Lajmet nga Ekonomi

Pr/ligji për sigurimet shoqërore, Koçi: Ndryshimet ligjore kanë 49 nene. Pse s’bëhet i ri

Tiranë – Deputetët e maxhorancës në Komisionin e Ekonomisë i kanë kërkuar Qeverisë që të mos sjellë “ligje me arna”, por të hartojë ligje të reja e të plota. Gjatë diskutimit të projektligjit “Për sigurimet shoqërore”, deputeti Ervin Koçi ka …

Bujqësi, Qeveria firmos kontratat e reja me investuesit e rinj korçarë

Korçë – Ka vijuar sot, me Korçën, firmosja ja e kontratave për investuesit dhe biznesmenët, tё cilët kanë përfituar nga skemat e mbështetjes financiare në bujqësi dhe blegtori. Zyra e Shtypit e Kryeministrit njoftoi se “Rama, shoqëruar nga Ministri i …

Banka e Shqipërisë nuk mund t’i jap hua qeverisë pas disa viteve

Statusi sjell rregulla të forta edhe për Bankën e Shqipërisë e cila detyrohet t’i mbyllë rubinetin e financimeve qeverisë shqiptare. Një detyrim i tillë lind si pasojë e disa kushteve që vendi ynë duhet të plotësojë si vend kandidat për …

Braçe: Ja pse i thamë “jo”, dy taksave të reja për makinat e celularët

Tiranë – Kreu i Komisionit të Ekonomisë në Kuvendin e Shqipëris,ë Erion Braçe, ka sqaruar arsyet pse Komisioni i Ekonomisë, që u mblodh dje, nuk e mbështeti kërkesën e Ministrisë së Financave vendosjen e dy taksave të reja kombëtare, 50 …

Gjiknuri fton investitorët amerikanë, Arvizu: Mundësi bashkëpunimi

Bashkëpunimi në sektorin e Energjisë dhe Industrisë, si dy element kyç të ekonomisë në vend ishte tema e diskutimeve mes Ambasadorit Amerikan Aleksandër Arvizu dhe Ministrit të Energjisë, Damian Gjiknuri. Të dy ndanë mendimin se Shqipëria ofron potenciale të mëdha …

Lungo Mare, vlonjatët kundërshtojnë projektin belg: Nuk zgjidh trafikun

Vlorë – Në Vlorë është prezantuar sot, para grupeve të interesuara, firma belge “Xaveer De Geyter Architects (XDGA)” si fituese e fazës së parë të studimit për shëtitoren e bregdetit të Vlorës nga porti deri tek tuneli. Në takim merrnin …

Bujqësi, Rama fermerëve: Mbillni bimët me fitim dhe do t’ju financojmë

Malësi e Madhe – Kryeministri Edi Rama ka inkurajuar fermerët në tërësi dhe ata të Malësisë së Madhe në veçanti për të mbjellë bimë, që garantojnë zhvillimin e zonës, bimë me fitim dhe të krijojnë traditën, pasi kështu do të …

Qeveria tërhiqet nga anulimi i koncesioneve antiligjore. Durrës – Kukës do dhe 100 mln euro

Tiranë – Koncesionet e dhëna në kundërshtim me ligjin nuk mund të anulohen, pasi kanë kosto të lartë për buxhetin. Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj, gjatë raportimit në Komisionin e Ekonomisë sot, deklaroi se, nëse do të ndërmerrej një masë …

Konfindustria mbështet Komisionin e Ekonomisë: Kundër TVSH për makineritë, godet investimet

Konfindustria mbështet vendimin e Komisionit të Ekonomisë për të shmangur pagesën e TVSH për makineritë dhe pajisjet e parashikuara në projektligjin e paraqitur nga Ministria e Financave. Nëpërmjet një njoftimi për mediat Konfindustria bën të ditur se rikthimi i TVSH …

Elbasan, Ujësjellësi shton dy pompa të reja, normalizohet furnizimi me ujë

Elbasan – Stina e verës ka vënë në gjendje gadishmërie Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizimeve të Elbasanit për të marrë të gjitha masat e nevojshme për furnizimin me ujë të qytetarëve, përfshirë shtimin e dy pompave të reja. Drejtori i Ujësjellësit, …

Ramazani mban të fortë euron në treg, myslimanët s’kanë nisur ende pushimet

Tiranë – Monedha europiane vijon që të qëndrojë në nivele mjaft të larta përballë monedhës shqiptare, lekut, edhe pse jemi në mes të sezonit të verës. Në tregun e këmbimit valutor, një euro shkëmbehet me rreth 140 lekë, një vlerë …

Braho: Pensionet e reja, ja si do t’i llogarisim që nga janari i 2015-s

Tiranë – Drejtorja e Përgjithshme e Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Vjollca Braho, ka shpjeguar me detaje në studion e “Ora News” sesi do të llogariten pensionet e pleqërisë që nga janari i vitit 2015, kur ligji i ri do të …

Ngrihet agjensia e bujqësisë, Rama: Jo më fonde kuturu, por vetëm për kultura të efektshme

Në prezantimin e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, kryeministri Rama u shpreh se për qeverinë është sfidë formalizimi dhe rajonizimi i bujqësisë në vend. Kjo gjë tha kryeministri po realizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë dhe bëhet për …

FMN: Energjitika në Shqipëri, sektor problematik, rritja e çmimit – padrejtësi ndaj atyre që paguajnë

Shefi i misionit të FMN-së për Shqipërinë, Nadeem Ilahi, i tha Zërit të Amerikës se sektori i energjisë ka disa probleme themelore që kërkojnë zgjidhje dhe se vendi duhet të shfrytëzojë rezervat e mëdha hidro-energjitike. Zyrtari i Fondit Monetar Ndërkombëtar …

Vendimi i plotë i Qeverisë për mbulimin e shpenzimeve të operacionit në Lazarat

V endim per nje shtese fondi ne buxhetin e vititi 2014, miratuar per Ministrine e Puneve te Brendshme, per mbulimin e shpenzimeve te operacionit te kryer ne Lazarat, Gjirokaster. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të nenit 44, të …

Policët e Lazaratit shpërblehen me dy paga mujore, tërë operacioni – 165 milionë lekë

Tiranë – 100 milionë lekë është shpërblimi për punonjësit e policisë që ndërhynë në Lazarat, ndërsa mbi 65 milionë shkojnë për të mbuluar shpenzime të tjera për këtë operacion. Një vendim i mbledhjes së fundit të qeverisë përcakton se në …

Vendimi për rritjen e pensioneve, miratuar në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, 9 korrik 2014

V E N D I M PËR RRITJEN E PENSIONEVE Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 88, të ligjit nr.7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të …

Turizmi, Tatimet do të çertifikojnë çmimet e hoteleve dhe restoranteve

Durrës – Hotelet dhe restorantet në zonat turistike të vendit do të duhet të pasqyrojnë listën e çmimeve të tyre, listë e cila do të çertifikohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe Agjensia Kombëtare e Turizmit. Lajmin e ka …

BB financon 7.3 mln euro për Projektin e Shërbimeve Mjedisore në Shqipëri

Banka Botërore jep 7.3 milionë Euro për të mbështetur menaxhimin e qëndrueshëm të tokës dhe përfitimet e komunitetit në zonat rurale në Shqipëri. Në një njoftim të datës 8 korrik thuhet se “Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore miratoi …

VIDEOLAJM/ Rama: Rruga e re për ndihmën ekonomike, ja si të aplikoni

Tiranë – Një video- mesazh i titulluar “ja si aplikohet për ndihmën ekonomike” është shpërndarë sot nga Kryeministri Rama dhe Ministri i Mirëqënies, Veliaj, në rrjetet sociale.  Rama shkruan në postimin e tij: “Rruga e re për ndihmën ekonomike”. Në …

Nesër në qarkullim, kartmonedha e re 5000 lekëshe, i dyfishohet filli isigurisë

Tiranë – Banka e Shqipërisë hedh nesër në qarkullim, kartëmonedhën e re 5000 lekësh, së cilës i ka dyfishuar fillin e sigurisë. Banka ka njoftuar sot kartëmonedha shqiptare me vlerë nominale 5000 Lekë, me kurs ligjor, është emetim i vitit …

INSTAT: Ekonomia në ngërç, inflacioni për të tretin muaj në rënie

Qytetarët shqiptarë vijojnë që të kursejnë duke bërë që konsumi të ketë një tendencë në rënie gjatë tre muajve të fundit. Në raportin e fundit të INSTAT vihet re se për tre muaj me radhë inflacioni vazhdon që të bjerë …

INSTAT: Ekonomia në 3-mujorin e parë të 2014, rritje me 1.65%

Tiranë- Ekonomia shqiptare i rikthehet rritjes pozitive krahasuar me një vit më parë. INSTAT ka bërë publike të dhënat sipas të cilave vlerësohet se ekonomia gjatë 3-mujorin të parë të vitit 2014 është rritur me 1.65%. Drejtori i INSTAT, Gjergj …

Cani raporton në Komisionin e Ekonomisë, PD: Po prish balancën e borxhit

Tiranë – Miratohet mes debateve, huaja e BERZH-it, e cila kap vlerën 220 milionë dollarë. Deputeti i opozitës, Sherefedin Shehu, akuzoi Ministrin e Financave Shkëlqim Cani se po shkatërrohen balancat e borxhit publik, pasi huatë po merren vetëm për asistencë  …

Shqipëria me pagat minimale më të ulëtat në Europë

Paga minimale në Shqipëri, sipas Organizatës Botërore në Gjenevë, është më e ulëta në Europë, madje më e ulët se në Bullgari apo Rumani. Sipas Qendrës shqiptare për Kërkime Ekonomike, 29 për qind e punësuarve në Shqipëri funksionojnë në mënyrë …

Ligji i ri, Propozimi i Ndërtuesve: Kush ndërton pa leje t’u hiqet licenca

Tirane- Ndërtuesit i bëjnë apel qeverisë që të realizojë sa më parë planet urbanistike si një mënyrë për të dalë nga kriza. Përsa i përket ndërtimeve pa leje apo shtesave vetë ndërtuesit kërkuan që t’i hiqet licensa të gjitha atyre subjekteve  që …

Doganat shtojnë të ardhurat me 13% më shumë se gjysmën e vitit që shkoi

Tiranë –  Doganat përmirësojnë treguesit e tyre  duke arritur tregues mjaft pozitiv në mbledhjen e të ardhurave për 6-mujorin e parë të këtij viti. Sipas raportit të publikuar Administrata Doganore,  në 6-mujorin janar- qershor 2014, janë arkëtuar 69 miliardë e …

Menaxhimi i Financave 2014-2020, FMN-BE kontroll të rreptë, i vihet fre korrupsionit

Financat publike do t’i nënshtrohen një disipline më të rreptë në 6 vitet që do të vijnë duke e futur buxhetin në kontroll të plotë përsa i përket shpenzimeve. Kjo u bë e ditur gjatë prezantimit të Draftit të parë …

Pr/ligji i ri për territorin, kush ndërton pa leje do u prishen dhe gjobiten

Tirane – Të gjithë ata persona që do të ndërtojnë pa leje ose do bëjnë shtesa  do të përballen me penalitete më të ashpra. Kështu ka deklaruar ministra e Zhvillimit Urban dhe Turizmit Eglantina Gjermeni gjatë prezantimit të projektligjit për planifikimin …

Banka franceze BNP pranon akuzat e SHBA, dënohet 8.9 MLD$

Francë-Banka franceze BNP e ka pranuar fajësinë lidhur me akuzat penale nga autoritetet e Shteteve të Bashkuara për shkelje të sanksioneve kundër Iranit, Sudanit dhe vendeve të tjera. Rrjedhimisht, ajo është dënuar me shumën rekorde prej 8.9 miliardë dollarë amerikanë …

FMN miraton lëvrimin e fondit prej 26.7 mln euro për Shqipërinë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka miratuar për Shqipërinë lëvrimin e fondit prej 26.7 milionë euro. Ky vendim është marrë në përfundim të rishikimit të parë të ecurisë së ekonomisë shqiptare. Kjo e çon shumën totale që është bërë e disponueshme deri …

Përkeqësohet bilanci tregtar, INSTAT: Defiçiti për majin u rrit me 4.5%

Bilanci tregtar i vendit tonë është përkeqësuar edhe gjatë muajit maj. Sipas të dhënave më të fundit të INSTAT defiçiti tregtar i muajit maj për vitin 2014 është rritur me 4.5 përqind në krahasim me të njëjtën periudhë të një …

Korçë, nis shtrimi i kanalizimeve të reja në 3 lagje, 4.5 milionë euro investim

Korçë – Bashkia e Korçës ka njoftuar se ka nisur faza e katërt e investimeve për shtrimin e rrjetit të kanalizimeve në tre lagjet 4, 10 dhe 14 të qytetit, financuar nga Banka Gjermane per Zhvillim (KFW) në bashkëpunim me …

Fier, verifikohen serat me ngrohje, fermerët do të subvencionohen për naftën

Fier – Fermerët fierakë që kanë sera me ngrohje presin të suvencionohen nga shteti për lëndën djegëse që kanë përdorur, pasi tashmë ka përfunduar verifikimi në terren nga Drejtoria Rajonale e Bujqësisë. Kreu i sektorit këshillimor, Muhamet Baboçi, tha për …

Sot hyn në fuqi ligji i ri për legalizimin e ndërtimeve pa leje, të bëra deri në 15 janar 2009

Tiranë – Sot, më datë 27 qershor 2014, ka hyrë në fuqi ligji “Për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndërtimeve pa leje”, i cili zbatohet për objektet e ndërtuara pa leje deri më 15.1.2009, me funksione banimi, veprimtari ekonomike apo …

Vrasja e Santos, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë: Të gjenden autorët

Tirane- Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë i bën apel policisë të gjejë sa më shpejt autorët e krimit dhe të vihen para ligjit. Përmes një deklarate për shtyp ku shpreh edhe ngushëllimet familjes së Artan Santos ajo i bën …

Gjiknuri: Vendi ka nevojë për diversifikimin e burimeve energjitike

Gazi natyror do të kthehet në një burim për prodhimin e energjisë elektrike në Shqipëri. Prodhimi i energjisë vetëm nga hidrocentralet po kthehet në një kërcënim për furnizimin me energji elektrike pasi varet nga reshjet, dhe për ministrin tashmë ka …

Veliaj në minierë: Punë të mbarë 226 minatorëve të rinj, ulëm edhe moshën e pensionit

Bulqizë – Ministri i Mirëqënies Sociale Erion Veliaj i ka uruar sot nga miniera e Bulqizës, “punë të mbarë”, 20 minatorëvë që do të nisin punë në këtë minierë me thellimin e posit nr.9 dhe atyre 200 të tjerëve që …

Bulqizë, kinezët nisin thellimin e minierës, Gjiknuri kishte vënë bast të mos shkelte atje

Bulqizë – Në minierën e kromit në Bulqizë sot kanë filluar punimet për thellimin e pusit nr.9 nga kompania koncesionare “AlbChrome”, pjesë e Grupit “ Balfin”, që do të investojë në këtë projekt 20 milionë dollarë. Hapja dhe montimi i …

Fullani: Hendeku i prodhimit nuk e favorizon rritjen e punësimit e pagave

Tiranë – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka deklaruar sot se hendeku i prodhimit në Shqipëri nuk favorizon rritjen e punësimit dhe pagave, duke sjellë edhe rritje të uleta të kostove të tjera të prodhimit; Fullani shtoi nga …

Kodi i ri Doganor diskutohet nga “Ligjet”, Xhafaj: Të saktësohen nenet dhe konceptet

Tiranë – Mazhoranca i ka kërkuar Ministrisë së Financave që të rishikojë disa nene dhe koncepte të Kodit të ri Doganor, pasi gjykon se ato kanë probleme, janë të paqarta. Gjatë diskutimit në parim nen për nen të këtij Kodi, …

Detyrimet e prapambetura, Ministria e Financave alokon 287 milionë dollarë

Ministria e Financave deri më datë 20 qershor 2014 alokoi rreth 287 milionë dollarë detyrime të prapambetura. Në sektorët e investimeve publike janë alokuar 84 milionë dollarë, shpenzime koherente për mallra dhe shërbime dhe për kategori të tjera janë alokuar …

Ndërmjetësuesi me CEZ: Marrëveshja mbron interesat e Shqipërisë dhe konsumatorëve të saj

Në mbyllje të negociatave të Shqipërisë me kompaninë çeke të energjisë, CEZ, ndërmjetuesi – Zv.drejtori i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, Dirk Buschle deklaroi: “Në emër të Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë si dhe në cilësinë time personale si ndërmjetësues …

Në prag të statusit, CEZ tërhiqet nga arbitrazhi, Shqipëria i paguan 95 mln €

Tirane– CEZ tërhiqet nga arbitrazhi. Tre ministra, ai i Energjetikës, Financës dhe i Ekonomisë dolën para medias në orën 10:00 për të bërë publike 3 pikat e marrëveshjes së arritur mbrëmë që zgjidh me kompromis konfliktin për të cilin qeveria …

Qeveria tërhiqet nga premtimi për referenca, Cani: Nuk do të hiqen, do reduktohen gradualisht

Çmimet e referencave nuk do të hiqen në 2015 pasi kjo do të ishte një goditje për të ardhurat në buxhet.Ministri i Financave ka hedhur poshtë premtimin e bërë vetëm pak kohë më parë se bizneset do të lehtësohen nga …

Ndizet drita jeshile për By Pass-in e Vlorës

Tirane- Ndizet drita jeshile për ndërtimin e BY-Pass-it të Vlorës. Ndërtimi i këtij segmenti rrugor pritet të nisë nga puna pas nënshkrimit të marrëveshjes midis ministrit të Financave, Shkëlqim Cani dhe Zv/presidentit të Bankës Europiane për Investim, Dario Scannapieco. Ministri …

Qeveria miraton reformën e pensioneve e çon në Kuvend, 9 risitë

Tirane- Qeveria miraton pa bujë reformën e pensioneve. Ligji i ri është dorëzuar në heshtje pasditen e djeshme në Kuvend. Reforma parashikon që nga 1 janari i vitit 2015 do të ndryshohet rrënjësisht formula e llogaritjes së pensioneve. Nga janari …

Dyfishohen ritmet e rritjes ekonomike amerikane

Banka Qendrore amerikane thotë se rritja ekonomike në Shtetet e Bashkuara është dyfishuar pas ngadalësimit të muajve të parë të vitit. Por zyrtarë të lartë të Rezervës Federale e ulën në 2% parashikimin për rritjen e përgjithshme këtë vit. Banka …

Këshilli i Ministrave miraton kredinë me BEI për Bypass-in e Vlorës

Këshilli i Ministrave ka miratuar në parim marrëveshjen me Bankën Europiane të Investimeve për marrjen e një kredie për ndërtimin Bypass-it e Vlorës. Shuma që do të merret nga Banka Europiane e Investimeve do të arrijë vlerën e 18 milionë …

Elbasan, 6500 makina s’kanë paguar taksat, ndër to dhe 137 të shtetit

Elbasan – Janë 6500 automjete, që prej afro një dekade nuk kanë paguar taksat pranë Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor; ndër to, edhe 317 mjete të institucioneve shtetërore. Këtë fakt e bën me dije, kreu i Drejtorisë së …

Pronat, Shqipëria i garanton Gjykatës së Strasburgut zgjidhje brenda vitit

Tiranë – Qeveria shqiptare i garanton Gjykatës së Strasburgut se brenda këtij viti t’i japë fund, çështjes së pronave në Shqipëri dhe pikërisht, planin e saj, ia ka prezantuar sot, Zv.Kryeministri Niko Peleshi, Presidentit të Gjykatës Europiane të të Drejtave …

Fier, interes në rritje për të paguar sigurimet, 60% janë emigrantë

Fier – Rritet numri i qytetarëve, që paguajnë kontributet vullnetare në plotësimin e viteve të punës për përfitimin e pensionit të pleqërisë në qarkun e Fierit. Kryetarja e degës së kontributeve në Drejtorine e Sigurimeve Shoqërore në Fier, Lavdie Ruko, …

Biznesi italian: Shqipëria front i ri pune, morëm garanci nga Rama

Tiranë- 60.000 biznese të mëdha e të vogla të përfaqësuera nga Confimprese Italia kanë shfaqur interesin e tyre për të investuar në Shqipëri. Ata kanë marrë garancinë e mbështetjes nga kryeministri, Edi Rama, gjatë një takimi mes tyre, ndërsa thanë …

Adidas, Nike, Puma: Kush do ta fitojë Kampionatin Botëror?

Kampionati Botëror në Brazil nuk ka rëndësi vetëm për ekipet dhe lojtarët në fushë, por sidomos për prodhuesit e artikujve sportivë. “Sigurisht Kupa e Botës ka një rëndësi shumë të madhe për ne dhe ne e përdorim këtë ngjarje për …

Legalizimet, ligji i ri botohet në Fletore Zyrtare, afati i fundit 27 qershor

Tirane- Botohet në fletoren zyrtare ligji i ri për legalizimin e ndërtimeve pa leje. Drafti “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9482, datë 3.4.2006 “Për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndërtimeve pa leje” të ndryshuar”.  i miratuar më …

Durrës, revoltohet biznesi i turizmit:Tatim-taksat favorizojnë grupet pranë tyre

Durrës- Biznesi turistik ka vënë sot me shpatulla për muri krerët më të lartë të tatimeve. Në një takim që ato kanë zhvilluar sot me përfaqësues të këtij biznesi turistik, këta të fundit u kanë kujtuar se 70 përqind e …

Berisha: Avokatja e Shtetit ka burrin avokat të CEZ, Gjiknuri: Mbylle, bëre 1 mld USD dëm

Tirane– CEZ është bërë objekt debate në seancën e sotme parlamentare. Ish kryeministri Berisha aludon për vjedhje të cilë qeveria Rama kërkon të bëjë duke mos çuar zgjidhjen e çështjes në arbitrazh por duke e zgjidhur përmes negociatave të fshehta. …

Gjiknuri: CEZ nuk ka lidhje me statusin, ka me investimet në energji

Fier – Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, ka deklaruar st nga qyteti i Fierit se konflikti i Shqipërisë me kompaninë çeke CEZ të shpërndarjes së energjisë nuk ka lidhje me statusin e Shqipërisë në BE, por me investimet e bllokuara …

Italia, interes për bujqësinë shqiptare, Gaiani: Zgjidhni çështjen e copëzimit

Tiranë- Shqipëria mund të transformohet në një prej vendeve kryesore eksportuese të prodhimeve bujqësore në Europë. Ambasadori italian Masimo Gaiani ka vlerësuar potencialet që ka ky sektor në vendin tonë si dhe ka deklaruar se bizneset italiane kanë interes të …