënë me gojë hapur

22 tatuazhe “iluzion” të cilat do t`ju lënë me gojë hapur Krijime impresive të cilat ndryshojnë shumë nga të zakonshmet! Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Fotot qesharake të Shën Valentinit

Sipas vargjeve të famshme të Korintasve dashuria është e durueshme , por dashuria është gjithashtu e çuditshme duke pasur parasysh fotot e këtyre çifteve të publikuara nga AwkwardFamilyPhotos.com. Çiftet që shihni kanë publikuar fotot e lidhjeve të tyre,  fotot e …

Të udhëtosh në tren me Spiderman-in

Nuk ndodh çdo ditë që të ndash udhëtimin me tren me E. Coyote, The Road Runner, Mickey Mouse, Spiderman dhe madje edhe me Incredible Hulk, por një animator i talentuar ka bërë vetëm se me ndihmën e e një cope …

A është ky ylli më i vjetër në Univers?

Astronomët australianë kanë gjetur një yll që mendohet se ëshyë 13.7 miliard vjeç i cili cilësohet si më i vjetri i zbuluar ndonjëherë në Universin tonë. Trupi yjor mendohet të jetë formuar nga materialet e shpërthimeve të yjeve të parë …

Heronjtë e vegjël të cilët “mundën” meningjitin

Vogëlushja Amber Travers ishte dy vjeç kur ajo pothuajse vdiq nga meningjiti. Ajo qëndroi nën kujdes intensiv për tre ditë, kur mjekët morën vendimin drithërues  që të prisnin gjymtyrët e saj me shpresën për t`i shpëtuar jetën. Tre vjet më …

Të fundit në llojin e tyre! Fotografi britanik paraqet tributë indogjene

Fotografi britanik Jimmy Nelson ka udhëtuar nëpër botë ku ka fotografuar tributë indigjene  dhe për t`i përmbledhur ato në një libër. Libri titullohet “Before They Pass Away” (Para se të ndërrojnë jetë) dhe në të gjenden imazhe të tribuve që …

“Njeriu Mrekulli i Paqësorit”

Jose Salvador Alvarenga është personi që ka mbijetuar në një ishull të Paqësorit për më shumë se një vit duke konsumuar vetëm gjak breshkash, peshk të gjallë, dhe mish pulëbardhe. Ndërsa është nxjerrë sot në breg ai ka rrëfyer edhe …

Sytë e të vdekurve mund të rikthejnë shikimin te të verbrit

Tashmë për personat e verbër lind shpresa se mund të shikojnë sërish.  Shkencëtarët theksojnë se qelizat e marra nga sytë e personave të vdekur mund t’u rikthejnë shikimin njerëzve të verbër. Eksperimentet e kryera tek kaviet nga Stem Cells Translational …

Policët më mirë t`i kishin rënë ziles-Video

Forcat speciale turke kanë bërë figurë keqe gjatë një operacioni antidroge të zhvilluar në banesën e një të dyshuari për trafik. Videoja e cila po bën xhiron botës jep forcat speciale turke në qytetin e Konya që tentojnë të thyejnë …

Adoleshentja indiane me trupin e një fëmije-Foto

Në pamje të parë Ajifa Khatun mund të duket si çdo vajzë e vogël e cila luan me vëllezërit dhe motrat e saj dhe që përqafon nënën e saj por ajo është një adoleshente që ka mbushur tashmë 19 vjeç. …

Plumbi që shkatërron organet jetësore

Prezantohet në Las Vegas plumbi  i  ri i dizenjuar për të shkatërruar organet jetësore të njeriut dhe për të ndihmuar femrat për të mbrojtur shtëpinë e tyre nga të panjohurit. Plumbi që quhet R.I.P (Radically Invasive Projectile) i prezantuar nga …

Foto mahnitëse nga varri 3 mijë vjeçar i Faraonit të Egjiptit

Këto foto mahnitëse i përkasin varrit të Faraonit të Egjiptit Ramesses IV, i cili u ngjit në fron në vitin 1156 para Krishtit, por mundi të mbretëronte për 6 vjet. Andrey Nekrasov, fotografi nga Ukraina, pas shumë përpjekjesh arriti të …

Recipeta që hapen vetëm nëse ka dashuri të vërtetë

Një kompani japoneze ka krijuar  recipeta të veçanta të cilat mund të hapen vetëm nëse ka dashuri të vërtetë. E lidhur me një aplikacion True Love Test Bra këto të brendshme për femra hiqen vetëm kur zemra fillon e rreh …

Puna sekreti i jetegjatësisë,104-vjeçarja nga Lezha e cila ka jetuar një shekull

Ajo i ka kaluar një shekull jetë dhe ndihet e fuqishme si të ishte tek të 50-tat e saj. Nëse flet me të kupton se sfida, sakrificat në jetën e saj kanë qenë të mëdha aq sa kujton me emocion …

Shqiptari nga Kosova në Guinness

Autoritetet e Librit Guinness të Rekordeve, kanë certifikuar veprën gjigante “Mozaiku i vlerave” të realizuar nga Don Dominik Qerimi. Kjo vepër përbëhet nga 51 mijë e 865 boçe të pishave, është e gjerë 15 metra dhe e gjatë shtatë metra, …

“Dikur në Afganistan”, ja si ka qenë jeta para talebanëve

Shepesh jemi mësuar të degjojmë se nga Afganistani vijnë vetëm lajme për terrorizëm dhe për luftë. Por dikur Afganistani ka qënë ndryshe nga ajo se çfarë ofron tani në ditët e sotme. Disa foto nga profesori i inxhinierisë, Mohammad Qayoumi, …

T`i mbash Beatles mbi shpinë! Fansja e çmendur bën tatuazh grupin legjendar

Një super Fanse e Beatles ka shpenzuar më shumë se 10.000 paund për një koleksion gjigand të relikeve të “legjendarëve” dhe me rastin e 50 vjetorit të grupit ka bërë një tatuazh që mbulon tërë shpinën e saj. Fansja e …

Po tani a mund të martohem me të? Kinezi merr peng të dashurën

Një punëtor ndërtimi ka mbajtur peng të dashurën e tij pasi prindërit e saj refuzuan martesën me vajzën e tyre. Ngjarja ka ndodhur në provincën Sanya në Kinë ku 29-vjeçari duke e kërcënuar të dashurën e tij me haxhar  ka …

“Të hash” në Disney Land-Foto

Samantha Lee është mamaja më me fantazi në botë! Ajo sjell botën e Disney Land në një pjatë duke përgatitur ushqime për dy vajzat e saj në një mënyrë shumë të veçantë. Falë talentit të saj ushqimet marrin format e …

Krimet e luftës në Siri, mbi 11 mijë të burgosur janë ekzekutuar nga regjimi

Ekzistojnë prova të qarta se Siria ka torturuar sistematikisht dhe më pas ekzekutuar rreth 11 mijë të burgosur që nga fillimi i kryengritjeve, thotë një raport i tre ish-prokurorëve për krime lufte. Një nga autorët e raportit tha për BBC …

Mikroprocesorë në bletë

Shkencëtarët australianë kanë krijuar disa sensorë të vogël të cilët ua kanë vënë mijëra bletëve të mjaltit, për të kontrolluar lëvizjet e tyre në një proces që ka për qëllimin parandalimin e përhapjes së sëmundjeve që kanë spastruar popullsinë në …

Të rinjtë shqiptarë çudisin në SHBA, garë me makina BMW me foton e Enver Hoxhës

Disa të rinj shqiptar kanë garuar në SHBA të veshur me flamurin shqiptar dhe me foton e Enver Hoxhës të vendosur në makinat e tyre. Kjo garë tradicionale është zhvilluar në qytetin e New Yorkut vetëm para disa ditësh. Të …

80-vjeçari që nuk lahet prej 60 vitesh-Foto

Ai është beqar dhe është në kërkim të dashurisë. Por të fitosh zemrën e tij  duhet të pranosh mënyrën e çuditshme të jetesës së tij. 80-vjeçari Amu Haxhi nuk lahet prej 60 vitesh pasi ka frikë se nëse pastrohet, do …

“Fëmija djall’ tmerron njerëzit në rrugët e New York-ut-Video

Një video, pjesë e një kamere të fshehtë, ku shfaqet një “fëmijë djall” që tremb njerëzit në rrugët e New York-ut ka bërë xhiron e botës. Në pamjet e videos duken njerëz të ndryshëm në rrugë, të cilët ndërs afrohen …

800 kg drogë në një bllok betoni, mënyra e re për të trafikuar marijuanën në Itali

Vetem 4 dite me pare, nje bande e perbere nga 5 shqiptare kishin fshehur 800 kilograme marijuanë brenda nje blloku mermeri qe transportohej nga nje kamion, por u zbuluan dhe u bllokuan nga skuadra levizese e Kuestures se Romes. Vlera …

Automjeti personal me dy funksione

Ajo qe shpesh e kemi pare ne filma fantastiko shkencore, eshe shume afer kthimit ne realitet. Se shpejti do te mund te kemi te parkuar ne garazh diçka mes makines, avionit dhe avioneve te fundit qe autopilotohen. Nuk ka me …

Udhëtimi që desh u kthye në ferr

Një video tronditëse që qarkullon në internet tregon momentet e tmerrit të kaluar nga dy turistë përballë çmendurisë së një elefanti në Parkun Kruger në Afrikën e Jugut. Pamjet janë filmuar nga një tjetër vizitor i parkut. Aty shihen dy …

Urina e lopës shëron kancerin?

Besimtarët hindu e konsiderojnë lopën si një kafshë e shenjtë dhe thonë se urina e saj ka veti shëruese hyjnore. Sipas tyre një filxhan urine nga një lopë e virgjër shëron kancerin, nëse pihet para lindjes së diellit. Në qytetin …

Artisti që u jep “jetë” vizatimeve

Ben Heine është një artist vizual multidisiplinar me origjinë belge, i cili është bërë shumë i famshëm në Evropë por edhe më gjerë për talentin e tij në krijimin e vizatimeve dhe pikturave 3D. Admiruesit e tij të shumtë e …

Ta mbash familjen në pëllëmbë të dorës-FOTO

Kur vjen puna për të dashurit e tyre, shumica e njerëzve janë të kënaqur kur  veshin bluzat e tyre të zemrës apo kur kanë një medalion të tyre. Por një artist spanjoll ka shkuar edhe më tej duke qepur portretet …

Kafeina rrit kujtesën

Konsumi i kafes dhe çajit shërben jo vetëm për të rritur vëmendjen, por siç duket edhe për të përmirësuar kujtesën. Në këtë përfundim arrin një studim që analizon efektet e kafeinës tek kujtesa. Pasi pijnë një filaxhan kafe apo çaj, …

Cygnus ankorohet në stacionin orbital

Mjeti fluturues pa njerëz, Cygnus, u ankorua sot me sukses në Stacionin Ndërkombëtar të hapësirës, i pari nga tetë anijet që do të furnizojnë me pajisje stacionin orbital për llogari të NASA-s. Orbital Sciences është njëra nga dy kompanitë private …

SHBA vdes gruaja shtazënë, e mbajnë me aparatura për shkak të foshnjës

Që prej 26 nëntorit çdo rrahje zemre për Marlise Munoz është e ndihmuar nga aparaturat. Marlise ishte 14 javë shtatzënë ,kur ajo u gjet pa ndjenja në kuzhinën e shtëpisë. Ajo u dërgua në spitalin John Peter Smith në Fort …

Majmunët “gishtëz”!

Kjo është një çështje e cila po qarkullon gjerësisht në internet. Majmunë të vegjël sa madhësia e një gishti. Këto foto janë të vërteta, dhe bëhet fjalë për majmunë të porsalindur, të cilët kur rriten e kalojnë gjatësinë prej 40 …

Fenomene natyrore të çuditshme

Detra që shkëlqejnë, qiell me ngjyra të ndezura, pemë …me rrjeta merimangash, liqene të kuq dhe shumë fenomene të tjera natyrore, e transformojnë planetin tonë në një “pazëll”, me pamje misterioze. Pikërisht pamje të tilla do të shihni më poshtë …