Lajmet nga Ekonomi

Sigurimet, Veliaj: S’jemi policë as ‘baby sitter’ të kontrollojmë çdo ndërmarrje

Nëse doni të keni një pension të merituar pas 40 vitesh, atëherë duhet të këmbëngulni vetë pasi qeveria nuk ka mjaftueshëm burime njerëzore për të luftuar informalitetin në tregun e punës. Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ka pranuar publikisht …

CEZ, PD: Vjedhjen e shekullit Rama kërkon ta mbulojë me batuta në Twitter

Tirane- Partia Demokratike përsëriti sot apelin drejtuar qeverisë dhe maxhorancës për të bërë transparencë sa i takon marrëveshjes së ndërmjetësimit me CEZ. Përmes një deklarate të lexuar sot paradite nga Enno Bozdo, akuzohet kryeministri Edi Rama se po anashkalon dhe …

Rama: Vajtuesit e groposën sistemin, Braçe: Palaçot as hapën gjyq ndaj CEZ

Tiranë – Kryeministri Rama dhe kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe, i kanë kthyer një përgjigje nëpërmjet rrjeteve sociale, opozitës për akuzat e saj ndaj marrëveshjes së Qeverisë me kompaninë çeke të energjisë CEZ. “PD është kundër marrveshjes me …

Spaho: Paratë të sigurta në bankë, kurse CEZ-i do t’iu kushtojë shtrenjtë

Tiranë – Sa rrezikohet sistemi bankar në Shqipëri pas skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve nga Thesari i shtetit? Eksperti i ekonomisë, Mateo Spaho, i ftuar në studion “Ora News” ka deklaruar se “shqiptarët duhet të rrinë të qetë, …

Fier, nis projekti i bulevardit, ja si do të bëhet “Jakov Xoxa”

Fier – Kanë nisur sot punimet për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa” në qytetin e Fierit. Bashkia e këtij qytetit ka njoftuar se punimet e nisura kanë konsistuar fillimisht në spostimin e pemëve, të cilat pengojnë punimet e më pas …

Lushnje, izraelitët trainojnë fermerët për plehërimin e pemishteve me ujitje

Tiranë – Ekspertë izraelitë të bujqësisë kaë filluar të trajnonë fermerë lushnjarë dhe sarandiotë, në kuadër të një projekti që ka nisur kompania e sukseshme izraelite “Netafim” me projektin amerikan “AAC Lushnja”. Trainimi i fermerëve po bëhet konkretisht në terren, …

Performancë pozitive e tregjeve financiare, humbje bursa e Italisë dhe Spanjës

Tregjet më të rëndësishme financiare në kontinentin Europian janë mbyllur në rritje gjatë sesionit të djeshem duke vazhduar përformancën positive pas humbjeve të thella të javës së kaluar. Indeksi pan europian eurofirst 300 u rrit me 0.4% ndërkohë që humbje …

Italia sërish në recension, shifra rekord të papunësisë

Itali- Pavarësisht pritshmërive dhe premtimeve të shumta të qeverisë Renzi, ekonomia italiane është përballur për të dytin tre-mujor rradhazi me tkurrje ekonomike. Të dhënat zyrtare të publikuara pak çaste më parë kanë treguar se ekonomia italiane ka rënë përsëri në …

Shoqata Shqiptare e Bankave garanton: Aktiviteti bankar vijon normalisht

Shoqata Shqiptare e Bankave (AAB) përmes një njoftimi për shtyp kërkon të sigurojë publikun por edhe klientët e bankave tregtare në vend, se aktiviteti i bankave tregtare vijon normalisht. Një reagim I tillë vjen pas skandalit të zbulaur të vjedhjes …

PD, Mima: Avokati i Shqipërisë u përjashtua nga negociatat me CEZ

Partia Demokratike ka shprehur një tjetër shqetësim në lidhje me marrëveshjen mes CEZ dhe qeveisë shqiptare, sipas saj nga kjo marrëveshje është përjashtuar Avokati i Shtetit. Në një dalje për mediat nga selia blu, deputeti Florion Mima shprehet se përveç …

Ekonomia dhe investimet e huaja, Paskali: Ekzistueset ti futim në prodhim, të thithim të reja

Tiranë- Rritja e investimeve të huaja, por dhe futja e atyre ekzistuese në prodhim me qëllim hapjen e vendeve të reja të punës mbetet objektivi Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Tregëtisë dhe Sipërmarrjes për 300 ditëshin e dytë. Numri dy i …

Franca kërkon ndihmën e Gjermanisë për rritjen ekonomike

Presidenti francez, François Hollande i bëri thirrje Gjermanisë së kancelares, Angela Merkel për një mbështetje më të madhe për rritjen ekonomike dhe përfshirjen në politikat e jashtme. ”Ne nuk kërkojmë ndonjë privilegj nga Gjermania, por një mbështetje më të fortë …

Kallëzohet në Prokurori, ish-kreu i KESH-it, Velaj për 585 mijë USD dëm

Tiranë – Kontrolli i lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurori ish-Drejtorin e Përgjithshëm të KESH-it, Halit Velaj, që e ka drejtuar atë në vitin 2013, i emëruar nga Qeveria “Berisha”. Po ashtu, KLSH_ja kallwzuar edhe drejtuesin e HEC-it të …

Vjedhja e thesarit, Banka: Larguam përgjegjësit, ja emërimet e reja

Tirane- Banka e Shqipërisë njofton largimet nga detyra të një sërë punonjësish në Departamentin e Emisionit aty ku dhe ka ndodhur vjedhja e 7.13 milionë dollarëve. Gjithashtu janë marrë masat për të mos cënuar normalitetin e të gjithë veprimtarisë së …

Air Serbia fillon fluturimet Tiranë–Beograd

Tirana International Airport (TIA) do të përurojë më 23 Shtator 2014, fluturimin e parë nga Beogradi në Tiranë. Kompania kombëtare e fluturimit Air Serbia do të operojë tre herë në javë – të martave, të enjteve dhe të dielave – …

Miratohet marrëveshja me CEZ, Gjiknuri: Shpëtuam vendin nga kolapsi energjitik

Kuvendi miraton me 85 vota pro Projektligjin “Për miratimin e marrëveshjes për zgjidhen me mirëkuptim, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Shoqërisë CEZ, e cila kërkonte një shumicë të cilësuar. Ky projektligj mori edhe votën pro të Tahir Muhedinit të PDIU. …

Mirditë, dëshmia tronditëse nga HEC-i: Galeri mesjetare, pune pa sigurime dhe kërcënim

Mirditë – Punonjësit e HEC-it të Qafë Mollës në të cilën operon firma turke në Mirditë punojnë në kushte mesjetare në galeritë ku nuk ka as harqe dhe as masa të tjera sigurimi. Ky fakt dhe disa të tjerë kanë …

Miratohet vlera e pronës për secilin qark të Shqipërisë

Tiranë – Këshilli i Ministrave vendosi gjatë mbledhjes së sotme për miratimin e vlerës së pronës për secilin qark të Republikës së Shqipërisë. Më poshtë vendimi i plotë i Keshillit te Ministrave. V E N D I M PËR MIRATIMIN …

Banka e Shqipërisë mban të pandryshuar normën e interesit, në 2.5%

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori sot  në shqyrtim dhe miratoi Deklaratën e Politikës Monetare të Bankës së Shqipërisë për gjashtëmujorin e parë të vitit 2014. Pasi u njoh me zhvillimet më të fundit ekonomike e monetare në vend, …

Vjedhja e Bankës, Fullani: Teknologjia funksionoi, por disa punonjës s’bënë detyrën

Tiranë – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se teknologjia funksionoi por moskryerja e detyrës së disa personi  me rregullat shkaktoi përvetësimin e parave. Një javë pas zbulimit të vjedhjes skandaloze …

Ahmetaj: Do të bashkojmë dy institucionet QKR dhe QKL

Tirane-Në krye të 300 ditëve të punës Ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj ndërsa ka rënditur arritjet ka lajmëruar një revolucion në skemën e regjistrimit të bizneseve shqiptare e të huaja. “Kemi marrë një iniciativë të përbashkët të mbështetur edhe nga …

Tabaku: Statistikat tregojnë formalizim, jo hapje të vendeve të reja të punës

Tiranë – Të dhënat tregojnë për formalizim, por jo për hapje të vendeve të reja të punës dhe e vetmja rritje e punësimit për shqiptarët ka ndodhur në sektorët e shërbimit e tregtisë, dy sektorë që vështirë se mund të …

Gjiknuri: Do i japim fund kaosit në minierat e Bulqizës

Brenda pak muajve do t’i japim fund kaosit të krijuar me minierat në Bulqizë. Ky ka qenë premtimi i ministrit të Industrisë dhe Energjisë Damian Gjiknuri gjatë prezantimin të punës së këtij institucioni në 300 ditët e para. Gjithashtu Gjiknuri …

Berisha: Rritja e borxhit, organizmat e huaja janë bashkëfajtore me qeverinë

Tiranë – Ish-Kryeministri Berisha i ka bërë thirrje institucioneve ndërkombëtare të mbikqyrin fondet borxh që i kanë dhënë qeverisë së mafias, pasi në këtë kundërt, ato janë bashkëfajtorë me të për rritjen e borxhit të popullit shqiptar në mënyrë të …

Basha: Do bëjmë opozitë nga tryezat e ekspertëve se Kuvendi strehon krimin

Tiranë – Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka deklaruar sot se opozita do ta thotë fjalën e saj tani e tutje, nga tryezat e ekspertëve të çdo fushe, në kushtet kur Kuvendi është kthyer “në strehë për krimin dhe kriminelët.” …

CEZ, Gjiknuri: Berisha pagoi lobuesit e “Patton Boggs”, jo zyrën avokatore. Të hetohet

Tirane- Mazhoranca kërkon përgjegjësi penale për ish-kryministrin Sali Berisha në lidhje me situatën që u krijua me CEZ. Kreu i komisionit të Ekonomisë, Erjon Brace si dhe ministri Damian GJiknuri thanë se Berisha abuzoi duke duke paguar kontrata deri në …

HEC-et, nisin procedurat për anulimin e 14 kontratave koncensionare, Ja lista

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri ka firmosur fillimin e procedurave për prishjen e 14 kontratave koncesionare për ndërtimin e 30 hidrocentraleve. “Në vijim të procesit të verifikimit të përmbushjes së detyrimeve të koncesionarëve sipas kontratave të lidhura midis …

Haxhinasto paralajmëron koncesionarët: Penalitete abuzuesve

Tiranë – Të gjithë koncensionarët që abuzojnë me cilësinë e rrugëve do të përballen me penalitete të ashpra. Duke folur në analizën e 300 ditëve ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto,  ka paralajmëruar  reform në ligjin e prokurimeve publike gjatë .Sipas Haxhinastos …

Subvencionet, Panariti: Do ulim abuzimet, numër jeshil për të denoncuar

Një mijë e 700 fermerë janë shpallur fitues të fondeve për subvencion. Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti deklaroi se do të bëhet gjithçka për të ulur abuzimet në mënyrë që paratë të përfundojnë në destinacion. Subvencionet janë dhënë kryesisht në …

Eksporti, Eksperti i Harvardit: Ndiqni praktikën e Sherebelës edhe për domatet

Bujqësia shqiptare e të ardhmes do të jetë një model në miniaturën e amerikanëve. Kjo pasi një ekspert i Harvardit ka hartuar një strategji të re për prodhimet në bujqësi. Ricardo Hausmann drejtori iqendrës së Harvardit për Zhvillimin e Jashtëm …

Specialisti Fadil Kepi: Në Itali gruaja del në pension 66 vjeç, vetëm ne duam 67

Tirane- Fadil Kepi, një njohës shumë i mirë i ligjeve të sigurimeve shoqërore specialist dhe ish drejtor i Institutit të Sigurimeve Shoqërore në Tiranë shpreh pakënaqësi ndaj pr/ligit për reformën në pensione. Specialisti i cili për vite të tëra, përmes …

BSH padit 2 punonjësit e saj, akuzohen se përvetësuan paratë që kishin në ngarkim

Banka e Shqipërisë bëri kallzim penal për dy punonjës të saj pasi akuzohen për përvetësimin e vlerave monetare në ngarkim. Dy punonjëset, e identifikuara me inicialet A.B dhe M.B  janë pjesë e Departamentin e Emisionit dhe Banka e Shqipërisë njofton …

Cani: Objektivi ynë, shlyerja e borxhit deri në maj të 2015

Në analiznë e 300 ditëve të punës së Ministrisë së Financave janë prezantuar arritjet në fushën e financave, në dogana dhe tatime. Në fjalën e tij ministri Shkëlqim Cani u ndal te shlyrja e borxhit. Ai u shpreh se objektiv …

Huaja e BERZH për rrugët e Tiranës, Fino kundër ndryshimeve: Paratë për këshillime kur projekti ka mbaruar

Në komisionin e Ligjeve dy deputetë socialistë kanë votuar kundër ratifikimit të dokumenteve ndryshues të marrëveshjes së huasë, ndermjet Republikës së Shqipërisë dhe BERZH, për projektin e zhvillimit të rrugëve bashkiake të Tiranës” Kundër këtij pr/ligji janë shprehur deputetët e …

Rregulla të reja për karburantet, në autostradë një në çdo 15 km

Qeveria ka miratuar në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave kriteret e reja që pikat e karburanteve duhet të zbatojnë për distancën dhe parametrat teknike që lidhen me shërbimin e sigurinë. Vendimi u miratua nga qeveria me propozim të …

Qeveria kompenson pronarët për shpronësimet e bëra në 4 rrugë dhe 4 HEC-e

Tiranë – Qeveria ka firmosur sot kompensimin për të shpronësuarit që preken nga ndërtimi i 4 segmenteve rrugore dhe ka firmosur gjithashtu, kompensimin që shoqëria “Ayean As Energy” sh.a. do të paguajë për tokat e zëna nga HEC-et. Qeveria ka …

Legalizimet, Invalidët s’do paguajnë për truallin. Me ndihmë ekonomike ulet 30 %

Tiranë – Qeveria shqiptare përcaktoi sot si do të kryhet pagesa dhe çmimet e tokave që janë zënë nga qytetarët për të ngritur shtëpi pa leje. Gjithashtu, ka sqaruar se cilët kategori nuk do të paguajnë dhe kush do të …

Akciza, Doganat fushatë ndërgjegjësimi dhe kontrolli për zbatimin e ligjit

Fushata e Ndërgjegjësimit dhe Kontrollit për Zbatimin e Ligjit për Akcizën ka hyrë tashmë në muajin e saj të dytë. Në një njoftim për mediat Drejtoria e Doganave thotë se “gjatë këtij muaji do të ushtrohen një numër i konsiderueshëm …

Reforma e pensioneve, Emini: Ligji i ri nuk i prek të drejtat e mëparshme

Tiranë – Eksperti i ISSH-së, Ali Emini, ka garantuar sot se ndryshimi i 50 neneve në ligjin për sigurimet shoqërore jo vetëm që nuk i prek të drejtat e siguruara deri më sot për përfituesit, por i ka përfocuar ato …

Pr/ligji për sigurimet shoqërore, Koçi: Ndryshimet ligjore kanë 49 nene. Pse s’bëhet i ri

Tiranë – Deputetët e maxhorancës në Komisionin e Ekonomisë i kanë kërkuar Qeverisë që të mos sjellë “ligje me arna”, por të hartojë ligje të reja e të plota. Gjatë diskutimit të projektligjit “Për sigurimet shoqërore”, deputeti Ervin Koçi ka …

Bujqësi, Qeveria firmos kontratat e reja me investuesit e rinj korçarë

Korçë – Ka vijuar sot, me Korçën, firmosja ja e kontratave për investuesit dhe biznesmenët, tё cilët kanë përfituar nga skemat e mbështetjes financiare në bujqësi dhe blegtori. Zyra e Shtypit e Kryeministrit njoftoi se “Rama, shoqëruar nga Ministri i …

Banka e Shqipërisë nuk mund t’i jap hua qeverisë pas disa viteve

Statusi sjell rregulla të forta edhe për Bankën e Shqipërisë e cila detyrohet t’i mbyllë rubinetin e financimeve qeverisë shqiptare. Një detyrim i tillë lind si pasojë e disa kushteve që vendi ynë duhet të plotësojë si vend kandidat për …

Braçe: Ja pse i thamë “jo”, dy taksave të reja për makinat e celularët

Tiranë – Kreu i Komisionit të Ekonomisë në Kuvendin e Shqipëris,ë Erion Braçe, ka sqaruar arsyet pse Komisioni i Ekonomisë, që u mblodh dje, nuk e mbështeti kërkesën e Ministrisë së Financave vendosjen e dy taksave të reja kombëtare, 50 …

Gjiknuri fton investitorët amerikanë, Arvizu: Mundësi bashkëpunimi

Bashkëpunimi në sektorin e Energjisë dhe Industrisë, si dy element kyç të ekonomisë në vend ishte tema e diskutimeve mes Ambasadorit Amerikan Aleksandër Arvizu dhe Ministrit të Energjisë, Damian Gjiknuri. Të dy ndanë mendimin se Shqipëria ofron potenciale të mëdha …

Lungo Mare, vlonjatët kundërshtojnë projektin belg: Nuk zgjidh trafikun

Vlorë – Në Vlorë është prezantuar sot, para grupeve të interesuara, firma belge “Xaveer De Geyter Architects (XDGA)” si fituese e fazës së parë të studimit për shëtitoren e bregdetit të Vlorës nga porti deri tek tuneli. Në takim merrnin …

Bujqësi, Rama fermerëve: Mbillni bimët me fitim dhe do t’ju financojmë

Malësi e Madhe – Kryeministri Edi Rama ka inkurajuar fermerët në tërësi dhe ata të Malësisë së Madhe në veçanti për të mbjellë bimë, që garantojnë zhvillimin e zonës, bimë me fitim dhe të krijojnë traditën, pasi kështu do të …

Qeveria tërhiqet nga anulimi i koncesioneve antiligjore. Durrës – Kukës do dhe 100 mln euro

Tiranë – Koncesionet e dhëna në kundërshtim me ligjin nuk mund të anulohen, pasi kanë kosto të lartë për buxhetin. Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj, gjatë raportimit në Komisionin e Ekonomisë sot, deklaroi se, nëse do të ndërmerrej një masë …

Konfindustria mbështet Komisionin e Ekonomisë: Kundër TVSH për makineritë, godet investimet

Konfindustria mbështet vendimin e Komisionit të Ekonomisë për të shmangur pagesën e TVSH për makineritë dhe pajisjet e parashikuara në projektligjin e paraqitur nga Ministria e Financave. Nëpërmjet një njoftimi për mediat Konfindustria bën të ditur se rikthimi i TVSH …

Elbasan, Ujësjellësi shton dy pompa të reja, normalizohet furnizimi me ujë

Elbasan – Stina e verës ka vënë në gjendje gadishmërie Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizimeve të Elbasanit për të marrë të gjitha masat e nevojshme për furnizimin me ujë të qytetarëve, përfshirë shtimin e dy pompave të reja. Drejtori i Ujësjellësit, …

Ramazani mban të fortë euron në treg, myslimanët s’kanë nisur ende pushimet

Tiranë – Monedha europiane vijon që të qëndrojë në nivele mjaft të larta përballë monedhës shqiptare, lekut, edhe pse jemi në mes të sezonit të verës. Në tregun e këmbimit valutor, një euro shkëmbehet me rreth 140 lekë, një vlerë …

Braho: Pensionet e reja, ja si do t’i llogarisim që nga janari i 2015-s

Tiranë – Drejtorja e Përgjithshme e Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Vjollca Braho, ka shpjeguar me detaje në studion e “Ora News” sesi do të llogariten pensionet e pleqërisë që nga janari i vitit 2015, kur ligji i ri do të …

Ngrihet agjensia e bujqësisë, Rama: Jo më fonde kuturu, por vetëm për kultura të efektshme

Në prezantimin e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, kryeministri Rama u shpreh se për qeverinë është sfidë formalizimi dhe rajonizimi i bujqësisë në vend. Kjo gjë tha kryeministri po realizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë dhe bëhet për …

FMN: Energjitika në Shqipëri, sektor problematik, rritja e çmimit – padrejtësi ndaj atyre që paguajnë

Shefi i misionit të FMN-së për Shqipërinë, Nadeem Ilahi, i tha Zërit të Amerikës se sektori i energjisë ka disa probleme themelore që kërkojnë zgjidhje dhe se vendi duhet të shfrytëzojë rezervat e mëdha hidro-energjitike. Zyrtari i Fondit Monetar Ndërkombëtar …

Vendimi i plotë i Qeverisë për mbulimin e shpenzimeve të operacionit në Lazarat

V endim per nje shtese fondi ne buxhetin e vititi 2014, miratuar per Ministrine e Puneve te Brendshme, per mbulimin e shpenzimeve te operacionit te kryer ne Lazarat, Gjirokaster. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të nenit 44, të …

Policët e Lazaratit shpërblehen me dy paga mujore, tërë operacioni – 165 milionë lekë

Tiranë – 100 milionë lekë është shpërblimi për punonjësit e policisë që ndërhynë në Lazarat, ndërsa mbi 65 milionë shkojnë për të mbuluar shpenzime të tjera për këtë operacion. Një vendim i mbledhjes së fundit të qeverisë përcakton se në …

Vendimi për rritjen e pensioneve, miratuar në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, 9 korrik 2014

V E N D I M PËR RRITJEN E PENSIONEVE Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 88, të ligjit nr.7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të …

Turizmi, Tatimet do të çertifikojnë çmimet e hoteleve dhe restoranteve

Durrës – Hotelet dhe restorantet në zonat turistike të vendit do të duhet të pasqyrojnë listën e çmimeve të tyre, listë e cila do të çertifikohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe Agjensia Kombëtare e Turizmit. Lajmin e ka …

BB financon 7.3 mln euro për Projektin e Shërbimeve Mjedisore në Shqipëri

Banka Botërore jep 7.3 milionë Euro për të mbështetur menaxhimin e qëndrueshëm të tokës dhe përfitimet e komunitetit në zonat rurale në Shqipëri. Në një njoftim të datës 8 korrik thuhet se “Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore miratoi …

VIDEOLAJM/ Rama: Rruga e re për ndihmën ekonomike, ja si të aplikoni

Tiranë – Një video- mesazh i titulluar “ja si aplikohet për ndihmën ekonomike” është shpërndarë sot nga Kryeministri Rama dhe Ministri i Mirëqënies, Veliaj, në rrjetet sociale.  Rama shkruan në postimin e tij: “Rruga e re për ndihmën ekonomike”. Në …