Lajmet nga Lifestyle

Boksieri Floyd Mayweather me truprojën më gjigante në botë

Shumë njerëz të famshëm nuk mund të dalin në publik pa një grup truprojash të armatosur, sepse kjo i bën ata të ndihën të sigurt duke qenë se kanë nevojë për mbrojtje. Por, të shohësh një boksier mjaft të zotë …

Ju njohim me qenin gjigand. Stafi “Është më i madhi i gjetur, në 50 vite”

Punëtoret e agjensisë për mbrojtjen dhe kujdesin e kafshëve e gjetën qenin gjigand të lidhur në një shtyllë, ku në mbishkrim shkruhej “ai është shumë i madh” Stafi në qendrën e kafshëve në Chobham në Angli,  thonë se ai është …

Ujku gjigant puth punëtoren e parkut

Kur një ujk ju afrohet në fytyrë, kjo është një arsye e mirë për tu tmerruar. Por punëtorja e parkut të kafshëve të egra Danielle nuk e ka aspak problem këtë kur luan me ujkun 8 vjeçar, Kekoa. Video e …

Tajvan, Studentët e vdekur gjenden të përqafuar me njëri tjetrin në rrënojat e tërmetit

Një çift i ri i varrosur për së gjalli është gjetur në rrënojat e një ndërtese të Tajvanit, duke përqafuar njëri tjetrin. Skuadra e shpëtimit i zbuloi studentët gjatë kërkimit për të mbijetuarit e tërmetit me magnitutë 6.4, raporton People’s …

Tërbohet elefanti, shkatërron çdo gjë që i del para

Nëse ka ndonjë gjë që ju nuk dëshironi të shihni kur jeni ulur në makinën tuaj është një elefant i madh që po vjen drejt jush. Sic tregojnë dhe imazhet e jashtëzakonshme, kjo është pikërisht ajo cfarë ndodhi në qytetin …

Droni filmon pamjet hipnotizuese kur qindra dele lëvizin në fushë

Një pilot dhe fotograf i kualifikuar ajror ka kapur disa pamje vërtetë hipnotizuese të qindra deleve duke kullotur në Zelenadën e re. Video mahnitëse tregon bagëtinë duke lëvizur dhe u rrotulluar nëpër fushë. I kapur nga droni në lartësi të …

22 ide fantastike për transformuar dhomat e vogla

A janë disa nga dhomat në shtëpinë tuaj të vogla? Është koha për ta zgjidhur këtë problem. Duhet thjesht të dini si të përdorni hapësirën brenda saj siç duhet. Pas kësaj edhe në “dollapin” më të vogël mund të jetoni, …

Ezio Bosso, kompozitori që emocioni Italinë‏/ VIDEO

Ka emocionuar të gjithë, publikun në sallën e teatrit Ariston të Festivalit të Sanremos 2016, artistët pjesëmarrës në të, orkestrën në skenë e miliona telespektatorë që ndoqën drejtpërdrejtë këtë event, performanca e kompoziorit, pianistit e drejtorit të orkestrës Ezio Bosso. …

Gruaja koreane kujdeset për 200 qentë, t’i shpetoje nga gjuetia

Për 26-vitet e fundit , 61-vjeçarja Jung Myoung Sook nga Koreja e Jugut është duke shpëtuar dhe u kujdesur për qentë, sepse kohët e fundit vrasja e tyre për ushqim është bëre më e shpeshtë. Deri tani ajo ka shpëtuar …

Veterani i Luftës së Dytë Botërore ribashkohet me të dashurën pas 72 vitesh

Një veteran 93 vjeç i Luftës së Dytë Boterore nga SHBA ka përqafuar të dashurën e tij për herë të parë pas 72 vitesh. Ribashkimi ka ndodhur në Australi ditën e sotme pasi Norwood Thomas fluturoi nga Virxhinia për në …

Gruaja sulmohet nga ariu polar

Një grua e cila është sulmuar mizorisht nga një ari polar ka arritur të largohet pa u dëmtuar. Teksa banorët bërtisnin për të trembur kafshën, gruaja, e identifikuar vetëm si Lyudmila është filmuar duke ia mbathur me xhinse të ulura …

Hajduti pengohet në dysheme teksa tenton të largohet, shitësja e ndalon dhe i ulet sipër

Një incident qesharak i filmuar nga kamerat e sigurimit tregon momentin se si një shitëse ndalon një hajdut duke u ulur sipër tij kur ai tentoi të vidhte një laptop. I dyshuari rrëmben laptopin pa e hequr nga priza, duke …

Humb 35 kile në 8 muaj, burri i zhgënjyer: “Ishte më mirë më përpara”

Humbi 35 kile në vetëm tetë muaj, por dieta nuk u pëlqye nga familja, sidomos burrit të saj. Angela Crickmore, 36 vjece nga Brazili e cila jeton në Britaninë e Madhe, ka kaluar nga 82 në 47 kile në vetëm …

Momenti rrënqethës kur dallga 30 metra godet anijen me ekuipazh në bord

Video dramatike tregon se si është të goditesh nga dallgë të forta teksa je brenda në anije. Klipi është filmuar nga një burrë që qëndronte në urën e anijes gjatë stuhisë Getrude që shkaktoi kaos muajin e kaluar në Britaninë …

Reagimi i djalit 16 muajsh kur takon për herë të parë vëllain identik të babait të tij

Një djalë 16 muajsh ka mbetur tërësisht i hutuar kur ka vëllai identik i babait të tij erdhi t’i vizionte në shtëpinë e tyre. Video tregon se si vogëlushi Reed nuk arrin të dallojë babain dhe xhaxhain nga njëri tjetri, …

Kuajt dallojnë emocionet e njerëzve

Kuajt janë në gjëndje të dallojnë fytyrën e lumtur dhe të zemëruar të njerëzve. Në një eksperiment, duke përdorur foton e një burri, shkencëtarët e Univeristetit Sussex në Britaninë e Madhe provuan se kuajt reagojnë negativisht ndaj fytyrës së zemëruar …

Esmé, Turistja më e re në botë

Është vetëm 10 –javëshe dhe ka ka parë pothuajse gjithë botën, ndryshe nga ne të tjerët.Këtë vendim e morën prindërit e vogëlushes Karen Edwards, 31 vjeç dhe bashkëshorti i saj, Shaun Bays nga Londra, menjëherë sapo ajo lindi. Dëshira e …

“Një vajzë në lumë”, Filmi Dokumentar për vrasjet në Pakistan

Regjisori fitues i çmimit Oskar, shpreson që dokumentari i tij më i fundit, gjithashtu i nominuar nga akademia e çmimeve, do të mund të sjellë ligje dhe rregulla më të forta kundër vrasjeve për nder, në Pakistan, një praktikë përgjatë …

Karnavale në Portugali, ironi dhe satirë përmes maskave në Lisbonë

Mijëra vetë iu bashkuan festimeve në karmavalet tradicionale në Portugali, me një festë vërtet mikse me daulle, fërshëllima dhe ironi pafund me liderët e politikës portugeze dhe ndërkombëtare. Karnavalet në Torres Vedras, kanë një reputacion ndërkombëtar për satirën sociale dhe …

Ngjyros qentë si panda, kritikohet për akt mizor ndaj kafshëve

Një grua nga Singapori e cila pushtoi mediat javën e kaluar pasi ngjyrosi qentë e saj si panda është kritikuar për akt mizor ndaj kafshëve. Pronarja e qenve Meng Jiang, e cila sipas People’s Daily Online është parë duke shëtitur …

Tajvan, pas tërmetit mediat dhe bizneset bëhen bashkë për bamirësi

Televizionet në Tajvan kanë ndërmarrë një nismë vërtet interesante. Cdokush mund të dhurojë gjithcka, nga ushqimet, rroba apo vlera monetare që do të shkojnë për familjet e viktimave apo të prekurit nga tërmeti i javës së shkuar. Psh 4 supermarkete, …

Ju njohim me 20 femrat më të bukura në botë

Ka kaq shumë femra të bukura por ne për kënaqësinë tuaj kemi zgjedhur vetem 20. Top 20 femrat më të bukura në botë sipas Daily Mail.     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në …

Shokuese: Burri goditet me thikë në kokë teksa familjarët e shohin

Këto janë pamjet dramatike të skenës pasi një burrë u godit me thikë në kokë jashtë një restoranti të McDonalds, teksa fëmijët e tij panë gjithçka. Viktima, që mendohet të jetë rreth 30 vjeç, është sulmuar në mënyrë brutale në …

Karnavalet në Rio, parada magjike në Sambadrone bën bashkë mijëra vetë

Edhe një herë sambadrone u mbush plot e përplot, falë spektaklit të organizuar në një mbrëmje speciale, pjesë e karnavaleve magjike të Brazilit. Arena “Marques de Sapucai” me 78 mijë vende u mbush plot teksa e gjitha shpërtheu në festime …

Peshkaqeni noton në breg, i afrohet qenit që luan në ujë

Një peshkaqen është filmuar duke notuar në bregun e plazhit në Geraldton të Australisë Perëndimore kur më pas i është afruar një qeni. Momenti është regjistruar nga Donna Kowald, kur qenushi Koda po luante në breg me bashkëshortin e saj …

Leopardi kërcen mbi makinë, refuzon të lëvizë për një orë

Video rrënqethëse tregon momentin se si një leopard kërcen mbi makinën e disa pushuesve në Afrikë dhe refuzon të lëvizë, duke qëndruar aty për një orë. Klipi 4 minutësh është filmuar në Parkun kombëtar Masai Mara në Kenia. Leopardi i …

Adoleshenti më i rëndë në botë hedh hapat e parë pas shumë vitesh

Ky është momenti se si njeriu i cilësuar dikur si adoleshenti më i rëndë në botë, hedh hapat e parë pas shumë vitesh. Kgaled Mohsen Al Shaeri, tanimë 24 vjeç nga Arabia Saudite peshonte më parë 610 kg. Pasi ndoqi …

Viti i ri kinez, mbrëmja gala e festivalit të pranverës, ndiqet live kudo

Kina është zyrtarisht në festë. Në televizionin shtetëror kinez, është transmetuar live mbrëmja gala e festivalit të Pranverës, mbrëmje që u ndoq live edhe në rrugët kryesore të Pekinit. Spektakli zgjati për 4 orë e gjysmë, shoqëruar me performanca muzikore, …

Muzeu Bozar, artistët shkëmbejnë punimet me dhurata e jo para

Artistët në Bruksel kanë shitur pikturat e tyre në shkëmbim jo të parave por të sendeve të vjetra, përgjatë ediciconit të 12-të të eventit “Art Truc Troc & Design”. Vizitorët kanë përdorur imagjinatën e tyre, për të përllogaritur sendet që …

Foshnja e porsalindur deklarohet e vdekur, zgjohet duke qarë disa momente para se të digjej

Një djalë i porsalindur i deklaruar i vdekur në Kinë, është zgjuar duke qarë disa momente para se të digjej. Foshnja kaloi natën në morg në temperaturën -12 gradë Celcius. Një punëtor në funeralin në Jinhua kuptoi se fëmija, i …

Harabeli i egër jeton në një familje

Harabeli i egër tashmë është bërë pjesë e pandarë e familjes së Yoshiko Fujino, në prefekturën Saitama. Harabeli, që quhen Pee Chan, është lidhur shumë me Fujino dhe bashkëshortin e saj Yoshio, sikurse edhe me shtëpinë e tyre në qytetin …

Mijëra vetë festojnë në paradë lëshimin e raketës

Koreano-veriorët e kanë festuar sipas mënyrës së tyre lëshimin e raketës, me një paradë dhe një spektakël fishekzjarresh. Televizioni shtetëror në Penian, KRT, ka shfaqur pamjet e mijërave qytetarëve dhe ushtarëve përpara zyrtarëve më të lartë të shtetit, në një …

Ju njohim me lepurin jo të zakonshëm për nga përmasat

Qëndra e kafshëve të braktisura në Glasgow Skoci, na njeh me një lepur gjigand. Përmasat e këtij lepuri nuk janë të zakonshme. Anna O`Donell, menaxherja e qëndrës shprehet se “Lepuri do të jetë një kafshë e madhe, për çdo pronar …

Karnavalet e Brazilit, Festa pushton Rio De Janeiron, miliona vetë në rrugë

Miliona vetë kanë pushtuar rrugët e Rio De Janeiros, për të marrë pjesë në festimet e karnavaleve më të famshme e më popullore në botë, ato të Brazilit. Pamjet e filmuara nga ajri, tregojnë turmate njerwzve përgjatë Copacabanës së famshme …

Kinezët festojnë Vitin e Ri

Banorët në kryeqytetin kinez, Pekin u mblodhën bashkë për të shijuar festën e Vitit të Ri Hënor. Shumë prej tyre i mbetën besnikë traditës së Vitit të Ri të Majmunit, duke ngrënë gatimet tradicionale dhe duke shijuar spektaklin e fishekzjarreve. …

Festë në Bolivi, karnavalet bëjnë bashkë traditën e 130 komuniteteve

Mijëra vetë kanë festuar bashkë në rrugët e oruro, karnavalet, një festë tradicoonale në Bolivi. Kjo është festa më e famshme në Bolivi, e që festohet gjerësisht në të gjitha rajonet dhe kulturat në Bolivi. Janë plot 130 komunitete që …

Ferrari “Sport Scaglietti” shitet për 32 mln euro në Paris

Një makinë e rrallë dhe historike, makinë garash Ferrari, është shitur për një cmim rekord, për plot 32 mln euro në një ankand në Paris. Blerë nga amerikan, emri i të cilit mbeti anonim, makina në ngjyrë të kuqe ka …

Nusja i mbijeton shembjes së vinçit, shkon më pas në dasmë

Një nuse nga Toronto, e cila do të martohej në bashkinë e Nju Jorkut, i ka shpëtuar për mrekulli rënies së vinçit në Manhatan. Ajo e gjeti vehten krejt papritur në një kaos të vërtet, ndryshe nga sa e kishte …

Votuesit hidhen në ujin e akullt para zgjedhjeve në New Hampshire

Votuesit në New Hampshire bënë një zhytje të guximshme, në ujin e akullt të oqeanit Atlantik, vetëm 2 ditë përpara zgjedhjeve. Pjesëmarrësit u rreshtuan në plazhin “Hampton Beach” nën diellin e ftohtë të dimrit të acartë, të veshur vetëm më …

Atletja mahnit jurinë me teknikën e re, lëvizja merr emrin e saj

Ngjitja e saj në trarin e ekuilibrit ishte aq e re dhe spektakolare sa që Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës vendosi që lëvizja të merrte emrin e atletes. 18 vjeçarja nga Saint Albert,Kanada, Marisa Dick e cila konkuroi vitin e kaluar …

Momenti rraskapitës kur mamaja bën gati për gjumë 4 fëmijë në të njëjtën kohë

Të gjithë mamatë me fëmijë të vegjël kanë historitë e tyre të tmerrshme teksa përpiqen t’i bëjnë ata gati për gjumë. Video e cila ka marrë mbi 42 milionë klikime, tregon se sa e vështirë është për këtë grua të …

Akuriumi polar, Edhe kafshët i bashkohen festës së Vitit të Ri Kinez

Edhe kafshët në akuariumin polar në qytetin verilindor të Kinës, Harbin, kanë festuar vitin e ri kinez, duke treguar në një shfaqje për spektatorët dhe vizitorët, aftësitë e tyre të jashtëzakonshme. Kafshët mësuan edhe truke të reja, gjatë një trajnimi …

Adoleshentja zbulon shufrën e arit 19 mijë dollarë, e mban pasi policia nuk gjen pronarin

Një adoleshente e cila gjeti një shufer me 500 gram ar duke notuar në liqenin Alpin në Gjermani, sapo ka mësuar se mund ta mbajë atë. Autoritetet nisën kërkimet për pronarin e shufrës në verë të vitit të kaluar, kur …

Është vetëm një skenë filmi, autobusi shpërthen disa metra larg Parlamentit në Londër

Turistët në Britaninë e Madhe pësuan një shok në Londër kur një autobus shpërtheu ditën e sotme në urën Lambeth. Por skena “terrorizuese” ishte vetëm një pjesë e filmit më të fundit të Jackie Chan , “The Foreigner” me Pierce …

Një ”Ferrari” Spider S thyen rekordin e shitjes me 32 milionë euro

Një makinë garash ”Ferrari”, tip Spider S, prodhim i viteve ’50 të shekullit të kaluar, u shit 32 milionë euro në Paris duke thyer të gjitha rekordet e shitjes së makinave. ”Shuma e saktë që do të duhet të paguajë …

Festime në mbarë botën për Vitin e Ri Hënor

Aktivitete janë mbajtur në mbarë botën për të festuar Festivalin Pranveror Kinez, që është festa më e rëndësishme për Kinën. Mbi 1 mijë qytetarë kinezë dhe belgë morën pjesë në paradë “Gëzuar Vitin e Ri Kinez” në Bruksel, kryeqytetin e …

Një ekspozitë që magjeps vizitorët

Një ekspozitë e re në muzeun më të vjetër të artit në Amerikë ka tërhequr një numër rekord vizitorësh. Ata vijnë për të parë nëntë vepra gjigande arti që kanë marrë famë falë një fushate marketingu shumë intensive. Muzeu nuk …

Shokon modelja gjermane, ekspozon trupin në publik

Modelja gjermane, Micaela Schaefer, është e njohur për ekspozimet e saja në mënyrë shokuese. Ajo e ka bërë këtë edhe në një prej daljeve të saja të fundit. Me trupin e zhveshur në pjesën e sipërme dhe të vizatuar, modelja …

5 vjeçari me leuçemi i propozon infermieres së tij të preferuar

5 vjeçari Gideon Robinson nga Kalifornia është diagnostikuar me leuçemi në 17 nëntor të vitit të kaluar. Që prej atëherë ai është shtruar disa herë në Spitalin e Fëmijëve Rady të San Diegos. ku dhe ka krijuar një lidhje të veçantë me infermieren …

Pronarja i thotë qenit të lehë më butë, ja si reagon ai

Kjo grua i ka mësuar qenit të saj një truk mahnitës që do t’i bëjë xhelozë të gjithë padronët e qenve . Ajo i kërkon qenit të saj të lehë më butë dhe ai i përgjigjet menjëherë komandës. Teksa ajo …

Momenti i adhurueshëm kur qeni mbulon me batanije vogëlushin që fle

Një video e adhurueshme që tregon një qen duke mbuluar me batanije “vëllain” e tij të vogël ka bërë xhiron në internet. Klipi 30 sekondësh është shperndarë në rrjetin Viral Hog. Mamaja e vogëlushit ka filmuar të gjithë momentin kur …

Kapet majmuni që terrorizonte banorët indianë

Një majmun i cili terrorizonte banorët e Mumbait është fotografuar me duar të lidhura pas shpine pasi është kapur nga një profesionist. Banorët e nevrikosur ishin ankuar më parë se majmuni vidhte ushqim dhe i shkatërronte jastëkët në shtëpitë e …

Cila prej vajzave në foto është mamaja?

Një foto familjare me mamanë “që nuk plaket” së bashku me vajzat e saj binjake ka pushtuar internetin. “Mami,motra dhe unë”- shkruan përkrahë postimit në Twitter , Kaylan Mahomes,  studente nga Indianapolis. Në foton misterioze e cila ka marrë mbi …

Mësuesi i arteve marciale tenton të shkelmojë mollën në kokën e gruas, e godet atë në fytyrë

Ky është momenti se si një mësues i arteve marciale godet një grua në fytyrë pasi tentoi të shkelmonte mollën në kokën e saj. Klipi qesharak është publikuar në rrjetin LiveLeak dhe tregon se si burri praktikon lëvizjen e karatesë …

A është duke tymosur cigare kjo gjirafë?

Mund të duket sikur kjo gjirafë ka një ves të keq, por cuditërisht në të vërtetë nuk është se po tymos një cigare. Gjirafa, e cila u fotografua në Mkhuze Game Reserve, në Afrikën e Jugut, ishte në fakt duke …

Nuk bënte punët e shtëpisë, burri e çon në gjykatë, rrezikon 6 vjet burg

Një grua italiane rrezikon deri në gjashtë vjet burg, pasi burr ii saj e coi atë në gjykatë për mos bërit punët e shtëpisë, gatim dhe pastrim jo mjaftueshëm. Gruaja 40 vjecare nga Sonnino i Lacios, në qendër të Italisë, …

Ligji francez ndalon supermarketet të hedhin ushqimin

Franca është bërë vendi i parë në botë që ndalon supermarketet të hedhin ose të shkatërrojnë ushqimet e pashitura, duke i detyruar që ti dhurojnë për bamirësi në bankat e ushqimit. Sipas një ligji të miratuar unanimisht nga senati francez, …

Koln, gazetarja sulmohet seksualisht, gjatë transmetimit live

Sulmohet reporterja e një televizioni Belg, e cila po fliste për karnavalet në qytetin e Kolnit. Qyteti Gjerman i Kolnit, ishte përfshirë gjatë natës së vitit të ri nga një valë aktesh seksuale, që emigrantët nga Siria dhe vëndet e …

Djemtë lënë hapur makinën 300 mijë dollarëshe, “hajdutët” pësojnë elektroshok pasi tentojnë ta vjedhin

Nëse diçka duket shumë e bukur për të qënë e vërtetë, shpesh herë ndodh që nuk është. Këtë “hajdutët” e kanë mësuar në mënyrën e ashpër pasi kanë marrë një shok, si fizik ashtu dhe emocional kur zbuluan se makina …

Spektakli nuk shkon siç duhet, motoristi hedh fansat nga platforma

Ky është momenti se si spektakli me motor që përfshinte 3 vullnetarë nga turma nuk shkoi siç duhej. Një motorist profesionist nga Nitro Circus i cili po ngjitej në platformën e pjerrët të arenës Hydro, ka hedhur nga lartësia fansat …

15 vjeçari i lindur pa duar luan në piano

Alexey Romanov është 15 vjeçari nga Rusia i cili ka aftësi mahnitëse për të luajtur në piano, pavarësisht se ka lindur pa duar. Adoleshenti nga Zelenodolks filloi të mësonte të luante instrumentin 2 vjet më parë, vetëm duke dëgjuar si …

Djalin e zë gjumi në karrige ditën e parë të punës, ja çfarë bënë kolegët e tij

Në ditën e parë të punës të gjithë kanë mundësinë të lënë përshtypje të mirë duke treguar entuziazmin dhe aftësitë e tyre. Por ky djalë është kapur nga kolegët e tij duke fjetur në karrige. Fatmirësisht punonjësit e kompanisë teknologjike …

Turisti mban në krahë gaforren gjigante

Një turist i patrembur ka mbajtur në krahë një gaforre gjigante në një ishull tropikal të Oqeanit Indian. Mark Pierrot është treguar tepër guximtar për të ngritur gaforren me përmasa të mëdha për të pozuar sëbashku me të. Me kthetrat …

Vdes “njeriu pemë”, vuante nga një sëmundje e rrallë

“Njeriu pemë”, i cili vuante nga një sëmundje e rrallë që i shkaktoi atij daljen e lythave të trasha në lëkurën e tij, ka ndërruar jetë. Dede Koswara ndërroi jetë në spitalin Hasan Sadikin në Badung të Indonezisë në mëngjesin …

Mendon se i gërvisht makinën 260 mijë paund,emigranti ulet në gjunjë për t’i kërkuar falje

Një emigrant ishte duke u kthyer në shtëpi për Vitin e Ri Kinez kur u dëshpërua së tepërmi pasi mendoi se automjeti i tij gërvishti një makinë të shtrenjtë Bentley. Burri i tmerruar është ulur në gjunjë para mjetit 260 …

Modelet përkulen dhe pikturojnë fytyra në shpinën e tyre

Fotografja AnnaHell ka gjetur një mënyrë tepër unike dhe të çuditshme për të fotografuar trupin e njeriut. Modelet e saj janë përkulur dhe kanë pikturuar fytyra në lëkurën e ekspozuar të shpinës së tyre, me pjesën tjetër të mbuluar rroba …

A e gjeni dot se në cilin drejtim po ecën autobusi?

Pavarësisht se fëmijët e zgjidhin misterin në moment, të identifikosh se në cilin drejtim po ecën autobusi në foto , për të rriturit nuk është aq e thjeshtë. National Geographic ka krijuar një version të “puzzle”-it të njohur i cili …

Artisti tajvanez krijon skulpturë majmuni në miniaturë për Vitin e Ri Hënor

Një artist tajvanez ka krijuar një skulpturë majmuni në miniaturë, për të mirëpritur sipas traditës vitin e ri të majmunit. Skulptura e vogël është vetëm 1 milimetër dhe ngjan vërtet shumë e vogël pranë një kokrre orizi. Artisti, Chen Forng-shean, …

Ardhja e pranverës, japonezët mblidhen në tempull dhe godasin djallin

Rreth 5 mijë vetë u mblodhën në tempullin “Zojoji” në Tokio për të marrë pjesë në festivalin e hedhjes së farës së sojës, që njihet me emrin maki, në vigjilje të mbërritjes së pranverës, sipas kalendarit të tyre tradicional. Tradicionalisht, …

Fshati në Kinë që mbijeton falë biznesit të majmunëve

Fshati Baowan në provincën qëndrore të Kinës, Henan, duket se mbijeton vetëm falë majmunit, i cili zotëron jetën e tyre në çdo drejtim. Përvec pikturave dhe krijimit të maskave të majmunit, banorët e tij jetojnë edhe falë trajnimit të majmunëve, …

Shefi belg vlerësohet me çmimin e restorantit më të mirë në botë

Shefi belg i kuzhinës, Peter Goossens, tashmë ka tre yje michelin, falë drejtimit të restorantit të tij të vogël në vendin flamand por shprehet i habitur dhe i suprizuar për faktin se restoranti i tij është zgjedhur si më i …

Itali, policia shpëton tigrin dhe këlyshin e luanit në kamion

Policia italiane ndaloi për një kontroll rutinë një automjet, ku për suprizë zbuloi në të një kafaz dhe në brendësi të saj një tigër të madh dhe këlyshin e një luani. Policia në Bologna e ndaloi rastësisht kamionin për një …

Artisti kinez krijon skenën e vdekjes së vogëlushit Aylan

Një fotograf kinez, një artist i rrallë në Pekin, Ai Weiwei, ka krijuar përmes fotove sensacionin e rradhës. Në këtë foto që është publikuar fillimisht në rrjetet sociale e që tashmë po bën xhiron e botës, artisti shfaqet i shtrirë …

Stamboll, zbulohet piktura e vjedhur e Picasso

Policia turke bëri të ditur se ka arritur të zbulojë një pikturë në Stamboll, që mendohet se është vepër autentike e artistit spanjoll, Pablo Picasso e që besohet se i është vjedhur një zonje në Nju Jork. Pas një operacioni …

Pas 17 vitesh, vajza takohet me zjarrfikësin që i shpëtoi jeten

Shumë kohë më parë ky zjarrëfikës ka shpëtuar një vajzë të vogël. Kjo ka ndodhur 17 vjet më parë. “Kur ne arritem, një pjesë e madhe e shtëpisë ishte akoma e përfshirë nga flaket. E gjeta Danielen në dhomën e …

Donald Trump, le të njihemi me 10 deklaratat shpërthyese të tij

Kandidati për president Donald Trump është ndër të vetmit kandidatë, i cili shpreh gjithçka që ia thotë zemra, aq sa shpeshherë thëniet e tij janë kthyer edhe në parodi për shumë të tjerë. E rëndësishme është që ai nuk flet …

Qeni kërcen ritualin tradicional të luanit

Një qen në Tajlandë është filmuar teksa kërcen versionin e tij të kërcimit tradicional kinez të luanit, përpara Vitit të ri hënor. Qenushi është pothuajsi 2 vjec dhe quhet “Ziplav” që do të thotë e shqipëruar “Pozitiv”. Pronarja e tij, …

Gjyshja, peshkatari grek dhe aktorja Sarandon, kandidatë për Nobel

Një gjyshe 85-vjeçare dhe një peshkatar nga ishulli Lesbos i Greqisë, sëbashku me aktoren e famshme  hollivudiane Susan Sarandon, janë nominuar  nga akademikët grekë dhe Komitetit Olimpik Helenik për çmimin Nobel të Paqes. Tre të nominuarit janë zgjedhur në mënyrë …

Peshkatarët kapin peshkaqenin 622 kg, i hedhin foton në Facebook

Tre peshkatarë, të cilët kapën një peshkaqen tigër 622 kilogram dhe postuan foton në Facebook të kapjes së tyre, janë kritikuar nga fushata e të drejtave të kafshëve. Burrat të cilët kapën peshkaqenin në brigjet juglindore të Australisë mburreshin se …

Nëna dëgjon zemrën e djalit të vdekur në trupin e një fëmije tjetër

Një grua ka arritur të dëgjojë zemrën e djalit të saj, i cili ndërroi jetë dhe organet e tij u dhuruan, në trupin e një vajze 4 vjec. Gruaja, Heather Clark, humbi djalin e saj por shpëtoi jetën e tre …

Le të shohim sipas shifrave jetën e të “tmerrshmit” Diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Kim Jong-un mund të jetë një lider suprem, por njëkohesisht ai është edhe më i urryeri në glob. Megjithatë, kjo nuk është e gjitha për supremacine e tij.  Lideri koreano-verior është një ndër njerëzit më të pasur në botë dhe …

Avioni me pasagjerë fluturon mbi “kokat” e turistëve në ishullin e Karaibeve

Ky është momenti rrënqethës kur një avion me pasagjerë ka fluturuar vetëm disa metra larg kokave të turistëve në ishullin e Karaibeve. Video është filmuar nga një pushues që qëndronte në distancë në plazhin Maho të St Maarten. Klipi tregon …

A e dalloni dot leopardin në foto?

Në pamje të parë duket si një peisazh bosh afrikan. Por nëse shihni me kujdes, në të foto gjendet e fshehur një mace gjigande. Leopardi i kamufluar ndodhet në të djathtën e një peme,gëzofi i të cilit përzihet me barin …

11 vjeçari mahnit me version e “Hello” të Adele

Një djalë 11 vjeçar rrezikon të eklipsojë superyllin Adele, me versionin e tij të këngës “Hello”. Tryzdin Grubbs mahniti jo vetëm familjen por dhe të gjithë miqtë kur performoi me zërin e tij të fuqishëm hitin e këngëtares. Mamaja e …