Lajmet nga Lifestyle

Patoku i egër me këmbë artificiale

Këmba e printuar nga një printer tredimensional për një patok të egër, i hap rrugën mundësisë që në të ardhmen edhe njerëzit me gjymtyrë të prerë të përfitojnë nga kjo shpikje e mrekullueshme e teknologjisë. Kompania afrikanojugore që ka ndërtuar …

Trashëgimtar rezerve, detyra e vështirë e princit të ri

Anëtari më i ri i familjes mbretërore të Britanisë së madhe, i cili pritet të lindë në fund të muajit prill,  do të marrë një nga rolet më të vështira në oborrin mbretëror, atë të trashëgimtarit rezervë. Kjo sepse është …

Veza e kuqe e Pashkës

Kur i referohemi traditave në lidhje me Pashkën në mendje na vjen veza e kuqe,  një veçori tipike e kremtimit te  kësaj feste. Dhe ne të vërtetë veza simbolizon jetën, që është e mbyllur dhe e përgjumur brenda lëvozhgës së …

11 vjeçari autik vizaton hartën e botës

Mendoni se keni një kujtesë të mirë? Mendohuni përsëri. Të vizatosh hartën e botës nga fillimi mund të konsiderohet një gjë e vështirë, një detyrë pothuajse e pamundur për kujtesën tonë. Megjithatë, imazhet ku tregojnë një Nju Yorkez duke e …

Macja po zbret apo po ngjitet në shkallë?

Pak më shumë se një muaj pas rastit të fustanit të bardhë ose blu, një tjetër imazh shpërndahet në web. Këtë herë personazhi kryesor është një mace e fotografuar në shkallë. Por, a është duke u ngjitur lart apo duke …

Shkrimtari Nasi Lera kundër Reality show si Big Brother

Shkrimitari Nasi Lera është kundër reality show, tip Big Brother, por dhe emisioneve të tjera realiy, ku siç thotë ai, njerëzit futen në një ambient të mbyllur e bëhen eksperimente. “Mos i krijo tjetrit iluzione për ta shkatërruar plotësisht” shprehet …

Ja përse meshkujt u “frikësohen” femrave të guximshme!

Sipas studimit të ri të botuar në revistën Evolution & Human Behaviour, femrat e guximshme nuk janë atraktive për meshkujt. Hulumtuesit gjejnë arsye për sjellje të këtillë në evolucionin, përkatësisht në traditat shumëshekullore që meshkujt përjetohen si gjini më e …

Adoleshentja shokohet kur zbulon një gjarpër të madh në kaloriferin e banjos së saj

Një vajzë adoleshente është tronditur pasi ka zbuluar një gjarpër tepër të madh në banjon e saj, i cili qëndronte mbi kalorifer. Hannah Brierley, 16-vjeçe, mendoi se nëna e saj po bënte ndonjë rreng apo shaka me të. Ajo e …

Idetë e shfrenuara të Isagus Extroversion, pjesë e modës edhe në Kosovë

Brendi më i mirë në Botë për veshje ekstreme, Isagus Extroversion është bërë pjesë e modës në Kosovë. Listës së pjesëmarrësve në Javën e Modës në Kosovë i është shtuar edhe Isagus Extroversions, një brend që ka marrë pjesë në …

19 vjeçarja me trupin e një fëmije 2 vjeç

Në shikim të parë, ajo mund të duket si një foshnjë. Por Girija Srinivas në fakt është 19 vjec, një adoleshente e “bllokuar” në trupin e një fëmije të vogël. Ajo vuan nga një sëmundje e rrallë shëndetësore e quajtur …

Kazanova kinez del zbuluar pasi 17 të dashurat i shkojnë ta shohin në spital

Një burrë kinez i cili ishte shtruar në spital për shkak të një aksidenti me makinë,  është shokuar kur është gjetur përballë 17 të dashurave të tij të cilat të shqetësuara kishin ardhur për ta parë.  Yuan  nga Changsha, ishte …

Horror në kopshtin zoologjik, antilopa e ngordh në vend xhirafën

Horror në një kopsht zoologjik në Norvegji, 200 km në jug të Oslos. Një histori e ngjashme me atë të kalit dhe demit në koshtin zoologjik në Tiranë është shënuar në Norvegji, por kësaj herë protagonistë kanë qenë një xhirafë …

Vazoja Guan shitet për 14.6 milion dollarë

Një vazo Guan, krijuar për gjykatën perandorake në vitet 1127-1279 në Hangzhou në jug të Kinës, është shitur për 14.6 milion dollarë në akandin Sotheby në Hong Kong. Vazoja tejkaloi të gjitha parashikimet dhe vlerësimet e amerikaneve, të cilët prisnin …

Shijin famën për 6 ditë

Ka zgjatur vetëm gjashtë ditë rekordi i Gertrude Weaver, si personi më i vjetër në botë, pasi 116-vjeçarja nga Arkansasi ka ndërruar jetë të hënën në një azil për të moshuarit. Ajo i kaloi ditët e fundit e lumtur duke …

Sead Kazanxhiu: Unë piktori shqiptar dhe rom

Piktori Sead Kazanxhiu, djaloshi me preardhje rome,  rrefen karrierën  tregon se përmes pikturës njeh veten por dhe kërkon të përcjellë kulturën rome dhe shqiptare. “Une jam shqiptar por jam dhe rom. Jam rritur mes dy kulturash, shqiptare dhe rome. Gjuha ime …

SHBA, i riu vdes nga droga, ja si prindërit e tij vendosin të ndërgjegjësojnë të rinjtë

Pas vdekjes së një të riu në SHBA për shkak të overdozës, familja ka vendosur të shpërndajë fotot e tij në spital. Qëllimi i prindërve të viktimës ishte një përpjekje për të ndërgjegjësuar të gjithë të rinjtë në mënyrë që …

Vitrinat e dyqaneve në Shangai, ekzpozita për arkitektët britanikë

Nëse vizitoni Shangain gjatë këtij muaji, do të vini re se vitrinat e dyqaneve janë disi ndyshe. Dritaret e tye janë shndërruar në ekspozita dizenjuese për disa arkitektë britanikë. Ky instalim që po shikoni është vendosur në fasadën e një …

Ja si e feston Obama në Shtëpinë e Bardhë festën e Pashkëve

Shtëpia e Bardhë ka festuar për të 137  vit festën e rrotullimit të vezëve të pashkëve, e quajtur ndryshe egroll. Kurse për presidentitn barak obama ky është viti i shtatë që prêt publikun në ceremoninë tradicionale amerikane të mbajtur në …

Lepujt më të mëdhenj në botë

Lepuri më i madh në botë është duke u përgatitur për të parë sfiduesin e tij për titull kampion, djalin e tij të madh. Darius, i cili është 1.2 metër i gjatë, është zyrtarisht lepuri më i gjatë në botë. …

Princi Herri në Australi, i bashkohet flotës ajrore

Princi Herri mbërriti në Australi të hënën e 6 prillit për të nisur atashimin katërmujor me ushtrinë australiane, në misionin e fundit para se të tërhiqet nga shërbimi ushtarak pas dhjetë vitesh karrierë. Pasi mbërriti në Sidnei me avionin civil, …

Sheiku që do ndërtojë në Londër ndërtesën me 6 kate për 114 makinat luksoze

Makinat luksoze të sheikut nga Dubai, Muhammed bin Rashid Al Maktoum tashmë do të parkohen në një ndërtesë 6 katëshe që do të ndërtohet në Londër. Muhammed bin Rashid Al Maktoum që është një nga njerëzit më të pasur në …

Këpucë që transformohen në taka dhe në të sheshta

Shumë gra do të donin ta kishin look-un e tyre më të përshtatshëm si ditën ashtu dhe natën, por shpesh kjo është e vështirë. Me këtë synim në kokë, Tanya Heath, projektues këpucësh, ka krijuar këpucë me takë të këmbyeshme …

Mbijeton 66 ditë në det të hapur

Një person ka arritur të mbijjetojë për 66 ditë në det, në brigjet e Karolinës së Veriut, pa rezerva ushqimore me vete. Duket si skenar filmi, por në fakt është realiteti i 37-vjeçarit të identifikuar si Louis Jordan. Lajmi është …

Trinjaket braziliane kurorëzojnë dashurinë në një ditë, dallohen vetëm nga lulet

E vetmja mënyrë për t’i dalluar tri nuset braziliane ishte ngjyra e ndryshme e buqetave të tyre. Rafaela, Rochelle dhe Tagiane Bini, treshja 29- vjeçare nga qyteti Passo Fundo në Jug të Brazilit, vendosen të martoheshin  në të njëjtën ditë …

Njihuni me personin më të vjetër në botë

Ajo është 116-vjeçe, por dëshiron që në ditëlindjen e saj të ardhshme të jetë i pranishëm edhe Obama. Pas vdekjes të mërkurën të Misao Okawa, një 117-vjeçare e cila ka jetuar në Japoni, tashmë personi më i vjetër në botë …

I thot të dashurit se nuk e do më, ja cfarë i thotë ai…

Të gjithë u munduan të gjenin një gënjeshtër për “1 prillin” për të bërë shaka me dikë, si kjo vazja këtu që në fund mori një përgjigje jo të mirë. Hayleigh McBay i con të dashurit të saj në Whatsapp …

10 gjërat që një fëmijë autik do të donte që ju ti dini për të

Në ditën ndërkombëtare të Autizmit, po ju përcjellim 10 gjërat që çdo fëmijë autik do të donte që ju ti dini për të. 1- Unë jam një fëmijë 2- Shqisat e mia nuk sinkronizohen 3- Dallo atë që nuk dua …

Një dremitje në zyrë, tani ua mundëson tryeza e re

4 ◄ Back Next ► Picture 1 of 4 Ju duhet pak pushim për të rimarrë energjitë dhe për të punuar më mirë. E kush nuk ka pasur nevojë për pak dremitje teksa ndodhej në punë? Nga studioja Dizanj NL  …

Modeli i flokëve “Wob”, trendi për pranverë-verë 2015

Prerja e flokëve, që do të jetë  në modë gjatë sezonit pranverë-verë 2015, quhet wob dhe konsiston në pasjen e flokëve jo shumë të gjatë, deri diku tek qafa, e njëkohësisht, jo të drejtë, por pak me onde. Ndërrimi i …

Qiellgërvishtësi në Shën Pjetërburg, rekord Guinnes pa u ndërtuar ende

Nuk ka përfunduar ende ndërtimi, por ai që pritet të jetë qiellgërviështësi më i lartë në Europë ka arritur të sigurojë që tani një rekord Guinness. Ky është suksesi i parë i qiellgërvishtësit që ka nisur të ndërtohet në Shën …

Piktura e Pikasos, pritet të thyejë rekordin në ankand

Piktura e Pablo Pikasos, me titull “Femrat algjeriane”, pritet të shitet në një ankand në Nju Jork pas disa javësh për më shumë se 140 milionë dollarë, duke thyer kështu rekordin në fuqi për shitjen e një vepre arti. Për …

Vdes gruaja më e moshuar në botë, japonezja 117 vjecare

Është ndarë nga jeta në moshën 117 vjecare japonezja Misao Okawa, e cila besohet se ishte gruaja më e moshuar në botë. Ajo festoi ditëlindjen e saj të 117 vetëm disa javë më parë, më 5 mars. Lajmi është bërë …

“Provimi i vështirë i të qënit baba”, rrëfimi ndryshe i Agim Baçit

Agim Baçi vjen në një intervistë ndryshe përballë Blendi Salajt, në “100 Minuta” si baba i dy djemve, duke lënë mënjanë profesionin dhe pasionin si kritik letrar, pedagog, gazetar. “Të jesh baba është provim i vështirë, mes asaj që të …

VIDEO/ Rusi, qingji lind me fytyrë të tmerrshme njeriu

Një fermeri i delesh në Rusi i ka ndodhur dicka e pazakonte. Një qengj i lindur me një fytyrë të tmerrshme njerëzore – që ngjan me personazhin Jigsaw të serialit Saw , e ka tronditur fermerin. Fermeri deleve Blasius Lavrentiev, 45 …

Nuk dini çfarë të konsumoni para ushtrimeve? Ja disa këshilla

Edhe pse ushtrimet ju ndihmojnë për të humbur kilogramët e tepërt dhe për të mbajtur trupin në formë, tepër e rëndësishme është dhe përzgjedhja e duhur e ushqimeve para stërvitjes, pasi konsumimi i ushqimit të duhur do t’ju japë energjinë …

Vajza 4- vjeçare në 03:00 të natës e vetme në metro, ja destinacioni i saj

Një vajzë katër vjecare është larguar vetëm nga shtëpia në mes të natës në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe nuk mbaron këtu. Vogëlushja ka bërë një shëtitje në qytet në mes të shiut, dhe më pas ka  …

Mbaroi gjumi dimëror, akrepat e orës lëvizin 60 minuta para

Sot, e diela e fundit e marsit shënon ndërrimin e akrepave të orës dhe zhvendosjen e tyre një orë përpara. Ndryshimi i orës ndodhi në orën 02:00 të mëngjesit të dates 29 mars ku akrepat do të zhvendosen dhe ora …

Një mëngjes me dy arinjtë akrobatë

Një mëngjes akrobatik për dy këlyshët e arinjve, të cilët kanë dhuruar një spektalël për median dhe të pranishmit në kopështin zoologjik kombëtar në Washington DC në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dy këlyshët kanë lindur në kopështin zoologjik në …

Tim Kuk udhëheq listën e 50 liderave të 2015

Drejtori i Përgjithshëm i Kompanisë Aple kryeson listën me 50 emrat e liderave më të suksesshëm të 2015, një klasifikim ky i revistës “Fortune”. Në një deklaratë për shtyp të revistës, redaktorët e saj shprehen se në listë janë përfshirë …

Hillary Klinton në versionin aksion

Një cift në Bruklin sjell Hillary Klinton në versionin aksion. Nuk është thjeshtë mbështetje për ish-sekretaren amerikane, por më shumë një mënyrë për të fituar para. Si një mënyrë për të mbështetur kandidaten e tyre të preferuar në presidencialet e …

VIDEO/U gjet në kotec pulash drejt ngordhjes, rikuperohet majmuni Buti

Një orangutang i vogël ka hedhur hapat e tij të parë pas kujdesit intensiv në një qendër shpëtimi në Indonezi. Ai u gjet në kushte shumë të këqia, i paushqyer dhe i bllokuar në një kotec pulash dhjetorin e kaluar. …

Thonj të përsosur me pak përkujdesje

Duart dhe thonjtë e një gruaje tërheqin vëmendje dhe tregojnë kujdesin ndaj tyre, prandaj është e rëndësishme që t’u kushtojmë rëndësi dhe kujdes të veçantë. Më poshtë janë disa hapa që duhen ndjekur dhe këshilla për të patur thonj të …

Të jetosh me luanë në shtëpi

Refugjati nga gaza, Saad Eldeen Al-Jamal është baba i tetë të miturve, gjashtë fëmijë dhe dy këlyshë luani. Luanesha Mona dhe mashkulli Alex kanë lindur gjatë  betejës së ashpër në Rripin e Gazës nga prindër të cilët janë kontrabanduar përmes …

Keni lëkurë të yndyrshme? Ja sekreti i eleminimit të saj

Nëse ndiheni keq nga lëkura juaj e yndyrshme, ju mund të gjeni një zgjidhje të lehtë duke përdorur një maskë të thjeshtë në kushtet e shtëpisë. Molla është elementi i cili ndihmon në eleminimin e yndyrës në lëkurën tuaj, së …

Ju shqetëson ngërçi ? Ja çfarë këshillohet të bëni

Ngërçet e muskujve të këmbëve janë një shqetësim tepër i madh që mund të vijnë si pasojë e lodhjes dhe qëndrimit të gjatë në këmbë. Një ndër shkaqet e tyre është mungesa e kalciumit. Për këtë arsye, duhet të hani …

Ja disa ide se si të kombinojmë këmishat xhins

Këmisha xhins është një klasike e përjetshme, që kurrë nuk del nga moda dhe përkundrazi ka shumë mënyra për të veshur dhe kombinuar atë. Ne po ju paraqesim disa mënyra apo ide që t’ju frymëzojnë se si duhet ta vishni …

Dita e parë e Pranverës, zbardh me borë në SHBA

Edhe pse pranvera ka ardhur zyrtarisht, bora nuk ka nguruar të zbardhë verilindjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Si për të lënë gjurmën e tij të fundit, dimri ka prekur Washingtonin, New York, News Jersin dhe vende të tjera, …

Diamanti i rrallë 78 karatësh “Zonja e Fatit”, në ankand për 7.5 mln dollarë

Një diamant vërtet i rrallë pothuaj 78 karatësh pritet të sigurojë deri në 7,5 milionë dollarë kur të dalë në shitje në ankand në fillim të prillit. Guri i çmuar është një prej më të rrallëve në botë sipas shefes …

Dorëshkrimi i Tjuring që theu kodet sekrete të nazistëve në ankand, të ardhurat për bamirësi

Blloku i shënimeve i matematicienit dhe shkenctarit britanik që theu kodet sekrete të nazistëve, Alan Tjuring, do të nxirret në shitje nga shtëpia e ankandeve, Bonhams. Dorëshkrimi 56-faqësh pritet të shitet për një vlerë me të paktën shtatë shifra, sidomos …

Treni i çokollatës në Paris

Udhëtarët e shumtë që prisnin për të udhëtuar me tren në Paris, patën mundësi të shijojnë një ekspozitë vërtet të veçantë dhe të ëmbëlësoheshin me çokollata të ndryshme të vendosura në vagonë epoke… Treni i Çokollatës përbëhet nga katër vagonë …

Ata që mbajnë syze optike janë më inteligjentë dhe më profesionistë

Sipas një studimi të ri të kryer në Universitetin Mjekësor në Mainz Gjermani, është konstatuar se personat të cilët mbajnë syze optike janë më inteligjentë se pjesa tjetër. Studiuesit e këtij universiteti u bazuan në shikimin e popullatës dhe zbuluan …

Treni çokollatë në Paris, ekspozita në 4 vagonë

Udhëtarët e shumtë që prisnin për të udhëtuar me tren në Paris, patën mundësi të shijojnë një ekspozitë vërtet të veçantë dhe të ëmbëlësoheshin me çokollata të ndryshme të vendosura në vagonë epoke. Treni i Çokollatës përbëhet nga katër vagonë …

Luku ndryshe i John Kerryt, sekretari amerikan shfaqet me kostum çiklisti

Me luk ndryshe, tejet sportiv, ky është sekretari amerikan John Kerry. Me kaskë mbrojtëse në kokë dhe me kostum ciklisti, Kerri po bën një pauzë dhe gjithashtu një telefonatë në Lozanë të Zvicrës, vendi ku po mbahen edhe bisedimet bërthamore …

Feston 100 vjetorin duke notuar me peshkaqenët! (VIDEO)

Feston 100-vjetorin e lindjes duke notuar me peshkaqenët. Ideja origjinale i ka shkuar ndër mend stërgjyshes, Xheorxhina Hejud, e cila për ta bërë edhe më të veçantë ditëlindjen shekullore është zhytur nën ujë, sigurisht me një kafaz mbrojtës, rrethuar nga …

Gruaja që përshkon SHBA -në me vrap

Rosie Swale Pope tërheq vëmëndjen kudo që shkon dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe. 68 vjecarja, banore e Tenby, Wales, bashkë me karrocën e saj ngjyrë portokalli kanë nisur një udhëtim të gjatë, me vrapim nga Nju Jorku drejt …

E tradhëton gruaja, blen një faqe në Corriere della Sera për të publikuar tradhëtinë

Kjo është historia misterioze e blerjes së një faqeje në gazetën italiane Corriere della Sera nga një burrë i mërzitur nga tradhëtia e së shoqes. Tradhëtia e saj është arsyeja pse ai vendosi ta “degjeneronte” publikisht, duke njoftuar për ndarjen …

Cili është sekreti pas magjisë së ndryshimit të ngjyrës së kameleonit?

Njerëzit gjithmonë janë magjepsur nga ndryshimi i ngjyrës së kameleonëve për të trembur rivalët apo për të bërë konfuzë grabitqarët. Shkencëtarët thanë se ata kishin zbuluar mekanizmin e këtij fenomeni, dhe se rezultatet e investigimit të tyre i kishin lënë …

“365 hijet e dashurisë”, i propozon të dashurës çdo ditë të vitit

Vetëm një propozim nuk i mjaftonte, kështu vendosi që t’i propozonte të dashurës së tij 365 herë. Djali në fjalë filmoi veten duke pyetur të dashurën nëse donte të martohej me të, çdo ditë përgjatë një viti, duke ngrënë, duke …

Ndërron jetë krijuesi i “The Simpsons”

Është ndarë nga jeta në moshën 59 vjecare krijuesi i kartonëve të animuar “the Simpsons, Sam Saimon. Saimon ndërroi jetë pas një sëmundje të gjatë në shtyllën kurrizore. Krijuesi i familjes së famshme të kartonave Simpson, një serial jo vetëm …