Lajmet nga Lifestyle

Efekti Cristiano Ronaldo, prezantuesja e lajmeve zhvishet nudo në studio

Një prezantuese lajmesh venezueliane u zhvesh e gjitha nudo në studio teksa ishte duke dhënë një lajm për futbollistin Cristiano Ronaldo. Yuvi Pallares po raportonte disa thashetheme mbi një marëdhënie të mundshme mes lojtarit të Realit të Madridid dhe modeles …

Postimi në Facebook bëri që kjo grua të shkarkohej që ditën kur filloi punë

Një nënë beqare në Teksas është shkarkuar që ditën e parë të punës së saj të re, në qendrën e kujdesit ditor për fëmijë, pasi punëdhënësit panë një postim të saj në Facebook. Kaitlyn Muret, 27 vjec, postoi një status …

Japoni, ura që lidh dy qytete, si aventurat e SuperMarios

Ura Eshima Ohashi në Japoni është aq e pjerrët sa anijet mund të kalojnë poshtë saj. Në fakt ura të kujton aventurat e videolojës SuperMario, por në fakt ajo lidh qytetet Matsue dhe Sakaiminato. Ajo përshkon liqenin Nakaumi dhe është …

Gara për të mbuluar me baltë xhaminë në Mali

Çdo vit për një ditë mijëra njerëz në qytet bashkohen për të mbuluar me baltë xhaminë më të madhe në Mali. Struktura e kësaj ndërtese prej balte është më e madhja në botë. Njerëzit çdo vit e mbulojnë atë me …

Gatuhet i gjallë me 5 mijë kg mish ton

Bumble Bee Foods dhe dy punojës u akuzuan për shkelje të rregullave të sigurisë të hënën(27 prill 2015), pas vdekjes së një punojësi kalifornian i cili pësoi vdekjen më të paimagjinueshme brutale teksa u gatua i gjallë në një furrë …

I lë 200 stërlina bakshish, fillon të qajë pasi zbulon motivin

Një kamariere shpërtheu në lot pasi mori një bakshish të madh dhe të papritur nga një klient. Përveç porosisë që kushtonte 9.53 stërlina, klienti bujar i la kamarieres edhe plot 200 stërlina të tjera. Motivi shkruhej pas faturës: “Brandi, faleminderit …

Miqësia mes vajzës dhe qenit, dy zemra që ndajnë të njëjtin problem fizik

“Ky është qenushi im, edhe është fiks si mua”. Historia e Sapphyre Johnson dhe qenushit të saj, pastorit gjerman Dan, e ka zanafillën pikërisht tek kjo fjali. Fjalë të thjeshta të shprehura nga vajza tre vjeçe, e privuar nga këmbët …

Jo vetëm fat, ndërthurja e gishtave tuaj mund të lehtësojë përceptimin e dhimbjes

Ndonjëherë gjestet paragjykuese “shërbejnë” me të vërtetë për diçka.  Një hulumtim i kryer në bashkëpunim mes  Universitetit të Veronës dhe University College të Londrës ka treguar se gishtat mund të zvogëlojnë përceptimin e dhimbjes. Shkencëtarët shpjegojnë se mbivendosja e  gishtit …

Shkojnë për pushime në Nju Jork, 4 policë suedezë bëhen rastësisht heronj

4 policë suedezë që kishin shkuar për pushime në Nju Jork, janë shndërruar heronj pas një filmimi që ka bërë xhiron e botës në internet ndërsa ndërhyjnë gjatë një zënke në metro. Të katër policët – biondë dhe muskulozë të …

Qëndroni gjatë para kompjuterit? Ja disa ushtrime për të evituar dhimbjet

Dihet tashmë se qëndrimi i gjatë ulur para kompjuterit shkakton shumë probleme duke nisur nga dhimbjet në pjesën e shtyllës kurrizore si dhe shumë probleme të tjera, por ajo çfarë duhet të bëjnë personat që punojnë gjatë në zyrë para …

Shembet skena gjatë një muzikali gjimnazistësh në SHBA

Ka përfunduar me dhjetra të plagosur një shfaqje muzikale në një shkollë të mesme në Indiana të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas zyrtarëve vendas, një prej studentëve të shkollës së mesme ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, teksa të …

E tradhtoi i dashuri, ajo poston video me një mashkull tjetër në shtrat

Pasi një grua kapi të dashurin e saj duke e tradhtuar atë, ajo mendoi se mund të ishte një ide e mirë të kryente një hakmarrje të vogël. Ajo postoi një video online ku u shfaqte lakuriq me një mashkull …

Vullkani më i madh në botë

Një zbulim i jashtëzakonshëm u krye nga një grup kërkimor i koordinuar nga Hsin-Hua Huang të universitetit amerikan i Utah dhe që më pas u publikua në revistën Science. Bëhet fjalë për një rezervuar magme në Yellowstone, supervullkani më i …

Shi meteorësh në Shangai

Janë pamje që mbase nuk kanë nevojë për koment. Është një spektakël në qillein e Kinës. Shiu i meteorëve është fenomen i përvitshëm natyror në verilindje të Kinës, saktësisht në provincën Jilin, në afërsi të Shangait. Vëzhguesit kanë vërejtur qartësisht …

Një përqafim për turistët nga elefantët miqësorë

Ky është një nga elefantët i cili mirëpret turistët me një përqafim.  Pavarësisht se elefanti ka një forcë të madhe turistët duken të qeshur dhe të habitur nga mënyra se si këta elefantë janë aq miqësore me ta. Ian Maclean …

Mirupafshim sheqer, vjen super proteina sheqer diabetik

Tre mijë herë më e ëmbël se sheqeri, por me zero kalori: është proteina e re sheqer diabetik e prodhuar nëpërmjet bioteknologjisë nga hulumtuesit në Departamentin e Kimisë, në Universitetin e Napolit. Qëllimi është që të përsosin produktin për ta …

Gjesti zemërmirë i burrit që blen tufën me trëndafila në tren dhe i shpërndan falas

Kjo video ngushëlluese tregon momentin kur një burrë blen të gjithë koleksionin me trëndafila dhe i thotë shitëses për t’i dhuruar ato falas në tren. Gruaja ishte duke shitur trëndafila në trenin e mbushur plot, në momentin kur burri iu …

Njerëzit më me ndikim në botë në festën vjetore të revistës TIME

Disa prej 100 personave më me influencë në botë, sipas klasifikimit të revistës Time, pozuan në tapetin e kuq me rastin e festës vjetore të revistës në Time Warner Center në Nju Jork. Lista e 2015, publikuar të premten e …

‘Të ecësh në qiell’, ndërtohet ura më e re prej qelqi në Kinë

Impresionuese. Besoj se në këto momente secili prej jush po mendon  nëse vërtetë do të kishte guximin të ecte në këtë platformë prej qelqi prej 26 metrash,  ndërtuar në 718 meter lartësi në jugperëndim të Kinës. Vendosur saktësisht në fushën …

Ishulli i tribusë së humbur

Nga qielli duket se është një ishull me plazhe të mahnitshme dhe një pyll të dendur, por turistët apo peshkatarët nuk guxojnë të shkelin në këtë dalje të Oqeanit Indian përshkak të reputacionit të frikshëm që kanë banorët e saj. …

Treni ekperimental në Japoni, 603 kilometër në orë

Treni eksperimental “Maglev” në Japoni ka thyer rekordin e shpejtësisë. Por drejtuesit e kompanisë që po e testojnë shpresojnë të shkojnë më tej se sa 603 km në orë. Ka thyer rekordin e shpejtësisë me 603 kilometra në orë treni …

Arrestohet sepse qëlloi kompjuterin e tij me armë

Një person nga Kolorado në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është arrestuar pasi ka “luftuar” me kompjuterin e tij prej disa muajsh Lucas Hinch, 37 vjeç, u kap nga policia e Kolorados sepse kishte qëlluar gjakftohtë me 8 plumba kompjuterin. …

Të shijosh një shampanjë të gjendur në një anije të mbytur në vitin 1840

Disa shishe shampanje u gjetën në një anije të mbytur 170 vjeçare. Atyre iu bënë analizat në laborator nga shkencëtarët për të zbuluar metodat historike të bërjes së pijes. Nga rezultatet dolën se kishin përmbajtje të lartë sheqeri, më shumë …

Nëna mbipeshë e 4 fëmijëve bëhet modele pasarelash më një ndryshim të thjeshtë diete

Një nënë e katër fëmijëve që ishte mbi peshë dhe kishte një fytyrë problematike me akne, arriti të ndryshojë katër masa në rrobat e saj, dhe të bëhej një modele, pasi ndërpreu vezët dhe kafen. Kirsty Huntley, 32 vjeç, kishte …

Sporti i “çmendur” në Rusi, skiatorët zhyten në pishinat e akullta

Kjo ndodh në Krasnojarsk të Rusisë dhe pikërisht në parkun dimëror të qytetit siberian. Quhet funpark dhe sportet që zhvillohen aty nuk janë shumë të zakonshëm, pasi siç e shihni skiatorët të veshur me kostume të ndryshëm hidhen në një …

Kinezët preferojnë biçikletat tradicionale, rikthehen tek bambuja

Jo më shumë se një dekadë më parë, rrugët e Pekinit ishin të bllokuara  nga trafiku i miliona biçikletave, kurse makinat shiheshin tek tuk nëpër rrugë. Sot ndodh e kundërta. Kryeqyteti i Pekinit është kthyer praktitkisht në një varrezë biçikletash …

Djali me sindromën down që ‘fluturon’

Një baba nga Utah e Shteteve të Bashkuara shpreson që fotot e mrekullueshme të djalit të tij të vogël duke fluturuar mund të përçojnë një mesazh pozitiv rreth sindromës doën Fotot e djalit të vogël që rri pezull në ajër …

Berberi që bën art në kokat e njerëzve

Shumica e njerëzve shkojnë tek berberi për të shkurtuar pak flokët. Por tek Ajja në Antioch, Turqi,  ajo cfarë Derek Hernandez bën është padyshim më shumë se shkurtim. “Kur e fillova, nuk ishte aq e thjeshtë”, tha Hernandez për KPIX5. …

Bëj sauna, mbro zemrën!

Tashmë përveç përfitimeve të njohura që rezultojnë nga djersitja, sauna është një “aleat” shumë i mirë për mbrojtjen e zemrës. Një studim i Universitetit të Kuopio, në Finlandë , tregon se ata që bëjnë sauna rregullisht, janë më pak të …

Jo vetëm Rama, edhe presidentët amerikanë “shkarravitin” gjatë takimeve

Si shumë njerëz që marrin pjesë në takime të gjata, edhe presidentët e Shteteve të Bashkuara kanë pasur tendencën të vizatojnë apo bëjnë shkarravina. Skicat e tyre nëpër fleta shënimesh apo dokumentesh i kanë shtyrë analistët të kërkojnë kuptimin e …

Amerikani i bën lëvdata shqiptarit në faqen “Humans of New York”

Një ndër faqet me më shumë ndjekës në rrejtin social Facebook, është “Humans of New York”. Aty postohen statuse të njerëzve të thjeshtë e  të zakonshëm në qytetin e Nju Jorkut, ku secili thotë diçka nga jeta e tij. Në …

Fituesja e maratonës që humbi çmimin sepse nuk mori fare pjesë në të

Garueses që kaloi finishin e para në Maratonën e fundit në Saint Louis, iu hoq çmimi i parë sepse zyrtarët ishin të vendosur se ajo nuk kishte marrë pjesë farë në garë. Kendall Schler besohet të ketë bërë një përpjekje …

Divorci bën keq për zemrën si vdekja e një personi të dashur

Të divorcuarit dhe veçanërisht gratë, kanë rrezik për të patur atak në zemër se sa ata që janë të pamartuar. Dhimbja mund të krahasohet me vdekjen e një personi të dashur. Divorci është gjithashtu një faktor rreziku kardiak. Një studim …

“Hakmarrje e gabuar”, shikoni si hidhet në erë oxhaku 120 m i lartë

Kur shpërthimet e komanduara nuk shkojnë si duhet ndodh edhe kështu. Oxhaku 120 metra i lartë që shikoni në foto, i përket një kompanie tekstile në Elsterberg të Gjermanisë. Ai u hodh në erë të shtunën me 50 kg eksploziv, …

E dini cili është çelësi i suksesit?

Suksesi në jetë është i lidhur ngushtë me imagjinatën. “Imagjinata është më e rëndësishme se njohuria”-ka thënë Albert Ajnshtajn. Një fitues i çmimit “Nobel” shpjegon pse është e rëndësishme të përdorim imagjinatën. “Dija dhe imagjinata janë të dy komponentë të …

Fundjava në Voskopojën turistike

Voskopoja mbetet një nga destinacionet më të preferuara për turistët vendas dhe të huaj. E ndodhur vetëm 20 km larg Korçës, vazhdon të ruajë me fanatizëm traditat e trashëguara. Fshati që ka të ndërthurur vlerat historike, kulturore dhe bukuritë natyrore …

SHBA, mësuesja shpërndan letrat zemërthyese të fëmijëve të klasës së tretë

Kyle Schwartz jep mësim në klasën e tretë të shkollës fillore Doull në Denver. Edhe pse ajo thotë se është kënaqësi të kujdesesh për ata fëmijë, shumë prej këtyre fëmijëve  kanë probleme në shtëpitë e tyre. “92% e studentëve tanë …

“Përjashtohet” gjeli i shkollës, zgjonte komshinjtë në mes të natës

Një fermë në një shkollë për fëmijë me vështirësi në të mësuar është duke u përpjekur të gjej një shtëpi të re për një gjel, i cili fillon të këndoj në 3 të mëngjesit. Një fqinj u ankua për këtë …

Delfini që kthehet në ngjyrë rozë kur është i trishtuar ose i zemëruar

Disa imazhe impresionuese kanë zbuluar delfinin Albino që mund të ndryshojë ngjyrën nga e bardha në rozë kur shfaq gjëndje emocionale. Gjitari i rrallë është bërë i famshëm në Taiji Whale Museum në jug të Japonisë, ku ka tërhequr vëmendjen …

Indi, babai nxjerr në shitje veshkën për të shpëtuar fëmijët obezë

Një baba i varfër ka zbuluar planin e tij për të shitur veshkën në mënyrë që të fitojë para për një trajtim jetë-shpëtues për tre fëmijët e tij obezë. Motrat Yogita Rameshbhai, 5 vjeç, dhe Anisha, 3 vjeç, dhe vëllai …

Si ta gjejmë telefonin e humbur nëpërmjet Google?

Në një moment apo në një tjetër, të gjithëve na ka humbur ose do të na humbë celulari, ndonjëherë në shtëpi, në makinë, apo në ndonjë vend të panjohur. Tani në vend që ta kërkojmë kudo, ne mund të biem …

E vërteta e frikshme rreth paraardhësve tanë të hershëm

Nëse më parë ka ekzistuar një dyshim lidhur me natyrën kanibalistike të paraardhësve tanë, nuk është nevoja që ky dyshim të ekzistojë edhe tani. Mbetjet e lashta nga një sajt i njohur arkeologjik, konfirmojë se një grup njerëzish ishin therur, …

Edhe të ishin binjake të vërteta nuk do të ngjanin kaq shumë

Dy vajza nga Irlanda, pasi panë foto të njëra-tjetrës u shokuan kur dolën për herë të parë ballë për ballë. Nëpërmjet fuqisë së rrjeteve sociale, Niamh Geaney, 26 vjeç, arriti të gjente të ngjashmen e saj, Karen Branigan, 29 vjeç. …

E urreni gatimin? Ja robot-shefi që do t’ju përgatisë vaktet tuaja

Gatimi për njerëzimin mund të jetë një zakon i së kaluarës, veçanërisht për ata që e përbuzin atë. Robotët dhe makineritë mund t’ju zënë vendin në kuzhinë ndërkohë që ju relaksoheni pas një dite të gjatë pune. Një kompani me …

Jeruzalem, hapet muzeu “Fëmijët e Holokaustit, yjet pa parajsë”

Hapet në Jeruzalem Muzeumi kushtuar vrasjes së 1.5 milionë personave nga nazistët. Ekspozita e çelur në këtë muzeum mban titullin “Fëmijët e Holokaustit, yjet  pa parajsë” Në prag të ditës së Holokaustit, në Jeruzalem është hapur muzeumi kushtuar vrasjes së …

Koreja feston 103 vjetorin e lindjes së babait të kombit

Ceremoni dhe aktivitete të shumta po zhvillohen në Korenë e Veriut, për të festuar 103 vjetorin e lindjes së Kim Il Sung. Koreja e Veriut ka festuar 103 vjetorin e lindjes së kim Il Sung, themelues i Koresë,  ose i …

Pranverë në Paris dhe Holandë

Pranvera duket se ka ardhur de facto në Paris dhe Holandë, ku të gjithë banorët kanë shijuar natyrën, rrezet e diellit dhe temperaturat që shënuan 25 gradë celsius në të dyja vendet. Parizianët duket se kanë dalë të gjithë jashtë, …

Vajza e astronautit përdor makinat për t’i dhënë një mesazh të atit në hapësirë

Shumë fëmijë rriten me ëndrrën për të qenë astronaut. Të pluskosh si një flluskë në mes të errësirës, dhe Toka që duket poshtë si top futbolli. Prandaj shumë fëmijë vrapojnë nëpër shtëpitë e tyre me qese në kokë duke marrë …

Ja zgjidhja e problemës matematikore që çmendi internetin

Një problemë matematike e ndërtuar për klasat fillore në Singapor u kthye në fiksimin e shumë njerëzve në internet ditët e fundit. Studentëve iu kërkua t’i jepnin përgjigje një pyetje të thjeshtë : “Kur e ka ditëlindjen Cheryl?” Për ta …

Java e modës në San Paolo

Ka nisur java e modës në San Paolo, por krejt në mënyrë të veçantë. Ishte ylli amerikan i rrokut Iggy Pop, i cili hapi spektaklin. Mbrëmja pasoi me koleksionet pranverë verë 2016, ku si fillim u prezantuan markat e shtëpisë, …

NASA: Qëndro 70 ditë shtrirë dhe merr një pagë prej 18 000 $

NASA po kërkon për vullnetarë që duan të qëndrojnë shtrirë, pa lëvizur, për 70 ditë. “Relaksonautët” do të paguhen me 18 000 $ në fund të 10 javëve, edhe pse nuk do të bëjnë asgjë. Programi torturues do të fillojë …

A mund ta zgjidhni këtë problemë të shkollës fillore në Singapor?

Singapori zakonisht është në krye, ose pothuajse në krye, në renditjen ndërkombëtare përsa i përket performancës matematikore. Dhe kur të lexoni këtë pyetje, do ta kuptoni pse. Është një problemë logjike e shkëlqyer, që tërheq dhe vëmendjen e të rriturve. …

Azi, dasma madhështore e princit të Bruneit, me diamante dhe flori

Djali i Sulltanit të Bruneit, një nga njerëzit më të pasur në botë, është martuar me Dayangku Raabi’atul ‘Adawiyyah Pengiran Haji Bolkiah, në një ceremoni madhështore në pallatin mbretëror me 1788-dhoma në kryeqytetin e Bruneit, Bandar Seri Begawan. Princi Abdul Malik, …

Lindi pa hundë, facebook heq foton e foshnjes

Timothy Eli Thompson ka lindur pa hundë, dhe mamaja e tij Brandi Mc Glathery deklarom se Facebook i kishte hequr foton. Një grup pro jetës kishte treguar historinë e foshnjës së lindur ndryshe të shoqëruar me foton për tu solidarizuar …

E martuar me 8 burra njëkohësisht, por nuk pranon fajësinë!

Akuzohet se është martuar me dhjetë meshkuj për 11 vjet dhe me tetë prej tyre pa u divorcuar nga të tjerët, por një 39-vjeçare njujorkeze nuk pranon fajësinë dhe pretendon se është martuar vetëm një herë… Çështja e Liana Barrientos …

Patoku i egër me këmbë artificiale

Këmba e printuar nga një printer tredimensional për një patok të egër, i hap rrugën mundësisë që në të ardhmen edhe njerëzit me gjymtyrë të prerë të përfitojnë nga kjo shpikje e mrekullueshme e teknologjisë. Kompania afrikanojugore që ka ndërtuar …

Trashëgimtar rezerve, detyra e vështirë e princit të ri

Anëtari më i ri i familjes mbretërore të Britanisë së madhe, i cili pritet të lindë në fund të muajit prill,  do të marrë një nga rolet më të vështira në oborrin mbretëror, atë të trashëgimtarit rezervë. Kjo sepse është …

Veza e kuqe e Pashkës

Kur i referohemi traditave në lidhje me Pashkën në mendje na vjen veza e kuqe,  një veçori tipike e kremtimit te  kësaj feste. Dhe ne të vërtetë veza simbolizon jetën, që është e mbyllur dhe e përgjumur brenda lëvozhgës së …

11 vjeçari autik vizaton hartën e botës

Mendoni se keni një kujtesë të mirë? Mendohuni përsëri. Të vizatosh hartën e botës nga fillimi mund të konsiderohet një gjë e vështirë, një detyrë pothuajse e pamundur për kujtesën tonë. Megjithatë, imazhet ku tregojnë një Nju Yorkez duke e …