Lajmet nga Kultura

Monodrama “Kontrabasi” premierë në Teatrin Metropol

‘Kontrabasi’ vepra e dramaturgut të njohur gjerman Patrik Zuskind ngjitet në skenën e Teatrit Metropol me regji të Stefan Çapalikut. Monodrama interpretohet nga aktori Pjerin Vlashi e i kushtohet një njeriu të mbërthyer në sigurinë që i ofron puna e …

“Çfarë pa kryeshërbëtorja” nis turneun në Vlorë

“Çfarë pa kryeshërbëtorja” e dramaturgut anglez Xho Orton nis turneun nga skena e Teatrit “Petro Marko” në Vlorë. Megjithëse ka një teatër bashkiak, skena “Petro Marko” në Vlorë nuk e ka një jetë aktive. Prej këtej e nis turin komedia …

Irhan Jubica tek “Arkapia”: Intelektualët e djeshëm ruajnë influencat

Emisioni i ri kulturor “Arkapia” nga Elsa Demo transmetuar çdo të dielë në ora 21:00 rimerr debatin për trashëgiminë e komunizmit. Nëpërmjet rolit të revistës “Ars” që jetoi vetëm 4 vjet, i ftuari Irhan Jubica kujton se elitat e djeshme …

“Traviata” rivihet në skenën e teatrit të Vlorës pas 40 vitesh

Rikthim pas 40 vitesh në skenen e teatrit “Petro Marko”. Traviata ka korrur sukses në Vlorë, qyteti ku TKOB ka mbyllur turneun. Me vepren e jështezakonshme të Giuseppe Verdit opera me tre akte, ka ngjallur interes të jashtëzakonshëm tek artëdashesit. …

Ekspozita ‘Toka’

Ekspozita ‘Toka’ ka bërë bashkë 20 pedagogë të Fakultetit të Arteve . Pikturat, vizatimet, skulpturat e instalacionet kanë qënë disa prej mediumeve me të cilat pedagogët janë përfaqësuar e kanë përcjellë mesazhe mbi tokën. Ndryshe nga ekzpozitat e mëprashme, kjo …

Pse “Arkapia”? Nga nesër emisioni i Elsa Demos në Ora News

“Arkapia”. Nga nesër në ekranin e Ora News nis transmetimin emisioni më i ri kulturor i drejtuar nga gazetarja e njohur Elsa Demo. Elsa Demo jep arsyen:  Shqipëria është një vend me një gjeografi e histori që ka përcaktuar dhe …

Timo Flloko rikthehet në skenë. Kamera e Ora News pas kuintave të ‘Equus’

Para premierës kamera e Ora News ka qenë në labirinthet e ‘Equus’ (Ekus). Vepra e dramaturgut  anglez Peter Shafer ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar me regji të Dino Mustafic. Timo Flloko dhe Igli Zarka janë protagonistë të premierës absolute …

Ministria e Kulturës fond për zëvendësimin e librave të djegur në Bibliotekë

Librat e djegur nga zjarri në Bibliotekën Kombëtare do të zëvendësohen. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, përmes një postim në fb thotë se institucioni që ajo drejton do të nxjerrë një fond të posaçëm për të zëvendësuar titujt e humbur …

Kumbaro: Filmat para 1990 të transmetohen por të selektohen

Në zemër të debatit për shfaqjen ose jo të filmave gjatë sistemit komunist, kanë dhënë mendimet e  tyre edhe 6 personazhe të njohur të kinematografisë, artit dhe medias. Të ftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazeteit Roland Qafoku, …

Çmimet e Akademisë së Shkencave, 15 studiues në garë për 4 çmime

Akademia e Shkencave ka shpallur nominimet për katër Çmimet Shkencore Kombëtare të vitit 2016.  Në konkurs u dorëzuan 49 vepra, ndërsa juria ka përzgjedhur vetëm 13 prej tyre. Fituesit do të shpallen pas dy javësh. 15 studiues janë nominuar nga …

Akuarelisti kinez vizaton bukurinë femërore me kostumin e Malësisë së Madhe

Në kuadër të bienales së dytë ndërkombëtare të akuarelit, bukuria femërore me kostumet popullore të Malësisë së Madhe ishte demostrimi i rradhës së piktorit Kinez Liu Yiu. Me teknikën e bojërave të ujit dhe skicimin, artisti kinez realizoi veprën e …

50 fjalimet që ndryshuan botën, libri i personaliteteve të 2000 viteve të fundit

“50 fjalime që ndryshuan botën”- Nga profetët, politikanët, prijësit, burrat e shtetit dhe presidentët e SHBA….fjalët e zgjedhura dhe vendimet e marrë për të tjetërsuar vendin- është subjekti i këtij botimi prezantuar në Fakultetin e Histori-Filologjisë. Nën kujdesin e botuesit …

Man Booker: Kadare garon me një fiction “egërsisht inteligjent”

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është në listën e ngushtë të autorëve që janë nominuar për çmimin letrar Man Booker International për librin “The Traitors Niche” apo Kamarja e Turpit, përkthyer në anglisht nga John Hodgson. Romani i Oz i bashkohet …

Gomonia me 258 ermigrantë, vepra më e fundit e artistit kinez Ai Weiwei

Një gomone 70 metra e gjatë me 258 refugjatë në bord, është vepra më e fundit në skulpturë e artistit kinez Ai Weiwei, i cili kërkon reflektim për temën e ndjeshme të emigracionit. Instalacioni me titull “Ligji i udhëtimit” do …

Opera “Traviata”, turi i TKOB mbërrin në teatrin “Bylis” në Fier

Trupa profesionale e artistëve të TKOB ka zbritur në skenën e teatrit “Bylis” për të dhënë shfaqjen e radhës ‘La Traviata” me autor Giussepe Verdi. Drejtorja e TKOB, Zana Çela, ka pohuar se artëdashësit fierakë do të kenë mundësi ta …

Kinemaja e Fassbinderit që i jep zë gruas

Rainer Verner Fasbinder është një rebel i kinemasë gjermane, jetëshkurtër por me krijimtari marramendëse. Në ekranin e Akademisë Marubi prezantohet një trilogji e autorit me filma që i japin zë gruas. Martesa në kohë lufte i provon Maria Braunit se …

Arvanitët dhe Leon Gerome, dy libra të rinj nga shkrimtari Luan Rama

Shkrimtari dhe publicisti Luan Rama ka hedhur në treg dy botime të reja. Librat ‘Me arvanitët udhëve të Greqisë’ dhe ‘Shqiptarët e Leon Gerome’ vijnë si një gërshetim mes publicistikës dhe historisë ku shkrimtari sjell dëshmi  të rëndësishme mbi arvanitët …

Bienalja e Akuarelit, 100 artistë performojnë në Tiranë

Nga data 13-17 mars akuarelistët më në zë të botës do të performojnë në Tiranë. Në ekspozitën e së hënës në Kryeministri ata dhuruan emocione për të pranishmit ndërsa u shprehën se arti është rruga më e mirë për të …

Lubonja përballë studentëve: T’i ikësh politikës është vetëmashtrim

Branko Merxhani dhe Thomas Mann në Evropën e viteve ’30 kishin dy kuptime të ndryshme për përfshirjen e politikës në kulturë. Intelektuali shqiptar e përjashtonte, ndërsa ai gjerman e quante politikën gati një organ jetik për qenien njerëzore. Kur i …

Pranvera frankofone, çfarë s’duhet humbur nga kultura në gjuhën frënge

Gjatë dy javëve, nga 13 deri më 28 mars, kultura në gjuhën frënge është e pranishme në disa qytete të vendit me teatër, kinema, koncerte po edhe kuzhinë. Seria e aktiviteteve nis nesër në mbrëmje në Teatrin Kombëtar me koncertin …

Opera Traviatta rrugëton në skenën e teatrit “Skampa”

Opera Traviatta e Verdit, e interpretuar nga trupa profesioniste e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletës, vijoi turin në rrethe me qytetin e Elbasanit. Publik kaloi një natë vibrante, nën interpretimin e artistëve të njohur Eva Golemi në rolin e …

Kur Pirandeloja flet me anë të Robert Ndrenikës

Robert Ndrenika është nga artistët e pakët që u dëgjohet zëri. Ai ia ka arritur këtij misioni që nëpërmjet roleve që zgjedh të shprehet për gjendjen ku është skena dhe shoqëria shqiptare. Ora News e ndoqi Ndrenikën në shfaqjen e …

Martin Camaj, Studiuesit: Lexuesi i thjeshtë nuk e njeh

Shkrimtari dhe gjuhëtari Martin Camaj ndërroi jetë më 12 mars 1992 në shtëpinë e tij të mërgimit në Mynih. Edhe pse me këtë rast vepra e tij poetike ribotohet e plotë, studiuesit shqetësohen që lexuesit e thjeshtë nuk e njohin …

“La Traviatta” transformon Teatrin “Migjeni”

Teatri “Migjeni” pret dhjetëra artistë për melodramën e “Traviatës” së Verdit. Kjo shfaqje historike shënon fillimin e turit që do të bëj gjatë dy viteve të rikonstruksionit Teatri i Operës dhe Baletit. Jo rastësisht Shkodra është qyteti nga ku Teatri …

Rikthehet “Traviata”, ndalesa e parë në Shkodër

Pas 31 vitesh ka vendosur të riktheje turin nëpër qytetet e Shqipërisë. Teatri i Operas dhe Baletit ndalesën e parë e bën pikërisht në shtëpinë ku lindi opera e parë Shqiptare, në Shkoder. “La Traviata” sjell për dy netë me …

Edi Luarasi, dashuri dhe dramë në jetë dhe në skenë

Edi Luarasi, një ikonë e thyer e viteve ‘60-‘70, mbahet mend si grua e lirë dhe aktore e guximshme. Arti i saj është i lidhur me krijimtarinë e të ashtuquajturit “grup liberal në kulturë dhe arte”. Në 75-vjetorin e lindjes …

Gruaja tek ‘Marubi’, histori që frymëzojnë nga fshati dhe qyteti

Historia e gruas shkodrane nën objektivin e “Marubit” është sa e veçantë aq edhe domethënëse. Në kuadër të 8 Marsit, ditës së gruas, Muzeu Kombëtar i Fotografisë në bashkëpunim me shoqatën “Gruaja tek gruaja” i dhanë jetë takimit “Kjo jam …

Mars 1991, fundi i emigracionit të hebrenjve në Shqipëri

Pas emigracionit të gjatë në Shqipëri, hebrenjtë mundën të kthehen në atdhe vetëm në pranverë të vitit 1991. Ekspozita e Doron Baharit në Akademinë e Shkencave dëshmon këtë moment historik. Mars 1991. Ata mbajnë radhën në dyqane si gjithë të …

Piktori i filmit, Sako: Kinemaja sot? E ftohtë dhe e shpejtë

Nga profesionistët e parë të Kinostudios “Shqipëria e Re” të formuar në Moskë, është dhe piktori Shyqyri Sako. Në 80-vjetorin e lindjes ai risjell pasionin e një pune që nuk ishte dominuar akoma nga teknologjia Sako: 40 vjet m’i mori …

Elsa Demo sjell në ekranin e Ora News emisionin “Arkapia”

“Arkapia” është emisioni i ri kulturor që vjen së shpejti në ekranin e Ora News. Gazetarja Elsa Demo vazhdon komunikimin me publikun të dielave, ora 21.00. “Arkapia” ose thënë ndryshe “derëz” (që dikujt mund t’i sjellë menjëherë në mendje Migjenin …

Heronjtë që duam, realizmi socialist pa nostalgji dhe urrejtje

Trashëgimia e realizmit socialist është parë në vite përmes urrejtjes dhe nostalgjisë. Një grup të rinjsh që veprojnë pranë Laboratorit të Artit në Tiranë, pjesë e projektit 3-vjeçar ndërkombëtar “Heronjtë që duam”, kërkojnë një vështrim më të çliruar ndaj kësaj …

“Jeto për ta treguar”, sot 90 vjetori i Gabriel García Márquez

(Ja si e përshkruan vetë mjeshtri ditën e lindjes së tij, në librin me kujtime “Jeto për ta treguar”, Onufri, 2016) Pak kohë më vonë, gjyshi i priti në stacionin e trenit me një fjali që mbeti si suazë e …

“Cup Song Albania”, inisiativa e Sirea Film synon Rekordin Guinnes

A jetohet në Shqipëri? Përgjigjen e japin 10 mijë të rinj në të gjithë vendin që përmes performancës së tyre i japin fund dilemës së largimit nga atdheu. Sirea Film në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës do të sjellin me …

Kënga korçare, blues-i dhe fadoja, qyteti i bashkon

Bessi Smith, Amalia Rodriguez, Spanja Pipa. Çfarë i bashkon këngët e tyre që vijnë nga kohë dhe gjeografi të ndryshme? Minga: “Bashkohen shumë ngjarje, personazhe që kërkojnë të shprehen nëpërmjet muzikës, kërkojnë të shprehin kontraste të caktuara, kërkojnë të shprehin …

Çabej poet, soneta që iu dedikua të birit

Së fundi Ora News njoftoi rikthimin e trashëgimisë së Eqrem Çabejt në një formë tjetër. E bija, Brikena Çabej, pas qëndrimit të gjatë në Francë, kthehet në Shqipëri dhe ka vendosur të hapë shtëpinë e vjetër në Tiranë që mendohet …

Në Tiranë një qendër për kulturën me emrin “Çabej”

Po ngrihet në Tiranë një qendër për kulturën me emrin “Çabej”. Botuesja Brikena Çabej tregon në takimet “Letërsia dhe qyteti” për veprën e të atit dhe projektin e saj të ri Tirane- Nga rrëfimet për veprën dhe jetën e Eqrem Çabejt, ky i sotmi bën pëjashtim. E  bija, botuesja Brikena Çabej, njofton me hapjen e dyerve të kësaj shtëpie të vjetër në Tiranë, ngritjen e një qendre për kulturën. “Gjithçka që lidhet me kulturën, letërsinë, studimet. Shpresojmë që ta realizojmë me ndihmën e të gjithëve” Ky vend frekuentohej deri pak kohë pas lufte nga njerëz të letrave. Është shtëpia e nënës Shyhret Turkeshi, e angazhuar në radhët partizane, me një jetë të tërhequr pranë të shoqit Eqrem Çabej, për 30 vjet së bashku.  Pjesëmarrësit në takim, i dyti në serinë e dialogjeve të hapura “Letërsia dhe qyteti”, gjimnazistë dhe studentë, prekën profilin e shkencëtarit në raport me etikën profesionale, pasionin e detyrën dhe natyrisht në raport me sistemet politike. Brikena Çabej deklaron me trishtim se veprat e shkencëtarëve, shteti vazhdon t’i lërë në duart e familjarëve. Pavarësisht indiferencës, ajo boton së afërmi tezën e doktoratës në dorë -shkrim mbi arbëreshët që Çabej mbrojti në Universitetin e Vjenës në vitet ‘30. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Kolana e krimeve të komunizimit, 21 botime dëshmi të eleminimeve fizike

21 botimet e kolanës të Institutit të Studimeve të Krimeve dhe pasojat e komunizmit hedhin dritë mbi trajtimet barbare në burgjet dhe kampet e internimit. Për drejtorin e këtij Instituti, Agron Tufa, botimet janë një pasuri për biblotekat shqiptare. Lexuesit …

Qosja: Edhe Dritëro Agolli ka bërë gabime, por nuk tjetërsoi veprën e tij

Akademiku nga Kosova, Rexhep Qosja, ka vizituar familjen e të ndjerit Dritëro Agollin për t’i shprehur nga afër ngushëllimet familjes për ndarjen nga jeta të kolosit të letrave shqipe. Këtë vizitë në Tiranë, Qosja nuk e shfrytëzoi për deklarata politike …

Gazetari Robert Goro i bashkohet Ora News

Një penë e njohur e medias shqiptare i është bashkuar së fundmi redaksisë së Radio Televizionit Ora News me të vetmin qëllim: Të jemi pranë jush me lajmin e fundit, intervista ekskluzive, analiza dhe emisione të cilat nuk gjenden në …

Të pathënat e “Moonlight” filmit që fitoi Oscar

Një histori pa kohë që tregon procesin e njohjes së vetes, Moonlight sjell jetën e një një njeriu me ngjyrë që nga fëmijëria deri në moshën e rritur, tregon përpjekjet e tij për të gjetur një vend në botë, teksa …

Ekskluzive/ Ora News në sheshxhirimin e filmit “Delegacioni”

Në ditën e parë të xhirimeve të filmit artistik “Delegacioni” ekskluzivisht kamera e Ora News hyn në repartet ushtarake në Qafmollë që janë shndërruar në burg të vitit 1990. Skenari i Artan Minarollit, i cili ndërroi jetë në dhjetor 2015, …

“Finantial Times” për Kadarenë: “Kamarja e Turpit”, një epërsi monstruoze

Një fabul e fuqishme e represionit shqiptar e shkruar në vitet 1970, botohet për herë të parë në anglisht. Në çdo faqe, natyra e dhunshme dhe gërryese e shtypjes shtetërore të mbyt, të mundon dhe të dëshpëron. Shteti në fjalë …

Opera Mbretërore e Londrës film për sopranon Ermonela Jaho

Opera Mbretërore e Londrës do të realizojë një film për sopranon shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho. Në faqen zyrtare në facebook, Royal Opera House njofton se ky film do të jetë i zhanrit dokumentar dhe xhirimet do të nisin këtë javë. …

Karnavalet në Berat, qyteti muze në atmosferë festive

Atmosfera e karnavaleve në Berat ka rigjallëruar qytetin Muze. Fëmijët nën rolin e personazheve të botës së tyre, ofruan pjesë artistike në të cilat u përcollën mesazhe të rëndësishme për bashkëmoshatarët dhe të rriturit. Ndërsa drejtuesit e pushtetit vendor shprehen …

Nishani dekoron ikonat e skenës Ndrenika, Kurti dhe Xhepa

Disa prej ikonave të filmit dhe tetarit shqiptar janë vlerësuar me dekoratën ‘Gjergj Kastriot Skënderbeu’ nga Presidenti Bujar Nishani. Kreu i shtetit ka nderuar aktorët Robet Ndrenika, Tinka Kurti, Margarita Xhepa si edhe disa aktorë që kanë ndërruar jetë. Kjo …

Përkujtohet Abat Prend Doçi, ekspozohen sende personale

Në Mirditë është përkujtuar 100 vjetori i vdekjes së Abat Prend Doçit. Rilindasi i madh u cilësua model atdhetarie dhe patriotizmi, nga bashkia e Mirditës, e cila organizoi edhe aktivitetin përkujtimor. Gjithashtu në Mirditë u ekspozuan dhe sende personale të …

Dekoratë për kompaninë ‘4 mijë’, Nishani: Të ruajmë kujtesën

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ka akorduar dekoratën ‘Gjegj Kastriot Skënderbeu’ pjestarëve të kompanisë ‘4 mijë’ për kontributin e dhënë për rrëzimin e regjimit komunist. Për Kreun e Shtetit ky vlerësim është i vonuar, por synon të vendosë në …

‘Fëmijët e Diktaturës’

Në ditën e kujtesës është rishfaqur për publikun dokumentari ‘Fëmijët e Diktaturës’. Në qendër të tij janë katër personazhe, të lindur apo rritur në kampet e internimit të cilët rrëfejnë vuajtjet e fëmijërisë. Në përfundim të dokumentarit ata u shprehën …

Lezhë-simpozium për Gjon Gazullin

Lezha ka rikthyer në kujtesë humanistin e njohur Gjon Gazulli në 552 vjetorin e vdekjes se tij. Ai është prezantuar si astronom, matematicien, fizikan, filozof, diplomat dhe bashkëkohës i Skënderbeut në një simpozium shkencor të organizuar nga Bashkia Lezhë ku …

“Një zjarrfikës në oborrin e teatrit”, premierë në teatrin Migjeni

Një teatër që synon ta bëjë spektatorin pjesë të dialogut por edhe kontestimeve. Këtë mision mori përsipër regjisori Stefan Çepaliku me trupën e aktorëve të teatrit “Migjeni”, duke ngjitur kështu mbrëmjen e së enjtes komedinë “Një zjarrfikës në oborrin e …

Fundjava kulturore, festivali ‘Tingujt e Kitarës’ në Teatrin Metropol

Kryeqyteti këtë fundjavë premton argëtim për të gjitha grupmoshat me evente të ndryshme kulturore. Premirë do të jetë shfaqja e baletit ‘Lulet e dimrit’ ndërsa admiruesit e muzikës i mirëpret Festivali ‘Tingujt e Kitarës’. Edhe kjo fundjavë e gjen kryeyqtetin …

Play Uk, festivali i filmit të ri britanik për katër ditë në ekranin “Agimi”

Tirana  bëhet pjesë e rrjetit të pesë kryeqyteteve të rajonit ku shfaqen 10 premiera të kinemasë së re britanike më 16-19 shkurt. Daniela Nuredini: Dany Boyl, Evan McGregor, Rooney Mara, sa për të përmendur disa prej yjeve të kinemasë së …

Studentët e Fakultetit të Muzikës zhvillojnë koncertin e parë

Është zhvilluar koncerti i parë për këtë vit akademik i studentëve të Fakultetit të Muzikës në Universitetin e Arteve. Nën dirigjencën e Petrika Afezollit studentët kanë performuar vepra që janë premierë për orkestrën simfonike të universitetit. Studentët e Fakultetit të …

Vlorë, koncert me muzikë klasike për të dashuruarit

Nën emërtimin Tinguj Zemre, artisë të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, do të mbajnë mbrëmjen e sotme koncertin festiv kushtuar të dashuruarëve. Koncerti me muzikë klasike, do të përmbajë arie dhe duete të kompozitorëve me famë botërore. “Tinguj Zemre”  …

Dekreti i Papa Françeskut: Kardinali Troshani Princ botëror i kishës

Kardinal Ernest Troshani tashmë është kardinal jo vetëm i yni por i të gjithë vendeve të botës. Me Dekret të Atit të Shenjtë  Papa Françesku ai është bërë princ boteror i Kishës në katedralen e tij, Maria Dela Skala duke …

Bienalja e krijuesve të Mesdheut për herë të parë në Shqipëri

Shqipëria do të bëhet vendi pritës i Edicionit të 18 të Bienales së Krijuesve të Rinj të Mesdheut. Në këtë event do të marrin pjesë rreth 200 artistë nga 21 vende, ndërsa për herë të parë bashkohet edhe Kosova. Ministrja …

Sanremo 2017, shqiptari Ermal Meta në vendin e tretë

Fituesi i festivalit të Sanremo 2017 në Itali, është Francesco Gabbani, me këngën “Occidentali’s Karma”. Shqiptari Ermal Meta, ka mundur të pozicionohet në vendin e tretë me këngën “Viettato Morire”, një këngë kushtuar dhunës ndaj grave. Në vendin e dytë …

Dokumentar për Lazër Radin në 101 vjetorin e lindjes

Jeta dhe krijmtaria e avokatit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Lazër Radit u prezantuan këtë të shtunë përmes një dokumentari. Autorja, Tefta Radi, ka risjellë në vëmendje kalvarin e vuajtjeve të disidentit shqiptar që u dënua me 30 vite burg …

Kantautori shqiptar Ermal Meta në finalen e Sanremos

Një ftesë për të reflektuar ndaj një teme të thellë e aktuale siç është dhuna brenda mureve të shtëpisë, një eksperiencë personale që mund të jap një mesazh sa më të gjerë të mundshëm”. Me këto fjalë Maria De Filipi …