Lajmet nga Lajme

Trauma me staf të dubluar, 145 pacientë me fraktura nga akulli

Spitali Universitar i Traumës këto ditë po përballet me një fluks të pazakontë të ugjencave, për shkak të numrit të lartë të pacientëve nga frakturat nga rrëshqitjet në rrugët e akullta dhe dëborës. 145 pacientë me fraktuara të tilla po …

Tërmete të shumta gjatë 2 javëve në jug të vendit

Dhjetëra tërmete kanë lëkundur jugun gjatë 2 javëve të fundit. Lëkundja e fundit është shënuar në orët e para të mëngjesit të së hënës në Fier ndërsa instituti i sizmiologjisë sqaron se lëvizje tektonike ka patur thuajse çdo ditë. Jugu …

Pirgje mbetjesh në Osum, ndotja më e madhe në fshatin Bilçë

Merr përmasa shqetësues ndotja në lumin Osum në zonën e mbrojtur të UNESCO-s në Berat. Pas kilometra larg qytetit në afërsi të fshatit Bilçë është vënë re ditët e fundit një ndotje e madhe në breg të lumit. Nga vendi …

Shkodra, Ademi: Situata e paprecedent, i jemi dretuar KQZ-së. Bazhdari: Të ulet presioni nga kundërshtari politik

Kandidatet për Bashkinë Shkodër Ademi: Në mënyrë të paprecedent janë përdorur materiale promocionale: fletushka, fletëpalosje, makina me logo të PS-së dhe të kandidates pranë qendrave të votimit, çafrë është tërësisht jashtë standardit të vototmit. Prandaj ne i jemi drejtuar KQZ-së, …

“Kafeneja indiane për heroinat”, streha e viktimave të sulmeve me acid FOTO

“Kafeneja për heroinat” mban emrin kafeneja më e re e hapur në qytetin indian të Agras, e cila përveç se shërben kafe për klientët synon reabilitimin dhe heqjen e stigmës ndaj viktimave të sulmeve me acid. “Bisedoni në kafen e …

Përmbytje në Tiranë, lokale e banesa nën ujë

tiran ◄ Back Next ► Picture 1 of 10   Kjo ka qenë panorama që të ofronte kryeqyteti në orët e mbrëmjes së djeshme, pas një stuhie cikloni dhe reshjesh intensive që përfshiu vendin(ne foto). Rrugët e Tiranës u kthyen …

Fier, fshati Mbyet “i mbytur” nga ujërat e zeza, banorët: Kemi frikë nga epidemitë

Fier – Kanë 20 vjet që përpiqen të shpëtojnë nga ujrat e zeza, por akoma nuk kanë marrë zgjidhje. Bëhet fjalë për banorët e fshatit Mbyet të komunës Portez, të cilët për shkak të mugesës së sistemit të kanalizimeve dhe …

Lazarati në shtypin ndërkombëtar, ja si komentohet operacioni i policisë shqiptare

Shtypi ndërkombëtar i ka bërë jehonë operacionit të policisë shqiptare në një zonë “të nxehtë” në jug të Shqipërisë, e cila njihej për kultivimin në masë të bimëve narkotike dhe ishte bërë një nga furnizuesit kryesorë të bandave të narkotrafikut …

Pas rastit në Vlorë, ISUV nis kontrollin fast-foodeve

Tiranë- Vaji i përdorur në Fast-Foode do t’i nënshtrohet kontrolleve për të vlerësuar nëse përdoret brenda standarteve dhe nuk përbën rrezik për konsumatorët. Ardian Xinxo, nëndrejtor i Institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinare u shpreh se të tilla kontrolle do …

Dosja “Pojanaku” tek Krimet e Rënda, akuzohet për korrupsion

Dërgohet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dosja e gjyqtarit të arrestuar për korrupsion Dhimitër Pojanaku. Dosja e Pojanakut do gjykohet nga Gjykata e Krimeve të Rënda pas ndryshimeve të fundit në Kodin Penal Avokati i gjyqtarit të arrestuar në …